OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaanse geheime dienst ontdekt plannen voor een Noordelijk offensief Bombardement van zes weken maakte van Wonsan een dodenstad Benelux zendt memorandum over medezeggenschap Duitse arbeiders De Klokkenmakers Weerbericht Onzekerheid over Chinese reacties op onderhandelings-aanbod Protesten van beide zijden over incident in Berlijn Opkomst lichting 1951-1 Gromyko's concessie doet hoop in Parijs stijgen Vorderingen der UNO-troepen ten Noord-Oosten van Seoel Lokmijnen Amerikaans superfort in zee gestort Korea-vrijwilligers vertrekken morgen uit Rotterdam Pan-Amerika conferentie is het niet eens over defensie Queuille scheidsrechter in Parijse transportstaking Samenwerking op het gebied der kernphysica Onderzoekingen in atoom oven in Noorwegen Resten gevonden van verongelukte Globemaster Het woord is aan Truman en Auriol confereerden een uur Rioe-Kioe-eilanden Vrees voor Duitse overheersing in bedrijven met buitenlands kapitaal Administrateur vermoord HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 221 VRIJDAG 3 0 MAART 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 74 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN 1883, acht-en-zestig jaar geleden dus, vond een klokkenmaker ergens in Ame rika dat hij het niet bij de reparatie van een klok kon laten. Men had toen meer tijd dan tegenwoordig, zelfs in de Nieuwe Wereld. Hij nam een stuk papier, tekende er een mansportret op (vermoedelijk een zelfportret) met een Kaiser Wilhelm-snor en noteerde daaronder, eer hij het papier binnenin de klok plakte: „Gerepareerd op 23 Februari 1883. Weer: goed. Politieke toestand: somber." Verleden jaar moest die zelfde klok opnieuw hersteld worden. En de klokkenmaker anno 1950 zei tegen de eigenares anno 1950: „U moet eens kijken wat er binnenin staat. Ik heb dat ten ge rieve van komende geslachten ook maar even bijgewerkt." Op het vergeelde stuk papier had hij bijgeschreven: „Gerepareerd op 15 Augustus 1950. Weer: goed. Politieke toestand: nog somber." Dit vond ik in De Kern. Het is een aar dig verhaal. Het brengt de mens van deze tijd even tot het besef, dat de mensen van 1883 het ook niet zo makkelijk hadden. Het doet hem bedenken dat zelfs de jeugd van 1883 geen met rozen bezaaide levens weg voor zich zag, met een welverzekerd beroep en een gewaarborgd pensioen op 65-jarige leeftijd. Om van andere sociale voorzieningen maar te zwijgen. Daar is eens een jonge man uit die tijd bij mij gekomen, die ervan getuigde. Hij was een oude heer geworden en hij had een brochure bij zich, die hij een halve eeuw geleden geschreven en uitgegeven had. Daarin zette hij uiteen welke economische en financiële maatregelen er in de toen maals heersende wereldcrisis te nemen zouden zijn. Toen hij bij mij kwam heerste er opnieuw een wereldcrisis. Ge zult u die herinneren: zij was in October 1929 begon nen met ..Black Thursday" in Wallstreet en de gevolgen van die Zwarte Donderdag ervoeren ook wij in Europa spoedig, in toenemende mate en jarenlang. Zij leidden tot de verschrikkelijke massa-werkloos heid der voor-oorlogse jaren. Welnu, die oude heer zeide tot mij dat hij nu wel een tweede druk van zijn oude brochure zou kunnen uitgeven, want de door hem voor gestelde remedies schenen nog even geldig te zijn. Dat bleek er inderdaad uit. De spelling zou wel herzien moeten worden, want er stond nog „lagchen" in, op z'n Sie- genbeeks. Die Siegenbeek, moet u weten, was de voorganger van De Vries en Te Winkel en die waren weer de voorgangers van Kollewijn, Terpstra. Marchant enzo voorts. Wij zijn sinds lang een land van grote spellers, ofschoon niet zozeer van gewone spellers; Alfred Nobel had daar ook een prijs voor moeten uitloven en dan zou Nederlands roem er wel bij gevaren zijn. Enfin, die oude heer gaf dat toe dat de spelling van zijn brochure vernieuwd moest worden, al gold dat niet voor de inhoud