OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Atlantische Unie Wè! of géén onenigheid maar verklaring over Korea biijft uit Conflict tussen Syrië en Israel schept zeer gespannen situatie Conferentie te Parijs over de Duitse betalingsmoeilijkheden Weerbericht Weer kinderen ontvoerd in Indonesië Motie tegen MacArthur in het Engelse Lagerhuis Studenten gaan oppassen Chinese luchtmacht wordt uitgebreid Syrië doet een beroep op de Veiligheidsraad Inter-Amerikaanse conferentie geëindigd Plaatsvervangers brachten oude argumenten te berde Het regent protesten tegen en van Joegoslavië Het woord is aan Joegoslavische regering wordt gereorganiseerd Amerikaans ontwerp van verdrag met Japan gewijzigd HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 2 28 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 7 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e 'JAARGANG No 81 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CLARENCE STREIT brengt een bezoek aam ons land. Hij is een Amerikaan, die sinds twaalf jaren strijdt dat zit in zijn naam, en dat is het woord voor At lantische Federale Unie. In '38 heeft hij, als Amerikaans dagbladcorrespondent in de Volkenbondsstad Genève, zijn ontslag ge nomen en is zelfs tot actie overgegaan. In de Volkenbondsdebatten zag hij geen heil meer en hij begon met de wereld te waarschu wen. Dat deed hij in zijn boek „Union Now", dat in Maart 1939 verscheen. Hij deed een hartstochtelijk beroep op de demo cratische landen om zich te herenigen eer het te laat was: niet om te gaan vechten, maar om de vfrede te redden. Het was een boek dat diepe indruk maakte. Maar het bleek al te laat te zijn. In die tijd en ook na de tweede wereldoorlog is op deze plaats herhaaldelijk over Clarence Streit geschre ven. Hij is zichzelf en zijn plan getrouw gebleven. 1-Iij strijdt nog immer voor At lantische Unie, in een toestand der wereld die men niet gelijk wil stellen met die van Maart 1939 want dat zou klinken' als een soort voorspelling, dat er binnen een half jaar oorlog komt maar die ermee vergelijkbaar is. Daar dient aan toegevoegd te worden: al sinds jaren vergelijkbaar. Streit verkeert wel in veel sterker stel ling dan toen. Hij begon zijn gevecht, zijn „uphill fight" tegen de berg op al leen. Nu heeft hij vele medestanders en zijn denkbeeld is gerijpt. Als hij Europa nu bereist wordt hij in ieder land door ministers en andere „kopstukken" ont vangen. Hij is in Londen, Parijs, Bazel, Bonn, Frankfort, Berlijn, Oslo, Stockholm, Gothenburg en Kopenhagen geweest. Gis teren in Den Haag en Amsterdam. Hij blijft hier nog enige dagen om veel mensen te ontmoeten en redevoeringen te houden. Hij spreekt met staatslieden, met leiders van de wetenschap en het zakenleven, van arbeidersorganisaties en van de jeugd. Na tuurlijk ook met journalisten. Zijn vrouw, Frangaise van afkomst, hetgeen ge niet aan haar Engels kunt merken maar raadt door haar gratie, vergezelt hem overal. Van het Atlantic Union Committee, waarin tal van bekende Amerikanen zitten, is hij alleen maar lid, maar hij redigeert het voortreffelijk verzorgde maandblad Free dom and Union. Hij werkt onvermoeid. Ge moet u geen luidruchtige, joviale Yankee voorstellen van het type, dat haastig Europa doorreist, gom kauwt en door zo- velen als „de Amerikaan" wordt be schouwd, 'zoals zij zo lang de reizende Brit uit Cook's reisgezelschappen als „de Engelsman" hebben bekeken. Dat gaat niet op, nog minder voor de Amerikaan dan voor de Engelsman, want Amerika is een werelddeel dat talloze mensentypen ver enigt. Streit is een kalm, geduldig man met een vriendelijke oogopslag en een rustige vastberadenheid, het voorbeeld van iemand die niet voor zichzelf maar voor een grote zaak werkt. Hij kent de wereld en de mensen. Als debaters in zijn vergaderingen opstaan en bedenkingen uiten gaat hij daar uitvoerig op in. Als zij het woord „moeilijk heden" gebruiken glimlacht hij en zegt rustig: dat ken ik. Sinds twaalf jaar is het zijn