Behandeling van jonge mannen die bezwaar hebben tegen dienstplicht Motie-Nederhorst ingetrokken PANDA EN DE MEESTER-QUBHEIDKUNDIGE Natuurwachten gaan het natuurschoon van Bloemendaal en Kennemer Duinen beschermen De radio geeft Vrijdag I Worden de rokken weer korter? Wereldnieuws LAAT GERUST rër. Voorlopige commissie bereidt de werkzaamheden voor De bloembollen De regering is thans niet voornemens de jongste loonsverhoging te corrigeren Overheidspersoneel krijgt de 5 ook uee riuftRio oefouycu owj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De motie-Andriessen DONDERDAG 5 APRIL 1951 2 Ervaringen van de voorzitter van de commissie welke de minister adviseert De Grondwet bepaalt: „Alle Nederlanders daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijk heid van het Rijk en tot verdediging van zyn grondgebied". Maar sinds er in ons land dienstplicht is (die werd in 1897 ingevoerd) zijn er jonge mannen geweest die verklaarden gewetens bezwaar te hebben om te dienen. Aanvan kelijk werden die door de Krijgsraad be recht wegens dienstweigering. In 1917, toen de moeilijkheden op dit ge bied toenamen, heeft de Minister van Oor log De Jonge een oplossing gevonden door degenen, die bezwaar hadden tegen gewa pende dienst, in te delen bij de geneeskun dige dienst. Sinds 1922 is in de Grondwet de bepaling opgenomen dat het mogelijk is vrijstelling van krijgsdienst te verlenen wegens „ernstige gewetensbezwaren". De voorwaarden waarop dit geschiedt zijn nader aangegeven in de Dienstweigerings- wet van 1923. Jongelieden die gewetensbe zwaren hebben kunnen zich wenden tot de Minister van Oorlog of Marine. De straf vervolging wordt dan tijdelijk opgeschort, opdat de Minister tijd heeft een beslissing te nemen. Voor hij dit doet moet hij het advies daarvan vragen van een commissie, waarin personen van alle richtingen zijn opgenomen. Wanneer de betrokkenen al leen bezwaar hebben de wapens te dragen kunnen zij aangewezen worden voor niet- gewapende diensten (hospitaal of admi nistratie), maar als zij ook daartegen be zwaren hebben is het mogelijk hen burger lijke dienstplicht op te leggen. Zij, die op die manier tegemoet gekomen worden, moeten evenwel langer dienen dan de ge wone dienstplichtigen. Voor de niet-gewa- penden is dit 8 maanden en voor de bur ger-dienstplichtigen 10 maanden. De laat- sten worden in de regel te werk gesteld in D.U.W.-kampen. De voorzitter dezer commissie van ad vies, prof. mr. A. C. Josephus Jitta te 's-Gravenhage, vertelde ons van zijn erva ringen als zodanig opgedaan. De taak der commissie is om te onderzoeken of de ge wetensbezwaren van de jonge mannen in derdaad „ernstig" zijn. Voor de betrokkene door de commissie gehoord wordt, is hij eerst onderzocht door een gewone dokter, een psychiater en een psycholoog. Deze rapporten zijn reeds belangrijk materiaal voor de beoordeling. Bovendien worden nog inlichtingen ingewonnen in de omge ving van de bezwaarde. De bezwaren kun nen zowel op moreel als godsdienstig ter rein liggen. Vaak blijkt evenwel dat er van werkelijke gewetensbezwaren geen sprake is. Een excuus „dat men geen bloed kan zien", geldt niet. Dan zijn er jongelieden die zeggen, dat zij wel in een internatio naal leger zouden willen dienen, omdat dit de vrede kan verzekeren, maar bezwaar hebben tegen opneming in een Nederland se troepenmacht. Vaker hoorde men de be wering: ik zou wel tegen een vijand in Europa willen strijden, maar ik weiger tegen de Indoniërs te vechten". Bij onderzoek blijkt herhaaldelijk dat bezwaren uit godsdienstige overwegingen gemaakt, niet gegrond zijn_op eigen over tuiging, maar dat de bezwaarde alleen en kele teksten opsomt die anderen hem heb ben ingeprent. Dat zijn dan toch geen gewe tensbezwaren waarvoor de overheid moet zwichten. In het algemeen zijn er onder de be- ADVERTENTIE zwaarden weinig Rooms Katholieken en ook weinig orthodoxe Protestanten. Vrijwel alle Jehova-getuigen maken daarentegen bezwaar om te dienen. Een groot deel der bezwaarden behoort bovendien tot de hu