Vwaép, Het Hek van de Daan. „Haarlems Bloei nam vele initiatieven i H. de Graaff Nieuw Leven" bestaat veertig jaar Buitengewoon concert „Haarlems Bloei" Belgisch elftal Gooi ze niet weg Agenda voor Haarlem Nieuwe reddingboot voor de N.Z.H.R.M. Poging tot oplichting mislukte Post voor de „Kota Inten" Zeepkistenrace op Grote Markt Belgisch Gidsen Regiment speelt 30 April in Haarlem O Hoogachtend Nooit volmaakt In de hoofdstad uit J Haarlem versloeg LSK met 5—3 Brazilianen kochten ijsmutsen en dikke truien LINCOL WASDOOS Achtste zege van DWT Fanny Blankers—Koen en Slijkhuis spreken in Overveen Een vrolijke noot!! WOENSDAG 11 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vorige week deelden wij enige bij zonderheden mee over de vereniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten welke in 1936 is omgezet in de stichting „Haarlems Bloei". Toen besteed den wij in het bijzonder aandacht aan de vroegere vereniging, welke zestig jaar ge leden werd opgericht en thans willen wij wat verhalen over de vele initiatieven van de stichting. Door de economische crisis verminderde de belangstelling van het werk van de ver eniging voor vreemdelingenverkeer na 1929. De heer P. J. M. van Tetering nam in 1936 het initiatief de vereniging te reorga niseren en het resultaat was, dat op 7 De cember van dat jaar de stichting „Haar lems Bloei" werd opgericht. In de werk zaamheden kreeg het gemeentebestuur een aandeel. De voorzitter moest een lid van het college van B. en W. zijn en de leden van het algemeen bestuur moesten be noemd worden door het gemeentebestuur. De eerste voorzitter was de heer W. J. B. van Liemt, die tot 1945 op voortreffelijke wijze zijn taak heeft waargenomen. Daarna heeft de heer D. J. A. Geluk het voorzitter schap vervuld en de leiding had bij vele feestelijkheden. De heer J. W. A. Stalpers, chef van de afdeling algemene zaken ter gemeente-secretarie, werd in 1937 gekozen tot lid van het dagelijks bestuur. Nog steeds vervult hij deze functie tot voldoening van het gemeentebestuur en van het bestuur der stichting. Nadat de stichtingsakte was gepasseerd volgde een oproep voor de functie van directeur en zeventig sollicitaties kwamen binnen. Benoemd werd de heer C. S. Th. van Gink die op 1 Februari 1937 in dienst trad. De eerste taak was om bekendheid te geven aan de stichting en begunstigers te werven. De belangstelling was groot en het aantal begunstigers bedroeg ruim elfhon derd. Later bedankten velen, hetgeen het bestuur der stichting betreurde, omdat er werkzaamheden werden verricht welke voor deze begunstigers van belang waren. Op het ogenblik is het aantal voor uitbrei ding vatbaar en gehoopt wordt dat speciaal die stadgenoten, die vele vreemdelingen in hun zaken krijgen, zullen toetreden. In het eerste jaar van de stichting „Haar lems Bloei" werd een boekje, getiteld „Wandelingen dwars door Haarlem", uit gegeven. Het jaar daarop volgde de uit gave van een gids van twee en zeventig bladzijden, die gratis uitgereikt werd. Na de bevrijding verschenen er folders voor de stad en de omgeving. In grote getale zijn die verspreid. De oprichting van de Gewestelijke bond van verenigingen van Vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland in 1938 heeft er toe bijgedragen/dat er een goede samen werking bestaat met de omliggende ge meenten. Daardoor wordt niet gedacht aan plaatselijke belangen, maar aan die voor de gehele streek. Een gemeente op zich zelf heeft wel de mogelijkheid wat te bieden aan de