Niet krabben DÉBRAIINE Nieuwe taak der Hervormde Kerk AKKERTJES In Hongkong is het geen oorlog Wereldnieuws j Radio geeft Woensdag ZWITSALETTEN DINSDAG 17 APRIL 1951 2 IN DE WERELDPOLITIEK zo'n ellendig gevoel om morgen ziek te zijn! West-Europese conferentie over visserij-problemen Uit Rusland teruggekeerde Nederlanders naar Amersfoort Spaarsaldi daalden in eerste kwartaal 1951 met/28 millioen Hij had de auto slechts „geleend" Voor vlijtige handen Raad van Europa Politieke belangstelling van studenten is wenselijk PANDA EN DE MEESTER-QUDHEIDKUNDIGE ADVERTENTIE Met groeiende verwarring, gemengd met een zekere dosis wrevel, zien de Amerika nen hoe hun Engelse bondgenoten, die toch ook op het Koreaanse slagveld grote offers brengen, een levendige handel onderhou den met het vijandige communistische China via Hongkong, de vrijhaven, aan de Zuid-Oostkust van het Chinese continent. Het is dan ook een merkwaardige situ atie, die zich thans als een onlogisch ver schijnsel in de ontwikkelingen van de Oosters-Westerse tegenstelling voordoet, en de Amerikanen begrijpen er nagenoeg niets meer van. Terwijl een ontzaglijke horde Chinese strijdkrachten in Noord-Korea de soldaten van de verbonden landen, waar onder Amerika en Engeland de voornaam ste zijn, bedreigen, onderhouden de autori teiten van datzelfde China correcte, bijna vriendschappelijke betrekkingen met de Engelse militaire autoriteiten in Hong kong, waar de commerciële aangelegen heden beiden tot elkander brengen. Als laatste pied-a-terre op het reusachtige Chi nese continent ligt hier een stukje Enge land van ongeveer 80 vierkante kilometers, aan alle kanten door fortificaties en stel lingen beschermd, en men merkt er niets van een eventuele bedreiging, die toch bij de huidige stand van zaken logisch te ver wachten zou zijn van de kant der Peking- regering. Integendeel, communistische agenten bewegen zich door de straten soms in gezelschap van Engelse autoriteiten, de vijfde colonne der communisten leidt er een lui en gezapig leventje zonder een wezen lijk gevaar te zijn. en de handel gaat door. De handel die in Hongkong doel en streven van aller activiteit uitmaakt. Zowel de communistische missies die ge regeld de grens van het kleine Engelse gebied overkomen met Engelse door- laatpapieren als de Engelse, Australische, Nederlandse en andere handelsagenten ne geren de oorlog die in Korea woedt, even als de wolken die zich samentrekken bo ven geheel het Verre Oosten onder invloed van de politieke depressie der Aziatisch- Europese machtseoncurrentie. Zij handelen via de enige opening die in het Aziatische ijzeren gordijn gebleven is en hopen dat deze opening er blijven zal ondanks de steeds slechter wordende internationale verhoudingen in dit. gebied. Het ziet er naar uit dat Hongkong voor lopig nog niets te vrezen heeft. In de eerste plaats zal de regering te Peking het strategisch betrekkelijk onbe langrijke eiland Hongkong dat in een grote oorlog weinig kans heeft om zich te verdedigen ongemoeid willen laten om de Engelsen niet al te zeer tegen zich in het harnas te jagen, want tot nu toe heeft de Chinese communistische regering bij Engeland grote steun gevonden voor haar aanspraken op Formosa, het UNO-lidmaat- sehap en de medezeggenschap bij hét op stellen van een Japans vredesverdrag. Bovendien betekent Hongkong voor China een commerciële behoefte. Deze handels poort stelt de regering te Peking in staat de onontbeerlijke „civiele" goederen uit het Westen te betrekken die haar helpen kunnen de binnenlandse situatie te consoli deren. Weliswaar heeft Amerika een han delsembargo tegen Hongkong uitgevoerd, doch de Engelse commerciële verbinte nissen met de rest van de wereld zijn uiteraard zo hecht en- wijdvertakt, dat dit embargo de Hongkongse handel niet kan belemmeren. Mocht dit in de toekomst wel mogelijk blijken, dan neemt het politieke en militaire gevaar voor Hongkong toe. Van daar dat de Engelsen trachten een conflict met China te vooi-komen en de bestaande aanleiding tot zulk een conflict, de Kore aanse oorlog, te beëindigen. Volgens Amerikaanse zienswijze is dit Engelse optreden echter dubbelhartig. Of schoon de Engelse regering tamelijk conse quent in haar politiek is geweest er kenning van het communistisch Chinees .regiem, aandrang tot beperking van het Koreaanse conflict, weigering om Mac- Arthur bombardementen op China te laten uitvoeren, deelneming aan alle pogingen tot bemiddeling menen de Amerikanen toch dat Engeland probeert van twee wal len te eten en niet wezenlijk de nederlaag van het Aziatische communisme wenst. