PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Gezond èn lekker! De radio geeft Dinsdag SANATOGEN Q Wereldnieuws MAANDAG 16 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rotary-landdag te Eindhoven Partijraad van de P. v. d. A. Scherpe crïtiek op vakgroep witwasseri j-industrie Volkshogescholen willen Euro pese samenwerking bevorderen Auto viel van tien meter hoogte in kanaal Predikant uit Ladelund komt naar Putten Prof. Romme sprak over de kabinetsformatie Administrateur van slagers vakcentrale gearresteerd Onderzoekingen met atoomkern-reactor Plannen voor vereenvoudiging der productie Zware straf voor onvoorzichtigheid Autobus kantelde en viel in een sloot Nieuwe hoofdcommissaris van De Nederlandse Padvinders „Snip en Snap" traden op voor Koningin en prinsessen Prins Bernhard reikte onderscheiding uit Dertig hectare heide ging in vlammen op De inval in de speelbank te Laren Willem Barendsz bijna thuis Wedstrijd voor luchtvaartclubs 2 Tengevolge van de storm liep het Zweedse tankschip pijaren(8000 ton) op de rotsen van de Pentland Skerries tussen Orkney en het Schotse vasteland. Het schip, dat op weg ivas van Curagao naar Stockholmwerd in 1947 gebouwd. Vier-en-twintig leden der bemanning teerden door de reddingboot van Longhopedie meer dan 13 uren in de nabijheid van de Oljarenverbleef, aan boord genomen. De overige 15 leden vertoefden nog op het tankschip op het moment, dat deze foto gemaakt werd Ruim 600 leden van het district Neder land der Rotaryclub hebben Vrijdag en Za terdag in Eindhoven hun twintigste land dag gehouden. Bij de inleidingen kwam ook het decreet van het Vaticaan over het lidmaatschap voor katholieken van de Ro tary in bespreking. De gouverneur van het district Neder land, dr. C. P. H. Teenstra, zeide naar aan leiding daarvan dat Rotary in Nederland geen geheime organisatie is en geen be trekkingen onderhoudt mei welke organi satie ook. Evenmin is Rotary in Nederland anti-katholiek of a-religieus. Bij het uit nodigen tot toetreding wordt niet gevraagd naar ras, geloof of politieke overtuiging. De ethische beginselen van Rotary zijn in overeenstemming met alle godsdiensten, zei dr. Teenstra. Zaterdagmiddag vergaderde de partij raad van de Partij van de Arbeid te Am sterdam. Onderwerpen van bespreking wa ren dè kabinetsformatie en het optreden van de Tweede Kamerfractie bij de debat ten over de regeringsverklaring van 19 Maart en de interpellatie-Nederhorst op 3 April. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de fracties bij hun optreden in de verte genwoordigende lichamen de resoluties van het in Februari gehouden partijcongres als richtsnoer zullen blijven aanvaarden en zullen trachten te bereiken dat het beleid van het kabinet zo nauw mogelijk aansluit bij de opvattingen, die in de congresreso luties zijn neergelegd. ADVERTENTIE ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BELGIÉ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Operette. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Piano. 13.45 Kamerorkest. 14.22 Gevarieerd programma. 15.15 Lichte muziek. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Platen met commentaar. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.24 Dit is leven. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa: Groot Brittannië. 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Tenor en piano. 20.40 Actualiteiten. 20.50 Omroeporkest. 21.22 Het oude en ware verhaal van Repelsteeltje. 22.34 Gesprek met zijn zoon. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concert gebouworkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Concert. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel overzicht. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Amusementsmuziek. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Voordracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Opera. 22.00 Goede moed 22.15 Viool, clavecimbed en cello. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Pla ten. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de Vereniging van Wasindustriëlen, waarin scherpe critiek is geoefend op de vakgroep Witwasserij-industrie. Besloten werd een telegram te zenden aan de mi nister van Economische Zaken, waarin onder meer wordt gezegd: „De V.E.W.I., in protestvergadering bijeen, heeft met af schuw kennis genomen van de door de vakgroep Witwasserij-industrie in een of ficieel proces in het geding gebrachte valse of vervalste stukken, welke zouden moe ten dienen als bewijsstukken in dat proces. De V.E.W.I., en met haar velen uit de con fessionele en neutrale organisaties op het gebied der wasserij, zijn van mening, dat thans zeker de tijd gekomen is, dat het ge heimzinnig en dictatoriaal optreden van de vakgroep Witwasserij-industrie een spoe dig einde moet nemen en zegt het ver trouwen in het beleid van de zittende en gezeten hebbende leidende figuren dezer vakgroep volledig op. De V.E.W.I. is van mening, dat thans meer dan ooit hard en goed gewerkt moet worden om Nederland uit de impasse te helpen, doch meent evenzeer, dat een be langrijk deel dezer industrie daarin gehin derd wordt en belemmerd door genoemde vakgroep. De V.E.W.I. vraagt zich zelfs af, of niet ter kennis van de minister van Justitie gebracht zou moeten worden, het geen door deze vakgroep verricht is en verzoekt om een spoedige audiëntie, ten einde een en ander, alsmede de gevolgen welke deze daden van de vakgroep Wit wasserij-industrie noodzakelijkerwijze met zich moeten slepen, nader te bespreken". In de volkshogeschool te Bergen (Noord holland) worden deze week in samenwer king met de Nederlandse Raad voor de Europese Samenwerking bijeenkomsten ge houden ter bespreking van hetgeen de volkshogescholen kunnen doen ter bevorde ring van de Europese samenwerking. Deze bijeenkomsten, die bedoeld zijn voor leiders van volkshogescholen, worden bij gewoond door Finnen, Zweden, Noren, Denen, Engelsen, Fransen, Zwitsers, Duit sers en Nederlanders. Van buiten Europa woont de heer Osman bin Talki uit Ma- lakka de bijeenkomsten bij. De heer O. Guermonprez, leider der volkshogeschool tc Bergen, heeft de be sprekingen ingeleid. Het is nodig, zo zei hij, een jonge generatie van Europeanen te vormen, dat wil zeggen mensen, die de ge dachte der Europese samenwerking, zoals men die bijvoorbeeld in het plan Schuman verwezenlijken wil, behalve op het econo mische ook op andere terreinen kunnen be vorderen en die, als de tijd daarvoor een maal rijp zal zijn, ook in staat zijn een Europees kiesrecht uit te oefenen. Ook in de vrije organisatie in de ver schillende landen moet aan die Europese samenwerking aandacht worden besteed. Voor ons is het nu de vraag, aldus spreker, of hier voor de volkshogescholen een taak is en hoe die verricht zou moeten worden. Moet er een speciale Europese volkshoge school opgericht worden, moeten er op de bestaande scholen speciale cursussen over de Europese gedachte worden gegeven, moeten we door uitwisseling het doel trach ten te bereiken of deze drie.methoden com bineren? zo vroeg de heer Guermonprez, die verder een kort overzicht gaf van de geschiedenis der Nederlandse volkshoge scholen waar men Nederlanders van ver schillende groeperingen wil samenbrengen. Die solidariteit, die we onder de Nederlan ders willen bevorderen, zo zei hij, willen we ook