OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Shakespeare Engeland streeft naar vreedzame oplossing der Koreaanse kwestie Plaatsvervangers zouden af willen zien van de koehandelstactiek Weerbericht „Persbïro Indonesia Aneta" opgericht Shinwell: „Voortzetting van de strijd zou kunnen tot nutteloos algemeen conflict" lei iden „Frans-Amerikaans overleg waardevol Politie-agent overleden na mishandeling Overzicht der verliezen van de verbonden troepen Kolen ingaande heden aanmerkelijk duurder Noodlanding van vliegtuig in een Stockholmse straat Het woord is aan „Amerika heeft nog twee jaar nodig om paraat te zijn" Het gaat Sartono niet voor de wind Nog geen overeenkomst in Franse arbeidsconflicten Geen nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Den Haag? Marshall-hulp heeft haar doel bereikt Monnet naar Bonn Argentinië vestigt basis in betwist Zuidpoolgebied HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 223 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No76 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een ZO GROOT DICHTER en drama turg was William Shakespeare, die leefde van 15641616, dat al sinds twee eeuwen er mensen zijn, die twijfelen aan zijn echtheid. Zij zijn allen geleerde man nen, hetgeen evenwel nog niet bewijst dat zij gelijk hebben. Zij zijn het trouwens onderling niet eens. Hun twijfel aan Shakespeare's echtheid geldt geen onzeker heid of hij ooit heeft bestaan dat geven zij wel toe maar de vraag of hij het wel geweest is die zulk een reeks diep-mense- lijke en dichterlijke toneelwerken en zo wonderlijk-schone sonnetten heeft gescha pen. Hij was de zoon van een kleine hand werksman in het plaatsje Stratford-on- Avon. Hij 'neeft zich als toneelspeler onder scheiden. Maar hoe kon hij de tijd vinden om zulk een scheppende arbeid te verrich ten? Hoe kon hij, in de tijd van koningin Elisabeth, waarin de afstand tussen het Hof en de gewone man eindeloos groot was, de verhoudingen aan dat Hof en in de kringen van de hoge adel ooit zo kennen als uit vele van zijn stukken blijkt? Ik noem nu maar een paar van de argumenten die door de Baconians zijn aangevoerd. De Baconians huldigen de stelling, dat Shakespeare's stukken zijn geschreven door Francis Ba con: philosoofrechtsgeleerde, litterator, parlementslid en minister. Een lange lijst. Hij was de zoon van een Lord Privy Seal (dat is dezelfde regeringsfunctie-zonder departement, die dezer dagen aan Ernest Bevin is ten deel gevallen) en had dus hoge relaties. Hij werd later zelf Lord Privy Seal en bovendien in de adelstand verheven. Maar de Baconians vormei slechts één groep van ongelovigen in Shakespeare's echtheid. Een andere, jonger van datum, huldigt William Stanley, zesde Lord Derby, als de ware William. Deze naarstige vor sers noemt men in Engeland de Stanleyans. Een Fransman, Abel Lefranc, is cle vader van hun theorie. Maar de Oxfordians zijn het geenszins met deze beide groepen eens. Zij hebben hun toewijding geschonken aan de nobele nagedachtenis van Edward de Vere, zeventiende Lord Oxford. Tot hen behoorde de pas overleden Nederlandse auteur prof. dr. P. K. van Moerkerken, wiens laatste boek onder de titel „Achter het Mombakkes" aan dit onderwerp is gewijd. En nu heeft zich in de rij der dis- putantcn zojuist een nieuwe man ge schaard, die Alan Keen heet en een zeer belangwekkend standpunt inneemt. Als hij gelijk zou krijgen zouden Baconians, Stan leyans en Oxfordians allen beschaamd wor den. De bibliophiel Keen verklaart name lijk dat hij kan bewijzen, dat Shakespeare wèl zijn stukken heeft geschreven. Hij grondt deze mening op een exemplaar van Halls Chronicles, een in 1650 in handschrift uitgegeven boek, dat volgens hem het no titieboek is geweest van de man. aan wie in Engeland de romantische eretitels „The Bard" en „The Swan of Avon" zijn ver leend. Wij hebben al medegedeeld dat van Shakespeare's handschrift niet veel bekend is en dat zes handtekeningen van hem. die men bezit, nogal sterk uiteenlopen. Alan Keen zal zich dus nogal wat moeite moeten geven om gelijk te krijgen. Ge