onafscheidelijke tegenstander; hij vreest het niet. Een man. Zo iemand is veel groter dan de erkende politicus die op een of ander gestoelte der ere gezeten, zorg vuldig pleegt te wachten tot een zaak volgens zijn inzicht „rijp" is: tot hij ten minste op de medewerking van zijn partij kan rekenen. Volgens Streit's plan zouden Amerika, Groot-Brittannië met de landen van het Gemenebest en de West-Europese landen de Atlantische Unie moeten vormen. Er is nu een resolutie bij de Huizen van het Amerikaanse Congres aanhangig, die op 15 Januari van dit jaar is ingediend door zevenentwintig (van de 96) senatoren en een aantal afgevaardigden. Daarin wordt de President der Verenigde Staten verzocht om de landen, die het Atlantisch Pact on dertekend hebben, uit te nodigen om nog in dit jaar hun afgevaardigden naar een Federale Conventie te zenden. Die Con ventie zou moeten beramen in hoeverre de betrokken volken de principes van vrije federale unie in toepassing kunnen brengen. Dat zijn weloverwogen woorden; men hoopt ermee te bereiken dat de reso lutie (in Mei) wordt aangenomen. Tot de zevenentwintig senatoren behoort een derde van de zo belangrijke Commissie voor Buitenlandse Zaken uit de senaat. Op dit gebied is in Amerika de senaat het belang rijkste volksvertegenwoordigende lichaam en van het Huis van Afgevaardigden vraagt de resolutie dus alleen zijn instemming. Clarence Streit is geenszins tegenstan der van het streven naar Europese Unie. Hij juicht dat toe en is van mening dat het bij het zijne aansluit. Maar hij gelooft dat zijn plan, gezien ook de houding dei- Engelsen, meer kans van volledig slagen op korte termijn heeft. Die kans bestaat onge twijfeld. Van de noodzaak der korte ter mijn is hij zich sterk bewust. Er is niet veel tijd. Een bekende klank. In een gesprek met hem, voor hij naar de Amsterdamse Universiteit toog om er in een der collegezalen zijn rede te houden en daarna vele vragen te beantwoorden heb ik het rustig vertrouwen ervaren van een man, die. weet dat hij een goede zaak voorstaat en wiens motto daarbij inderdaad Freedom and Union Vrijheid en Een dracht is. Zijn Europese reis heeft hem tot dusver hoopvol gestemd. Straks gaat hij naar Brussel, daarna naar Londen en tegen het einde der maand naar Amerika terug. Een eerlijk man met een open blik; een onvermoeibaar strijder voor hetgeen zoveel schoner en hardnekkiger strijd vergt dan de oorlog: vrede en vrijheid. R. P. Ook het eerder vermiste meisje nog niet terecht Onze correspondent te Soerabaja seint ons: Vrijdag is te Soerabaja een driejarig kind van de Nederlandse familie Van Dijk ontvoerd. Verder worden twee Chinese kin deren vermist. De conclusie is gewettigd dat het hier georganiseerde ontvoeringen betreft. Van het ontvoerde meisje Gevërs is nog geen spoor ontdekt. De dagbladen waarschuwen de ouders, om hun kinderen niet alleen te laten. Tegenstrijdige berichten uit New York en Londen NEW YORK (Reuter). In Amerikaan se persberichten wordt melding gemaakt van grote onenigheid tussen de Verenigde Staten en Engeland over een voorgenomen verklaring over de oorlogsdoeleinden en de vredesverwachtingen ten aanzien van Korea. De verklaring zou door president Truman reeds twee weken geleden worden uitgegeven, doch tot nu toe is er niets van gekomen. Thans is een spoedige rede van Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, waarin deze de politieke problemen en doeleinden in Korea zou uiteenzetten, waarschijnlijker, aldus deze berichten. Engeland, aldus wordt gezegd, is voor stander van een verzoek aan de Chinezen om deel te nemen aan -vredesonderhande lingen. De Verenigede Staten zouden van mening zijn, dat reeds vele deuren voor de Chinezen open staan en dat de landen der U.N.O. niet verder zouden komen door „po litieke zwakheid" te tonen. Blijkens een telegram uit Londen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat de berichten, volgens welke er onenigheid zou bestaan tussen Engeland en de Verenigde Staten over