OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Busken Huet Schoorvoetend nadert Gromyko's agenda die van de Westelijken Opvarenden, vader en zoon, door twee Zandvoortse burgers gered Ook niet-Chinese troepen zouden in Mandsjoerije worden geconcentreerd ,China is gemakke- ijk te verslaan" Weerbericht Hij stemt toe naast „oorzaken" ook gevolgen" van spanning te bespreken Sterker tegenstand in Noord-Korea Uitvoer van groenten naar West-Duitsland stopgezet Syrië veroorzaakt een ernstig incident in Israel België geeft de invoer van appels vrij Het woord is aan MacArthur hamert door: Tegenoffensief in Korea inderdaad in voorbereiding Atoomproeven begin Mei De inter-Amerikaanse conferentie Staking bij Franse arsenalen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 226 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 79 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG precies een eeuw geleden dat Conrad Busken Huet als predikant der Waalse gemeente te Haarlem bevestigd werd. Hij was op 28 December 1826 in Den Haag geboren en dus pas vier- cn-twintig jaar oud. Kenmerkend voor zijn levensarbeid is die bevestiging niet ge weest; al in zijn studietijd te Leiden had de theoloog een voorkeur getoond voor de letterkunde, die het middelpunt van zijn belangstelling zou zijn nadat hij het predik ambt neerlegde. Als jonge dominé publi ceerde hij nevens Brieven over den Bijbel reeds novellen en leverde ook bijdragen aan De Gids. Zijn intrede te Haarlem op 5 April 1951 tekent veeleer de eerste perio de van het levenswerk van een onzer groot ste letterkundigen der vorige eeuw. Die duurde zeventien jaar: tot de dag waarop hij naar Indiü ging en daar negen jaar verbleef. Toen hij naar Europa terugkeerde trok Holland hem niet meer aan cn zijn laatste tien levensjaren bracht hij te Parijs door, steeds hard werkend, immer, als haar begaafdste en schranderste beoordelaar, zijn contact met de Nederlandse letterkunde behoudend. Op 1 Mei 1886 stierf hij te Parijs, in zijn zestigste levensjaar. Toen Huet zijn kerkelijk ambt had neer gelegd werd hij. in 1362, redacteur aan de Óprechte Hanrlemsche Courant. Zes jaar lang heeft hij tot do redactie behoord, spoe dig ook tot die van De Gids, toen door Potgieter geleid. Zijn Franse gees1, de hel derheid van zijn stijl en critiek trokken Potgieter aan. Zijn streven naar een hoger peil onzer litteratuur, waarbij hij in een steeds opbouwende critiek niet naliet het middelmatige en onbeduidende te gispen, wekte tegenstand en protest in de duffe sfeer der zestiger jaren. Ge kunt u een indruk van Conrad Busken Huet en zijn lijd vormen als ge hem leest (in een opstel anno 1864) over „deze saaie negentiende eeuw", over „ons vervelend vaderland met zijn officiële opleiding tot Christelijke deugden en zijn onervarenheid in gezel- schapstoon". Dat schreef hij met betrek king tot de persoonlijkheid van Jacob van Lennep„op dit ogenblik niet onze deftigste of onze degelijkste, onze pittigste of onze puntigste, maar stellig onze prettig ste litterarische gestalte. Een gedenkteken voor November 1813? Ik verlang er geen beter dan de heer Van Lennep in persoon! Ebenhaëzer: tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen aan een auteur, in wiens borst de heilige vonk der vrolijkheid niet uitge doofd is kunnen worden, zelfs niet door ene halve eeuw letterkundige arbeid." Binnen twee jaar moest Huet, tengevolge van de tegen hem opgestoken storm, de Gids-redactie verlaten: tegen de zin overi gens van Potgieter, die zijn trouwe vriend bleef. In 1868, het jaar waarin hij naar Indië vertrok als hoofdredacteur van de Javabode, verschenen