Mannen van „Willem Barendsz'' door honderden verwelkomd Problemen van de middenstand Sport in het kort Plannen vooraanleg van kampeer-centrum bij de Noordboulevard te Zandvoort rHoe is het ontstaan?^ Een Eeuw Geleden 3 Gul uitgeworpen sigaretten waren de douane te erg Ambassadeur der VS oefent scherpe critiek uit op België Vrouw bij brand omgekomen Ageaada voor Haarlem Gewonden uit Korea in Nederland terug Acht-en-dertig percent der middenstanders heeft een inkomen beneden f 2500.- per jaar „Het is niet meer zo dat er bij de winkeliers best wat af kan" Tehuis voor ontheemden te SchoorI Weerpraatje L O O S J E S GOEDE BOEKEN.... EN NIET DUUR! Franse onderscheiding voor .de heer W. H. van Baarle Jeugdige inbrekers in het hol van de leeuw Peronisten arresteren hun tegenstanders Krimpen van pijn „Kracht en Vriendschap" trad in Concertgebouw op Dit woord: PIEREWAAIEN VJ Nederlandse équipe tweede te Nice Haarlemse bond kampioen van district 1 van de N.K.B. Het fabrieksschip „Willem Barendsz", dat Maandagmorgen voor de IJmui- dense pieren arriveerde, is 's middags omstreeks kwart voor drie door de sleepboten „Maria Henriëtte" van de rederij Goedkoop en „Nestor" van de rederij Wijsmullër de Noordersluis binnengesleept. Een grote doorregende menigte familieleden was naar de sluis gestroomd om de bemanning te ver welkomen. De vreugde van het weerzien, waarmee hun wachten beloond werd, manifesteerde zich in allerlei vrolijke uitroepen tussen schip en wal „via" de vrolijke toonladders die een harmonicaman opzond. De harte lijke woorden werden spoedig omgezet in daden en er werd een „bundeltje" bokking naar de bemanning opgeworpen. Deze deed diverse doosjes sigaretten voor familie leden tussen de menigte neerkomen. Deze ernstige overtredingen van de deviezen- bepalingen noopten de douane tot ingrij pen, de beambten schoten als kievitten over'' de kade heen en weer om de waren, die de controle dreigden te ontsnappen, te vatten. Deze taak bleek echter te zwaar, zodat zij volstonden met hier en daar de sigaretten op te eisen van familieleden, die ze juist tevreden in de zak wilden stoppen. Zelfs een man, die een sinaasappel naar een kennis op de wal wilde gooien, werd streng gemaand, deze bij zich te houden, omdat er eerst invoerrechten voor betaald moeten worden. De overgang van de glunderende- jn de teleurgestelde uitdrukking op zijn gezicht was een studie waard. Het optreden van de douane verwekte dit keer nogal wat ontstemming,welke tref fend werd geuit door een bemanningslid, dat opmerkte: „Je kunt wel merken dat we weer in Holland zijn." Daarmee doelde hij kennelijk niet alleen op de eindeloos neer- dreinende regen. Ook de pers werd angstvallig door de douane van boord en zelfs van de strook achter de hekken geweerd en kon slechts door „praaien" naar mensen, die het eerste gesprek met hun familie er even voor wil den stoppen, iets over de bevinding op de afgelopen reis te weten komen. De fabriekschef, de heer A. G. Schols uit Velsen, schreeuwde ons toe, zeer tevreden te zijn over de reis en niet minder over de België zou zich niet genoeg inspannen voor de defensie BRUSSEL, (United Press) De Ameri kaanse ambassadeur in België, Robert Murphy, deed gisteravond een beroep op België om de defensie-productie te ver hogen en bij waarschuwde dat de hulp van Amerika in de toekomst wellicht zou wor den vastgesteld in verhouding tot de indivi duele inspanning van elk land van Europa. Tevens vroeg hij om een ernstige poging om te voorkomen dat strategisch belang rijke materialen via België naar commu nistische landen vervoerd worden. In éen in scherpe bewoordingen gestelde rede voor de Vlaamse Economische Unie tei Murphy, dat hem tijdens zijn recent bezoek aan Washington duidelijk was ge worden, dat er oprechte twijfel bestaat in de Verenigde Staten over de vraag of België een bijdrage levert tot de Atlan tische defensie in verhouding met zijn rijk dom en hulpbronnen. „Wij