MacArthur van alle nineties ontheven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afma rs Adenauer naar Parijs met wens tot Frans-Duitse toenadering Opvoeren van export en bewapening, tegengaan van kooplust en inflatie Luitenant-generaalRidgway volgt hem op Nederlandse mening: „Onmiddellijk ingaand" i Weerbericht Hervatting van besprekingen tussen Syrië en Israel De Britse begroting heeft vier doeleinden: Bevan dreigde met aftreden omdat zijn gezondheidsdienst niet meer gratis is West-Duitse arbeiders krijgen medezeggenschap Verdere opmars der UNO-troepen in Korea België zal 30 millioen dollar aan Marshall-hulp derven Het woord is aan Maar critici in Bonn vallen hem in de rug aan Duitsland niet accoord met OEES-besluifen Hulp aan Tito HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 231 WOENSDAG 11 APR TL 1951 295e JAARGANG No 84 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsman PRESIDENT TRUMAN heeft generaal Douglas MacArthur doen afmarcheren. Hij heeft hem, ronduit gezegd, ontslagen. Maar in de officiële bewoordingen heet dat: ontheven van zijn functies. De generaal heeft het zelfbewuste hoofd dus niet, ge bogen toen minister Frank Pace hem kwam vertellen, dat hij zich van politiek moest onthouden. En dit is het gevolg. Nu is ook gebleken, dat de president nog meer geduld heeft gehad dan men al wist. Want reeds op 20 Maart is door de gezamenlijke staf chefs een geheim memorandum aan hem toegezonden, waarin hem werd medege deeld dat de U.N.O. bereid was de voor waarden van een regeling in Korea te be spreken. De generaal is daarna op zijn eigen houtje te werk gegaan, heeft China wapenstilstand voorgesteld onder het bezi gen van dreigementen en is gaan betogen dat Tsjang-kai-sjek's leger op Formosa maar naar het vasteland moest overge bracht worden om een oorlog op twee fron ten tegen communistisch China te kunnen voeren. Dat een aantal republikeinse politici in Amerika met dit soort beleid instemde rfiaakt geen verschil. Generaals worden •niet aangesteld om politiek te bedrijven. Het is hun vak niet en evenmin hun taak. Er komt bij dat deze generaal niet als opperbevelhebber van het leger van Ame rika maar van het leger van de U.N.O. was aangesteld. Hij heeft het bestaan niet alleen tegen de wensen van zijn eigen regering maar ook tegen die van de U.N.O. te han delen. Hij stond onder beide. Verwacht wordt dat hij zich tegen zijn ontslag zal gaan verweren. Wat hij ook betogen mocht en op welke gronden hij zijn eigen inzichten ook verdedigen zal, hij zal niet kunnen goedpraten dat hij. zelfs na herhaalde waarschuwing, zijn boekje ver is te buiten gegaan. Dat hij een bekwaam generaal is heeft men nooit ontkend. In zoverre is president Truman's uiting van leedwezen bij het gegeven ontslag begrij pelijk. Met zijn republikeinse oppositie, die al kreten van verontwaardiging heeft aar- geheven, zal de president trouwens nog we! het een'en ander te stellen krijgen. Mac Arthur was in Japan blijkbaar omgeven döor een staf, die hem ten zeerste vereerde. Ook door Japanners werd hij bepaald bewonderd. Dit verklaart enigermate het vanmorgen binnengekomen Reuterbericht: Jn Japan was een van de eerste niet- officïële reacties, dat dit „een hellevaart v.oor president Truman" zou betekenen". De gebruikte termen duiden op aanmer kelijke opwinding en staan in schrille tegenstelling o.a. tot de commentaar van onze regering, die het ontslag „een wijs besluit" noemt. Zo denkt ook het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken erover, dat heeft doen weten dat: „een dergelijke stap, ofschoon pijnlijk vanwege MacAr- thur's glorierijk verleden, eens te meer zal bewijzen dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten een vreedzame oplossing wen sen van alle hangende problemen, zowel in Korea en het Verre Oosten als in het Rose Itfieis. (U weet dat daar de plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier nog immer zitten te redetwisten over een