Christelijk Militair Tehuis heropend PAULINE -Clowntje Riek Kort en Bondig Amsterdamse Beurs DONDERDAG 5 APRIL 195. HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen De heer B. J. Thijssen benoemd tot gemeente-ontvanger Bloemendaal Nieuwe prijzenbeschikking Zijn radioprogramma's nieuwsberichten Prins Bernhard bezocht president en Eva Perón Saragat-socialisten treden uit Italiaanse regering Hongaars protest door Joegoslavië verworpen Voor de kinderen Hoofddorp Zandvoort Velsen Het verbouwde en gerestaureerde Tehuis voor Militairen aan de Jansweg 34 is van morgen officieel in gebruik genomen, waar bij de burgemeester van Haarlem en ande ren toespraken hebben gehouden. De voorzitter van het bestuur van de ver eniging Christelijk Tehuis voor Militairen, ds. W. J. van Elden, las Psalm 126 voor, waarna hij de gasten welkom heette. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zeide, dat het gemeentebestuur zich met het bestuur der vereniging oprecht ver heugt over het opnieuw in gebruik nemen van het tehuis. Hierdoor is het immers mo gelijk het zegenrijke werk op mooiere en op ruimere schaal te verrichten. Uit eigen ervaring weet spreker wat het is des avonds een militair tehuis te kunnen bezoeken. Het komt nog vaak voor, dat de militairen aan gewezen zijn op cafés. Zij missen het huise lijk leven en in een militair tehuis kunnen zij dit vinden. Bovendien is er in Haarlem een Christelijk tehuis. Het gebeurt wel eens, dat jongemensen van het Christen dom verloren dreigen te gaan. In dit tehuis kunnen zij de weg naar Christus terugvin den. De burgemeester besloot met de wens, dat Gods zegen op het werk zal rusten. Luitenant-kolonel Scheffer, garnizoens commandant, maakte van de gelegenheid gebruik dank te brengen aan de burge meester voor de wijze, waarop hij de be langen van de militairen behartigt. Dat is deze morgen weer gebleken. Voorts herin nerde hij aan het nuttige werk van de mi litaire tehuizen en uit naam van officieren en onderofficieren uit Haarlem bood hij een gramofconplatenwisselaar aan. De voorzitter van de Nederlandse Mili taire Bond „Pro Rege" hoopte, dat de in Haarlem gelegerde militairen in het tehuis een Christelijke sfeer zullen vinden en bood het boek „Het grote gebod" aan. De voorzitter van de Christelijke Jongeman nen Vereniging overhandigde boeken (voor ontspanning en voor studie), ds. Zijlstra uit Aerdenhout een radio-toestel en me juffrouw W. S. de Jong namens het actie comité van Christenvrouwen en jonge vrouwen, wier streven het is een gezellige sfeer in militaire huizen te scheppen, een geschenk onder enveloppe. Ds. W. M. Ie Wetsontwerp geamendeerd door de heer Th. S. J. Hooy Het Tweede-Kamerlid de heer Th. S. J. Hooy (K.V.P.) heeft een drietal amende menten ingediend op het wetsontwerp Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen. In het eerste smendemt wordt voorge steld in artikel 9 eerste lid, het bedrag van de kinderbijslag te rekenen van het vierde kind beneden 16 jaar per dag en per kind te verhogen van 0,30 tot 0,34. De reden van deze verhoging is gelegen in het feit, dat ook de kinderbijslagen voor de arbeiders zijn of binnenkort zul len worden verhoogd. Daar de regering op het standpunt staat, dat de bedragen van de toe te kennen kinderbijslagen gesteld dienen te worden op de helft van het be drag, dat thans de loonarbeider aan kin derbijslag ontvangt, lijkt het de heer Hooy redelijk deze wijziging aan te brengen. In het tweede amendement wordt voor gesteld, deze wet in werking te doen tre den met ingang van 1 April 1951. De heer Hooy acht het billijk, dat de uitkeringen niet nog langer vertraagd worden. Het wetsontwerp is bijna een jaar geleden bij de Kamer aangeboden. De be handeling heeft dus grote vertraging on dergaan. Wanneer dit amendement niet wordt aangebracht, bestaat de mogelijk heid, dat de uitkeringen pas over het derde kwartaal van 1951 plaats vinden. In het derde amendement stelt de heer Hooy voor, de wet te doen verv.allen na twee jaren in plaats van drie, daar sinds de indiening van het ontwerp reeds bijna een jaar verlopen is. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers sprak de openingsrede uit. Cointre, predikant te Bergen op Zoom bood namens de Hervormde commissie voor strijdkrachten en de deputaten voor geestelijke zorg voor militairen der Gere formeerde Kerken gelukwensen aan voorts heeft kapelaan Nijssen, aalmoezenier te Haarlem gesproken. Nadat ds. Van Elden de sprekers dank had gezegd voor de goede wensen en voor het aanbieden van geschenken bestond er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren benoemd tot gemeente-ontvanger, aan wie tevens de leiding van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst zal worden op gedragen, de heer B. J. Thijssen, gemeente ontvanger en hoofd van de Centrale boek houding der gemeentebedrijven te En schedé. De heer Thijssen is op 14 Augustus 1902 te Hoofddorp geboren en werd op 17 No vember 1920 benoemd tot ambtenaar op de gemeente-secretarie van Den Helder. Hij doorliep enige rangen en toen hij ad junct-commies bij de controle der belas tingen was, vertrok hij op 1 October 1931 naar Bodegraven, om daar als gemeente ontvanger op te treden. Met ingang van 15 November 1934 werd hij benoemd tot ge meente-ontvanger en administrateur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Katwijk en met ingang van 16 Augustus 1946»tot gemeente-ontvanger te Enschede. Tijdens het verblijf van de heer Thijssen in Zuidholland was hij lid van de Provin ciale Staten voor de Christelijk Historische Unie. In Enschedé is de heer Thijssen een ge ziene figuur in Hervormde kringen, voor zitter van de vereniging voor Christelijk onderwijs, secretaris van de Protestantse Ziekenverpleging en bestuurslid van de vereniging Christendom. Voorts is hij lid van de examencommissie voor het diploma gemeente-financiën. Emmabloemcollecte Mede onder invloed van het slechte weer is de opbrengst van de gisteren gehouden Emmabloemcollecte 2500 minder dan vorig jaar. De opbrengst was 6.660. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Meinema—Bonimbie, d.; J. W. DeddingRoessen, z.; K. A. F. Kraak Blaset, z.; C. A. BollemanKlaver, d.; H. Vollbehr—Vethaak. z.; A. Th. Kampman— Peperkoorn, d.; J. M. NadorpBarnhoorn, d ONDERTROUWD: G. Lukens en B. Hazen berg. GEHUWD: J. P. Bastaan en M. M Hulse bosch; A. Gort en H. de Rooij; J. A. F. Broekman en M. T. J. Roozen; J. S. de Haas en G. v. Delft. OVERLEDEN: Wed. G. J. M. de Vries— Bloemendaal, 81 j.; A. M. J. I. Brom, 73 j.; C. H. P Zwagerman—Muller, 45 j.; Wed. Chr. v. Dijk—Kluijt, 84 j. Chr. Middenstandsbono vreest ernstig nadeel voor ondernemers Het bestuur van de Christelijke Midden standsbond deelt mede, dat het met zeer gemengde gevoelens kennis heeft genomen van de Prijzenbeschikking Handelsmarges 1951 omdat van een totstandkoming der beschikking in overleg met de daarbij be trokken vrije organisatie geen sprake is ge weest, en omdat de gestegen bedrijfskosten waaronder ook de nieuwe 5 °/o loonsver hoging en de gestegen kosten voor levens onderhoud voor de zelfstandige onderne mers zelf niet in rekening mogen wor den g*ebracht, hetgeen een niet onbelang rijke verlaging van het ondernemersinko men betekent. De bond verwacht dat de voortdurend stijgende prijzen een dalende omzet tot ge volg zullen hebben, hetgeen eveneens zal leiden tot het verkleinen van het onderne- mersinkomen. De liquiditeitspositie ook van de zelfstan dige ondernemer wordt dagelijks slechter, daar de prijzenbeschikking aanleiding geeft tot het uitverkopen van