OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Velser affaire Het Noord-Koreaanse vredesverzoek thans in Lake Success gearriveerd Verdrag van het plan-Schuman wordt waarschijnlijk morgen ondertekend Weerbericht Frans plan a la Schuman voor Europese landbouw Thailand laat politievaartuigen in Nederland bouwen Boodschap in het Russisch Nieuwe stap van India, bij regering te Peking Donderdag zal het Congres hem aanhoren Massamoord in Zuid- Korea gerapporteerd Nederlandse Bank verhoogtWisselende gevechten aan haar rente-tarieven v>' Het woord is aan Nog enkele details te regelen De Lortdense havenstaking Scherpe daling van grondstoffen pri jzen het Koreaanse front Poging om de visie van MacArthur te continueren West-Duitse deelneming aan defensie opgeschort Onderzeeër vermist Engels ontwerp voor Japans vredesverdrag HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 236 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 17 APRIL 19 51 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 89 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN DE OUDE ZAKEN uit de oorlogs tijd en de daarop onmiddellijk volgende periode, die bekend zijn als de zaak-Men- ten en de Velser affaire, is de laatste op nieuw in de publieke belangstelling naar voren gebracht door publicaties van twee Amsterdamse dagbladen. Zoals men weet is indertijd de commissie-Versteeg inge steld. genoemd naar de Haagse procureur- generaal van die naam, die na drie-en-een- half jaar een rapport heeft uitgebracht, welks conclusies nog immer geheim zijn. De in de bewuste zaken geldende geheim zinnigheid heeft tot veel gepraat en tot uiting van allerlei verdenkingen geleid. Het is ongetwijfeld gewenst dat een duide lijke verklaring van regeringszijde wordt afgelegd omtrent de resultaten van het gedane onderzoek en omtrent het stand punt dat de regering nu inneemt. Dat on derzoek naar gebeurtenissen, die in een tijd van verwarring en ontwrichting heb ben plaatsgegrepen, niet tot definitieve uit komsten leidt is denkbaar, maar dan is het beter dat dit door de bevoegde hoogste autoriteit duidelijk wordt toegelicht en vastgesteld dan dat erover wordt gezwe gen. Zaterdag heeft onze parlementaire redacteur het volgende gemeld: „Er zijn duidelijke aanwijzingen dat over de Velser affaire in het openbaar een en ander zal worden gezegd, met name in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Justitie. Het is waarschijnlijk dat de nieuwe minister, mr, Mulderije, zich ter stond met de Velser affaire is gaan bezig houden. Aan te nemen valt toch dat hij zelf de wenselijkheid zal beseffen om in 's Lands vergaderzaal daarover mede delingen te doen." Welnu, wij wachten met belangstelling de mededelingen van de minister af. Tenslotte beschikt alleen de regering over alle gegevens die betreffende deze zaken verzameld zijn en voorzover het mogelijk is daaruit conclusies te trek ken kan ook alleen zij dat. De minister van Justitie is de bewindsman onder wie deze zaken ressorteren. Enkele vragen, die ons uit de lezerskring bereikt hebben geven aanleiding tot een antwoord. Wij kunnen geen conclusies trek ken en wij wensen zeker generlei opinie te uiten of op eigen houtje onderzoek in te stellen in zaken, die in handen van politie en justitie zijn. Dat is niet de taak van de Pers. Wij kunnen aandringen op de nood zaak van mededelingen door de bevoegde autoriteit en dat doen wij dan ook. Met enige nadruk zij daaraan toegevoegd dat lagere overheidsinstanties niet beschikken en niet kunnen beschikken over de gege vens die men bij het hoogste ressort heeft. Immers is het onderzoek in deze zaken niet in handen van burgemeesters geweest en als een rapport zoals dat van de commissie- Versteeg geheim wordt gehouden betekent dit. dat ook zij het niet kennen. De burgemeester van Velsen is verweten dat hij, na daartoe een wenk van de minis ter van Binnenlandse Zaken te hebben ont vangen, een drietal politiemannen niet heeft ontslagen. Opgemerkt dient te wor den dat de burgemeester tot een dergelijk