agenda.) Veel belangrijker dan het persoonlijk lot Van generaal MacArthur is inderdaad de vraag, of de nu in het openbaar gebleken bereidwilligheid van Amerika om tot een vreedzame regeling met China te komen tot het gewenste gevolg zal leiden. Dit is de hoofdzaak. De Chinese commu nistische regering van Mao-tse-toeng zal uit het gebeurde niet anders kunnen af leider., dan dat het Westen tot overleg bereid is. Het heeft de generaal, die China op twee fronten wenste binnen te dringen, ontslagen. Mocht de Chinese regering hier na geen vredeswil tot uiting brengen, dan Zou dat een zeer ernstige toestand doen ontstaan. Waarnemers in de kring van de U.N.O. hebben vanmorgen gezegd, dat het nu het goede tijdstip is voor een beginsel verklaring van de U.N.O. over haar doel einden in Korea en voor een bewilliging van de Chinese communistische regering in het openen van onderhandelingen over een Wapenstilstand. MacArthur is door zijn langdurig verblijf in het Verre Oosten, door zijn militaire successen en door de hem omringende be wonderaars en vleiers blijkbaar in de loop der jaren tot een hoge mate van over schatting van zijn eigen positie en persoon lijkheid geraakt. Zijn ijdelheid en zijn stre ven naar uiterlijk en theatraal vertoon zijn herhaaldelijk gebleken. Ver van zijn vaderland, ver van het Westen vertoevend is hij blijkbaar zichzelf als een soort onaf zetbare held gaan zien, die die domme ftolitici wel eens mores zou leren. Was hij in al die jaren maar eens huiswaarts ge togen, om ontnuchterende invloed te erva ren, dan zou dat allicht heilzaam gewerkt hebben. Nu heeft hoogmoed geleid tot de val. R. p. TEL AVIV (Reuter). Dinsdagavond is de waarnemend stafchef van de U.N.O. be sprekingen begonnen om een einde te ma ken aan het SyrischIsraëlische grens incident bij het meer van Galilea, terwijl OP de Oostelijke oever van tijd tot tijd nog geweerschoten klonken. Een woordvoerder van het Israëlische leger zei, dat de gehele dag het vuren in de betrokken gedemilitariseerde zone had aangehouden. Hij zei, dat waarnemers van de U.N.O., die de Israëlische nederzetting Ein Gef op de Oostelijke oever van het meer van Galilea hadden bereikt, weiger den verder te gaan naar het dorp Noekeib, ■waar negen Israëlische politiemannen door Syriërs werden beschoten. De waarnemers hadden gezegd te zullen wachten tot het Vuren had opgehouden. De waarnemende stafchef van de U.N.O. heeft Dinsdagavond overeenstemming be reikt met een Israëlische delegatie over vier voorwaarden, waarop een bijeenkomst van de gemengde wapenstilstandscommis sie kan worden gehouden. Dinsdagavond is officieel te Damascus medegedeeld, dat Israëlische troepen het Arabische dorp Alloedjeib in de gedemili tariseerde zóne van de Syrisch-Israelische grens waren binnengetrokken na een vuur gevecht met internationale politie en plaat selijke bewoners. Dit vuurgevecht zou drie uur geduurd hebben en waargenomen zijn door waarnemers van de U.N.O., aldus de Syrische verklaring. LONDEN, 10 April (Reuter). De Britse minister van Financiën, Hugh Gaits kell, heeft heden bij het begin van zijn begrotingsrede in het Britse Lagerhuis zijn landgenoten er op gewezen, dat er een verlaging van de nationale levensstandaard zal moeten komen. In zijn overzicht om trent de toestand der nationale financiën wees de minister er op, dat er een strikt fiscale en monetaire politiek moet worden gevoerd ter beperking van de civiele uit gaven. Geraamd wordt, dat ter betaling van de enorme uitgaven voor de herbewa pening een extra bedrag moet worden ge vonden van 250 millioen pond sterling. De totale reeds begrote uitgaven voor het jaar 19511952 worden geraamd op 4500 mil lioen pond sterling. Gaitskell raamde de totale uitgaven voor 1951-1952 939 millioen hoger dan voor het lopende begrotingsjaar. De uitgaven voor defensie zouden in totaal 1490 millioen be dragen. Het doel van Engeland is het snel ten uitvoer brengen van een defensiepro gramma en tegelijkertijd