Korea, onjuist zijn. „Ook in de berichten dat het onwaarschijnlijk zou zijn dat beide landen tot een compromis zouden kunnen komen over vorm en in houd van de voorgestelde verklaring over de Koreaanse situatie, schuilt geen waar heid", aldus de woordvoerder. Te New Delhi werd Vrijdag vernomen dat de regering van India uiting heeft ge geven aan haar „grote bezorgdheid", over de persberichten, volgens welke generaal MacArthur gemachtigd zou zijn de Chinese luchtbases in Mandsjoerije onder bepaalde omstandigheden te doen bombarderen. Vol gens de Indische autoriteiten zou dit „auto matisch" tot uitbreiding van het conflict leiden. Het verluidt dat de Indische rege ring poogt van de autoriteiten te Washing ton nadere inlichtingen over deze gemelde ontwikkeling' te verkrijgen. Uit Parijs wordt vernomen dat „Le Mon de" (conservatief) in een commentaar op de berichten over het samentrekken van Chinese strijdkrachten in Zuid-Mandsjoe- rije Vrijdag schrijft: „De'Koreaanse oorlog heeft een punt bereikt waarop hij of alge meen moet worden, of als een nachtkaars uitgaan". Motie in het Lagerhuis De Britse Labourafgevaardigde Will Nally heeft Vrijdag bij het Lagerhuis een motie ingediend, waarin wordt gezegd, dat het Huis niet langer vertrouwen heeft in gene raal MacArthur als opperbevelhebber dei- strijdkrachten der U.N.O. in Korea. Het is onzeker, of de regering debat over de motie zal toestaan. De tekst van de motie luidt als volgt: „Het Lagerhuis, overtuigd van de recht vaardigheid van de zaak der U.N.O. in Korea en zich diep bewust van de grote offers, die speciaal door de Verenigde Sta ten worden gebracht om deze te steunen, betreurt de voortdurende weigering van generaal MacArthur om af te zien van roe keloze en onverantwoordelijke deelneming aan politieke kwesties, en merkt met stij gende angst de omvang op, waarin zijn be moeiingen buiten zijn gezagsgebied verwar ring in de U.N.O. en aanmoediging voor haar vijanden scheppen. Onder volledige erkenning van zijn vele en grote bekwaamheden, betreurt het Huis dienovereenkomstig te moeten constateren dat het niet langer vertrouwen heeft in ge neraal MacArthur als opperbevelhebber van de U.N.O. strijdkrachten die aan de operaties in Korea deelnemen". Trygve Lie: „Geen keus". Trygve Lie, secretaris-generaal der U.N.O., heeft Vrijdag op een persconferen- tie te Lake Success voor zijn vertrek naar het Midden-Oosten verkléard dat, „daar er geen tekenen zijn van een communistisch vredesvoorstel inzake Korea", de U.N.O. geen andere mogelijkheid heeft dan de strijd, met alle strijdkrachten, die zij zonder ge vaar kan vrijmaken, voort te zetten. De Sociale Commissie van de Delftse Studentenraad heeft het initiatief tot het oprichten van een oppascentrale genomen. Dit initiatief is geboren uit nood, want meer dan de helft van het aantal studenten in Delft heeft financiële bijstand nodig. De baby-sitters worden om de drie maanden doorgelicht om eventueel besmettingsge vaar tot een minimum te beperken. Boven dien wordt er voor gezorgd, dat de jonge lui „technisch" geschoold zijn, zodat zij bij voorbeeld de baby niet perforeren bij het aanleggen van een schone luier. Vrijdagavond is in het hoofdgebouw der Technische Hogeschool de Oppascentrale officieel geopend door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Wal- sumQuispel, nadat de president van de Sociale Commissie van de Delftse Studen tenraad, mejuffrouw N. J. Goudsmit, een inleidend woord had gesproken. Prins Bernhard, die in Argentinië prent briefkaarten voor de prinsesjes had ge kocht, had zo gauw geen schrijfbureau bij de hand, zodat hij de brede rug van zijn vlieger majoor Gerben Sonderman te baat nam om zijn dochters niet op nieuws te laten wachten. TOKIO (Reuter). In het Vrijdagavond door de leiding van het achtste Amerikaan se leger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de verbondenen in de centrale frontsector ten Noorden en ten Noord-Westen van Tsjoentsjon, op hevige tegenstand stuitten. Op het Westelijke front werd minder tegenstand ondervon den. Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaanse luchtmacht Vrijdag heeft ge meld in Zuid-Mandsjoerije een „belang rijke uitbreiding" der Chinese luchtmacht te hebben opgemerkt. Een woordvoerder van de luchtmacht deelde verslaggevers echter mede dat deze uitbreiding niet de omvang heeft, die door berichten uit Lon den en andere plaatsen, in sommige waar van werd gezegd dat de Russen de Chinese communisten drieduizend vliegtuigen ter beschikking zouden hebben gesteld voor een voorjaarsoffensief, aan werd toege kend. De woordvoerder wilde niet zeggen hoe de Amerikaanse luchtmacht te weten is gekomen dat de vijandelijke luchtmacht wordt uitgebreid. „De luchtmacht bezit goede foto-toestellen", verklaarde hij slechts. Twee leden van het Amerikaanse Con gres, de republikein Armstrong en de de mocraat Bryan Dorn, die een bezoek aan het Koreaanse front hebben gebracht, ga ven Vrijdag bij hun terugkeer te Tokio een gemeenschappelijke verklaring uit, waarin i zij er op aandringen dat generaal MacAr thur „bevrijd zal worden van het reusach tige nadeel, dat het hem niet geoorloofd is zijn luchtmacht over de Mandsjoerijse grens te zenden". De legerautoriteiten hebben inmiddels ook de berichten bevestigd dat drie Chinese legers, van in totaal ongeveer 100.000 man, uit Mandsjoerije naar Noord-Korea zijn overgebracht. Een zegsman van het leger deelde mede dat zij zich nog altijd ver achter de ge vechtslinies bevinden. Het was, naar hij verder zeide, niet mogelijk een indruk te krijgen van de kwaliteit en de uitrusting dezer troepen. Het officiële Russische persbureau Tass heeft Vrijdagavond verklaard, dat in Mandsjoerije geen Sovjet-Russische troe pen worden samengetrokken. TIBERIAS (Reuter). Syrië heeft de Veiligheidsraad verzocht, spoedig bijeen te komen om het conflict tussen Israel en Syrië te bespreken. Het verzoek was vervat in een brief van de permanente gedele geerde van Syrië te Lake Success aan de secretaris van de Veiligheidsraad. In een tweede schrijven van de Syrische delegatie wordt de aandacht gevestigd op „de ern stige ontwikkelingen van de laatste 48 uur" en worden bijzonderheden gegeven van de incidenten. Het Israëlische lid van de gemengde wapenstilstandscommissie heeft Vrijdag te Tiberjas in Noord-Palestina verklaard, dat alle contact met de waarnemers van de UNO in de gedemilitariseerde zóne was verbroken. Het gebied is geheel en al een „juridisch vacuum" geworden. De UNO, waarvan verondersteld werd, dat zij daar het gezag zou hebben, heeft alle con trole verloren, verklaarde hij. Een Syrische woordvoerder te Damascus heeft verklaard, dat Syrië „alle noodzake lijke voorzorgsmaatregelen neemt om zijn grenzen tegen Israëlische aggressie te be schermen." Een woordvoerder van het Israëlische leger verklaarde, dat de toestand in het ge hele gedemilitariseerde gebied Vrijdag rus tig was en dat er geen vuurgevechten met de Syriërs waren voorgekomen. In Israëlische kringen nabij de grenzen verklaarde men, dat „nieuwe concentraties Syrische troepen en artillerie" waren waar genomen in het gedemilitariseerde gebied en de stad El Hamma, welke volgens Egyp tische mededelingen door Syrische troepen is veroverd. De Israëlische premier, David Ben Goe- rion, heeft Vrijdag te Tel Aviv verklaard, dat Israel niet voornemens is een conflict met Syrië te beginnen. Het is echter nood zakelijk de moordenaars van zeven Israëli sche politie-agenten, die Woensdag door Syriërs waren gedood, te straffen, ver klaarde hij. Schendingen door Israel Naar uit Lake Success wordt gemeld, heeft de Belgische kolonel De Ridder, waarnemend chef-staf van de UNO in Palestina, Vrijdag de Veiligheidsraad ge rapporteerd, dat de wapenstilstandscom missie had besloten de drooglegging van de Dhoelen-moerassen in de gedemilitariseer de zóne stop te zetten tot er een onderzoek zou zijn ingesteld. Het werk, dat door Israel wordt uitgevoerd, was niettemin hervat vóórdat