zelf. Hij zei: „Wij jonge mensen hadden toen niet veel reden om te lagchen. De toekomst zag er donker uit. Maar de jon gens die moed hadden en niet zwart keken hebben'er zich toch doorheen geslagen. Ja. Weet u wat mij nou wel opvalt? Dat wij behalve de spelling nog een heleboel ver beterd hebben in die halve eeuw, maar nog altijd, geen goert geneesmiddelen tegen gewapende en ongewapende crises hebben." En hij. vertrok om de tweede druk van zijn werkte bezorgen, zóals ze dat in uitgevers- kringën noemen ofschoon zij niets zelf bezorgen. Een andere wijze oude man herinner ik mij. Die stond in de dertiger crisisjaren op het achterbalcon van de tram u zult u dat herinneren: indertijd had Haarlem trams en hoorde het gesprek aan van enige achtenswaardige ingezetenen, die be kommerd waren over de abnormale tijds omstandigheden. Tenslotte zei hij: „U moet ze niet zo noemen. Ik ben vijftig jaar in zaken geweest en als regel was er crisis, met een enkele onderbreking, die wij dan achteraf „hoogconjunctuur" noemden. Dat was dus abnormaal, nietwaar?" „Maar ik beklaag mij niet", zei die wijze oude, „ik beklaag mij niet, want hier sta ik toch nog op het achterbalcon; ik kan nog mee op mijn leeftijd en heb er nog mijn brood van." Andere gedachten komen op door toe doen van de klokkenmakers. Daar was F. Schoepp, een man uit ons bankwezen; die schreef een boek over de financiële crises der negentiende eeuw, waarin hij aan toonde, dat zij elkaar met merkwaardige regelmaat opvolgden, zo ongeveer om de tien jaar en elk met jarenlange uitwerking. Helaas heeft de twintigste eeuw daar niet veel verandering in gebracht. En nu lijkt het de vraag of de volgende klokkenmaker, die omtrent het jaar 2000 diezelfde klok weer ter reparatie zal ontvangen, daarin zal schrijven: „Gerepareerd op 17 Mei 2005. Weer: goed. Politieke toestand: nog steeds somber". Waarbij hij dan zal grinniken, evenals de man van 1950, die Dan heet (hetgeen een afkorting van Daniel is) en zelf zeker geen somber man. Daar wilde ik u nu juist hebben, of liever gezegd: daar wilde in de eerste plaats Dan u hebben, die in zijn eenvoud zeker niet heeft voorzien dat zijn kleine staal van humor over Oceanen zou reizen en men sen in allerlei verre landen tot nadenken brengen. De jeugd zal zich moeten toeleg gen op de geneesmiddelen tegen gewapen de en ongewapende crises, die de wereld veel nodiger heeft dan straaljagers, zelfs dan televisie, ja welbeschouwd: zelfs dan peniciline. Zij heeft wel veel uitgevonden, maar niet de dingen die het allernodigst zijn. Of het nu lukt is onzeÉer. Het is altijd onzeker geweest. Ook voor er atoombom men waren en de fiscus de vijfde, de vier de, de derde, in sommige gevallen zelfs de Tweede Penning ging heffen. Voor Stalin leefde en Lieftinck geboren was. Altijd was men al blij als men tenminste kon zeggen of schrijven: Weer: goed. Als men achteraf die oude tijden bekijkt vagelijk bekijkt, trouwens, want niemand kan ze voor zich doen herleven lijken ze zoveel makkelijker dan het Heden. Maar dat waren ze zeker niet. En de jongens met de durf en de lach op hun snuiten sloegen er zich toch maar doorheen. R. P. Hr. Ms. onderzeeboot „Tügerhaai", welk schip een oefenreis maakte naar de Caraï- bische wateren, is thans op thuisreis naar Nederland De onderzeeboot wordt 23 April te Rotterdam verwacht. WASHINGTON, (Reuter). President Truman heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie de juistheid bevestigd van de Dinsdag door de Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, afgelegde ver klaring, dat een beslissing inzake een al gemene overschrijding van de 38ste Breed tegraad door de troepen der UNO een poli tieke aangelegenheid zou zijn. President Truman weigerde herhaalde lijk vragen te beantwoorden over de strijd vraag in de Verenigde Staten en Europa of de verbonden strijdkrachten al dan niet geheel Korea moeten bezetten. Berichten van de Amerikaanse