De Eerste Kamer is vrij goed te spreken over het nieuwe kabinet v/a f 3955.- Geheime opdracht -Clowntje Riek Kort en Bondig WOENSDAG 11 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 4 Algemene beschouwingen over het regeringsbeleid Jacht op nieuwe haring begint op 22 Mei Ontslag aangezegd aan leden van Concertgebouw-orkest „Voorbarige stap" zegt orkestbestuur Aantal inpakmeisjes bij Verkade in staking Heringa Wuthrich Voor de kinderen Annie d'Arco vertolkte het Vijfde Pianoconcert Corso in bollenstreek uitgesteld tot 28 April Prins Bernhard in Chili Nog geen export van groente naar Duitsland Weinig belangstelling voor de Old Vic Dupliek der tegenstanders GARAGE BRINKMANN Rouwdienst voor ds. J. C. v. Dijk Roofoverval bi] Medan Burgerlijke stand van Haarlem (Van onze parlementaire redacteur) Het oude en het nieuwe kabinet, de kabinetscrisis, de regeringsverklaring en het regeringsbeleid, waren de hoofdpunten van het gisteren in de Eerste Kamer be gonnen algemeen begrotingsdebat. Mr. Kropman (K.V.P.) en de heer V a n d e Kieft (Arbeid) verklaarden, dat z(j in het kabinet-Drees II een zeker vertrouwen hebben. Daarentegen deed prof. Anema (A.R.) uitkomen al is hij met zijn frac tie bereid zo mogelijk aan voorstellen van dit nieuwe bewind steun te geven het resultaat van de kabinetscrisis maar matig te vinden. Het oude kabinet was volgens hem niet door een nieuw vervangen. Men had slechts met een herleving in enigszins nieuwe gedaante te doen; het wezen was hetzelfde gebleven. Het eerste kabinet- Drees steunde in feite voornamelijk op K.V.P. en P.v.d.A., zonder dat het echter bij een van de twee de volle sympathie genoot. Aan die structuur was het volgens de Anti-Revolutionnaire fractie-aanvoer der te wijten, dat sinds 1948 vastheid van lijn ontbroken had. Het regeringsbeleid was niet iets uit één stuk geweest, maar deed telken male veeleer denken aan het affiche van een „spectacle coupé". Dat bleek zijns inziens bij de Nieuw Guinea-kwestie en bij het Indonesisch beleid. Wat nu het nieuwe bewind aangaat, dat zou goed doen om zelf in soberheid voor te gaan en te zorgen voor spoedige concretisering van de te nemen bezuinigingsmaatregelen. Het vraagt zware offers, maar wil de burgerij voldoende be grip en bereidheid krijgen om zulke offers te brengen, dan dient de overheid op be- •zuinigingsgebied het voorbeeld te geven. De Christelijk-Historischen, zo gaf hier na hun woordvoerder mr. K o 1 f f te ken nen, voelen meer voor versobering dan voor belastingverhogingen. Hij was het met prof. Anema niet eens, dat er van de nu achter de ministerstafel zittende ploeg nauwelijks iets goeds te verwachten viel. Er is een nieuw programma en te verwachten valt, dat het kabinet ernstig van zins is dit uit te voeren. Op het punt van Nieuw Guinea wenste mr. Kolff de uitdrukkelijke ver klaring van de minister-president, dat de regering noch acn Indonesië noch aan enig ander land een toezegging zal doen alvorens eerst nieuw overleg met de Staten-Gene- raal te hebben gepleegd. Er zal heel wat moeten gebeuren, zo verklaarde hij, voordat de Christelijk-Historischen bereid zullen zijn tot gedeeltelijke of algehele souverei- niteitsoverdracht van Nieuw Guinea. Over de kwestie van een Antwernen-Rijnkanaal bleek deze senator enigszins ongerust te zijn na de jongste regeringsverklaring; hij bond het kabinet op het hart te zorgen, dat we de Benelux zonder bezwarende hypo theek krijgen. Prof. Molenaar (V.V.D.) begon deze politieke maaltijd met een vrij ingewikkeld detective-verhaal. Ih Januari was een aan slag op een daaraan tenslotte bezweken kabinet gepleegd. Men had eerst een zekere Oud ervan verdacht, maar naderhand was gebleken, dat deze slechts met een klapper pistooltje had geschoten. Toen ging het ge rucht, dat mr. Stikker meer van de aanslag wist, vervolgens kwam dr. Drees aan de beurt om te worden verdacht en tenslotte zou alles op een operette zijn uitgelopen, waarin prof. Romme een hoofdrol zou heb ben vervuld. Prof. Molenaar vond het on juist, dat het vorige kabinet wegens een verworpen motie was afgetreden. Hij was over de jongste kabinetsformatie wel te spreken, al betreurde hij het dat er slechts één zijner geestverwanten minister was. Terloops