het handhaven van een voldoende uitvoer-niveau teneinde te kunnen betalen voor de lopende invoer- b eh oef ten. Gaitskell kondigde aan, dat ondanks de herbewapening het wekelijkse bedrag voor ouderdomspensioen verhoogd zal wor den met vier shillings voor ongehuwden en met 8 shillings voor echtparen. Het ouder domspensioen zal daardoor komen op 30 shilling per week voor ongehuwden en on 50 shilling per week voor echtparen. Geen schok Onze correspondent in Londen telefo neerde: „Gaitskell's eerste begroting heeft géén schok veroorzaakt. Niemand had immers onder de gegeven omstandigheden een populaire begroting verwacht cn het is een budget van de middenweg geworden. Gaitskell stond voor de zwaarste taak, die ooit een kanselier had te verrichten, al kon hij voortbouwen op het door Cripps in de voorafgaande jaren gelegde fundament. Gaitskell's begroting moest dit keer vier dingen tegelijk doen, namelijk de bewape ning financieren, de export buitensporig opvoeren, het binnenlands gebruik remmen en inflatie tegengaan. In hoeverre deze be groting een slag in de lucht is zal pas latei- kunnen blijken, omdat er zoveel afhangt van onberekenbare factoren. Gaitskell heeft de lasten zoveel mogelijk rechtvaardig over de gemeenschap trachten te verdelen, voor al door een slechts graduele verhoging van de inkomsten-belasting. Een maatregel, welke het principe van de kosteloze gezondheidsdienst aantast, vormt de door Gaitskell aangekondigde extra heffing op enkele onderdelen van de tand heelkundige hulp, zoals het aanschaffen van gebitten en vergoeding van brillen tot de helft van de kostprijs. Gisteravond"heeft Attlee op zijn ziekbed een ernstig conflict in de regering weten te voorkomen. Aneurin Bevan, die de gezond heidsdienst heeft gesticht, had met aftre den gedreigd, indien er een extra-tarief zou worden geheven. Gaitskell's voorstel betekent echter een compromis, omdat mensen die werkelijk ziek zijn, ook in de toekomst gratis zullen worden geholpen. Doordat de begroting in het algemeen een gunstige indruk heeft gemaakt op de parlementaire Labourfractie, stond .Aneu rin Bevan in zijn critiek vrijwel geïsoleerd. Vandaar dat hij zich tenslotte bij Gaitskell's voorstel heeft neergelegd. Gaitskell had bitter weinig speelruimte, omdat de belastingen reeds tot duizeling wekkende hoogte gestegen zijn. De strijd om het budget zal waarschijnlijk dc Engel se politiek in de komende maanden beheer sen. De Conservatieven hebben reeds laten weten, dat zij de regering over de fiscale maatregelen te vuur en te zwaard zullen bestrijden. Gaitskell zeide dat hij een zo eerlijk mogelijke begroting had ingediend, zodat hij ook een eerlijke critiek verwacht te. Volgens de Conservatieven zijn de voorgestelde maatregelen niet drastisch genoeg. Churchill complimenteerde Gaitskell na zijn speech voor zijn helder betoog. De op positie-leider, die slechts enkele minuten sprak, ging echter alvast tot de aanval over door te verklaren, dat vooral door de deva luatie en het algemeen beleid van de regering Engeland financieel diep gezonken is. Ten koste van breuk in de regeringscoalitie BONN (A.N.P.) In een opgewonden sfeer en ten koste van een breuk in de re geringscoalitie heeft de West-Duitse Bonds dag in de afgelopen nacht het sedert drie maanden omstreden wetsontwerp tot het geven van 50 procent medezeggenschap aan de arbeids in het beheer van de kolen mijnen en staalfabrieken aangenomen. De beslissing kwam pas tot stand, nadat kan selier Adenauer in de late avonduren een nieuwe conferentie met de voorzitter van de twee betrokken vakbonden en van de fracties der Christelijk-democratisch en sociaal-democratische partijen gevoerd had, waarop besloten werd tot een nieuw com promis. Door dit compromis werd een af wijzing van het wetsontwerp voorkomen, die hoogst waarschijnlijk een staking van achthonderdduizend mijnwerkers en staal- arbeiders tengevolge zou hebben gehad. Het compromis, dat tussen Adenauer en Schu