D.D.D. North State f 200.000.000 Ckefarine 4' Saar en Silezië r PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE r Wereldnieuws Radio geeft Donderdag 372 PCT NEDERLANDSE STAATSLENING 1951 V Viervoudigezéér krachtige werking. IN DE WERELDPOLITIEK ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van de financiering van de buitengewone militaire uitgaven. Looptijd ten hoogste 25 jaren. INSCHRIJVING op 12 April 1951 van 9 tot 16 uur Ontzetting uit de kiesrechten Clandestiene radiozender in Hardenberg opgespoord Voorschot op toelage van 5 pet. voor gemeentepersoneel Voor een gezonde Aantal koopvaardijschepen neemt nog steeds toe Pseudo-ministersdochter veroordeeld „Het Radioprogramma'7 zonder Nederlandse programma's Jensen van de kaart Geen brandjes meer op de Johan van Oldenbarnevelt Auto slipte en reed tegen boom Kort geding tussen bakker en dierenvriend De stijging der metaalprijzen District Haarlem der N.P.V. veertig jaar ■I cigarettes li WOENSDAG 11 APR TL 1951 O -J Terwijl de plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden vruchteloze discussies voeren over détails van de grote kwesties, die straks op een viermogendlfedenconfe- rentie zouden moeten worden besproken, wordt aan beide zijden van het beruchte „gordijn" met verdubbelde inspanning ge tracht de situatie waarin de twistappel Duitsland zich bevindt uit te buiten. Met de bedoeling straks tijdens de besprekin gen der Grote Vier een zo sterk mogelijke positie in te nemen, proberen zowel de Oos telijke als de Westelijke mogendheden een eventuele wijziging in de bestaande situa tie die in hun nadeel zou zijn, te voorkomen door deze situatie te verstevigen of te con solideren. In het Westen is het de Saar-kwestie, die bij een eventuele brede bespreking van het Duitse vraagstuk door de Grote Vier ge noemd zou kunnen worden als splijtzwam in de vroegere geallieerde verbondenheid in het Oosten fungeert het industrie gebied van Opper-Silezië als zodanig. Deze twee, voorheen Duitse, gebieden zijn onder de voorlopige regeling vlak na de oorlog genoemd als onderwerpen die door het ko mende vredesverdrag hun definitieve be stemming zouden krijgen, doch zo goed als Frankrijk verder gegaan is dan in die voor lopige regeling ten aanzien van het Saar- gebied werd toegestaan, heeft de Sovjet- Unie de Oostelijke grens van Duitsland de Oder-Neissegrens een meer dan voor lopige betekenis gegeven en alles wijst erop dat de Sovjet-Unie en Polen deze grens als een definitieve beschouwen. Wat het Saargebied betreft, de wijze waarop Frankrijk dit rijke industriële en minerale „krachtstation" bij zijn eigen economie en industrie heeft ingeschakeld, was zelfs de Amerikanen en Engelsen aan vankelijk te bar. De Saarlanders zelf waren het er ook niet helemaal mee eens en slechts de moeilijke vraag hoe de status van hun land anders zou moeten worden geregeld bracht hen tot een zekere mate van samenwerking met Frankrijk, dat in tussen blijk gegeven heeft van matiging en rekening houdt met de politieke labiliteit der Saarlanders, die gemakkelijk zou kun nen worden verbroken door onvoorzichtige manoeuvres. De groeiende neiging naar een federale constructie van Europa, die vooral in Frankrijk en West-Duitsland is ontstaan, heeft de kwestie van het Saargebied andere mogelijkheden tot oplossing gegeven. Als inleiding tot die oplossing heeft Saarland reeds zitting gekregen in de Europese As semblee, tezamen met West-Duitsland, en naar gebleken is vormt Saarland in die As- semblée een van de meest-realistisch den kende en actiefste leden, niet als indiener van vage moties of compromis-resoluties, doch als een lid dat zich geen andere op lossing voor Europa meer kan denken dan die van een volledige politieke federatie. Dat komt omdat die federatie volkomen na tuurlijk overeenstemt met zijn eigen posi tie: Tussen Duitsland en Frankrijk gelegen als begeerde buit, los van star nationalisme, zou Saarland in een federaal Europa pas de mogelijkheid tot