het onderzoek was ge ëindigd, aldus kolonel De Ridder. Dinsdag heeft kolonel De Ridder de Is raëlische stafchef medegedeeld, dat hij het optreden van de Israëlische troepen „een Vrijdagavond is op een plenaire zitting de inter-Amerikaanse conferentie afge sloten. In een „slotresolutie" werden 29 eerder goedgekeurde resoluties aanvaard. Vrai- middag zal deze resolutie ondertekend worden. Er zijn belangrijke besluiten om trent de verdediging van het continent genomen evenals omtrent het mobiliseren der economische hulpbronnen. Ook is een resolutie aanvaard ter versterking der vei ligheidsmaatregelen. Men heeft „besloten tegenover alle aggressie verenigd te blij ven". flagrante schending van de algemene wapenstilstandsovereenkomst" achtte. Dit mede in verband met de door waarnemei's van de UNO geconstateerde aanwezigheid van Israëlische soldaten in de gedemilita riseerde zóne. De premier van de Libanon, Riad El Solh, heeft op een persconferentie verklaard, dat hij de ontwikkeling met „grote bezorgd heid" gadeslaat. De Libanon zou „uiter aard" Syrië steunen. Interventie gevraagd Gisteren heeft Egypte Engeland en de Verenigde Staten gevraagd tussenbeide te komen om de Israëlische aggressie tegen Syrië tot staan te brengen. De Egyptische onderminister van buiten landse zaken, Abdoel Rahman Hakky Pasja, deelde Engeland en Amerika mee, dat Egypte en de Arabische staten zich niet afzijdig kunnen houden wat betreft „de voortdurende aggressie aan de Syrische grens". Zij zouden maatregelen nemen ten zij dergelijke aggressiedaden onmiddellijk ophielden. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisteren hun 24e bespreking gehouden. Een woordvoer der van de Westelijke afgevaardigden ver klaarde, dat er geen vorderingen werden gemaakt bij de pogingen een agenda op te stellen. Hij voegde hieraan toe, dat er geen nieuwe voorstellen zijn ingediend. De be sprekingen hadden ten doel, de kloof tus sen de Sovjet-Russische en de Westelijke ontwerpen te overbruggen. De belangrijk ste verschillen van mening zijn: of het bespreken van de bewapening tot de bewapening van de Grote Vier beperkt moet worden, en of het peil van de bewa pening besproken moet worden vóór de vermindering van de bewapening. Beide partijen gebruikten hun oude argu menten, aldus de woordvoerder van het Westen. Gromyko zeide, dat de volkenbond en de UNO het probleem der bewapening in dezelfde volgorde hadden behandeld als de Russen die wensen. De Amerikaanse afgevaardigde, Philip Jessup, antwoordde, dat zowel in de vol kenbond als in de UNO eerst cijfers over het bewapeningspeil besproken waren, al vorens het probleem van het verminderen werd behandeld. Gromyko merkte naar aanleiding van deze woorden op, dat, aangezien noch in de volkenbond, noch in de UNO enig re sultaat was bereikt bij het bespreken van de bewapening, men het nu eens op een nieu we manier moet proberen. Gromyko beschuldigde de Westelijke mogendheden er van geen aandacht te be steden aan de Russische voorstellen voor een bespreking van het Noord-Atlantisch pact en de kwestie-Triëst. Aan deze pun ten hecht de Russische delegatie veel be lang, aldus Gromyko. BOEDAPEST (Reuter). De Hongaarse regering heeft in een protestnota aan de Joegoslavische autoriteiten gezegd dat de echtgenote van de Hongaarse gezant te Belgrado en haar kind van drie maanden in Joegoslavië worden vastgehouden. In de nota wordt geëist dat beiden onverwijld Joegoslavisch gebied mogen verlaten. De gezant zelf is betrokken geweest in een nachtelijke vechtpartij, waarbij hij volgens de Hongaarse lezing van Joegoslavische zijde opzettelijk zou zijn aangevallen. Radio-Belgrado meldt, dat Hongarije geen visum heeft willen verlenen aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Boedapest, waardoor hij niet in staat is naar zijn land terug te keren. De zaakgelastigde was naar zijn land ontboden om verslag uit te brengen na het incident waarbij de Hon gaarse zaakgelastigde te Belgrado was be trokken. Joegoslavië