besluit alleen zou kunnen komen als hij over feitelijke gegevens beschikte die zulk ontslag zouden rechtvaardigen.'Als hij die niet zou bezitten zou hij een ontslag ook niet kunnen verklaren bij het ambtenaren gerecht, als deze mensen zich daarop zou den beroepen. Een der bladen heeft de burgemeester van Bloemendaal verweten dat hij in de laatste vijf jaar de regering niet gewaarschuwd heeft over hetgeen in zijn gemeente werd gemompeld (ten aan zien van de zaak-Menten) of een onderzoek daarnaar ingesteld. De regering wist onge twijfeld veel meer van de zaak dan de bur gemeester kon weten en het onderzoek was van hogerhand ingesteld; natuurlijk kon de burgemeester daar niet zijn eigen onder zoek naast gaan stellen. R. P. PARIJS, (A.F.P.) Het Franse minis terie van buitenlandse zaken heeft de tekst gepubliceerd van het Franse memorandum over de instelling van een Europese organi satie voor landbouwmarkten, dat op 29 Maart werd toegezonden aan de aangeslo ten landen van de Raad van Europa en aan Oostenrijk, Portugal en Zwitserland. In dit memorandum wordt een analyse gegeven van de tegenwoordige omstandigheden in de Europese landbouw (onvoldoende pro ductie, te hoge productiekosten in bepaal de sectoren) en er wordt in het bijzonder op gewezen, dat elke poging tot productie vergroting stuit op wantrouwen van de landbouwers met het oog op de overpro ductie, die er het gevolg van kan zijn. Het is dus, zo wordt in het memorandum ver der gezegd, gewenst te komen tot een marktevenwicht, dat hun een voldoende be loning voor hun inspanningen verzekert en een behoorlijk rendement van hun inves teringen, maar dit evenwicht kan niet wor den bereikt in een te nauw nationaal ver band. Het kan slechts tot stand komen op een tot een eenheid geworden Europese markt, waarop productieschommelingen worden opgevangen. Deze eenwording moet tevens een factor van vooruitgang zijn, daar zij cle landbouwers er toe zal brengen hun exploitatie te moderniseren en hun pro ductiekosten te verlagen. Voor het bereiken van deze doelen stelt het Franse memorandum de oprichting voor van Europese instellingen, overeenkomende met die van het plan-Schuman. Wat de wijze van verwezenlijking van de gestelde doelen betreft, deze moet geleidelijk en soepel zijn, dat wil zzggen, dat de onder handelingen in de eerste plaats betrekking zouden kunnen hebben op organisatie van de markten van enkele grote producten, zoals tarwe, melk, suiker en wijn. De regering van Thailand heeft door bemiddeling van een Amerikaanse maat schappij aan een Haarlemse scheepsont werper opdracht gegeven drie politievaar tuigen te ontwerpen. Wanneer de tekenin gen klaar zijn en door de Thailandse autoriteiten goedgekeurd, zullen bij drie Nederlandse werven bouworders worden geplaatst. LAKE SUCCESS, (Reuter). De U.N.O. heeft Maandag een boodschap van de Noord-Koreaanse autoriteiten ontvangen, waarin wordt aanbevolen, dat de vrede in Korea hersteld worde. De lange en in het Russisch gestelde boodschap was gericht aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Functionarissen der U.N.O. begonnen onmiddellijk aan de ver taling en de verspreiding onder de leden. De boodschap was ondertekend door Pak Phjong Jeng, de minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Korea. Volgens een func tionaris der U.N.O. is de strekking van de boodschap gelijk aan hetgeen Jeng voor radio Pjongjang heeft gezegd. Minister Jeng verzocht in die uitzending om „een vreed zame regeling van het Koreaanse vraag stuk", doch herhaalde een protest tegen „Amerikaanse interventie in Korea". India weer actief India heeft bij de regering te Peking een nieuwe stap gedaan inzake een vreedzame regeling van de Koreaanse oorlog, aldus is Maandag te New York vernomen. Het jongste verzoek van India aan de re gering van Peking om haar houding ken baar te maken werd overgebracht door de Indiase ambassadeur te Peking, nadat pre sident Truman generaal MacArthur had ontslagen, aldus een Indiase woordvoerder. Hij verklaarde, dat kon worden aangeno