Mi Uw shag dat pakje Cgs I utoconw ppii IRl 2 D E STEIN (V\ Voor d® br»igom dit pakje fa. B. ENGELENBERG PAULINE IHf*3 LOCOMOTIEF -Clowntje Riek RIJWIELEN Amsterdamse Beurs EEN NAAM IN RUBBER j: Kort en Bondig MAANDAG 2 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Beperkende bepalingen over bouwen Twee amusementsverenigingen op de planken Voor het naar bed gaan Werk van A. W. Kort H. W. Korenstra in intieme kring gehuldigd De heer D. C. Endert overleden Voor de Minderen Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrokken Ongewisheid over Tsjechische ambassadeurs SCHEEPVAART Verfspuiten - Maskers Luchtslang ADVERTENTIE M*33-M Invloed daarvan in Haarlem en Heemstede Elders in dit nummer delen wij mede dat er door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting nieuwe beperkende bepalingen zijn uitgevaardigd op het ge bied van bouwen. Daaruit blijkt dat gemeentebesturen thans geen goedkeuringen meer mogen ge ven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleuterscholen, evenmin voor bouw of verbouw van bioscopen en andere inrich tingen van vermaak. Dit moet blijkbaar zo worden opgevat dat nu de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting over het verlenen van zulke vergunningen zal moeten beslissen. Maar aangezien de nieuwe voorschriften beogen te bereiken dat bouwwerken ver meden worden die niet van „de allergroot ste urgentie zijn", kan worden veronder stelt dat slechts bij uitzondering vergun ningen gegeven zullen worden. In Haarlem heeft het gemeentebestuur plannen voor het bouwen van enige gym nastieklokalen bij scholen, terwijl ook de bouw van enkele kleuterscholen in voor bereiding zijn. Op da begroting voor 1951, die thans door de Raad behandeld wordt, zijn daarvoor credieten uitgetrokken. Nu zal dus afgewacht moeten worden hoe de minister op de in te dienen aanvragen zal beslissen. Het zullen moeilijke beslissingen worden. In een enkel geval is de bouw van een kleuterschool voorbereid omdat de lokalen die de kleuterschool nu van een lagere school in gebruik heeft, voor die lagere school zelf nodig zijn. Wordt de kleuterschool dus niet gebouwd, dan moet de lagere school uitgebreid worden, wat zeker niet goedkoper zal zijn. In Heemstede is ook een onzekere toe stand geschaoen. Daar hebben B. en W. reeds vergunning verleend voor de bouw van het bioscooptheater aan de Binnen weg. Met de bouw is evenwel nog niet be gonnen, wel met de afbraak van panden die gesloopt moeten worden om het terrein vrij te krijgen. Van de bewoordingen der aanschrijving van de minister zal afhangen of volstaan kan worden met de reeds ge geven toestemming van het gemeentebe stuur. De bewuste aanschrijving is even wel nog niet door de gemeenten ontvangen. JONGE TOONKUNSTENAARS Op Donderdag 5 April wordt er wederom een avond van kamermuziek in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum ge geven door het Comité voor jonge Toon kunstenaars. De optredenden zijn Diet Kloos, sopraan en de pianisten Elly Jens en Ludwig Otten. De tentoonstelling „Hofstadbloem" in Den Haag, die Zondagavond gesloten werd, heeft 80.000 bezoekers getrokken. In 1947 werd de „Hofstadbloem" door 175.000 per sonen bezocht. ADVERTENTIE Stil Uw A. BOTTELIER - AER0ENH0UT Zandvoortsel. 158 - Tel. 28113 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Maart 1951 BEVALLEN van een dochter: 28 rMt, J- P. C. Wouters—Holswilder; C. J. Paap- Kemp; 30 Mrt, A. van OpstalPetrovitch; G. BouwmanBakker; J. J. M. Cobelens Fiege. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, J. Kruijervan Ommen; 30 Mrt, A. G. A. Balm Schiller; M. PostWojtkowiak; C. Vonk Bor. OVERLEDEN: 30 Mrt, H. Hagedoorn Bock, 71 j., Ted. van Berkthoutstraat; 30 Mrt, C. Schermers, 87 j. Schotersingel. De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord heeft Zaterdagavond in het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Mar- garethastraat haar seizoen besloten met een opvoering van Henk Bakker's bekende blij spel „Betje regeert", dat ook door het be roepstoneel vele malen met groot succes op de planken is gebracht. Dat succes ontbrak ook ditmaal niet en een groot deel daarvan kwam op rekening van mevrouw T. de Koning, wier goedhartig-dictatoriale Betje een alleraardigste typering was. De heer J. Lutjekonink gaf haar als de zoon van de fraudulerende fabrikant over het algemeen goed tegenspel en ook de heer C. de Koning had als de oude heer Van Gelder verschil lende aardige momenten. De rest van de bezetting deed met prijzenswaardige ijver haar best om de nogal caricaturale overige rollen de juiste maat te geven, maar miste over het algemeen iog teveel routine om daarin geheel te slagen. Toch is er veel en hartelijk gelachen en als men zich hoedt voor het al te veel chargeren van accenten, gebaren en mimiek is er van „Vrienden kring" in de toekomst nog veel aardigs te verwachten. De pechvogel Minder gelukkig was de amusementsver eniging Haarlem die Zaterdagavond in Dreefzicht een Duitse klucht van Blumen- thal en Kadelburg „De pechvogel" ten tonele bracht. Natuurlijk valt het te prijzen dat een beginnend dillettanten-gezelschap bij de keuze van zijn stukken niet te hoog grijpt, maar aan deze zouteloze boerte was zelfs door ervaren amateurs geen eer te behalen geweest. Het gedeelte van de op voering dat wij kdnden bijwonen, leed ook overigens aan vele en velerlei tekort- Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3'A Ned. 1947 96:>/i6 969/ie A. K. U 180% gl 179% Lever Brothers 227 226% Philips Gloeil. 249 248 Kon. Petroleum 300 300 A'dam Rubber 123% 122% Holl. Amer. Lijn 181 181 Ned. Scheepv.Unie 161% 161% H. V. A 128% 129 Deli Mij 102% 102% Amsterd. Bank 167% 167% Rotterd. Bank 171% 171% Twentse Bank 165% 164% Anaconda Copper 43 43 Bethlehem Steel 57% 57% Republic Steel 45% 46 Shell Union 60% 61 Tidewater 34% 34% U. S. Steel 46 45% ex. div. ADVERTENTIE nog even een glas Chocomel: Nutricia's heerlijke chocola dedrank. Verkwikkend en gezond. U kunt de dag niet beter be sluiten Die heerlijke i/ie mstfrtyntf A maakt alléén Nutricia! komingen. Behalve de heer J. Schorfhaar, die met flair een variété-krachtpatser-in- ruste op de planken zette, mankeerde het de leden van dit groepje nog teveel aan toneelervaring om hun vertolkingen aan vaardbaar te maken. Misschien kan men een volgend maal met een straffere regie en vooral een intelligenter stuk betere re sultaten boeken. H C. De in 1881 in Haarlem geboren schilder A. W. Kort houdt bij de kunsthandel Van MeurS aan de Keizersgracht te Amsterdam een tentoonstelling van schilderijen, aqua rellen en tekeningen. Het werk van Kort is sedert jaren bij de kunstminnaars zeer in trek. Zijn werk is teer, gedurfd vaag, poëtisch, donzig van toets. Toch is het geen boudoir-kunst. Het loslaten der contouren staat in een direct en logisch verband met de zachte, doezelige tinten. Zijn onderwer pen vermijden het dramatische: dunne zee nevels hangen tussen de omschaduwde stammen van een Vlielands bos; bij een bloemenstilleven plaatst hij hier en daar tere lichtglimpen in een Rilke-achtige sfeer. Daarnaast benadert hij als portret tekenaar (een grootmoeder, een jong meis je, een zieke vrouw) ondanks de uiterste beperking van de