OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MacArthur „Onthoudt u van politieke uitspraken, want uw positie is précair geworden" Amerika zet Marshall - hulp aan België om zonderlinge reden stop Weerbericht Truman laat MacArthur waarschuwen: Geen terugroeping of disciplinaire maatregelen Schumacher slaat door Plaatsvervangers kwamen niet verder Rayburn signaleert gevaar Britse begroting vraagt voor defensie 1,3 milliard pond Hef woord is aan Vervolging van geestelijken in Oost-Europese landen Grote Drie manen Syrië en Israel tot kalmte Engeland en Amerika confereren over Perzië Chinezen zetten sluizen in Noord-Korea open Bemiddelingspoging in Indonesische crisis Auriol op thuisreis Executie van „La Prensa" verloopt volgens plan Teer punt Prins Bernhard naar Chili Pétain is ziek HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 230 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuidcr Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 10 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 83 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 27310/. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CHUTER EDE is de Britse minister van Binnenlandse Zaken. Hij heeft in een rede gezegd: ,.Wij kunnen geen gezag uit oefenen over MacArthur, omdat wij hem niet betalen." Dat de minister deze ietwat grove vorm van argument koos zal wel verklaard moeten worden door een streven, om zich voor iedereen begrijpelijk te maken. Hij had ook kunnen zeggen: „omdat hij niet in onze dienst is." Minister Ede heeft eraan toegevoegd dat hij het betreurt, dat de Amerikaanse regering de generaal tot dusver niet duidelijk heeft kunnen maken dat hij zich niet met politiek moet bemoeien, maar alleen met zijn militaire taak. Hij zei dus eigenlijk tot de Amerika nen: „Jullie betalen hem; hij is in jullie dienst: breng hem dus tot. zwijgen." Presi dent Truman heeft daar inderdaad een nieuwe poging toe aangewend. Hij. heeft MacArthur niet met terugroeping of ontslag bejegend, zoals de Fransen en de Engelsen ongetwijfeld gaarne zouden hebben gezien. Maar hij heeft de minister voor het leger, Frank Pace, naar Tokio gezonden met de mondelinge boodschap aan MacArthur dat het nu uit moet wezen. Amerika's bond genoten verdragen het niet langer en Tru man kan hem niet meer steunen als hij het middenpunt blijft van internationale stor men. Zijn positie is précair geworden; hij moet zich onthouden van politieke uitspra ken. Het Franse woord précair (in het Engels: precarious) kan men hier het best vertalen door: onzeker, wankel. Of deze mededeling generaal MacArthur ertoe zal brengen, zich verder van politiek te onthouden, staat te bezien. Of de Britse minister Chuter Ede hiermee voldaan zal zijn staat ook te bezien. MacArthur is al driemaal uit de band gesprongen en nu zit hij er nog. Hij heeft alleen maar de zoveel ste waarschuwing gekregen. Er zij aan herinnerd dat hij op eigen houtje een wapenstilstand aan de Chinezen heeft aan geboden en dit aanbod vergezeld doen gaan van dreigement. Daarop heeft hij in een interview met de militaire medewerker van de Daily Telegraph (Londen) aangedron gen op toestemming om China uit de lucht aan te vallen. Zijn jongste prestatie is de brief aan de leider van de republikeinse minderheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph W. Martin Jr., een der afgevaardigden van de staat Massachu setts. Daarin bepleit hij vorming van een tweede front tegen China met het leger van de verjaagde maarschalk Tsjang-kai- sjek, die er nog steeds mee op het eiland Formosa zit. MacArthur wil hem met zijn troepen naar het vasteland laten overste ken en daarmee op grote schaal een oorlog tegen China ontketenen. Zijn stand punt is in lijnrechte tegenstelling met dat van de Amerikaanse regering. Hij verstoort telkens de pogingen, die door Engelsen en Amerikanen worden gedaan om een vorm van oplossing van het conflict met China te vinden. Hij is van mening