zijn van mening, dat onze vrienden zullen begrijpen, dat er een redelijke ver houding moet bestaan tussen de econo mische en militaire hulp die door de Ver enigde Staten wordt verstrekt, en defen sie-begrotingen van de verschillende lan den van het Atlantisch pact", aldus Murphy. Hij wees er voorts op, dat terwijl Ame rika, Engeland en Frankrijk tussen de 10 en 10 percent van hun totale nationale productie aan defensie besteden, België slechts 5 percent besteedt. „Er is een aanzienlijk potentieel in dit land aanwezig, dat, indien aangewend de dag kan versnellen dat de mogendheden van de Westelijke wereld een collectieve veiligheid hebben opgebouwd, die de beste garantie is voor wereldvrede", zei Murphy. Hij zei verder dat Washington van oordeel is, dat de Belgische militaire productie een kwestie van „groot belang is". Voorts zei hij in Washington verbazing te hebben vernomen over de Belgische han del met het Sovjet-blok. Enige tijd geleden heeft de Amerikaanse ambassade hier een onderzoek ingesteld naar strategische ma terialen die de communistische landen be reiken na overlading in Antwerpen. Maandagmiddag zijn het woonhuis en de garage van de autohandelaar J. de Vries in de Sophiastraat te Slikkerveer geheel uitgebrand. Een 59-iarige werkster is in de vlammen omgekomen. Zij was omstreeks drie uur bezig met benzine een vloerkleed schoon te maken. Plotseling vatten de benzinedampen en het vloerkleed vlam en in een ogenblik stond het gehele woonhuis in lichter laaie. De vrouw heeft geen kans meer gezien naar buiten te komen. Woonhuis en garage werden in de as gelegd. De schade wordt voor een klein deel door verzekering gedekt. DINSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg„Kapitein Carvallo" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Beethovcnconcert HOV, 8 u. Nassauplein 8: Soefi-beweging, lezing Louis Hogack, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: „De Ver enigde spelers" „Adriaan en Olivier", 8 uur. Rembrandt: „Mr 880", 14 j„ 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint het leven", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,.pe kampioen melkboer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De jongen met de trompet", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spa-arnc: „Landroof" en „De slangenrivier", 14 j„ 2.30, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „Koldercocktail", alle leeft., 2.30 en 8 uur WOENSDAG 18 APRIL Begijnhofkapel: Thijs Booy spreekt over „Kerk en jeugd". 8 uur. Brinkmann: De Christengemeenschap. J. Knijpenga spreekt over „Opkomst en twijfel", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. productie, 103.065 barrels tegen ongeveer 80.000 van de vorige reis en ook nog ver vroegd binnen. Om half vier werd de „Willem" door twee slepers van Goedkoop langzamerhand aan het oog der familieleden onttrokken in de richting van Buitenhuis, waar het restant der munitie moest worden afge leverd alvorens het schip naar Amsterdam kon doorvaren, waar 't om halfacht meerde. Maandagmiddag zijn weer enige gewon de militairen van het Nederlandse deta chement Korea in Nederland aangekomen. Met een Brits militair vliegtuig waren zij naar Engeland gebracht, vanwaar zij met een toestel van de Nederlandse Lucht strijdkrachten naar Nederland zijn ver voerd. Het zijn de eerste luitenant F. C. Govers uit De Bilt, de soldaat A. G. de Groot uit Amsterdam en de sergeant Fr. Verhagen uit Eindhoven. Bij hun aankomst werden zij namens de chef van de Generale Staf begroet door diens ritmeester-adjudant N. J. Broertjes. De patiënten zijn voor onderzoek naar hospitalen in 's-Gravenhage en Utrecht overgebracht. ADVERTENTIE Maandagmorgen keerde de Willem Barendsz met een flinke buit aan traan in het vaderland terug. De walvisvaarder in de IJmuider sluizen. Te Utrecht hield de commissie van over leg van de middenstandsvakcentralen,waar bij 101 vakbonden zijn aangesloten, een vergadering