bij Tjeenk Willink te Haarlem de twee eerste deeltjes van zijn Litterarische Fantasieën en Kritieken,waar in ook dat opstel over Van Lennep voor komt. In zijn voorrede zei hij dat de nieu were litterarische kritiek zich van die der „Letteroefeningen" van weleer voorname lijk onderscheidt, doordat zij in elk auteur van enige betekenis een belangwekkend menselijk wezen ziet. „Hare leer is dat een schrijver juister gewaardeerd wordt, naar mate men zijn werken meer als een uit vloeisel van zijn aard, en hemzelf nadruk kelijker als een kind beschouwt van de maatschappelijke toestand, temidden waar van hij geboren is en geleefd heeft, of voortgaat te leven." De schrijver merkte op dat dit een moeilijke methode is en dat zulke methoden de slechtste niet zijn. Toen verliet hij Bloemendaal, waar hij zoveel jaren gewoond had, en trok naar de Oost. Het ging hem in Indië niet slecht: hij richtte er na enige tijd zelf een nieuw dag blad op, het Algemeen Dagblad voor Neder- landsch Indië, dat hem ook na zijn terug keer naar Europa nog inkomsten zou blij ven verschaffen en waarin hij veel ge schreven heeft. Maar ofschoon hij onafge broken de Nederlandse litteratuur bjjhield is dit niet zijn sterkste periode als criticus geweest. Tot groter werk kwam hij pas weer toen hij te Parijs woonde en er al zijn tijd aan wijden kon. Toen schiep hij ook zijn „Parijs en omstreken", „Het land van Rubens" en zijn prachtige studies over de Noord-Nederlandse beschaving der ze ventiende eeuw onder de titel „Het land van Rembrandt". Zijn critische arbeid ten aanzien van buitenlandse auteurs breidde zich uit, vooral op het gebied der Franse litteratuur. De criticus Sainte Beuve en de kunsthistoricus Taine stelde hij in hun werk bovenal hoog. Maar in zijn critisch werk was hij zeker gelijk in rang met hen en ofschoon hij in de door maar weinig buitenlanders gekende taal van een klein land schreef breidde zijn faam zich buiten Holland uit. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Engeland werd hij geëerd en als ge zijn naam in de Encyclopaedia Britannica zoekt vindt ge hem daar beschreven als „een brillant auteur, die in iedere taal be wonderd zou zijn, en wiens verschijning in een zo stijve en dode litteratuur als die van Holland omtrent de vijftiger jaren ver bijsterend was." Huet heeft ook romans willen schrijven PARIJS, (United Press). De Russische vertegenwoordiger bij de vier-mogend- hedenbesprekingen in Parijs, Gromyko, heeft aan de Westelijke afgevaardigden blijkbaar als gevolg van nieuwe instructies uit Moskou een nieuw voorstel voor een deel van de agenda voor een toekomstige ministersconferentie voorgelegd, dat zelfs nog wat verzoeningsgezinder is dan de vroegere Russische suggesties. Evenals het vorige voorstel geeft ook dit nieuwe ontwerp voorrang aan de herbewa pening van Duitsland, doch tevens bevat het de belangrijke concessie aan de Weste lijken om zowel de „gevolgen" als de oor zaken van de huidige spanning in Europa te bestuderen. Gromyko had zich bij vroegere gelegen heden krachtig verzet tegen het woord „ge volgen" in het Westelijke agendavoorstel van 2 April, doch blijkbaar heeft hij nieuwe instructies ontvangen uit Moskou na de on productieve zitting van gisteren, waarna hij zich accoord kon verklaren met de be woordingen der Westelijken. Volgens een onofficiële vertaling van het nieuwe Russische compromis luidt de tekst aldus: „Bestudering van de oorzaken en gevol gen van de huidige internationale spanning in Europa en van de beste middelen om een wezenlijke en duurzame verbetering te verzekeren in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk, met