dat juist door sterk optreden in het Verre Oosten Europa van oorlog gevrijwaard wordt. Bij de repu blikeinse oppositie vindt hij medestanders en president Truman, in een merkbaar streven om de kool en de geit te sparen, laat hem weten: „Pas op, zwijg nu, want de bondgenoten zijn boos. Je wankelt al." Maar hij ontslaat hem niet. Dit zal de nei ging tot onderhandelen bij de Chinese communistische regering, pas nog door Mac Arthur bedreigd met het ontketenen van haai- aartsvijand Tsjang-kai-sjek, niet be vorderen. Het lijkt wat pijnlijk er in deze toestand de nadruk op te leggen, maar het is een onloochenbaar feit: onder bevel van deze generaal MacArthur, die op eigen houtje politiek bedrijft en daarin alleen steun vindt bij een minderheid in Amerika, vecht ook Nederland mee in Korea. Dat ons aan deel ia de strijdmacht van de U.N.O. zich bepaalt tot één torpedojager en zeshonderd vrijwilligers te land, maakt in politieke zin geen verschil. Wij doen mee, of het nu met weinig of met veel troepen is. Wij doen dat onder de vlag van de U.N.O., maar de op perbevelhebber houdt er zowel tegenover de U.N.O. als zelfs tegenover de Ameri kaanse regering een eigen politiek beleid op na. Wij kunnen daar moeilijk onver schillig tegenover staan. Evenmin als de Engelsen, de Fransen en de Turken, die ook meevechten. Gezamenlijk schijnen de bondgenoten min of meer afhankelijk te zijn van de loop van zaken in de Ameri kaanse politiek. Zonder te gaan uitweiden over de merkwaardigheden van het begrip „souvereiniteit" kan men opnieuw vast stellen, dat dit soort bondgenootschap on eindig zwakker is dan een Unie zou zijn en de macht in handen van de sterkste geeft (die evenwel overhoop ligt met zijn eigen generaal). De Britse onderminister van Buiten landse Zaken Kenneth Younger heeft ge zegd: „De doelstellingen der U.N.O. in Korea zijn duidelijk uiteengezet. Zij bevat ten niets, dat de Chinezen kunnen be schouwen als schadelijk voor henzelf. Noch wij, noch zij moeten misleid worclen door onverantwoordelijke verklaringen, die her haaldelijk schijnen te worden gedaan door hooggeplaatste personen zonder toestem ming van de U.N.O. of van een der aange sloten regeringen". Dit is duidelijk. Maar niet erg afdoende. Wat helpt het? Minister Chuter Ede met zijn opmerking: „Wij kunnen geen gezag uitoefenen over MacAi-thur, omdat wij hem niet betalen", moet wel een ogenblik (met een zucht) gedacht hebben aan de Ameri kaanse generaal Eisenhower, opperbevel hebber van de verdediging van Europa. En aan de Amerikaanse admiraal Fechteler, onder wiens orders, voor ditzelfde doel, ook de Britse vloot zal staan. Dat zullen niet zo eigengereide mensen zijn als Mac Arthur. Maar wie betaalt hen? Generaal MacArthur, een zeer bekwaam generaal, tevens hoofd der bezetting van Japan, is nu een-en-zeventig jaar oud. Hij is in lange jaren niet in Amerika geweest. Hij heeft onlangs (op het eiland Wake) zijn eigen staatshoofd, president Truman, voor het eerst ontmoet. Hij weet kennelijk wat hij wil. Maar de landen, wier troepen hij in Korea onder zijn bevel heeft, willen dat niet. R. P. De dirigent. Eduard van Beinum zal voor verder herstel van gezondheid enige maan den doorbrengen aan de Rivièra, waar hij een huisje heeft gehuurd. Hij is reeds per auto derwaarts vertrokken. TOKIO (Reuter). Zondag heeft president Truman met de Amerikaanse legerleiding en enkele ministers gesproken over MacArthur en diens herhaalde overtreding van de instructie, niet over de politieke aspecten van de Koreaanse kwestie openbare uitla tingen te doen. Als resultaat daarvan heeft Truman de minister voor het Leger, Frank Pace, naar Tokio gezonden met een mondelinge boodschap voor de generaal. Truman liet MacArthur weten dat diens positie tengevolge van recente uitlatingen „précair" geworden is en droeg hem op zich verder te onthouden van politieke uitspraken. Truman heeft MacArthur niet met terug roeping, ontslag of andere disciplinaire maatregelen