voorraden tegen prijzen, welke de inkoop van nieuwe voor raden van gelijke omvang onmogelijk maken. Dit verlies aan geldmiddelen, aldus het bondsbestuur, betekent een verlies op de goederenvoorraad. Bovendien zal dooi de credietljeperking, welke door de over heid is voorgeschreven, niet in een verrui ming der geldmiddelen kunnen worden voorzien. De Christelijke Middenstandsbond legt er de nadruk op dat dit alles niets zal af doen aan zijn oorspronkelijk ingenomen standpunt, bedoelende te komen tot een evenredige en sociaal gerechtvaardigde ver deling der lasten over alle groepen van de bevolking. De thans uitgevaardigde be schikking, zomede de door de overheid ge volgde procedure, beantwoordt naar het inzicht van het bestuur op generlei wijze aan dit ingenomen standpunt. Kort geding tegen „Het Radioprogramma" Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft het kort geding gediend, dat aanhangig is gemaakt door vier Neder landse omroepverenigingen tegen de stich ting „Het Radioprogramma". De radio verenigingen eisen op straffe van betaling ener dwangsom stopzetting van de uitgave van het door de stichting uitgegeven week blad, waarin alle Nederlandse radiopro gramma's worden afgedrukt. Onlangs diende in Arnhem een soortge lijk kort geding, waarbij echter niet de stichting zelf was gedagvaard, doch de drukkerij Misset uit Doetnichem, die het blad drukte. De president bepaalde toen, dat de drukker in het blad van de stichting wel de buitenlandse radioprogramma's mocht opnemen, doch niet de binnenlandse. De stichting richtte zich daarop tot een andere drukker, die op losse vellen de Nederlandse programma's drukte. Deze losse bladen werden toen in het weekblad gelegd, waarin de drukkerij Misset in op dracht van de stichting de buitenlandse programma's had opgenomen. Dit leidde er toe, dat de omroepverenigingen er toe over gingen de stichting zelf te dagvaarden. Mr. dr. P. J. Witteman als raadsman van de radioverenigingen en mr. W. F. J. Donath voor de stichting gaven hun visie op de vraag of de radioprogramma's be schermd worden door de auteurswet. Daarbij vormde een punt van discussie of radioprogramma's al dan niet kunnen of moeten worden beschouwd als nieuwsbe richten. Nieuwsberichten mogen vrijelijk worden afgedrukt met bronvermelding. De president zal op Woensdag 11 April uitspraak doen. President Perón van Argentinië heeft Pi-ins Bernhard met groot eerbetoon ont vangen. De ontvangst werd door het vol tallige, uit twintig leden bestaande, Argen tijnse kabinet bijgewoond. Na zijn bezoek aan president Perón legde Prins Bernhard in de kathedraal een krans op het graf van generaal San Martin, die omstreeks 1800 de leiding had in de vrij heidsstrijd tegen de Spanjaarden, welke leidde tot het uitroepen van de onafhanke lijke Argentijnse republiek. Woensdagmiddag heeft de Prins de echtgenote van president Perón in het ministerie van Arbeid bezocht. Over zijn besprekingen met president Perón zeide Prins Bernhard aan een ver slaggever van het A.N.P. dat de president buitengewoon veel belang bleek te stellen in goede samenwerking met Nederland- De president was zeer gesteld op de komst van Nederlandse scheepsbouw- technici en op de levering van grote tank schepen. De president hoopte dat de spoor wagons ter waarde van twee honderd mil- lioen gulden, die besteld zijn bij Werkspoor, spoedig afgeleverd zullen woi'den. Perón bood Prins Bernhard aan hem het nieuwe straalvliegtuig „Pulka" te laten zien. Hij zou de Prins gaarne het vliegtuig laten proberen. Het vliegtuig kan een snelheid bereiken van ruim duizend kilo meter per uur. ROME (Reuter). De drie ministers, die als leden der socialistische partij van Saragat in het Italiaanse kabinet-De Gas- peri zitting hebben, zijn Woensdagavond, tezamen met vier