CJvd. Broek U zoekt Uw voordeel! De bestrijding van de verzilting Haarlem was eens een centrum markten TAXI 18000 c van Lincol Polish ■Clowntje Rick ZATERDAG 7 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - Stuwen in de rivieren, die gebruikt kunnen worden als krachtbron voor electrische centrales Heemstede Bloemendaal Kijht V ook uit naar onxe nieuwe bestelauto 5 De meeste behoren thans tot het verleden Zandvoort Hillegom Voor de kinderen Grote zomertentoonstelling in het Rijksmuseum Internationaal kenteken voor bromfietsen Sartono's programma SCHEEPVAART 4 Uit de beschouwingen die wij in de loop der laatste maanden gewijd hebben aan het vraagstuk dei verzilting van ons land, is gebleken dat het niet mogelijk is dit gevaar afdoende te bestrijden, als men niet de beschikking krijgt over voldoende zoet water. De kans dat het daartoe zal komen is helaas nog niet groot. Dr. ir. G. van Veen schreef onlangs: „Het catastrophale karakter van zeer hoge waterstanden hebben we vrijwel leren be teugelen; dat der zeer lage nog niet". Deze deskundige is zelfs zo pessimistisch dat hij rekening houdt met de mogelijk heid dat eens West-Nederland practisch niet meer bewoonbaar zal zijn en met een zucht van verlichting aan de zee zal wor den prijsgegeven. De hoeveelheid zoet water die in ons land komt, is in vergelijking tot de enorme massa die nodig is, zo klein, dat er gedacht wordt over distribuering. Niet in de zin dat het water „op de bon" komt, maar wel dat de beschikbare hoeveelheid verdeeld zal moeten worden om in de behoeften zoveel mogelijk te kunnen voorzien. Hoe ons tekort aan zoet water ontstaat De Rijn is vrijwel de enige bondgenoot die het water kan leveren dat nodig is voor de verversing in ons land. Deskundi gen hebben berekend dat daarvoor niet minder dan 800 a 1000 m3. per seconde nodig is. De neerslag die in Nederland valt (ge middeld 670 m3. per seconde) legt betrek kelijk weinig gewicht in de schaal, doordat nagenoeg de hele hoeveelheid ook weer verdampt. Ook de Maas speelt amper een rol omdat de afvoer tot slechts 10 m3. per seconde daalt bij lage waterstanden. Maar de Rijn, die 'n gletscherrivier is, levert ook in de droogste zomers nog aanzienlijke hoeveelheden. Bij Lobith passeren per se conde watermassa's, die variëren van 760 m3. bij een lage stand van de rivier tot 12.000 m3. bij hoge waterstanden. Daar van krijgt de Waal 67 procent, de Neder- rijn 22 procent en de IJsel 11 procent. Het is duidelijk dat de behoefte aan ri vierwater 's zomers het grootst is. Met behulp van sluizen, kanalen, vaarten en sloten wordt een deel van het Rijnwater door de polders van West- en Noord- Nederland geleid, maar tegen de enorme verdamping is de toevoer niet opgewassen. De Rijn levert dan niet voldoende om het verlies te compenseren. De Rijn laat Nederland dus in de droge tijd in de steek. Het reiner maken van het Rijnwater De kwaliteit van het Rijnwater is, ook daarop is reeds eerder door ons gewezen, niet best, omdat de vervuiling steeds toe neemt. (De industrie in Duitslapd loost daarin haar afvalwater, verschillende ste den laten hun riolen daarop uitlopen en bovendien veroorzaken de zout- en kali- mijnen in de Elzas nog een steeds grotere kunstmatige chloorafvoer). Bij hoge en zelfs bij normale waterstan den wordt het afvalwater verdund, waar door het minder nadelig wordt, maar in tijden van lage waterstand blijven de hoe veelheden afvalstoffen onveranderd. Daar door stijgt, als er laag water is, het chloor- gehalte van het water dat-de Rijn in ons land brengt. Normaal bedraagt