men, dat er bij de Chinese regering op aan was gedrongen haar mening omtrent vre- desvooruitzichten in verband met de veran dering in het opperbevel in Korea kenbaar te maken. Practische stappen, zoals overwogen door de Aziatisch-Arabische groep, zou men ach terwege moeten laten, todat er een ant woord van de Chinese regering was geko men, aldus de woordvoerder. Naar de mening van Britse politici doen zich op het ogenblik geen tekenen voor die er op wijzen dat de Chinezen of Noord- Koreanen meer bereid zijn een wapenstil stand te aanvaarden dan in de periode voor het heengaan van generaal MacArthur. Een diplomatieke woordvoerder verklaarde dat voor zover hem bekend was, op het ogen blik geen onderhandelingen aan de gang zijn, noch door middel van de commissie van goede diensten der U.N.O., noch via de vertegenwoordigers van India in China of de Britten. Het is echter mogelijk dat de veertien landen, die bij de strijd in Korea betrokken zijn, deze week een nieuwe verklaring zul len uitgeven over hun doelstellingen en waarschijnlijk zal hierin zijn opgenomen een uitnodiging om door onderhandelingen tot vrede te komen, met inbegrip van een voorstel tot het afkondigen van een wapen stilstand op basis van cle huidige gevechts linies in Korea, aldus deze Britse zegs lieden. Zij gaven echter toe, dat hun verwach tingen niet al te hoog gespannen waren en meenden bovendien dat de communisten in de vervanging van MacArthur wellicht een bewijs van zwakheid zullen zien. Vredescampagne Radio-Peking maakte in een uitzending Vrijdag „MacArthur-Dag" WASINGTON. (Reuter). De republi keinen in de Amerikaanse Senaat hebben zich Maandag met algemene stemmen uit gesproken voor een grondig onderzoek naar de buitenlandse en militaire politiek van president Truman. De politieke commissie van de republi keinse partij zal waarschijnlijk een geza menlijk onderzoek voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden voorstellen. Deze beslissing werd genomen tijdens een besloten partij conferentie en bekend gemaakt door cle voorzitter van de confe rentie Millikin. De gezamenlijke zitting van Huis en Se naat om generaal MacArthur te horen zal Donderdagmiddag plaats hebben. De voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, Richard Russell, maakte DeKend dat MacArthur een beves tigend antwoord had gezonden op zijn verzoek om voor de Senaatscommissie van cle strijdkrachten te verschijnen. Ondertussen heeft de burgemeester van New York, Vincent Impellitteri, de ko mende Vrijdag tot „M'acArthur-dag" uit geroepen en opdracht gegeven „tot een van de grootste ontvangsten in de geschie denis van deze stad". Maandag om 11.30 Nederlands tijd is MacArthur op het vliegveld Hickam (Ho- noloeloe) aangekomen, op weg van Tokio naar cle Verenigde Staten. MacArthur werd op Hawaii luidruchtig ontvangen. Duizenden mensen waren op de been. Hij legde een krans bij de na tionale begraafplaats van Honoloeloe. La ter begaf hij zich naar de Universiteit van Hawaii om een eregraad in ontvangst te nemen. TOKIO (AFP) Volgens een rapport van een Zuid-Koreaanse parlementaire commissie zou inv Zuid-West-Korea zeven Maart het dorp Sjinoen volledig uitge moord zijn en wel door Zuid-Koreaanse troepen, die tegen communistische verzets strijders opereerden. Vijfhonderd mannen, vrouwen en kinderen zouden hierbij ge dood zijn. Het zou hier een vergeldings maatregel betreffen voor een overval op een politiepost, waarbij 16 politiemannen gedood en twee gewond werden. Het des betreffende bericht is .volgens AFP door dè censuur tot nu toe tegengehouden. bekend, dat momenteel in Noord-Korea een campagne aan de gang is voor een vijf- mogendhedenverdrag om in Korea de vrede te herstellen. Een bericht aanhalend uit Pjongjang zei radio Peking, dat Kim Doe Bong, president van de opperste volksvertegenwoordiging, tezamen met leiders van de Noord- Koreaanse regering en andere groepen, Vrijdag besloten een campagne te ontkete nen voor het verwerven van handtekenin gen waarin wordt verzocht om een vredes