de Beste Bromfiets I Het was druk, maar nog geen Bollenzondag LOGOMOTIEF RIJWIELEN Sport in het kort Jubilerende Haarlemse arters vierden feest Agenda voor Haarlem Feestavond Accordia VERHUIZINGEN P. DE BOER Over steun en kolentoeslag District Noordholland van Reddingsbrigades Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Nederland weerde zich kranig in Nice Het tweede Nazorg-paviljoen Dansmuziek in het Concertgebouw Aerdenhouts Kindertoneel in de Stadsschouwburg Lood in het eten Taxi bleek politic-auto te zijn Een kort ballet op internationaal niveau Melodie der tropen Courses te Duindigt Zeldzame partij in strijd om het Haarlemse kampioenschap Voetbalprogramma MAANDAG 16 APRIL 195] HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uit de bloembollenstreek Onze correspondent te Hillegom schrijft: Zondag was het voor het eerst in het seizoen ongewoon druk, maar van een klas sieke Bollenzondag kon nog niet worden gesproken. De politie was geducht ver sterkt, maar kon het makkelijk af. In de Demonstratietuin te Hillegom dwaalden schaarse bezoekers; in het Ont vangstcentrum van de VW zat een een zame rondvaartschipper met zijn benen op een stoel te wachten op zijn eerste klant, die toen nog komen moest. Zondagmiddag startte bij het Raadhuis de „Bloemen-expres", een door een tot locomotief verbouwde jeep getrokken wa gen op luchtbanden, die voor een „rond vaart op wielen" zorgt langs de wegen waar (straks) de mooiste bloemenvelden zijn. De dochter van de burgemeester Freule May van Nispen tot Pannerden gaf het vertreksignaal en beladen met het College van B. en W. en een aantal gemeenteraads leden maakte de Bloemen-expres haar eerste rit. Op het terrein van het Lunapark was het druk, maar voornamelijk met kinderen. Opvallend was ook nu weer het groot aan tal Belgische auto's, waarnaast ook ver scheidene Fransen en Zweden acte de pre sence gaven. Op Keukenhof te Lisse stonden Zondag morgen voor tienen al honderd auto's en autobussen, en al was het bezoek nog niet De heer M. R. van de Water ere-lid district Haarlem Het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond heeft op 15 Maart van dit jaar de viering van zijn tien-jarig bestaan in gezet, met wedstrijden om het kampioen schap van Nederland hoofdklasse libre, in restaurant Brinkmann, waaraan een aan tal prominente biljarters deelnam. Zater dagavond werd het jubileum gevierd in het Krelagehuis, waar de biljartens van het district Haarlem met huisgenoten en vrien den de bloemetjes nog eens geducht buiten hebben gezet. Voordat het cabaretgezelschap van de Maatschappij Nederland te Amsterdam kon beginnen met het afwerken van een tinte lend non-stop programma, moest de pionier van het district, de heer M. R. van de Water, een welgemeende hulde in ont vangst nemen van de districtsvoorzitter, de heer H. van de Broek. De voorzitter bracht in herinnering dat de heer Van de Water bergen werk heeft moeten verzetten en tal van moeilijkheden kreeg te overwinnen voordat hij als eerste voorzitter van het district Haarlem zijn plaats achter de be stuurstafel, kon innemen. Als waardering voor deze noeste pioniersarbeid deelde de voorzitter mee dat het bestuur1 eenstem mig besloten had de heer Van de Water tot ere-lid van het district te benoemen. Het bestuur van de Nederlandse Biljart bond bleef niet achter in huldigingsbetui- gingenbondsbestuurder D. Ellerbrock overhandigde de heer Van de Water een fraaie plaquette, als dank voor alles wat deze biljart-veteraan voor de biljartsport in het algemeen en voor het district Haar lem in het bijzonder heeft gedaan. Nadat ook aan het huidige bestuur door enige aangesloten verenigingen hulde was toegezwaaid en de voorzitter namens een van hen in het bezit was gesteld van een voorzittershamer, opendehet ensemble Irene, onder leiding van Ab van Velzen, bet cabaretprogramma met een klinkende feest-ouverture. Dat cabaretprogramma zat goed in elkaar en de verzorgers ervan bleken van alle markten thuis te zijn. Helaas bleek het niet zo non-stop als was aangekondigd. Dat overigens niet aan de artisten, die zich stuk voor stuk kranig weerden op de planken, maar aan een zestigtal laatkomers lie om negen uur de zaal