ter bespreking van de econo mische situatie van de middenstand. De voorzitter van de commissie van over leg, de heer J. A. Koops te Venlo, noemde in zijn openingsrede de moeilijke en moei zame geboorte van de nieuwe regeling een duidelijk voorteken van de moeilijke en moeizame weg die ons volk in de komende periode zal hebben te gaan. De regerings verklaring werd gevolgd door een snelle beslissing van de regering inzake een nieu we loonsverhoging, een beslissing die snel genomen moest worden, omdat de plannen bekend geworden waren en daarvan door bepaalde verwerkende industrieën en groot afnemers misbruik was gemaakt zo zeide de heer Koops. De middenstand is bereid het zijne er toe bij te dragen, dat de prijzen zo laag moge lijk worden gehouden en is er ook toe be reid, zoveel mogelijk de loonsverhoging niet door te berekenen. Maar de midden stand is er anderzijds van overtuigd, dat de door de regering gekozen weg van een al gemene prysbeschikking en van algemene richtlijnen niet de juiste is, zowel gezien uit het oogpunt van een positieve midden- standspolitiek als gezien van de doelstel ling van de regering om de prijzen zo laag mogelijk te houden. „Wij pleiten voor een positieve en constructieve bedrijfspolitiek ten aanzien van middenstandsbranches waarin een gerechtvaardigde marge voor de ondernemer wordt gegarandeerd en het prijsbederf 'wordt tegengegaan", aldus de heer Koops. Hij gaf de verzekering dat door de middenstand al het mogelijke zal worden gedaan om door verbetering van de efficiency en door rationeler bedrijfs voering de arbeidsproductiviteit te verho gen. Van de overheid wordt verwacht dat door een constructieve positief gerichte middenstandspolitiek dit werken mogelijk gemaakt zal worden. De volgende spreker, dr. E. J. Tobi, be toogde dat de prijzenbeschikking voor de détailhandel een verlaging van de beloning van de ondernemer kan medebrengen. Er zijn takken van kleinhandel waar de toegestane verhoging van 3% van de bruto marge voldoende is en andere, waar deze z.i. beslist te gering is om de gestegen kos ten op te vangen. Hieruit blijkt naar zijn mening al dadelijk, dat het over één kam scheren van alle detailhandelsbranches zo als de beschikking doet, onjuist is. De op vatting „dat er bij de winkeliers best wat af kan", mist volgens dr. Tobi elke grond. Hij verwees naar cijfers, waaruit blijkt dat niet minder dan 38 van de middenstan ders hier te lande uit hun bedrijf een in komen trekken beneden de 2500 'sjaars en 40 van 2500 tot 5000. Wanneer men nu bedenkt, aldus dr. Tobi, dat een inkomen van 5000 (hetwelk dus door ruim driekwart van de middenstanders nog niet eens wordt behaald) nog niet gelijk staat met 2000 vooroorlogse guldens en dat uit dit inkomen ook nog moet worden ge zorgd voor dekking van risico's, reserverin gen voor nieuwe aanschaffingen en moder niseringen, dan kan men toch moeilijk vol houden dat er nog best wat af kan. Van de hogere middenstandsinkomens komt slechts 4 tot 7500 a 10.000 en slechts 2 komt boven de 10.000 uit. Hierna toetsten vertegenwoordigers van de textieldétailhandel, de schoenendétail- handel, het kruideniersbedrijf, het rijwiel kleinbedrijf, de détailhandel in huishoude lijke artikelen, het slagersbedrijf en het bakkersbedrijf de situatie in deze branches aan de uitgevaardigde prijzénbeschikking handelsmarges 1951. Zij concludeerden dat het verbod van doorberekening van de kos ten die uit de laatste loonsverhoging voort vloeien een moeilijke situatie zou scheppep. Drs. A. W. Luijckx, hoofd der centrale ambachtsadministratie van de Hoofdgroep Ambacht, hield een rede over de voor waarden voor constructieve prijspolitiek in het ambacht. Van bovenaf ingrijpen in de prijzen en het stellen van algemene richt lijnen met betrekking tot de prijs en de factoren waardoor deze wordt bepaald, moet don ook voor het ambacht als zeer ongewenst worden aangemerkt. De heer