macher gesloten werd, schakelt een ge rechtelijke instantie in om neutraliteit van de elfde man in de te vormen raden van toezicht te waarborgen, de overige tien zetels in deze raden van toezicht zullen ge lijkelijk door arbeiders en ondernemers worden bezet, met dien verstande dat twee der zetels door de vakbondleiding zelf be zet zullen kunnen worden. Alleen de Christelijke democratische par tij, de socialisten en de linkse centrum partij hebben tenslotte voor het wetsont werp gestemd. Vijftig leden, waaronder de communisten, onthielden zich van stem ming. De liberalen, de Beierse partij en de partij voor economisch herstel stemden legen. Twee partijen der regeringscoalitie, de liberalen en de Duitse partij, beperkten zich er niet toe tegen de wet te stemmen, die naar haar mening tegen de grondwet is en de vakbonden een economisch monopolie zal verschaffen. Zij hebben een formeel protest aangetekend tegen het feit, dat de zitting voor liet vinden van een nieuw com promis werd geschorst, nadat de debatten reeds besloten waren en de stemmingen waren begonnen. Hybar Rooth directeur van internationaal monetair fonds Een Zweedse bankier, Hybor Rooth, is Dinsdag to tdirecteur van het internatio naal monetair fonds benoemd, als opvolger van de Belg Camille Gutt. Rooth, die 62 jaar oud is, was van 1931 tot 193$ lid van de raad van de interna tionale bank van Bazel en daarna ook in 1937. Hij was van 1929 tot 1948 gouver neur van de Zweedse rijksbank. CCC0CCCCCO5CCC5SCOS a-»XOOOOOOOCOiOOOi Een ivijs besluit J t' 's-GRAVENHAGE, 11 April A.N.P. verneemt van officiële zijde, dat de Nederlandse regering de grote militaire verdiensten van generaal MacArthur ten volle erkent, doch, gezien de gebeurte nissen van de laatste tijd, met groeiende bezorgdheid heeft kennis genomen van de uitlatingen van generaal MacArthur, die het zuiver militaire terrein te buiten gingen en het politieke beleid der U.N.O. raakten. Zij heeft van dit gevoelen tegenover de regering der Verenigde Staten reeds doen blijken en acht de beslissing, waartoe president Truman zich genoopt heeft gezien, een wijs besluit." WASHINGTON (Reuter). - President Truman heeft generaal Douglas Mac Arthur van al zijn bevelhebbersfuncties ontheven en luitenant-generaal Matthew B. Ridgway als zijn opvolger aan gewezen. Truman heeft dit Woensdag op een persconferentie meegedeeld. Generaal James A. van Fleet volgt gene raal Ridgway op als bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea. De persconferentie, waarop Truman zijn besluit mededeelde, werd des nachts om 1 uur gehouden, opdat deze naar berekening zoveel mogelijk zou samenvallen met het ogenblik, waarop generaal MacArthur te Tokio de order zou ontvangen, waarin hem het direct ingaande o-ntslag werd gemeld. Tegelijk met de verklaring van Truman heeft het Witte Huis een memorandum ge publiceerd over de verschillen tussen de verklaringen en handelingen van Mac Arthur en de politiek van de president. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen aan de gene raal werd getelegrafeerd, luidde als volgt: „Tot mijn diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten u in uw functie van' opperbevelhebber der verbon den strijdkrachten, opperbevelhebber van het commando der UNO, opperbevelheb ber in het Verre Oosten en bevelvoerend generaal van het Amerikaanse leger in het Verre Oosten te doen vervangen. Gij draagt uw commando's met onmiddellijke ingang over aan luitenant-generaal Mat thew B. Ridgway. Gij hebt de bevoegdheid de noodzakelijke regelingen te treffen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen die gij wenst. Mijn recjenen voor uw ver Generaal MacArthur (tweede van rechts) en zijn opvolger luitenant- generaal Ridgway (geheel links) bij een recente inspectie-tocht langs de 38ste breedtegraad. vanging zullen openbaar worden gemaakt gelijktijdig met de overhandiging van deze order en zijn in de volgende boodschap vervat". De president verklaarde