nog in wilden. Daar gingen heel wat kostbare minuten mee heen. Het meeste succes had de tenor Willy Lenoble die met een reeks Italiaanse lie deren een stormachtige bijval oogstte. Corry Heyblok, de lieftallige vocaliste van iet orkest, had trouwens ook niet over ap plaus, dat ze dubbel en dwars verdiende, te klagen. De schetsjes die door de toneel groep „De nieuwe Egelantier" voor het voetlicht werden gebracht vielen, evenals de manipulaties van prof. Barrini, zeer in de smaak. Rest nog het dubbel mamnenkwar- tet S.M.N. dat aan de stortvloed van luch tigheid een ernstig, en door de zaal zeer gewaardeerd, nootje toevoegde. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 April 1951 BEVALLEN van een zoon: 13 April, M. H. ran Leuvende Leth; G. F. A. Kropman Delibes; M. F. van OsGrüter; E. E. Gibson -Bekooij; 14 April, F. C. van der Weijden van Velzen. ^BEVALLEN van een dochter: 12 April. D. Visbach—de Jong; 13 April. E. J. G. Tijs- ien—van Wijk: C. MookhoekDiermanse; W. SchuitemakerDuijn; H. M. Boersen Schouten: D. SwaanswijkKeijzer; J. Da- imaans—Winkel. OVERLEDEN: 11 April, J. J. Vermeren, ;<9 de Witstraat; 12 April. S. M. J. Mel- chior—Cornet, 73 j„ Nieuwe Gracht; F. Klein, Eikenstraat; J. A. Hillebrand. 58 j.. Bos ft Vaartstraat; G. RoosBreg, 87 j.. Busken luetstraat; 13 April. J. R. Korstjens, 63 j., Jamstraat; P. M. Verbeek. 3 m., Kamper laan; P. c. Prins, 18 d„ Kamperlaan. ADVERTENTIE TEN NIS-SHORTS s MAANDAG 16 APRIL stadsschouwburg: „Venus bespied" (Haagse -omedie), 8 uur. Rembrandt: „Mr 880", 14 ■>-, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint het j-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 7 n®mPioen melkboer", alle leeft.. 2, 4.15, l." ,'5,UU1'. City: „De jongen met de trom- 'PT' i 13 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: "y,.roof" en „De slangenrvier", 14 j.. 2.30, 7 1°315 uur. Frans Hals: „Koldercoctail", alle 8 uur) "'3^' en 9-15 uur (Dinsda§ 2-30 en DINSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: „Kapitein Carvallo", "nn se Comedie), 8 uur. Gemeentelijk j .oertgebouw: Beethovenconcert HOV, 8 u. In!?111 e'n Soefi-beweging, lezing Louis uur- Gebouw Sint Bavo: „De Ver- „igcie spelers" „Adriaan en Olivier", 8 uur. copen: Middag- en avondvoorstellingen. druk te noemen, het was toch de eerste Zondag sinds de opening waarop er „leven in de brouwerij" was. De bezoekers behoefden thans niet teleur gesteld huiswaarts te keren, want aller wegen bloeiden de narcissen en op vele beschutte plekjes kleurden en geurden de hyacinten. De tulipa's met haar exotische tinten, de vergeet-me-niet-blauwe scilla's, ze maakten Keukenhof reeds thans tot een bloemententoonstelling die het bezoek waard is, al is het hoogtepunt, de bloeitijd der tulpen, op zijn gunstigst nog enkele weken yer. Door het koele weer is de kwaliteit van de 750 tulpenvariëteiten die in de grote bloemenkas staan opgeplant, nog vrijwel ongerept. De bijzondere soorten staan daar, op haar ranke stelen soms hoger dan een meter, zo mooi als men ze op het veld ner gens ziet. De bloemenkas is nog steeds de voornaamste trekpleister van de Keuken hof en men kan er, weer of geen weer, be zoekers vinden. Op de velden staan nog niet eens overal de narcissen in bloei en kleuren enkele bescheiden hyacintenbedden. De wind was Zondag nog te guur en voor de fietsers te straf. Van een echte Bollenzondag was nog géén sprake. Maar houden we het deze week een beetje droog en zonnig, dan lijdt het geen twijfel of a.s. Zondag zal het weer ouderwets druk zijn in de Bloembollen streek. Het eerste Haarlemse accordéonorkest „Accordia" heeft Zaterdagavond in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond een stampvolle zaal laten genieten van een ware klankenregen. De zang van Gerard de Vos droeg er toe bij dat de aanwezigen niet moe werden de virtuozen gul met ap plaus voor hun muzikale prestaties te be lonen. De „Wailana Hawaiïans" van Aard Boen der bleken evenzeer op prijs gesteldte worden, vooral de grollen van de leider van dit uitstekende ensemble bracht keer op keer de lachspieren in werking. Toen hij na de pauze met zijn „Suid Afrikanen" optrad plukten hij en zijn jongens (en zijn meisje) zoveel aardige noten van hun tok- kelinstrumenten dat zij genoopt waren drie toegiften te geven. De accordéonist Herman Teunissen oogst te met enige goed gespeelde soli veel bijval. ADVERTENTIE Billijke prijzen. PIJLSLAAN 119 TELEFOON 27073 Vragen van een communistisch raadslid te Haarlem Mr. M. D. Proper, lid van de Gemeente raad van Haarlem, heeft aan "de Raad ver lof gevraagd aan het college van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: 1. Is het juist dat de kolentoeslag voor diegenen, die door de Dienst van Sociale Zaken van de Gemeente Haarlem worden ondersteund, ingaande 15 April 1951 is in getrokken? 