onder-ministers, uit de regering getreden. Zij zijn: de minister voor de buitenlandse handel, Lombardo; de mi nister voor de koopvaardij, Simonini en de minister voor het vervoerswezen Daragona. Men verwacht dat premier De Gasperi de drie open gekomen ministersplaatsen door drie der zitting hebbende ministers zal doen waarnemen. Een wijziging van het kabinet wordt zoals gemeld, eerst na het bekend zijn van de resultaten der gemeen teraadsverkiezingen, die over tien weken worden gehouden, verwacht. De Italiaanse premier Alcide De Gasperi aanvaardde „met leedwezen" het aftreden van de drie ministers. De ministers traden af, nadat hun partij, de P.S.L.I. van Giuseppe Saragat, besloten had zich aan te sluiten bij de Romita-socia- listen en niet langer in de regering te blijven. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft Dinsdag een tweede protest nota aan de Joegoslavische legatie over handigd naar aanleiding van de „misdadige aanval op de Hongaarse zaakgelastigde" in Joegoslavië. De nota eist onmiddellijke genoegdoening en vervolging van de schul digen. Mocht de Joegoslavische regering niet aan deze eisen tegemoet komen, dan zouden er „andere middelen" gezocht wor den. Waarnemers achten de nota zeer scherp gesteld. De Joegoslavische regering heeft Woens dag het Hongaarse protest tegen de be weerde aanval op de Hongaarse zaakge lastigde te Belgrado verworpen. De Hon gaarse nota wordt een „volledige ver draaiing van de feiten" genoemd. Joego slavië zegt, dat een onderzoek naar het in cident wordt ingesteld. „De Joegoslavische regering is van mening dat de bewoordingen, waarin de Hongaarse nota is gesteld, duidelijk aantonen dat het incident niet toevallig was, maar georgani seerd om omstandigheden te scheppen, die de wederzijdse betrekkingen nog slechter zouden maken". Het regende nog altijd, en de jongens zochten hun vertier in huis. Oepoetie, kwam op het idee om eens boven op zolder te gaan neuzen. Daar is altijd wel wat te beleven, nietwaar? En kijk, daar vonden ze een kist. Wat zou daar wel inzitten? Ze openden het deksel, er lag van alles in die grote kistoude lappen van allerlei kleuren en nog veel meer. Maar toen uitte Oepoetie een juichkreet: hij had iets leuks ontdekt! Want daar diepten ze tussen de boel een verzameling mombakkesen op, de een al raarder en leuker dan de ander. Oepoetie deed er een voor zijn gezicht. „Hoe staat me dat?", vroeg hij. Rick en Bunkie hadden er verschrikkelijk plezier in; ze rolden haast om van 't lachen. „Zoeken jullie er ook een voor jezelf, dan gaan we er pret mee maken!", stelde Oepoetie voor. Dat deden ze. En ze zetten ook een mombakkes op. Dat was een raar gezicht. Een van de bezoeken, die Prins Bernhard tijde7is zijn verblijf in Montevideo aflegde, gold een openbare school, die de naam van ons land draagt: „Escuela de los Paises Bajos". Het is namelijk gewoonte in Uru guay scholen te noemen naar vreemde lan den. Bij zijn aankomst aan de school werd de Prins verwelkomd door honderden jon gens en meisjes, die het Wilhelmus zongen. De foto toont Prins Bernhard in gesprek met enige onderwijzeressen van de „school der Nederlanden". Amerikaanse troepen voor Europa Definitieve goedkeuring van de Senaat voor 4 divisies WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft Woensdagavond defi nitief een resolutie goedgekeurd tot het zenden van vier Amerikaanse divisies naar Europa. De resolutie verzoekt ook president Truman om de toestemming van het Con gres te vragen alvorens meer Amerikaanse troepen uit te zenden. Generaal Eisenhower's benoeming tot opperbevelhebber van het Atlantisch leger wordt in deze resolutie, die met 65 tegen 21 stemmen is aangenomen, onderschreven. Met 48 tegen 41 stemmen sprak de Senaat zich uit voor een amendement van senator