inbegrip van de volgende kwesties: De demilitarisatie van Duitsland en maatregelen met het oog op de verminde ring der bewapeningen en strijdkrachten van de Sovjet-Unie, de V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Het huidige niveau der bewapeningen en strijdkrachten en de instelling van een geschikte internationale controle op de na koming der verplichtingen, voortvloeiend uit dc bestaande verdragen en overeen komsten. De opheffing van de oorlogsdreiging en de vrees voor aggressie". Bij een vorig Russisch ontwerp werd ten aanzien van de verdragsverplichtingen de discussie beperkt tot een gedachtenwisse- ling tussen de Grote Vier. Het nieuwe voor stel wil blijkbaar dergelijke besprekingen niet tot de grote vier beperken en sommige Westelijke diplomaten geloven dat wellicht op deze wijze het pad geëffend zal worden voor een bespreking van de verdragen dei- satellietstaten en de beweerde inbreuken daarop, gelijk dit door het Wésten gewenst wordt. De eerste Westelijke reactie op het nieuwe voorstel van Gromyko droeg een voorzichtig karakter doch duidde niettemin TOKIO, 4 April (Reuter en United Press). In het Woensdagavond-communiqué van het Amerikaanse achtste leger wordt voor het eerst melding gemaakt van tegenstand van enige betekenis bij de opmars in het Westelijk deel van het centrale front. Een Amerikaanse strijdgroep ondervond in het gebied van Tonjongni, tachtig kilometer ten Noord-Oosten van Seoel, hevig mor tiervuur. Toen later op de dag de tegen stand verminderde, zette de strijdgroëp haar opmars voort. Andere troepen van de UNO meldden matig tot zwaar vuur van de Noordelijken en algemene tegenstand Westelijker in de omgeving van Jongpjong, e'nige kilometers ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Aan het centrale front maakten de verbon den legers beperkte vorderingen bij lichte tegenstand. Het hoofdkwartier van het 8e leger be richtte dat nieuwe grensoverschrijdingen gepaard gingen met felle vijandelijke acti viteit van artillerie en handwapens, maar dat de tankvoorhoede het verzet spoedig brak. Volgens de laatste berichten zette een tankvoorhoede, slechts gehinderd door ge ringe tegenstand, de opmars voort in Noordelijke richting. en is daar niet in geslaagd. Zijn roman Lidewijde verwekte opschudding, omdat hij er Hollandse heilige huisjes van zijn tijd in aantastte, maar werd geen litterair succes. In zijn laatste levensjaren zette hij een familie-roman (de Bruce's) op stapel, waarvan een proloog onder de titel Joze- fine en het eerste deel, Robert Bruce's leerjaren, verschenen zijn. Maar ook die pogingen hebben niet tot de latere roem, die hij als criticus genoot, bijgedragen. De grote opbloei der Nederlandse litteratuur, die de Tachtigers zouden brengen, heeft hij niet voorzien; zijn harde strijd voor haar ontwikkeling en vernieuwing had hem ten slotte vermoeid en sceptisch gemaakt. Die strijd had hij gevoerd in volle overtuiging en toewijding. Hij was door en door eerlijk en steeds strevend naar begrip en sympa thie, volmaakt vrij van enige kliekgeest. Hij vond in ons land, evenals zijn grote tijdgenoot Multatuli, met wiens naam de zijne nu in één adem genoemd pleegt te worden, weinig begrip en veel kleingeestig heid. Evenals Multatuli ging hij in het buitenland wonen. Nederland zou beider grootheid pas later inzien. Conrad Busken Huet heeft in het Neder lands een zo prachtige klaarheid van uit drukkingsvorm bereikt als waartoe, volgens menige kenner, alleen de Franse taal de mogelijkheid zou bieden. Hij blijft een groot voorbeeld voor iedere schrijver in onze taal. Het blijft een weldaad die men, hem