manistische richting. Ook zijn er vrij veel Doopsgezinden onder. De meeste jongelieden hebben bezwaar tegen elke dienstplicht. Het aantal dat te vreden is als zij slechts ingedeeld worden bij de hospitaaltroepen of bij de admini stratie is betrekkelijk klein. Het aantal bezwaarden onder de dienst plichtigen is ongeveer 1 In de tijd dat de jongens uitgezonden werden naar Indo nesië was het iets hoger. In ongeveer de helft van deze gevallen adviseert de com missie om de vrijstelling voor de gewapen de dienst te geven. Een enkel geval uitge zonderd volgt de Minister steeds het advies der commissie. Het blijkt dat van de 100 jonge mensen waarvan de bezwaren ongegrond verklaard worden, 46 zonder moeilijkheden te geven later hun dienstplicht gewoon vervullen. Prof. Josephus Jitta verzekerde dat de commissie haar taak serieus opvat. Al leen als inderdaad blijkt dat de jonge man ernstige bezwaren heeft wordt tot vrijstel ling van gewapende dienst geadviseerd, ADVERTENTIE rechtzetten en napassen bij KEIP. 't Verlengt de levensduur «yi maaktlhet drager! aan- Wij.d ktvbet dragep aan- n het gaarge even'voor U. genarner. Wij die KEIP Gr. Houtstraat, naast Luxor. want anders zou er een onbillijkheid be gaan worden tegen anderen. Voor elke jongeman die vrijgesteld wordt moet im mers een ander invallen. De jongelui die zeggen bezwaar te hebben tegen hospitaaldiensten doen dit in de regel omdat zij zeggen dat die dienst er is om de gewonden zo snel mogelijk weer geschikt te maken om ingedeeld te worden bij de troepen. Dit argument gaat volgens prof. Josephus Jitta niet op. Hij betreurt daarom dat de regeling van 1917 vervangen is en heeft op grond van zijn ervaringen als lid der commissie van advies, aan de Minister geadviseerd om stappen te doen om de Dienstweigeringswet zo te wijzigen, dat de burgerdienstplicht vervalt en alleen de ongewapende militaire dienst voor de bezwaarden overblijft. Hij vreesde even wel dat ïlo'n voorstel geen meerderheid in de Kamers zal halen. In het algemeen staat het ontwikkelings peil van de jonge mannen die bezwaar maken tegen de dienst niet hoog. Slechts weinigen beantwoorden aan het hoge ideaal dat vele medestanders van hen maken. Bij een bezoek aan de D.U.W.-kampen, waar bezwaarden hun burgerdienstplicht vervullen, heeft prof. Josephus Jitta gecon stateerd dat deze mensen slechts de helft van de arbeidsprestatie bereiken van de arbeiders in andere D.U.W.-kampen. TWEEDE KAMER Met de terugkeer van de burgerbevolking van Seoel na de herovering van de stad door de verbonden strijdkrachten begint het gewone leven van de Zuid-Koreaanse hoofdstad zich langzaam te herstellen. Een jonge straatverkoper in afwachting van klanten voor zijn schoenen, die veel weg hebben van miniatuur kano's. N.V. GlIMFABRIEK OVERSCHIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Po pulaire muziek. 13.45 Platen. 14.00 Causerie. 14.15 Platen. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.30 Piano. 16.00 Metropole-orkest. 16.40 Voordracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Fries programma. 17.45 Vocaal dubbelkwar- tet. 18.00 Causerie. 18.10 Orgel. 18.30 Causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.05 Omroeporkest. 21.00 Causerie. 21.20 Piano. 21.40 Vocaal ensemble. 22.00 De levende kerk. 22.15 Orgel. 22.30 Boekbespreking. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en men sen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel en bariton. 10.45 Voordracht. 11.05 Platen. 11.45 Hobo en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Pro menade-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Phil- harmonisch orkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgel. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Film land. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Muzikale causerie, 17.30 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Bre ken en bouwen. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Cello en piano. 20.35 Causerie. 21.00 Populaire muziek. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.302400 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Platen. 15.45 Ka mermuziek. 16.15 Platen. 16.30 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 De Wereld der mu ziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Sym- phonie-orkest, 22.00 Nieuws. 22.15—24.00 Opera. Op initiatief van de Bond van Natuur bescherming is in Bloemendaal een voor lopige commissie in het leven geroepen ter voorbereiding van de oprichting van een natuurbeschermingswacht, die tot taak zal krijgen de parken in Bloemendaal en vooral de Stichting Kennemer Duinen te bescher men tegen opzettelijke vernieling of ver ontreiniging. Binnenkort zal deze commissie een propagandabijeenkomst beleggen, ten einde voor het werk dat de nieuwe organi satie zal gaan verrichten, belangstelling te wekken. Met als motto „Houdt de natuur schoon, dan behoudt u natuurschoon", legt de Bond van Natuurbeschermingswachten reeds tal van jaren in vele delen van het land contact met verenigingen die zich ten doel stellen haar krachten aan de natuur bescherming te geven. Uit dit contact, dat ook met plaatselijke autoriteiten werd opgenomen, zijn' allengs de zogenaamde natuurbeschermingswachten geboren, die reeds in drie en dertig Nederlandse steden en dorpen aan het werk zijn getogen om de gedachte van natuurbescherming meer ingang te doen vinden. Zij trachten onder meer door het verspreiden van folders en het geven van voorlichting de belangstel ling voor de natuur op te voeren. Zo een natuurbeschermingswacht, die dus een plaatselijke organisatie is, vormt een groepje zogenaamde natuurwachten, dat probeert de verontreiniging en de ver nieling van parken, plantsoenen en bossen zoveel mogelijk tegen te gaan. De natuur wachten zijn vrijwilligers die herkenbaar zijn aan een groene band om de rechterarm, waarop een witte waterlelie op een groen blad staat afgebeeld. De natuurwachten bezitten geen politie- bevoegdheid, doch spreken de „natuur- vandalen" aan als burger tegenover burger. Zullen de narcissen en de hyacinteri gelijk bloeien? De crocussen zijn thans voor een groot deel uitgebloeid. Enkele narcissenvelden staan in volle bloei en op andere plaatsen beginnen de narcissen te kleuren, evenals de tulipa's. De hyacinten steken hun kop pen boven de grond; in het door duinen beschutte Noordwijk beginnen ze zelfs al te kleuren. Indien het warmer weer wordt, zullen de narcissen en hyacinthen te gelijk gaan bloeien, iets wat niet vaak voorkomt. Op Keukenhof zijn de narcissen en tuli pa's uit. De kas is thans op zijn mooist; de vele soorten tulpen vormen met hun fraaie kleuren een schitterend bloementapijt. Wordt het bloemencorso verdaagd Wegens het aanhouden van het koude weer is hier en daar onzekerheid gerezen omtrent de mogelijkheid de datum van het grote corso van de bloembollenstreek vast gesteld te houden op 21 April. Medio volgende week zal definitief wor den beslist of de datum van het corso een week later, dus op 28 April, zal worden ge steld. Op het ogenblik telt men in ons land onge veer 750 van die vrijwillige natuurbescher mers. Over het algemeen wordt niet vol gens een bepaald rooster gewerkt, het staat echter wel vast dat de natuurwachten in Bloemendaal, vooral met het oog op de drukte in de Kennemer Duinen, dit wèl zullen gaan doen. De Bloemendaalse commissie In de Bloemendaalse voorbereidings commissie heeft de heer A. Cassee zitting als voorzitter, mevrouw B. E. Vrijland- Fraser neemt het secretariaat waar. De heren H. J. Jonker, dr. E. C. M. Roderkerk, J. S. Steenhuis, E. Vogelenzang en H. B. E. Warnaars vormen de ledenschaar. De Bond van Natuurbeschermingswachten is zijn activiteit begonnen in het Gooi, waarna ook in Den Haag, Arnhem, Apel doorn, Twente en Limburg afdelingen werden opgericht. Ook in Eindhoven is men op het ogenblik aan het werk om de beschikking over een natuurbeschermingswacht te krijgen. Het ligt in de bedoeling van de voorzitter, dr. Joh. van Burkom, om door het gehele land een propaganda-actie