G. Scheltema, directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, sprak over de rentabiliteit en financiering van klein- en middenbedrijf. Voor duizen den kleine winkeliers zijn de omstandig heden zodanig, dat van interne financiering weinig of niets terecht kan komen. Deson danks zal de ondernemer er toch naar moe ten streven zoveel mogelijk middelen voor investering in voorraden vrij te maken. Het moet de ondernemers in het klein- en mid denbedrijf mogelijk worden gemaakt een behoorlijke reserve te vormen. Tenslotte werd een resolutie aangenomen waarin de bij de uitvaardiging der Prijzen beschikking Handelsmarges 1951 gevolgde methode van oplegging van formeel verbod van doorberekening van de loonsverhoging wordt afgewezen. Voorts wordt met klem aangedrongen op verruiming bij de regeling en toepassing der bijzondere credietverlening. In SchoorI is een tehuis voor ontheem den, displaced persons, geopend waar vijf tien bejaarde personen, meest Russen en Hongaren, een gastvrij onderdak en een onbezorgde levensavond vinden door toe doen van de Doopsgezinde en de Remon strantse Broederschap. De oudste van de ontheemden, een 89- jarig Litausch vrouwtje, verrichtte de openingsplechtigheid. Volgens Oosters ge bruik werd eerst brood en zout het huis binnengedragen. Babblend zaten twee paar buren Bij een geurig kopje thee, In de rust der avonduren, Was 't een leuk partijtje? nee. Men ging mat, terneergeslagen, Niet voor d'eerste keer te keer Over 't punt van alle dagen, (Ja, hoe raadt u 't) weer het weer. Uren, dagen, maanden vliegen Op de wind-en regen heen En, als 'k me niet zou bedriegen, 'Wordt het jaren ook, sprak d'een. Zuchten, knikken naar elkander, En die kou, zei nummer twee, Lente! gromde dof een ander, Drinkend van zijn lauwe thee. Tja, waar moet dat heen, zei treurig En diepzinnig nummer vier, Je wordt steeds meer sikkeneurig Zeurig en humeurig hier, Zo kwam men op emigreren, Op z'n tegen en z'n voor, Met wat droef filosoferen Kwam men een kwartiertje door. D'evenaar zou mij wel lijken Zei er een, vast prachtig daar, D'ander: man laat naar je kijken, Daar is 't immers eve'-naar. P. GASUS. vestigt de aandacht op de étalage: Nederlands, Engels, Amerikaans, Frans en Duits In beide zaken in pryzen beneden 5. Gr. Houtstraat 100, Tel. 13060 Rijksstraatweg 125, Tel. 23991 De president van de Franse republiek heeft tot ridder in de orde van het Legioen van Eer benoemd de heer W. H. van Baar le te Overveen, zulks uit hoofde van zijn verdiensten voor de culturele toenadering tussen Frankrijk en Nederland. Bij de uit oefening van zijn verschillende functies in het perswezen, meer in het bijzonder als vice-president van de „Fédération interna tionale de la Presse technique en perio- dique". De heer Van Baarle-, mede-oprichter en erelid van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-uitgevers (N.O.T.U.), vertegen woordigt het Nederlandse tijdschrift wezen onder meer in de genoemde internationale organisatie. Twee jongelui uit Rotterdam slopen de woning van de Bredase hoofdagent Geraerds aan de Terheidenseweg binnen toen de familie afwezig was. Bij haar thuiskomst zag de echtgenote van de poli tieman een vreemde man uit de kelder opduiken. Op haar alarm schoot haar ech- genoot toe die de inbx-eker in de keuken te pakken kreeg. Uit de kelder dook toen een tweede man op die met een revolver gewapend was en mevrouw G. bedreigde. In de gang ontstond eexi worsteling tussen de agent en de gewapende inbreker. De heer G. kreeg een klap op zijn hoofd met het wapen, waardoor hij even versuft ge- x'aakte. Van deze gelegenheid maakte zijn aanvaller gebruik om door de voordeur te ontsnappen. De andei'e inbreker was in- micldals door de keukendeur ontsnapt. Bij het opsporingswerk bleek dat in de nabij heid van het huis een zo goed als nieuwe fiets was ontvreemd. Diezelfde nacht hiel den twee surveillerende agenten te Breda een jongen aan. Het bleek een 16-jarige knaap uit Rotterdam te zijn. In