2. Is het niet wenselijk deze toeslag te blijven uitbetalen, zolang de heersende koude voortduurt en heeft Uw College het voornemen daartoe over te gaan? 3. Heeft Uw College reeds een besluit ge nomen tot verhoging van de steunnormen, zoals dit werd aangekondigd bij de open bare behandeling van de Gemeente-begro ting voor de dienst van 1951? 4. Indien het antwoord op bovenstaande vraag ontkennend luidt, is het dan niet wenselijk dat besluit zo spoedig mogelijk te nemen en wel met terugwerkende kracht? Wanneer kan het besluit tot verhoging van de steunnormen woi'den verwacht? Jubilea Zaterdag waren er bij de firma C. H. S. Heilker, groothandel in chocolade- en suiker werken aan de Kloppersingel te Haarlem, twee jubilea. Mejuffrouw M. Moonen, boek houdster en de heer H. Philippo, chauffeur, herdachten het feit dat zij 25 jaar in dienst waren. Op het feestelijk met bloemen versierde kantoor werden de jubilarissen met hun fa milieleden ontvangen, waarbij de heer C. H. S. Heilker hun verdiensten in het licht stelde, waarbij hij ook betrok de heer P. Verhagen-, vertegenwoordiger, die enkele weken geleden een zelfde feit mocht herdenken. Spreker kon toen, wegens verblijf in het buitenland, niet bij de viering tegenwoordig zijn. De heer B. Odijk sprak namens het perso neel, waarbij hij wees op de goede onder linge verstandhouding en in het bijzonder mejuffrouw Moonen dankte voor haar be reidheid anderen met raad en daad ter zijde te staan. Hij overhandigde de jubilarissen een stoffelijk bewijs van de sympathie hun ner collega's. Na de officiële huldiging bleef men in in tieme kling nog enkele uren gezellig bijeen. Onder voorzitterschap van de heer J. L. Kattestaart werd Zondag in de bovenzaal van café Munniks te Haarlem de jaarver gadering van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden de bestuursleden, de heren J. L. Kattestaart, Castricum, voorzitter; P. Wapstra, Haarlem, secretaris; A. Nouwen, Alkmaar, penning meester; Joh. G. van Gennip, Haarlem en J. F. de Haan, Amsterdam, commissarissen, met algemene stemmen herkozen. Bij de behandeling van de agenda voor de vergadering van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen kon het voorstel om de bondscontributie te brengen op 0.50 niet de instemming van allen ver krijgen. Besloten werd een amendement in te dienen de verhoging van de contributie slechts voor een jaar te laten gelden. Ook werd voorgesteld om jaarlijks de contribu tie opnieuw vast te stellen. De wedstrijden om de bondskampioenschappen werden ampel besproken. Besloten werd bij de in het district Noordholland aangesloten Bri gades een onderzoek in te stellen, hoe zij het programma voor deze wedstrijden zou den wensen. Het voorstel van de Reddingsbrigade Winkel om deze zomer districtswedstrijden in Winkel te houden, verkreeg niet de in stemming der vergadering. Onderzocht zal worden om de wedstrijden in IJmuiden te houden. ADVERTENTIE zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug is. de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de 'eg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. ADVERTENTIE IJ. TIMMERMAN - HAARLEM Rijksstraatweg 89 - Tel. 25970 Paardensport Voor de tweede dag van het internationaal concours hippique te Nice stond de Grand Prix de France op het program, een spring concours dat 16 sprongen tot 1.50 meter telde. Het parcours liep over een zanderig terrein met scherpe wendingen en kon als zeer zwaar gelden. De Grand Prix de France was een con cours voor twee paarden per ruiter. De strijd bleef spannend tot het einde en het heeft er lang naar uitgezien, dat onze landgenoot J. Rijks uit Rotterdam deze belangrijke wed strijd zou winnen. De laatste deelnemer, een Fransman, verdrong hem ten slotte van de eerste plaats. De uitslag luidde: 1. Kap. de Couet (Fr.) met Ukase en Nan kin. 4 fouten, 2 min. 58.4 sec. 2. J. Rijks (Ned.) met Romanichel en Mas ter. 8 fouten, 3 min. 10.4 sec. 3 Kap. Carvalhosa (Port.) met Estcmido en Mondina, 11 ft., 2 min. 49 sec. 4. Luit.