hield hij de Anti-Revolutionnai- ren voor, dat zij, door hun te ver gaande eisen in plaats van een steunDunt een strui kelblok waren geworden. Hij was getroffen door het ontbreken van eensgezindheid in de nieuwe ploeg inzake Nieuw Guinea. Mr. Kropman (K.V.P.) gaf te kennen eigenlijk niet goed te kunnen begrijpen, waarom het oude kabinet door een nieuw vervangen had moeten worden. Hij drong er op aan Buitenlandse Zaken een tweede minister te geven. Een pleidooi voor de v/aarde van grote gezinnen, voor deugde lijke bezuiniging, maar ook voor bescher ming van onze cultuur ondanks bezuiniging, vormden verder een paar hoofdpunten uit zijn betoog. De heer Van deKieft (Arbeid) zette uiteen, waarom volgens hem de brede grondslag waarlijk niet zo bijzonder viel toe te juichen. Tussen zijn partij en de K.V.P. bestaan gemeenschannelijke aanra kingspunten, die met de V.V.D. en de C.H. ontbreken, zodat hij zich van die samen werking nog niet zoveel kon voorstellen. Hij had de indruk, dat de heren van de „derde macht" niet zozeer in het kabinet waren gaan zitten om samen te werken als wel om toe te zien, dat de K.V.P. op haar beurt weer goed zou toezien op de P.v.d.A. Dat bracht hem ertoe mr. Oud te verge lijken met de luitenant van piket, die op de sergeant toeziet, die op de kornoraal moet toezien. Volgens hem had mr. Oud met zijn optreden in Januari het land een slechte dienst bewezen, al ging dr. Drees ook niet vrij uit door tenslotte het hele gezelschap te hebben doen aftreden. Deze senator was slecht te spreken over de manier, waarop men tijdens de kabinetscrisis met mensen had omgesprongen: afdoende redenen voor de vervanging van mr. s'Jacob en van mr. Spitzen had hij niet kunnen bespeuren. Dat tal van maatregelen met het oog op de gemeenschappelijke verdediging nodig zijn, erkende hij ten volle. Waakzaamheid tegen te ver gaande militarisering van ons volk en tegen overschatting van de waarde van militaire middelen achtte hij echter geboden. Voor de militaire uitgaven gold wat Clemenceau eens had gezegd: Oorlog is een veel te ernstige zaak om hem alleen door generaals te laten uitvechten. Naar aanleiding van een passage in de Memorie van Antwoord over de moeilijk heden, die onze burgerij ondervindt, door dat men niet meer weet waar en hoe aan zijn recht te komen, riep de heer Van de Kieft uit: „Welke kluizenaar heeft dit ge schreven?" Degene, die de gewraakte zin snede had geschreven moest maar eens aspirant-emigrant worden. Dan zou hij wel merken, hoe men van het kastje naar de muur wordt gezonden. De heer Van de Kieft vertelde een verhaal over een aspi rant-emigrant, die, toen hij verbolgen zijn hart aan een of ander loket had gelucht, de opmerking te horen kreeg, dat wanneer een aspirant-emigrant door zulke ervarin gen ontmoedigd wordt, hij blijkbaar niet voldoende doorzettingsvermogen bezit en dus niet deugt voor emigrant. Avondvergadering In de door prof. Woltjer gepresideerde avondvergadering verklaarde de heer Schalker (Comm.) dat het hem niet zozeer ging om het kabinet als wel om het programma. De begroting komt van Eisenhower en het programma is een oor logsprogramma. Volgens de heer Schaiker is er geen kwestie van dat de Sovjet-Unie een bedreiging zou vormen. Hij wenste te rugtrekking der Nederlandse „legeronder delen" uit Korea en uittreding uit het At lantisch Pact. De arbeiders, zo zeide hij voorts, zijn niet bereid offers te bi'engen. Het stakingsmiddel zullen zij moeten aan wenden om voor hun belangen en rechten op te komen. Mr. Jonkman (Arbeid) betoogde hier na, dat uit de Nieuw Guinea-paragraaf in de regeringsverklaring duidelijk de beden kelijke zijde van de kabinetscrisis blijkt en de zwakke kant van de daarop gevolgde kabinetsformatie. Evenals prof. Molenaar wilde mr. Jonkman gaarne vernemen of Indonesië ooit geantwoord had op onze nota na de in December mislukte onder handelingen. Weet de regering geen uitweg meer in het Nieuw Guinea-vraagstuk en wil zij alleen maar de loop der dingen af wachten of de leiding laten overnemen door de Kamers? Mr. Jonkman meende, dat zich thans enige rechtsvragen voor doen, te weten hoe het nu met de souve- reiniteit over Nieuw Guinea gesteld is Indonesië beweert, van 27 December 