A. G. Boes f De radio geeft Dinsdag -bed is ook «voor U ideaal! Taxi? Bel 1.2.3.4.5 C Wereldnieuws j MAANDAG 2 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Manus Oly Zondagmorgen in Amsterdam gearresteerd Een vriendin uit Zaandam bracht de politie op zijn spoor Goedkeuring van bouwwerken Bevoegdheid der gemeente besturen beperkt Inbraak bij United States Lines te Rotterdam Olieperserij te Wormerveer uitgebrand Felle brand verwoestte boerderij bij Heerenveen Prinses Wilhelmina woonde Paulus-herdenking bij Prins Bernhard Dinsdag naar Argentinië Weer een geval van pseudo-vogelpest Lekker warm en volkomen geruisloze vering. „Johan van Oldenbarnevelt" „in het geheim" vertrokken Duizenden wuifden tot het laatst Spel met de dood Beweging van Europese Federalisten Congres te Leiden PANDA EN DE MEESTEIM3UDHEIDKUNDIGE Bier ongeveer vijf cent per glas duurder De honderdduizend eruit Haarlemse waterpolozege in Gent Heringa Wuthrich HAARLEM Jeugd van BMHC won de Bosplanbeker Hockey-uitslagen Twee Italiaanse coureurs verloren het leven Drie Provinciën-rit voor Bodde Bouman Courses te Duindigt Agenda voor Haarlem Zondagmorgen hebben rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche teza men met de districtsrecherche der rijks politie Manus Oly in Amsterdam gear resteerd in de Paardenstraat 11. „Ik ben blij, dat het spel uit is", zei Oly en zonder enig verzet te bieden liet hij zich over brengen naar het hoofdbureau van politie, waar hij thans is opgesloten. Zeven weken geleden ontvluchtte Manus Oly uit de voormalige maréchaussée- kazerne te Wormerveer, waar hij door de -rijkspolitie was opgesloten, verdacht van een serie inbraken in de Beemster, Hat- tem, Apeldoorn, Helmond en tal van an dere plaatsen. Twee dagen later brak Manus in te Ol- denbroek bij een slager. Hij stal een auto, verscheen diezelfde nacht in Heerde, werd op heterdaad betrapt, maar wist te ont snappen en maakte toen een dolle rit over de Veluwe naar Amsterdam. Op tal van plaatsen trachtte de rijkspolitie hem te doen stoppen en in Soest werden een band en de voorruit van de auto stukgeschoten. Manus moest vlak bij het Koninklijk pa leis stoppen. Hij vluchtte de bossen in op een gestolen fiets. Kort daarna deed hij weer van zich spreken door een inbraak in Landsmeer. Toen hij op het punt stond een brandkast, waarin zich 40.000 be vond, open te snijden, werd hij weer be trapt. Nogmaals was Oly de politie te vlug af. Het bleek de recherche weldra dat Ma nus Oly zich verborgen hield in de onmid dellijke omgeving van of in Amsterdam. Zaterdag vóór Pasen was Oly blijkbaar gedwongen een nieuw schuiladres te zoe ken. Hij begaf zich per taxi naar Zaan dam, maar kon de chauffeur niet beta len. De taxichauffeur wendde zich tot de politie en er volgde een nauwkeurig on derzoek in de buurt van Zaandam, waar Manus was uitgestapt. Nog één keer ge lukte het Oly door de gaten van het net te ontsnappen: hij keerde terug naar Am sterdam. Een vrouw uit Zaandam, die een vriendin van Manus bleek te zijn, werd onopvallend door de politie gevolgd. Zo kwam men te weten, dat Oly zich schuil hield in een huis in de Paardenstraat. Vijftien rechercheurs en een tiental agen ten werden in de vroege morgen van 1 April om en op het huis geposteerd. Na een poging om nog over de daken te ont snappen, moest Manus zich tenslotte ge wonnen geven. Manus Oly, die 37 jaar oud is en vader van vijf kinderen, zal weldra terecht staan voor zijn laatste drie inbraken en diefstal len van auto's of fietsen. Bovendien wachten hem nog 19 maanden gevangenis straf, die hem voorwaardelijk waren kwijtgescholden toen hij eind 1950 de ge vangenis te Hoorn verliet. Uit deze gevan genis was hij in 1949 ontsnapt, maar toen kon hij spoedig gegrepen worden. ADVERTENTIE Gisteren is de heer A. G. Boes, oud wethouder van Haarlem in het Sint Eliza beths Gasthuis te Haarlem overleden. In de heer A. G. Boes, die op 87-jarige leeftijd overleden is, verliest Haarlem een van zijn bekende en bovendien zeer ge achte burgers. De laatste jaren was hij, door zijn hoge ouderdom, gedwongen zich steeds meer terug te trekken uit het open bare leven, maar toch bleef hij alles wat HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Licht orkest. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Licht ensemble. 10.40 Gemengd koor. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 13.55 Gevarieerd programma. 14.48 Kamer orkest. 15.30 Gevarieerd programma. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Piano en orgel. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole-orkest. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.23 Hier is Europa: Turkije. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Opera. 21.30 Gesprek rond de tafel. 21.50 Muziek voor blazers. 22.20 Vocaal dubbelkwartet. 22.34 Causerie. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Lichte muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weer bericht, 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Theaterorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Prome nade-orkest. 19.35 Platen. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Opera. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool, clavecimbel en cello. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Concert. 13.45 Platen. 15.30 Koor. 16.00 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amu sementsmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Haarlem betrof nog met belangstelling volgen. Als er in de kring van het ge meentebestuur iets bijzonder was, of als een der ambtenaren een jubilé vierde of afscheid nam, ontbrak de heer Boes zelden. Hoewel Wormer zijn geboorteplaats was en hij zijn eerste jongensjaren in Pur- merend doorbracht, waar zijn vader hoofd van een school was, had hij al gauw zijn eerste contact met Haarlem. In onze stad ontving hij aan de Rijkskweekschool zijn opleiding als onderwijzer. Nadat de heer Boes zijn akte behaald had, is hij korten tijd te Haarlem onder wijzer geweest. In het bezit van de hoofdakte en de akte voor Frans trok de heer Boes naar Ned.- Indië. Eerst was hij daar onderwijzer, maar na enigen tijd werd hij aangesteld tot hoofd van een school voor Inlandse ambtenaren. Later volgde zijn benoeming tot ad junct-inspecteur van het inlands onder wijs, vervolgens zijn bevordering tot in specteur. In 1915 werd de heer Boes, die toen al enigen tijd met verlof te Haarlem vertoef de, als zodanig gepensiohneerd. Maar de regering maakte kort daarop opnieuw aan spraak op zijn bekwaamheden. Eerst werd hij schoolopziener in Vries (Noord-Dren- te), maar een jaar later werd de belang rijke functie van schoolopziener te Haar lem aan hem ongedragen. Tot 1924 heeft hij dit ambt vervuld. In 1919 vaardigde de Vrijzinnige Demo cratische Bond hem af naar de Haarlemse gemeenteraad. Natuurlijk ging zijn groot ste belangstelling uit naar onderwijszaken, maar toen hij tot leider zijner raadsfractie gekozen werd, trokken ook andere zaken steeds meer zijn aandacht. 23 Mei 1934 werd de heer Boes, als opvolger van mr. M. Slingenberg, gekozen tot wethouder. Natuurlijk werd hem de portefeuille van Onderwijs toevertrouwd. Hij was toen reeds 70 jaar, maar verheug de zich in een goede gezondheidstoestand en in het bezit van een scherpe geest. Hij heeft nog 5 jaren Onderwijs onder zijn be heer gehad en zich in die tijd een uitste kend wethouder getoond. Hij stond voor een zware taak want de financiële om standigheden der gemeente waren niet florissant, zodat bezuinigingen nodig wa ren. Steeds heeft hij voor de belangen van het Onderwijs in de bres gestaan om, al waren de financiën beperkt, toch te berei ken wat mogelijk was. Bij zijn aftreden mocht hij constateren, dat er in zijn tijd wel veel afgebroken was, maar dat het Haarlemse onderwijs toch op peil geble ven was. In 1939, toen hij 75 jaar geworden was, achtte de heer Boes de tijd gekomen om zijn werk aan jongere krachten over te laten. Hij trad toen ook af als raadslid. 