conferentie. In de radio-uitzending werd niets gezegd over een formele opening voor deze cam pagne bij de U.N.O. of enig ander lichaam. Een vijfmogendhedenverdrag was een van de resoluties die werden aangenomen tijdens het tweede wereld-vredescongres in Warschau verleden jaar November en daarna wederom op de wereldvredesraad in Berlijn in Februari. De resolutie riep op voor een verdrag tussen Rusland, China, de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk. (United Press). De Nederlandse Bank maakt bekend dat zij met ingang van 17 April haar rented tarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 4 promessendisconto 4'/i> rente voor voorschotten in rekening- courant en beleningen voor particulieren 5/2 en voor anderen 4'/2 Onder particulieren zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen behalve de Staat der Nederlanden en de leden van een der bedrijfsgroepen handelsbanken, land- bouwcredietbanken en effectenhandel, dan wel van de vakgroep algemene spaarbanken of de vakgroep valutamakelaars en dis contohandelaren. Tot dusver waren de tarieven als volgt: wisseldisconto 3 promessendisconto 3% voorschotten in rekening courant 3Vs De vorige keer, dat de Nederlandse Bank wijziging bracht in haar rentetarie ven was 26 September 1950. Toen werden het wisseldisconto en het promessendiscon to, die van 27 Juni 1941 af respectievelijk 21/2 pet. en 3 pet. beliepen, met een half percent verhoogd. De rente voor voorschot ten in rekening courant, op 29 Augustus 1939 vastgesteld op 3'/2 pet. bleef onver anderd. Thans heeft de bank haar rentetarieven wederom gewijzigd. Ook deze tariefveran dering moet gezien worden in het kader van de pogingen tot beperking van het bankcrediet. i - iwraiÉ ft* t Door de spoorwegen in Frankrijk en in West-Duitsland is een overeenkomst getekend^ waarin wórdt bepaalddat men in beide landen vrijelijk kan beschikken over elkanders goederenwagons, als die in het buurland gelost zijn. Tot dusver reden al deze wagens na lossing van hun inlioud leeg terug naar het land van herkomst., doch thans kunnen zij in het andere land zolang gebruikt worden als nodig blijkt. Deze regeling treedt op 1 Mei in werking en is de eerste van deze aard in Europa. Frankrijk en West-Duitsland stellen hiervoor elk vijftigduizend goederenwagons ter beschikking. Op een station in Parijs wordt een van de rijtuigen in gereedheid gebracht. Boven de gewone kentekens der Franse spoorwegen, S.N.C.F., is de aanduiding Europaangebracht. PARIJS (United Press). De zes minis ters van Buitenlandse Zaken van de landen die bij het plan-Schuman betrokken zijn, kwamen vanmorgen vroeg tot overeenstem ming over de wijze, waarop zij hun zware industrie zullen onderbrengen in een steen kool- en staalcombinatie en besloten bet verdrag morgenavond te ondertekenen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden slaagden erin de sedert vier dagen bestaande impasse te doorbre ken en bereikten een accoord over de om streden samenstelling van het hoge gezags orgaan. De ministers kwamen tot overeenstem ming, nadat zij voor de tweede maal bin nen 48 uur een nachtzitting van zes uur hadden gehouden. Allen konden zich ten slotte verenigen met een compromisformule, die voorziet in het insteUen van een uit negen personen bestaand gezagsorgaan, dat met de leiding van het steenkool- en staal- verbond zal worden belast. Ter afdoening van verschillende punten van ondergeschikt belang waaronder de procedure die door het hoge gezagsorgaan bij stemmingen zal worden gevolgd zou den de ministers van Buitenlandse Zaken nog één zitting houden in de loop van van daag. De ondertekening van het belangrijke verdrag is op Woensdagavond vastgesteld. Krachtens het nieuwe compromis over de samenstelling van het hoge gezagsorgaan zullen acht leden van het uit negen per sonen bestaande orgaan gekozen worden door het ministerscomité. De negende, die als president zal fungeren, wordt door de acht anderen aangewezen. Een woordvoerder verklaarde dat over het „gecompliceerde