lezende, ondergaat. Een nieuwe uit gave van Multatuli's werken is op stapel gezet en het eerste deel is verschenen. Wanneer volgt Buskeri Huet? Nederland zou daarmee gebaat zijn. R. P. op enige bemoediging. Het feit, dat de Rus sen erin toegestemd hebben zowel over de oorzaken als de gevolgen van de spannin gen te praten wordt als een, zij het kleine stap, naar eventuele overeenstemming be schouwd. Een duidelijk voorbeeld hiervan is het Russische aandringen op een bespreking over de Westelijke herbewapening. De Amerikaanse, Franse en Britse gedelegeer den hebben sedert weken staande gehou den dat de Westelijke verdediging zeker geen oorzaak van een spanning, maar een direct gevolg van de vrees voor aggressie van de machtige Russische oorlogsmachi ne is. Betalingscontingent is uitgeput Woensdagmiddag zijn de laatste tuin bouwproducten voor export naar Duitsland geveild. Nadien zullen geen tuinbouw producten meer naar Duitsland geleverd worden, vóórdat een redelijke nieuwe rege ling zal zijn getroffen, zo verneemt het A.N.P. Bij het afkondigen van de Duitse invoer- stop omstreeks half Februari van dit jaar waren er voor enkele producten nog niet uitgeputte betalingscontingenten. Ook voor geliberaliseerde producten was een aantal reeds afgegeven invoervergunningen nog niet gerealiseerd. In Maart is dat groten deels geschied, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. In vergelijking met de exporten in de corresponderende weken van het vorige jaar is de uitvoer reeds aanzierflijk terug gelopen, ook als gevolg van het niet meer ter beschikking stellen van nieuwe vergun ningen. Het is te verwachten, dat de export in April in ernstige mate zal gaan haperen. Voor enkele producten, onder meer voor boter, kaas, peulvruchten en cacaopoeder, staat de export naar West-Duitsland reeds vrijwel stil. De uitvoer van andere artike len, zoals spek, gezouten haring en sier teeltproducten zal zeer aanzienlijk af nemen, althans indien bij de behandeling van het Duitse probleem in de Parijse O.E.E.C.-organisaties een voor Nederland bevredigende oplossing niet zou kunnen worden verkregen. Voor groenten was een uitvoercontingent vastgesteld ten bedrage van 42 millioen mark exclusief uien, waarvoor een afzon derlijk quotum van 8 millioen mark werd overeengekomen. Op 23 December 1950 stelden de Duitse autoriteiten 500.000 dol lar voor de invoer van groenten uit Neder land ter beschikking. Op 30 Januari 1951 werd eenzelfde bedrag vrijgegeven. Door enige technische voorzieningen konden nog enkele aanvullende betalingsmogelijkheden voor groenten worden opengesteld, doch deze middelen zijn nu verbruikt. Als gevolg van de thans min of meer volledige Duitse invoerstop deelt de groentenexport het al gemene lot van een voorlopige gehele stil stand in de uitvoe^naar Duitsland. TEL AVIV (Reuter) Zeven Israëli sche politiemannen werden gisteren gedood, drie gewond en één gevangen genomen door Syrische troepen in de gedemililairiseerde zóne van Noord- Israel, aldus een officiële Israëlische verklaring. De troepen bezetten een deel van de zóne. Het incident zou zijn gebeurd bij de zee van Galilea. Vol gens waarnemers is door het incident de spanning tussen Syrië en Israel tot ongekende hoogte gestegen. Een Isx-aelische woordvoerder heeft ge zegd, dat toen het bericht van de botsing de gemengde wapenstilstandscommissie, die te Haifa in vergadering was, bereikte, de Israëlische delegatie voorstelde de ver gadering te verdagen en onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in te stellen. De voorzitter en vertegenwoordiger van de UNO, kolonel Bossavy, weigerde echter en stond er op dat