heeft in een nota tegen de visum-weigering geprotesteerd. Radio-Belgrado meldde Vrijdagavond dat Joegoslavië opnieuw bij Roemenië heeft geprotesteerd wegens grensinciden ten. In deze nota wordt gezegd dat de Roe meense regering tussen zeven December en 22 Januari 61 grensincidenten heeft „ge organiseerd", waarbij Roemeense grens posten 31 maal over de grens schoten. Radio-Moskou meldde dat in een aan Joegoslavië overhandigde Bulgaarse nota krachtig is geprotesteerd tegen „onduld bare terreur van de Joegoslavische politie" tegen de Bulgaarse ambassade in Belgrado. Het communistische dagblad „Szabad Nep", orgaan van de regering, uitte giste ren de waarschuwing dat Hongarije zich voldoening zal verschaffen indien Joego slavië de Hongaarse eisen niet inwilligt. O 11 o Weiss: Om bondig te schrijven moet men over veel woorden beschikken. BELGRADO, (Reuter). Het Joego slavische persbureau heeft het ontslag van negen ministers uit de federale regering van Joegoslavië bekend gemaakt. De ont slagen betreffen alleen de hoofden van economische ministeries en die van open bare nutsbedrijven. Zij maken deel uit van een reorganisatie ten behoeve van decen tralisatie. Sommige ministeries worden sa mengevoegd. Verder is bekend gemaakt, dat Boris Kidrieh, vooraanstaand lid van Tito's politburo en voorzitter van de economische raad, van zijn functie als voorzitter van de federale plan-commissie zal worden ontheven. Westelijke waarnemers zijn niet van ge voelen, dat politieke beweegredenen aan de wijzigingen ten grondslag liggen. Kidrieh verklaarde, dat de wijzigingen, die ook de opheffing van 16 ministeries en andere regeringsdepartementen inhou den, „een stap voorwaarts in dé richting van sociaal-democratie in Joegoslavië. Geen der sleutelministeries zoals Defen sie, Buitenlandse Zaken of Binnenlandse Zaken zijn bij de reorganisatie betrokken. De reorganisatie heeft ten doel, de plaat selijke autoriteiten en die van de repu blieken in Joegoslavië meer zeggenschap te geven op het gebied van de economie, de openbare gezondheid en het onderwijs. Van de 12 ministers, die bij de reorganisa tie betrokken zijn, hebben er drie nieuwe functies gekregen. De overigen zijn afge treden. De Indonesische regering heeft twee Groningse scheepswerven te Waterhuizen en te Westerbroek elk opdracht gegeven voor het bouwen van een motorkustvaartuig van circa 440 ton. Het worden schepen met accomodatie voor 12 hutpassagiers en 190 dekpassagiers. Enige andere werven ontvin gen een order voor een zestal patrouillevaar tuigen. Minister Van den Brink vertegenwoordigt Nederland (Van onze correspondent te Parijs) De periodieke zitting van de O.E.E.S, werd gisteren te Parijs de gehele dag be steed aan de bestudering van de economi sche positie van Duitsland, die enige maan den geleden, zoals men zich herinnert, dermate précair was geworden dat Bonn zich genoodzaakt zag de import groten deels stop te zetten en zelfs toegekende licenties weer in te trekken. Deze maat regel heeft gelijk bekend in het bij zonder ons land zeer zwaar getroffen, omdat voor Duitsland, als afnemer van landbouw- en veeteeltproducten alsmede van bloemen, circa 25 van ons export contingent wordt gereserveerd. Voor Ne derland, dat zijn tekort volgens de ver wachting van anderhalf tot twee milliard gulden zal zien stijgen, mag men de uit deze omstandigheden ontstane situatie dan ook wel als catastrofaal kenschetsen en de onderhavige bijeenkomst de Parijs is bijgevolg voor ons land van eminent be lang. De betekenis, welke ook onze rege ring aan deze zitting hecht, komt tot uiting in de aanwezigheid van minister Van den Brink, die voor het eerst bij de O.E.E.S. momenteel het Nederlandse standpunt ver dedigt. De besprekingen verkeerden gisteren nog in een voorbereidend stadium en daarom is ook nog geen officieel commu niqué uitgegeven. Over de maand Maart heeft de Duitse betalingsbalans een lichte verbetering ge openbaard en men bestudeert daarom thans in de eerste plaats