gedréigd. Wel heeft hij cle generaal duidelijk gemaakt dat deze niet langer op de steun van de president zou kunnen blijven rekenen wanneer hij „het centrum zou blijven van internationale stormen". Truman wees er op dat hij de generaal reeds herhaaldelijk gevraagd had zich te onthouden van politieke uitspraken, doch MacArthur was er desondanks mee doorgegaan. De president voegde er aan toe dat hij deze houding niet langer door de vingers kon blijven zien in verband met de invloed er van op Amerika's bondgeno ten. Zoals bekend mag worden verondersteld heeft MacArthur onlangs geklaagd over de beperkingen die de politiek der UNO in Korea hem oplegt en gezegd dat hij bereid was de Chinese opperbevelhebber te velde te ontmoeten voor een bespreking over een eventuele wapenstilstand. Als alternatief van dit voorstel dreigde MacArthur met uitbreiding van de oorlog tot geheel China. Deze uitlatingen hebben bij Amerika's bondgenoten daarom zo'n heftige reactie gewekt, omdat zij juist op dat moment bezig waren aan een nieuwe vredesregeling voer Korea, die zij in de vorm van een gezamenlijke boodschap aan China wilden voorleggen. De bewoordingen van deze boodschap en thans eveneens de vraag wie haar zal voorleggen maken nog steeds het onderwerp van besprekingen uit, waai'bij duidelijk is geworden dat er scherpe me ningsverschillen bestaan tussen de opvat tingen van Amerika enerzijds en Engeland, India en andere geallieerden anderzijds. Het is intussen gebleken dat de bespre kingen tussen Engeland en Amerika dezer dagen zullen leiden tot een verklaring, doch dan tot een verklaring die niet door alle in Korea strijdende landen zal kunnen wor den geaccepteerd. In de loop 'van vandaag zouden hierover in het Engelse Lagei-huis nadere mededèlingen worden gedaan. Verslag geëist? Joseph Martin, republikeins leider in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Maandag verklaard, dat hij een re solutie zal steunen, welke door de republi keinse afgevaardigde Van Zandt, lidt van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis, zal worden ingediend. In de resolutie wordt voorgesteld, dat president Truman, als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, gene- BONN. (Reuter). De leider der West- Duitse sociaal-democraten, Kurt Schu macher, heeft op een persconferentie ver-, klaard, dat de ondertekening van het plan- Schuman door de federale regering het begin zou betekenen van een verval, dat zou leiden tot een Duitse capitulatie, „de tweede in zes jaar tijds". Na de ondertekening zou er niets zijn, dat Duitsland zou weerhouden het plan- Pleven voor een Europees leger te onder tekenen. Dit 'plan houdt volgens Schu macher een grote minachting voor het Duitse volk in. Adenauer, zo vervolgde Schumacher, had moreel noch politiek het recht het plan te ondertekenen. De socialistische partij zou haar uiterste best doen heden een par- lementsdebat over de Saarkwestie met be trekking tot het plan-Schuman te doen houden. Het plan-Schuman was bedoeld om een unie te vormen van zes Europese landen, waarin religieuze partijen de meerderheid hebben. Dit zijn tevens de landen, waar de werkloosheid het grootst en de loonschalen het laagst waren, aldus Schumacher. Het plan-Schuman zal, als het slaagt, leiden tot een samenvoeging van de Euro pese landen, zo heeft kanselier Adenauer in „Die Welt" verklaard. Het plan vormt een hoeksteen bij de bouw van een Euro pese federatie. De ondertekening te Parijs zal dan ook niet een einde doch een be gin zijn, aldus Adenauer. PARIJS (Reuter) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken dei- Grote Vier te Parijs hebben Maandag hun agendabesprekingen voortgezet. Een Wes telijke woordvoerder verklaarde, dat de bijeenkomst onvruchtbaar was geweest en dat het „een slechte dag" was. Geen dei- partijen diende nieuwe voorstellen in. De besprekingen concentreerden zich opnieuw op de kwestie der vermindering van de bewapening. Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, ver klaarde dat men zich in het Westen volop aan het bewapenen is. „Neem een of an der Amerikaans blad over het zakenleven en u zult verklaringen vinden, dat het ein de van de bewapeningswedloop ernstige economische moeilijkheden voor het Ame rikaanse zakenleven zou scheppen", aldus Gromyko volgens een Westelijke afgevaar digde. Davies, de Britse afgevaardigde, ver klaarde, dat hij gedwongen was het groot ste dêel van Gromyko's rede te negeren, daar zij „voornamelijk propaganda" is. Pa- rodi, de Franse afgevaardigde, zei, dat Gromyko al het mogelijke had gedaan om de breuk te vergroten en dat hij in zekere mate hierin was geslaagd. Charles Bohlèr, assistent van de Ameri kaanse gedelegeerde, Philip Jessup, is gis teravond onverwachts naar Washington vertrokken. raai MacArthur instructie zal geven naar Amerika te komen om aan het Congres verslag uit te brengen. De vooraanstaande republikeinse Sena tor William Knowland heeft zich ook in de controverse over MacArthur gemengd. Volgens hem is de politiek van het State Department niet juist en moet Acheson verwijderd worden, niet MacArthur. De Franse ambassadeur te Washington heefc meegedeeld, dat de Franse regering met bezorgdheid kennis heeft genomen van de berichten, dat generaal MacArthur be voegdheid zou hebben gekregen, Chinese verbindingslijnen in Mandsjoerije te bom barderen. Deze mededeilng had echter niet de vorm van een schriftelijke nota of een officieel protest. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, heeft Maandag op een persconferentie gezegd, dat de Sovjet-Unie „op vele plaatsen" troe penconcentraties vormt. Hij voegde hier aan toe: „Wij verkeren in groot gevaar". Over de troepenconcentraties zei Rayburn: „Waar deze troepen worden samengetrok ken kan ik niet precies vertellen. Ik heb mijn inlichtingen echter uit de beste bron". Rayburn heeft een bespreking met presi dent Truman gehad. Hij heeft vorige week het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat niet alle troepen, die in Mandsjoerije worden samengetrokken, Chinese troepen zijn. De Engelse minister van Financiën, Gaitskeil, zal heden het Lagerhuis een begroting voorleggen die naar verwacht wordt, voorzien zal in uitgaven ten bedrage van 4.500.000.000 pond sterling. Dat is nog anderhalf milliard meer dan werd uitgegeven in de periode 19441945, welke begroting toen een record in de En gelse geschiedenis was. Voor de herbewa pening zal deze begroting een bedrag van 1.300.000.000 pond sterling te zien geven, dat is meer dan een-derde van de totale uitgaven. (United Press.) Maandagavond heeft Koningin Juliana de verenigde vergadering van de beide afdelingen der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in het Trip penhuis te Amsterdam bijgewoond. De laatste maal dat een regerend vorstin deze plechtigheid bijwoonde was in 1904, toen Koningin Wilhelmina bij de zitting tegen woordig was. In Vaticaanse kringen is Maandag ver klaard, dat sedert de oorlog ongeveer elf duizend katholieke priesters en monniken in landen „achter het ijzeren gordijn" zijn terechtgesteld, gevangen genomen of ver bannen. LAKE SUCCESS (Reuter). De perma nente gedelegeerde van Syrië bij de UNO, Faris Bey El-Choery, heeft Maandag op nieuw de Veiligheidsraad gevraagd met spoed de Israelisch-Syrische incidenten te behandelen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten bij de Israëlische rege ring krachtig hebben geprotesteerd tegen het bombarderen van Syrische stellingen cioor de Israëlische luchtmacht. Ook Syrië is medegedeeld, dat de V. S. cle grensinci denten tussen de landen ernstig neemt. Engeland heeft door middel van de diplo matieke vertegenwoordigers te Tel Aviv en Damascus Israel en Syrië geadviseerd zelf beheersing te tonen bij het grensgeschil tussen beide landen. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van buitenlandse zaken heeft Maan- d-sg verklaard, dat Frankrijk het voorbeeld Van Engeland en de Verenigde Staten heeft gevolgd en Syrië en Israel heeft verzocht zelfbeheersing te tonen bij hun grens geschil. WASHINGTON (Reuter). De assistent van de administrateur van de Marshall hulp, Paul Porter, heeft Maandag bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten aan Bel gië hebben medegedeeld, dat de Marshall hulp aan dat land zal worden opgeschort. Zij zal niet worden hervat, alvorens er een bevredigende regeling tot stand zal zijn gekomen met betrekking tot een ge rechtelijke beslaglegging door een particu liere Belgische onderneming op een bedrag van zeven millioen dollars, die bestemd waren voor het herstel van de Griekse spoorwegen. Deze zeven millioen dollars, bestaande uit zes millioen dollars aan Marshallgelden en één millioen dollars van cle Europese betalingsunie, waren bij een Belgische bank gedeponeerd voor de betaling van aan Grie kenland te leveren rails. De Belgische maatschappij had op deze gelden beslag laten leggen in verband met een 25 jaren oude schuld van de Griekse regering aan deze maatschappij. Paul Porter noemde het optreden van de Belgische regering, die de gerechtelijke actie gesteund had, „niet te verontschuldi gen". Dit Amerikaanse antwoord op de zegswijze: „wat heb ik nou aan m'n fiets hangen", is een der hoogtepunten van het nieuwe programma van New Yorks befaamde Bar- num en Bailey-circus. Voor onze vleesbe zorgers en andere vaderlandse stuntfietsers een prestatie om jaloers op te zijn. In bevoegde Belgische kringen betwijfelt men of de Amerikaanse verklaring, volgens welke de Marshall-hulp aan België is stop gezet, is afgelegd, zoals ze is medegedeeld, daar de Amerikaanse woordvoerder geen rekening schijnt te hebben gehouden met het bestaan van de scheiding der machten in België. De Belgische regering, zo zegt men, kon de inbeslagneming door een Belgische par ticuliere onderneming van de gelden dei- Griekse regering, schuldenares ten aanzien van deze onderneming, niet opheffen. Zo dra het beslag was uitgesproken had de Belgische regering haar goede diensten aangeboden om het geschil door besprekin gen te regelen. Olivier Gerard, directeur van de dienst voor de buitenlandse handel, werd enige dagen geleden door de regering naar Athene gezonden om met de Griekse regering overleg te plegen teneinde een minnelijke schikking te treffen. In deze kringen acht men het geraden de juiste tekst van de te Washington afgelegde verklaring af te wachten, alvorens men zich hieromtrent uitspreekt, daar men de mening blijft toegedaan, dat de Ameri kaanse autoriteiten onmogelijk bovenge noemde feiten over het hoofd hebben kun nen zien (Het is lichtelijk verbazingwekkend, dat de Amerikaanse functionarissen er blijk baar van uitgaan, dat de Belgische regering gerechtelijke uitspraken kan beïnvloeden. Het verwijt van de heer Porter, dat de Belgische 'regering de gerechtelijke actie gesteund heeft, wijst althans in die rich ting. Red.) WASHINGTON. (Reuter). Maandag zijn in Washington besprekingen tussen de V.S. en Engeland geopend over de toestand in de Perzische olie-industrie. Deze bespre kingen hebben ten doel overeenstemming tussen de beide regeringen te bereiken omtrent het besluit van het Perzische par lement om de olie-industrie te nationali seren. Na afloop van een vergadering van drie uur werd een communiqué uitgegeven waarin( gezegd wordt, dat de besprekingen een informeel en informatief karakter droegen en handelden over aangelegen heden van wederzijds belang voor de Britse en Amerikaanse regering. De Britse en Amerikaanse regeringen, aldus het communiqué, hadden herhaaldelijk hun bezorgdheid geuit over de stabiliteit van Perzië en het welzijn van zijn bevolking. Verder wordt in het communiqué gewe zen op het grote belang van de Pezische olie „voor Perzië, voor Engeland en voor de economie van de vrije wereld in het algemeen". Hoewel erkend wordt dat deze kwesties elders moeten worden opgelost, hebben de twee regeringen