de besprekingen werden De Belgische- regering heeft de import van appels vrijgegeven. Bij de opheffing van het verbod zijn geen voorwaarden ge steld. In ons land is nog een voorraad van ongeveer twintig millioen kilo appels. De afzet van deze voorraad is thans verze kerd. De opheffing van het Belgische im portverbod geldt voor vijf maanden. voortgezet. De Israëlische delegatie had zich toen rechtstreeks met de Syrische delegatie verstaan over het instellen van een onderzoek. Een groep Israëliërs, vergezeld van waarnemers van de UNO in witgeschilder de jeeps, werd door Syrische soldaten be schoten, toen zij op de plaats van het in cident aankwam, aldus Israëlische autori teiten. Men was gedwongen terug te keren. Een Israëlisch woordvoerder beschuldig de de Syriërs van schending van de wapen stilstandsovereenkomst door het binnen trekken van de gedemilitariseerde zóne en het ontwapexien van plaatselijke politie. Viskotter sloeg lek voor Bloemendaal Lemierre: Zelfs als de vogel loopt voelt men dat hij vleugels heeft. Schipper D. Eggermond en zijn zoon J. Eggermond van de IJmuider viskotter IJM 206 zijn hedenmorgen ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt, nadat hun schip door onbekende oorzaak lekgeslagen was en op de eerste bank voor de kop van de Blocmendaalse Zeeweg vast was gezet. De viskotter was vanmorgen ongeveer 2500 meter uit de kust ter hoogte van de Bloemendaalse Zeeweg bezig met de visse rij, toen vader en zoon plotseling een he vige stoot voelden. De schipper snelde naai de machinekamer, waar hem bleek dat het water met grote kracht naar binnen stroom de. Onmiddellijk werden de pompen in werking gesteld, doch er was geen pompen tegen en de beide opvarenden zagen in dat zij zo spoedig mogelijk naar de wal zouden moeten zien te komen. Na eerst geprobeerd te hebben het net in te halen, wat mis lukte, zijn zij toen op volle kracht met het net achter zich aan op de wal toegevaren en met een machinekamer vol water kwa men zij op de eerste bank, waar het schip aan de grond kon worden gezet. De beide vissers vreesden dat zij bij op komend water in nog grotere moeilijkheden zouden raken en trachtten toendoorhetzwin dat hun schip van het strand scheidde, aan land te komen. Zij waadden door het on diepe water doch plotseling bleek dat het zwin op verscheidene plaatsen zeer diep was, waardoor zij gedwongen werden grote stukken te zwemmen. Vader Eggermond raakte daardoor in ernstige moeilijkheden en zijn zoon begon toen luidkeels om hulp te roepen, waardoor men op het strand op merkzaam werd op de beide drenkelingen. Het gelukte met zeer veel moeite aan twee Zandvoorters, de heren J. de Vides en A. Gei-ritsen, door middel van een lijn de twee schepelingen op het droge te brengen. Het was half tien toen hun schip op de bank was vastgelopen en 11 uur toen zij het schip verlieten, en al die tijd was ex- van een reddingboot niets te bespeuren ge weest. Later echter koos de Dudok de Wit zee en ook het IJmuidense bergingsvaar tuig „Hulp in nood" kwam te hulp. Generaal MacArthur heeft in een inter view met de militaire correspondent van de Engelse „Daily Telegraph" te Tokio nog eens zijn misnoegen geuit over de be lemmeringen die politici hem bij zijn strijd tegen de vijand in Korea in de weg stel len. „De toestand zou lachwekkend zijn als er niet zoveel levens, mee gemoeid waren", zei de generaal. „De politici hebben zich op het terrein van de soldaten begeven. Voor het eerst in mijn militaire loopbaan voer ik een oorlog zonder bepaald doel. In Korea is het nox-male doel van een aanvoerder namelijk het vernietigen van de vijande lijke strijdkrachten