ziet de hand schriftkundigen reeds in drommen opdagen om zich op deze kluif te werpen. Maar laat ons hopen dat hij zegeviert. Het zou aardig zijn als na twee eeuwen onderzoek van de vraag, wie de stukken van William Shake speare heeft geschreven, men tot de slotsom zou komeu dat het William Shakespeare is. Ook vrees ik dat er onder die Baco nians, Stanleyans en Oxfordians mensen zijn en geweest zijn die naar hun aard niet konden berusten in de gedachte aan een zo onmiskenbare grootheid, wie school se geleerdheid onthouden zou zijn en die als „self made man" een scheppend werk zou hebben verricht, waaraan de ganse mensheid nederige hulde heeft moeten bréngen. Dit geldt natuurlijk niet voor hen allen. Zeker niet voor Moerkerken. Als een van zijn vele oud-leerlingen ter Haarlemse H.B. S. kan schrijver dezes dat getuigen: hij was een man van zo fijne geest en van zo grote bescheidenheid, dat het hem zeker nooit zwaar gevallen is, het genie te er kennen. Zijn laatste boek. dat boek over Shakespeare en Edward de Vere, zal een onzer eerstdaags in dit blad bespreken. Dat het bij zijn beste werk ver achter blijft doet niet af aan vorige uitingen van Van Moer- kerken's grote begaafdheid, die meer er kenning verdienen dan ze tot dusver ten deel gevallen is. De verleiding om de beweringen van Shakespeare's betwijfelaars te weerleggen rijst, zodra men een van hun boeken in handen krijgt. De stelling bijvoorbeeld, dat hij als man van eenvoudige komaf het hof leven niet zou hebben gekend en begrepen, is makkelijk weerlegbaar. Voor een zo grote geest als deze, met een zo schitterende verbeeldingskracht, moet onderzoek, langs welke wegen ook, een eenvoudige en uiterst vruchtbare taak zijn geweest. Maar laat ik niet hierop doorgaan. Mij een ander leraar der jeugd herinnerend, dr. G. Nolst Trenité, helpt het geheugen bereidwillig aan een van de kostelijke rijmen, die hij in een hoogtij der „Shakespeare-Bacon contro verse" aan het vraagstuk wijdde. Hij rijm de, Charivarius, als slotsom: „Dat Shake speare's stukken niet door Shakespeare zijn geschreven, maar door zijn broeder, jaren onbekend gebleven. Hij was een ander man; hij droeg dezelfde naam" Welaan, zullen wij dit maar aanvaarden? De mensheid heeft de stukken en heeft de sonnetten. Zij laaft zich er sinds eeuwen aan als aan een bron van schoonheid. Wat wil zij meer? Wat komt het erop aan? behalve dan in de gedachte, die door Ho- noré de Balzac tot uiting gebracht werd in die meesterlijke titel: La Comédie Humaine. R. P. DJAKARTA (Aneta). De verenigde dagbladpers in Indonesië heeft Zaterdag het „Persbiro Indonesia Aneta" opgericht, dat de voorzetting beoogt van het door de N.V. Algemeen Persbureau Aneta geëx ploiteerde persbureau. Als deelnemers aan de stichting, die open staat voor alle in In donesië verschijnende dag- en nieuwsbla den. hebben 22 Indonesische, Nederlandse en Chinese uitgevers zich aangemeld. LONDEN, (United Press). „Groot- Brittannië vreest dat een algemene geal lieerde opmars ten Noorden van de 38e Breedtegraad in Korea wellicht kan leiden tot eea algemeen conflict dat niemand voordeel zal opleveren", zei de Engelse minister van Defensie Shinwell tijdens een partijvergadering te Murton in het graaf schap Durham. Hij liet ook uitkomen dat generaal MacArthur zich liever moet be perken tot militaire problemen en zich verre moet houden van de politieke aspec ten van de strijd in Korea. Shinwell wees er met nadruk op dat de UNO algemeen van oordeel is dat de 38e Breedtegraad niet moet worden overschreden alvorens daar over uitvoerig overleg is gepleegd. Shinwell zei dat de situatie in Korea thans weliswaar gunstig is maar dat de strijd nog niet is afgelopen. „De Chinese strijdkrachten kunnen nog een zeer krach tig offensief ontketenen waarvan de uit slag niet valt te voorspellen". Hij zei dat algemene overschrijding van de grens een daad van zowel politieke als militaire betekenis zal zijn. „De Britse re gering streeft naar een vreedzame oplos sing door onderhandelingen en hoopt dat de regering van China er van doordrongen zal zijn dat voortzetting van deze strijd kan leiden tot een algemeen conflict dat nie mand voordeel zal opleveren". Shinwell zeide: „Ik word meer en meer huiverig voor spreken in het openbaar want ik heb de indruk dat tegenwoordig generaals en admiraals dat doen. Militaire deskundigen zouden beter doen met zich te beperken tot militaire aangelegenheden en de behandeling van politieke kwesties over te laten aan de politici". Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een ver gadering van de Canadese balie generaal MacArthur verweten, dat deze „door zijn voorstellen aan de Chinese commandant tc velde en de bedekte bedreiging, verwar ring en zelfs onenigheid onder de vrije landen zou kunnen verwekken". Lester Pearson zeide verder: „De verklaring kwam niet gelegen op een moment, dat de eenheid der vrije wereld in gevaar is. Het is even gevaarlijk en onredelijk als gene raals zich met politiek bemoeien als wan neer diplomaten zich met de militaire stra tegie bezig houden". De strijd Vandaag en gisteren zijn opnieuw Ame rikaanse tanks over de Breedtegraad ge trokken, aldus Reutei'. Zij wisselden vuur met de tegenstander op Noord-Koréaanse grond en men neemt aan, dat aan de Chi nezen zware verliezen zijn toegebracht voordat de terugtocht aanvaard werd. Chinese en Noord-Koreaanse troepen trekken samen ten Noorden van de 38e Breedtegraad langs een van de historische invasiewegen naar Zuid-Korea. Onderdelen van drie Chinese divisies zijn gesignaleerd in een diepe vallei, ongeveer veertig kilo meter ten Westen van Tsjoemdjoe. Britse, Canadese en Australische troepen die aan het centrale front oprukken, kwamen in contact met Chinezen die zich op berg kammen hadden ingegraven en een ver spreid vuur openden. Amerikaanse en Australische jacht vliegtuigen vlogen laag over het front en wierpen napalmbommen uit. Hevige gevechten zijn ontstaan ten Wes ten van Tsjoentsjon aan het centrale front. Zuid-Koreaanse troepen zijn hier op de voorposten van sterke verdedigingsstellin gen van de tegenstander gestoten op vijf kilometer ten Noorden van de Breedte graad. Ten Oosten van Tsjoentsjon zijn Chinese troepen ter sterkte van een batal jon gesignaleerd. In een Zondagmorgen vroeg gepubli ceerd communiué van de vijfde Ameri kaanse luchtmacht wordt gezegd, dat ach ter de vijandelijke linies een zeer druk verkeer is waargenomen. Van de 800 tot 1000 waargenomen voertuigen werden Schuman in Washington n De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat de vier bespre kingen, welke hij met Acheson gevoerd heeft, van meer waarde zijn geweest dan alle diplomatieke nota's, die de beide rege ringen zouden kunnen uitwisselen. De belangrijkste punten bij deze bespre kingen waren geweest: de bewapening van West-Europa, de conferentie van de Grote Vier, de oorlog in Korea en Indo-China en de verdediging der Middellandse Zee. In diplomatieke kringen in Washington is men van mening, dat het bezoek van Auriol aan Washington een groot succes is geweest. In een winkel aan het Stieltjesplein te Rotterdam werden Zaterdagavond de win kelmeisjes lastig gevallen door de 23-jarige machinist E. M. F., die onder invloed van sterke drank verkeerde. De politie moest geweld gebruiken om de machinist uit de winkel te krijgen. - Drie agenten moesten al hun krachten inspannen om de man naar het politiebureau te brengen. Eén der agenten trapte hij in het gezicht; de 51-jarige hoofdagent Van der Sluis kreeg enkele schoppen in de maagstreek. Op het politiebureau gekomen voelde Van der Sluis zich onwel worden. Even latei- zakte hij in elkaar en overleed vrijwel direct daarop. PROF. MR. J. C. KIELSTRA OVERLEDEN Prof. mr. J. C. Kielstra, oud-gouverneur van Suriname en oud-gezant van Neder land in Mexico, is na een korte ongesteld heid in Monaco overleden. Prof. Kielstra bereikte de leeftijd van 73 jaar. meer dan 100 vernietigd of beschadigd. Het vijandelijke verkeer was bijzonder in tensief op de wegen van Sinoeidjoe naar Sontsjon, van Sinandjoe naar Pjongjang en van Koenoeri naar Pjongjang. Het ver keer reed in beide richtingen, aldus het