volwaardige politieke vol wassenheid verkrijgen. Voorshands is de band met Frankrijk nog te sterk, doch in een federaal geheel zou deze afhankelijk heid kunnen worden gereglementeerd, en tevens zou daarin een volkomen garantie tegenover eventuele Duitse annexatie plannen zijn gelegen. De Sovjet-Unie heeft met Opper-Silezië geenszins de voorzichtigheid betracht die in het Westen ten aanzien van het Saar gebied getoond is. Zij heeft Polen een voudig uitgebreid met het Oostelijke deel van Duitsland en onder politieke dwang is deze toestand door de beide regeringen aanvaard en bevestigd, Het ligt voor de hand dat deze kwestie voor de komende onderhandelingen over een vredesverdrag een schier onoverkomelijk struikelblok zal vormen, temeer waar ook de aansluiting van het Saargebied bii Duitsland met welke eis de Russen in de kaart van de Duitsers willen spelen als tegenprestatie ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8,00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Bas en piano. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Prome nade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.30 Cembalo. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Ver- zoekprogramma. 18.30 De stem van de Chris telijke vakbeweging. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In diens- van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.20 Buitenlands over zicht. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1,5—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10,45 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Klemkunstprogramma uit Langen- dijk. 11.40 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Metro- pole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Concert. 14,00 Platen. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor ten nissers. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Hawaiïan- muziek. 19.40 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten- 20.15 Philharmonisch orkest. 22.CO Hoorspel. 22.25 Platen. 23.00 Nieuws. 23 15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ziel van mijn land. 24.00 Klankbeeld. 15.30 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.15 Engelse les. 16.30 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogram ma. 21.00 Roer-roer-romme-de-pot. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. voor hun steun aan de Oostelijke annexatie voor Frankrijk natuurlijk volkomen on denkbaar zal zijn. Het is intussen interessant te merken, hoe de Poolse communistische regering tracht de geallieerden wat Silezië betreft voor een voldongen feit te stellen. Zij doet dit natuurlijk anders dan het Westen. Niet door bijvoorbeeld de funda menten van een Oostelijke landenfederatie te leggen, waarin Silezië zich als semi- onafhanklijk gebied thuis zou kunnen voe len neen, zover gaan de pogingen om Sileziës bevolking te gerieven niet. De Pool se regering probeert het door de religieuze gevoelens van de bevolking te exploite ren. Zij heeft na talloze terroristische maatregelen eindelijk een soort concor daat met de katholieke hiërarchie in het land gesloten en nu spant zij de katholieke overheid voor haar wagentje om te be reiken dat het volk de annexatie van Sile zië en dus de erkenning van de Oder- Neissegrens als een volkomen logische en wettelijke situatie gaat zien. De gevoelens der Poolse bevolking zijn natuurlijk in hoge mate afhankelijk van kerkelijke voorlichting en organisatievormen. Wan neer in de kerkelijke geografische indeling de oude grens tussen Duitsland en Polen zou kunnen worden weggevaagd, zou de regering in de toekomst een sterk argu ment hebben om de nieuwe grens ook in derdaad als een natuurlijke te beschou wen. De primaat van Polen, aartsbisschop Stefan Wysjinski (een verre bloedverwant van de Russische minister van die naam) is thans naar Rome onderweg om de Paus te bewegen de kerkelijk provinciale inde ling in het gebied van Polen en Silezië te herzien. Een gunstige