18 jaar was hij toen raadslid geweest, zijn jaren als wethouder meegerekend. De heer Boes was langen tijd regent van het St. Elisabeths Gasthuis, bestuurslid van de Vrijzinnig Democratische Partij, van de vereniging „Oost en West", van de Nutskweekschool en van de Blindencom- missie. Deze opsomming toont aan dat de heer Boes slechts rust nam van zijn druk en werkzaam leven toen hoge ouderdom daar toe dwong. Hij heeft nog vele jaren van die rust mogen genieten, terwijl hem vriendschap en de waardering van allen die met hem in aanraking gekomen wa ren, onverminderd bleef. De regering erkende indertijd de ver diensten van de heer Boes door hem te be noemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitge voerd. die niet van de allergrootste urgentie zijn. heeft de minister van Wederopbouw en Volkhuisvesting met ingang van 1 April de bevoegdheid tot bet goedkeuren van bouwwerken dooi de gemeentebesturen beperkt. Goed keuring voor alle objecten met een bouwsom, hoger dan 100.000 (voor dien 150.000) zal nog slechts door de minister kunnen geschieden. Gemeentebesturen zullen geen goedkeu ring meer mofeen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleuterscholen, voor verbouwingen, die uitsluitend verfraaiing ten doel hebben, voor de bouw en verbouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, sociëteiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van kerke lijke gebouwen, kantoorgebouwen, vereni gingslokalen, gebouwen voor sociale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge uitzondering goedkeuring worden gegeven. Voor de bouw, herbouw, verbouw, on derhoud en herstel (niet-oorlogsschade) van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor han del en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeuringen worden afgegeven binnen de grenzen van de door de minister» aan de gemeenten verleende bevoegdheden. Deze zijn voor drie ver schillende groepen van gemeenten bepaald op ondex-scheidenlijk 100.000. 50.000 en ƒ20.000. Voor investeringen in openbare werken zullen binnenkort nog afzonderlijke rege lingen worden getroffen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zal hedenavond om vijf minuten ever acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. In het kantoor van de United States Lines aan de Westergracht in Rotterdam is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken. Men vond de bi'andkast Zaterdagmorgen opengebroken. Een geldkistje met een be drag van twaalf duizend gulden was ver dwenen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Vanmorgen om kwart voor vier werd brand geconstateerd in perserij Engel III van de N.V. Verenigde Textiel- en Olie- fabrieken. afdeling oliefabriek Crok en Laan te Wormerveer. De Wormerveerse brandweer bestreed het vuur aanvankelijk met vijf stralen, maar al spoedig bleek dat zij assistentie zou nodig hebben. Die assistentie werd ver leend door de brandweren van Wormer, Krommenie, Zaandijk. Koog aan de Zaan en Zaandam. Ook de bedrijfsbrandweer kwam in actie. Ondanks de harde wind bleek het vuur tot het gebouw, dat geheel uitbrandde, beperkt. De brand is ontstaan door broeiing van copra. De schade wordt op enige ton nen geraamd. Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge woed in een boerderij te Rotstergaast bij Heerenveen. Uit de benzinemotor van de melkmachine schoot plotseling een grote steekvlam met als gevolg dat de boerderij in zeer korte tijd in vlammen stond. Niet minder dan 21 koeien en een stamboek merrie kwamen om, zeven koeien waren zo ernstig gewond, dat ze moesten worden afgemaakt. Een auto werd geheel vernield. De gehele boerderij is afgebrand; van de inboedel is nagenoeg niets behouden ge bleven. In de Utrechtse Domkerk is Zondag de openingsdienst van de Paulusherdenking gehouden welke herdenking uitgaat van het Interkerkelijk Comité Paulusherden king 1951. Prinses Wilhelmina, mevrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse van Koningin Juliana, die de Koningin verte genwoordigde, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, ds. E. Emmen, secretaris, en ds. J. Wolfensberger, voor zitter van de generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk, dr. K. H. Grave- meyer, algemeen gedelegeerde dier Syno de en ds. Th. H. van Andel, die de Gere formeerde Kerken vertegenwoordigde, be hoorden tot de zeer velen, die deze dienst bijwoonden. De dienst werd geleid door prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Mgr. prof. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht der Oud-Bisschoppelijke Gle- rezie sprak over „De gang van het Evan gelie door de wereld van het jaar 51". Prof. dr. K. H. Miskotte, hoogleraar te Leiden vanwege de Nederlands Hervorm de Kerk hield een rede over „de gang van het Evangelie door de wereld van het jaar 1951". Prins Bernhard is Zaterdag naar de Uruguese badplaats Punta del Este ver trokken. Hij zal daar tot drie April blijven. Daarna zal de Prins voor een bezoek van een week naar Argentinië gaan. Bij de pluimveehouders K. Gans en K. Lust in de Haal bij Oostzaan werd bij 700 kuikens van ongeveer zes weken pseudo- vogelpest geconstateerd. De dieren zullen naar het destructorbedrijf te Purmerend worden overgebracht. ADVERTENTIE Zondagavond om half zeven maakte de „Johan van Oldenbarnevelt" zich los van de ÏJmuideiise kanaalkant, nagewuifd door vele duizenden familieleden der emigran ten, die hun reis naar Australië voor de tweede keer begonnen. Het vertrek moest geheim blijven. Het schip werd geschut in de Noorder- sluis en ging zonder verdere incidenten omstreeks kwart over zeven tussen de pieren uit. Hiermee was een eind gekomen aan een oponthoud ~&at' Vrijdagmorgen om 11 uur begon,-toen de boot in IJmuiden binnen kwam nadat er een serie mysterieuze bran den "aan boord geconstateerd warén. Ook aan de kanaalkant brak nog enige malen brand uit, zelfs toen rechercheurs het schip doorzochten. Met de brandwachts tot op het uiterste gespannen is de „Van Oldenbarnevelt" de reis weer begonnen. Tot op de top van de pier hebben de achterblijvers, die Zater dagmiddag en Zondag een druk „gesprek" met hun familie onderhielden, het schip nagewuifd. De Amsterdamse Officier van Justitie, mr. A. H. Wassenbergh, die het onderzoek in deze aangelegenheid leidde, had een tijdsduur vastgesteld, gedurende welke zich niets mocht voordoen. Deze was Zondag avond om zes uur verstreken. De Zuidersluis was nog strenger afgezet dan Vrijdag en de pers kreeg ditmaal zelfs niet de kans om een hoekje te kijken. Wij vernamen, dat er zich enkele rechercheurs van de Rijkspolitie aan boord bevinden. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. De 73-jarige J. S. uit Nieuw Helvoet vond Zaterdagmiddag in de duinen een granaat. Hij nam het projectiel mee naar huis, waar hij het, samen met de 17-jarige A. L., probeerde te demonteren. De granaat ontplofte. A. L. was op slag dood; S. verloor beide benen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Te Leiden heeft de Nedei-landse Vereni ging van de Beweging van Europese Fede ralisten een landelijk congres gehouden. Na de openingsrede van mr. C. de Rij en een toespraak door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak namens de Leidse universiteit, in het bij zonder namens de decaan van de juridische faculteit, mej. H. C. W. van Wageningen een woord van opwekking om te blijven streven naar de hoge idealen van de bewe ging, ondanks de moeilijkheden, die de hui dige wereldsituatie haar in de weg legt. De verkiezing van leden voor het hoofd bestuur was aanleiding tot langdurige dis cussies. Aanvankelijk had het hoofdbestuur- voorgesteld, in plaats van de twaalf aftre dende leden, veertien nieuwe leden te kie zen. Een door de afdeling Rotterdam op geworpen persoonlijke kwestie benevens een opmerking uit de vergadering, dat de Christelijk Historische Unie slechts door één persoon in het bestuur vertegenwoor digd was, leidden er toe, dat het hoofdbe stuur tenslotte kwam met een voorstel, het bestuur tot 25 leden uit te