-kol. Navarro (Spanje) met Blasom en Quarom, 11 ft., 2 min. 45.9 sec. 5. Kap. Cavaleiro (Spanje) met Mongua en Flama, 12 ft., 2 min. 45.9 sec. 6 D. Gelderman (Ned.) met Ambassadeur en Countess, 12 ft., 2 min. 59.4 sec. Vijftiende werd A. F. L. Janssens (Ned.) met C'est sa Soeur en Brown Jack en zeven tiende ritmeester J. J. Gruppelaar (Ned.) met Random Harvest en Ampère. ADVERTENTIE whëfëfy'dUL L'. Het wachten is op de goed keuring van het raadsbesluit De Haarlemse gemeenteraad nam 20 Februari jl. een voorstel van B. en W. aan, om op het terrein aan de Schalkwijkerweg een tweede Nazorg-paviljoen te bouwen. Het crediet dat daarvoor beschikbaar ge steld moest worden, werd op f 110.000 ge raamd. Met de bouw van dit paviljoen is nog niet begonnen omdat B. en W. moeten wachten op goedkeuring van dit raadsbe sluit door het college van Ged. Staten. Dat deze goedkeuring nog niet is afgekomen, wordt door B. en W. betreurd, omdat het college meent dat deze uitgaaf alleszins gerechtvaardigd geacht moet worden. Er is voor de Nazorg grote behoefte aan uitbrei ding der werkgelegenheid. Wanneer die er niet spoedig komt, zal het gevolg zijn dat verschillende jonge mannen niet kunnen worden opgenomen. Dat betekent dat er verscheidenen in een inrichting opgeno men zullen moeten worden. Dit kost aan de gemeente voor elk geval f 1400 per jaar. Indien er vijf van zulke jonge mannen naar een inrichting verwezen moeten wor den, zou dit een uitgaaf vorderen van f 7000. De jaarlijkse financiële lasten van een uitgaaf van f 110.000 zijn aan rente en aflossing niet meer dan f 6000. Vandaar dat het gemeentebestuur meent dat de bouw van dit paviljoen verantwoord is. Het is daarom dan ook dat Haarlem bij Ged. Staten op een spoedige (en naar ge hoopt wordt ook een gunstige) beslissing heeft aangedrongen. Spoed is bovendien ge wenst, want als de bouw wordt uitgesteld, stijgen de kosten ongetwijfeld. De dansorkesten The Skymasters en The Ramblers hebben Zondagavond in het Haarlemse Concertgebouw een groot aan tal, voornamelijk jonge, jazz- en swing liefhebbers in vervoering gebracht. Het ging er wel wat luidruchtig aan toe, maar dat bleek de stemming alleen maar te ver hogen en de muzikanten aanleiding te geven nog harder te spelen. Het optreden van Pi Scheffer en zijn mannen bereikte een climax toen de kist met Het Ding op het toneel werd gebracht en zes Haarlemse jongelieden in het krijt traden om de gunst van het mysterie te mogen onthullen. Alles wat zij daarvoor hadden te doen was het zingen van het bekende lied dat dit Ding net niet be schrijft. De oudste van het sextet bleek, getuige de vijf minuten lange ovatie van het publiek, over de beste vocale kwali teiten te beschikken. En hij kreeg daarom het. flesje wijn. Theo Uden Masman had geen gemakke lijke taak toen hij na de pauze met The Ramblers voor het voetlicht trad. De ge moederen van het luisterend en maat- trappelend publiek waren inmiddels nogal verhit, en dat had tot gevolg dat de heer Uden Masman uit alle hoeken van de zaal verzoekjes kreeg toegeschreeuwd die hem noopten zijn programma hier en daar te wijzigen. The Brown brothers bop band, een bop- groep speciaal geformeerd voor het Engelse toux-née dat The Ramblers gemaakt hebben, werd met gul applaus voor haar prestaties beloond. Janie Bron kreeg de zaal op haar hand met Orange Colored Sky. De „zotte muziekles" viel het meest in de smaak Tekenwedstrijd Marshallplan Woensdagmiddag 18 Anril zullen in het Frans Halsmuseum te Haarlem aan 20 jeugdige prijswinnaars van de tekenwed strijd van het Marshallplan een diploma worden uitgereikt. Met de opvoering, Zaterdag in de Haar lemse Schouwburg, van de jeugd-operette „Goudhaartje en de Troubadour" van Geer- truida van Vladeracken, heeft