het chloorgehalte 80 a 100 m.gr. Juist als Nederland het het hardst nodig heeft voor verversing loopt het om hoog tot 200 a 250. Er hoeft dan in de pol ders nog maar weinig kwel of lek van zee water bij te komen en de grens van 300 mgr. wordt overschreden. Internationaal overleg met Duitsland zo wel als met Frankrijk is nodig om te be reiken dat de chloorafvoer bij lage water standen in de Rijn beperkt, althans gere geld wordt. Wellicht is het mogelijk dat de fabrieken bij tussenpozen en dan allemaal tegelijk hun afvalproducten lozen, zodat daar tussen in voor Nederland gelegenheid bestaat tot inlating van Rijn water dat minder verontreinigd is. Stuwen in de rivieren Overwogen wordt tijdens een periode van geringe afvoer een groter deel van het Rijnwater via de Gelderse IJsel naar het IJselmeer te transporteren. Dat is mogelijk door de Rijn te kanali seren en er stuwen in te bouwen. In de voorlopige opzet zijn stuwen geprojecteerd bij Doorwerth, Eek en Wiel en boven Vreeswijk. Natuurlijk komen naast de stuwen schutsluizen. De bedoeling van het stuwen van Neder- rijn en Lek kan natuurlijk nooit zijn een zijdig de IJsel te bevoordelen. Het dicht bevolkte Westen immers, (Rijnland, Schie- land, Delfland) krijgt voor een groot deel zijn aanvullings- en verversingswater via Lek en Nieuwe Maas en behalve Rotter dam, hebben ook de Haagse en Amster- ADVERTENT1E AEG Electrisch gereedschap Hoofdvertegemv. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 8 April waargenomen door dr. J. Laeyen- decker, Raadhuisplein 9, tel, 28103 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac, de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts H. D. G. A, Immink, Bloemendaalse- weg 126, Bloemendaal. telefoon 23449, Van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 14 April aanstaande wordt de apothekersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemen daal en Santpoort-station verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Samtpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telef. K 2560 8249. damse waterleidingbedrijven, als ook het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordhol land, over een paar jaar belang bij de kwa liteit van het water op deze rivier. Boven dien moet er voldoende water beschikbaar zijn om het Amsterdam-Rijnkanaal van zoveel water te voorzien, dat het de spui- stroom in het Noordzeekanaal kan ver sterken. De rivieren als krachtbron voor centrales Hoewel het er maar zijdelings mee te maken heeft, willen we nu wij schrijven over rivierstuwingen en kanalisaties, aan dacht vragen voor een project, ontwikkeld door ir. W H. Brandenburg, om electrische energie te gaan ontlenen aan onze rivieren. Tot nu toe gold als axioma dat door de Nederlandse rivieren geen hydraulische energie kan worden opgewekt. Technisch en economisch acht ir. Brandenburg het evenwel heel goed mogelijk en hij becijfert dat dit jaarlijks 17 pet. van de totale Ne derlandse electrieiteitsbehoefte kan uit maken, waarbij door brandstofbesparing een deviezenwinst van 26 millioen be haald zou worden. Deze brandst'ofbesparing is het economisch uitgangspunt, want door dat er zowel bij heel hoge als bij heel lage waterstanden stagnatie in die energieleve ring zal optreden, evenals bij ijsgang, moe ten de bestaande krachtstations in staat zijn enige tijd de maximale belasting op te nemen. Het plan voorziet in de aanleg van zeven ADVERTENTIE iiiiiiaiEiflBRaniiBiia MAISON TRIENY maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel en zonder kroes vanaf 8.— compl. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of electriciteit op het hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen GROTE HOUTSTRAAT 26 rood Ingang portiek hoven Vogelzang t.o. Anegang - Telefoon 17856 Reeds 18 jaar gevestigd o nHKiflaiBHaaBHaB1 stuwen met hydrocentrales. En wel drie in de Waal (bij Hulhuize'n, Dodewaard en St. Andries), drie in de Rijn (bij Pannerden in het Pannerdens kanaal, bij Lekskensveer en bij Culemborg) en één in de IJsel (bij Doesburg). Het water zou opgestuwd moe ten worden tot een hoogte van drie meter en*al naar gelang de waterstanden zijn, zouden in de zeven hydrocentrales 23 tot 171 lage drukturbines electriciteit opwek ken. Afgezien van de bezwaren die deskundi gen tegen dit plan naar voren gebracht hebben bezwaren die vooral betrekking hebben op de berekening van de kostende prijs van de op te wekken energie en op de besparing die er uit voortvloeit lijkt het belangwekkend, omdat het in een rich ting wijst, waarbij de stuwen die wij in onze rivieren amper meer kunnen ontberen voor onze „waterhuishouding" nog iets anders worden dan dure objecten, die hin derlijk zijn voor de scheepvaart. Tenslotte is er ook de mogelijkheid om de verzilting van Nederland tegen te gaan door een verkorting' van de kustlijn. Daarover iets in een volgend artikel. ADVERTENTIE We kunnen nn weer zorgen voor nog beter vervoer van al Uw goederen. A.B.C. - Barrevoetestraat 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 14155 Haarlem heeft als marktplaats thans niet veel meer te betekenen. Wij kennen, behalve de dagelijkse groentemarkt voor de handelaars aan de Koudenhorn en de jaarlijkse Luilakmarkt aan de singels voor bloemenliefhebbers, de Maandag- en Za- terdagmarkt op de Botermarkt en de Don der dagmarkt in de Floresstraat in Haarlem- Noord. Daar is, als in de winkel van Sinkel, vrijwel alles te koop wat draagbaar is. Vroeger was dit anders, toen waren er voor verschillende artikelen afzonderlijke mark ten. Wij beginnen met enkele gegevens daar over te halen uit de beschrijving van Haarlem van Cornells de Koning, die in 1838 is uitgekomen. Paardenmarkt. Haarlem kreeg in 1512 van Maximiliaan van Oostenrijk, Graaf van Holland, toestemming om enkele paar denmarkten in het jaar te houden, die elk drie dagen mochten duren. De eerste markt moest als regel in Maart gehouden worden (14 dagen voor de Vastendagen) en de tweede tegen Pinkster. Blijkbaar waren dit druk bezochte markten, want anders is immers niet aan te nemen dat men drie dagen nodig had om de aangevoerde paar den te verhandelen. In de loop der eeuwen zijn de paarden markten in Haarlem in betekenis vermin derd. Toch waren hier 50 jaar geleden nog flinke markten, die weliswaar maar één dag duurden, maar waarop toch vele honder den paarden werden aangevoerd, soms wel meer dan 700. Het waren levendige dagen, in het bijzonder op de Dreef, waar de paar den in lange rijen stonden om te solliciteren naar eei* nieuwe eigenaar. Af en toe als er een eandidaat-koper was, moesten de paar den draven om te bewijzen dat zij beant woordden aan de vele goede hoedanig heden die hun eigenaar had opgesomd. Daarna was het loven en bieden, wat ge paard ging met handgeklap. Als men het eens werd, togen koper en verkoper veelal naar een der vele cafés in de omtrek, om daar met een dronk de koop te bezegelen. Geen wonder dat dit kleurige markt- tafreel veel kijklustigen trok. Een attractie was daarbij de Haarlemse Paardenloterij, waarbij de hoofdprijs be stond uit een rijtuig met paard. Toen de auto het paard meer en meer ging