factor voor de Pool- ADVERTENTIE KONINKRIJK DER NEDERLANDEN uit te geven tot een bedrag van b(j het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, uitsluitend door bemiddeling van Banken of Commissionairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel). se regering is daarbij dat de Poolse bis schoppen reeds sinds 1946 deze herziening hebben gevraagd, omdat zij voor onover komelijke moeilijkheden bij de zielzorg stonden. Het Vaticaan heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de herziening moest wachten op het Duitse vredesver drag. doch thans zal bisschop Wysjinski waarschijnlijk aanvoeren dat er in Polen een nieuwe bloedige vervolging van de kerkelijke leiders zal plaats hebben wan neer de Paus weigert. Het wordt voor het Vaticaan een zeer penibele kwestie, daar het zowel met „ja" als met „neen" een politieke beslissing zal nemen die van de ene dan wel van de andere zijde zeer kwalijk zal worden ge nomen. J. L. In Zandvoort werd gistereneen demonstratie gegeven met „pyro technische lucht- reclame". Door middel van een bom ywrden pamfletten of reclame-voorwerpen de lucht ingeschotenDe laatste blijken al naar gelang de. weersgesteldheid van 5 tot 30 minuten in de lucht. Rechts op de foto ziet men hoe de bom in het „kanon" wordt gestopt. Links: Voor de ogen van de verbaasde toeschouioers hing er plotseling een auto in de lucht. Tribunaal-beslissing in deze is geen rechterlijke uitspraak Een caféhouder te Oss zag zich door B. en W. zijn drankwetvergunning ontnomen op grond van „bekend slecht levensgedrag", namelijk zijn gedrag vóór en tijdens de be zetting, waarvoor het tribunaal hem onder meer had gestraft met ontzetting uit de kiesrechten. Tegen het besluit van B. en W. ging de kastelein in beroep bij Gedeputeerde Sta ten. Deze lieten de vraag van „bekend slecht levensgedrag" in het midden, maar gaven B. en W. toch gelijk. Want behalve voor „bekend slecht levensgedrag" moet volgens de Drankwet een vergunning ook worden ingetrokken zolang de houder uit zijn kiesrechten is ontzet. Uit de overgang van de rechtsmacht der tribunalen naar de kantongerechten leid den Gedeputeerde Staten af, dat een tri bunaalbeslissing een rechterlijke uit spraak is. De Kroon vernietigde echter het besluit van Gedeputeerde Staten. Zij overwoog dat uit artikel 5 lid 2 van het Tribunaalbesluit valt af te leiden, dat de uitspraak van een tribunaal omtrent de ontzetting van rech ten bij wijze van bijzondere maatregel geen rechterlijke uitspraak is. Naar aanleiding van deze beslissing schrijft mr, Ph. I. E. van Woensel in „De Nederlandse gemeente" dat onze Grondwet alleen maar ontzegging van het kiesrecht kent bij rechterlijke uitspraak. Indien dus de' tribunaalbeslissingen geen rechterlijke uitspraken zijn, dan is artikel 4 lid 1 van het Tribunaalbesluit, voorzover daarbij de tribunalen bevoegd worden verklaard ter zake van ontzetting uit de kiesrechten, in strijd met de Grondwet. De schrijver wil echter niet tot die con clusie komen, doch veeleer de tribunaal beslissingen wel als rechterlijke uitspraak beschouwen. Het betrokken Koninklijk Besluit schept onbillijke verschillen tussen hen, die bij tri bunaalbeslissing en hen, die door de kan tonrechter uit hun kiesrecht zijn ontzet. Ambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie in de gemeente Hardenberg de clandestine radio zender „Hollandia" opgespoord. De eigenaar, de 20-jarige H. O. uit Har denberg, kreeg een proces-verbaal. De zender en negentig gramofoonplaten wer den in beslag genomen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld dat een Koninklijk Besluit zal wor den uitgelokt ten einde na de 5% loonsver hoging voor particuliere werknemers ook aan het rijkspersoneel een dergelijke toe lage te verlenen De minister heeft er geen bezwaar tegen indien gemeentebesturen aan hun perso neel reeds aanstonds een voorschot geven op de te verlenen toelage. ADVERTENTIE natuurlijke gelaatsverzorging H a m e a - c r m e. 45-90 ct. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek was de Nederlandse koopvaardijvloot op 1 Januari 1951 als volgt samengesteld: 33 passagiersschepen met een inhoud van 350.314 b.r.t. (per 1 Jan. 1950 30 passagiers schepen met 322.831 b.r.t.); 161 vrachtsche pen met passagiersaccomcdatie, inhoud 909.669 b.r.t. (114 met 577.072 b.r.t.); 247 vrachtschepen zonder passagiersaccomodatie, inhoud 1.042.084 b.r.t. (282 met 1.353.571 b.r.t.); 560 kustvaartuigen met 167.146 b.r.t. (492 met 142.701 b.r.t.) en 85 tankschepen inhoud 483.417 b.r.t. (74 met 370.134 b.r.t.). De Amsterdamse modiste J. van G. is gisteren door de Alkmaarse rechtbank con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen maanden en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Mej. Van G., die zich destijds uitgaf voor de dochter van minister Van Maarseveen, was ervan beschuldigd een pensionhouder in Bergen te hebben opgelicht voor een be drag van 9.000.van diefstal van een chèque ten nadele van een meubelfabri kant en van vervalsing van een chèque. De president van de Amsterdame recht bank, uitspraak doende in het op 4 April behandelde korte geding, vier Nederlandse radio-omroepverenigingen die als eisende partij de stichting „Het Radioprogramma" hadden laten dagvaarden, in het gelijk ge steld. De omroepverenigingen hadden geëist, dat de stichting op straffe van betaling ener dwangsom gedwongen zou worden tot stop zetting van de uitgave van „Het Radio programma" waarin de programma's der vier omroepverenigingen in verkorte vorm werden afgedrukt. In de overwegingen van het vonnis wordt vermeld, dat sedert 1934 in een aantal korte gedingen door presi denten van verschillende rechtbanken de omroepverenigingen steeds in het gelijk zijn gesteld. Bij deze gedingen zijn de verschil lende presidenten steeds tot de conclusie ge komen, dat de radioprogramma's beschermd worden door de Nederlandse auteurswet en niet mogen worden beschouwd als nieuws berichten. In het onderhavige geval achtte de president van de Amsterdamse recht bank het niet nodig af te wijken van deze vorige vonnissen, zodat hij de vordering van de omroepverenigingen toewees. Hij beval de stichting in het door haar uitge geven weekblad het drukken van de Nederlandse radioprogramma's in verkorte of onverkorte vorm achterwege te laten en bepaalde, dat de stichting bij overtreding van dit bevel voor ieder uit te geven nummer 10.000 aan de eisende partij als dwangson zal moeten betalen. Enkele weken geleden arriveerde in Am sterdam een Deen, die Nederlandse hoteliers trachtte te interesseren voor wat hij noemde „levende wegwijzers". Zijn plan was een kaart van Amsterdam te voorzien van lichtjes, die verbonden wa ren met knoppen. Een druk op het knopje „Rijksmuseum" en een reeks lichtjes zou aanwijzen hoe men langs de kortste weg er heen kon komen of welke tram men zou moeten nemen. Maar Jensen leende ook links en rechts geld tot een bedrag van 3000, zonder er iets tegenover te kunnen stellen. Omdat dat zo niet door kon gaan, heeft de vreemdelingenpolitie zich met Jensen bemoeid. Hij is op transport naar Denemarken gesteld en de toeristen, die dit jaar Amsterdam bezoe ken, zullen voorlopig nog wel de weg moe ten vragen of met een kaart zonder lichtjes genoegen moeten nemen. Een van de opvarenden van de Johan van Oldenbarnevelt heeft radio-telegra fisch aan het A.N.P. meegedeeld dat zich aan boord van dit emigrantenschip geen brandjes meer hebben voorgedaan sinds het schip voor de tweede maal uit IJmui- den is vertrokken. De Johan van Oldenbarnevelt bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. Eén dode, één zwaar gewonde Op de rijksweg Roosendaal-Bergen op Zoom, onder de gemeente Wouw, gebeurde Dinsdagavond omstreeks half zes een ernstig ongeval, dat aan de 69-jarige ge- pensionneerde kapitein der kustvaart G. Pepping uit Stadskanaal, het leven heeft gekost. De heer P. reed met zijn dochter in een auto over de rijksstraatweg. Op de plaats