zijn zak vond men de revolver. Het spoor leidde via Rotterdam naar IJsselmonde, waar in een sloep de gestolen fiets werd gevonden. De andere dader werd in een motor jacht te IJsselmonde gevonden. Het was een 18-jarige jongen te Rotterdam. De jongens waren kox-t geleden ontsnapt uit een kindei'observatiehuis te Rotterdam. Het onderzoek bi-acht aan het licht dat zij ook nog ingebi-oken hadden te Rotterdam en Capelle aan de Rijn. BUENOS AIRES (Reuter) Twee lei ders van de Argentijnse radicale partij, Amadeo Sabatini en Santiago del Castillo, zij li Maandag te Cordoba gearresteerd en beschuldigd van het aannemen van een „oneerbiedige" houding tegenover presi dent Perón. Amadeo Sabatini wordt beschouwd als een waarschijnlijke candidaat voor het presidentschap bij de verkiezingen in 1952. De leiders zouden de president in ver klaringen op een openbare bijeenkomst hebben beledigd. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togai baat waar andere middelen falen. Togal zuivex't de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. Gymnastiek Voor een zeer grote schare belangstellen den hield de Christelijke gymnastiekvereni ging „Kracht en Vriendschap" Maandag avond in de Gemeentelijke Concertzaal haar jaarlijkse uitvoering. Na een opmars van alle deelnemen den die het gehele podium vulden en na het openings woord door de voorzitter, begon de heer Van Alewijk aan de afwerking van het program ma met een vrije oefening, uitgevoerd door meisjes (II) welke vrije oefening bestond uit vormen van huppen, huppelen en klappen en een frisse indruk maakte. Ook de meisjes (III) en de grote meisjes hadden lopen, hup pelen en springen in hun oefeningen, waar mede zij, mede door de grote aantallen, aardige effecten bereikten. In de spring- rietoefening van de meisjes (I) waren aardige vormen verwerkt, al vonden wij de mars muziek niet direct in overeenstemming met de soepele bewegingen, die bij deze oefe ningen gebruikelijk zijn. Zeer aardig was het optreden van de kleinste meisjes, die in de vorm van een sprookje en een vrolijk liedje verschillende bewegingen uitvoerden. Voor de pauze kregen wij ook nog enkele toestelnumnxex-s te zien. Zo vertoonden de grote meisjes een goed nummer klassikaal brug, waarbij de goede afwerking opviel. Ook het turnen aan lage brug van de dames was van behoorlijk gehalte. Het brugturncn van de heren bestond uit twee gedeelten, namelijk een gedeelte uitge voerd door nieuwelingen, aan wier oefenin gen nog zeer veel „geschaafd" moet worden, en uit een gedeelte voor oudere turners, wier oefeningen, zo niet van hoog gehalte, behoor lijk werden uitgevoerd. De jongste loot van de vereniging, de klei ne meisjes en jongens van de afdeling uit de Raafstraat in Haarlem-Noord, liet oefe ningen over een bank en divei-se koprollen over matten zien, waarmede de jeugd veel succes oogstte. De jongens C. vertoonden tenslotte nog behendigheidsoefeningen aan schuine ladder en paard alsmede rekstok, welk optreden niet onaardig was. Na de pauze kwamen de dames met ringen- zwaaien en demonstreerden enige goede oefe ningen. Ook haar knots- en vrije oefeningen waren het aankijken ten volle waard. De vrije oefening van de jongens kon ons echter niet geheel bekoren omdat er vele bewegin gen in voorkwamen, die flinke jongens niet „liggen". Een heel goed nummer was het tremplin-paardspringen van de grote meisjes, die vele goed afgewerkte sprongen van be- hooidijk gehalte lieten zien. Öok bij tremplin- hoogspringen werd goed gesprongen. Tenslotte traden de heren nog op met een pittige vrije oefening en met hoogrek, waarbij hun het terecht verdiende applaus niet ont broken heeft. Kunnen wij tot besluit resumeren, dat de aanwezigen zeer voldaan huiswaarts gingen, toch gevoelen wij ons verplicht nog op te merken, dat de leider de duur van vei-schei- dene nummers moet bekorten om de uitvoe ring eerder te doen beëindigen. Vooral bij de jeugd verflauwde de