verdringen werden er zo weinig paar den in Haarlem ter markt gebracht, dat het gemeentebestuur nu ongeveer 25 jaar ge leden besloot de markten op te heffen. Varkensmarkt. Er werden in vroeger eeuwen varkensmarkten gehouden in de omgeving van de Nieuwe Gracht. In 1690 werd deze markt verplaatst naar de Nieuwe of Kennemerpoort (waar nu de Kenhemerbrug is). Bovendien werd in de 17ae eeuw een markt gehouden van Friese varkens tussen de Kruis- en Jansweg. De naam Friese Varkenmarkt voor het deel van het Spaarne tussen Hooimarkt en Prinsen Bolwerk herinnert aan de varkens- markt die in 1694 daarheen verhuisde. Nu worden uit deze streek alle varkens naar de markt in Purmerend gestuurd. Veemarkt. De Koning zv/ijgt over vee- markten in Haarlem. Allan (die omstreeks 1880 Haarlem beschreef) vertelt van een veemarkt op de Oude Groenmarkt, waar wit-geverfde palen met ringen stonden om de koeien vast te zetten. Die palen zijn in 1869 geplaatst. Vooral na de drooglegging van het Haarlemmermeer (in 1853) was het aantal veehouders in deze omgeving sterk toegenomen, zodat er toen veel koeien op de markt aangevoerd werden. Die veemarkt behoort ook al weer tien tallen jaren tot het verleden. Omstreeks 1900 waren op deze Woensdagse markt nog slechts enkele tientallen koeien te vinden. Vismarkt. Reeds in de 17e eeuw werd de zeevis verhandeld in de Vishal naast de Grote Kerk. Dit is zo gebleven tot de oor log in 1940. De aanvoer op deze markt was, doordat er overal in de stad viswinkels kwamen, gedurig verminderd, zodat toen tot opheffing besloten werd. De riviervla werd indertijd verhandeld op de tegen woordige Riviervismarkt. Daar werden ook de haring en zoutevis verkocht. Kaasmarkt. In de 17de eeuw werd om de 14 dagen een kaasmarkt gehouden op de Grote Markt. De handelaars bouwden daar voor kramen en stallen. In het begin der 19e eeuw werden de kaasverkopers ver plaatst naar de Botermarkt. Botermarkt. Reeds in 1519 werd op de Botermarkt boter verkocht. De boeren in de verre omtrek die het product maakten boden het daar aan de Haarlemse huis moeders aan. Groentemarkt. In de 18e eeuw werd op de Oude Groenmarkt een dagelijkse groen temarkt gehouden, waar de huismoeders van de telers die kwamen markten konden kopen. In de laatste jaren is er nu óp de weke lijkse markt op de Botermarkt en in de Floresstraat weer gelegenheid gekomen om groente en fruit te kopen. Hier komen evenwol geen telers, maar alleen hande laars om hun waren aan te bieden. Graan- en zaadmarkt. Deze werd in 1820 op hei Verwulft gehouden. Nu kan men die artikelen alleen in de winkels kopen. Korenmarkt. In de 17e en 18e eeuw werd er een korenmarkt gehouden bij de Nieuwe Gracht. In 1800 was de markt in betekenis afgenomen, maar de regering dei- stad wist er, door haar te verplaatsen naar de Oude Gracht, weer wat nieuw leven in te blazen. Maar toch is ook deze markt ter ziele. Appelmarkt. Aan het Spaarne werd in de tijd dat er veel fruit was, een appel markt gehouden. Daar werden dan ook an dere vruchten verhandeld, zoals peren, aal bessen, noten en mispelen. In 1750 werd een keur uitgevaardigd die verschillende regelingen voor de handel bracht. Hoeimarkt. De naam herinnert er nog aan dat vroeger aan het Noorder Spaarne tussen Koudenhorn en Parklaan een hooi markt was. In 1694 was door het stadsbe stuur beslist, dat alleen op die plek hooi verhandeld mocht worden. Dit werd ge daan om een kastelein die daar woonde te bevoordelen. Houtmarkt. De herinnering aan de hout markt wordt ook levendig gehouden in de naam van de weg langs het Spaarne