communiué. Het Zuid-Koreaanse hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat er plannen zijn om een deel van het Zuid-Koreaanse leger te demobiliseren. Ernstige beschuldiging Radio Moskou beschuldigde vandaag ge neraal MacArthur er van dat hij de massa productie van bacteriologische wapens sti muleert om die tegen het Noord-Koreaanse leger en de burgerij te gebruiken. Mac- Arthurs staf heeft reeds anderhalf mil- lioeu Japanse jen uitgegeven voor de voor bereiding van cultures voor de kweek van dodelijke bacteriën, zeide radio Moskou. De beschuldigingen zijn vervat in een boek dat pas door de Russische academie van wetenschappen is gepubliceerd. „Bac teriologische oorlogvoering is een misdadig wapen van imperialistische aggressie", wordt er in gezegd. De Amerikanen zijn bezig allerlei wapens voor massale uit roeiing te perfectionneren, is een andere opmerking in het boek. (United Press). De UNO heeft bekend gemaakt dat de verliezen der Verenigde strijdkrachten in Korea begin Maart 228.941 man bedroe gen. Hieronder bevinden zich 25.374 sol daten die bij gevechten sneuvelden, 128.394 die in de strijd werden gewond en 75.173 vermiste militairen. De verliezen der Amerikanen bedroegen over die periode 57.120 man. Op 23 Maart waren de cijfers voor wat betreft de Amerikaanse strijd krachten: 8.511 doden, 37.918 gewonden en 10.961 vermisten. Het rapport der UNO is gebaseerd op 9 Maart, maar in feite dient voor ieder land een andere datum te worden gesteld, aan gezien het secretariaat der UNO dé cijfers in de diverse hoofdsteden verzamelde, on afhankelijk van het verenigd commando van generaal MacArthur. De verliezen der Amerikanen worden slechts overtroffen door die der Zuid- Koreanen. Deze laatste» geven het aantal gesneuvelden onder hun strijdkrachten op als 16.182, het aantal gewonden 88.511, het aantal vermisten 63.959. Turkije staat op de derde plaats: Een verliescijfer van in totaal 1.169 man, waaronder 298 gesneuvelden. Groot-Brit- tannië komt als vierde met een totaal van 892, waaronder 145 gesneuvelden. Frank rijk volgt op de vijfde plaats met een to taal van 396, waaronder 145 gesneuvelden, Australië op de zesde met 265, waaronder 62 gesneuvelden. Nederland en Thailand zijn de enige landen, wier verliescijfer dat van 100 over schrijdt. Voor Nederland zijn de cijfers: totale verliezen 112, waaronder 28 gesneu velden. Voor Thailand: 108, waaronder 9 gesneuvelden. (United Press). Zaterdag is in de Haarlemse speeltuinen een boomplantdag gehouden die ten doel had, de kinderen meer liefde voor de natuur bij te brengen. In de speeltuin Oosterkwartier hadden de jeugdige boomplanters niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Geen zomerprijs voor anthraciet Met ingang van heden zijn voor kolen verhoogde prijzen van kracht geworden. Voor de meest gebruikelijke huisbrand soorten als anthraciet, nootjes III, eerste en tweede soort, eierkolen en gascokes bedra gen dc verhogingen onderscheidenlijk 1,40, 1,25, 0,95 en 0,60 per hectoliter. De maximumprijzen voor levering van ge noemde soorten in de grote steden bedragen thans respectievelijk 7,95, 7,45, 5,20 en 3,42'/?. Deze verhogingen zijn voor het overgrote deel een gevolg van zeer sterk gestegen invoerprijzen van de kolen. Ook de hoge zeevrachtprijzen die drukken op de uit Amerika ingevoerde kolen spelen een be langrijke rol. Voor een deel zijn de ver hogingen een gevolg van de gestegen pro ductiekosten van de Nederlandse mijnen. De verhoging van de kolenprijzen heeft een verhoging van dc gas- en electricileits- taricven ten gevolge. De toegestane ver hoging van de gastarieven bedraagt 1 cent per kubieke meter, die van de electrici- teitstarieven 1 cent per kilowatt-uur. Deze verhoging dient mede ter opvanging van de prijsstijging per 1 Januari van de door de electriciteitscentrales gestookte kolen. Op de kolenprijzen welke heden zijn in gegaan, zal bij aankoop in Mei en Juni een reductie worden verleend van 0,50 per hectoliter voor Esskolen en 3/4 vetkolen, nootjes II en III en voor eierbriketten. Voor cokes geldt gedurende