waar de betonweg overgaat in klin kerbestrating, remde hij vrij sterk. Ten gevolge van de gladheid van het wegdek slipte de wagen en botste tegen een boom. De heer P. was op slag dood. Zijn dochter werd ernstig gewond en is naar een zie kenhuis in Roosendaal overgebracht. De president van de Haagse rechtbank had in kort geding te beslissen in het ge schil tussen een bakker uit de Trompstraat te Den Haag en diens bovenbuurman, een groot dierenvriend met een zwak voor kat ten. De bakker klaagde erover dat de kat ten van zijn bovenbuurman een ondrage lijke lucht en een smeerboel in zijn winkel veroorzaakten. Bovendien vroeg de bakker ontruiming van de boven-étages, omdat het gefyele pand verbouwd moest worden. De bovenbuurman had geweigerd de aannemer in zijn woning toe te laten. De dierenvriend vond het schandelijk dat hij wegens zijn liefde voor katten voor de rechter moest verschijnen. „Dierenbeulen moeten voor de rechter komen". De raadsman van de bakker voerde aan, dat de dierenvriend soms tien tot tachtig katten in zijn woning had, dat het zand van de kattenbakken het toilet had verstopt en dat de taartjes van de bakker door katten- vuil bedorven waren. De dierenvriend verklaarde, dat wat de bakker kattenvuil noemde, regenwater was geweest en dat hij ten hoogste dertien kat ten had gehad en er thans nog slechts twee hield. Hij bleek bereid zijn woning enige tijd te verlaten, mits hij er na de verbou wing weer in zou kunnen trekken. De pre sident bepaalde daarop, dat de bovenbuur man Maandag zijn woning zal moeten ver laten. De beslissing over de vraag, of hij zijn verbouwde woning later weer zou kun nen betrekken, liet de president over aan de kantonrechter in Den Haag, bij wie de bakker reeds een ontruimingsprocedure had aanhangig gemaakt. Indien de kanton rechter geen bevel tot ontruiming geeft, zal de dierenvriend dus na de verbouwing weer in zijn woning kunnen gaan. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde 67,50. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geven de indexcijfers over Februari der invoerprijzen van een aantal ingevoerde grondstoffen (basis 1948 100 opnieuw een stijging te zien. Zo steeg staafijzer van 137 in Januari tot 153 in Februari, ijzer en staaldraad van 123 tot 130, plaatijzer (minder dan 1,1 m.m.) van 134 tot 151, plaatijzer meer dan 1,1 m.m. van 144 tot 169, roodkoper in bladen van 192 tot 219, roodkoperdraad van 236 tot 241, roodkoper in buizen bleef op 174 onveranderd, geelkoper in staven steeg van 210 tot 219, geelkoper in bladen van 186 tot 190, lood in blokken van 150 tot 174, zink in blokken van 264 tot 265 en blik van 171 tot 175. ADVERTENTIE Chefarine„4" werkt viervoudig, wanielk tablet bevat vier verschillende genees* middelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het district Haarlem van de ver eniging „De Nederlandse Padvinders" zal van 2 tot 9 Juni een gedenkweek worden gehouden. Zaterdag 2 Juni, de eerste dag waarop het padvinderscorps de Haarlemse burgerij op het veertig-jarig bestaan opmerkzaam gaat maken, wordt een défilé gehouden, dat eindigt in de Haarlemmerhout, waar welpen (jongens van 8—12 jaar) en verkenners (jongens van 12—17 jaar) een demonstratie zullen geven van het padvinderswerk. In de Vishal op de Grote Markt wordt een tentoonstellinig ingericht, die voor de aan vang van het défilé geopend zal worden en die gedurende de gedenkweek op alle avonden en enkele middagen is opengesteld, behalve op Zondag. Zondag wordt een wijdingsdienst gehouden. Van Maandag af kunnen de padvinders meedoen aan een stadsspel. Op Woensdag-, Donderdag- en Vrijdag avond staan voorstellingen op het program ma. In de Stadsschouwburg wordt een pad- vindersspel opgevoerd, waarvoor grote be langstelling wordt verwacht. De gedenkweek wordt besloten met een kampvuur op Zaterdag 9 Juni op het land goed Schapenduinen te Bloemendaal. Het is uitsluitend voor de padvinders bestemd. Om technische reden konden de jaarlijkse zwemwedstrijden niet in het programma worden opgenomen; deze worden op Dins dag 1 Mei in Stoop's Bad te Overveen ge houden. De burgemeester van Amsterdam heeft toegestaan, dat de cafés en restaurants in de nacht van Zaterdag 14 op Zondag 15 April tot 2 uur voor het publiek geopend blijven, zulks wegens de Zondagmiddag in het Olym pisch Stadion ie spelen voetbalwedstrijd Nederland—België. 