breiden. Tot slot kwam ter sprake het politieke jaarverslag, waaraan ten nauwste verbon den was het programma van actie van de beweging voor de komende periode. Deze bespreking werd ingeleid door de voorzitter, die er de nadruk op legde dat het hoofdbestuur van de beweging zich heeft uitgespx-oken voor nastreving van de functionele methode in plaats van de con- stituonele methode, die een deel der West- Europese staten, met name Engeland en de Scandinavische landen, zou afstoten en buiten de beweging plaatsen. Prof. H. Brug- mans achtte het wenselijk deze functionele gedachte vooralsnog als voorlopig doel te aanvaarden, aangezien het niet gaat om principiële vragen ten aanzien van de weg, die bewandeld moet worden, maar over de vraag, hoe zo vruchtbaar mogelijk gestreefd kan worden naar het uiteindelijk doel. Voorts werd een motie aangenomen van de afdelingen Den Haag en Maastricht, waarin een beroep wordt gedaan op de tegenwoordige en toekomstige Kamerleden, de tot standkoming van een Europese fede ratie te bevorderen, zowel in het parlement als elders. Een motie van de afdeling Am sterdam tot het organiseren van een inter nationale Europadag werd eveneens aan vaard. 0 Het bier is met ingang van vandaag duurder geworden. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 ct. verhoogd worden. In slijterijen en win kels zal een fles zwaar bier van 45 centi liter van 36 cents tot 40 cents verhoogd worden. Het Centraal Brouwerij Kantoor deelt in ovei-leg met de Bedrijfshox-eca mede, dat een prijsverhoging onvermijdelijk is wegens de sinds 1946 sterk gestegen prij zen voor grond- en hulpstoffen, voor transport en wegens de hogere lonen en sociale lasten. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdpx-ijs van 100.000 gevallen op nummer 1078. In Gent werden Zondag internationale zwemwedstrijden gehouden met tot slot een waterpolotournooi. Het belangrijkste zwem nummer was de 100 meter schoolslag dames. Raymonde Vergauwen werd eerste in de tijd van 1 min. 26.4 sec. Het Gentse meisje Lily Peil werd tweede in 1.27.4. De resultaten van het waterpolotournooi luiden: Gentse Zwemvereniging—Haarlem 25, Ghent Swimming ClubE. F. Tourcoing 110. Om de derde plaats: GZV—GSC 10—6 Finale: Haarlem—E. F. Tourcoing 3—2. Hockey Privé-bezoek. De Belgische premier Pho- lien en zijn vrouw zijn Zaterdag per vliegtuig uit Brussel te New York aan gekomen. Premier Pholien brengt een „particulier bezoek" aan de Verenigde Staten van tien dagen. Hij zeide evenwel te hopen president Truman en andere Amerikaanse autoriteiten te zullen ont moeten. Helgoland. Zondag heeft de door commu nisten geleide „Duitse beweging Helgo land" te Hamburg verklaard, dat in dit weekeinde 13 jonge mensen, onder wie vier meisjes, op Helgoland aan land waren gegaan uit protest tegen de Britse bombardementen. Zij hebben de zwart- x-ood-gouden Duitse vlag, de vlag van Helgoland en de vlag van de communis tische beweging voor wereldvrede ge hesen. Regerings- en parlementsleden van Sleeswijk-Holstein hebben verleden week Helgoland bezocht en zij hebben later aangekondigd, dat zij in over weging hadden de Britse luchtmacht twee gebieden aan te bieden, waaruit een keuze gedaan zou kunnen worden voor een oefenterrein in ruil voor Helgoland. Patiënt. Het voorlichtingsbureau van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag medegedeeld dat minister Wisjinski „ziek, doch reeds weer aan de beterende hand is." Hartkwaal. Volgens het nationalistische persagentschap „China News" zou Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider-, zich in een ziekenhuis te Moskou bevinden. Hij zou reeds lang aan een hartkwaal lijden. Naar het persagent schap meldt, had de Russische ambassa deur in Peking, generaal Postsjen, Mao Tse Toeng herhaaldelijk geadviseerd, zich in Moskou te laten behandelen. De Chinese leider zou dit aanbod echter afgeslagen hebben, omdat hij de vrees zou koesteren tijdens zijn afwezigheid „uitgeschakeld" te zullen worden. Niet temin zou Mao Tse