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt. Dat maakt het erger en het veroorzaakt Ep infecties. Leem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal dub- belkwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Mandoline. 13.50 Platen. 14.15 Voor meisjes. 15.00 Fluit en piano. 15.30 Pla ten. 15.45 Kamerorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Viool en clavecimbel. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Instru mentaal sextet. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompetitie. 20.15 Nederlands Hervormde opwekkings samenkomst. 21.15 Omroeporkest. 22.10 Pla ten 22.20 Harp. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platpn. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Causerie. 19.15 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Opera. 21.15 Hoorspel. 22.15 Joods program ma. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 1-7.10 Zang en piano. 17.30 Vlaams programma. 17.40 Klas sieke muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Filmmuziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 18.50 Feuilleton. 20.00 Weens Festival. 22.00 Nieuws. 22.15 Ethnische muziek: 23.00 Nieuws. 23.0-5—24.00 Verzoek programma. Misschien is dat laatste ook wel zo. De ge duldige Engelse politiek van de gulden middenweg lijkt in Hongkong gesymboli seerd te zijn. De Engelsen zien niets in een Westerse oorlog tegen Aziatisch nationa lisme, waarvan het communisme-a la Mau Tse Toeng de gangmaker is geworden. Zij voeren een politiek op lange termijn, wel licht gebaseerd op de overtuiging dat ook Hongkong eens zal moeten worden over gelaten aan de Chinezen, zoals India is over gelaten aan de Indiërs. De ontwikkelingen in Azië zijn de door gewinterde Engelse koloniale deskundigen allerminst ontgaan. Zij begrijpen wellicht dat wat zich momenteel als een tweede Sov jet-Unie op het Chinese vaste land aan dient, zich straks zou kunnen ontpoppen als een nieuw China met een nieuwe natio nalistische geest bezield, die zich evenzeer tegen een Russische als tegen een andere Westerse pottenkijkerij zal verzetten. Tot zolang moet Hongkong dienst doen en het zou kunnen zijn dat het tot zolang uit stekend dienst doet om straks Engeland een prioriteit bij de handel op het reusachtige afzetgebied China te verzekeren. Hun be grip voor de ontwikkeling daar heeft de Engelsen er toe gebracht Tsjang Kai Tsjek te laten schieten. Hij heeft bij iedereen in China afgedaan, alleen nog niet bij de Amerikanen blijkbaar. Hongkong demonstreert de vasthoudend heid der Engelsen aan hun imperiale kelen van steunpunten, doch evenzeer hun geduld bij de rijping van nieuwe toestanden en hun inzichten bij de organisatie hunner commerciële belangen over de hele wereld. Een eventuele wereldoorlog zou de Engel sen van Hongkong, en van meer dan dat, beroven. Een oorlog met China zou een wereldoorlog betekenen. Vandaar: De En gelse politiek weerstreeft de Amerikaanse in Azië steeds krachtiger, naar gelang die steeds duidelijker gericht blijkt te zijn op een overhaast verbranden van schepen, die men nog nodig zou kunnen hebben. MacArthur is gevallen mede als slacht offer van deze Engelse zienswijze. Dat Mac Er is behoefte aan bezoldigde leiders voor Evangelisatie en Jeugdwerk en aan sociale werkers Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct Arthur gevallen is en Hongkong nog steeds vrij, onafhankelijk en onbedreigd aan de Chinese Zuid-kust ligt, moge een aanwij zing zijn van