43. Panda duwde Jolliepop een spade in de hand en groef toen weer verder, zonder af te wachten wat zijn bediende met het graafwerktuig ging doen. „Maar wdt is het doel van deze werkzaamheden, wanneer het ons er niet om begonnen is belangwekken de oudheden aan het daglicht te brengen?", zo vroeg Jolliepop bezorgd. „Ik ga een tunnel maken!", hijgde Panda. „Help mee! Schiet op!" Een tunnel maken behoort ongetwijfeld tot de meer geziene werk zaamheden", meende Jolliepop. „Uit ver keerstechnisch oogpunt is er veel voor tun nels te zeggen. Vaak overtreffen zij brug gen in menigerlei opzicht.maar niette min ontgaat mij het nut van een tunnel ter plaatse...." „Help me nu toch liever!", riep Panda, zonder te luisteren. „Het is na tuurlijk in hoge mate ongepast dat wij ons eigen graafwerk zouden verrichten", meen de Jolliepop; „dat zou mij er dus toe brengen om de behulpza7yie hand te reiken. Maar aan de andere kant.dat onze persoon lijke bediende zich tot graven zou. lenen is niet alleen ongepast, maar zelfs ondenk baar! Neen! Mijn beroeps-eer verbiedt mij hier te delven! Doch, aan de andere kant, ik meen te zien dat wij niet geheel op de juiste wijze werken, en het komt mij voor, dat er niets op tegen is wanneer onze be diende ons enig onderwijs geeft. Het onder wijzen van de graafkunst is weer iets anders dan de beoefening daarvan Waarschijnlijk zei hij nog wel meer, maar dat weet ik niet. Het resultaat was in ieder geval, dat hij tenslotte zijn spade krachtig in de grond stak en zei: Let wel! Ik zal u een voorbeeld stellen! Ik. zal u leren hoe men zoiets doet! Daar kunnen wij iets aan hebben!"en toen groef hij mee, en toen ging het werk veel vlugger, zodat er al spoedig een tunnel begon te ontstaan. Voorstel. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga. heeft Dinsdag in een persoonlijk schrijven aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de U.N.O., voorgesteld, dat Lie een conferentie van de grote mogendheden zal beleggen ten einde te pogen overeenstemming over internationale vraagstukken te berei ken. De conferentie zou op „neutraal" gebied in Azië, Afrika of Europa ge houden moeten worden. Volgens Azzam Pasja beleeft de wereld thans een van de critiekste perioden in de geschiede nis der mensheid. Azzam Pasja stelt een wapenstilstand in de „koude oorlog" voor van drie maanden, waarin de lan den zouden moeten pogen punten van overeenkomst te vinden. Kastelen. De regeringen van Syrië en de Libanon hebben gelden beschikbaar ge steld voor de restauratie der kastelen, die de kruisvaarders destijds gebouwd hebben ter bescherming van de toe gangswegen naar het Heilige land. Deze restauratie zal worden uitgevoerd onder leiding van de departementen voor oud heden der genoemde landen. Een bedrag van ruim 200.000 gulden zal worden be steed voor het herstel van het acht eeuwen oude fort Beaufort, gelegen aan de weg van Damascus naar Sidon. Geestelijke gezondheid. Het uitvoerend comité van de wereldfederatie voor geestelijke gezondheid heeft op zijn ver gadering in Dublin besloten een film bureau op te richten, met zetel te Am sterdam. Voorzitter van bovengenoemd comité is prof. dr. H. C. Rümke uit Utrecht. Protest. Stakende havenarbeiders te Auck land (Nieuw Zeeland), hebben besloten de U.N.O. om maatregelen te verzoeken tegen de regering van Nieuw-Zeeland, omdat naar hun mening de noodveror deningen van de regering om een einde te maken aan de staking, indruisen tegen het handvest van de rechten van de mens. Het protest wordt naar Lake Success gezonden. Indruk. Bij zijn aankomst te Parijs heeft president