Toeng begin Maart naar Moskou vertrokken zijn en zou de leiding van de communistische partij in China bij Lioe Sjao Tsji berusten. Loonsverhoging. Het nationale comité van het Belgische vakverbond heeft besloten wegens de stijging der kosten van het levensondex-houd een onmiddellijke loonsverhoging en een verhoging van het minimum-uurloon te verzoeken. Het laatste staat thans op 16 fr. Er wordt een minimumloon van 17,60 fr. ge vraagd. Protest. Naar het Perzische blad „Dad" meldt, zouden Zaterdag drie Engelse kruisers en vijf Engelse torpedoboot- jagers uit Bahrein en Aden naar Aba- dan vertrokken zijn. Een divisie Schot se mariniers zou naar Basra gezonden worden. Het Perzische kabinet heeft in zijn laatste zitting besloten tegen deze maatregelen te protesteren. Boycott. De directie van het Argentijnse oppositie-blad „La Voz del Interior" heeft besloten het blad niet meer te la ten verschijnen, daar zij ongex-egeld- heden vreest tussen de kopers van het blad en aanhangers van de vakbond van krantenverkopers, die besloten heb ben het blad te boycotten. Uitvoerrecht. Met ingang van 1 April heeft Zweden het uitvoerrecht op kranten papier verhoogd van 50 tot 200 Kronen per ton. Overschot. Engelahd had in het belasting jaar, dat Zaterdag is geëindigd, een be grotingsoverschot van 720 millioen pond. Er was een tekort verwacht van 60 millioen pond. Behalve aan hogere belastingontvangsten is 't overschot toe te schrijven aan het feit, dat de rege ring 197 millioen pond minder heeft uitgegeven dan was begx-oot. ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 35. De antiquair, die betaling was komen vragen voor de Romeinse urnen, kruiken, laarzenknechten en het gegarandeerde knopenhaakje, was tevreden weer naar huis gegaan, want die had zijn geld; maar het onheil was intussen al geschied. Toen Jolliepop zo hardop zei, dat gekóchte voor werpen geen gevonden voorwerpen zijn begreep zelfs de burgemeester wat hij be doelde, en de brave hoogwaardigheidsbe kleder was nu buiten zichzelve van woe de: „Het is bedrog!" riep hij. „Ze hebben me beetgenomen! Het zijn oplichters! Help! Moord! Brand! Politie" en met die kreet sprong hij de huldigingstent uit. Nu de menigte verstond hem bést en begreep wat er gaande was. Als er nu één ding is, waar Ezelsbruggenaren een hekel aan heb ben, dan is het aan beetgenomen te wor den. De Ezelsbruggenaren zijn er bekend om, dat ze dat niet kunnen velen, en ze begonnen dan ook al meteen met flessen en rotte tomaten te gooien. Het leek wel of ze er op gerekend hadden, want waar haalden ze anders ineens die tomaten van daan? Intussen was de arme Panda in de inhuldigingstent ten prooi aan de meest tegenstrijdige inblazingen. Joris trok hem aan een arm en siste hem toe: „Snel, man neke! Spreek je afgrijselijke bediende te gen! Roep luide uit, dat je bij die antiquair dndere Romeinse voorwerpen heb gekocht voor de verfraaiing van je lelijk huis! Snel dan! Lined recta! Anders wacht ons open bare schande!" Maar Jolliepop riep: }iOpen bare schande wacht ons alleen wanneer wij niet onmiddellijk in het openbaar ver klaren, dat dit afgrijselijk Goedbloeds-per- soon ons om de tuin heeft geleid! Laat ons hem aanklagen!" Er was voor het een zowel als voor het ander wel iets te zeg gen; Panda besloot echter, terwijl hij tus sen beide heen en weer geslingerd werd, om eenvoudig de waarheid te vertellen. Daar kom je altijd het verste mee, niet waar. als je er de tijd maar voor hebt. Maar die zou hij wel niet hebben, want intussen had de burgemeester de veldwach ter al gehaald en commandeerde bars: „Reken die beide oplichters in!" Op de velden om en nabij het hockey- stadion te Amstelveen werd Zaterdag het Bosplan-bekertournooi gehouden. Het jeugd a-elftal van BMHC won het A-tour- nooi en kwam voor de tweede keer in het bezit van de Bosplan-beker. In 1947 werd deze beker voor de eerste keer door Bloe- mendaal gewonnen; daarna was Laren ge durende een jaar de bezitter en Amster dam gedurende twee jaar. Na vijf