het feit dat de Engelsen beter begrip hebben gehad voor het nog steeds zich metamorfoserende probleem China dan de Amerikanen, en wellicht beter begrip ook dan de Russen. Want die verwonderen en ergeren zich over dat Hongkong evenzeer als de politici in Washington. Dat komt misschien ook wel doordat zij minder profijt van deze com merciële sluis hebben dan zij zich oor spronkelijk hadden voorgesteld. De Peking- Chinezen zijn namelijk helemaal niet zo breed van opvatting dat zij de voordelen van Hongkong voor een belangrijk deel aan de Sovjet-Unie cadeau doen. Dat wordt ongetwijfeld ook goed georganiseerd daar in de handelshuizen van Hongkong, waar vriendelijk glimlachende communistische Chinezen contracten tekenen tesamen met Engelse handelsagenten. Als het om han delsbelangen gaat, houdt ook bij de Chi nezen de internationalistische ideologie nu en dan even op. J. L. Ofschoon in het zwaar geteisterde Seoel het leven geleidelijk zijn normale loop her neemt, eist de oorlog nog steeds zijn tol van de burgerbevolking. Velen kunnen de ontberingen en verwondingen die zij tengevolge van de gevechtshandelingen opliepen, niet overleven. De typische karretjes, waarmede men de overledenen vervoert, vormen een helaas maar al ie veel voorkomende verschijning in de straten der stad. Van 24 tot 27 April te Scheveningen Van 24-27 April zal te Scheveningen een West-Europese visserij-conferentie worden gehouden, waaraan door vertegenwoordi gers van het visserijbedrijf van acht lan den zal worden deelgenomen. De agenda voor de conferentie vermeldt de volgende actuele onderwerpen: bescher ming van de visgronden in de Noordzee en van visgronden in de Atlantische Oceaan, gelegen nabij de Franse en de Portugese kust; de vangst en de aanvoer van niet- marktwaardige vis voor de verwerking tót vismeel; aanvoer en afzet van gezouten kabeljauw en de inrichting en doelstelling van de Britse „White Fish Authority". Op de laatste dag der conferentie zal een bezoek aan IJmuiden worden gebracht. Het is voor de eerste maal in de geschie denis der West-Europese visserij, dat een dergelijke internationale conferentie in Nederland wordt gehouden. Zij mogen bezoek ontvangen van één familielid De Nederlanders, die uit Russische krijgs gevangenschap worden ontslagen, zullen worden ondergebracht in een kamp bij Amersfoort, waar justitie en rijkspolitie een onderzoek naar hun antecedenten zul len instellen. Bij het vorige transport, dat uit Rusland gekomen was, werden geen familieleden toegelaten. Iedere ex-krijgs gevangene zal thans in Amersfoort bezoek mogen ontvangen van één familielid. Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt dat in Maart bij de algemene spaarbanken is in gelegd f 27.536.602 en terugbetaald f 42.675.160, hetgeen een daling der spaar saldi met f 15.138.558 betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbe taling resp. f 2.134.182 en f 3.563.339, zodat hier de spaarsaldi met f 1.429.157 terug liepen. In Januari en Februari werd bij de al gemene spaarbanken resp. f 2.063,795 en f 8.041.108 meer terugbetaald dan ingelegd. Gedurendé het eerste kwartaal van 1951 daalden de spaarsaldi met f 25.243.461. Bij de bankspaarbanken liepen de spaarsaldi in het eerste kwartaal met f 2.545.278 terug. PRINS BERNHARD 28 APRIL TERUG Op Zaterdag 28 April om halfelf uur zal Prins Bernhard van zijn goodwillreis naar Zuid-Amerika op Schiphol terugkeren. Maar de gedupeerde Zand- voorter kreeg zijn auto gauw terug Een Zandvoortse aannemer deed bij de politie aangifte, dat zijn auto, die voor zijn huis geparkeerd stond, verdwenen was. De politie nam de zaak in onderzoek en waar schuwde ook de Haarlemse politie. Niet lang daarna kreeg men bericht, dat de wa gen in Haarlem was aangehouden, toen de inzittende met een lekke band te kampen kreeg. De man verklaarde, niet de bedoe ling te hebben gehad, de auto te stelen. Hij had bij een bezoek aan Zandvoort zoveel geld uitgegeven, dat hij niet meer over con tanten beschikte om naar Haarlem terug te keren, tenzij hij tot lopen besloot. Daar hij wat gedronken had en de auto voor het meenemen stond, had hij deze ongevraagd „geleend", met de bedoeling, de wagen nog diezelfde avond aan de eigenaar terug te bezorgen. De Zandvoortse aannemer heeft zijn auto weer terug. Wat er met de „lener" moet ge beuren, zal de rechter moeten uitmaken. Ongevraagd „lenen" is nog altijd niet ge oorloofd. Naar huis lopen was vermoedelijk voordeliger geweest! 