deze maanden een reductie van ƒ0,35 per eenheid (twee hec toliter). Voor de maanden Juli en Augustus be dragen de reducties voor alle genoemde kolensoorten met inbegrip van cokes 0,15 per eenheid. De winterprijzen, welke op 1 September van kracht worden, zullen voor gaskolen, 3/4 vetkolen en eierbriketten per eenheid 0,20 hoger worden dan de prijzen welke thans zijn ingegaan. De prijzen voor cokes worden dan 0,15 per eenheid hoger. Voor anthraciet zullen geen seizoen- reducties worden verleend, doch evenmin hogere winterprijzen worden berekend. STOCKHOLM (Reuter) Zondagavond is een Dakota van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij in een straat, die aan het vliegveld van Stockholm grenst, neergekomen. De 18 pasagiers en de be manning van vier brachten het er levend af. Een der motoren vatte vuur en een vleu gel brak af, doch de inzittenden konden ongedeerd naar buiten klimmen. Brand weer en ambulances snelden naar de plaats van het ongeluk. De passagiers waren Zweden, Finnen, Noren en Denen. De brand was spoedig ge blust en het vliegtuig werd niet zwaar be schadigd. Baer-Oberdorf: Alleen hij, die niemand meer onder zich heeft, is onafhankelijk. WASHINGTON. (United Press). De or ganisator der Amerikaanse defensie pro ductie, Charles Wilson, heeft in zijn kwar taal rapport gezegd, dat het nog 24 maan den van opoffering en productie zal kos ten voordat de Verenigde Staten bewa pend zijn en gereed >voor oorlog of vrede. In zijn rapport aan president Truman waarschuwde Wilson, dat Amerika nog ver verwijderd is van de militaire macht die het nodig heeft. Het grootste gebrek aan grondstoffen voor de burgerlijke productie moet, vol gens hem, nog komen. In Juli zal een plan in werking treden voor de rantsoenering van schaarse metalen, de levensstandaard zal omlaag gaan in het komende jaar en de belasting omhoog en de inflatie is nog de belangrijkste vijand die het gehele plan voor militaire paraatheid teniet zou kun nen doen. Wilson gaf president Truman de verze kering dat de productie van grotere en betere wapens op gang wordt gebracht. Hij zei dat de Verenigde Staten thans aanzien lijk veiliger zijn dan voor Korea. Nog een jaar en de Verenigde Staten en hun ge allieerden zullen een formidabele macht hebben verkregen. „Nog twee jaar gerekend van dit tijd stip af en wij zullen de militaire en eco nomische macht bezitten voldoende om ons redelijker wijze veilig te stellen tegen aggressie". Wilson deed een beroep op de arbeiders, de zakenlieden, boeren en consumenten om het eigenbelang ondergeschikt te ma ken aan het algemeen welzijn. Hij zei dat nog 3 a 4 millioen arbeiders in het produc tieproces moeten betrokken worden, gro tendeels door het recruteren van vrouwen en niet volwaardige personen. Hij beloof de echter dat er geen verplichte arbeid zou komen en alles in. het werk zou wor den gesteld om het verplaatsen van arbei ders naar nieuwe productie-centra te voorkomen. DJAKARTA (Aneta). In politieke kringen deelde men aan Aneta mede, dat de mondelinge raadplegingen van de Indo nesische kabinetsformateur, Sartono (P.N. I.), in eerste instantie geëindigd zijn. Er zijn geen positieve resultaten bereikt in zake het opstellen van het kabinetsprogram. Heden zal Sartono zijn raadplegingen be ginnen inzake de zetelverdeling. Daarbij zal hij gebruik maken van het program, dat hij inmiddels op schrift wilde stellen. In politieke kringen wordt verwacht, dat binnen een week bekend zal zijn of Sar tono al of niet slaagt. Naar verluidt, handhaaft de Masjoemi haar standpunt en wenst deze partij niet deel te nemen aan het beleid, zoals Sartono zich dit voorstelde. PARIJS, (United Press). Te Parijs wordt vernomen dat Rusland en het Wes ten besloten zouden hebben het systeem van koehandel op de agenda-conferentie te laten varen en werkelijk moeite te gaan doen een agenda voor een toekomstige ministers-conferentie op te stellen. Men kwam tot dit besluit tijdens een lunch der vier plaatsvervangers, aangebo den door de chef van de Amerikaanse delegatie, Philip Jessup. Slechts de chefs der vier