middelen een zuivere psychologische uitdrukking op het gezicht. Even bewonderenswaardig zijn de geteken de landschappen: heerlijk van ruimte en treffend door hun eenzaamheid. We hopen dat er gelegenheid bestaat deze, Dinsdag voor het laatst openstaande, expositie van het werk van deze de aandacht verdienen de oud-stadgenoot ook in Haarlem te houden. H. SCHMIDT DEGENER In intieme kring van oud-leraren en oud leerlingen heeft Zaterdagmiddag in Brink- mann de huldiging plaats gehad van de heer H. W. Korenstra, oud-directeur van de in 1936 opgeheven Nutskweekschool aan de Hazepaterslaan. De heer Korenstra heeft dezer dagen zijn tachtigste verjaardag ge vierd en derhalve waren talloze oud leerlingen en oud-leraren naar Brinkmann gekomen om uiting te geven aan hun warme gevoelens van genegenheid jegens deze bijzonder geziene onderwijs-man. Eerst werd het woord gevoerd namens de oud-leerlingen door mevrouw J. Roozen, daarna sprak de heer H. Rol, hoofd van de Doopsgezinde school en tenslotte namens de oud-leraren de heer W.A.J. Goeting. Het bleef niet bij vriendelijke woorden, want mevrouw Roozen bood de heer Korenstra een geschenk onder couvert aan en de heer Goeting schonk hem namens de oud-leraren een nieuwe „dikke Van Dale". Nadat de heer Korenstra een charmante dank-rede had uitgesproken bleven de aanwezigen nog enige tijd bijeen om herinneringen op te halen. De bijeenkomst werd besloten met een diner. Op 72-jarige leeftijd is te Noordwijk overleden de heer D. C. Endert jr., direc teur van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij en gedelegeerd commissaris van de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg", voorzitter van het Directoraat voor Scheepsbouw en -reparatie en voor zitter van de Vereniging van Technici op Scheepvaartgebied. De begrafenis zal Dins dagmiddag om drie uur te Westerveld ge schieden. ADVERTENTIE Het ging gelukkig goed met Ricks been. Aan het eind van de week kwam de dokter weer kijken; hij onderzocht Ricks knie en knikte geruststellend. Hij zeidat Rick wel weer uit bed mocht, maar dat hij wel de eerste tijd wat voorzichtig moest zijn met lopen. Dat was prettig. Zo'n week in bed liggen valt niet mee! Rick was blijtoen hij weer op mocht. Wel hadden de anderen alles gedaan, om hem gezellig bezig te houden, maar 't is toch altijd veel beter, als je op mag staan! Eu zo kleedde Rick zich weer aan en kon door het huis lopen, al ging het nog wat stijf, nadat hij zo lang had gelegen; maar dat werd gauw anders. „En nou maar opgepast, baasje", lachte oom Tripje. „Als je de trap af gaat, geen treden meer overslaan, hoor!" Ja, daar zou Rick wel voor zorgen. 's Middags zorgde tante Liezebertha voor 'n leuke verrassing..,, ze had een heerlijke taart gebakken! Om tien minuten over twee vertrok Za terdagmiddag van de Lloydkade te Rot terdam met bestemming Korea het 12.000 br.r.t. metende Amerikaanse troepentrans portschip „General J. H. McRae" met aan boord 236 Nederlandse vrijwilligers, vor mend het aanvullingsdetachement voor het Nederlandse vrijwilligersdetachement. PARIJS (Reuter) De echtgenote van de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Parijs mevrouw Hofmeister weigerde Zondag avond te antwoorden op de vraag of zij naar Praag terug zou keren, waar, naar ge meld wordt, haar echtgenoot thans ver toeft. De ambassade zeide geen inlichtingen te hebben over de plannen van de ambas sadeur. Reuter tekent hierbij aan, dat de diplo matieke Tsjechoslowaakse vertegenwoor digers te Moskou, Parijs en Londen kort geleden naar Praag geroepen zijn. In diplo matieke kringen te Londen veiddaart