bevorderen onder de Europese volken. Een 25-jarige Bloemendaler, die een Volkswagen had gehuurd bij een Haarlemse taxi-ondernemer, ging daar Zondagochtend een toertje mee maken over de overigens voor automobielen verboden weg langs het Westerkanaal in de Waterleiding duinen. Naar hij later verklaarde, sprong ineens zijn linkerachterband. De wagen raakte van de weg en viel langs het tien meter hoge talud naar beneden, waarbij hij een keer of zes over de kop sloeg, aleer hij in het kanaal terecht kwam. De be stuurder en zijn mede-inzittende werden uit de wagen geslingerd. De laatste kreeg enige hoofdwonden en een lichte hersen schudding. De bestuurder mankeerde niets. De vrijwel geheel vernielde auto is later door een kraanwagen naar boven getakeld. Binnenkort zal ds. Joh. Meyer, predi kant der Evangelische Gemeente te Lade lund (Sleeswijk-Holstein) in West-Duits- land, een bezoek brengen aan Putten. Ds. Meyer heeft er zorg voor gedragen dat de Puttenaren, die in het concentratie kamp bij Ladelund om het leven kwamen, op het kerkhof aldaar ter aarde werden besteld. Aan zijn toedoen is het te danken geweest, dat talloze inwoners van Putten het vorige jaar een tocht naar Ladelund konden maken. Als dank voor de vele zor gen door ds. Meyer betoond zullen de in woners van Putten hem een geschenk aan bieden. Voor de eerste maal na de kabinetsfor matie heeft de formateur prof. mr. C. P. M. Romme in het openbaar over de kabi netsformatie gesproken. Prof. Romme zei, dat blijkbaar toch een misverstand is ont staan tussen hem en dr. Schouten, de frac tieleider van de Anti-Revolutionnairen, die meent, dat de formateur zijn verlangen heeft afgewezen slechts politiek en parle mentair ervaren A.R.-personen als minis ter te zien optreden. Prof. Romme had slechts twee candidaten voor bepaalde de partementen moeten afwijzen, welke hem door de A.R. waren aanbevolen, omdat het aantrekken van deze functionarissen een te zwaar offer zou vergen van de K.V.P. Spreker zei, het te blijven betreuren, dat de regering uit vier in plaats van vijf par tijen is gevoi'md. Het verheugde prof. Romme, dat de be langrijke posten van Economische Zaken en Productieverhoging aan katholieke func tionarissen zijn toebedeeld. Minister Van den Brink heeft het prijspeil, door een ge zonde concurrentie toe te laten, weten te handhaven, totdat de internationale prijs stijgingen ook hun invloed hier deden gel den. Prof. Albregts, die de productiever hoging gaat stimuleren, kan een bij uitstek katholiek ideaal dienen: de winstverdeling sociaal rechtvaardig te doen geschieden en de bezitsspreiding zo breed mogelijk te maken. Op een vraag uit de vergadering, of de oude Christelijke coalitie niet beter had kunnen worden hersteld, gaf prof. Romme als zijn mening te kennen, dat het buiten de regering houden van de socialisten fa taal zou zijn. Prof. Romme wilde echter niet beweren, dat er nooit meer een her- oplrc-den van de oude coalitie zou komen. De recherche te Groningen heeft de boe ken en bescheiden van de Provinciale Gro ningse Slagersvakcentrale in beslag geno men. De centrale wordt gevormd door leden van de Provinciale Groningse Slagershond. De administrateur is gearresteerd. Het is nog niet bekend, of men hier te doen heeft met fraude of financieel wanbeheer. Reeds is vastgesteld, dat het stichtingskapitaal niet meer aanwezig is. ADVERTENTIE Meer levensvreugde door meer gezondheid en meer gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zenuwklachten in korten tiid overwint. Het Zenuwsterkende Voedsel Noors-Nederlandse samenwerking De vertegenwoordigers van de Noorse Technische Natuurwetenschappelijke Raad en de Nederlandse