op de perscon ferentie tot de slotsom te zijn gekomen, dat generaal MacArthur „niet in staat is van ganser harte steun te geven" aan de poli tiek der UNO. MacArthur werd in Juli 1950 tot opper bevelhebber van de strijdkrachten der UNO in Korea benoemd, toen de veilig heidsraad Amerika machtigde daar een verenigd commando in te stellen. Naar verluidt bereidt MacArthur een verklaring te zijner verdediging voor. Toen het nieuws zich door Tokio ver spreidde, verzamelde zich een aantal Ja panners voor hel hoofdkwartier. De grote zwarte limousine van de generaal stond voor het gebouw. In een geheim memorandum, dat 20 Maart door de gezamenlijke stafchefs aan MacArthur werd gezonden en thans door Truman is bekend gemaakt, werd ver klaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken binnenkort wilde bekend maken, dat nu het gros van de aanvallers is terugge slagen, de UNO bereid is de voorwaarden van een regeling in Korea te bespreken. Dit memorandum vervolgde: „De UNO is sterk van gevoelen, dat verdere diplo matieke pogingen om tot een regeling te komen gedaan moeten worden, voordat de strijdkrachten in groten getale de 38ste Breedtegraad overtrekken. MacArthur hield voet bij stuk MacArthur heeft tegenover de Ameri kaanse minister voor het Leger, Pace, die hem in opdracht van Truman Zondag kwam waarschuwen „dat zijn positie pre cair geworden was", nog eens zijn stand punt verdedigd en onderstreept, namelijk, dat bombardementen op China noodzake lijk zouden zijn en dat de hulp van Chinese nationalistische troepen zou moeten worden aanvaard. Sommige waarnemers voorzien dat MacArthur, in Amerika teruggekeerd, on der republikeinse auspiciën de handschoen tegen de democratische regering van Tru man zal gaan opnemen. Men acht de moge lijkheden voor de republikeinen, om uit de jongste maatregel van Truman politieke munt te slaan, zeer groot. De republikeinse senator Knowland, een krachtig verdediger van MacArthur, zeide, dat het ontslag van MacArthur wel eens de inleiding kon zijn tot een „München in het Verre Oosten". Hij zag in Trumans maatregel een overwinning voor Acheson cn diens politiek in het Verre Oosten. De republikeinse senator Robert Taft noemde het ontslag van MacArthur een „tragische vergissing". De republikeinse senator Ferguson zeide: „Kennis van zaken en staat van dienst zijn terzijde gezet. Ik hoop, dat we dit ver lies zullen kunnen overleven". De republikeinse senator Capehart noem de het ontslag van MacArthur „de grootste van Trumans vele blunders". TOKIO. (Reuter). Dinsdag zijn afdelin gen van de 29ste Britse Brigade de rivier de Imdjin overgestoken. Zij bezetten het gehele stelsel van Chinese verdedigings werken ten Noorden van de rivier en on dervonden daarbij weinig tegenstand. De juiste plaats van de opmars is niet bekend gemaakt. Een volledig stelsel van Chinese verdedigingswerken op de Noor delijke oever werd bezet. De Noordelijken blijven zich in de drie hoek Hwatsjon-Tsjorwon-Koemhwa ver sterken voor hun voorjaarsoffensief. Pilo ten der UNO hebben gisteravond bijna 2000 voertuigen in Zuidelijke richting zien trekken, komende van bevoorradingscentra in Noord-Korea. De Noordelijken reden langs weinig gebruikte kleine wegen en vermeden de hoofdwegen. BRUSSEL, (Reuter). In kringen, die in nauwe relatie met de Belgische regering slaan, wordt vernomen, dat België, als ge volg van een misverstand ten aanzien van de constitutionele positie der Belgische legering, waarschijnlijk 30 millioen dollars Marshall-hulp zal moeten missen. Amerika heeft de Marshall-hulp opge schort in afwachting van een bevredigende wijziging van de gerechtelijke beslissing, waarbij beslag is gelegd op een bedrag van 7 millioen dollar, dat bij een Belgische bank door de Griekse regering was gede poneerd als betaling voor rails, geleverd aan de Griekse spoorwegen. In deze kringen verklaart men, dat het de regering krachtens de grondwet niet mogelijk is tussenbeide te komen in ge rechtelijke