men, dat de ambassadeur aldaar, Bystrichky, geen toestemming zal krijgen naar Londen terug te keren. Het meubilair van de familie is naar een niet nader bekend gemaakt adres gezonden Echtpaar Erwich gehuldigd Hedenmorgen zijn in ons bedrijf de heer H. J. Erwich en zijn echtgenote, mevrouw R. Erwich—van den Bosch, die een kwart eeuw geleden als huisbewaarders in dienst van Haarlems Dagblad traden, gehuldigd. Voor 1926 was de heer Erwich werkzaam als typograaf in Amsterdam. Namens de directie sprak de heer P. W. Peereboom het jubilerende echtpaar toe, daarbij gewag makend van de vriendelijke rust, de toewijding en de accuratesse waar mee het zijn veelomvattende dagelijkse werk nu al die jaren verrichtte. Betrouw baarheid, plichtsbetrachting en beschaving zijn de eisen, die men aan de bewoners van ecu kantoorgebouw moet stellen, aldus de heer Peereboom, en aan deze voorwaar den zijn de heer en mevrouw Erwich blij ven voldoen. Spreker herinnerde aan de ingrijpende verbouwingen, die in 1928 heb ben plaats gehad-, en overhandigde ten slotte met zijn gelukwensen de gebruike lijke enveloppe. Eenzelfde geschenk werd namens het ge zamenlijke personeel aangeboden door mejuffrouw C. Neelissen, die het echtpaar dank zei voor de verkwikkende standvas tigheid van het goede humeur. De heer Erwich dankte met enkele woor den voor de betoonde hulde Adinda, 26 n. Pladju. Agatha. 25 n. Pladju. Almkerk. 31 v. Hongkong te Manilla. Annenkerk, 31 te Fremantle. Antonia, 25 v. Pladju n. Saigon. Arkelöijk, 30 bij Great Bahamas. Alpherat. 30 840 m. NO. Guadeloupe. Aldegonde (tl, 30 n. Singapore. Aludra, 30 900 m. ZW. Flores. Armilla, 1 v. Saigon te Haiphong verw. Algenib, 30 225 m. NW. Bermuda. Averdijk, 30 v. Hamburg. Aardijk, 31 te Le Havre. Albireo, 1 te R'dam v. Antwerpen. Alblasserdijk, 31 n. Vera Cruz. Alkaid, 31 v. R'dam n. Hamburg. Alphacca, 31 n. Paranagua. Alphard, 31 te Buenos Aires v. R'dam. Ampenan, 1 te Port Swettenham. Amstelpark. 1 v. Marseille n. Antwerpen. Agamemnon, 31 n. Turks Island. Alamak. 2 te Port Said. Amsteldiep, pass. 1 Algiers. Ariadne, pass. 1 Ouessant. Arundo. 2 te New Orleans. Axeldijk, 1 v. Baltimore te Norfolk. Aalsdijk, pass. 2 Ouessant. Alhena, 2 v. Las Palrnas. A.lmdijk. 2 te Tampico verw. Arensdijk, 31 v. Newport News te New York. Boissevain, 30 v. Hongkong te Manilla. Bonaire, 30 n. Paramaribo. Breda, 30 n. Georgetown. Bandjermasin, 30 150 m. N.NW. Soerabaja. Biijdendijk, 30 540 m. W. Scilly's Baarn, 30 600 m. ZW. Flores. Bintang, 30 480 m. O. Azoren. Bloemfontein, 30 v. A'dam te Bremen. Bacchus, 1 v. Inagua te New York. Barendrecht, pass. 1 Malta. Blitar, 2 te Macallah. Boissevain, 1 v. Manilla n. Singapore. Boschfontein, pass. 1 Ouessant. Boskoop, 3 te Curacao verw. Bennekom, 31 v, A'dam n. Curacao. Biijdendijk. 3 20 u. Hoek v. Holland. Caltex Delft. 31 te Sidon v. R'dam. Cèronia, 3 April te Curacao verw. Clavella, 30 660 m. W.ZW. Porta del Gada. Camphuys, 30 v. Djakarta in Cheribon. Castel Bianco (tr.), 31 420 m. ZO. Dondrahead. Corilla, pass. 31 Ras Fartak. Caltex Leiden, 1 te Sidon v. R'dam. Caltex Nederland, pass. Gavdo eil. Caltex The Hague, 2 te Sidon v. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 1 Finisterre. Castor. 31 n. Ciudad Bolivar. Celebes, 2 te Aden. Cottica, 1 te A'dam v. Antwerpen. Delft, 31 v. Lebu n. Talcahuano. Diemerdijk, 30 675 m. ZW. Porta del Gada. Delfshaven, pass. 1 Vlissingen. Drente. 1 rede Aleppey. Dalerdijk, 31 v. Seatlle te San Francisco. Danae. 