vreemdelingen, maar als streek zijn er meer mogelijkheden. Zo is Zuid-Kenne merland een geschikte plaats voor vacantie- gangers. Pe financiën hebben in de loop der jaren steeds zorgen gebaard, doch het bestuur is er altijd in geslaagd de eindjes aan elkaar te knopen en het heeft vertrouwen, dat de stadgenoten de stichting niet in de steek zullen laten. De gemeente heeft het werk altijd in bijzondere mate gesteund. In 1937 werd een subsidie verleend van 2500. Na de bevrijding werd dit bedrag ook ge schonken, doch door uitbreiding van het aantal personeelsleden, de verhoging der kosten enzovoort is het bedrag gestegen tot 14.500 voor 1951. Met het houden van loterijen werden goede financiële resul taten geboekt. Getracht wordt weer een verloting te houden, doch tot heden heeft de minister van justitie nog geen toestem ming verleend. De stichting is financieel goed door de oorlog gekomen, dank zij een verzekering. „Haarlems Bloei" heeft aan vele feesten van de laatste jaren zijn medewerking ver leend. Voor de viering van het zevenhon derdjarig bestaan van Haarlem werd een speciale commissie benoemd, die gezox-gd heeft voor prachtige feesten. Aangemoedigd door dit succes werden in de daarop vol gende jaren in de zomermaanden bloemen- weken gehouden met bloemencorso's. Voor laatstgenoemde evenementen bestond ieder jaar grote belangstelling. Het Haarlems jaarboekje is een uitgave van de stichting; in brede kring wordt dit boekje zeer gewaardeerd. Ook heeft „Haax*- lems Bloei" het initiatief genomen tot het ADVERTENTIE U kunt weer volop gemeten van de gezonde en „erkwWtende de-eel»'1""' WOENSDAG 11 APRIL Begijnhofkapel: Kex*k en Vx*edc, spreker ds. J. J. Buskcs, 8 uur. Frans Hals: „De blauwe dahlia", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwenkamp Borneo", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uui\ Palace: „Louisa", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Giu- liano", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De charge van de lichte brigade", 14 j., 2.15, 4.30, I en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivelspaard", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „De eerbiedige lichtekooi" (Comedia), 8 uur. Frans Halsmuseum: Stichting Haarlems Trio, 8 uur. Zuidcrkapel: Spreker Komman- dant A. C. Beekhuis, 8 uur. Protestants Chr. Nijverheidsschool: tentoonstelling en open bare lessen 2—5, 19—21 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. uitgeven van het boek „Stad van zeven eeuwen door de heer G. M. Nieuwenhuis. Verkeershuis Het verkeershuis op het Stationsplein dateert van 1932. Vroeger werden inlich tingen verstrekt in een kiosk, later in de ïoJ Van d° uitgang van het Station en van 1931 tot de opening van het verkeershuis in dat gedeelte van het station, waar thans het Inlichtingenbureau der Nederlandse Spoor wegen gevestigd is. Vreemdelingen hebben steeds grote belangstelling getoond voor dit verkeershuis. In de loop van jaren is het aantal inlichtingen gestegen tot 50.000 per )aai\ Bovendien worden in hotels en restau rants folders uitgereikt. De laatste maan den is het verkeershuis inwendig ver bouwd. De ruimte voor het publiek is vergi-oot en op rustiger wijze kunnen be iers geholpen worden. Sedert 23 Maart LJ48 worden de bureauwerkzaamheden verricht in het Stadhuis. ADVERTENTIE WEDEROM EEN H.O.V.