1 Mei a.s. zal de nieuwe Kerkorde bij de Ned. Hervormde Kerk in werking treden. Omdat dit een belangrijk feit wordt geacht en bovendien omdat hiermee veel samen hangt, werd in het gebouw van de Generale Synode in Den Haag een persconferentie gehouden om enkele aspecten daarvan nader te belichten. Een der woordvoerders, ds. F. J. Pop, lid van het directorium van de Academie van Kerk en Wereld te Zeist, drukte het zo uit: Honderd jaar heeft de kerk geslapen, nu hopen wij dat er een klaroenstoot zal klin ken en dat die haar wakker zal schudden. Niet alleen hen die een bestuurstaak in de kerk hebben, maar ook de leden. De Ned. Hervormde Kerk moet gaan beseffen dat zij als Volkskerk een belangrijke taak heeft. Tot nu toe heeft men vrijwel uit sluitend één gezicht van de kerk gezien, namelijk de verkondiging tfan hef Evan gelie, maar nu moet blijken dat de kerk een veel groter taak in de wereld heeft. Daarbij valt het licht op de daad. Vandaar dat de Kerkorde staat in het teken van het apostolaat. Het werk kan en mag niet meer alleen aan de dominés wor den overgelaten, maar ooik de gemeente leden worden opgewekt om er deel aan te nemen; zij moeten zich apostelen gevoelen die verplicht zijn het Evangelie op alle terreinen des levens uit te dragen. Wij hebben evenwel al lang ingezien zo vervolgde ds. Pop, dat al komen er vele vrijwillige medewerkers, wij toch ook een groot aantal betaalde krachten als leiders moeten aanstellen, want wil het werk sla gen, dan moeten die een speciale opleiding gehad hebben en zich bovendien geheel aan hun taak kunnen wijden. Die gesalarieerde betrekkingen zijn: jeugdwerkleiders, evangelisten en sociale werkers. Zowel mannen als vrouwen zijn benoembaar. De opleiding geschiedt aan de Academie van Kerk en Wereld, gevestigd op „de Horst" in Driebergen, die kort na de bevrijding geopend is en plaats biedt voor 50 leerlingen. De opleiding duurt twee jaar. Aanvankelijk was er veel belangstelling voor, maar die is in de laatste tijd verflauwd. Wel zijn er nog steeds veel meer aanvragen dan plaat sen, maar een strenge sellectie maakt dat velen niet aan de eisen van toelating vol doen. De eisen moesten wel zo hoog op gevoerd worden, want men wil zekerheid hebben dat voor het moeilijke werk de juiste mensen worden gekozen. Vandaar dat psychische en medische test streng zijn. Nu zijn er op „de Horst" helaas plaatsen onbezet gebleven. En dit wordt temeer betreurd, omdat na de inwerkingtreding yan de Kerkorde de vraag naar beroeps krachten ongetwijfeld sterk zal toenemen. De salariëring van deze werkers is ge regeld. Ongehuwde jeugdwerkleiders en evangelisten verdienen 2500, gehuwden 3250, plus toeslagen, verhogingen en sociale voorzieningen. Het zijn, nog altijd is ds. Pop aan «het woord, geen hoge, maar toch wel behoorlijke salarissen. Daarom worden ook ouders van jongens en meisjes die tonen belangstelling en liefde voor zulk werk te hebben, opgewekt zich de vraag te stellen: kan dit iets zijn voor de toekomst van mijn kind? Wij schreven reeds dat de opleiding twee jaar duurt, voor internaat- en collegegeld moet 1500 per jaar betaald worden. Er wordt evenwel rekening gehouden met de financiële draagkracht der ouders, terwijl er ook nog een studiebeurs is. Op het kan toor der Generale Synode (Carnegielaan 9. 