1 v. Oran. Erinna, 30 bij Singapore eil. Eemdijk, pass. 31 Azoren. Esso Amsterdam (t), 1 te R'dam v. Curacao. Eemland, 1 v. St. Kaap Vincent. Enggano, 1 v. Port Said n. Genua. Edam, 31 te Baltimore. Esso Amsterdam, 30 375 m. W. Ouessant. Felipes 31 v. Pladju te Bangkok verw. Gaasterkerk, 29 300 m. Z. Kp. Frio. Grootekerk, 29 300 m. Z. Kp. Frio. Groote Beer, 31 v. Sydney n. Soerabaja. Gaasterland, 1 v. Hamburg n. A'dam. Garoet, 1 rede Belawan. Gordias, 1 v. Tunis te Piraeus. Gouwe, pass. 1 Kp. Blanco. Hersilia, 30 350 m. W.t.N. Kp St. Vincent. Helicon, 30 450 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Hera, 1 v. Kopenhagen te Hamburg. Hercules, 1 v. Burgia n. Istanboel. Hermes, 1 v. Curacao n. A'dam. Ilos, 30 v. New York n. Cape Haiti. Indrapoera, 31 ter hoogte Djeddah. Java, 31 te Soerabaja verw. v. New York. Jagerfontein, 31 n. Southampton. Japara, 31 n. Rangoon. Jupiter, 1 te Lissabon. Kelbergen, 30 v. Saffi te A'dam. Klipfontein, 31 v. Beira te Durban. Kota Agoeng, 31 v. Singapore te Djakarta. Katwijk, 31 te Plymouth, daarna Terneuzen. Kota Gede, 1 dwars Oporto. Kialdrecht, pass. 1 Kp. St. Vincent. Kertosono, 2 11 u. Hoek v. Holland verw. Limburg, 31 v. East London te Durban. Lucita, 30 v. Newcastle te R'dam verw. Lutterkerk, 30 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, pass. 30 Kp. Comorin. Laertes, 31 bij Point de Galle. Loosdrecht 30 150 m. ZO. Ras Al Hadd. Leerdam, 30 600 m. O.t.Z. Kp. Race. Leopoldskerk, 30 te Duinkerken x. R'dam. Larenberg, 1 te Savona v. R'dam. Lawak, 31 v. Balipapan. Laurenskerk, 31 op de Schelden n. Antw. Lindekerk, 31 v. R'dam n. Basrah. Langkoeas, 1 v. Pladju n. Soerabaja. Loenerkerk, 1 te Aden. Oud- R.A.F.-piloten, die tijdens de jongste oorlog enkele van hun strijdmak kers nabij het Groninger plaatsje Eenrum zagen sneuvelen, hebben ter nagedachtenis van hun gevallen kameraden en als dank betuiging voor de grote zorgen, die de ge meentenaren van Eenrum aan de graven der gesneuvelde piloten besteden, het gemeente bestuur een plaquette aangeboden. Mr. W. H. Arriëns, raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch. is benoemd tot president van het Hof van Justitie in de Nederlandse Antillen. HAARLEM EN OMGEVING Het dilettanten-operettegezelschap Diogé geeft op Maandag 9 en Woensdag 11 April in de Stadsschouwburg uitvoeringen van het zangspel „Het jolige weeuwtje" van Frans Léhar onder leiding van Henk Steenkist. Ten bate van het bouwfonds van de Nederlands Hervormde kerk te Spaarndam wordt op 10 April in de Koningin Emma- school aan de Raafstraat in Haarlem-Noord een kunstavond gehouden. Medewerking verlenen mevrouw Riek BonsetHorst, voordracht, Bob Hoeben, zang, Henk Esse- laar, viool en Jan Hoeben, piano. ADVERTENTIE MAAKT U ZELF UW LAMPEKAP Wij hebben voor U karkassen, zijde, koord, garnering, losse pendels, glasplaten enz. KELLER Spaarnwouderstr. 13 hk VV'üdesteeg - Tel. 15778 Luna, pass. 1 Ouessant. Linge, 2 te A'dam v. Libreville. Loppersum, 3 9 u. Vlaardingen verw. Malvina, 30 v. Singapore. Marken, pass. 30 Kp. Blanco. Marpessa, 1 verw. Colombo. Maas, 31 te Houston v. Mobile. Macoma, 30 1150 m. O. Montevideo. Mijdrecht (t). 30 240 m. W. Lissabon. Myonia (t), 30 120 m. W. Manilla. Metula (t), 31 v. Curacao n. Havanna. Macuba, pass. 31 Lissabon. Madoera. verw. 1 Suez. Malvina, pass. 31 Sabang. Manoeran, 1 v. Genua n. Marseille. Meliskerk, 2 v. Genua te Marseille. Modjokerto, 1 v. Penang te Belawan. Murena, pass. 1 Kp. St. Vincent. Maashaven, pass. I Kp. Blanco. Mentor, pass. 1 Pantelaria. Muiderkerk, 1 dwars Valencia. Mataram. pass. 31 Point de Galle, Nigerstroom, 31 te Agos. Noordam, 2 te New York. Omala, 17 April te R'dam verw. Ondina, 5 April te Gent verw. Oranje Fontein, 