geheime dienst te Tokio geven te kennen, dat de Noordelijken in Korea een grote tegenaan val voor de zomer voorbereiden. Volgens berichten uit Formosa zou Mau Tse Toeng Donderdag het voorstel van de commissie van goede diensten om te on derhandelen over een vredesregeling in de Koreaanse oorlog hebben afgewezen. Hij zou ook de spot hebben gedreven met het vredesaanbod van MacArthur. Voor radio- Peking zou Mau verklaard hebben, dat de oorlog niet alleen in Korea zal worden voortgezet, maar zelfs na de bevrijding van dit land, aldus berichten uit Formosa. Het secretariaat van de UNO en de com missie van drie hebben geen enkele beves tiging ontvangen van de weigering van Mau Tse Toeng om met de commissie con tact op te nemen. Te Taipeh (Formosa) was bekend ge maakt, dat het .bericht van deze weigering door radio-Peking was omgeroepen. BERLIJN (Reuter). Het officiële Oost-Duitse persbureau „ADN" meldt. „Wegens het uitdagende optreden van Amerikaanse militairen in de democrati sche sector van Berlijn heeft de vertegen woordiger van de Sovjet-contrölecommis- sie voor Duitsland een schrijven gezonden aan de bevelhebber van de Amerikaanse sector, generaal-majoor Mathewson. Hier in wordt gewezen op het feit dat op 28 Maart een groep uit de Westelijke sectoren van Berlijn komende Amerikaanse mili tairen dié zich in vier autobussen bevon den, steun verleende aan een aantal woes telingen, die poogden wanordelijkheden te verwekken op de Potsdamer Platz. De bus sen met Amerikaanse militairen reden twee leden der Oost-Duitse volkspolitie'aan, die ernstig werden gewond. De verantwoorde lijken voor deze misdaad vluchtten naar de Westelijke sectoren van Berlijn. De vertegenwoordiger van de Russische controle-commissie heeft de commandant van de Amerikaanse sector van Berlijn verzocht maatregelen te nemen om over eenkomstige daden van Amerikaanse mili tairen te voorkomen". Een Amerikaanse woordvoerder zeide: „De beschuldigingen zijn van A tot Z on waar". Het bureau van de bevelhebber der Amerikaanse sector van Berlijn heeft in een communiqué medegedeeld dat de vertegenwoordiger van de Sovjet-contróle- commissie voor Duitsland, Dengin, gene raal-majoor Mathewson heeft verzekerd een diepgaand onderzoek naar de toedracht van het incident op de „Potsdamer Platz" te zullen doen instellen. De Britse bevel hebber in Berlijn heeft eveneens een pro test naar de Russen gezonden, dat eindigde met de woorden: „Ik eis, dat de schuldigen ter verantwoording geroepen en gestraft zullen worden, en ik sta erop, dat u duide lijke orders geeft aan de politie van de Oostelijke sector, die onder uw controle staat, om te verzekei-en, dat dergelijke in cidenten niet meer kunnen voorvallen". De Britse commandant heeft deze nota ge zonden, omdat het incident plaats had op de hoek van het plein, die tot de Britse sector behoort. Op 3, 4 en 5 April zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de Koninklijke Land macht, die zijn ingedeeld bij de voorjaars- ploeg van de lichting 1951, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. De suggestie, die in sommige persbe richten aan Jacob Malik, de Russische af gevaardigde te Lake Success, wordt toe geschreven, dat de Chinese regering thans bereid is om vredesonderhandelingen te beginnen, is drie a vier weken geleden ge opperd, zo meent men in gewoonlijk wel ingelichte diplomatieke kringen te Londen. Naar verluidt zou Malik zich een toe speling van deze strekking hebben laten ontvallen in een gesprek, dat hij toevallig met een andere gedelegeerde naar Lake Success had. Volgens inlichtingen te Londen hoeft Malik zijn zienswijze onlangs niet opnieuw geuit en men twijfelt er te Londen aan of zij als een betrouwbare aanwijzing voor de huidige opinie in Peking kan worden beschouwd. De veertien landen, die het meest te maken hebben met de Koreaanse cam pagne, zijn voornemens binnenkort de proef op de som te nemen