Auriol een beroep gedaan op zijn landgenoten om „niet de volken der V.S. en Canada die zulk een groot vertrouwen in Frankrijk hebben, teleur te stellen". Hij vertelde over zijn reis: „Wij hebben gepoogd te laten zien hoe Frankrijk in werkelijkheid is. De me ning over ons land is enigszins vertroe beld door onze interne geschillen, die meer indruk op het buitenland hebben gemaakt dan wij wel denken". Aanval. Aldo Cucchi, leider van de bewe ging, die zich van de Italiaanse com munistische partij heeft afgescheiden, werd gisteren licht gewond, toen hij en de „derde man" van de beweging, Coc- coni, bij het verlaten van een fabriek te Ferrara, werden aangevallen. Coc- coni werd vrij ernstig getroffen door een steen. De andere leider van de bewe ging, Magnani, dreef met een groep ar beiders van de fabriek de aanvallers op de vlucht. Verscheidene personen wer den door de spoedig ter plaatse versche nen politie gearresteerd. Zuur. De president van het West-Duitse parlement en de leiders van de Duitse visserij hieven gisteren in Kiel het glas op de succesvolle toekomst van de Duit se visserij, toen het gezelschap bijeen I was aan boord van het nieuwe schip „Schleswig". Na de eerste teug werden j de gezichten echter aanzienlijk.zuurder. De barman had de verkeerde fles ge pakt en de heren azijn ingeschonken. Beter. Mevrouw Pétain heeft medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Pétain bevredigend vooruitgaat. „Hij voelt zich zo goed als een man van bijna 95 jaar zich kan voelen", zei zij. Pétain heeft voor het eerst sinds Zaterdag gegeten. Bom. In een gebouw bij het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken te Rome is' gisteravond een bom ontploft. Onmiddellijk na de ontploffing trok de politie een cordon om het gebouw. De bom was gelegd op een uitstekende rand van de vijfde verdieping van het gebouw, dat door een binnenplein van het ministerie is gescheiden. Een vrouw in het gebouw wercl licht gewond. Een communistisch weekblad heeft kanto ren op de tweede verdieping. Verongelukt. Acht personen zijn Dinsdag omgekomen als gevolg van het veron gelukken van een „Skymaster" tran sportvliegtuig bij de landing op het vliegveld van Fairbanks in Alaska, een vliegbasis van de Amerikaanse lucht macht. Bemande raket. Drie Duitse raketpioniers hebben zich in Bremen uitgesproken voor het afschieten van een bemande onderzoekingsraket. De drie technici, Karl Poggensee, Rudolf Nebel en Albert Püllenberg, verklaarden bereid te zijn zelf met een bemande raket te starten. Voorts verlangden zij, dat de Duitse onderzoekingen op het gebied van ra ketten weer opgenomen zouden worden, zij het ten bate van vredesdoeleinden. ADVERTENTIE Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: H. Reinhart, kleermaker, wonende te Haarlem, Rekzstraat 131. Rechter-commis- saris: mr. H. J, Ferwerda. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. Rudolf Verhoeve, handelende onder de naam Uitgeverij „Dubbelhoef", wonende te: Bloemendaal, Donkerelaan no. 6. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. M. B. Cohen, advocaat en procureur te Aerdenhout. Aanneming-s- en Bouwbedrijf N.V. v/h. Firma H. Koster Zoon, gevestigd te Am sterdam, doch kantoorhoudende te Haarlem, Jansstraat 85. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. Adriaan Koenderman, wonende te Haar lem, Rozenhagenplein 9 en Marius Johannes Koenderman, wonende te Haarlem, Zocher- straat 73, gehandeld hebbende onder de firms Koenderman's Artistieke Perkament-Ver lichting, voorheen gevestigd te Haaarlem, Nieuwe Groenmarkt 21. Rechter-Commis- saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. B. J. Lambers. advocaat en procureur te Haarlem.fl Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. Froom, mandenma ker, wonende ie Haarlem, van Marum- straat 36. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Maretje van der Steur, wonende t« Haarlem, Cornelissteeg 10.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2