1950 af souverein te zijn en of inderdaad onderhandelen alleen op basis van de sou- vereiniteitsoverdracht toelaatbaar zou zijn. Dergelijke vragen zou men of aan het Unie hof of aan het Internationaal Gerechtshof moeten voorleggen. De vergadering werd hierna tot heden verdaagd. Behoudens goedkeuring van het Bedrijf schap voor Visserijproducten is door de redersvereniging voor de Nederlandse ha ringvisserij besloten de eerste helft van de vissersvloot der zouteharingvisserij te doen uitvaren op Dinsdag 22 Mei. De tweede helft zal een week later mogen vertrekken. Het aantal netten zal beperkt worden. De schepen zullen voorlopig met 70 netten mogen worden uitgerust. De leden van het orkest hebben de vol gende brief van de N.V. Het Concertge bouw ontvangen: „Vermits de vereniging „Het Concertge bouw Orchest" evenals het rijk en de ge meente Amsterdam voorstanders zijn van een losmaking van het orkest uit het ver band onzer N.V.. zijn wij bereid aan de wens van het bestuur uwer vereniging tot zelfstandigheid gevolg te geven. Wij beschouwen derhalve uw dienstbetrekking bij onze N.V. met ingang van 1 September 1951 als geëindigd. Behoudens uw tegen bericht vóór 20 April, nemen wij aan, dat u hiermede accoord gaat. Zoals u bekend is, gaan de reorganisatie plannen in de richting ener stichting van het orkest, aan welke stichting ook door onze N.V. medewerking zou worden ver leend. In dankbare erkentelijkheid voor de wijze, waarop de leden van het orkest toe de bloei onzer instelling hebben bijgedra gen, hopen wij, dat het orkest in zijn nieuwe vorm de oude traditie op waardige wijze zal voortzetten". Het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouw Orkest" voegt hieraan het volgende toe: „De besprekingen omtrent een nieuwe vorm, waarin het Concertgebouworkest in de toekomst zijn werkzaamheden zal uit oefenen, verkeren nog slechts in een aan vangsstadium. Het ontslag als thans gege ven kan dan ook bezwaarlijk door de or kestleden worden aanvaard. In deze daad wil het orkest niet zozeer een onvriendelijk bedoelde houding van de N.V. tegenover het orkest zien, dan wel een vooruitlopen op iets, dat pas zin heeft indien de besprekingen over de nieuwe vorm tot een overigens zeker te verwach ten overeenkomst hebben geleid. Het be stuur van de vereniging betreurt dan ook de door de N.V. gedane stap, die slechts geëigend is om misverstand en onrust te verwekken". Dinsdag hebben ruim honderd meisjes van de inpakafdeling en 10 tot 15 jongens het werk bij Verkade te Zaandam neer gelegd. Naar de directie mededeelt is de sta king ontstaan nadat door een deel van het personeel was geëist, dat Verkade geen „besmet werk" zou verrichten. De direc tie deelde mede, dat dit niet geschiedde. Toen kwam de eis van 5 loonsverhoging voor alle leden van het personeel boven de reeds toegekende 5 loonsverhoging. Bij Verkade werken in totaal 850 vrou welijke en 800 mannelijke werknemers. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Elke morgen stapten Rick, Bunkie en Oepoetie eendrachtig samen naar school. Ze speelden dan nog wat op 't schoolplein, tot meester floot; dan was 't tijd en gingen ze naar de klas. En dal gebeurde tussen de middag ook zo, tot ze om vier uur weer samen naar huis wandelden. Op een dag bleef Rick plotseling staan. „O. jongens.kijk eens!", riep hij verrast. Ze bleven staan. Rick wees op een aanplakbiljet, dat tegen een muur zat geplakt. „Oei!", zei Oepoetje. Het was een grote plaat, xvaarop met koeien van letters stond „Circus OMAR". En de aankondiging, dat het circus een week lang op een terrein in Speelgoedstad voor stellingen zou geven! Ja, dat was dat! Toen ze dat biljet hadden gezien, dachten ze nergens anders meer1 aan. Stel je voor, als ze daar eens naar toe mochten! Een echt circusdat is wat! „Kom mee!", riep Oepoetie. En op een holletje draafden ze rechtdoor naar huis, waar ze aan oom Tripje opge wonden het nieuws vertelden Beetho ven-cyclus Het tweede concert van de Beethoven- cyclus der HOV gedirigeerd door Toon Verhey had slechts twee nummers op het programma, maar was er niet minder boeiend om. De avond was gedeeld in twee sterk onderscheiden muzikale sferen, die van de heroïsche componist (met het Piano concert