aangelegenheden, doch dat de regering een hooggeplaatst functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken naar Athene heeft gezonden om een compromis te vinden. De beslaglegging is geschied op verzoek Etienne Rey: De meeste mensen kunnen aan middelmatigheid slechts ontko men door leed. van de Sociéié Commerciale Beige, verkoop agente voor een metaalfirma bij Luik, die de in beslag genomen gelden wenst te ge bruiken als terugbetaling van een Griekse schuld, die reeds sedert 1926 uitstaat. PARIJS, (AFP). In Amerikaanse kringen te Parijs heeft men Dinsdag ver klaard, dat er door de Amerikaanse rege ring nog geen definitieve beslissing is ge nomen omtrent de opschorting van de Marshall-hulp aan België. Naar vernomen wordt zal onmiddellijk door de E.C.A. een nota aan de Belgische regering worden ge zonden, waarin deze wordt gewaarschuwd, dat alle financiële hulp, die aan België volgens het plan-Marshall werd toegezegd, zal worden opgeschort, wanneer de Belgi sche autoriteiten het beslag niet doen ein digen. PARIJS (Reuter). Heden wordt de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, in Parijs verwacht voor de laatste besprekin gen over het plan-Schuman met de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Italië, België, Nederland en Luxem burg. Dit eerste bezoek in vredestijd sedert twintig jaar van een Duitse kanselier,wordt in Parijs verderreikend geacht dan het afhandelen van het verdrag. Dr. Adenauer wordt in Parijs beschouwd als de leidende Duitse voorstander van een Frans-Duitse toenadering. Een groot aantal Duitse jour nalisten is reeds in de Franse hoofdstad aangekomen. Dr. Adenauer wil in Parijs met Seliuman spreken over de wijziging van het bezet tingsstatuut in een tweezijdig verdrag, zo heeft hij meegedeeld. In een radiotoespraak BONN. (A.N.P.). Do besluiten, die dooi de raad van de C.-ganisatie voor Europese Samenwerking te Parijs zijn genomen met betrekking tot c!e Duitse handel, hebben in Bonn geen verrassing gewekt, doch zijn wel op enkele-bedenkingen gestuit. Ver wacht kan worden, dat de Duitse regering deze week in Parijs enkele wijzigingen zal voorstellen. Zo is men op het ministerie van Economische Zaken bevreesd over de aanbeveling van de O.E.E.S., dat aan Duitsland voor Mei toegestane extra im porten van dertig millioen dollars in de eerste plaats besteed zullen moeten wor den in de door Duitse invoerbeperking het sterkst getroffen landen (waaronder Ne derland). Er wordt op gewezen, dat juist deze landen in het algemeen niet beschik ken over grondstoffen, waaraan Duitsland behoefte heeft. Het verluidt, dat van Duit se zijde zal worden voorgesteld tien mil lioen dollar te besteden voor de invoer van bepaalde groepen goederen, zonder reke ning te houden met de landen van her komst. LONDEN. (Reuter). In Londen worden sinds Maandag geheime besprekingen tus sen Amerikaanse en Britse functionarissen gehouden over het verzoek van Joego slavië om een lening ten bedrage van ruim 40 millioen gulden van Engeland en een ten bedrage van 20 millioen dollar van de Verenigde Staten ten behoeve van het aankopen van grondstoffen. Frankrijk zal Joegoslavië voorzien van benodigdheden voor het fabriceren van lichte wapenen en artillerie, aldus ver klaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Dins dag te Parijs. Deze uitrusting maakt deel uit van de Franse voorraden, die niet langer in ge bruik zijn ingevolge het besluit van de lan den van het Atlantisch pact om hun wa penproductie te standaardiseren. Volgens .de woordvoerder zouden Enge land en de Verenigde Staten waarschijnlijk het Franse voorbeeld volgen. zei de bondskanselier, dat hij met een zekere ontroering de reis naar Parijs onder neemt. Hij geloofde, dat de bijeenkomst i\ Parijs werkelijk een geschiedkundige betr kenis voor de vrede in Europa zou hebbe Een goede verstandhouding tussen Frank rijk en Duitsland zou een beslissende voo waarde zijn voor de vereniging van Eu' - pa. De