tussen Korte Dijk en Sleutelstraat. In 1750 werd hier nog veel hout verhandeld, maar in 1825 had het niets meer te betekenen. Jaarmarkt. De Kermis of Jaarmarkt werd reeds heel vroeg gehouden. In 1355 kreeg Haarlem van Willem van Beijeren het recht een jaarmarkt te houden. In 1654 werden in Haarlem zelfs drie vrije jaar markten gehouden. Uit deze opsomming blijkt dat er vroe ger in Haarlem veel markten werden ge houden. Haarlem was een aantrekkelijk centrum. Vele bewoners uit de omgeving trokken geregeld naar de stad om daar te verkopen en ook in te kopen. ADVERTENTIE GEBRUIKT L I N C O L WRIJFWAS Voor elke schone ledige Lincol-doos ontvangt U 5 centen. Vraag Uw leve rancier een inleverbiljet. Haarlem, Tel. 14214, tussen 910 uur. TWEE BULGAARSE LEGERKORPSEN AAN DE JOEGOSLAVISCHE GRENS? Volgens de New York Times hebben on langs twee Bulgaarse legerkorpsen, in totaal ongeveer 70.000 man, zich naar de Joegoslavische grens begeven. De Bulgaarse troepen werden in strate gisch belangrijke gebieden hergegroepeerd, aldus dit bericht. De Paascolleete voor de arbeid der Ned. Herv. Kerk te Overveen heeft f 303,55 opgebracht. Met de collecten te Bloemendaal en Aerdenhout is de opbrengt dezer collecte voor de Ned. Herv gemeente van Bloemen daal f2200,86. Gevolgen van de bouwstop Welke gevolgen de bouwstop voor Zand-, voort zal hebben, is nog niet met zeker heid vast te stellen. Het staat vast, dat de bouw van een openbare kleuterschool in plan Noord, waarvoor de plannen juist waren gereed gekomen, niet zal kunnen doorgaan. Aanvankelijk bestond ook de vrees, dat de herbouw van het Zuiderbad door de jongste regeringsmaatregel zou worden ge troffen, doch de radio-rede van minister In 't Veld heeft hier in zoverre geruststel lend gewerkt, dat daarin medegedeeld werd, dat de „stop" in die sector niet zal gelden voor getroffen gebieden. Hieronder mag zeker ook Zandvoort worden ge rekend. Parochie St. Agatha 100 jaar Het R.-K. deel van de Zandvoortse be volking is reeds bezig zich voor te bereiden op de viering van het eeuwfeest van de parochie St. Agatha, dat op Zondag 9 Sep tember zal worden gevierd. Die dag zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de parochiekerk een pontificale H. Mis opdragen. Een gedenkboekje zal worden uitgege ven. Men is begonnen met. het plaatsen in de kerk van een veertiental kruiswegsta ties, volgens ontwerp van de kunstschilder wijlen de heer L. Th. C. Lourjjsen. Deze kruiswegstaties zullen het geschenk zijn van de parochianen ter gelegenheid van dit eeuwfeest. ADVERTENTIE Een gevaarlijke kruising Het verkeer van Haarlem naar Leiden moet in de kom der gemeente Hillegom rechts afslaan en de Van den Endelaan volgen. Deze is echter niet, zoals verder de gehele Rijksweg, een voorrangsweg en daardoor ontstaan bij de toch al niet over zichtelijke kruising met de Molenstraat en Wilhelminalaan (langs welke straten een druk zandvervoer plaats heeft) misverstan den die meermalen tot precaire situaties aanleiding geven. Verleden week werd hier een met zand beladen vrachtwagen door een trailer met aanhangwagen omverge reden. Het gemeentebestuur zal thans van deze gevaarlijke kruising een voorrangskrui sing maken. De nieuwe regeling gaat ech ter pas in wanneer de daartoe benodigde verkeersborden zijn aangebracht. Er kwam een verandering voor Rick en Bunkie. Wantzie je, het ging toch eigenlijk niet aan, dat ze maar nooit op school gingen en niets leerden, nietwaar? Alle jongens moeten leren. Dat vond oom Tripje ook, en daarom zei hij op een goede dag, dat hij naar de meester