op welke wijze genoemde landen van het beperkte Duitse deviezensurplus zouden kunnen profiteren. Men verwachtte gisteravond in het Chateau de la Muette dat de door Duits land gedupeerde landen geen gemeen schappelijke actie zullen ondernemen. Daarvoor liggen hun belangen, zo merkte men desgevraagd op, onderling te verschil lend en bovendien mag men hopen dat de Duitse moeilijkheden slechts een tijdelijk karakter zullen dragen. Niettemin ver heelde men bij de Nederlandse delegatie, die door prof. Van den Brink wordt ge leid, evenmin dat onze regering zeer in grijpende beslissingen zou moeten nemen, ook ten aanzien van de gehele Europese economische samenwerking, indien niet op zeer korte termijn een oplossing voor onze uiterst zorgwekkende toestand gevonden zou kunnen worden. Hedenmoren om elf uur heeft de raad de besprekingen hervat, welke zeker nog de hele dag van vandaag en mogelijk nog van morgen in beslag zullen nemen. Er staat bovendien ook nog een plan ter libe ralisatie van de Europese textielmarkt op de agenda, een punt, dat vorige maand niet aan de orde is kunnen komen. WASHINGTON (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag mee gedeeld dat het ministerie besloot enige wijzigingen aan te brengen in het ontwerp voor een vredesverdrag met Japan, dat de Amerikaanse regering kortgeleden aan de andere belanghebbende regeringen heeft toegezonden. De woordvoerder zeide dat het niet zo moet worden gezien, dat het eerste ontwerp reeds het definitieve Ame rikaanse standpunt weergeeft. Volgens een dagbladberieht zouden de Verenigde Staten de Sovjet-Unie in het oorspronkelijke ontwerp-verdrag hebben gewaarschuwd dat zij het of te tekenep had of dat Rusland bij weigering de kans zou lopen van een herroeping van de* overeen komst van Yalta, waarbij het de Koerillen en het Noordelijke gedeelte van Sachalin kreeg toegewezen. Voorts zou volgens het bericht in dit ontwerp zijn vastgelegd dat aan het met Japan te sluiten vredesver drag „door geen enkele staat rechten of voordelen in welke vorm ook kunnen wor den ontleend, indien hij dit verdrag niet ondertekent, doet bekrachtigen en naleeft." Radio-Peking meldt, dat de gehele Chi nese natie zich deze maand bij stemming zal uitspreken „over de kwestie der Ja panse herbewapening en de eis tot onder tekening van het vredesverdrag door de grote vijf". (Moskou wenst, dat een verdrag met Japan door de grote vijf wordt getekend, waarbij dan de Chinese communisten de plaats innemen van de nationalisten.) De afgelopen nacht bevond ons land zich in een warme, zeer vochtige lucht, afkom stig uit het zeegebied ten Westen van Spanje. In de loop van de dag iverd d'e warme lucht bijna overal weer verdreven en stroomde ivat kotidere en drogere lucht ons land binnen. Deze lucht zal zich de komende 24 tot 36 uur in Nederlaiid handhaven en aangezien we ons tevens dichtbij 'een gecompliceerd lage-drukgebied op de Noordzee bevinden zal het weer tijdens het weekeinde allesbehalve voorjaars achtig zijn. O0NBEW0LKT OLICHÏ BEW. (5 HALT BEW 9 ZWAAR BEW GEHEEL BEW S MIST *- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER 7<?temperatuur i005-isobaas belangrijk neebslag- gebied CENTRA: h hoge DRUK l lage druk scheidingslljn-front-tussen lucht van verschillende herkomst vistand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind snelheid van vijf meter per seconde BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Ma tige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets kouder vooral in de nacht. 8 April Zon op 6.02 uur. onder 19.24 uur. Maan op 6.18 uur. onder 22 21 uur. 9 April Zon op 5.59 uur. onder 19.26 uur Maan op 6.35 uur onder 23.37 uur Hoog en laag water te Umniden: Zaterdag 7 April Hoog water: 4.25 en 16.39 uur. Laag water: 0.07 en 12.24 uur. Zondag 8 April Hoog water: 4.57 en 17.10 uur. Laag water: 0.39 en 13.00 uur. Maandag 9 April Hoog water: 5.26 en 17.43 uur. Laag water: 1.10 en 13.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1