gespeelde en gewonnen wedstrij den kwamen de junioren van Bloemendaal in de halve finale, waarna zij met 10 van Laren wonnen. In de finale werd te gen de oudere jeugd van het Engelse Ash- field College gespeeld. Ondanks het zware spel van deze hockeyers en het uitvallen van een der spelers van Bloemendaal in de verlenging van tweemaal 5 minuten maakte BMHC uit een korte hoekslag het winnende doelpunt. Kampioenschtap van Nederland, heren: DKSGroningen 00. Eerste klasse, heren: AmsterdamBMHC 1—1. Promotie eerste klasse: KievitenStrawberries 21. Derde klasse Fit IIStrawberries 3 0—1. Vierde klasse: Zandvoort 3HBS 3 22. Tweede klasse, dames: Leiden 2Ever Swift 0—1. Derde klasse C: HDSRood Wit 3 51. Dex-de klasse D: Hei-mesStrawberries 2 11 (Strawberries kampioen). Vierde klasse: Tempo '34 2—Alliance 3 7—0; Strawberries 3—Hurley 3 34. Automobilisme Twee Italiaanse coureurs, Stefano la Motta en Francesco Baracco, hebben het leven verloren tijdens een 1000 kilometer autorace waarvan het parcours de kustlijn van Sicilië volgt. De een en dertigjarige La Motta zat aan het stuur en Bai-acco zat naast hem, toen hun 1900 cc Alfa Romeo van de weg reed en tegen een huis in het dorpje Priolo bij Syracuse opbotste. Bei den werden op slag gedood. De Drie Provinciënrit. het grote automo- bilistische evenement in het Noorden, is ge wonnen door de équipe H. Bodde Bouman ir. J. Dekker op Peugeot. Zij hadden slechts 32 strafpunten in deze moeilijke rit en ver kregen daarmee een grote voorsprong op no. 2, De Roos—Hielkema, die er 90 kreeg. De uitslagen van de Zondag op Duindigt gehouden draverijen luiden: Alcantaraprys (1560 m.): 1. Omar Spencer (W. H. Geersen) km. tijd 1.31; 2. Oranje Nassau (A. T. Knynenbui-g) km.tijd 1.34.5; 3. Old Gold (M. Vergay) km.tijd 1.34.2. Totalisator: winnend f 1,80, plaats f 1,05, f 2, f 1,70, gekoppeld f 4,40, covercall f 6,70. Auroraprys (2000 m.): 1. Oviedo A (S. J. van Leeuwen) km.tijd 1.31.2; 2. Morning Star (W. H. Geersen) km.tijd 1.28.6; 3. Leen Star (W. H. Geersen) km.tijd 1.28.6; 3. Lex V (E. G. 't Veen) km.tijd 1.31.3. Totalisator: winnend f 6,50, plaats f 1,90, f 1,70, f 1,80, gekoppeld f 12,90, covercall f 9,10. Arabcllaprijs (2000 m.): 1. Niekie B H (J. Wagenaar) km.tijd 1.31.3; 2. Miss Zelda (E. G. ïn 't Veen) km.tijd 1.32.5; 3. Nuni Brewer (A. Th. Knynenburg) km.tijd 1.34.1. Totalisator: winnend f 3,50, plaats f 1,40, f 1,50, f 1,70, gekoppeld f 8,30, covercall f 5,20. Alcioneprijs (2040 m.): 1. My Darling (J. de Vlieger) km.tijd 1.29; 2. Kievit S (W. H. Geersen) km.tijd 1.29.3; 3. Guy Hanover (S. J. van Leeuwen) km.tijd 1.28.5. Totalisator: winnend f 4,20, plaats: f 1,50, f 1,50, f 1,90. gekoppeld f 9,90, covercall f 7,20. Rennen. Amaliaprys (1350 m.): 1. Aquavit (J. C. Pex) tijd: 1.36.4; 2. Bella (H. J. v. d. Kraats); 3. Prince Albert (A. Montané). Totalisator: winnend f 2,20, plaats f 1,80, f5,60, gekoppeld f20,80, covercall f 11,70. Alwinaprys (2000 m.): 1. Qualissa (A. Montané) tijd 2.21.8; 2. Etoile du Nord (H. J. v. d. Kraats); 3. Tosto (F. Delbrassinne). Totalisator: winnend f 2,40, plaats f 1,50, f2,30, f2,70, gekoppeld f5,50, covercall f5,20. Arenaprys (1600 m.): 1. Duroc (F. Del- brassine) tijd 1.54; 2. Ramana (L. Rance); 3. Plinius (H. Pije). Totalisator: winnend f 2,60, plaats f 1,50, f 3,90, gekoppeld f 14,40, covercall f 7,40. Totale omzet f56.304. MAANDAG 2 APRIL Spaarne: „Ontmaskerd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berliner ballade", 18 j,. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Roseanna Mc. Coy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mrs. Mike", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moord te middernacht", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 3 APRIL Concertgebouw: Beethoven-concert HOV, 8 uur. Frans Halstheater: Haarlemse Kunst Gemeenschap, vertoning der film „Brief van een onbekende vrouw", 8 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. A

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2