aandacht, waardoor vooral na de pauze een enigszins rumoerige sfeer in de concertzaal heerste, welke de uit voering niet ten goede kwam. NIEUW NEDERLANDS RECORD GE WICHTHEFFEN. Tijdens de kamoioen- schappen van Nederland gewichtheffen eer ste klasse heeft Smeekens van BGV (Breda) het Nederlands record tweehandig stoten middengewicht verbeterd en gebracht op 140 kg. Het oude record stond op zijn naam met 136.9 kg. sedert 2 Mei 1948 RANDOLPH TURPIN SLOEG BILLY BROWN. De Britse en Eui'opese midden gewicht kampioen Randolph Turpin behaalde te Birmingham een knock out-zege in de tweede ronde op de Amerikaan Billy Brown TOUR VAN EEN AUSTRALISCHE TEN- NISPLOEG. Het Australische tennisteam, 1 dat volgende maand een tour door Europa zal maken en daarbij vermoedelijk ook een wedstrijd zal spelen tegen een Nederlands team, zal overeenkomstig 'n mededeling van de Australische Tennisbond bestaan uit de spelers Frank Scdgman. Ken McGregor en Mervyn Rose. De Zanclvoortse gemeenteraad zal in de vergadering van 24 April over een belaxxg- rijk voorstel van B. en W. een beslissing moeten ixemen. Reeds geruime tijd ziet het college zich voor de vraag gesteld hoe een oplossing kan worden gevonden voor het gebx-ek aan kampeergelegenheid in Zand voort, temeer, daar de vraag naar kamperen elk jaar opnieuw belangrijk toeneemt. Spe ciaal hebben B. en W. gedacht aan zoge naamde „toeristkampeerders" die met tent of kampeerwagen(caravan) het land door trekken, voor welke categorie het strand een minder geëigende plaats is. Een aan trekkelijke vex-blijfplaats voor deze kam peerders is voor Zandvoort, als geliefd toe ristenoord, van het hoogste belang. B. en W. lieten daarom door de N.V. „Grontmij" een plan ontwerpen voor een kampeercentrum voor tent- en caravan- kampeerders, gelegen in de duinen ten Oos- De vogelkenner Jan P. Slrijbos vertrok gisteren met twee reisgenoten uit zi.m woon plaats Heemstede voor een tocht naar Zuid-Spanje en Marokko. De vertrekkenden bij het afscheid. ten van de Noord-Boulevard en ten Noor den van de Zoutmanstraat, een terrein, dat, beschut door een hoge duinrand, uitex-mate hiervoor geschikt is. De aanleg ervan echter zou, gecombi neerd voor tent- en caravankamp, ongeveer 45.750.bedragen. Hoewel het de bedoe ling is, het werk in DUW-vei-band te laten uitveoren, zodat 90 "U van de loonkosten in de vorm van subsidie zou terugkomen, acht men het ten laste van de gemeente blij vende deel van ruim 27.000,gelet op de precaire financiële toestand der gemeente toch nog te hoog. Wanneer men echter voorlopig alleen een kampeercentrum zou aanleggen voor tent- kampeerders, zou het aanleggen van ver harde wegen en staanplaatsen, die voor de caravans noodzakelijk zijn, achterwege kunnen blijven, waardoor de aanlegkosten verminderd zouden kunnen worden tot een ten laste der gemeeixte blijvend deel van 15.750,terwijl men een terrein ver krijgt, waarop 75 a 100 tenten kunnen staan, waardoor een rendabele exploitatie mogelijk is. Wat het blijvende probleem voor de cax'avans betreft, geven B. en W. de verzekering, dat hieraan voortdux'end aandacht zal worden besteed. Uitbx-eiding van het kampeercentrum blijft mogelijk, terwijl andex's voor het komende seizoen naar een noodoplossing zal worden gezocht. Het terrein voor het te stichten kamp is voor'drie kwart eigendom van de gemeente. Het overige behoort aan de heer Van Ren- terghem te Amsterdam. Het is nodig, dit terrein aan te kopen dat een oppervlakte heeft van 5835 m2, óók al, omdat de nog aan te leggen fiets- en wandelpaden langs de landzijde van de Noordboulevard zullen lopen over de Westpunt van deze grond. De heer Van Rentex-ghem wil niet alleen deze Westpuntverkopen, doch ook het gehele stuk grond, waarvoor hij 10.000,vraagt, het geen B. en W. redelijk achten. De jaarlijkse lasten als gevolg van deze uitgave, zullen grotendeels worden goedgemaakt door de inkomsten, die uit het kampeerterrein wor den getrokken. B. en W. vragen daai'om de raad te be sluiten tot het doen aanleggen in D.U.W.