moeilijkheden zouden overwonm kunnen worden, als beide landen een g> deelte van hun nationale souvereini'. overdragen aan een boven-nationale fe-: - ratie. Het plan-Schuman verwerkelijkt e dergelijke oplossing, aldus Adenauer. Voorts verklaarde Adenauer, dat hij r naar Parijs zou reizen, wanneer hij r geloofde, dat de bondsdag het plan-Sch' man zou ratificeren. „Het Duitse vo' hoopt, na de misslag van een nationalist, tische politiek, op een tijdperk van vreé in een Europese federatie", aldus Adenaue Critiek De correspondent van het A.N.P. schrijf' „Dr. Adenauer wordt bij zijn eerste reis naar Parijs vergezeld door de heftigste critiek. die de sociaal-democratische oppo sitie zich tot dusver tegen het plan-Schu man heeft veroorloofd. Dr. Schumacher heeft aan de vooravond van Adenauer's reis nog eens zijn onverzoenlijkheid jegens het aan Frans initiatief ontsproten plan gedemonstreerd. Als fundament voor een nieuw Europa is het volgens de officiële persdienst van de sociaal-democratische nartii, „zonder enige duurzame draag kracht". Ook in kringen der regeringscoalitie ont breekt het niet aan „zure opmerkingen" Adenauer heeft volgens de officiële ver klaring der liberale partii verzuimd de openbare mening in te lichten over de strekking van het plan. en de redenen die de regering tot de principiële aanvaarding gebracht hebben. Deze opmerking gaat ver gezeld van een duidelijke uiting van mis noegen over Adenauer's besluit om zelf minister van Buitenlandse Zaken te wor den. De verlanglijst, die Adenauer mee neemt, beperkt zich naar hier wordt opgemerkt, niet tot het plan-Schuman zelve, en de verdeling van de zetels in de leidende or ganen en het moeilijke vraagstuk van het Saargebied in het bijzonder. Men neemt aan. dat Adenauer van de gelegenheid van zijn eerste buitenlandse bezoek gebruik zal willen maken om het thema van de reste rende Duitse economische wensen in. zijn geheel aan te snijden. Ondanks de voldoe ning over de jongste opheffing van beper kingen voor scheepsbouw en industrie blij ven er nog voldoende Duitse verlangens. Daar is in de eerste plaats het vraagstuk van de hoogte van de gedwongen Duitse kolenexport. In Duitse kringen ziet men in de besprekingen over het plan-Schuman een ongezochte gelegenheid dit vraagstuk opnieuw aan te snijden. Dit temeer, omdat de uitwerking der opheffing van enkele industriebeperkingen eerst volledig zal kunnen worden, indien Duitsland zelf over voldoende kolen kan beschikken. Vandaag stond het weer in ons land onder invloed van een zwakke rug van hoge druk die zich tussen twee depres sies bevond. Hierdoor kreeg het weer een enigszins ander karakter dan we de laatste dagen gewend waren. Zoals gewoonlijk het geval is, ging ook deze rug van hoge luchtdruk ge paard met flinke opklaringen, hoewel ook nog enkele buien voorkwamen. Voor morgen zijn de vooruitzichten weer wat somberder tengevolge van een depressie ten Zuiden van IJsland die zich in Zuid- Oostelijke richting beweegt. O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW, HALF BEW. ZWAAR 8EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR I005* ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK LLAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NASTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP !S EEN WIND- SNELHËID VAN VIJF METER REP SECONDE- WEER TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag- avond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht flinke opklaringen en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met S plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige. J later vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Hoog en laag water te ÏJmuiden Woensdag 11 April jj Hoog water: 6-31 en 18.51 uur. Laag water: 2.08 en 14.31 uur. Donderdag 12 April j Hoog water: 7.07 en 19.31 uur. S Laag water: 2.40 en 15.01 uur. iuUUHHUIIIIIIUIUIIUUHUHIIIUIUIIUIUlï

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1