kiesstelsel dat waar schijnlijk zal' worden toegepast" nog zal worden beraadslaagd. .Amendementen Reuter meldt nog, dat de ministers een LONDEN, (Reuter) Vandaag hebben ongeveer 9000 havenarbeiders in Londen hun gisteren begonnen proteststaking voort gezet. De havenarbeiders in Liverpool hebben besloten niet opnieuw als protest tegen het vervolgen van de zeven leiders, die terecht staan op beschuldiging van aanzetten tot onwettige staking, in staking te gaan. Drie van hen zijn uit het gebied Liverpool af komstig. Het proces tegen cle zeven leiders, dat een week geleden begon, moet heden eindigen. amendement hebben aanvaard dat bedoeld is om de vrees der Duitsers, dat hun mijn bedrijven in de verdrukking zouden komen, weg te nemen. Het amendement was door de Franse delegatie ingediend. In het belangrijkste der Zondagavond goedgekeurde amendementen wordt het in te stellen hoge gezagsorgaan, dat de leiding zal voeren van de te verenigen West-Euro- pese mijn- en staalbedrijven, gemachtigd speciale maatregelen te treffen „in de geest van het verdrag", indien de belangen van een land of een aantal bedrijven van een land in gevaar dreigen te geraken, mits „het evenwicht der nationale belangen" niet in het geding is. In een ander Zondagavond goedgekeurd amendement wordt het hoge gezagsorgaan financieel verantwoordelijk gesteld voor elk verlies, dat een mijn- of staalbedrijf dei- aangesloten landen zou lijden als gevolg van een beslissing van dit orgaan, die bij een beroep op het hooggerechtshof van het plan-Schuman teniet zou worden gedaan. PARIJS (AFP) Het uitbreken van de oorlog op Korea op 26 Juni 1950 was op cle meeste wereldmarkten aanleiding tot een „run" op grondstoffen, die tegen het einde van het jaar geleid had tot zeer gro te prijsstijgingen. Zo was de rubberprijs tegenover 1949 met 280 procent gestegen, de wolprijs met 96 pet., de tinprijs met 94 pet., de zinkprijs met 76 pet., de katoen- prijs met 40 pet., de loodprijs met 42 pet. en de koperprijs met 32 procent. De nei ging tot prijsstijging was ook in het begin van dit jaar nog merkbaar en was ten slotte voor de Amerikaanse regering aan leiding tot het nemen van maatregelen en het vaststellen van maximumgrenzen voor de prijzen. Verder besloot de Amerikaanse regering alle aankopen tot vergroting van de reserves van wol en tin te staken. Ook alle rubberaankopen werden stopgezet. De regering nam het monopolie voor invoel en distributie van tin en rubber in han den en schakelde de particuliere handel volkomen uit. Deze maatregelen hebben tot een opvallend resultaat geleid. Sedert verscheidene weken is op alle wereld markten een radicale ommekeer ontstaan, hetgeen kan blijken uit de volgende voor beelden. Tin, dat te Londen in het begin van het jaar tegen 1615 pond per ton ver handeld werd, was op 13 April in prijs ge daald tot 1165 pond per ton of met 28 pro cent. Rubber, dat op 2 Maart te Londen nog verhandeld werd tegen 74 pence per pound, noteerde op 13 April 57 pence, een prijsdaling vati 25 procent. Ook katoen, wol, huiden en copra daalden sterk in prijs. Slechts kope», lood en zink bleven vast in prijs. KOREA, 17 April, (Reuter) Aan het centrale front in Korea hebben de Noorde lijken struiken in brand gestoken. De rook belemmert het grondzicht voor de gealli eerde vliegeniers. Volgens de eerste be richten van Maandag dacht men, dat de bedoeling van deze branden was een rook gordijn te leggen om het voorbereiden van grootscheepse tegenaanvallen aan het oog te onttrekken. Later bleek, dat de Noorde lijken in het gebied ten Oosten van Jongt- sjon zich trachten los te maken van de ver bondenen. Verder naar het Oosten echter, in het ge bied van het Hwatsjon-reservoir, bieden de Noordelijke hardnekkig tegenstand. In het Westen drongen vijandelijke patrouilles diep in de linies van de verbondenen door, maar zij werden na een gevecht van een uur teruggedreven. Volgens een communiqué van de Zuid- Koreaanse zeemacht hebben Noord-Kore aanse gevangenen verklaard, dat het Noord- Koreaanse leger „op het punt staan uiteen te vallen". Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat meer dan 30 Amerikaanse straalvliegtuigen Vrijdag boven de Chinese provincie Foekien zijn verschenen. Deze provincie ligt tegenover Formosa. De toestellen hadden verkenningsvluch ten boven Foetsjou, Amoy en andere plaat sen gemaakt doch waren door luchtdoel geschut tot de terugtocht gedwongen. Zondag verklaarde het persbureau, dat Woensdag meer dan 200 vliegtuigen boven de kustprovincie waren verschenen. Reuter tekent hierbij aan, dat uit Taipeh de vorige week gemeld werd. dat een sterke eenheid van de Amerikaanse zevende vloot, belast met de „neutralisering" van For mosa, ter hoogte van Formosa oefeningen houdt. Tot de eenheid zouden twee vlieg kampschepen 'behoren. Slagveld-discussie Generaal-majoor James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, verklaarde Maandag in een vraaggesprek met journalisten aan het front, dat de communisten geen kans zou den krijgen een offensief in te zetten, dat een ernstige bedreiging zou vormen voor de posities der verbonden legers in Korea. „Ik zou persoonlijk gaarne een nieuw offensief der communisten zien", verklaar de hij, „daar dat ons in de gelegenheid zou stellen meer van hen te doden". Twee Congresleden bij Ridgway WASHINGTON, (Reuter) „Luitenant- generaal Ridgtyay heeft ons medegedeeld dat het niet mogelijk is de Koreaanse oor log te winnen, indien de bases der commu nisten in Mandsjoerije niet worden gebom bardeerd", aldus hebben een republikeins en een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, Armstrong en Dorn die tien dagen voor het generaal MacArthur verleende ontslag een onderhoud met diens opvolger hebben gehad, Maandag te Washington, bij terugkeer uit Tokio, mede gedeeld. „Ik heb uit mijn gesprek met luitenant- generaal Ridgway de indruk gekregen, dat hij MacArthurs visie op de tot nu toe in de Koreaanse oorlog gevolgde strategie in hoofdzaak deelt", verklaarde Armstrong. „Op grond van de besprekingen", ver volgde Armstrong, „die ik met de militaire leiders in Korea en Japan en met de gene ralissimus Tsjang Kai Tsjek op Formosa heb gevoerd, zou ik de volgende militaire gedragslijn voor de Verenigde Staten in de Koreaanse oorlog willen aanbevelen: Het zenden van een sterke Amerikaanse militaire missie naar Formosa om de Chi nese nationalistische militairen aldaaV op te leiden, zodat zij een landingspoging op het Chinese vasteland kunnen uitvoeren. Het, tezamen met de Chinese nationalis tische autoriteiten, uitwerken van plannen om het ter hoogte van Zuid-China gelegen eiland Hainan te heroveren, opdat dit als basis kan worden gebruikt voor aanvallen op China zelf. Het blokkeren van de gehele Chinese kust. Het inzetten van de Amerikaanse lucht macht voor het vernietigen van de bases der communisten in Mandsjoerije en het stuk bombarderen van de wegen en spoor- Anonymus: Het meeste nog te ontginnen gebied ligt onder uw hoed. BONN (Reuter) Waarnemers ver klaarden Maandag te Bonn, dat de Weste lijke geallieerden voorlopig hun plannen om West-Duitse militairen in te schakelen voor de verdediging van West-Europa heb ben laten varen, totdat bekend is, of er al dan niet een conferentie der „Grote Vier' zal komen. Zij streven er nu naar de West- Duitse industrie zoveel mogelijk in te scha kelen bij de productie ten behoeve van de West-Europese verdediging. De periodieke bijeenkomsten van geal lieerde en West-Duitse militaire deskundi gen zullen echter voortgang hebben, daar men meent dat het beëindigen hiervan door de Russen als een teken van zwakheid zou worden opgevat, vooral na generaal Mac Arthur's ontslag. Vernomen wordt dat de Westelijke geal lieerden, bij het inschakelen der West- Duitse industrie bij de productie voor de West-Europese verdediging, niet zover wil len gaan, dat zij West-Duitsland ook zou den 'toestaan oorlogsmateriaal te vervaar digen. Als tegenprestatie voor het zoveel moge lijk gebruik maken van het West-Duitse technische vernuft voor dë West-Europese herbewapening, zouden