no. 5) en die van de idyllische na tuurvriend Beethoven (met "de Pastorale Symphonie). Men kon ervaren dat een der gelijk contrast tussen subjectieve spanning en haast beschouwelijke objectiviteit geen inzinking hoeft te veroorzaken. Trouwens: tegenstellingen kunnen een boeiende kracht ontwikkelen, als de technische en poëtische waarde maar evenredig is. Annie d'Arco, een Marseillaanse maar te Parijs door Marguérite Long opgeleide pianiste, vertolkte het Concert in Es met een physieke kracht, die men van een jonge dame van niet al te robuust formaat niet zo gauw zou verwachten. Het deed mij denken aan een jonge klokkeniste die ik eens met mannenkracht het klokkenspel van de Oude Kerk te Amsterdam zag en hoorde bespelen, welke prestatie mij de gemoede lijke ontboezeming ontlokte: „Juffrouw, ik wil liever met u eten dan vechten", waarop de herculische jonge dame zonder meer naar haar handtasje greep en mij daaruit een halve reep chocola presenteerde. Ik heb er uit opgemaakt dat ze trots was op haar physieke kracht en mijn opmerking als een compliment aanvaardde zoals die trouwens bedoeld was. Ook Annie d'Arco kan het als een compliment beschouwen als wij haar forse aanslag in het eerste deel van Beethovens vijfde concert als een ken merkend onderdeel van haar interpretatie aanduiden. Dit is nu eenmaal geen muziek voor frêle juffershandjes, wie het spelen wil moet er de spanning van een bewuste kracht aan kunnen geven. Dat Annie d'Arco trouwens ook het geheim van de klankpoëzie in haar vingers heeft, bewees zij met het Adagio. En dat ze een voortref- felijke muzikante is, bleek aldoor uit haar correct rhythmisch spel, waar Verhey een goed houvast aan had. Het enige wat ons hinderde was de stem ming van het orkest; deze was niet zo zui ver als we dat doorgaans gewend zijn. De vleugel stond blijkbaar niet scherp: maar daar heeft het orkest zich naar te regelen. Minieme verschillen kunnen sommige ge vaarlijke noten (zoals de g van fagot en klarinet) bedenkelijk maken. Maar het was een lust het orkest te horen in de Pastorale, niet alleen om de onder linge zuiverheid maar ook om de fijne idyl lische sfeer, die in een delicate musiceer- geest bereikt werd. Men kon zich afvragen of de „Szene am Bach" wel poëtischer en pittoresker kon worden weergegeven. Luisteren kon betekenen met Beethoven (en Toon Verhey!) te wandelen in het Wiener Wald en omgeving en er de ge zonde indrukken van mee te nemen die voor alle tijden in deze muziek zijn vast gelegd. JOS. DE KLERK Het grote bloemencorso in de bloem bollenstreek, dat aanvankelijk was vastge steld op Zaterdag 21 April, is definitief uitgesteld tot Zaterdag 28 April. De direc te aanleiding hiertoe zijn de slechte weers omstandigheden van de laatste weken, waardoor de bloei van de bloembollen aanzienlijk is vertraagd. Men acht het uit gesloten op de vastgestelde datum vol doende hyacinten, die voor de versiering van de corsowagens gebruikt worden, in bloei te hebben. Het bloemencorso te Noordwijk valt nu samen met dat van de bollenstx-eek. Het Centraal Comité Nationale Feestvie ring te Hillegom, dat op 28 April een Kin- der-Bloemencorso had georganiseerd, heeft besloten de datum van dit corso een week te vervroegen. Het kinder-bloemencorso zal op Zaterdag 21 April gehouden worden. Prins Bernhard is Dinsdag uit Buenos Aires te Santiago in Chili aangekomen. De Prins werd op het vliegveld verwel komd door de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken en leden van het diplo matieke corps. De president van Chili, Gonzales Videla, heeft Prins Bernhard begiftigd met „de grote halsketen van verdienste van Ber nardo O'Higgins". O'Higgins was in de eerste helft van de negentiende eeuw leider van de eerste permanente nationale rege ring van Chili en heeft veel voor de onafhankelijkheid van Chili gedaan. De gi-oentenexport naar Duitsland wordt deze week nog niet hervat. Men wacht een Duitse bekendmaking af over het voor lopig beschikbaarstellen van een millioen dollar voor deze export. Aangezien door de slechte weex-somstan- digheden de aanvoer van jonge groenten op de veilingen nog niet groot is, ver wacht men geen ernstige gevolgen van dit uitstel. Gisteravond gaf de Old Vic Company onder