's Gravenhage) zijn nadere inlichtingen te verkrijgen. Jongelui met een middelbare schoolop leiding worden vrijgesteld van het toe latingsexamen. In bijzondere gevallen kun- ADVERTENTIE in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei. Nederlandse vertegenwoor digers aangewezen Op grond van de hun door de Kamers verleende machtiging hebben de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer aan gewezen als vertegenwoordigers in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa voor de zitting welke 5 Mei in Straatsburg begint, de heren J. van de Kieft (P.v.d.A.), prof. dr. L. J. C. Beau fort (K.V.P.), P. J. S. Serrarens (K.V.P.), jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.), mr. J. J. R. Schmal (C.H.U.) en d. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.), en als plaatsvervangende vertegenwoordigers de heren mr. W. Rip (A.R.), mr. J. W. A. Burger (P.v.d.A.), H. A. Korthals (V.V.D.), G. J. N. M. Ruygers (P.v.d.A.), mej. dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.) en de heer J. J. Fens (K.V.P.) De vertegenwoordigers zullen evenals vorige jaren worden vergezeld door mr. M. F. A. de Neree tot Babberich, commies griffier bij de Tweede Kamer. nen ook begaafden met een geringe oplei ding toegelaten worden. Voor allen geldt de eis, dat Christus het middelpunt en de kracht van hun leven moet zijn en dat zij zich in Zijn kracht willen geven in dienst van ons volk. Alle jongelui die tot nu toe op „de Horst" zijn opgeleid werden geplaatst. Zij werken tot tevredenheid van de kerk en ook van zichzelf. Op den duur zal het aantal krachten dat wordt opgeleid veel groter moeten zijn dan 25 per jaar. Wij hebben, zo besloot ds. Pop, veel meer leidende krachten nodig, maar daarvoor is het ook nodig dat het werk geregeld groeit en ook de financiële moge lijkheden vergroot worden. Hierna werden nog korte inleidingen ge houden door personen die zitting hebben in de Raden van Bijstand, die door de Generale Synode zijn ingesteld voor de leiding van verschillende takken van het werk. De gezinsverzorgsters krijgen zo ver telde mejuffrouw A. M. Bos van de sectie gezinsverzorging een opleiding van een half jaar in een der vier daarvoor bestaan de internaten, waarvan er een in Haarlem is. Er is, zo vertelde zij, veel nood in de gezinnen en de gezinsverzorgsters hebben een wel zware, maar ook een mooie taak. Mr. J. W. Blankert, sprekend namens de afdeling Kinderverzorging en reclassering, vertelde dat van de 18.500 minderjarigen die in ons land onder voogdij gesteld zijn, er 7000 a 8000 voor rekening der Ned. Herv. Kerk komen. Van de 1500 kinderen waar van de Staat de voogdij op zich nam, zijn er 450 uit kringen der Hervormden. Namens de Jeugdraad sprak mejuffrouw E. Oskam over de training van jeugdlei- ders(sters). Dat moeten veelal jonge krach ten zijn, want zij moeten wel leiding geven, maar zich toch één gevoelen met de jeugd. Daarom kunnen wij geen jeugdleiders met baarden hebben. Dit is evenwel geen be zwaar, want die naar de middelbare leef tijd gaan, kunnen zich overschakelen op het werk der evangelisten. Zuster H. Kley, directrice van „Zonne gloren", sprekend voor de raad „Kerk en Ziekenzorg", wees er op dat de Protestant se ziekenhuizen nog steeds een tekort aan verplegend personeel hebben. Dit is on verklaarbaar, want dit is een bij uitstek vrouwelijk beroep, waarin vooral Christen vrouwen een levenstaak kunnen zien. Er is een tijd geweest dat de salariëring te wen sen liet, maar die is nu op een behoorlijk peil gebracht. De leider der persconferentie, de heer N. G. J. van Schouwenburg en ook ds. Pop legden er nog de nadruk op, dat het geens zins de bedoeling is alles aan de Ned. Herv. Kérk te trekken. Met bestaande verenigin gen en stichtingen zal worden samenge werkt, ook uit andere kerken. ADVERTENTIE Cit 29s 0£ ANTI-PIJN TABLETTEN De Leidse studentengemeenschap „Pro Civitate" heeft te Oegstgeest een bespre king gehouden over het onderwerp „stu dent en politiek". Deze discussie stond onder leiding van mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag. Prof. dr. A. J. C. Ruter, hoogleraar te Leiden, sprak over de wenselijkheid van politieke activiteit van de studenten uit het oogpunt van de universiteit. De studietijd is een tijd van rijping en ontwikkeling, zodat politieke activiteit van de studenten als groep niet is aan