voor natuur bescherming op deze wijze te voeren. ÏXXXXXXXXXDOOOOOOOOOOOCC--* ADVERTENTIE SWEAT SHIRTS (Van onze parlementaire redacteur) „Niet één enkele Sovjet-soldaat is men in Korea tegengekomen, maar wel vechten er Amerikaanse soldaten. Wat in Korea gebeurt is een gevolg van het Amerikaanse imperialisme en daaraan is de stijging van de grondstoffenprijzen te wijten." Aldus de heer Wagenaar (Comm.), die voorts betoogde dat de politiek van de regering een einde maakt aan de zelfstandigheid en aan de welvaart van het Nederlandse volk. De interpellatie-Nederhorst was volgens de heer Wagenaar slechts een afleidingsma noeuvre van de Partij van de Arbeid met wier hulp zö merkte later de heer Hoog- carspel (Comm.) op „men de politiek van uithongering van de arbeiders tracht door te zetten." Maar het zal niet gaan, beweerde laatstgenoemde afgevaardigde, want de arbeiders rebelleren thans. Zijn partijgenoot Wagenaar had al gezegd, dat niet in de Kamer de beslisisng valt. „Die ligt bij de arbeiders, die ter bescherming van hun belangen eventueel van het sta kingswapen gebruik zullen mpeten maken." De minister-president moest de heer Nederhorst allereerst mededelen waarom het niet doenlijk was aan de prfjzencom- missies de door die afgevaardigde verlang de enquête-bevoegdheid (boeken-onder- zoek) toe te kennen. Naar aanleiding van 's heren Welter's beschouwingen over het probleem van „ontwaarding" van de gulden, wees dr. Drees er qp. dat het onjuist is om voor alles de regering tot zondebok te maken. In vergelijking met de meeste andere munt soorten staat de Nederlandse gulden er waarlijk niet kwaad voor. Overigens kan de minister-president verzekeren, dat heus niet gedacht wordt aan devaluatie. Toen de minister-president de Communisten voor hield, hoe de bevolkingen in de landen ach ter het ijzeren gordijn er in economisch opzicht siecht aan toe zijn, werden de com munistische afgevaardigden zo onrustig, dat voorzitter Kortenhorst hen tot kalmte moest aanmanen. Wat nu de kwestie van een eventuele correctie van de jongste loonronde betreft, minister-president Drees verklaarde, ter vermijding van verder misverstand, dat hij niet bedoeld heeft de indruk te vestigen alsof op dit ogenblik aan de zo pas ingegane loonsverhoging te tornen valt. Eerst moet men nu bespreken hoe verdere prijsver hogingen te voorkomen zijn. Ook 5 voor het overheids personeel In de ministerraad van Maandag is besloten, zo deelde dr. Drees mede, tot een soortgelijke loonsverhoging, me.t ingang van 15 Maart, voor het over heidspersoneel over te gaan als voor de overige loontrekkenden is afgekondigd. Over de lonen en de daaraan verbonden sociale maatregelen sprekend, verklaarde minister J o e k e s, dat bij de berekening van 5 loonsverhoging en 5 consump tiebeperking al rekening was gehouden met de hogere kolenprijzen. De kosten van levensonderhoud zijn door de wijziging in de subsidies met niet meer dan 2.7 ver hoogd. De vermindering van de consump tie met 5 is zeker voor de loontrekken den niet gemakkelijk. Maar andere groepen, bij voorbeeld degenen die geen enkele com pensatie krijgen, doordat zij tot de niet- loontrekkenden behoren, hebben het ten gevolge van de prijsstijgingen ongetwijfeld nog .veel moeilijker. Van belang is het de laatste loonsverhoging niet, althans zo wei nig mogelijk, door te berekenen. Op een vraag van de heer Korthals waar om men voor de loonsverhoging de grens had gesteld bij 4000, antwoordde de mi nister van Sociale Zaken dat de compen satie speciaal voor de meest dringende uit gaven voor levensonderhoud bedoeld is. Hel staat volgens de bewindsman vast, dat deze het zwaarst drukken op hen, die 4000 of minder per jaar ontvangen. Het door de heer Andriessen (K.V.P.) ge voerde pleidooi voor sterkere progressie der kinderbijslagen ten behoeve van de grote gezinnen, deed minister Joekes ver klaren, dat deze aangelegenheid door de Stichting van de Arbeid wordt bestudeerd, zodat hij op het ogenblik geen toezegging op dit punt kon doen. Nu minister