het Aerden houts Kindertoneel onder leiding van me vrouw J. van Kampen-v. d. Brink aan talrijke kleuters en ook aan volwassen be langstellenden een prettige middag ge schonken. De mei-kwaardige geschiedenis van Goudhaartje, waarin het sprookje en de werkelijkheid zich zo onbegrijpelijk ver mengen, had toch de meeste bekoring voor de kinderen. Zij keken hun ogen uit naar de elfjes, dwaallichtjes en de zingende pad destoelen in het toverbos, waar het tover- vrouwtje woonde. Maar daar waren ook nog gewone mensenkinderen: Goudhaartje, de troubadour, de zes vriendinnetjes van Goudhaartje en de ondernemende Piet, die wat meer van deze meisjes wilde weten, en verder herauten, lakeien en andere gewich tige personages. Wat hun aandacht nog meer trok waren de ballet-jes en het mooie solo-dansje, zo gracieus gedanst, door een zeer jeugdige soliste. Eigenlijk wax-en deze dansen op muziek van Schubert, Kullak en anderen dichterlijke vrijheden, welke Geer- truida van Vladeracken, die zowel de tekst als de muziek van de operette schreef, uit drukkelijk verboden heeft. Daarom moet met deze tussenvoegsels, hoe goed bedoeld overigens en hoe aantrekkelijk ook, met déze muziek voortaan maar weglaten. Bij de opvoering spande het eerste be drijf de kroon op het punt van volmaakt heid. Alles liep hier vlot van stapel. Het lentefeest was echt leuk. Er werd goed ge speeld, gezongen en gedanst. Iedereen was duidelijk verstaanbaar en de costuums ver hoogden de feestelijke stemming niet wei nig. Bij het lastig te regisseren tweede be drijf werden moeilijkheden merkbaar. Het spel ontwikkelde zich niet zo vlot en de verstaanbaai-heid, ook die van het overigens goed acterende tovervrouwtje, werd aan merkelijk minder. En met het zingen was het evenmin steeds in orde. Het peil van de uitvoering steeg weer belangrijk met het laatste bedrijf. Van de vele verdienstelijke rollen willen wij speciaal noemen die van de beide hoofd persoontjes. Een extra pluim verdient het zegstertje van de uitstekend voorgedragen inleiding. P. ZWAANSWIJK Een agent snapte Vrijdagmiddag om half vijf in een leegstaande woning aan de Kanaalstraat een 21-jarige kok uit Haar lem, die daar bezig was een hoeveelheid lood weg te snijden. De man is met loden schoenen meegevoerd naar het bureau. Het onderzoek is bijna geëindigd zodat de kok spoedig naar Haarlem gebracht zal worden. Generaal-majoor A. Baretta, plaats vervangend chef luchtmachtstaf en kolonel vlieger J. H. van Giessen, sous-chef van deze staf, zijn voor een studiereis naar Amerika vertrokken, op uitnodiging van de Ameri kaanse luchtmacht. Een Haarlemmer die Zaterdagavond, na hier en daar wat geestrijk vocht tot zich genomen te hebben, de weg huistoe niet te voet durfde af te leggen, riep in de Damstraat een auto aan, in de ver onderstelling met een taxi te doen te hebben. Wie schetst zijn verbazing toen hij tot de ontdekking kwam dat de auto een radio-politiewagen was. In plaats van naar huis, werd de man naar het politiebureau aan de Smedestraat ge bracht. OOJOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOi Ballet Recital gaat een week naar Zwitserland Soms, maar natuurlijk slechts bij hoge uitzondering, kan er in het theater een wonder gebeuren, iets dat men nauwelijks of in het geheel niet verwachtte en eigen lijk zelfs voor onmogelijk hield. Zo'n won der voltrok zich Zaterdagmiddag in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar de stichting Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell voor een betrekkelijk gering aantal belangstellenden een voorstelling gaf van het programma, waarmee deze veelbelovende groep met steun van het mi- nistex-ie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een tournée van een week door Zwitsex-land gaat maken. Er schuilt geen tegenspraak in de boven staande beweringen. Over het geheel ge nomen moet het optreden van deze groep inderdaad veelbelovend worden genoemd. Doch een deel van deze belofte zoals de iang van zaken in het vorige seizoen al deed vermoeden is thans in vervulling gegaan, ja zelfs overtroffen. Het wonder duurde misschien vijf minuten; op het Al legro Barbara van Béla Bai'tök werd over tuigend bewezen dat men ook in