het gewenst geacht informeel van gedachten te wis selen. Als verdedigingsmaatregel hebben de Chinese troepen aan het centrale front in Korea de stuwen van het Ilwatsjon-reser- voir geopend om de hoofdwegen naar het Noorden onder water te zétten. Officieren der UNO verklaren, dat het rivierwater na 15 uur slechts iets meer dan een meter is gestegen, niet genoeg om de troepenbewegingen aan het centrale front te schaden. Werkelijke schade had kunnen worden toegebracht door de dam volledig op te blazen. Waarschijnlijk zou het thans echter ook hiervoor te laat zijn om een voor de Noordelijken gunstig effect te be reiken. Hei zag er naar uit, dat de Noordelijken het denkbeeld van een tegenaanval aan het centrale front hadden opgegeven. Zelfs al had het onder water zetten voor de Noor delijken succes opgeleverd, dan zou een Noordelijke tegenaanval in het overstroom de gebied niet mogelijk zijn geweest. Vliegers, die over het Hwatsjon-reser- voir hebben gevlogen, verklaarden, dat de dijken van de Jangongni aan de Zuid- Westkant sterk genoeg zijn om het water tegen te houden. Zij rapporteerden, dat de Chinezen waarschijnlijk alleen de sluizen hebben geopend en niet de dam hebben opgeblazen. Officieren zeiden, dat de Chineze maat regel geen gevaar zal opleveren voor de bruggen over de rivier de Han in het ge bied van Seoel. Alle grote bruggen drijven op.pontons. De ankerplaatsen van de brug gen kunnen gemakkelijk in overeenstem ming gebracht worden met een eventuele stijging van een meter, aldus een officier van, de genie. De bruggen over de Han rijzen en dalen dagelijks anderhalve meter naar gelang van het getij. DJAKARTA. (Aneta). Een aantal poli tieke partijen, waaronder de Partai Indo nesia Raya, de Partai Indonesia Rakjat, de partai Rakjat Nasional. de Partai Ke- risten Indonesia en de Partai Katholik Indonesia hebben een „commissie van goede diensten" gevormd om de impasse in de besprekingen tussen de formateur, mr. Sartono (PN1) en de Masjoemi over het te vormen kabinet te helpen oplossen. Hedenavond zal de commissie ten huize van de demissionnaire minister-president, mr. Moh. Natsir, met de Masjoemi on derhandelen, waarna zij Woensdag verslag aan mr. Sartono zal uitbrengen. Intussen heeft men in kringen van de PNI aan Aneta medegedeeld, dat de PNI de eis voor het premierschap, en de porte feuille van Buitenlandse Zaken blijft handhaven. Leden van de Masjoemi zei den, dat het standpunt van deze partij, met of zonder commissie van goede dien sten, ongewijzigd zal blijven. President Auriol van Frankrijk is van ochtend op het vliegveld Shannon in Ier land aangekomen op weg naar Frankrijk. Hij werd verwelkomd door president Sean O'Kelly en de Ierse minister van bui tenlandse zaken Sean MacBride (United Press). Multatuli: 't Gebeurt zeer dikwijls dat we iets niet zien omdat het te groot is. BUENOS AIRES (Reuter). De leider van de Peronistische fractie in het Argen tijnse parlement, Miel Asquia, heeft bekend gemaakt, dat de fractie een voorstel om „La Prensa" te onteigenen, eenparig heeft goedgekeurd. Asquia deelde dit mede na een geheime bijeenkomst waarin kennis ge nomen werd van het rapport van de parle mentaire commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stelen in het bedrijf van „La Prensa". De Peronistische meerderheid van de parlementaire commissie van onderzoek is in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat de algehele onteigening van „La Pren sa" noodzakelijk is. Aan de aandeelhou ders zouden staatsobligaties ter schadeloos stelling worden aangeboden. Er is ook een minderheidsrapport door de enige radicale afgevaardigde in het parle ment, Arturo Frondizi opgesteld. Het minderheidsrapport van Frondizi stelt voor. dat het parlement de beslagleg ging op „La Prensa" door de parlementaire commissie als „een wederrechtelijke daad met de uitsluitende bedoeling om de publi catie van het blad te verhinderen" zal aan merken. Het rapport besluit met