-CONCERT VOOR DE RAAD VAN OVERLEG Op Donderdag "19 April geeft de H.O.V. wederom een concert voor de Raad van Overleg, waarbij zijn aangesloten de Haar lemse Bestuurdersbond, de afdeling Haar lem van de Katholieke Arbeidersbeweging en de Haarlemse Christelijke Besturen bond. Er zal ditkeer een Russisch programma worden uitgevoerd, bestaande uit de Sere nade voor strijkorkest van Tsjaikofsky en het Tweede Pianoconcert van Rachmani noff. Soliste is de pianiste Ans Bouter. Het concert staat onder leiding van Toon Ver- hey. Wouter Paap zal als gewoonlijk de uit te voeren werken inleiden. ADVERTENTIE de fijnste chocolade drank Op 7 April 1911 werd ten huize van me vrouw C. SmitTermère door de heren W. Govers, M. A. Reinalda, W. T. Grootes en C. Hazevoet de geheelonthouders-toneel vereniging „Nieuw Leven" opgericht. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan houdt het bestuur, onder voorzitterschap van de heer J. J. Rohdens, op Zaterdag 28 April een receptie in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, waar des avonds, maar dan in de grote zaal, voor de leden een opvoering plaats heeft van de variété-i-evue „Lach- parade" door een beroepsensemble. Wegens het grote aantal leden wordt hiervan op Zondagavond 29 April een herhaling ge geven. Vóór de pauze zal de speciaal inge stelde jubileumcommissie het bestuur een bijzondere hulde bereiden. „Nieuw Leven" is destijds opgericht met het doel de avonden, georganiseerd door de Nedei-landse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, op te luisteren door het vertonen van toneelstukjes. Reeds na vijf jaar kon de eerste grote uitvoering in de toenmalige Jansschouwburg plaats hebben Langzaam maar zeker slaagde „Nieuw Leven" er in zich een eervolle plaats te veroveren in de rijen van de Haai-lemse dilettantenclubs. In de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog gaf men per seizoen vier toneelvoorstellingen, een bal-masqué en een cabaret-avond. In de bezettingstijd dook de vereniging onder, daar men zich niet bij de Kultuurkamer wilde aansluiten. Na de bevrijding deed „Nieuw Leven" haar naam alle eer aan; thans staan er tweeduizend kunstlievende leden in de registers geboekt, zodat er van Zestig jaar geleden werd de „Vereniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" in het leven ge roepen. De doelstellingen worden thans nagestreefd door de stichting Haarlems Bloei, die van deze vereniging de voort zetting is en derhalve ook het jubileum viert. Dit geschiedt onder meer met een bijzoiider concert door de H.O.V. in samen werking met de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vi-iendschap" onder directie van Toon Verhey en Jack P. Loorij op Vrijdag avond 13 April in de gemeentelijke Con certzaal. Hierbij treden als solisten op: Jo Vincent, Annie Woud en Willem Andries- sen. Het gedeelte vóór de pauze is geheel gewijd aan Johannes Brahms (18331897) van welke componist eerst de Rhapsodie voor alt, mannenkoor en orkest ten gehoi-e wordt gebracht. De tekst, ontleend aan het gedicht „Harzreise im Winter" van Goethe, wordt gezongen door Annie Woud. Daarna vertolkt Willem Andriessen het Tweede Pianoconcert in Bes, door Bi-ahms geschre ven na een tweetal bezoeken aan Italië, dat zuiver muzikaal tot de heerlijkste ingevin gen van de meester behoort, zoals in het programma wordt gezegd. Na de pauze worden er wei-ken van Franz Schubert (17971828) uitgevoerd, te weten „Der Hii-t auf dem Felsen" (met Jo Vincent, sopraan en Antoon Strikkers, kla- Annie Woud rinet) en cle Achtste of Onvoltooide Sym- phonie. De uitvoering van de Alt-rhapsodie wordt geleid door Jack P. Loox-ij, die van de andere