de Westelijke ge allieerden West-Duitsland meer vrijheid willen schenken op het gebied van de bur gerluchtvaart. De West-Duitsers zouden, volgens een van Franse zijde in de geal lieerde Hoge Commissie ingediend voorstel, het volledige beheer krijgen over hun vliegvelden. Ook zouden zij een regerings departement voor de burger-luchtvaart mogen instellen, niet als een afzonderlijk ministerie, doch deel uitmakend van het West-Duitse ministerie van Vervoer. De West-Duitsers zouden zodoende de beschikking krijgen over geoefende vlie gers. hetgeen van belang zou zijn, indien zij uiteindelijk toch zouden deelnemen aan de verdediging van West-Europa. In dat geval zou een West-Duits troepencontin gent ook de beschikking moeten hebben over steunende luchtmachteenheden, waar voor het personeel dan eventueel uit bur ger-vlieger zou kunnen worden gere- cruteerd. LONDEN, (Reuter). Reuter meldt, dat in het Kanaal een duikboot wordt vermist. Het is de Britse duikboot „Affray". Zij dook Maandagavond om 21.15 uur ten Zui den van het eiland Wight voor een oefe ning en is niet meer boven gekomen, aldus een mededeling van de Britse admiraliteit. De duikboot beeft eén normale beman ning van 60 koppen. Zij zou hedenmorgen half negen volgens haar instructies aan de oppervlakte hebben moeten komen. Vliegtuigen, torpedoboot jagers en hef- schroefvliegtuigen zoeken het Kanaal af. De admiraliteit verklaart dat alle pogingen in het werk worden gesteld om per radio in contact met cle duikboot te komen. Het is mogelijk dat haar commandant de instructies verkeerd begrepen heeft en dat er geen ongeluk in het spel is. LONDEN (Reuter) Engeland heeft Amerika zijn ontwerp voor een Japans vredesverdrag overhandigd. Het ontwerp is naar verluidt gebaseerd op besprekin gen met de leden van het Gemenebest. Het zou veel overeenkomst hebben met het Amerikaanse voorstel. Volgens diplomatieke waarnemers zal men pogen de Amerikaanse en Britse ont werpen samen te voegen. wegen rondom de Mandsjoerijse hoofdstad Moekden. Het verlenen van hulp door de Verenigde Staten aan de guerillero's der Chinese na tionalisten die thans de communisten in China zelf bestrijden. Het zenden van een symbolische strijd macht der Chinese nationalisten naar Korea". Een depressiegebied dat gisteren voor de kust van Schotland lag, trok verder naar Zuid-N oorwegen. Het met dit lage drukgebied samenhangende koudefront passeer de gisteren ons land. In de koude lucht ten Westen van Ierland ontwikkelde zich gistermiddag een afzonderlijk gebied van hoge druk dat nu over de Britse Eilanden naar het Oosten trekt en van- 17 april 195-1. -uUR \.X Y\ fc. A'' V nacht ons land zal passeren. Er is ten Zuid-Westen van Portugal een lage drukgebied ontstaan, ten Oosten waar van warme lucht uit Marokko naar de Golf van Biscaye wordt getransporteerd. p>? 'wjsi- o onbewolkt licht bew. dhale bew. zwaar bew. geheel bew mist sneeuwt regen motregen a hagel 7 buien r onweer 'U?T£MPERA7uUR i0Q5-sS08AAR BELANGRIJK '///f NMRSLAG- GEBItO, centra; H HOGE DflUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN "FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST Ö'T TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN:u|DERE;HELE;ow*«SSTRe:EO- iS;E£N WiND- NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig be- wolking met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. S Aanvankelijk langs de Waddenkust nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke rich- tingen. Morgen overdag weer toe- nemende bewolking met later een kans op enige regen en hogere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind uit Zuidelijke rich- tingen. 18 April Zon op 5.39 uur, onder 19.41 uur. Maan op 15.31 uur. onder 4.28 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 17 April Hoog water: 0.13 en 22.44 uur. Laag water: 7.46 en 20.42 uur. Woensdag 18 April 5 Hoog water: 1.15 en 13.36 uur. I Laa$ wate;r: 8.56 en 21.37 uur. ininuuiiiuiiinnmiiiiiiuiiiHuu,,,,,,,,;,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1