door een offi ciële beleidsverklaring, gericht op een wa penstilstand, af te leggen, hetgeen door president Truman zou geschieden. Overeenkomst over agenda nu mogelijk PARIJS, (United Press). Westelijke diplomaten achten de kans zeer groot dat nog dit jaar een ministersconferentie der Grote Vier zal plaats hebben, doch zij stel len er maar weinig vertrouwen in dat die conferentie dan een schikking van de koude oorlog in Europa tot stand kan brengen. De impasse der agenda-conferentie scheen doorbroken te zijn door een com promis-voorstel dat gisteren door de Rus Gromyko aan de hand is gedaan. Blijkens dit voorstel hield Rusland er niet langer aan vast, dat de Grote Vier de Duitse her militarisering als afzonderlijk punt en als het dringendste probleem zouden bespre ken. De Russen stemden er in toe deze kwestie te bundelen met de vele andere die bijdragen tot de spanning tussen Oost en West in Europa. De Westelijke plaatsvervangers, die aan vankelijk niet goed weg wisten met het Russische presentje, vroegen de conferen tie 24 uur op te schorten, teneinde het voorstel te kunnen bestuderen en hun re geringen om nieuwe instructies te vragen. Hun algemene reactie was echter dat er muziek in zat en dat het nu mogelijk lijkt, het over de agenda eens te worden. TOKIO (United Press). De Ameri kaanse schout-bij-nacht Allan E. Smith verklaarde Donderdag dat de marine van de UNO de strategisch belangrijke Noord- Koreaanse haven aan de Oostkust, Wonsan, heeft verlamd door een verschrikkelijk bombardement van 41 opeenvolgende dagen en nachten. Hét beleg, dat waax-schijnlijk het langste is dat met marine of luchtbombardementen in de geschiedenis is volgehouden, duurt nog voort met deelneming van Amerikaan se, Britse, Australische en andere oorlogs schepen. Smith zei dat de bewoners van Wonsan niet in de straten kunnen lopen, of ook maar één minuut in de 24 uur kunnen sla pen. In Wonsan woonden oorspronkelijk 35.000 Koreanen. Door de geallieerde bom bardementen zijn deze inwoners volgens de admiraal „teruggebracht tot groepen zelf moordenaars, die ten koste van alles wil len voorkomen dat de Amerikanen aan land komen." Aan het beleg wordt ook deelgenomen door het 45.000 ton metende slagschip Mis souri. Volgens berichten van het front in Korea hebben de verbonden troepen met het nieuwbegonnen offensief ten Noord-Oosten van Seoel snelle terreinwinst gemaakt van vijf kilometer. De frontlijn der verbonde nen bevindt zich thans op een afstand van ongeveer acht kilometer van de 38ste breedtegraad. De pas aangevoerde Chi nese compagnieën zouden zich gedwongen zien terug te trekken. Naar uit berichten van het front blijkt, worden door terugtrekkende communisti sche troepen „lokmijnen" gelegd met de bedoeling om het opsporen en onschadelijk maken van communistische anti-tank mijnen te verhinderen. Hiertoe worden door de Chinezen dozen met spijkers ge- Een Amerikaans superfort, op weg naar Korea, is Donderdag ten Zuid-Westen van Korea in zee gestort. De bemanning van een ander superfort zou boven de plaats van de ramp twee reddingsvlotten hebben waargenomen. Vijf-en-twintig vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht in het Verre Oosten zoeken het gedeelte van de Gele Zee, waar het vliegtuig is neer-gestort, af. Vrijdag heeft een schip geseind, dat het de plaats had bereikt waar het superfort zich vol gens de 'laatste berichten bevond. De herstelwerkzaamheden aan de in de oorlog verwoeste sluizen van het kanaal door Walcheren te Vlissingen vorderen thans goed, maar nog steeds moeten de schepen hier wachten tot het zeewater dezelfde hoogte heeft als dat in het kanaal, wat bij stormweer wel eens dagen kan duren. Een overzicht van het werk aan en om de sluiskolk. bruikt, welker aanwezigheid met behulp van mijnopsporingsapparaten onmiddellijk kan worden waargenomen. Naast zulk een doos plachten de Chinezen in een diep gat een anti-tankmijn te