onderdelen van het programma door Toon Vei-hey. Het concex-t, waarvoor slechts een betrekkelijk geringe toegangs prijs wordt geheven, is bedoeld als ge schenk aan de burgei-ij, als dank voor de steun, die de organisatie in de loop der jaren heeft mogen ondervinden. Jo Vincent De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft Prinses Wilhelmina een reddingboot aangeboden. De Prinses zal deze molor- x-eddingboot, die op een scheepswerf in Muiden is gebouwd, overdragen aan de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij Willem Andriessen Dinsdagmorgen om ongeveer elf uur werd een importeur van vulpennen in Haarlem door een man opgebeld die namens een grote kantoorboekhandel in Leiden 58 vul pennen ter waarde van 1433 bestelde. In de loop van de middag zou hij, naar hij zei, de partij laten afhalen. En dat gebeurde ook: 's middags belde een dertienjarige jongen bij de importeur aan met de bood schap dat een onbekende automobilist hem gevraagd had een pakje te gaan afhalen. Inmiddels was echter gebleken dat door de Leidse firma géén bestelling was gedaan. De importeur vroeg de jongen dan ook de automobilist te gaan meedelen dat hij zelf maar even moest komen px-aten. Daar voelde deze man echter weinig voor. Hij rock vermoedelijk lont en is aan de haal gegaan. Pose. bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten" op weg naar Indonesië, welke in een der lussen- havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 12 April in Nedei'land woi'den ter post bezox-gd en post bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 23 April. Dc brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Djakarta, onder vermelding: „Aan boord van het troepen schip „Kota Inten". ieder stuk drie opvoeringen nodig zijn! In een artikel in het feestprogramma zegt de heer J. B. Schuil onder meer steeds prettige herinneringen te hebben bewaard aan de ex-nst, de toewijding en de liefde waarmee de werkende leden altijd weer hun i-ollen vervulden. Daarbij had men hel geluk, aldus deze oud-criticus die het als geen ander weten kan, meestal over enkele uitstekende speelkrachten te beschikken. Vooral het vrouwelijk element muntte uit. De heer Schuil noemt als voorbeelden: de talentrijke mejuffrouw Blokkei-, die door haar creatie van Nora de vertoning van het gelijknamige stuk van Ibsen tot een zeer verdiend succes maakte; de pittige Rie van Esch, die zich vooral in ingénue-rollen onderscheidde; de in moederrollen uitblin kende mevrouw Spiex-dijk en de vroeg- gestorven Dini Rohdens, een actrice met een mooie stem, warme voordracht en prettige distinctie. Bij de heren was het speciaal Kick Vosshard, die zich als speler en als regisseur voor „Nieuw Leven" ver- dienstelijk heeft gemaakt. Zijn wei-k wordt nu door de heer Jaap Kuyper met dezelfde ernst en-liefde voortgezet. Op de Bevi-ijdingsdag, 5 Mei. zal weer de „zeepkisten-race met levende motoi-en worden gehouden, die vorig jaar op de Grote Markt zo'n succes had. Deze aankondiging wox-dt nu reeds geplaatst: om de onderschei dene coureurs in de gelegenheid te stellen hun strijdrossen ixi gereedheid te brengen. Ook de „levende motoren" kunnen zich door middel van intensief eten reeds in topvorm brengen, warn twee rondjes om de Grote Markt duwen valt niet mee. Er wordt gestart in twee klassen, één voor jongens van 10—12 jaar en één voor jongens van 13 en 14 jaar. De hoofdprijs is een wis selbeker. Voorts zijn er fietsen, voetballen, voetbalschoenen en andere schone zaken voor