auspiciën van de Haax-lemse Kunst gemeenschap een opvoering van het blij spel „De bekering van kapitein Brass- bound" door de in November 1950 over leden schrijver G. B. Shaw in de ten hoog ste voor de helft gevulde schouwburg. Voor zover bekend is ook in andere Nedexdandse steden de belangstelling ver benedei) de verwachting gebleven. Waarschijnlijk is dit een gevolg van onbekendheid met het stuk. Hoe zou men het anders moeten verklaren dat enkele maanden geleden het veel en veel minder sterke ensemble van de Young Vic overal voor uitverkochte zalen speel de? Toen stond echter Shakespeare op het progi-amma! Maar de alom heersende prijs stijgingen zullen ook niet hebben nagelaten invloed uit te oefenen. Over de kwaliteit van deze voorstelling, rijk aan uitbundige vrolijkheid, zodanig zelfs dat men al het menigmaal zeer komi sche maskeradegedoe tot op zekere hoogte een bezwaar zou kunnen achten voor de onder alle romantische drakerigheid ver borgen menselijke sympathie, bracht ik reeds in de couraxxt van Zaterdag 7 April verslag uit. Ik behoef daar weinig aan toe te voegen en wil eigenlijk alleen de waar dering voor het spel van Douglas Wilmer als de thans temidden van Afrikaanse smokkelaars levende, verlopen Oxford- student, een indrukwekkend toonbeeld van gehavende gi'ootheid, wat sterker on derstrepen.. Over het algemeen kon men trouwens de meeste vreugde beleven aan allerlei verrassende, levendige détails in hot bijzonder tijdens het vexTioor in het laatste bedrijf en ook in de gedragingen van de wel wat bont in de vex'f gezette be manning van de schoener van kapitein Brassbound. Wat het optreden van Ursula Jeans als Lady Cicely Waynflete betreft, merkte ik op dat men zich bij de beoordeling daar van misschien liet bedriegen door de ver wachtingen, gebouwd op de legendax'ische reputatie van Ellen Terry, voor wie deze x'ol speciaal geschreven werd. Maar nu ik de voorstelling voor de tweede keer heb gezien, geloof ik toch dat het talent van Ursula Jeans niet zo brillant is als de si tuaties vereisen. Ook wex-kt haar charme niet veroverend genoeg en zou men aan merkingen op haar lichaamshouding kun nen maken. Zij plaatst de geestigheden van haar tekst echter voorbeeldig en weet zo doende alle mogelijke bezwaren met een plezierig genxak te overwinnen. De ster van de vertoning is niettemin Roger Live- sey als de titelheld. Alleen al om hem te zien en te horen was het een voorrecht deze door Hugh Hunt voortvarend geregis seerde opvoering bij te wonen. DAVID KONING Het melksaneringsplan Het Comité van Actie tegen de gedwon gen melksanering schrijft ons, als antwoord op de repliek der Coöperatieve Vereniging van Melkhandelaren onder meer het vol gende: „De thans opgezette sanering is gedwon gen, omdat bij doorvoering niet slechts de melkhandelaar maar ook de consument de vrijheid verliest. Wie dat „samenwerking" noemt, stelt zich op hetzelfde standpunt als het grote rijk achter het „ijzeren gordijn" dat ook een „innige samenwerking" heeft met een aantal kleinere landen. De twintig tegenstanders passen daarvoor, want de prijs, vex-lies van het eigen bedrijf en de zelfstandigheid, is hen te hoog! Zelfstandigheid binnen het raam van de Coöperatie is een onmogelijkheid. Ieder die lid wordt, geeft daarmede het volledig be heer over zijn bedrijf prijs. Niet zijn per soonlijk inzicht bepaalt hoe hij zijn bedrijf zal voeren, maar het belang van de Coöpe ratie. Coöperatie betekent dus: zich over geven aan de meerdexTxeid. De coöperatieve idee is dus diametraal gesteld tegenover het middenstander-zijn en daarmede is de aax-d van onze actie aangegeven. De bewering dat de tegenstanders in troebel water willen vissen eist zeker enige nadex-e toelichting van de zijde der coöperatie. De consument wenst alleen een goed pro duct te ontvangen van de leverancier naar eigen vex'kiezing en op de tijd die hij wenst. Hij geeft niet om schone beloften die in de praktijk toch niet verwezenlijkt kunnen wox-den. (In elke gemeente waar men de gedwongen sanering heeft toege past, zag men geen kans, de helft daarvan te verwezenlijken). Geheel Nederland heeft het op dit ogen blik moeilijk en het is dus dwaasheid, te eisen dat thans de melkhandelaar de rozen op de