begraven. Zij ver wachtten, dat wel de doos met spijkers zou worden ontdekt en verwijderd doch niet de mijn, waarvan het ontstekingsapparaat aan een stok was verbonden, die enkele centi meters boven de grond uitstak. Aan alle manschappen van de UNO is opgedragen, bij ontdekking van een „lok mijn" de onmiddellijke omgeving af te zoeken. Een militaire woordvoerder verklaarde, dat de lokmijnen een werkelijk gevaar had den opgeleverd, maar thans „wist men er wel raad mee". Zatèrdag zal het aanvullingsdetachement 'voor het Nederlands Vrijwilligersdetache- meht ih Korea zich te Róttérdaih inschepen. De reis zal geschieden met het Ameri kaanse troepenschip „General MacRae". WASHINGTON, (Reuter) De Ver enigde Staten, Brazilië, Columbia, San Sal vador, Paraguay en Uruguay hebben op. de op de andere Amerikaanse republieken, van Buitenlandse Zaken een resolutie in gediend, waarin een beroep wordt gedaan op de andere Amerikaanse republieken hun landsverdediging zodanig in te richten, dat elke staat die militaire taak verricht, waarvoor hij in het kader van de gemeen schappelijke verdediging van het Ameri kaanse vasteland het meest geschikt is. In dien deze resolutie wordt aangenomen, zal niet meer, zoals tot nu toe, elk Amerikaans land zijn weermacht opbouwen met uit sluitend het oog gericht op de eigen lands verdediging. Er zou zodoende een Ameri kaanse tegenhanger van het Noord-Atlan tische verdrag ontstaan. De indieners van de resolutie stellen voor dat de inter- Amerikaanse verdedigingsraad, welke is ingesteld na het sluiten van het verdrag van Rio de Janeiro, aan elk der Amerikaanse regeringen een plan zal voorleggen voor de gemeenschappelijke verdediging der beide Amerika's. Dezelfde staten hebben een tweede re solutie ingediend, waarin de Amerikaanse republieken wordt verzocht strijdkrachten ter beschikking te houden die, zowel voor een actie door de UNO als voor de verdedi ging van het Amerikaanse vasteland, on verwijld kunnen worden ingezet. De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken had eerder verklaard, dat de Argen tijnse strijdkrachten „slechts bestemd zijn voor de verdediging van Argentijns grond gebied en voor geen enkel ander doel zul len worden ingezet". De vertegenwoordigers van Argentinië, Mexico en Guatamala hebben op de confe rentie verklaard, dat de verdediging, die hun landen op het Westelijk halfrond op bouwen, niet gekoppeld kan worden aan militaire actie van de UNO in andere delen van de wereld. Zij „betwijfelden ernstig", of de pan-Amerikaanse organisatie ge rechtigd is defensieve maatregelen te over wegen buiten het eigen gebied. De Verenigde Staten en zes andere lan den waren het hier niet mee eens en de zitting werd verdaagd. PARIJS (A.F.P.) Het centrale sta kingscomité van het personeel der Parijse ondergrondse- en autobusdiensten heeft op een bijeenkomst op Donderdagmorgen be sloten minister-president Queuille om een scheidsrechterlijke uitspraak te verzoeken. Minister-president Queuille heeft dit verzoek aangenomen. De secretaris-generaal van de gematigde federatie van Christelijke vakverenigingen, Bouladoux, heeft premier Queuille Don derdagavond in een particulier gesprek medegedeeld dat elke nieuwe prijsstijging door verdere loonsverhogingen zal moeten worden opgevangen. Bouladoux legde pre mier Queuille een plan van de Franse eco nomische politiek voor, dat beoogt inflatie te "voorkomen. Het voornaamste punt van dit plan bestaat uit voorgestelde maat regelen om belastingontduiking te beletten. „Dit kost de Franse staat honderden mil- liarden francs per jaar", verklaarde hij. Het hoofd van de isotopenproductie bij de Noorse atoomoven in Kjeller, Eiriar Sae- land, heeft Donderdag verklaard, dat Noor wegen en Nederland zullen samenwerken bij de exploitatie van de Noorse atoomoven. Deze oven is gebouwd op Noors initiatief. De Nederlanders komen nu helpen, aldus Saeland. Hij zeide, dat de oven