de winnaars beschikbaar. Deelnemers kunnen zich opgeven bij garage Brinkmann, waar zij alle bijzonderheden over de race kunnen vernemen. Het is thans definitief, dat het Belgisch Gidsen Regiment op Maandag 30 April naar Haarlem komt. Het uit honderd en tien man bestaande muziekcorps zal op uitnodi ging van het centrum-comité van het Haarlems comité van nationale feesten een concert geven. De Belgen komen des mor gens in Dreefzicht bijeen. Om twaalf uur trekken zij via de Dreef en de Grote Hout straat naar de Grote Markt, waar zij volks liederen en de Gidsen-mars zullen spelen. Hierna volgt een officiële ontvangst op het Stadhuis. Verscheidene Belgische en Ne derlandse autoriteiten worden verwacht. Des middags om vier uur stellen de gas ten zich weer bij Dreefzicht op, marcheren naar de Grote Markt en geven daar tot zes uur een concert. De muziektent is te klein voor alle leden van het corps; een gedeelte moet daarom buiten de tent plaats nemen. Voetbal De Anno Sanlo-zender. die de Katholieken in Nederland ter gelegenheid van het Heilige Jaar aan de Paus hebben geschonken en waarvoor een millioen gulden werd bijeen gebracht, is naar Rome verzonden per spe ciale trein, bestaande uit zes 20-tons wagens. ADVERTENTIE ALKALI VRIJ E VLOKKEN Wij kunnen u van ganser harte aan bevelen deze maand eens een bezoek aan de tentoonstelling „Acht optimisten" te brengen. Deze wordt gehouden, blij kens de kexn-ig gedrukte uitnodiging die wij ontvingen, in de toonzaal van G. W. Biihrmann's Papiergroothandel aan de Keizersgracht, nummers 28 tot 46. Zoals men hieruit kan afleiden, heeft men een ruime keuze uit de toegangsdeuren. Om echter teleurstellingen te voorkomen delen wij mede dat er geen prijzen be schikbaar zijn voor degenen die zonder aai-zeling onmiddellijk de goede nemen. In één van de gangen, die wij abusieve lijk insloegen, hing een bordje aan de muur met een dringend verzoek om stilte. Wij zijn behoedzaam op onze tenen, met kloppend hart, weer naar buiten geslopen: enerzijds vreesden wij namelijk slapende honden wakker te ma-ken en daardoor met de dierenbe scherming in conflict te komen, ander zijds voelden wij ex* al even weinig voor om als inbrekers te worden beschouwd. Verlicht haalden wij dan ook adem, toen op de Keizersgracht een fikse regenbui ons kletsend om de oren sloeg. De volgende deur ontsloot voor ons een verzameling pas geverfde damestoiletten. Schrander als wij zijn begrepen wij direct, hoewel het licht er bijzonder helder door de ramen tuimelde, dat de expositie zich elders in het gebouw moest bevinden. Niet in het minst ontmoedigd door al deze avonturen zijn wij er tenslotte toch gekomen, via een met groejxe badkamer- tegeltjes omzoomde trap. Een aantrek kelijke jongedame, die tulpen schikte in een vaas, liet ons discreet alleen. Juist toen wij vijf minuten bezig waren met bepalen aan welke kant wij de bezich tiging van de vitrines met tekeningen zouden beginnen, werden wij gestoord in onze meditaties door een persoon, die ons verzocht het gastenboek te teke nen. „Dat is zeker één van de acht op timisten", dachten wij, want hij hield ons een potlood voor waaraan de punt ontbrak. De naam van de tentoonstelling is ons een ondoorgrondelijk raadsel gebleven. Optimisten zijn, volgens de dikke Van Dale schrijver van het Gx*oot Woor denboek der Nederlandse Taal lieden, die alles van de goede zijde beschouwen. Doch de lieden, die hier hun werk ex- posex*en, zijn gewone en ongewone teke naars: H. Bex*sex*ik, Jirn