vervangen door een ander, niet omschreven en onduidelijk doel. Als de politici er geen doekjes bleven om winden, zouden wij de Chinezen gemak kelijk kunnen verslaan. Zij hebben geen olie, geen rubbex-, geen industrieel poten tieel en bijna geen voedsel. Door het^blok- kex-en van hun pover spoorwegnet zouden wij hen spoedig machteloos maken. In dergelijke omstandigheden zouden de Rus sen waarschijnlijk ook niet ingrijpen", ver zekerde de generaal. ;7— Rayburn acht de toestand ernstig WASHINGTON, (United Press). De speaker van het Amex-ikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, verklaai-de Woensdag, dat niet-Chinese troepen zich bevinden onder de strijdkrachten die op het ogenblik worden samengetrokken in Mandsjoerije „en ik denk dat wij ons te genover een verschi-lkkelijk gevaar bevin den, dat wellicht het begin is van een der de wereldooi-log". Met een ex-nstig gezicht stond Rayburn in het Huis op tijdens het debat over de militaii-e dienstplicht en deelde de leden mede: „Het is mijn ovex-tuiging, dat aan gezien juist gisteren 30 vijandelijke vlieg tuigen boven Korea waren, en in Mandsjoerije troepen worden bijeengetrok ken, en niet alleen in groten getale Chine se communistische troepen, wij in groter gevaar van oorlog vei-keren dan op enig ogenblik sedert het einde van de wereld- cox-log in 1945". Rayburn legde deze verklaring af nadat hij eerder op de dag op het Witte Huis een conferentie had bijgewoond. Hij zei dat hij wellicht later aan de leden van het Huis meer inlichtingen zou verstrekken. Rayburn en andere hoge leiders van het Congres bezochten het Witte Huis en naar men veronderstelt ontvingen zij hier ge heime inlichtingen, zoals vaker geschiedt op dergelijke bijeenkomsten, uit handen van militairen. Waarschijnlijk baseerde hij zijn opmex-kingen op wat tijdens deze bij eenkomst was meegedeeld. Speciaal voor het congres? (Afgezien van de vraag of de inlichtin gen waarop Raybux-n zijn verklaring grondde berusten op betrouwbare gege vens, rijst het vermoeden dat zijn uitla tingen in de eei-ste plaats verband houden met de strijd die momenteel in het Ameri kaanse pax-lement gevoerd wordt tussen de voor- en tegenstanders van Amerikaanse troepenzendingen naar Europa. Een even tuele dreiging van Russische deelneming aan de Koi-eaanse strijd zou een grotere troepenzending naar Europa rechtvaardi gen, aangezien in een eventuele oorlog het Koreaanse strijdgebied geen eerste plaats in de Amex-ikaanse strategie zou kunnen innemen. Red.) Ook dreiging van Formosa Van gezaghebbende zijde werd te Taipeh tegenover United Press verklaard dat een gestadige stroom van Chinese communis tische verstex-kingen zich naar Korea en Mandsjoerije beweegt, doch dat tegelijker tijd ook de dreiging van een invasie op het eiland Formosa blijft voortbestaan. Volgens actuele gegevens, die in nationa listische militaire kx-ingen in Taipeh be schikbaar zijn, zijn de berichten uit Korea volgens welke de Chinese communisten een groot tegenoffensief in Korea aan het voor bereiden zijn, als gegrond te beschouwen. De gezaghebbende woox-dvoerder verklaar de dat zes legers, die onder bevel staan van generaal Loei Po Tsjen, de provincie Setsjoean verlaten hebben. Drie daarvan zouden zich reeds in Korea bevinden. Een dezer legers bevindt zich volgens genoemde woordvoerder op het ogenblik in Hankou in midden-China in afwachting van transport naar het Noorden. Drie legei's van generaal Peng Teh Hoei en negentien divisies van generaal Li Piao's vierde veld leger staan in Mandsjoerije of kunnen ieder ogenblik naar Noox-d-China worden oVex-gebracht. De woordvoex-der merkte hierbij