gebruikt zal worden voor natuurkundige proeven en het produceren van radio-actieve isotopen. Deze isotopen zullen de invoer van isoto pen uit de V.S. en Engeland gedeeltelijk vervangen. De hoeveelheid plutonium, die in de oven geproduceerd wordt is niet ge noeg voor practische doeleinden, maar al leen voor onderzoek en experimenten. De Stichting voor Fundamenteel Kern- physisch onderzoek te Utrecht deelt naar aanleiding van het bericht mede dat op 15 April een officiële gemeenschappelijke pu blicatie over deze aangelegenheid zal ver schijnen van de Nederlandse organen op kernphysisch gebied. LONDEN, (United Press). De Globe master van de Amerikaanse luchtmacht die sedert Goede Vrijdag vermist wordt, moet in stukken geslagen zijn of door een geweldige explosie in de lucht of toen het water geraakt werd. Het vliegdekschip Coral Sea heeft gis teren de zee bezaaid gevonden met kleine wrakstukken nabij de plaats waar gisteren een loopbrug van een benzinetank van het grote transportvliegtuig was gevonden. De ontdekking dat het vliegtuig geëxplodeerd en uitgebrand is, heeft de hoop dat een of meer van de 53 inzittenden het ongeluk overleefd hebben, nu wel definitief wegge nomen. Niettemin liet de luchtmacht gis teren nog meer dan 60 vliegtuigen, hef- schroefvliegtuigen en schepen zoeken. M. H i 11 m a n n Ook voor de reis door het leven zijn er slaapwagens. WASHINGTON (Reuter en U.P.). President Auriol en president Truman heb ben gisteren een onderhoud van een uur met elkaar gehad. Zij werden bijgestaan door tolken. In een daarna uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat president Auriol ver klaarde, dat het Franse volk besloten was zich te verdedigen tegen aggressie en dat het „in deze geest algehele steun zal geven aan de organisatie van het Atlantische pact". Trumans perssecretaris zeide, dat Auriol de verzekering had gegeven, dat de Franse troepen en de troepen der verbonden staten zich „met succes verzetten" tegen de com munistische aggressie in Indo-China". Bij het onderhoud waren Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Franse collega, Schuman, aanwezig. Het communiqué zeide verder, dat vele onderwerpen behandeld waren, ook de strijd in Korea. Naar men zegt greep minister Schuman de gelegenheid aan om met Acheson de verdediging van de Middellandse Zee te bespreken. Volgens Franse kringen had Schuman het standpunt van zijn land dui delijk uiteengezet. Het onderhoud zou ten gevolge hebben, dat de Fransen in sterkere mate bij toekomstige besprekingen over dit onderwerp betrokken zouden worden. Op 1 April zal te Okinawa een voorlopige centrale regering worden gevormd, „die de bewoners van de Rioe-Kioe-eilanden de voornaamste vrijheden van een democra tisch land zal verschaffen", aldus meldt het hoofdkwartier van MacArthur te Tokio. MacArthur is gouverneur van de Rioe- Kioe-eilanden. BONN. De regeringen van Nedexdand, België en Luxembux-g hebben in een me morandum aan de geallieerde Hoge Com missie in Duitsland bezwaren geopperd tegen de voorgenomen regeling van de medezeggenschap der ax-beiders in de West- Duitse basisindustrie, voor zover deze in dustrie met buitenlands kapitaal wordt ge dreven. De nota's, die in gelijkluidende termen zijn gesteld, maken voornamelijk bezwaar tegen de wijze, waarop de verkiezing van de elfde en beslissende man in de raden van toezicht der bedrijven in het thans hangende wetsontwerp is geregeld. De vrees wordt geuit, dat de tekst van het huidige ontwerp het gevaar in zich bergt, dat de eigenaren van bedrijven met in meerderheid buitenlands kapitaal de vrije beschikking over hun vermogen zou kun nen worden ontnomen en de ontwikkeling ertoe zou kunnen leiden, dat het Duitse element doorslaggevend zou worden bij be drijven, die in hoofdzaak in buitenlands eigendom zijn. De bezwarexi der Benelux- landen richten zich niet tegen de beginse len van de wet en zij zouden worden weg