Brair, Herman Focke, Hugh Jans, Jan Lutz, Lex Metz, Wim van Wieringen en één tekenares: onze onmisbare Fiep Westendorp, van wie u iedere Zaterdagavond een illustra- tratie van deze rubriek kunt vinden. Wij zullen u geen beschrijving van al het bijeengebrachte materiaal gaan leve ren, want dan zou het einde zoek ge raken. De enige die ons stof tot ver wondering bood, was de heer Jan Lutz, die met verbijsterende hardnekkigheid meedeelt met vacantie te gaan en daar bij een vex-bazing wekken de wispelturig heid aan de dag legt, door nu eens het einde daarvan op 12 of 20 Augustus, dan weer op 3 September te bepalen, zich zelf daarbij voorstellend als een getergd lastdier. Het enige waar hij pertinent van overtuigd schijnt te zijn, is dat Jansse's brood zo lekker knappend moet wezen. Hiex'uit kunt u tevens afleiden dat de tentoonstelling ook boekomslagen en reclamedrukwerk omvat. Wij zouden alleen willen voorstellen de naam van de expositie te veranderen in „Acht tekenaars" of nog beter in „Acht tekenaars hoog". Er is nog een tweede reden waarom wij deze expositie onder uw aandacht brengen. Als u namelijk uw wandeling derwaarts bij de Amstel begint, dan kunt u zich een aardig beeld vormen van de lengte van de Keizersgracht, daar de kantoren van de opgemelde groothandel zich helemaal aan de andere kant bevinden. Onze betrouwbai-e gids Ton Koot raakt in zijn marsbevel „En nu Amsterdam in!" in extase van trots over wat hij noemt „het weergaloze plan der stadsuitbreiding" en de siei-lijk ge lijnde bruggen. „De trotse poorters", zö schrijft hij, „hielden niet op over de gx*achten, hun grachten, te wandelen en elkaar de huizen te wijzen van bekende stadgenoten". Waren zij inmiddels niet overleden, dan zouden zij er waarschijn lijk nu nog lopen. Als men eenmaal de Paleisstraat bij ie Westermarkt is overgestoken, dan wordt het plaveisel van de tx*ottoirs steeds slechtex*. Men krijgt de onaange name indruk door een duinlandschap te pionieren, dat aan een zee van ellende gi*enst. Men moet hier echter doorheen tot men bij de Groenlandse pakhuizen komt, volgens Ton Koot „een ogenstre- lend geheel, een zeldzame klank in de grachtenharmonie". Wij hebben scherp geluisterd, tenslotte onze oren tegen de muur gedrukt, maar wij hebben geen enkele klank gehoord, zelfs geen wan klank. Waaruit wij dus maar opmaak ten dat de gi*achtenharmonie juist die dag niet speelde. Misschien was de diri gent met vacantie. Maar hoe dan ook, deze voormalige filialen van de Pool streken dienen thans als opslagplaatsen voor het papier, waarmee de firma Bührmann in het groot de kost verdient. Wandelt men na een bezoek aan de expositie verder, dan komt men op het zogenaamde Papeneiland, waar Prinsen gracht en Brouwersgx*acht elkaar snij den, zoals Ton Koot het formuleert. Wie mocht vex-wachten dat er daarbij bloed zal vloeien, die vergist zich deerlijk, al neemt het water hier wel ondefinieer bare kleuren aan. Hier vindt men ook cle kamelenrug van de Lekkere sluis. Onze gids, zijn tocht voortzettend, verklaart dan dat hij de Melkmeisjes- brug links laat liggen. Nu, dat is geen wonder. Wij hadden wel eens willen zien hoe hij gedacht had dit gevaarte mee te nemen. Tegenover de Heren- markt (daar werd vroeger waarschijn- lijk handel gedreven in blanke slaven van hoge geboorte) ligt een miniatuur spoorbrug. Wij namen daarop allerlei sissende kinderen waar, kennelijk loco motiefje spelend. In één der percelen bevindt zich nog een gevelsteen uit het jaar 1749, voorstellende een