Stichting voor Funda menteel Onderzoek der Materie hebben te Oslo vergaderd en de samenwerking op het gebied van de atoomkern-energie geregeld. Er is een gemengde commissie van de twee landen ingesteld om deze samenwer king tot uitvoering te brengen. De taak van deze commissie is, een programma uit te werken voor de onderzoekingen in het kernreactor-instituut te Kjeller bij Oslo. De experimentele kernreactor te Kjeller nadert zijn voltooiing. Van Nederlandse kant zal voor deze reactor het benodigde uranium beschikbaar gesteld worden. Dit uranium is afkomstig van een voorraad, die dank zij de vooruitziende blik van prof. dr. W. de Haas vóór de tweede wereldoorlog werd aangekocht. Het benodigde zware water, de gebouwen en de technische in stallatie worden van Noorse zijde verschaft. In de gemengde commissie hebben van Nederlandse zijde zitting prof. dr. H. A. Kramer van de Rijksuniversiteit te Leiden; prof. dr. C. J. Bakker, van de universiteit te Amsterdam en prof. dr. J. Milatz van de Rijksuniversiteit le Utrecht. VLIEGTOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING De K.L.M. zal binnenkort vliegtochten met onbekende bestemming voor toeristen organiseren. De deelnemers zullen op Schiphol in een vliegtuig kunnen stappen dat hen naar een bestemming zal brengen, waarvan slechts wordt gezegd dat de tocht zal gaan „naar de blauwe zee en de pal men". ADVERTENTIE Men wil minder courante soorten laten vervallen In Den Haag is een vergadering gehou den van industriëlen en vertegenwoordi gers van grote instellingen om te komen tot vereenvoudigde productie en grotere productiviteit. Gesproken is over moge lijkheden tol vermindering van het aantal typen en soorten, dat van bepaalde pro ducten wordt vervaardigd. De minder gangbare typen verhogen door hun kleiner aantal de totale productiekosten naar ver houding te veel en zij belemmeren een rationele vervaardiging van de courante producten, die daardoor onnodig duur worden. Het is nu de bedoeling te trachten door onderlinge afspraak der fabrikanten van bepaalde producten de minder courante soorten uit te schakelen of slechts tegen hogere prijs te leveren. Reeds zijn pogingen in dit opzicht ge daan voor machine-onderdelen, emaille- waren en gloeilampen. Practische denkbeelden worden gaarne ingewacht bij het Centraal Normalisatie bureau, Lange Houtstraat 13a Den Haag. Zondagmorgen heeft een 54-jarige man op de zolder van zijn woning aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam een 10,5 cm lucht doelgranaat, die hij op deze zolder zeide te hebben gevonden, met een beitel bewerkt. Het projectiel ontplofte, waardoor hij zulke ernstige kwetsuren aan zijn linker hand opliep, dat deze vermoedelijk zal moeten worden geamputeerd. Tussen Stedum en Middelstum is een bus van de Nederlandse Spoorwegen bij het passeren van een tegenligger in de zachte berm van de weg gekomen en ge kanteld. De bus gleed daarna in een vrij diepe sloot. De passagiers konden door het noodluik de bus verlaten. Vier personen, die kwetsuren hadden opgelopen, moesten zich in Stedum onder geneeskundige be handeling stellen. Een kraanwagen van de Groningse brandweer heeft de bus uit de sloot getrokken. In een te Amersfoort gehouden vergade ring heeft het leidersconvent der vereni ging „De Nederlandse Padvinders" met algemene stemmen mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, tot hoofdcom missaris benoemd, als opvolger van W. C. Roest van Limburg. Mr. A. A. M. Struycken, die bij Koninklijk Besluit van 13 April benoemd is tot gou verneur van de Nederlandse Antillen. POST VOOR DE „NEW AUSTRALIA" HEDEN VERZENDEN. Post bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troepenschip „New Australia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet vandaag in Nederland ter post wor den bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „New Australia", op thuisreis naar Nederland. Binnenland Zaterdagavond heeft de Nederlandse Revue een voorstelling gegeven voor de voetbalvereniging van personeel van het koninklijk paleis te Soestdiik. waarvan de opbrengst aan de kankerbestrijding ten goede kwam. Vrijwel alle personeelsleden met hun families waren in de toneelzaal van „Kern land" in Soest aanwezig. Ook Koningin luliana kwam kort voor het begin met de beide oudste prinsesjes, Beatrix en Irene, om te kijken naar hetgeen Willy Walden, Piet Muyselaar (onder meer als de dames Snip en Snap) en de andere medewerken den in de nieuwe cabaretrevue „Extra tij ding" te zien en te horen gaven. In de pauze heeft de Koningin de artisten aan zich laten voorstellen en haar waardering over de revue uitgesproken. De beide prin sesjes waren opgetogen. ADVERTENTIE MAAKT U ZELF UW LAMPEKAP Wij hebben voor U karkassen, zijde, koord, garnering, losse pendels, glasplaten enz. KELLER Spaarnwouderstr. 13 hk Wijdes'teeg - Tel. 15778 De heer J. de Raadt, voorzitter van de Nederlandse Vereniging te Santiago, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem door Prins Bernhard uitgereikt. Op een receptie van de Nederlandse ko lonie in Santiago, bijgewoond door onge veer honderdvijftig landgenoten, werd de Prins een leren album van zeer grote af metingen aangeboden met kunstdrukfoto's van Chili. Vrijdag en Zaterdag vertoefde Prins Bernhard op het landgoed van de Chileense president, Gonzalez Videla, in Vina del Mar, op honderdvijftig km van Santiago. De reis werd gemaakt met het vliegtuig van de president. Zondagmiddag omstreeks drie uur is op het militaire oefenterrein op de Havelter- berg een heidebrand ontstaan. Burgers en militairen wisten na enige tijd de brand te blussen. Dertig tot veertig hectare heide gingen in vlammen op. De brand is ver moedelijk veroorzaakt door onvoorzichtig heid met vuur door wandelaars. Na de inval van de politie in de speel bank in hötel Hamdorff te Laren zijn twaalf arrestaties verricht. Zeven der gearresteer den zijn voor de officier van justitie van Amsterdam geleid. Onder hen bevindt zich de organisator van de speelgelegenheid. In totaal zijn 17.000 gulden, alle fiches en twee speeltafels in beslag genomen. DE STERFTE AAN INFLUENZA IN FEBRUARI In Februari 1951 zijn in ons land aan influenza (griep) overleden 657 personen. Van de 657 overledenen waren slechts 53 jonger dan 50 jaar, 111 van 50 tot en met 69 jaar en niet minder dan 493 van 70 jaar en ouder, waarbij één van 103 jaar. Gedurende Januari en Februari 1951 te zamen zijn in ons land aan influenza in totaal 1076 personen overleden. Tijdens de epidemie in de overeenkomstige maanden van 1949 was dit aantal 1932. Van de 1076 overledenen behoorden 435 tot de bevolking van gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, tezamen omvattend bijna 60 percent der totale bevolking van ons land. De overigen woonden in gemeen ten beneden 20.000 inwoners. De griep- sterfte heeft dus, gezien in verhouding tot de totale bevolkingssterkte in elk dezer gemeentegroepen, in de kleine gemeenten meer dan twee keer zoveel offers geëist als in de grote. KREBBERS SOLIST IN TRIëST Herman Krebbers, eerste concertmeester van het Residentie-Orkest, heeft een uit nodiging ontvangen om 24 April te Triest met het stedelijk orkest aldaar het Viool concert van Beethoven te komen vertol ken. Krebbeis heeft de invitatie aange nomen. 