delegaties en één assistent van elke delegatie namen aan de lunch deel. Men besloot de plenaire zitting van Za terdagmiddag uit te stellen om de plaats vervangers gelegenheid te geven hun rege ringen om nieuwe instructies te vragen. Hedenmiddag zou men opnieuw verga deren. De vier plaatsvervangers waren het er over eens, dat na vier weken de conferen tie dreigde volkomen vast te lopen in bij komstige kwesties, die door beide zijden waren geïntroduceerd om hun positie in de onderhandelingen te versterken. Het ver luidt dat men tot de slotsom kwam dat men deze kleinere kwesties moet loslaten en zich moest gaan zetten aan de taak een „gestroomlijnde" agenda op te stellen met de voornaamste punten van spanning tus sen Oost en West. Zegslieden weigeren zich er over uit te laten welke punten men besloot te laten varen, doch het lijkt wel zeker dat het gaat om: De Russische eis om het Atlantisch pact en de kwestie van Amerikaanse militaire bases in Engeland. Noorwegen. IJsland, andere Europese landen en het nabije Oos ten op te nemen. De Russische eis om over schendingen PARIJS, 1 April .(Reuter). Zondag heeft cle minister van Vervoer en Openbare Werken, Pinay, vertegenwoordigers van de raad van bestuur van de bus- en Mé trodiensten en een uit alle vakbonden sa mengesteld stakingscomité ontvangen om te trachten een oplossing te vinden voor de nu zeventien dagen durende staking van de openbare vervoersmiddelen in Parijs. Op deze vergadering, welke vijf uur duurde, is men niet tot overeenstemming gekomen. De stakers handhaven hun eis tot uitbetaling van de tijd, dat niet ge werkt is. De regering weigerde hiermede in te stemmen. Zij stelde voor, dat de dooi de staking ontstane leemte in de salaris sen „uitgesmeerd" zou worden over een periode van vijf maanden. Het stakingscomité zou heden het rege ringsstandpunt bespreken. Ambtenaren van het ministerie zijn van oordeel, dat morgen vele stakers naar het werk terug zullen keren, omdat zij in geldelijke moei lijkheden geraken. van het Italiaanse vredesverdrag te praten. De Russische eis om te praten over dena zificatie en oorlogmisdadigers in Duitsland en Oostenrijk. De Westelijke eis om de schendingen van de vresdesverdragen der Balkansatel lieten te bespreken. WASHINGTON (Reuter) Woordvoer ders van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington hebben Zaterdag verklaard, dat zij geen inlichtingen hadden ontvangen omtrent vervanging van de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, Selden Chapin, door mevrouw Perle Mesta, thans gezante in Luxemburg. Engels vliegtuig vermist De havendienst van Cherboui'g maakt bekend, dat een Engels Proctor-vliegtuig met vier personen aan boord wordt ver mist, sedert het startte voor een vlucht over de Straat van Dover. WASHINGTON (Reuter) Het plan- Marshall heeft in drie jaar het doel bereikt, dat men gedacht had eerst na vier jaar te kunnen verwezenlijken, zo zeide William C. Forster, de directeur van de administra tie van het plan in een verklaring afgelegd ter gelegenheid van het driejarig bestaan van deze instelling. Er op wijzende, dat de ECA zich thans heeft omgeschakeld van economische hulp verlening op het verlenen van hulp voor de herbewapening, merkte hij op, dat Amerika de Europese regeringen in staat moet stellen hun volkeren zowel brood als kanonnen te verschaffen. Hij voorspelde, dat enige der Marshall- landen in staat zullen zijn het voorbeeld van Engeland te volgen en af te zien van verdere economische hulp van de Verenig de Staten. De economische hulp, die nog aan de Marshall-landen verstrekt zal wor den, zal in de meeste gevallen bedoeld zijn om het economische peil te handhaven, dat in de afgelopen drie jaar werd bereikt, ter wijl daarnaast hulp zal worden verleend bij het opbouwen van de Europese defensie. Voor zuiver economisch herstel zal in het komende Marshall-jaar minder dan een milliard dollars nodig zijn. Het bedrag, aanvankelijk hiervoor begroot, was meer dan tweemaal zo groot. Hij voegde hier aan toe, dat vooral Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Italië