hoge stoel en een vierkante tafel, met het opschrift „Nooyt volmaakt". Als u ons tot zover gevolgd bent, dan behoeft u nog slechts een paar honderd meter te lopen om het Centraal Station te bereiken, waar u de trein naar Haar lem kunt nemen. BOEDA. De Haagse Comedie voert hedeii-\ avond in de Stadsschouwburg iveder- om een herhaling van de comedie „Venus bespied" door Christopher Fry ten tonele onder regie van Cees Laseur, met Paul Steenbergen in de hoofdrol. Bert Voeten maakte de vertaling. Zaterdagmiddag geeft de stichting Ballet Recital een voorstelling in de Stadsschouwburg van een nieuw programma, dat men binnenkort in het buitenland gaat vertonen. Met Marie-Jeanne van der Veen, Loekie van Oven, Maria Huisman, Marianne Boudijn en Aart Versteegen. Vandaag en morgen in het Leidse- plein Theater de laatste vertoningen van „Leocadia" van ean Anouilh door de Nederlandse Comedie, welk gezel schap Vrijdag aan een nieuwe serie opvoeringen van Bakersprookje (met Mary Dresselhuys) begint. De Nederlandse Opera brengt Vrij dagavond „Madame Butterfly" van Puccini ten tonele, onder muzikale leiding van Paul Pella. De vocale solisten zijn Greet Koeman, Lily van der Veen, Johan van der Zalm en Jos Burcksen. Onder leiding van Otto Klemperer maakt het Concertgebouw-Orkest op Donderdag 12 April een begin met de Beethoven-cyclus. De Tweede en de Derde Symphonic worden ten gehore gebracht. In het Concertgebouw ivordt op Woensdag 11 April een jubileumcon cert gegeven ter gelegenheid van het vijftig-jarig toonkunstenaarsschap van Alphons Vranken door het Am sterdams a-capella-koor „Bel Canto" en enkele andere zangverenigingen. Tot 7 Mei duurt in het Stedelijk Museum de expositie „Schilders ter zee". Schilderijen van G. van Eek zijn tentoongesteld in kunsthandel Santee Landweer aan de Keizers gracht, tekeningen van „acht opti misten" bij G. H. Biihrmann's Papier handel. Werk van Ignar Epper is te zien bij Van Lier aan het Rokin. Het Belgische elftal dat Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (FC Tileur). Achter: Valet (Anderlecht) en Vaillant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera (RC Mechclen), Carré (FC Luik) en Victor Mees (Ant werp FC). v Voor: Lemberechts (FC Mechelen), Freddy Chaves (La Gantoise), Mermans (Ander lecht). Ahoul (FC Luik) en Sermon (Ander- lecht). Reserves zijn: Bogaerts (Standai*d CL), Van Brandt (Lierse SK), A. de Buck (Een dracht, Aalst) en A. de Hert (Berchem). Bij Haarlem speelden gisteravond in de wedstrijd bij kunstlicht tegen een elftal van de Nederlandse Lxichtstrijdkx*achten Groe ne veld, Oden thai, Roozen en Snijders niet mee. Ondanks het ontbreken van deze spelers heeft Haarlem een zege behaald. Had Jacob beter van de kansen gebruik gemaakt dan was het niet bij vijf doelpunten gebleven. Op een hoog peil stond de ontmoeting niet. Het publiek heeft echter een groot aantal doelpunten zien maken. De gasten verkregen door toedoen van Röhrig (HBS) en Bos een voorsprong van 20, waarna Boeree tegenscoorde. Röhrig vergrootte de voorsprong (13), waarna de Haarlemmers kwamen opzetten. Jacob en Van de Nóuwland zoi*gden er voor. dat de i*ust met gelijke stand inging. Na de hervatting was Haarlem, met de wind mee, over het algemeen in de aanval. Baren ds en Boeree doelpuntten ieder een keer (53). De Braziliaanse voetballers, die vanavond in het Olympisch Stadion tegen het Neder lands b elftal spelen, treffen het niet met het weer. In de autobus van Noordwijk, waar zij logex-en, naar Amsterdam, zaten