op dat het derde veldleger van generaal Tsjen Yi in hoofdzaak geconcen treerd blijft in het Westen van de provin cies Foekien en Tsjekiang tegenover For mosa. Naar men verwacht zal de grootste Amerikaanse atoomproef in de serie van thans op Eniwetok genomen worden en wel tussen vier en negen Mei. Edward Herbert, die door het Huis van Afgevaardigden is benoemd tot officieel waarnemer van de Huiscommissie voor de Stx-jjdkrachten, heeft verklaard, dat hij Washington 1 Mei zal vei-laten „om de laatste proef te aanschouwen". Hij zou 12 Mei tex-ugkeren. wmmmMmmmmmmmmm Het schip is eigendom van Eggermond en verzekerd. De beide schepelingen, van wie vooral de vader geheel uitgeput was, kwamen op hun verhaal in het strandpaviljoen Kremix, waar zij bij een wanne kachel en met een opwekkende borrel spoedig de vermoeie nissen te boven waren. Nader vernemen wij dat de Zandvoortse reddingboot „Dudok de Wit" gealar meerd werd met het consigne zich gereed te houden. Later zou de schipper, die merkte dat er mensenlevens op het spel stonden, ondanks uitblijven van nadere bevelen toch zijn uitgevaren. De grote moeilijkheid lijkt te zijn geweest dat van de kust af niet dadelijk kon wor den geconstateerd dat het schip in moeilijk heden verkeerde. De schipper van de Zandvoortse red dingboot, Floor Koper, treft in ieder geval geen enkel verwijt. Op bijgaande foto ziet men de gestx-ande kotter op de eerste bank, terwijl de op varenden nog aan boord zijn. v WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor politieke en militaire samenwer king der inter-Amerikaanse conferentie heeft eenstemmig een vei-klaring goedge keurd volgens welke de 21 Amerikaanse republieken zich verbinden die eenheden der strijdkrachten te vex-sterken, die het beste geschikt zijn voor collectieve verdedi ging. Voorts worden de republieken ver zocht eenheden der strijdkrachten in een dergelijke staat van pai-aatheid te houden, dat zij onmiddellijk ter beschikking kunnen worden gesteld aan de defensie van het Amerikaanse continent. De drie grote vakbonden in Frankrijk hebben een staking van 24 uur bevolen voor de marine-arsenalen. Men wil een loonsverhoging van 20 francs per uur. Het frontensysteem dat gisteren over Nederland trokbracht in 't Noorden en Westen van het land 10 tot 15 milimeter regenin Twente 6 en in Zuid-Limburg maar 1 milimeter. In de loop van de nacht klaarde de hemel snel op, hetgeen samenhangt met een rug van hoge luchtdruk, die zich nu over onze om geving uitbreidt. Het weer had hierdoor vandaag een voorjaarsachtig karakter. Op de Oceaan bevinden zich enkele depressies. Eén ervan ligt voor de Noorse kust en trekt in Noord-Oostelijke richting. Hierdoor nemen de wind krachten boven de Noordzee verder af. MIST SNEEUW «REGEN 9- MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER O ONBEWOLK T 0LICHT BEW 0 HALEBEW ZWAAR 8EW GEHEELBEW scheidingslijn-front-tussen lucht van k» verschillende herkomst stand van oit teken geeft de windrichting aan- iedere hele owabsstreep is.een wino- 7-?temperatuur ioos-isobaab 5, belangrijk neerslag- gebied CENTRA h hoge druk l lage druk MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht langdurige opklaringen maar morgen weer toenemende bewolking inet later plaatselijk enige regen. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. G April Zon op 6.06 uur, onder 19-20 uur. Maan op 5.54 uui-, onder 19.47 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 5 April Hoog water: 3.16 en 15.32 uur. Laag water: 11.10 en 23 31 uur. Vrijdag 6 April Hoog water: 3.51 en 16.07 uur. Laag water: 11.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1