Nederland dansen kan op een internationaal niveau, mede dank zij een ovei'rompelende chox-eo- grafie van Sonia Gaskell, die met wiskun dig-zuivere figuren in dit abstracte werk een zeldzaam boeiend spel liet bedrijven in de stijl van Balanchine onder de titel „Rhythme en klank". Het kwartet solisten, een hecht ensemble vormend, vond met aan de perfectie grenzende zekei-heid zo goed als alle oplossingen voor de fantas tisch moeilijke technische problemen. Hun namen (om te onthouden) zijn Maria Huis man, Marianne Boedijn (vergelijk haar fouettés eens met die van de „sterren" van de opera!), Conrad van de Weetering en Jaap Flier. Nieuw was ook de Ballet-suite van Sonia Gaskell op muziek van Gluck, welke als totaal minder bevrediging schonk, doordat de aesthetische spanning veel inzinkingen vertoonde, doch riik aan bekoorlijke tafi-e- len bleek te zijn. Speciaal de laatste delen Poco piu lento en Musette gaven prettige dansgelegenheden. Jaap Flier sloeg hierin een kranig figuur en de naam van Coca Serban moet aan die van de uitblink sters worden toegevoegd. Het doet enigszins eigenaardig aan deze muziek uit de eerste helft van de achttiende eeuw in i-omanti- sche „tutus" te zien dansen, maar men kan veel vergeven als men weet dat Gluck's medestander, de grote hervormer Jean Noverre, zich onder meer tot ideaal stelde „de hoepelrokken te vernietigen en een edeler, waarachtiger costuum te tonen, teneinde de beweging op het toneel te be- vordex-en en uitdrukking in de dans te brengen." De toepasselijkheid van gymnastische steunhoudingen in het ballet werd met be twistbaar succes bewezen door Aart Ver stegen in zijn met de voortreffelijke Marie- Jeanne van der Veen uitgevoerde duet „La belle et la béte" op muziek van Pur- cell, waarin een fraai adagio met gedurfde vondsten voorkwam. Verder bood het pro gramma geen nieuwe nummers. „Inter mezzo" dunkt me weinig geschikt voor een avond die anders dan als demonstratie van technische middelen der danskunst is be doeld. De aardige fantasie „Alles om een mantel" heeft door de samenvatting in één acte en de costumering door Fred Carasso belangrijk gewonnen. Marianne Boedijn toont hierin haar schitterende gaven: niet alleen een naar het brillante groeiende techniek, maar ook een stemmige expres sie. Haar persoonlijkheid zal nog een be langrijke vorming moeten doormaken. Het is vurig te hopen dat deze groep In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam had Zaterdagmiddag een demonstratie plaats van Indonesische en Caraïbische muziek, afgewisseld met enkele muzikale flitsen der Afrikaanse en Amerikaanse negercultuur. Hieraan werd meegewerkt door de Indonesische kunst- vereniging „Perintis Budaya", het game langezelschap „Babar Layar" en de kunst groep „Conjunto Sibony" met musici uit Suriname en de Antillen. Deze drie groe pen hebben namelijk een contactcommissie gevormd ten einde door samenwerking meer mogelijkheden te scheppen het pu bliek in kennis te brengen met onderschei dene aspecten der volkskunst van Oost en West, waarin, naast grote verschillen, toch een zekere eenheid van elementaire beginselen domineert. Daar is vooral het contact met de natuur, dat bij alle raffi nement van beschaving en traditie dit vooral in het Oosten de grondslag van alle volkskunst bepaalt. Wat de negei-muziek van Noord en Zuid Amerika betreft, deze is van haar natuurlijke oorsprong zeer vervreemd; van Afrika tot Amerika betekende voor de cultuur van de negers een lange lijdens weg. Er is al heel wat spitsvondigheid voor nodig om de Afrikaanse origine aan te tonen in de negermuziek, die in de Nieuwe Wereld onder vreemde invloeden ontstond. Maar zij houdt toch de naieve natuurlijkheid van het ras, ten minste in haar oorspronkelijke gedaante, want waar zij als export-artikel verschijnt in de mo derne amusementsmuziek, aangedikt met allerlei platte en sentimentele effecten, wordt zij een blaam voor het ras, waarvan zij een cultuur-uiting heet te zijn. Maar buitendien, de onoorspronkelijkheid, dus de verwijdering van de natuur, ligt er bij deze volksmuziek dik op. Alleen in het geestelijke lied van de neger is door wis- selwerking een bijzondere schoonheid ont staan, omdat zijn