Van den Brink de motie- Nederhorst (onmiddellijke algemene prijs- stop) onuitvoerbaar had verklaard, trok de interpellant haar in. Er verscheen echter een nieuwe, door de heer Andriessen (K.V.P.) verdedigde en door afgevaardigden van verschillende richting gesteunde motie, in hoofdzaak xxoooraxrjoaxcooocoooooc^ De Woensdagmiddag met 78 tegen 7 stemmen door de Tweede Kamer aan vaarde motie-Andriessen inzake overleg nopens de consumptiebeperking luidt aldus: „De Kamer, gehoord de mededeling van de regering dat in de huidige situa tie een consumptie-offer van 5 moet worden gevraagd, van ooi-deel,.dat zulks, in hel licht van de omstandigheden, terecht is geschied, maar dat het gevoerde overleg met de Stichting van de Arbeid nog niet de zekerheid heeft gebracht dat dit offer tot 5 zal worden beperkt, nodigt de regering uit deze aangele genheid in het overleg met de Stichting van de Arbeid te betrekken." hierop neerkomende, dat de Kamer de re gering uitnodigt om in de Stichting van de Arbeid de beperking van de consumptie vermindering tot 5% te bespreken, aange zien tot dusverre in het overleg met die Stichting nog niet de zekerheid is verkre gen, dat deze vermindering inderdaad op niet meer dan 5 zal neerkomen. In een tweede motie vroeg de heer Andriessen, door de Stichting van de Arbeid op korte termijn te doen onderzoeken of de grote gezinnen niet onevenredig worden getrof fen; zo ja, dan gelieve de regering maat regelen voor te stellen ter ondervanging hiervan. Het wetsontwerp ter verhoging van de pensioenen van gepensionneerden komt in de eerstvolgende ministerraad ter tafel, zo deelde minister Drees mede. Na hem gaf minister J o e k e s te kennen, dat de motie- Andriessen inzake het kinderbijslagvraag- stuk veel had van het intrappen van een open deur. Ten aanzien van de motie over de 5 consumptie-beperking zei de minis ter dat als de Kamer haar ter eigen gerust stelling wilde aannemen, al is zij overbodig, daartegen geen bezwaar was. Met deze verklaringen kregen de beide moties en daarmee de afloop van de hele interpella tie een volkomen onschuldig karakter. Met 79 tegen 6 stemmen verwierp de Kamer de motie-Gortzak voor een loons verhoging met 10 De motie-Andriessen inzake beperking tot 5 vermindering der consumptie werd met 787 stemmen aan vaard; nu waren de Communisten tegen, alsmede prof. Gerbrandy (A.R.). Met 77 tegen 8 stemmen werd de motie-Hoogcar- spel (Comm.), die voorschotverstrekking op de te verhogen pensioenen vroeg, ver worpen; met de Communisten lieten bij vergissing de heren Emmens en Ten Hagen (beiden P.v.d.A.) het „voor" horen. Ten slotte zag de heer Andriessen zijn kinder bijslag-motie met 42-43 stemmen verwor pen, doordat tegen stemden de V.V.D., C.H., A.R. en een groot deel van de P.v.d.A. De verdere middag ging heen met de behandeling van de begroting van Finan ciën. Als bewijs van het streven naar be zuiniging van de regering had minister Lieftinck de post voor de Nationale Spaar- raad van 200.000 op 90.000 terugge bracht. De heer Ritmeester (V.V.D.), voorstander van intrekking van de gehele wet op de Spaarraad, wilde op deze post nog ƒ1.schrappen om aldus een prin cipiële uitspraak van de Kamer uit te lok ken. Zowel de heer Janssen (K.V.P.) als de heer H o f s tr a (Arbeid), die de V.V.D.- fractie er met deze „bezuinigings-actie" nogal tussen nam, bestreden het amende ment. Dit deed minister Lieftinck ook. Hij wees op het nut van de spaaractie en ont ried het voorstel-Ritmeester ten sterkste. Vrijdag stemming daarover. ADVERTENTIE Alom wordt gesproken over goederen- schaarste. Textiel zal dus ook zuiniger moe ten worden gebruikt. Dit kan belangrijke gevolgen hebben voor de mode. Ook het huishoudgeld zal zuiniger dan ooit moeten worden besteed. Daarom wordt er tegenwoordig in zovele gezinnen Nie- meijer's Paarsmerk -Koffie gedronken, want de huisvrouwen schenken daarmede de krachtigste koffie en sparen bovendien zon der enige kosten voor het prachtige „Safira"- tafelbestek. Pronkstukken, die zij met plezier zullen gebruiken. En als zij ook Niemeijer's geurige £alarthee of Princess-thee schenken, gaat het sparen dubbel snel, want ook hierop bevinden zich waardepunten voor „Safira". U kunt dus dubbel genieten! Om te begin nen drinkt U de beste Koffie en Thee, waar van elke teug een genot is en latler hebt U de vreugde van een keurig met „Safira"- bestek gedekte tafel. Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer-Groningen de geïllustreerde ge schenken-catalogus 0 38. Panda wist werkelijk niet hoe hij het had. Nét was hij in het cachot opgesloten, en nu kwamen de burgemeester en Jollie- pop hem er alweer buigend en lachend uit halen! Wij zijn vrij, mijnheereh.... Panda!", sprak Jolliepop voldaan en de burgemeester boog nog eens diep en zei: „Het spijt me! Het was een misver stand!" „Kijk," zei Joris Goedbloed met een fijne glimlach, terwijl hij naar de deur schreed, „dit is nu de houding, die wij zo gaarne van onze ondergeschikten en ken nissen zien. Politesse necesse est, moet ge maar denken, wanneer ge althans in klas siek denken gevormd zijt. Laat ons thans gaan de vrijheid tegemoetMaar toen hij nu, zo babbelend, de deur gena derd was, wachtte hem een bittere teleur stelling, want de burgemeester stootte hem ruw terug en snauwde hem toe: „Nee, jij niet, schurk! Alleen mijnheer Panda!" En intussen duwde Jolliepop de verbouwe reerde Panda met zachte drang de cel uit. „Maar dit is een afschuwelijke vergissing!", kreet Joris nog, terwijl de burgemeester onbewogen de deur weer voor zijn neus sloot „Ik wil er uit! Ik ben onschuldig! Panda! Makkertje! Ge laat me toch niet alleen? Zo trouweloos kunt ge toch niet zijn? Ge laat uw beste vrind toch niet in de steek?" „We zullen hem voor die bele digingen straffen, mijnheer Panda!", ver zekerde de burgemeester. „Zulks verwach ten wij ook van u," knikte Jolliepop in stemmend maar Panda voelde toch iets als berouw, toen hij nu de onverwachte vrijheid tegemoet ging.... Onvreedzaam. De Oost-Duitse regering heeft Jack C. Hillie, een Amerikaanse negersoldaat, verboden het woord te voeren op „vredesbijeenkomsten" in de Russische zóne omdat hij een stoel kapot heeft geslagen op het hoofd van een communistische functionaris, die hem het honorarium voor zijn spreekbeurt niet wilde uitbetalen. Hillie deserteerde in Juni 1949 naar Oost-Duitsland en werd met gejuich ingehaald als „vluch teling uit het imperialistische kamp". Wegens zijn „onvreedzame" houding mag hij voortaan geen toespraken meer houden. Voortaan mag hij alleen nog maar vrachtauto's besturen. Steeds hoger. De Franse regering heeft Woensdag besloten tot een verhoging van 5 procent van de belasting op alle inkomsten boven de 500.000 francs per iaar. Verder werd besloten tot een ver hoging van de telefoontarieven met 25 procent. Verwacht wordt dat de ver hoging van de inkomstenbelasting on geveer 15 milliard francs zal opbrengen en de verhoging van de telefoontarieven ongeveer 6 milliard francs. Straf. De studenten der scheikundige en medische faculteiten van de Madrileense universiteit hebben Maandag en Dins dag gestaakt, daar zij goedkoper vervoer wensten. Dinsdag hebben zij tramwa gens met stenen bekogeld. Woensdag zijn de studenten weer op college ver schenen. Zij vonden in hun lokalen waarschuwingsbiljetten, waarin hen werd meegedeeld, dat zij bij een nieuwe staking niet aan de in Juni af te nemen examens mogen deelnemen, terwijl de college-zalen dan tot September voor hen gesloten zouden blijven. Indien slechts de helft der studenten niet op college verschijnt, zullen allen worden gestraft. Treurig. Bij een treffen tussen politie en burgers zijn te Salzburg (Oostenrijk) Woensdagavond 26 Joden gewond, van wie tien ernstig. Het incident gebeurde voor een bioscoop, waar de laatste film van de regisseur Veit Harlan draaide. De Joden protesteerden tegen, deze film. Veit Harlan heeft onder het nazi-regiem de film „Jud Süss" gemaakt. Aan de protesteren den was reeds meegedeeld, dat de film van Donderdag af niet meer zou draaien. De Joodse