de oproep: „Het is de dure plicht van de Argentijnen, te strijden voor het herstel van een repu blikeins representatief, federaal en demo cratisch bestel, dat hier te lande is afge schaft". DOCCOOCOOOOOOOCOOOCOOC Tijdens een gesprek tussen Eva Perón en Prins Bernhard kwam het gesprek op een teer punt in Argentinië: de vrije pers. Mevrouw Perón zei onomwonden, dat zij zeer weinig gesteld is op journa listen. Zij zei, dat dezen vaak leugens publiceren en haar ten onrechte in een ongunstig licht plaatsen. Zonder de hoffelijkheid uit het oog te verliezen, ging de Prins hier onmiddellijk tegen in en koos partij voor de pers: „Ik geef toe, dat journalisten wel eens lastig kunnen zijn", zei hij lachend, maar voegde daar aan toe: Mijn opvattingen over de jour nalisten zijn echter anders dan de uwe mevrouw". Eva Perón bracht het ge sprek terstond op sociale instellingen. BUENOS AIRES (A.N.P.). De laatste ochtend van zijn bezoek aan Buer.os Aires maakte Prins Bernhard een wandeling door de drukste winkelstraten van de stad. Hij is thans geheel hersteld van zijn lichte aan val van bronchitis. Ook tijdens zijn ziekte heeft de prins economisohe besprekingen gevoerd, die mogelijk voor ons land van nut zijn. Onder meer bereikte hij de onmiddellijke ver lening van belangrijke invoervergunningen waaroverreeds maandenlang vruchteloze besprekingen zijn gevoerd. Van Argentijnse zij.de .stelde men veel belang in de onder zeeërs, die op Nederlandse werven vervaar digd worden. Een order hiervoor moet tot de mogelijkheden gerekend worden. Voorts is de prins er in geslaagd de levering van spoorwegmateriaal van Werk spoor ter waarde van 200.000.000 gulden te bespoedigen. Een handelsverdrag had reeds in de levering voorzien, doch er wa ren moeilijkheden gerezen bij de onder tekening van het desbetreffende decreet. Men verwacht nog dezer dagen de opening van een crediet. Met de levering zal tegen het einde van dit jaar een begin worden gemaakt. Heden is de prins per vliegtuig naar Santiago (Chili) vertrokken. Ex-maarschalk Pétain, gewezen hoofd van de regering van Vichy, lijdt thans aan longcongestie. De toestand is de laatste 48 uur verergerd. Zijn temperatuur is 33. Isorni, Pétains voornaamste verdediger, heeft te Parijs verklaard, dat de toestand ernstig is. De arts en Pétains echtgenote zijn de gehele nacht aan het bed van de zieke gebleven. De depressie, die gisteren boven Zuid-Engeland lag, verplaatste zich in OostNoord- Oostelijke richting. Het centrum lag vanmorgen boven Leeuwarden. Deze depressie bracht vooral in het Zui den van het land een aanzienlijke hoeveelheid regen. Na het passeren van de depressie draaide de loind 7iaar het Noord-Westen, uit welke richting op nieuw koude lucht, waaruit iveer ver schillende buien kunnen vallen, naar onze omgeving ivordt getransporteerd. Intussen arriveerde op de Oceaan tus sen IJsland en Groenland weer een nieuwe depressie, die zich in Zuid oostelijke richting beweegt. GONBEWOLKT <5LICHT 9EW. (I HALE 8EW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW 9 REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUIEN T* ONWEER 7,2temperatl«jr IOQ5-IS08AAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN I VERSCHILLENDE HERKOMST .STAK© VAN.DIT TEKEN .GEEFjT^-^ WINDRICHTING AAN- IEDERE.HELE IS EEN WlNO- :S,#- .SNEbKÉlD VAN vTJE;MEtr^pe pTs'£COND£L ".g OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur. Nu en dan flinke opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Krachtige tot matige wind hoofdzakelijk lussen Noord-West en Zuid-West. In de nanacht voor namelijk op tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag iets minder koud dan vandaag. 11 April Zon op 5.55 uur. onder 19.29 uur. Maan op 7.29 uur, onder 0.49 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 11 April Hoog water: 6.31 en 18.51 uur. Laag water: 2.08 en 14.31 uur. aiuiiiiiiiiiniiuiaaiaai|Uaaani

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1