treffende visie op de re- ligieuse dingen een eigen cachet had. De oer-oude beschaving van het Oosten, zo trouw bewaard in gamelanmuziek, dans en wajangspel, manifesteert zich echter in een zuivere originaliteit. In wezen is zij oxxs vreemd en blijft zij op verre afstand van de negermuziek, ook al omdat deze het sterkst door het Westen beïnvloed is. Maar dat ook het Oosten niet vrij blijft van infiltratie, kan men ervaren aan de kronfjongliedjes en aan andere wijsjes, zoals wij er Zaterdagmiddag enige met guitaarbegeleiding hoorden in een pot- pourrivorm. Doch hoe onbeduidend en plat is de indruk die men er van krijgt, verge leken «met de adel die men proeft uit de dansmuziek van het grote Balinese orkest, per gramofoon weergegeven, als illustratie van een geraffineerde waaierdans. Dit is een kunst die ons ondanks de vreemde elementen boeit door haar originaliteit en haar waardigheid. JOS. DE KLERK Een nieuw woningcomplex Het bestuur van het nieuwe complex woningen, staande aan en nabij de Vondel- weg in Haarlem, van de Coöp. Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting" zal Zaterdagmiddag 28 April officieel aan het bestuur worden overgedragen. Dit ge schiedt in het café-restaurant „Het Bol werk". De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Bluette-prlJs <1860 m.): 1. Omar Spencer. 2. Oranje Nassau. 3. Ovicdo A. Totalisator: winnend 2.10; plaats 1.10, 1.10. 1.20; gekoppeld 3.90; covercall 2.10. Billy Bunker-prijs (2000 m.): 1. Leonidas G. 2. Kapitein Axkit. 3. Monte Carlo D. Totalisator winnend 4plaats I 2. 15.—, 4.50; gekoppeld 6.50; covercall 88.90. Bassano-prjjs (2040 m.): 1. Olga Pluto. 2. Llnotte S. 3. Mackine. Totalisator winnend 11.50; plaats 4.20, 6.40, 4.—; gekoppeld 45.—; covercall 20.50. Brunhildeprijs (2020 m.): 1. My Darling. 2. Junoschka. 3. Morning Star. Totalisator winnend 2.10; plaats 1.20, 1.40, 1.60; gekoppeld 7.50; covercall 8.90. Rennen. Belle Etoile-prijs (1700 m.): 1. Prin ce Albert. 2. Young Saida. 3. Capriole. Totalisator winnend 1.80; plaats 1.50, 2.60; gekoppeld 7.60; covercall 5.70. Bcllona-prijs (2400 m.): 1. Qualissa. 2. Pli- nius. 3. Noordwester. Totalisator winnend: f 1.50; plaats 1.20, 1.50, 1.40; gekoppeld 6.90; covercall 4.60. Barcarolleprijs (1350 m.): 1. Duroc. 2. Tinka. 3. Brandal. Totalisator winnend: 2.10; plaats 1.30. 1.80, 8.40; gekoppeld 7.50; covercall 5.—. Totale omzet 64.362.50. Schaken Volgens het programma zijn de voorronden van het schaaktournooi om het kampioen schap van Haarlem geëindigd. Nu is een schema iets anders dan de werkelijkheid, maar toch mag men constateren, dat het ver loop heel wat vlotter is geweest dan vorig jaar. Zo zijn er voor de hoofdklasse reeds 3 van de zes finalisten bekend. G. Kroone (H.S.G.) en F. A. Spinhoven (H.S.G.) ont lenen hun uitkomen in de finale aan hun prestaties in het tournooi van vorig jaar. E. J. de Ree (H.W.P.) bevestigde nogmaals de goede indruk, welke hij reeds in de hoofdklasse A vestigde door ook de laatste partij tegen J. Wijker (Haarlem) te winnen. Hij gaat over naar de finale met 3'/s pnt. uit 4 partijen. De afgebroken partijen van J. Verleur (Heemstede), die in militaire dienst trad en daardoor niet in staat was zijn par tijen uit te spelen, werden beslist. Hij ver loor van J. de Vries (H.S.G.) en F. Abspoel (Het Oosten). De eindstand in deze groep is: 1. E. J. de Ree. 3Vs pnt. 2. en 3. J. de Vries en J. Wijker 2 pnt. 4. J. Verleur V/z pnt. 5. F. Abspoel 1 pnt. In de B-groep had J. E. Strengers (Haar lem) waarschijnlijk zelf niet gedacht de finale te zullen bereiken. Hij haalde deze niettemin na remise met J. Blokker (Haarlem) en winst op A. Herfst (Het Oosten). Dat J. Blokker (Haarlem) won van H. H. Groene- weg (Rolland) was daardoor van geen belang meer. De eindstand luidt: 1. J. E. Strengers 31/2 pnt. 2, 3. en 4. A. Herfst, P. Verdonk (H.S.G.) en J. Blokker 2 pnt. 5. H. H. Groe- neweg V« pnt In de C-groep zijn nog niet alle partijen gespeeld, doch de beslissing is toch al ge vallen. S. Herfst (Rolland) werd finalist met 3'/2 pnt. uit 4 partijen. Wel probeerde P. A. van Driel (Haarlem) hem te verrassen door onregelmatig te openen: 1. d3, doch hij werd zelf verrast door een