47. Nauwelijks had Panda op de muur geklopt, of er kwam al een antwoord! Aan de andere kant van de muur zat iemand terug te tikken! „Vlug, Jolliepop!", com mandeerde Panda. „Sla door die muur heen! Ik wil weten wie daar achter zit Jolliepop keek eerst wel even bedenkelijk, want hij beschouwde het muren-doorslaan niet als iets dat bij zijn taak behoorde, maar hij gehoorzaamde toch. „Tot uw orders, mijnheer eh.Panda!", zei hij, ter wijl hij de houweel uithaalde. „Hoewel ik mij veroorloof op te merken, dat deze muur uit oudheidkundig oogpunt van alle belang ontbloot is, enMaar toen dreunde de houweel tegen de muur ensloeg er recht doorheen! De klap kwam zó hard aan, dat Jolliepop met de houiveel heen door de muur heen vloog! „Hiep hiep ho!", riep Panda blij. „Mijn plan slaagt! Daar heb ik die tunnel voor gemaakt! We zijn er!" En ja hij had bereikt wat hij al die tijd bereiken wilde. Hij was er. Want waar denk je, dat Jolliepop met zijn houweel be landde? Wel hij vloog pardoes de cel van Joris Goedbloed binnen! „Hiel", kreet hij, tenoijl hij viel. „Daar is mijnheer de Baron!" „Inderdaad, mijn beste," knikte Joris beminnelijk. „Wél wens ik u er op te wijzen, dat uw luidruchtige wijze van bin nen treden verre van wei-opgevoed mag heten maar voor déze keer wil ik dat door de vingers zien. Kom dus binnen, goede vent, en maak het u gemakkelijk!" c Europa. Met ingang van 1 Mei zal een Frans-Duitse „pool" van spoorweg, wagons gevormd worden, waardoor e: 100.000 goederenwagons voor gemeen schappelijk Frans-Duits gebruik b£. schikbaar zullen zijn. Deze „pool" is eerste van haar soort in Europa en heef ten doel het heen en weer zenden van leeg materiaal te beperken cn een ratio, neler gebruik van het goederenwagen, park der beide landen mogelijk te mj. ken. De 100.000 wagens zullen de aan. duiding „Europe" dragen. Betekenis. Walter Ulbricht, vice-premiy van Oost-Duitsland, heeft Zondag 03 een massa-bijeenkomst ter herdenking van de dood van Ernst Thaelmann, cj voormalige Duitse communistenleide,' die in 1944 in een concentratiekamp oi het leven kwam, verklaard: „Toen Hit Ier aan de macht kwam zei Thaelmann; dit betekent oorlog. Thans zeggen vrij hetzelfde over het plan van het "Westen om de Westelijke zones van Duitsland opnieuw te bewapenen." „Wat het Duit. se volk nodig heeft, is niet een legt: maar een vredesverdrag", aldus Uil bricht. Pers. In Zwitserland zal een international persinstituut worden opgericht ter be vordering van de persvrijheid en te: verbetering van de journalistiek, aldus heeft Lester Markel, redacteur van de New York Times en voorzitter van het organisatiecomité voor dit instituut, meegedeeld. De Ford-stichting heelt 150.000 dollar voor dit doel geschonken en de Rockefeller-stichting 12O.0M dollar. Het voorstel tot oprichting van dit instituut werd in October gedaan op een bijeenkomst te New York van re dacteuren uit veertien landen, waarom der België, Argentinië („La Prensa") en Chili. Sympathie. De Oostenrijkse minister van Sociale Zaken, Karl Maisel, die ook voorzitter is van de vakvereniging vaa metaalarbeiders, heeft de sympathie en steun van de Oostenrijkse arbeiders verzekerd aan de 285 arbeiders van de onder Sovjet-Russisch toezicht staande Teudloff Vamag-machinefabriek in Atz. gersdorf bij Wenen, die Vrijdag in sta king zijn gegaan. Aanleiding tot de sta. king was het ontslag door de Sovjet- Russische autoriteiten van de socialist sche voorman Leopold Matzinger we gens het verspreiden van het socialir-f tische blad „Freies Woi-t". Van Sovjet- Russische zijde is gedreigd met behan deling van de zaak door een Sovjet- krijgsgérecht. wanneer de staking niet wordt beëindigd. Premier. De ministerraad van Nepal heeft na een lange