31 aldaar verw. Ovula, 30 300 m. NO. Balikpapan. Orestes, 30 240 m. W.NW. Falkland eil. Oberon, 1 v. Curagao te Maracaibo. Oranjestad, 31 v. Trinidad na Laguaira. Orion, 1 v. Patras n. Calamata. Prins Willem II. 31 te R'dam v. Antwerpen. Prins Willem IV, pass. 31 Vlissingen n. Hamburg Prins Joh. W. Friso, 31 te Bremen. Rotula, pass. 30 Suez. Roma (rep.), pass. 31 Malta. Riouw, 30 780 m. ZW. Azoren. Polydorus, 31 v. Aden n. Belawan. Prins Willem III, 1 te Cartagena. Prins Willem v. Oranje, pass. 2 Gibraltar. Reael, 30 te Tolitoli. Rotti, 31 te Djakarta. Rotula, pass. 31 Brothers. Ruys, 1 v. Rio de Janeiro n. Japan. Salawati. 29 v. Cheribon n. Djakarta. Slamat, 30 v. Genua n. Marseille. Stad Dordrecht, 30 v. R'dam n. Huelva. Sarpedon, 30 v. New York n. Aruba. Stad Alkmaar. 30 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Breda, 31 v. Colon. Stad Schiedam, 30 v. Port Tampa n. R'dam. Stratheden (em. pass.), 29 v. Londen n. Sydney. Saroena, 31 v. Miri te Pladju. Schie, 31 v. Porto Cabello te Guanta. Sabang, 1 v. Djakarta n. Semarang. Salland, 1 te Rio de Janeiro. Saparoea, 1 v. Genua. Sarangan, 2 v. Soerabaja, te Makassar. Sibajak, 1 v. Colombo n. Aden. Sloterdijk. 2 te Port Swettenham. Sommelsdrik, 1 te R'dam. Stad Maassluis, pass. 1 Las Palmas. Stentor, 1 v. Alexandrië n. Beyrouth. Sunetta, 31 n. Le Havre. Schiedijk. 31 v. R'dam te Antwerpen. Slamat, 1 v. Marseille. Soestdijk, 1 v. Newport News. Stad Arnhem, 2 te A'dam v. Huelva. Stad Leiden, 2 te Balboa. Ternate. 30 te Soerabaja. Tibia, 31 te Montevideo verw. Tosari, 30 v. Belawan n. Makallah. Triton, 30 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Tjikampek, 30 600 m. O.ZO. Rio de Janeiro. Tjipanas, 30 300 m. W.ZW. Miri. Tjisadane, 30 200 m. O. Puluweh. Tankhaven III (t). te Tj. Uban. Tiberius, 30 200 m. Z.ZO, Kp. Hatteras. Tabian, 31 n. Koweit. Tabinta, 1 te Singapore. Tegelberg, 1 v. Singapore n. Hongkong. Telamon, 2 v. Maracaibo te New York. Tjimentang. 2 te Durban. Themisto, 5 te Galveston verw. Tiba, pass. 31 Kp. Frio. Titus. 31 v. Yerakini te Sfax. Veendam, pass. 1 Scilly's. Venus, 31 v. A'dam n. Hamburg. Volendam, 2 22 u. Hoek v. Holland verw. Vulcanus, 2 te A'dam v. Hamburg. Winsum, 30 v. Antwerpen n. Dakar. Willem Barendsz, 30 650 m. Z. Kp. Palmas. Waingapo, 31 verw. Singapore. Waal, 31 te Maracaibo verw. Waterland, 31 dwars Oporto. Westerdam, pass. 1 Bishoprocks. Wieldrecht, pass. 1 Kp. Leeuwin. Willem Ruys, 31 200 m. W. Sabang. Willemstad, 3 te Southampton verw. Winterswijk, 1 te Caibarien v. Cabanas. Zijpenberg, 30 600 m. NO. Flores. Zaan, 1 te Zaandam v. Ahus. ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes 4) Het geld, dat Paul op de dag van zijn vertrek had achtergelaten, was al lang op. Pauline had daarna haar spaarbank boekje aangesproken zij was een zuinige vrouw, die met weinig tevreden was, en zo had zij er lang mee toe gekund en toen ook daarvan niets was overgebleven, vond zij op nieuw werk in het warenhuis, waar zij vroeger winkeljuffrouw geweest was, en waar men haar gaarne terug nam omdat zij goed met de klanten wist om te gaan. Haar vroegere vriendinnen, die haar hele geschiedenis kenden, fluisterden ver baasd toen zij weer achter haar toonbank stond. De verkoop lukte haar beter dan haar voorgangster, die te stug was, en het spichtige meisje met het lelijke haar merk te op dat zij er nog beter uitzag dan voor haar huwelijk. Onbegrijpelijk, vonden de anderen, maar het oudere meisje, dat zacht zinniger oordeelde, was van mening dat je je niet verwonderen moest over iets, waarvan je de reden niet kende. Pauline stond als