schoenen of de klompen moeten groeien. Ook hij moet zeer zuinig leven, evenals iedere middenstander en hij moet, wij blijven dit betogen, zijn bedrijf goed inrichten. Daarnaast moet hij zelf, ook weer als ieder ander middenstander, zijn eigen sociale voorzieningen treffen. Misschien wordt dat nog eens anders, maar dan zeker niet door een coöperatie met een gedwon gen sanering". Als tweede rechter voor Nederland bij het te voeren proces van de Internationale Commissie van Ex-politieke Gevangenen uit de Bczettingsjai-en tegen de concentratiekam pen en dwangarbeid te Brussel, is benoemd mr. P. Prinsen Geerligs te Aerdenhout. De wandelsportvereniging „Viribus Unitis", de wandelgroep van hoofdzakelijk patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort heeft bij de wandeltocht van de Bloemendaalse Politie Sportclub de eerste prijs behaald in de afdeling burger- groepen. De Haarlemse recherche heeft Dinsdag- moi-gen de 36-jarige Amsterdamse monteur J. B. aangehouden, als verdacht van ver duistering van een naaimachine ter waarde van f 400, ten nadele van een confectie- industrie aan het Spaarne te Haarlem. B. bekende en vertelde tijdens het verhoor dat hij ook nog de verduistering van vier naai machines voor industriële doeleinden op zijn geweten had. De machines zijn opgespoord en in beslag genomen. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, zal Vrijdag om halfelf spreekuur houden. ADVERTENTIE UIT VOORRAAD LEVERBAAR SMEDESTRAAT 22 TEL. 11025 De Haarlemse Hengelaarsbond zal Vrij dagmiddag in de vijver van de Noorderhout zeshondei'd eenzomerige karpers uitzetten. Gehoopt wordt, dat men daar een zelfde beeld zal krijgen als in het park Sons beek te Arnhem, waar karpers bijna uit de hand eten. In de Nedei'lapds Hei-vormde Kex-k te Bloemendaal, waar ds. J. C. van Dijk vele jaren de diensten had geleid, stond van morgen zijn stoffelijk overschot opgebaard. Onder leiding van dr. ,T. H. Stelma werd een rouwdienst gehouden. Na het. uitspre ken van het votum en de groet zong de ge meente Gezang 136, verzen 2, 3 en 5. Ge lezen werd de geloofsbelijdenis, gevolgd door het zingen van Gezang 132 vers 2 en na het lezen van Psalm 103 zong de ge meente Psalm 42 vers 3. Dr. Stelma las een gedeelte uit 1 Johan nes hoofdstuk 3 en hield vervolgens een predicatie naar aanleiding van 2 Timotheus 4 vers 7 „Ik heb de goede strijd gestreden, ik heb de loop geëindigd, ik heb het geloof behouden". De voorganger zeide niet te pi-oberen onder woorden te brengen wat God in ds. Van Dijk gegeven heeft aan rijkdom, vriendschap en liefde. Dat zou niet in de geest van de thans overledene zijp. Wel wilde hij hem gedenken als voorganger der gemeente naar aanleiding van een woord van Paulus, die ook een voox-ganger is ge weest en aan het einde van zijn leven be moedigende en vertroostende woorden heeft gesproken. De tekst heeft dr. Stelma ontleend aan een preek van ds. Van Dijk, welke preek destijds diepe indruk op hem heeft gemaakt. Ds. Van Dijk heeft in zijn leven strijd ge kend. Daarover wilde spreker niet uitwei den, maar wel over de goede strijd, name lijk die van het geloof. Nu de strijd gestre den is, is het geloof veranderd in aanschou wen. De thans ovex-leclene zou de gemeente kunnen toeroepen dat hij de goede strijd gestreden heeft en kan daarop triomfante lijk laten volgen „ik heb het geloof behou den". Spreker eindigde met de woorden uit 2 Timotheus 4 vers 8 „Vooi'ts is mij weg gelegd de kroon der x-echtvaardigheid, welke mij de Heer, de rechtvaardige Rech ter, in die dag geven zal, en niet alleen mij, maar ook allen, die zijn verschijning heb ben liefgehad." Na het gebed werd nog gezongen Gezang 230 vers 3. Onder orgelspel van Gezang 192 werd de baar uit de kerk gedragen. Hierna geschiedde op de Algemene be graafplaats de teraardebestelling. DJAKARTA (Aneta). Door de be schieting van een jeep van de tabaksonder neming Deli-Tua nabij Medan zijn 3 doden en 2 gewonden gevallen. De doden waren de chauffeur van de jeep en twee onder nemingswachters. Een assistent der onder neming, de 26-jarige J. van den Bex-g, werd in borst en rechteram getroffen. Hij slaag de er echter in, de jeep naar de dichtst bij zijnde militaii-e post te rijden. Hij was op weg