te beve len. Persoonlijk evenwel kunnen en moe ten de studenten zich inzicht verwerven in politieke problemen. De politieke belangstelling onder de stu denten gaat niet diep. Twee factoren zag spreker voor deze ongewenste toestand, de ene voortvloeiend uit het wezen van de universitaire sfeer, een andere voort vloeiend uit politieke factoren. Voorts moet niet vergeten worden, dat politieke belangstelling meestal voortvloeit uit sociale noden, niet uit sociale verzadi ging die heerst in de sociale bovenlaag van de bevolking. Anderzijds stimuleert de Nederlandse politieke constellatie niet de belangstelling der studenten. De Nederlandse politiek kent een ongehoorde stabiliteit. Dat maakt de politiek minder beweeglijk, hetgeen voor de jeugd over het algemeen minder aan trekkelijk is. Het bewogene dat de jeugd pleegt aan te trekken ontbreekt in het Nederlandse politieke leven, doordat de Kamerdebatten zich allengs verplaatst hebben van de politieke naar de econi- misch-technische sfeer. De universiteit kan misschien stimule- 48. Tot onze spijt moeten we opmerken, dat Jolliepop bij zijn binnenkomst in de cel nogal onzacht te lande was gekomen. Hij voelde een zware hoofdpijn opkomen en zag een aantal sterren snel voor zijn ogen draaien. „Een t-t-t-toch was die muur uit oudheidkundig oo-oog-p-p-punt n-n-n-niet belangwekkend.mompelde hij. „Wel ja, melieve!", riep Joris Goedbloed blij en bemoedigend uit. „Denk maar rustig eens wat na over de oudheidkunde! Een mooie wetenschap, al zeg ik het zelf! Neem uw gemak'. Doe alsof ge thuis waart! Ge hebt het verdiend! Hebt ge niet zojuist nog een krachtig bewijs geleverd van de weten schappelijke stelling, door de klassieken zo scherp omschreven als: quod erat delen dam? Rust, beste, rust terwijl ik een kort kijkje aan gene zijde van deze muur ga vatten...." En zo sprekend dook hij jolig door het gat in de muur, om daar aan de andere kant Panda juichend tegemoet te treden. En het moet gezegd wordèn, dat Panda mee-juichte. oplettende lezers zullen dat kunnen begrijpen, want die hebben na- natuurlijk al lang ingezien, dat Panda die hele tunnel alleen maar maakte om de cel van Joris te bereiken en deze schelm dan te bevrijden. „Schoon werk, manneke!", riep Joris uit. „Gij zijt een voortreffelijk baaske! Maar heb ik daar ooit aan getwij feld? Ik wist immers wel, dat ge mij niet in het cachot zoudt laten zitten. „Laat jij dat plafond maar zitten!", riep Panda ineens angstigen terecht, want Joris sloeg in zijn vreugde met zijn wandelstok een roffel tegen het plafond, en daarin ver toonden zich nu plotseling scheuren, terwijl er een angstwekkend gekraak weerklonk. Beschieting. Het Britse schip „Victoria Peak" seinde gisteravond op weg naar Kanton beschoten te zijn in de nabijheid van het eiland Lingting. Het verzocht hulp doch seinde later „op bevredigende wijze" verder te varen. Vanochtend meldde liet brand. Het bevond zich toen in de nabijheid van de haven van Hong. kong. Met hulp van andere schepen werd het vuur bestreden. Het is niet be kend of de brand in verband staat met de beschieting. Herstel. Ex-maarschalk Pétain is volledig hersteld van de longaandoening waar aan hij de vorige week leed, zo heeft zijn arts verklaard. Staking. Een staking is uitgebroken onder de tapijtwevers te Katsjan, voor de Per zen een heilige stad, op 500 km ten Zuid-Oosten van Teheran. De oorzaak is het ontslag van twee arbeiders. Bij een vechtpartij zijn twee arbeiders ge dood. 2000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Het is de eerste staking in deze stad, Gordel. De Amerikaanse democratische af gevaardigde Albert Gore heeft Maan dag een brief aan Truman gepubliceerd, waarin hij voorstelt een gordel, dwars over Korea, te ontruimen en radiolo gisch te besmetten. Gore is lid van de sub-commissie van het Huis van Afge vaardigden voor de toewijzingen, die zich bezighoudt met de fondsen voor de commissie voor de atoomenergie. Hulp. De Zwitserse regering heeft een Joe- goslavisch verzoek ingewilligd om Joe goslavische diplomaten