voorheen dag in, dag uit in de winkel, zij zag door de hoofddeur elke dag opnieuw stromen mensen binnenkomen en de zaak weer verlaten, en soms was het haar of alles nog beginnen moest: de komst, in de regen, van de man met de verfom faaide hoed, zij moest hem de jas nog ver kopen en de eerste nacht in het smalle bed lag nog voor haar. Inderdaad lag dit alles evenzeer voor als achter haar, het was tot haar ingegaan en had in haar zijn tijdelijke gebondenheid verloren. Wat de meeste mensen als een inzicht bezitten, dat zij met veel strijd hebben verworven, be zat Pauline van nature als een weten: dat alle geluk ligt in de mens zelf en dat het groter wordt, naarmate in die mens het vermogen om lief te hebben toeneemt. Toch had Pauline veel verdriet. Maar zij bewaarde haar tranen voor de avond, als zij alleen was. Zij sliep vaak in met een behuild gezicht. Maar 's morgens was zij ai haar leed vergeten omdat zij in de droom met Paul gesproken had. En ook het kind was er geweest. Die gedroomde ontmoe tingen gaven haar de kracht lachend de vele mensen te woord te staan met wie zij overdag in aanraking kwam, zij schon ken haar de overtuiging dat geen mens een zo groot geluk kon bezitten als zij, die zó lief had. Haar dromen, die elke nacht terugkwamen en die een scherpte kre gen, die de werkelijkheid overtrof ston den haar niet toe moedeloos te worden. Anderhalf jaar nadat Paul haar ver laten had, leerde zij Nicole kennen. Een heer drentelde door het gebouw, jong nog, met een snor, die hem een nog jongens achtiger gezicht gaf, en met een bril op waarachter hij hulpeloos leek. Hij keek oplettend naar het frisse meisje bij de j assenafdeling, en Pauline, die zijn blikken zag, dacht even dat hij op haar zou toe komen om haar aan te spreken. Maar zij zag hem pas weer toen zij om zes uur het gebouw verliet en de jongeman aan de ingang stond te wachten, scherp lettende, voor zover zijn slecht gezicht hem dat veroorloofde, op de meisjes die de winkel uitkwamen. Toen hij Pauline in het oog kreeg, liet hij haar langs zich heen gaan en volgde haar daarna, tot hij haar bij de hoek van de straat inhaalde. Hij nam zijn hoed af, zij zag dat hij zijn haar in het midden gescheiden droeg, en hij stelde zich voor. „Nicole Mercier", zei hij. „Mag ik u naar huis brengen?" Pauline kende dat zinnetje van buiten, zij was tientallen ke ren op dezelfde wijze aangesproken en had tientallen keren vriendelijk maar beslis? geweigerd. Ditmaal deed iets in de toon van de jongen haar aarzelen, wellicht het kinderlijke dat uit zijn hele houding sprak, en zij vroeg alleen: „Waarom?" Nicole scheen door haar vraag min of meer uit het veld geslagen hij herhaalde slechts dat hij haar graag naar huis wilde begeleiden en toen Pauline een beweging maakle orr. verder te gaan, liep hij mee. Hij was, zo vertelde hij, volontair in een boekhandel, op den duur zou hij een sala ris krijgen groot genoeg om te trouwen. Wilde zij met hem trouwen? Pauline begon te lachen. „Je loopt hard van stapel", zei zij. „Je kent mij niet eens". Ze zei „je" tegen hem, Nicole was een van die mensen tegenover wie men ongemerkt de afstand verwaarloost, zij denken te gering over zichzelf dan dat men gevaar loopt voor een te grote vertrouwelijkheid. „Ik wil u graag leren kennen", drong hij aan. „Ik voel mij eenzaam en u beni de vrouw die ik zoek". „Daar weet ik nog niets van", antwoord de Pauline. Zij waren aan het huis van Pauline gekomen en zij bleef staan. „Hier woon ik", zei zij. „U hebt mij nog geen antwoord gegeven", zei hij aarzelend. „Mag ik morgen weer op u wachten?" Pauline stak de sleutel