om lonen uit te betalen. Aangenomen wox'dt, dat deze beschieting een op zichzelf staand geval is. De dag tevoren was uit deze streek een daar gelegerd detachement van de Apri vertrokken, waardoor er een „vei- lighèids-vacuum" was ontstaan. HAARLEM, 10 April 1951 ONDERTROUWD: 10 April, B. M. van Kampen en M. J. Broekhof. GEHUWD: 10 April, J. van der Kamp en M. Roeland. BEVALLEN van een zoon: 9 April, G. RomeiinGrobben; C. van den Brink—Baert; 10 April, G. DamenBlom; J. TierieBakels. BEVALLEN van een dochter: 7 April, M. G. C. Poolde Boer; 8 April, J. M. van Lunenburg—Booms; 9 April, A. de Groot- Bout; C. M. GroenendaalNeuteboom; 10 J. M. Trakselvan der Ven; J. M. Lavertu Drommel. OVERLEDEN: 8 Arpil, J. Breek, 75 j., Kennemerstraat; C. C. WanrooijWoutman, 89 j., Gasthuisvest; J. A. Krefft, 83 j„ Rijks straatweg; 9 April, J. E. M. Hemmesvan Tonderen, 85 j„ Spruitenbosstraat; M. L. J. Koelants, 81 j„ Julianastraat. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 2) Fairfax knikte hem als een goede be kende toe en stapte uit de auto. Ik zal de wagen hier maar laten staan, lijkt me. We blijven niet lang.we willen alleen maar even een stukje eten in de „Dragon Fly". Dat is in orde, meneer. Zal ik u even voorgaan? Laat maar, we hoeven niet door de voordeur naar binnen, we kunnen ook hier wel langs gaan. Fairfax liep het binnenplaatsje over en begeleidde zijn gast naar een openstaande deur aan de andere kant, welke toegang gaf tot een stenen gang. Aan het eind van deze gang was weer een deur, waarnaast een trap recht omhoog voerde. Ze liepen deze deur door en kwamen in een kleine hall, welke kennelijk de hoofd-entrée van .-.et restaurant vormde. Een bediende, met een slanke figuur, Aziatische trekken en een groen met gouden tulband op het hoofd kwam naar voren en nam hun hoeden aan. De eerste indx-uk, die een nieuweling bij het betreden van het restaurant kreeg, was op zijn zachtst uitgedrukt dat het een zeldzaam excentrieke inrichting was. De wandtaferelen wai-en klaarblijkelijk geschilderd door een futurisch kunstenaar met een ziekelijke fantasie. Een griezeliger verzameling van onsmakelijke, verwrongen naaktfiguren dan hier op de muren was aangebracht, zou moeilijk zijn samen te stelien. Op de achtergrond klonken de droef geestige stemmen van drie negers, die de band vormden en die muziek voortbrach ten, passend in deze ietwat lugubere sfeer. Ik moet zeggen, dat het er hier ge zellig uitziet, merkte Graham met een glimlach op. Het heeft iets van een diner- tje in een lijkenhuis, waar men vergeten heeft de lijken toe te dekken. Trek je er niets van aan, antwoordde Fairfax bemoedigend. Het eten is hier voortreffelijk en wat nog belangrijker is de wijn is onvergetelijk. Hij draaide zich om om een stevige, plechtig-uitziende man te begroeten, die zich juist had losgemaakt van een luid ruchtig groepje bezoekers in de verste hoek van de zaal. Dag Louis, hier zijn we, precies op tijd. Ik hoop, dat je vanavond op je best bent, want ik heb een vriend meegebracht, aan wie ik sterke verhalen heb verteld over je prestaties. Ik zou niet weten, hoe ik moest kijken als je me vanavond teleur stelde. U behoeft niet bang te zijn, meneer. Met een zelfverzekerd lachje ging de gérant hun voor naar een gereserveerde tafel en wenkte een ober. Hij boog zich over Fairfax heen en fluisterde: Ik kan u aanbevelen gebakken tong en daarna gebraden eend, terwijl ik als voorgerecht zou willen noemen champig nons op toast. Ik heb die zo juist vers bin nengekregen. Niet zo gek, antwoordde Fairfax met een goedkeurend knikje. En hoe zit het met die Chabis van verleden week. Heb je daar nog een flesje van? Zeker, en wat denkt u van een glas sherry vooraf? Uitstekend, je raadt mijn wensen. Met een stralende glimlach trok de gérant zich terug. Graham leunde behaag lijk achterover in zijn stoel en begon de andere gasten te bekijken. Hoewel het nog vroeg was, waren toch al veel tafeltjes bezet. De meesten van de aanwezigen schenen te behoren'tot „nieuwe rijken", dat slag mensen uit de hedendaagse samen leving, dat het ontduiken van de wet ver- heven heeft tot een nobele bezigheid, ja bijna tot een kunst. Te oordelen naar hun voortdurend gebabbel en het vele gelach scheen