nog economische hulp van de Verenigde Staten nodig zullen hebben. (Van onze correspondent te Bonn Monnet, de vader van het plan-Schuman komt naar Bonn om enige misverstanden, die er ook na de parafering van het plan nog tussen de bondsrepubliek en Frankrijk blijken te bestaan, uit de weg te ruimen. Van deze misverstanden is de rol van de Saar in de toekomstige plan-organisatie de belangrijkste. Nog altijd valt hier hetzij parlemen tair. hetzij buiten-parlementair geen duidelijke meerderheid voor het toetreden van West-Duitsland te constateren. Het be sef, dat vooral Duitsland economische of fers moet brengen is daarbij van evenveel invloed als het vermoeden dat Frankrijk niet geheel eerlijk met de Saar manipu leert. Men neemt hier nu aan dat het bezoek van Monnet hoofdzakelijk bedoeld is, om Bonn in dit opzicht gerust te stellen. Mon net zou willen beloven dat over de status van de Saar in Parijs het stilzwijgen zal worden bewaard. Dit zou men aan een eventuele vredesconferentie inzake speciale Frans-Duitse overeenstemming willen overlaten. In een rede voor functionarissen van de socialistische partij heeft Schumacher Zon dag het plan-Schuman een „anti-democra tische en technocratische dictatuur" ge noemd. De dag tevoren kondigde hij in een referaat voor liet S.P.D.-bestuur aan dat de Duitse sociaal-democraten niet alleen het parlement maar het gehele Duitse volk tegen het plan moeten mobiliseren. BUENOS AIRES. (Reuter). Van offi ciële zijde is Zaterdag te Buenos Aires medegedeeld dat Argentinië in een gebied nabij de Zuidpool, dat dit land en Enge land elkander betwisten, een nieuwe basis heeft gevestigd. Dit geschiedde door een expeditie van Argentijnsegeleerden, die twaalf Februari j.l. uit Buenos Aires ver trokken. De basis is gevestigd in Margaret Bay. In de desbetreffende officiële bekend making wordt gezegd, dat het vestigen van deze basis „een nieuwe en beslissende bevestiging van de Argentijnse souverei- niteit over deze gebieden" is. De nieuwe Argentijnse basis, die San Martin is genoemd, ligt bij verscheidene groepen eilanden, waarop Engeland sinds lang souvereiniteitsaanpraken doet gelden. Het door de Argentijnen bezette eiland ontleent zijn economische waarde hoofd zakelijk hieraan, dat het in de walvis jachtgebieden is gelegen. In dit gebied worden echter veel ertsen aangetroffen, waaronder mogelijk uraniumerts. Volgens Londense diplomatieke kringen zal Engeland mogelijk bij Argentinië pro testeren tegen het vestigen van een vier de basis in het Zuidpoolgebied. De depressie, die Zaterdag ten Noord-Westen van Schotland lag, verplaatste zich ge durende het weekend' langzaam in Zuid- Oostelijke richting en ligt nu boven de Noordzee. Een randstoring bracht Zon dagmiddag flinke buien; die plaatselijk van onweer en hagel vergezeld gingen. De depressie trekt nu naar het Noord- Oosten. Zij wordt gevolgd door een rug van hoge Luchtdruk die vanmorgen nog ten Westen van Ierland lag en die mor gen een tijdelijke weersverbetering zal brengen. Bij IJsland arriveerde inmid dels een actieve depressie, die in Ooste lijke richting verder zal trekken. O0N8EW0LKT LICHT B£W. HALF 8EW 9 ZWAAR BEW. «GEHEEL BEW S' MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 7<?T£MS»£*ATUUR löOS-lKMWUfi mANGRiJK Q NEERSLAG? GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIOING SLIJM - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST \D.STAND VAN OlT TEKEN GEEFT D€ WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREER IS'EEN WiNO- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE AFNEMEND BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met aanvan kelijk voornamelijk in het binnen land enkele buien. Morgen flinke opklaringen. Overwegend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts. Morgen overdag iets zach ter dan vandaag. Hoog en laag water te ÏJmuiden: Maandag 2 April Hoog Laag Hoog Laag water: 0.37 e water: 8.17 e: Dinsdag 3 water: 1.48 water: 9.31 i 13.12 uur. 21.10 uur. April en 14.10 uur. en 22.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1