McCarthy op de resolutie, dat een uitnodi ging bevat aan West-Duitsland en Spanje om tot de Atlantische defensie toe te tre den. McCarthy's amendement stelt voor, dat een herziening van de Europese ver dedigingsplannen wordt overwogen om het gebruik van de militaire en andere hulp bronnen van West-Duitsland en Spanje op basis van vrijwilligheid mogelijk te maken en voorts „geen enkel ander land" uit te sluiten van het leveren van een bijdrage aan de Europese verdediging. De enige oppositie tegen het zenden van de vier divisies kwam van een betrekkelijk kleine groep republikeinen, waarbij zich twee democraten hebben aangesloten. Be halve de reeds genoemde punten bevat de resolutie nog het voorstel, dat Amerika wij zigingen in het Italiaanse vredesverdrag aangebracht- tracht te krijgen, waardoor Italië in staat gesteld wordt zijn bewape ning te vergroten en meer bij te dragen tot de Atlantische defensie. Daar de resolutie van de Senaat slechts „de mening van de Senaat" tot uitdrukking brengt, heeft zij voor president Truman geen bindend karakter. Men kan voortaan ook deviezen kriigen voor toeristenreizen naar Spanje en wel op dezelfde voorwaarden, die voor reizen naar de andere landen in Europa gelden. EHBO-examens Zaterdagmiddag zullen in hotel De Land bouw te Hoofddorp wedstrijden voor de E.H.B.O. worden gehouden. Ambachtsschool Hedenavond zal in de Ambachtsschool de uitreiking van diploma's plaats vinden. Diefstal van trottoirtegels Door de dienst van publieke werken werd bij de politie aangifte gedaan, dat van enkele werken van wegenbouw een aantal basaltine-trottoir-tegels werden ontvreemd. Nu elke tegel tegenwoordig een waarde vertegenwoordigt van ruim veertig cent, gaat het blijkbaar de moeite lonen om die te gaan „verzamelen". Waarschuwing De politie deelt mede, dat zich bij een winkelier een persoon vervoegde, die voorgaf controleur te zijn van het P.E.N., waarvoor hij de electriciteitsmeter en bin nenleidingen kwam controleren. Daar het vreemde optreden enige argwaan wekte, liet men de man bij deze zgn. contróle niet alleen, hetgeen geen overbodige maat regel bleek te zijn, want bij latere navraag bij het P.E.N. bleek van dit verhaal geen woord waar te zijn. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, heeft Woensdag in het Waaggebouw te Amsterdam de tentoon stelling „Zuiderzee wordt Land" geopend, die daar tot en met 3 Juni wordt gehouden. Op 21 April zal te Bremen een gevol machtigde worden benoemd in de rechtzaak, die gevoerd zal worden tegen de Duitse vrouw Gerda Ullner te Bremen, de pleeg moeder van de zevenjarige Nanno Sjoerd Meynders. De familie Meynders te Assen eist haar zoontje op, dat reed-s zeven jaar bij deze Duitse pleegmoeder vertoeft, die de jongen niet wil afstaan. Te Utrecht is overleden op 68-jarige leeftjjd dr. J. H. G. Carstens, die vermaard heid verwierf als pionier op het gebied van de preventieve zorg voor moeder en kind. Dr. Carstens werd destijds door Koningin Wilhelmina benoemd tot arts van Prinses Juliana. Hij was ook de medicus der prin sessen. Een van de grootste reisbureaux in New York, is van plan dit jaar Zutphen tot centrum van zijn reizen door Nederland te maken. De directeur van het bureau, Otto Baptist, is een geboren Zutphenaar. Het ligt in de bedoeling de gezelschapepn van Zut phen uit tochten door geheel Nederland te laten maken. Nadat enige weken geleden negen ar beiders van de N.V. pletterij v.h. L. I. Enthoven te Delft waren ontslagen wegens verminderde werkgelegenheid, is Woensdag aan veertien arbeiders ontslag aangezegd wegens gebrek aan materiaal. Meer ontsla gen zullen volgen wanneer niet spoedig verbetering intreedt in de aanvoer van ma terialen, zo deelde de directie mede. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak, die bekend is geworden als het Sittardse zigeuner- drama. De 32-jarige W. G. was wegens zware mishandeling door de rechtbank te Maas tricht veroordeeld tot twee jaar en de 68- jarige S. A. R. wegens doodslag op de ge broeders Basili tot zeven jaar. Het gerechts hof veroordeelde G. tot 1 jaar en drie maan den met aftrek van voorarrest en sprak S. A. R. vrij. In het huis waar de kunstschilder Han van Meegeren gewoond heeft, Keizersgracht no. 321 te Amsterdam, zal de Vakgroep Groothandel in Hout haar kantoren onder brengen. Ook het Houtvoorlichtingsbureau zal in het huis gevestigd worden. Op nummer 21666 van de Staatsloterij is bij de heden gehouden trekking een prijs van f 10.000 gevallen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. C. Maris, Chr. Gereformeerd pre dikant te Haarlem-Noord, staat op het twee tal te 's Gravenhage. Het personeel van het hoofdkantoor van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord holland te Bloemendaal heeft, geïnspireerd door de bekende Haak-in-actie, een inzame ling gehouden voor de kankerbestrijding, welke ruim f 1100 heeft opgebracht. Woensdagavond heeft men zich via een balcon toegang verschaft tot een slaap kamer van een woning aan de Van Olden- barneveltlaan te Haarlem. De laden zijn doorzocht en vermist worden twee sierspel den, bezet met juwelen. Ds. L. Blijdorp, predikant bij de Geref. Kerk te Hillegersberg-Terbregge. daarvoor te Overveen, heeft het beroep naar Aalten aangenomen. Oneerlijke dienstbode De Zandvoortse recherche heeft een 16- jarig dienstmeisje aangehouden, dat ten nadele van haar mevrouw een bedrag aan geld en verschillende goederen had ont vreemd. De juiste waarde is nog moeilijk te schatten, daar deze kleine diefstallen zich over een vrij lange periode uitstrek ken. AANBESTEDING VAN VERBOUWING De aanbesteding van de verbouwing van de noodboerderij, gelegen aan de Kapelweg 209 te Velsen, in opdracht van de heer D. van der Wel, had het volgende resultaat: F. de Boer, Driehuis f 39.990; Fa. Bonten bal Zoon, Zevenhuizen f38.750; C. H. ten Broeke, IJmuiden-O. f46.100; C. van Diepen, Santpoort f35.450; C. de Feber, IJmuiden-O. f 42.000; J. P. Grim, Zaandam f 38.750; Gebr. Helledoorn, Beverwijk f 39.250; W. van Heyst, Driehuis f42.900; Fa. M. Holleman, Sant poort f42.200; Fa. Koppen, Den Helder f39.950; A. P. Koomen, Zaandam f38.490; Fa. Klomp, Beverwijk f36.110; J. Schuit, Heiloo f 38.000; Th. Spijker, Heemskerk f 39.950; Gebr. Strijk, Oegstgeest f36.124; Th. Veul, 't Zand f36.107; J. Wittebrood, Purmerend f40.000; M. Zwaan, Amsterdam-N. f36.800. 3-3y, Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A. Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 96?/i« gl 17314 gl 22814 248 gb 301 124 1 179 162/4 130 103 gb 16814 17414 16714 43% 5914 g b 45i8/1# 62J4 35% 46 gb ex. div. Openings koersen 96^,6 175 3A 233 24914 304 12514 180 16214 131 10214 16814 174 167 44 60 4614 6254 3514 4614 FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes 7) De gedachte, dat zij Pauline's lessen kon be talen en zelfs een spaarbankboekje voor hem had kunnen openen, deed haar alle vermoeidheid vergeten, als zij 's morgens vroeg al Paultje ging nu later naar school de deur uitging naar haar werk huizen. Pauline was geen mooie vrouw en even min een gelukkige vrouw. Dit laatste is alleen waar voorzover men van buitenaf haar leven bekijkt. Van binnenuit ontplooi de zij een merkwaardige kracht, die haar het leven met blijdschap deed aanvaarden en het een kleur gaf, die het voor haar alleen scheen te bezitten. Zij huilde soms in haar slaap, maar datzelfde verdriet maakte voor haar de dag licht. Wie zal dan nog oordelen dat Pauline een onge lukkige vrouw was? Alleen zij, die van het geheim van haar leven iets verstaan, zul len hetgeen volgt kunnen lezen