iedereen in een uitstekende stem ming te verkeren. Een goudmijn hier, merkte hij op. Wie is de eigenaar en hoe lang bestaat deze gelegenheid al? Ze werd ongeveer 18 maanden ge leden geopend en het liep onmiddellijk storm. Fairfax' blik richtte zich naar de andere kant van de zaal. Ik weet het niet zeker maar ik geloof, dat die knappe vent aan de overkant, daar bij die mensen, die net weg willen gaan, de grootste belang hebbende in deze beweging is. Hij heet Gordon Maxwell en ik geloof, dat hij naar ons toekomt. Tersluiks opzij kijkend nam Graham de man, die zich in de richting van hun tafel tje bewoog op; een opvallend knappe vei"- schijning in avondkleding, wiens hele wezen een onmiskenbare welstand verried. Vrien delijk knikkend naar enkele bekenden, kwam hij naderbij. Hallo Fairfax, hoe gaat het jou. Je bent zeker naar de cricketmatch geweest? Een opwindend einde hè? Het was schitterend, antwoordde Mi chael. Misschien een tikje te dramatisch. Enkele bejaarde oud-cricketers kregen er stellig een hartaanval van. Het spijt me, dat ik er niet heen kon gaan, maar ik heb de laatste dagen in mijn boot rondgezwalkt. Het was zo warm in de stad en ik kreeg opeens behoefte aan wat frisse lucht. Geluksvogel, die je bent om zo maar vacantie te kunnen nemen, merkte Fairfax op. Wij arme overwerkte ambtenaren en universiteitsprofessorenMag ik je misschien even voorstellen aan mijn vriend, px-ofessor Graham uit Cambridge. Hoe maakt u het professor, het doet mij genoegen kennis met u te mogen maken. Ik zou graag nog even hier blijven px-aten om meer over de wedstrijd te horen, maar ik heb helaas beloofd mee naar een première te gaan. Ik wil niet te laat komen, want ik ben een soort relatie van de schrijver. Graham mompelde enige beleefde woor den en Gordon Maxwell hief zijn hand als groet en liep terug naar zijn vrienden. Een kellner bracht de sherry. Er heerste even stilzwijgen, terwijl Fair fax zijn glas opnam en langzaam genietend, een slokje dronk. Een wonderlijke kerel, hij intrigeert me, merkte hij dan op. Ik kan er maar niet achter komen, of hij tot het goede of verkeerde soort behoort. Uit wat voor kringen komt hij vroeg Graham. Hij is bookmaker geweest, tenminste ik geloof dat hij op die xnanier aan zijn geld is gekomen. Hij doet het nu op groot scheepse wijze en zit in allerlei zaken hondenraces, theaters en wat al niet meer. Je vergeet dit luxueuse, zeer decora tieve huis. Dat is zo. Men heeft mij verteld, dat hij ook hierin geld zou hebben gestoken. In ieder geval woont hij in de flat boven dit restaurant, zodat het wel waar zou kunnen zijn, dat hij hier iets mee te ma ken heeft. Hij heeft me eens uitgenodigd om boven iets te komen drinken, maar dat heb ik met een excuus handig afgewim peld. Die man behoort nu niet bepaald tot het soort, waarmee ik nader bevriend zou willen worden. Grahams ogen twinkelden. Als vertrouwensman van een minis ter moet je naar ik aanneem enigs zins kieskeurig zijn? Dat spreekt vanzelf. Bij het geringste schandaaltje zou mijn hele carrière naar de maan zijn. Dat zou natuurlijk een na tionale ramp betekenen. Nationaal.Een ramp voor de hele wereld zou het zijn! Als het niet te on bescheiden is, mag ik je dan vragen, hoe je met je tegenwoordige baas kunt op schieten? Naar wat ik gehoord heb, zou hij de beste van het hele stel zijn. O, Billy is heel geschikt. Michael grinnikte. Hij is in Eton op school geweest. Hij moet zo nu en dan wel eens meezeilen met de algemene stromingen en hij laat zo min mogelijk merken, dat hij van zo goede af komst is. Hij hield even op, aangezien de ober de gebakken tong begon te serveren. Hij is bovendien zeer intelligent, ver volgde hij dan. En hij beschikt over méér pit dan wie van de andere ministers ook. Het zou me niets verwonderen, als hij nog eens in Downing Street terechtkwam. Met jou als zijn vertrouwde hulp is dat zelfs zéér waanschijnlijk. Wat ik het prettigst van hem vind, is dat hij helemaal niet vatbaar is voor bu reaucratie. Hij volgt zijn eigen lijn, vooral wanneer zich een bijzonder geval voor doet. Fairfax' stem klonk beschermend, als was hij een schoolhoofd, die het over een veelbelovende leerling heeft. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6