gemeenschap meldt, dat politiemannen met gummi stokken ongeveer honderd Joden, meest vrouwen, in een menigte van bijna dui zend toeschouwers dreven. Deze menigte had hen geslagen en met stenen gegooid. De Joden verklaren, dat de politie anti- semietische opmerkingen maakte. Varen is lastig. De Indonesische regering heeft de Nederlandse regering verzocht mee te willen werken aan het bedrijfs- gereedhouden van de torpedojager „Gadjah Mada", de voormalige „Tjerk Hiddes", die onlangs.bij Madoera op een zandbank is gelopen. Bij navraag in Den Haag werd het A.N.P. medege deeld, dat de Nederlandse regering be reid is de nodige instructies te geven voor het bedrijfsgereedhouden van de „Gadjah Mada". Over de wijze, waarop dit zal worden uitgevoerd, stilliggend of varendr wordt thans het nodige overleg gepleegd,. Zoon van Gandhi. De correspondent van de Times in Durban meldt, dat Nanilal Gandhi, zoon van wijlen de Mahatma en hoofdredacteur van een Indisch weekblad, medegedeeld heeft Vrijdag een veertiendaags vasten te zullen be ginnen Uit protest tegen de apartheids politiek van de Zuid-Afrikaanse rege ring. Na deze vasten zou hij tegen de apartheid demonstreren door een over treding te plegen en zonder protest de bestraffing daarvoor ondergaan. Middelpunt. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft verklaard dat Engelands verbon denheid met het Britse rijk, de Europese gemeenschap en de V. S. zal worden bewaard. Londen is,, aldus Morrison, de zetel van een regering, „die nauwe en individuele banden met vele hoofdste den en vele regeringen overzee heeft." Londen is in een speciale betekenis het middelpunt van het gemenebest. Enge land is verder de nabuur van West- Europa, waarmede het veel gemeen had en waarmede het samen vele gevaren onder ogen moest zien. Ook met de V.S. is Engeland door vele nauwe en bij zondere banden van taal, cultuur en politieke tradities verbonden, aldus Morrison. Legioen. Het hoofd van de voorlichtings dienst van de Oost-Duitse regering, Gerhart Eisler, heeft Woensdag op een persconferentie bij het voorstellen van 15 van 69 voormalige Duitse leden van het Franse vreemdelingenlegioen, die zich hadden overgegeven aan de strijd krachten der Vietminh in Indo-China, verklaard, dat sedert 1945 in totaal 175.000 Duitsers voor het legioen waren gerecruteerd. Ongeveer 40.000 van hen waren in Indo-China gesneuveld, zei Eisler. Ontslag. De Franse minister van Over zeese gebiedsdelen, Frangois Mitterand, heeft Woensdagavond ontslag genomen, nadat de Nationale Vergadering met 241 tegen 173 stemmen een voorstel tot een symbolische verlaging van het salaris van de minister met duizend francs had aangenomen. De vergadering debatteer de over de begroting voor het ministe rie. De aanvaarding van het voorstel was een protest tegen de politiek, ge volgd door Paul Bechafd, hoge commis saris voor Frans-West-Afrika. In poli tieke kringen gelooft men, dat premier Queuille Mitterand zal kunnen over reden zijn ontslag in te trekken. Tevreden. Ds. Niemöller, die als partijloze ageerde tegen de Duitse herbewapening, heeft Woensdag te Hamburg op de sy node van de Duitse evangelische kerk aangekondigd, dat hij zich uit de poli tiek zal terugtrekken, nu zijn „zending is volbracht". Door zijn open brief aan Adenauer, waarin hij de Duitse herbewapening verwierp, had hij niet een politieke actie willen beginnen, doch een noodkreet willen uiten, die door het Duitse volk en ook buiten Duitsland zou worden be grepen, zo verklaarde hij. „Het gevaar, dat de herbewapening Duitsland op een ondemocratische wijze, zou worden op gelegd, is nu gestuit", aldus Niemöller, Fiscus. De bevolking van het kleine dorpje Plestin-les-Grèves in Bretagne hield zo veel van de plaatselijke belasting ambtenaar dat onder aanvoering van de parochie-geestelijke 2 millioen francs bijeen zijn gehaald, die de ambtenaar tekortkwam. Dé belasting-ambtenaaJ zal wegens verduistering voor het ge« recht moeten verschijnen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2