zonder zich te verbazen of ongelovig het hoofd te schudden. Het was een ochtend met een kleine winterzon. Het had de vorige dag ge sneeuwd en gedooid en de nachtvorst, die daarop gevolgd was, had de trottoirs spie gelglad gemaakt. Hier en daar begon de dunne korst te smelten, maar het was te vroeg nog om de gladheid geheel te doen verdwijnen. Pauline liep voorzichtig de richting uit van het warenhuis, even daar voorbij woonde de mevrouw bij wie zij die ochtend het ruwe werk moest doen. Het was niet druk op straat, de kantoren en magazijnen waren begonnen, de scholen nog niet, het liep tegen half negen. Plotse ling ontdekte Pauline voor zich uit een man in een versleten jas, die, beschutting zoekend in de portiek van het warenhuis, op iemand stond te wachten. Een ogenblik scheen haar hart stil te staan van blijd schap. Toen, de gladde straat vergetend, snelde zij op de man toe, wiens gezicht zij nog niet eens gezien had. „Paul, Paul!" Verrast draaide de man zich om. Zij keek in het haar zo dierbare gezicht: het haar is bij de slapen al grijs, het gezicht is door de jaren slap geworden en door het ongebonden leven dat er in verraden wordt. Maar Pauline ziet alleen de ogen die voor haar niets van him glans verlo ren hebben, en het gaat als een schok door haar heen als zij de stem, waarvan zij de klank kan dromen, hoort zeggen: „Eh, e'est bien toi, Pauline. Je bent laat van morgen". Zij hoort de lichte spot niet die in de woorden doorklinkt, het dringt niet tot haar door dat hij haar zocht in haar vroegere betrekking, zij ziet alleen maar de man zelf die zij gemist heeft, jaren en jaren. „Paul!" Zij weet niets anders meer, zij is zich haar omgeving niet meer bewust. En de man tegenover haar ziet haar aan met een blik van spottende herkenning. De dracht van het ogenblik, waarop een droom gestalte aanneemt, ontgaat hem ten enenmale, het moment waarop lange jaren van verdriet hun betekenis verliezen. „Je bent mooi gebleven, Pauline. Herken je mij nog?" Twee zinnen schijnbaar zonder verband, die door Pauline begrepen wor den. Zij ziet nu de jas en het verlopen ge zicht zoals zij werkelijk zijn, de ogen zijn roodomrand van de koude, de man hui vert. „Ga mee", zegt zij en pakt de man, haar man, bij de arha. „Bij mij thuis brandt de kachel". Een ogenblik maakt Paul Carpis een be weging alsof hij met haar mee wil gaan. Dan zegt hij nee en lacht schor. Veelbe- tekend kijkt hij haar aan en zegt: „Je bent te mooi gebleven, ik hoor niet thuis in een keurig gezin". Pauline begrijpt langzaam wat hij bedoelt en het is haar alsof hij haar in het gezicht geslagen heeft. „Hoe kun je dat denken", zegt zij. „Ik heb alleen op jou gewacht". Opnieuw wint het haar vreugde, zij moet om kwart voor negen in haar werkhuis zijn, maar voor Pauline is er geen werkhuis meer, er is helemaal niets meer buiten de man die zen verwarmen zal en kleden, haar spaar geld is voor hem en zij zal eten voor hem koken en hem laten slapen tot hij uitge rust is van alle vermoeienissen. „Je moet meegaan", herhaalt zij, zo fors dat hij werkelijk meegaat. En zij is rijker dan een koningin als zij hem binnenlaat. „Ken je de deur nog, Paul?" De zevende trede kraakt weer als hij de trap op loopt, in de kamer brandt de kachel en het ont bijtbordje van de jonge Paul staat nog op het roodgeblokte tafellaken. Paul Car pis zet zich bij de kachel, hij is een oud mang eworden, ouder dan zijn jaren, en de glimlach om zijn mond is de lage glim lach van een, die het leven niets heeft geleerd. Hij zou weinig hebben losgelaten over de jaren dat hij gezworven heeft, als Pauline hem vragen had gesteld, maar Pauline vroeg hem niets. Zij pookte de kachel op, zette de schuif open zodat hij flink doortrok. Een behagelijke gloed be gon zich te verspreiden. Zonder te wachten