genomen, wanneer de elfde man door de eigenaren der oxxderneming zou worden aangewezen. Onder de wet vallen de in Nederlands bezit zijnde mijn Sophia en elf mijnbedrij ven met Belgisch of Lixxemburgs kapitaal. Afwijzende reacties Het Benelux-memorandum heeft in Bonn sterk de aandacht getrokken. De door de drie regeringen ontwikkelde bezwaren zijn op een scherpe afwijzing gestuit, ook in kringen, waar tot dusverre bezorgdheid be stond ten aaxxzien van de vèr-gaande strek king van het aanhangige wetsontwerp. De Duitse regering heeft nog geen mening uitgesproken over de bezwaren van de Benelux, doch zij is volgens de officiële verklaring nog bezig deze te bestuderen. Wel heeft de persdienst van de partij van di*. Ad,enauer (C.D.U.), vrij scherp gerea geerd met de opmerking, dat de schepping van een rechtvaardige sociale orde in de bondsrepubliek „een zuiver Duitse aange legenheid" is. De persdienst achtte het twij felachtig, of buitenlandse deelhebbers aan Duitse firma's volgens internationaal recht aanspraak kunnen maken op een uitzonde ringspositie, en wijst erop, dat ook op an dere gebieden, zoals bijvoorbeeld in belas tingrecht, het buitenlandse kapitaal in Duitsland als Duits vermogen wordt be handeld. De vakbonden willen geen duimbreed toegeven aan de buitenlandse drang, doch ook een vrij conservatief ingesteld blad als de „Kölnische Rundschau" meent, dat Duitsland moet voortgaan zijn zaken op orde te brengen zoals het zelf nodig en juist acht. DJAKARTA (Aneta). De heer J. H. Kuneman, administrateur van de onderne ming „Badak en Babadan" in het Kedirise, is vermoord op de naburige onderneming „Djengkol". De daders waren twee Indo nesiërs die na aanhouding van de auto, waarin het slachtoffer en zijn chauffeur reden, de heer Kuneman met twee revol verschoten doodden. Zij lieten zich vervol gens door de chauffeur naar Kediri rijden waarna zij chauffeur en wagen terugstuur den. Aan de planters over geheel Indonesië is thans toegestaan, voor de eigen veiligheid wapens te dragen, aldus deelde de woord voerder van het ministerie van defensie, majoor Bachtar Loebis, aan Aneta mede, zulks naar aanleiding van vragen over de nieuwe regeling voor midden-Java, waar de terx-itoriale commandant bewapening van de plantex-s eerder in deze week voor zijn rayon had toegestaan. De depressie die gisteren boven Ierland lag, is nu boven West-Frankrijk aange komen en volgt in langzaam tempo een Oostelijke koers. De winden in onze omgeving draaiden naar Oostelijke rich tingen maar bleven zwak. Daardoor kon opnieuw op vele plaatsen tijdens op klaringen nachtvorst optreden. Ten Zui den van IJsland arriveerde inmiddels een nieuwe actieve depressie. Deze be weegt zich in de richting van de Britse Eilanden. O ONBEWOLKT '0UCHT BEW HALT 3EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN IH ONWEER 7-?temperatuur iö05-isobaab - 8ELANGRUK NEERSLAG- GEBiED CENTRA. H hoge druk L lage druk scheidingslijn-front-tussef verschill n&.stand van dit teken geeft d mn- ieoere hele dwarsstre snelhetd'van vfjf meter per lucht van ende herkomst e windrichting ep is een win 0 - seconde NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, S opgemaakt te 10 uur: Vannacht weinig bewolking en zwakke wind. Bijna overal zware nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag geleidelijk toene- j mende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neer- slag. Matige en in de kustprovin- cies later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. i Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag 31 Maart Zon op 6.20 uur, onder 19.10 uur. Maan op 4.22 uur, onder 11.34 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Vrijdag 30 Maart - Hoog water: 8.38 en 21.19 uur. Zaterdag 31 Maart Hoog water: 9.57 en 22.53 uur. Laag water: 4.59 en 17.51 uur. «■■■iaiiiiiiiiiiiMi»iiiiiiagiMMaiaMIIIIIIHaaai-

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1