in Boedapest te helpen, ingeval de Hongaarse regering hen beletten zou met hun ministerie van buitenlandse zaken in verbinding te treden. Dit werd Maandag bekend ge maakt door het Joegoslavische minis terie van buitenlandse zaken. Achterwaarts. De passagiers in de Austra lische personenvliegtuigen zullen in alle nieuwe toestellen met het gezicht naar de staart zitten met het oog op de veilig heid bij ongelukken, zo heeft de Austra lische minister van Luchtvaart medege deeld. De I.C.A.O. (internationale orga nisatie voor burgerluchtvaart) had zulks geadviseerd. Bannelingen. Uitgeweken politieke leiders uit Polen, Hongarije, Bulgarije, Roeme nië, Tsjechoslowakije, Albanië, Letland, Litauen en delen van Joegoslavië heb ben te Washington een commissie ge vormd, de „Cenbraal-Oosteuropese commissie", die zich ten doel stelt „na de val van het communisme" te werken voor een centraal-Europese federatie. Voorzitter is Ference Nagy, een vroe gere Hongaarse premier. Ook de gewe zen leider der Poolse boerenpartij en gewezen Pools premier Mikolajczyk was aanwezig. Protest. Volgens gezaghebbende kringen te Karatsji heeft Pakistan bij de rege ring van Zuid-Afrika geprotesteerd tegen het tenuitvoerleggen van de wet, die de scheiding van woongebieden voor de verschillende' rassen regelt. Conservatief. Volgens de tot nu toe be kende uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen in Griekenland schijnt het, dat in Athene en enige andere belang rijke steden de rechtse partijen winst hebben geboekt. Het Atheense persbu reau heeft Maandagavond meegedeeld, dat de vrouwen boven de 25 jaar. die voor het eerst aan de verkiezingen deel nemen, in Athene en het merendeel van de overige steden haar stem op de con servatieven schijnen te hebben uitge bracht. Verhoging. Het West-Duitse verbond van mijnwerkers heeft verzocht om een loonsverhoging van 14 wegens de stijgende kosten van het levensonder houd. Verder heeft het verbond alle looncontracten met ingang van 30 April opgezegd. Er is tot nog toe geen datum voor onderhandelingen vastgesteld. De leiding van de West-Duitse steenkool industrie heeft in beginsel toegestemd in een verhoging van de mijnwerkersionen, maar nog niet bekend gemaakt hoever zij wil gaan. ADVERTENTIE rend werken, maar niet leiding geven. Politiek is een belangen- en soms een machtsstrijd, die niet op de juiste wijze kan worden ingeleid door mensen, die ingesteld zijn op ethiek en ideeën, zoals over het algemeen de wetenschappelijke staf der universiteiten. Het initiatief moet van de studenten zelf uitgaan. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, voerde het woord over de verantwoordelijkheid van de student ten aanzien van het politieke gebeuren. Hij constateerde een verantwoordelijkheid van de student op grond van het feit, dat de universiteit niet een beperkte vakopleiding biedt maar tevens de ontplooiing van de persoonlijkheid beoogt. Daarom mogen de eisen en noden van de menselijke samen leving de student niet onbewogen laten. Spreker bestreed de mening, dat de poli tiek iets minderwaardigs zou zijn, dat on verenigbaar is met het idealisme van de studerende jeugd. Een rem is inderdaad, dat politiek de kunst van het bereikbare is, dus steeds berust op compromissen, die in zekere zin strijdig zijn met de critische zin van de jeugd en de jeugdige drang naar een vaste grote lijn. Toch is die grote lijn te onderscheiden, wanneer men wezenlijk kennis neemt van de politiek en zich ver diept in het politieke leven. Na deze uiteenzetting deed dr. Korten- horst het voorstel dat een groep van hon derd studenten eens onder zijn leiding in de vergaderzaal van de Tweede Kamer bijeen zou komen om een tevoren opgesteld „wetsontwerp" te behandelen volgens de gebruiken van de Tweede Kamer, teneinde zich zodoende vertrouwd te maken met de sfeer, waarin in ons land de politiek be dreven wordt. ADVERTENTIE Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij allo Apothekers en Drogisten* J

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2