begon zij brood te snijden en koffie op te gieten en pas als hij gegeten heeft, boter- hem na boterham, gaat zij tegenover hem zitten. Hij verwacht dat zij nu zal gaan huilen, en hem verwijten zal gaan maken over zijn leven en het hare, dat hij ver knoeid heeft: „Waarom ben je niet bij mij gebleven, Paul, wij hadden het zo goed kunnen hebben met elkaar", maar inplaats daarvan zit tegenover hem een jonge vrouw, die een en al liefde !s. Zij huilt, ja, maar het zijn de kostbare tranen van een geluk dat hij niet vatten kan. En bijna korzelig merkt hij op dat zij weinig ver anderd is sinds hij haar verlaten heeft. Pauline knikt hem toe. „Alles is weer goed, Paul, nu blijf je hier". Hij schudt ontkennend het hoofd, hetl igt niet in zijn aard ergens voorgoed te blijven. Maar Pauline is al opgestaan, zij streelt de ver magerde hand die hij op de rand van de tafel gelegd heeft, en zij zegt: „Wij slapen vannacht in ons oude bed, in de achter kamer. Paultje gaat cp de divan." Paultje? Als hij vragend het hoofd opheft bedenkt zij dat hij niets weet van de jongen. „Ja", zegt zij, „Paultje". En zij kijkt lachend de gi-ote Paul aan, „ons kind". En vertelt hem rap van de jongen, hij komt straks uit school, hij is al groot en doet goed zyn best, hij is nummer één van de klas. Zij loopt zo vlug mogelijk over het feit heen, dat de jongen niet zijn kind is. Als hij het kind maar eenmaal gezien heeft, zal hij niet meer weg kunnen gaan en zal zij hem nooit meer verliezen. Zij lacht en zingt, dezelfde liedjes als vroeger, terwijl zij de lakens opvouwt en over het bed slaat en glad strijkt, en de dekens erover heen legt en de schone slo pen om de kussens doet. Zij praat met Paul, maar niet over het verleden, over de toekomst van henzelf en van de jongen. Wat zullen zij gelukkig zijn met z'n drieën. „De maatschappij is een rotzooi", zegt Paul. Pauline heeft geen enkele voorstelling van het werk dat Paul bedoelt en zyn sombere uitlating heeft ook geen vat op haar. Zij kan werken voor alle drie tege lijk, Paul moet zich vooral geen zorgen maken. Een als zij oud geworden zijn, heb ben zij de kleine Paul, waar een flinke man uit groeit. „O, Paul, ik ben toch zo blij dat je weer terug bent, nu kan er ons niets meer ge beuren". Als Paultje thuis komt uit school, zegt zij tegen het kind: „Daar is je vader, Paul, hij hoeft niet meer weg". De jongen is in het begin wat schuw, en de grote Paul kan niet met kinderen omgaan. Maar Pauline's liefde weet langzaam de kloof te overbruggen die er ligt tussen de ver- Jopen schooier beter ziet Paul er niet uit met zijn gryswordende, onverzorgde haar en zijn slecht geschoren kin en het kind, dat ten onrechte maar dat weet hij niet zijn naam draagt. De maal tijd wordt feestelijk, zelfs de grote Paul begint te ontdooien tegenover het kind, na het eten wast Pauline af en als zij in de kamer terugkomt zit de man te praten met de jongen, aan de tafel, en tekent pop petjes op de lei. Maar de jongen zelf kan het beter, grote Paul is vol bewondering als Paultje hele rijen soldaten tekent ach ter elkaar op mars. Met enkele haaltjes maakt hij er een heel leger van, duizenden en duizenden. Voor Pauline is de hemel al begonnen, hier in haar eigen huis, onder bet licht van de lamp. Twee dagen lang bleef Paul Carpis bij zijn vrouw, schijnbaar schikte hij zich in zijn nieuwe omstandigheden, maar inner lijk werd hij door een toenemende onrust gekweld. En toen Pauline de derde dag op stond, was hij weg. De plaats naast haar was leeg en in het hele huis was hy niet te vinden. Zijn oude jas, die aan de kapstok gehangen had, had hij meegenomen, even als de vervuilde hoed die hij op had toen zij hem in het portiek van het warenhuis aantrof. (Wordt vervolgd), j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6