zij te klap pertanden van de kou. De bedoeling was in het stadion te gaan oefenen, maar sommigen van de spelers kochten eerst lange witte sportkousen, dikke truien en tot grote verbazing van de winkelier.... ijsmutsen. De directeur van het Olympisch Stadion had er aanvankelijk bezwaar tegen, dat de voetballers gebruik zouden maken van het veld, omdat dit nat was. De Brazilianen wil den per se in het water oefenen. Als het veld vanavond nat is, willen zij er wat aan gewend zijn. Een der spelers. Mario Olivera. is gisteren acht en twintig jaar gewox*den. De kok van het hotel in Noordwijk vereerde hem met een taart. Naar Braziliaans gebruik moet hij dit geschenk alleen opeten. ADVERTENTIE Voor elke ledige schone ontvangt U 5 ct. Vraag een inleveringsbiljet voor een verrassing Waterpolo De wedstrijd VZVHVGB. die gisteravond in het Sportfondsenbad werd gespeeld voor de eerste klasse dames, leverde een over winning voor de Velsense dames op. Bij VZV verrichtte mevrouw J. de Mayer Waalberg in het doel goed werk. Te geringe schotvaardigheid bij de Haarlemse dames was mede oorzaak dat de aanvallen van HVGB niets opleverden. Door twee doelpun ten van mevrouw B. Roelofs—Blok verkreeg VZV voor rust een voorsprong van 20. In de tweede helft bracht mevrouw C. Steen- kistTheel de stand op 3—0. Hiei*na boekten de dames van DWT de achtste overwinning. Gespeeld werd tegen HPC. Na een hard schot van mejuffrouw T. Feringa openden de Haarlemse dames de score. Mia Prins doelpuntte tweemaal op ge makkelijke wijze. Van verre afstand schoot zij de bal in het Heemsteedse doel. Na 25 seconden spelen in de tweede helft zwom mejuffrouw D. Turkenburg van de achter hoede naar voren. Zij kreeg de bal toege speeld en doelpuntte (40). Hierna ver grootte mejuffrouw P. van Bruggen de voox*spx*ong. Wel bleef DWT in de aanval maar de Haarlemse dames kregen geen kans meer de bal in het doel te werken. Met 50 kwam het einde. Athletiek De HAV „Haarlem" houdt Vrijdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen een propaganda-bijeenkomst voor de Haarlemse jeugd. Medewerking hebben toegezegd mevrouw Fanny BlankersKoen, Wim Slijkhuis, Frits de Ruyter en Cor Lamoree. die een en ander uit hun sponfloopbaan zullen vertellen. Verder zal Jan Strijbos zijn collectie kleu renfilms van athletiek-beoefening in Haar lem vertonen. Alle jeugdige inwoners van Haarlem en omgeving in de leeftijd tussen 14 en 20 jaar zijn welkom. ADVERTENTIE m In deze t(jd bij HAARLEMS MATRASSENHUIS I Wij gaan tijdelijk door met onze combinaties DIVANBED, 80 x 190, 15 jaar garantie, met pracht matras B en kussen, f PO 40 H Samen voor de prijs I ÜU. j 1 PERS. LEDIKANT, 15 jaar I garantie, pracht matras en kussen f QH 80 B Samen voor de prijs wU. 2 PERS. LEDIKANT. 15 jaar garantie. 2-pers. 3/3 bedstelfl^O 50 Samen voor de prijs Iltu. B B B Nu nog 1-pers Java Kapok Matrassen B B voor ƒ74.80. B I 2-pers. Java Kapok Bedstellen in B diverse kleuren damast, voor 159.50. H Zolang de voorraad strekt. M Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 P TAFELTENNISWEDSTRIJD NEDERLAND VIETNAM 32. Te Den Helder werd een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen Ne derland en Vietnam. Onze landgenoten wonnen met 32. TWEEKAMP SCHAAKKAMPIOENSCHAP. De twaalfde pairtij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, waarin de titelhouder Botwinnik met zwart speelde, is afgebroken na scherpe strijd. Botwinnik staat op winst.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5