was geweest en de zaak in orde had gebracht! fukunnen jullie bij Oepoetie op school gaan en veel leren", zei hij. „Hoe vind je „Fijn!", juichte Rick. „Reusachtig!", riep Bunkie. Zo kwam de dag, waarop ze dan met z'n allen 's morgens op weg gingen naar school. Oom Tripje ging mee, om ze naar meester te brengen. Trots stapten Rick en Bunkie voort, want ze vonden het wat gewichtig, dat ze nu ook naar school gingen! Daar bracht meester ze in hun lokaal; ze mochten naast elkaar in een bank gaan zitten. Nu leerden ze, netjes met hun armen over elkaar te zittenen dat konden ze al heel goed. Zo waren Rick en Bunkie dan ook op school. Achtendertig ton vracht kan door de Globemaster C 124, het nieuwe vier-moto- rige reuzen vrachtvliegtuig der Ameri kaanse luchtmacht, vervoerd worden. Het toestel kan ook gebruikt worden voor troepentransport en biedt dan plaats aan 222 soldaten met volledige uitrusting. Een auto staat op het punt de neus van de Globemaster, die doet denken aan de open gesperde muil van een walvis, binnen te rijden Indruk van prachtlievende Bourgondische tijd De grote zomertentoonstelling van het Rijksmuseum te Amsterdam zal dit jaar gewijd zijn aan de Bourgondische tijd (van Philips de Stoute tot Philips de Schone). In dezelfde zalen, waarin nog tot 4 Juni de tentoonstelling van het Franse land schap is ingericht, worden eind Juli de schilderijen, tapisserieën, beeldhouwwer ken, boekminiaturen en het goud en zilver tentoongesteld, die een indruk zullen geven van het meest prachtlievende hof, dat Europa ooit gekend heeft. Medewer king uit verscheidene landen, maar in het bijzonder uit de vroegere Bourgondische centra Dijon, Brussel en Brugge is reeds toegezegd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer bevoegdheid gegeven tot het toekennen van kentekenen, te voeren door rijwielen met hulpmotor in het inter nationale verkeer. Deze kentekenen zullen bestaan uit twee letters met ten hoogste vijf cijfers, in blauwe kleur aan te brengen aan de voor- en achterzijde van het rijwiel op een witte achtergrond, overeenkomstig door de directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer vast te stellen afmetingen. „Schilders ter zee" Schout-bij-nacht C. \t. Schot heeft Vrij dag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstelling „Schilders ter zee" ge opend. Deze expositie, een noviteit voor ons land, omvat zestien werken van acht schil ders, die vorig jaar reizen gemaakt hebben met schepen van de Koninklijke Marine. De opzet was het zeeschilderen als genre nieuw leven in te blazen en het publiek meer belangstelling bij te brengen voor de zee en de zeevaart. Het is de bedoeling dit als experiment begonnen werk voort te zetten. De collecte zal ook in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Den Helder worden ten toongesteld. DJAKARTA (Aneta). De werkzaam heden van de kabinetsformateur, mr. Sar- tono, zijn nog niet in her eindstadium ge komen, aldus werd in politieke kringen te Djakarta hedenmorgen medegedeeld. Mr. Sartono onderhandelt thans over de zetelverdeling en de bezetting van de post van minister-president. Zondagmiddag zal hij wederom overleg plegen met de Masjoemi en dan zal, volgens de mening in politieke kringen, een beslissing worden genomen over dé vraag, of hij zijn pogingen met of zonder de Masjoemi zal voortzetten. Volgens het Chinese dagblad „Keng Po" bevat het programma van mr. Sartono een bespoediging van de terugkeer van Irian tot Indonesië door het verbreken van het Unieverband met Nederland en boycot acties. Ariadne, 5 v. R'dam n. A'dam. Aardijk, 5 v. R'dam n. New York. Amstelkerk, 5 v. Lagos n. Luanda. Amstelstad, 6 v. Colombo te Pondichery. Alamak, pass. 5 Elbe Cape. Almkerk, pass. 5 Okinawa. Alpherat. 