matzet, welke veel overeenkomst vertoonde met het zogenaamde narrenmat. De partij J. v. d. Moot (Het Oos ten)—G. B. v. d. Velde (Haarlem) werd remise. In de D-groep schijnt A. Schneiders (Haar lem) niet te zullen gebruik maken van de kans. welke hij kreeg, door de onverwachte nederlaag van C. Hovingh (Het Oosten) vo rige week. Ditmaal maakte Hovingh geen fout en won vlot van B. Hagenaar (H.S.G.). Schneiders ondervond geduchte tegenstand van C. Boutelier (Bloemendaal) en staat in de afgebroken partij zelfs iets minder. Zou deze partij remise worden of verliest Schnei ders, dan gaat Hovingh over naar de finale. De overige resultaten waren: Eerste klasse A: J. BronkhorstL. Kensen i/ziIz. W. VlietstraJ. H. Blom lizVs. B: F. J. Fictoor I. Marinus 01. In deze groep zijn I. Ma- rinus (H.S.G.) en ds. J. van Dorp (Heem stede) zeker van een plaats in de finale. C: P. FrisJ. v. d. Berg VsV». J. v. Berg— K. J. Altena 01. P. ter PlegtP. Fris 01. In deze groep is de winnaar al bekend. 1. K. J. Altena (Rolland) 3'/s pnt. In de tweede klasse was de voortgang ge ring. Een zeldzame partij speelden G. J. Bloemen en J. Reeuwijk Sr. Het zal toch nog weinig voorgekomen zijn, dat op de 43e zet wit nog over alle pionnen de beschikking heeft. En geen dubbel- of geïsoleerde pion nen, maar alle acht verbonden pionnen, waaronder vijf vrij-pionnen. Met zijn zes pionnen meer is C. J. Bloemen dan ook zeker van de winst. De uitslagen luiden: Tweede klasse A: C. BrinkE. J. Heymans 10. In deze groep is C. Hoogland (Het Oosten) met 3 pnt. uit 4 partijen zeker van deelname aan de fi nale. C: H. BuddeH. Boerema 10. Derde klasse A: A. HoremanG. v. Egmond 01. H. BoonA. Horeman 10. C. J. v. d. Voort Jr.W. A. Turkenburg 10. G. van Egmond—J van Rosmalen 1—0. De eindstand hier is: 1. en 2. H. Boon (H.W.P.) en C. J. v. d. Voort Jr. (De Torens) 4 pnt. 3. C. van Egmond (H.W.P.) 3 pnt. 4. J. van Rosmalen 2 pnt. 5. W. A. Turkenburg 1 pnt. 6. A. Ho reman Vs pnt Groep B: H. KleinC. J. Wassenaar 10. J. Gosen—F. J. van Tongeren 0—1. C. J. Wassenaar—H. H. de Jong 10. J. J. Ban ken—H. Klein 1—0. Eindstand: 1. J. J. Ban ken (H.W.P.) 4Vï pnt. 2. H. Klein (H.W.P.) 4 pnt. 3. C. J. Wassenaar (Het Oosten) 3 pnt. 4. F. J. van Toongeren 2l/z pnt. 5. H, H. de Jong 1 pnt. 6. J. Gosen 0 pnt. Van beide groepen gaan de nummers 1, 2 en 3 over naar de finale. zich rustig kan ontwikkelen, niet gedwon gen tot overijling en overspanning. Er is reden om er bij de thans vergeefs in het buitenland zoekende leiding van het Hol land Festival op aan te dringen om zich voor dit ensemble te interesseren. Het verdient een kans zich in het volle licht der be langstelling te plaatsen, niet alleen die van 't publiek, maar ook die van de autoriteiten die het vraagstuk van de danskunst in ons land in de naaste toekomst willen regelen. DAVID KONING. Het pi-ogramma van Zondag vermeldt de volgende voetbalwedstrijden: Blauw Wit—De Volewijckers; KFC—EDO; DWV HDVS; Haarlem—ADO; TOG—Schoten; IWDEM; DTSVelsen; Terrasvogels DEC; VitesseBeverwijk; Zilvermeeuwen Dc Kennemers; O VVO—Halfweg; HBC DIO; HPSVZandvoortmeeuwen; BPC—Vliegende Vogels: KBV—Bloemen daal, Onze Gezellen—ASV; Laren—ETO; LisseRouwkoop. HAARLEMS WATERPOLO ZEVENTAL. Zaterdagavond wordt in Rotterdam de jaarlijkse dames-waterpolowedstrijd Rotter damHaarlem gespeeld; de polocommissie van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft het Haarlems zevental als volgt vastgesteld: doel: J. de MayerWaalberg, VZV; achter: Paula van Bruggen, DWT; Do Turkenburg, DWT, Nanny Franken, Haarlem: voor: Mia Prins, DWT, Greet Zieren, DWR. Rie Thuisvan Veen, DWR. Reserves: Jopie Wisker en Ria Verhagen, DWR. BELGIë B—LUXEMBURG 3—3. Te Brugge werd de voetbalwedstrijd België B— Luxemburg gespeeld, welke in een gelijk spel 3—3 eindigde. De rust ging met 2—2 in. IERLAND—ENGELAND 1—1. Te Dublin werd een hockeywedstrijd gespeeld tussen de herenploegen van Ierland en Engeland. De wedstrijd eindigde met 11. De ruststand luidde 0—0. WALES—SCHOTLAND 2—1. De hockeyinterland Wales—Schotland (heren) welke te Newport werd gespeeld, eindigde in een 2—1 overwinning voor Wales, dat bii rust met 1—0 leidde.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7