in het slot, zij had hem beter kunnen weigeren, dadelijk en zonder enige hoop, of zonder antwoord de deur voor zijn neus dichtwerpen. In plaats daar van antwoordde zij, dat zij erover denken zou, morgen wist zij zeker wat zij zon doen. Zij hoorde hem, toen zij de deur had laten dichtvallen, nog weggaan door de straat. Toen het geluid weggestorven was, ging zij naar boven. Haar vader, die sinds kort zijn intrek bij haar genomen had, was al ongeduldig geworden. Zij deed vlug hoed en mantel af en begon in de kleine keuken te redderen. Nicole wilde zij vergeten, zij maakte meer gerucht met de pannen en borden dan gewoonlijk en antwoordde kortaf, toen haar vader aan tafel vroeg wat er die dag zoal voorgeval len was, dat er niets gebeurd was. „Niets", zei zij, „helemaal niets".- Na het eten ging de oude bij de kachel zitten die winter en zomer staan bleef en rookte zijn pijp. Pauline zat met sok ken op haar schoot, maar haar gedachten waren niet bij de grote gaten die zij moest stoppen. Een bescheiden jongen, Nicole, bedeesd bijna, grappig dat hij niet eens haar naam had gevraagd. Hij wilde met haar trouwen, terwijl hij haar ternauwer nood had gezien. De volgende avond ging zij met Nicole uit, naar een bioscoop die niet ver van het warenhuis was. Zij zaten op goedkope plaatsen Paul nam altijd de duurste en Nicole scheen erg te genieten van de film, die in zijn avontuurlijkheid Pauline's rijpere geest niet meer boeien kon. De avond tevoren had zij stellig geweten dat zij Nicole zou afwijzen, niet hard, maar duidelijk, dat hij begrijpen zou dat zij nooit en nimmer van hem zou kunnen houden. Nu zat zij naast hem in de bios coop en voelde af en toe hoe zijn hand de hare zocht in het donker. Tijdens de pauze kocht hij ijs voor haar en zij nam het van hem aan. Zij huilde toen zij 's avonds in bed lag, zij bedwong haar snikken niet, haar vader die doof was en die zich over het geheel weinig om haar bekommerde, sliep al enkele uren. Helder zag zij in dat haar uitgaan met Nicole een verraad was, zij meende jegens Paul, in werkelijkheid was het een ver raad aan haar liefde die zich wreken zou als zij, eenmaal getrouwd met Nicole, 's nachts van Paul dromen zou en, het hoofd van Nicole op het kussen ziende, daar het donkere haar van Paul zou wen sen en de glimlach op zijn slapend gezicht. Zij kreeg een plotselinge, heftige afschuw van Nicole's hand, die de hare raakte. Hij had haar nog niet gezoend, maar de ge dachte alleen al aan zijn mond op haar lippen deed haar snikken vanschaamte en walging van zichzelf. Zij had afgesproken hem te ontmoeten op de hoek van de stx-aat, als om zes uur haar dagtaak zou zijn beëindigd. Zij kleed de zich 's anderdaags zeer zorgvuldig zij ging steeds keurig gekleed, op haar uiterlijk viel niet het geringste aan te merken kleurde haar lippen met een tikje rood en deed poeder op haar wan gen. Het was alsof zij naar een feest ging. Met een merkwaardig ongeduld wachtte zij op het einde van de middag, en toen zij het warenhuis verlaten had en Nicole in het oog kreeg die op de afgesproken plaats naar haar uitkeek, had zij niet de minste aarzeling meer. Zij liet toe dat hij haar arm nam, een gebaar dat bij de schuchtere Nicole veel verwachting wekte, maar verraste hem door niet de richting van haar huis in te slaan. „Nicole", zei zij, „ik moet met je praten. Laten wij naar het park gaan" Nicole gehoorzaamde, samen liepen zij even later onder de bomen, de lucht was warm, de zon had de hele dag hoog aan de hemel gestaan en de vogels waren nog niet stil geworden (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 4