6 te Baltimore. Akkrumdijk, 6 te A'dam v. Hamburg. Arkeldijk, 11 te Londen verw. Ariadne, 5 te Amsterdam. Averdijk, 6 te Antwerpen. Amstelveen, 0 v. A'dam n. Mexico. Aldegonda, 5 v. Pladju n. Bangkok. Aludra, 5 360 m. W. Kp. Flnisterre. Aalsdijk, 5 240 rn. Z. Fayal. Arendsdijk, 5 500 m, N. Porto Rico. Arkeldijk, 5 325 m. W.ZW. Flores. Axeldijk, 5 325 m. Z.ZO. Kp. Sable. Alioth, 6 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Abbekerk, pass. 6 ten Z. Kangeroe eil. Alhena, pass. 6 Wight n. Antwerpen. Amstelpark, pass, 6 Finisterre. Aagtedijk, 6 te Norfolk. Abbedijk, 7 te Montevideo v. Santos. Alphacca, 5 v. Paranagua. Bennekom, verw. pass. 6 Fayala. Bantam, 5 v. R'dam n. Djakarta. Behgkalis, 5 v. New York n. Soerabaja. Boschfontein, 6 te A'dam v. Belra. Bloemfontein, 6 te Antwerpen v. Hamburg. Bloemfontein, pass. 5 Vlissingen, Biscaya, pass. 5 Suez. Bonaire, 6 te Demerar. Bali, 6 rede Belawan v. Singapore. Beverwijk, pass. Ouessant, Blitar, 6 v. Port Soedan. Britsum, 6 n. Tamatave. Breda, 6 v. Benavontura n. Manta. Caltex Leiden, 5 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland (t), pass. 5 Algiers. Caltex Pernis, 6 te Sidon v. R'dam. Caltex Utrecht, 5 v. R'dam n. Sidon. Ceronia, 5 v. Curacao n. Genua. Car! 11a, 6 v. Mcna el Ahmadi n. Stanlow. Chitral, 4 te Sydney. Celebes, 5 540 m. ZO. Socotra. Clavella, 11 te Corpus Christi verw. Cottica, 6 v. A'dam n. W. Indië. Caslel Bianco, 6 bij Socotra. Cistula, pass. 6 Perirn, 14 piraeus verw. Delfshaven, 5 dwars Vigo. Drente, 6 te Penang. Diemerdijk, 7 to Cristobal v. R'dam. Dorsetshire, S 250 m. W.t.N. Minicoy. Elmina, 5 rede Accra. Esso Den Haag, 5 te Aruba. Esso Rotterdam (t), 6 rede Aruba, Eemdijk, 5 300 m. ZO. Bermuda. Ena, 5 900 m. O. Trinidad. Enggano, 6 te Genua. Eemland, pass. 6 Madeira. Etrema, 5 v. Suez n. Koeweit. Edam, G te New York. Felipes, 6 v. Bangkok te Pladju verw. Friesland, verw. 7 bij Kp. Guardafui. Groote Beer, 5 dwars Fremantle. Grootckerk, 5 200 m. Z. Dakar. Ganymcdes, 5 1275 m. ZO. Barbados. Haarlem, 6 v. Port au Prince te San Juan. Heelsum, 5 v. Savanna te R'dam, Hestia, 5 v. Manta n. Buenavontura. Hersilia, 5 1400 m. NO. Barbados. Hoogkerk, 7 tc Mombassa verw. Hector, pass. 6 Gibraltar. Helder, 7 v. Montevideo te Rio Grande do Sul. Indrapoera, 6 22 u. pass. Kp. Bon. Jagersfontein, pass. 6 Vlissingen. Kelbergen, 5 v. A'dam te R'dam. Kota In,ten, verm. 7 12 u. v. R'dam n. Genua. Kieldrecht, 7 te R'dam v. Calcutta. Klipfontein, 6 v. East London n. Port Elisabeth. ICota Baroe, pass. G Kp. Tenez. Kota Gede, G 19 u. v. Marseille. Lekkerkerk, 5 v, Genua. Lindekcrk, pass. 6 Gibraltar n. Marseille. Leerdam, 6 tc Antwerpen. Lutterkerk, 6 v. R'dam n. Hamburg, Laagkerk, G v. Colombo n. Madras. Leopoldskerlt, G te R'dam v. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk,, G v. Bombay. Linge, 7 te R'dam v. A'dam. Lissekerk, G v. R'dam n. Antwerpen. Lombok, 7 te Singapore. Meerkerk, pass. 5 Lissabon n. Antwerpen. Modjokerto, 5 v, Belawan. Maas, 3 v. New Orleans n. Curagao. Merwede, 3 te Houston v. Hamburg. Malea, 5 150 m. NW. Djeddah. Marpessa, 5 v. Colombo n. Bandarmashur, Madoera, 7 te Marseille. Manoeran, pass. 6 Gibraltar. Mariekerk, pass. 6 Kp. Finisterre. Marissa, 8 te Kaapstad verw. Meliskcrk, pass. 6 Kp. Finisterre. Muiderkerk, 7 te Antwerpen. Maashaven, bij Kp. Finisterre. Maaskerk, 6 verw. bij Kanarische eil. Oberon, 5 v. Maracaibo n. Philadelphia. Omala (t), 5 120 m. Z. Oostpunt Kreta. Ovula, pass. 5 Noordpunt Borneo. Nestor, 5 v. A'dam n. Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 7 te R'dam v. New York. Polydorus, pass. 6 Point de Galle. Prins Frederik Hendrik, 5 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem V. pass. 5 Star Point. Phrontis, pass. 5 Gibraltar. Paula (t), 5 50 m. O. Singapore. Prins Alexander, 5 450 m. W.NW. Flores. Prins Willem v. Oranje, 6 v. Londen te Tripoli. Parkhaven, 7 verw. Baltimore. Papendrecht, 7 bij Flores. Prins Willem III, 7 dwars Oporto n. Londen. Rossum, pass.' 5 Finisterre. Radja, 5 v. A'dam n. Soerabaja. Rotula. 5 150 m. W.t.Z. Ras Fartak. Ruys, 5 600 m. N.NW. Tristan da Cunha. Rempang, 6 v. New Orleans te Houston. Roma (rep.). 8 11 u. Hoek v. Holland verw. Samarinda, 6 v. Bombay te Karachi. Saparoea, 6 te Port Said. Stad Dordrecht, pass. 5 Burlings. Stad Maassluis. 6 Freetrown verw. Sibajak (rep.), 6 verw. pass. Kp. Guardafui. Stentor, 6 te Iskenderun. Somersetshire, 3 v. Fremantle n. Djakarta. Saroena 5 te Pladju. Siberoet, 5 v. Padan n. Djakarta. Sinabang, 5 v. Kotaradja te Ole Ole. Slamat, 5 325 m. W. Gibraltar. Stanvac Pendopo, 5 n. Port Swettenham. Stanvac Talang Alcar (t), 6 te Tj. Uban. Sunetta. pass. 5 Khorya Morya. Schiedijk, 5 v. Bremen n. Hamburg. Salland, 7 Santos verw. Sibajak (rep.), 7 te Aden. Sloterdijk, 7 te Penang. Sliedrecht, pass.. 7 Kp. Tenez. Stad Leiden, pass. 6 Crooked eil. Tabian, 5 v. Abadan n. Khorramshar. Tawali, pass. 5 Stromboli v. Genua. Tjipana, pass. 5 Anderhalfgraadskanaal. Triton, 5 v. Curaana n. Carupano. Tamo, pass. 6 7 u. Madeira. Tiba, 5 20 u. tc Buenos Aires. Themist.o, 5 te Galveston v. R'dam. Tamo, 5 250 m. ZW. Madeira. Taria, 5 180 m. O. Bahrein. Tasman, 5 540 m. NO. Kp. Padaran. Titus, 5 90 m. Z. Sardinië n. Algiers. Tjisadane, 5 150 m. Z. Diego Garci. Tiberius, pass. 5 Westpunt Haiti. Talisse, 7 v. Soerabaja te Macassar. Taria, 7 te Umm Said. Tjikampek, 7 te Kaapstad. Trompenberg, pass. 6 ten N. Flores. Vulcanus, 6 v. R'dam- Vecndam, 6 360 m. O.ZO. Kp. Race verm. 10 te New York. Woensdrecht, 5 in Rode Zee bij Port Soedan. Waibalong 5 v Pare Pare. n. Singapore. Waikclo, 6 v. Djakarta te Soerabaja. Waingapo, 5 v. Singapore n. Soerabaja. Waal, 6 te Port au Prince verw. Westland, 6 te Las Palmas. Weltevreden, 7 te Penang verw. Willem Barendsz, pass. 7 Kp. Blanco. IJsel, 5 v. A'dam te Hamburg. Zaan, 5 v. Zaandam te A'dam. Zijpenberg, 5 725 m. W. Flores. Passagiers-, troepen-, repatriërenden- 1 en cmigrantenschcpcn Oranje, verm, 12 v. A'dam n. Djakarta, alwaar A'dam, alwaar 31 Mei verw. 3 Mei verw., verm. 10 Mei v. Djakarta naar Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 Mel verw. Sydney, verm. 27 Mei v. Djakarta ca. 22 Juni te A'dam. j Groote Beer, verm. 24 v. Djakarta 5 Mei verw. te Amsterdam. New Australia, 5 te Soerabaja. Castel Bianco, verm. 25 te A'dam. Somersetshire, verm. 9 v. Djakarta 12 Mei te Amsterdam verwacht. Cheshire, verm. 28 v. Djakarta, 29 Mei te A'dam Falrsea, verm. 8 Mei v. Djakarta, 2 Juni te A'dam Sibajak, verm. 21 te 'R'dam ca. 9 Mei v. R'dam naar Sydney. Willem Ruys, verw. 12 v. Djakarta, 3 Mel te R'dam verwacht. Asturias, verm. 24 v. Djakarta, 17 Mei te R'dam. Dorsetshire, 30 verm. te R'dam. Goya, verm. 15 Mei v. Djakarta, 10 Juni te R'dam Indrapoera, verm. 12 te R'dam, ca. 5 Mei van R'dam n. Makassar. Kota Inten, 7 v. R'dam n. Hollandia. Roma. 8 te Hoek van Holland verw. Skaubryn, verm. 7 v. Soerabaja, 29 te R'darfli

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6