vergadering besloten en kele hoge officieren te arresteren en de partij „Ghorka dal" te verbieden. De secretaris-generaal van de partij werd Donderdag reeds gearresteerd. Het op perbevel van het leger, dat tot nu toe verbonden was met de post van premier, zal voortaan door de koning en de minister van Binnenlandse Zaken ge voerd worden. De premier wordt er namelijk van beschuldigd, de opstande- lingen indirect gesteund te hebben. Verkiezingen. Zondag is bij de eerste ver kiezingen in de Libanon sinds 19" naar schatting de helft van de stemge rechtigden opgekomen. Daar geen car.- didaat veertig procent der stemmen heeft behaald, zal de volgende weei Zondag een tweede verkiezing worden gehouden. Volgens radio-Beiroet zijn bij incidenten in het Noorden drie personen gedood en verschillende gewond. Staking. In een fabriek te Manresa (bij Barcelona), zijn Zaterdag dertienhon derd arbeiders in staking gegaan. Zij eisen een duurtetoeslag van zestig pese ta's per week. De fabriekseigenaars zijn bereid deze te betalen als het ministerie van Arbeid toestemming geeft. Botsing. In Gelsenkirchen (West-Duits- land) is het gisteren tot botsingen tus sen politie en geüniformeerde leden var. de communistische „Vrije Duitse jeugd" gekomen. De politie trachtte het houden van een mars door de stad te verhinde ren, waarop de demonstranten de poli tie met hun vlaggestokken aanvielen. Dertien politiemannen liepen verwon dingen op. AM 7 „Renée Vinke" ai in Ümuiden binnen Vanmiddag om twee yur zou de walvis vaarder Willem Barendsz in IJmuiden binnenlopen; vanmorgen al kwam een van de jagers de AM 7 „Renée Vinke" de mid- densluis invaren. De walvisvaarder verscheen tegen elven voor de pieren en zal na een kort opont houd bij Buitenhuizen, om munitie te los sen, naar Amsterdam doorstomen. Zondag werd het vliegseizoen der Haar lemse Luchtvaartclub geopend met de wed strijd om de Haarlem-bekers, waaraan deel namen leden van de Haarlemse, Kennemer en R.K. Alkmaarse Luchtvaartclubs. Er stond een flinke wind en daar er no? niet veel mooie vliegdagen geweest zijp- kwamen de meeste vliegers slecht voorbereid op de wedstrijd. Niettemin waren er vlie gers die goede prestaties lieten zien, doe: ook moesten velen met een gesneuveld mode. huiswaarts keren. Bij de zweefmodellen werd in de eerste ronde de leiding genomen d-oor C. Nierse (HAA) met een vlucht van 82 sec.; J. Duyn (Kennemer) maakte in de tweede ronde met 137.4 sec. iedere bekercandidaat bijna kans loos. In de derde ronde werkte Nierse zien nog een flink eind omhoog met een vlucht van 91,2 sec. doch hij moest toch in Duyn zijn meerdere erkennen. Bij de rubbermotormodellen waren slech's vier inschrijvingen, waarvan er twee uit vielen. De strijd moest tussen een Haarlem mer en een Kennemer uitgevochten worden, evenals vorig jaar. Ook hier was de Kenne mer favoriet. De uitslag die dus een dubbele overwin ning der Kennemer Luchtvaartclub bevat, luidt als volgt: Zweefmodellen: 1. J. Duyn, Kenn.. 242- sec.; 2. C. Nierse, Haarl., 223.2 sec.; 3. R "e Jong, Haarl., 177,4 sec.; 4. Rud Das. Haarl- 142.2 sec.; 5. W. Weggelaar, Haarl. 139,8 sec- Rubbermotormodellen: 1. J. Baars, KenBi 106,4 sec.; 2. A. v. Poppelen. Haarl., 87 sec- WERK VAN FILARSKI BEKROOND David Schulman, voorzitter van de maat schappij „Arti et Amicitiaë", heeft Zater dagmiddag te Amsterdam de voorjaarsten toonstelling 1951 geopend. Spreker nöemce het zeer verheugend dat steeds meer wer ken voor deze jaarlijkse expositie worden ingezonden. De Arti-medaille werd toege kend aan de Amsterdamse -kunstenaar D- H. W. Filarski voor zijn grote schilden] „Terue!.".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2