- verband van een kampeerterrein voor tent toeristen, en hiervoor een crediet beschik baar te stellen van 15.750,en duinter rein aan te kopen van de heer Van Renter- ghem voor 10.000. Talen oefenen natuurlijk invloed op elkaar uit en het Nedexdands heeft door zijn eigenaardige ligging tussen het Frans, het Engels en het Duits een bij zonder groot aantal vreemde woorden in zijn taalschat opgenomen. Het aantal NedexTandse woorden in vreemde talen daarentegen is gex'ing. Toch zijn er wel: na het verblijf van Czaar Peter de Grote in Zaandam zijn in het Russisch heel wat termen betrekking hebbend op het zeewezen, de scheepsbouw en de scheepvaart uit het Nederlands overge nomen. Er is over dit onderwerp zelfs een boek geschreven. Ik noem nu maar drie voorbeelden, omdat ik er xxiet meer weet: het Russisch kent de woorden bakbort, stix-bort en kajutjunga. Ik hoef ze, geloof ik, niet te vertalen, zóveel Russisch kent u wel. Een Russisch woord dat door Neder landse zeelui in de 17de eeuw uit Rus sische havens naar Nederland is over gebracht, is pierewaaien, Russisch piro- wat, in de betekenis van een fuif hou den. Ook thans nog gebruikt men het voox-al van passagierende matrozen, die de bloemetjes buiten zetten. Paardensport Op de derde dag van het internationaal concoux's-hippique in Nice werd de Prix des Cadets de Sauraur gereden, een afval-spring- concours voor ploegen van vier ruiters, waar bij elke deelnemer, die een fout maakte, de ring moest vexiaten, waarna de volgende ruiter van zijn ploeg het parcours voortzette. Dit parcoui-s bestond voor elke ruiter uit 12 hindernissen van 1.35 m. hoogte. De eerste plaats werd bezet door de Spaan se équipe met 44 punten in 4 min. 46.4 sec. De Nederlandse ploeg werd tweede met hetzelfde aantal punten in 5 min. 06.8 sec. De équipe bestond uit de heren Janssens met C'est sa Soeur; Gelderman met Countess; Gruppelaar met Ampère en Rijks met Master. Op de derde plaats eindigde Frankrijk; En geland werd vierde. Voor de middaguren stond het zware springconcours om de Prix de Monaco op het programma. Dit parcours had een lengte van 400 meter, met zes hindernissen van 1.50 tot 1.60 m. De Engelsman Llewellyn plaatste zich met Foxhuntcr na barrage eex'stc met tweemaal 0 fouten. Zijn landgenoot Gibbon werd met Bones tweede en Holland Martin, eveneens een Engelsman, met Aherlow derde. De beste Nederlandse prestatie werd gele verd door Janssens, die met Brown Jack vijfde werd. Kegelen De Haarlemse Kegelbond is kampioen ge worden van district I en zal Zondag 6 Mei te Haarlem uitkomen in de eindstrijd. Reeds tijdens de eersxe wedstrijd in Alkmaar be haalden de Haarlemmei'S een voorsprong. Zij wierpen 2216 houten; tweede werd Alkmaar 2050 h.; derde Amsterdam 1983 h. en vierde Gooi- en Eemland 1955 h. In Bussum werd de strijd voortgezet. Hoewel de Haarlem mers minder goed op dreef waren, behielden zij een voorsprong. De uitslag werd: 1. Haarlem 4045 h.; 2. Alkmaar 4010 h.; 3. Ara- sterdam 3911 h.; 4. Gooi-en Eemland 3740 h. De dames van de Haarlemse Kegelbond, eindigden op de tweede plaats. 1. Amsterdajn 1794 h.; 2. Haarlem 1735 h.; 3. Alkmaar 1697 h.: 4. Gooi- en Eemland 1550 h. In de strijd om het clubkampioenschap moest de Haarlemse ploeg HBS zich met de tweede plaats tevreden stellen met 1940 h. Eerste werd Koekoek, Alkmaar met 2031 h.; derde Houdt Plank, Bussum met 1856 h., vierde Intiem, Amsterdam met 1788 h. Ge wi ch th effen De Wolf kampioen extra veder Tijdens wedstrijden in Den Haag om de Nederlandse kampioenschappen, eerste klas se, behaalde de Haarlemmer De Wolf (HKV) de titel in het extra-vedergewicht. Drukken 72.5 kg; trekken 60 kg: stoten 85 kg: totaal 2T7.5 kg. Boterbloem (HKV. Haarlem) werd tweede m het niiddengewicht met een totaal van 285 kg. Zwemmen Vijfkamp voor zwemclubs In Stoop's bad houdt de zwexnclub Haar lem Woensdagavond de jaarlijkse vijfkamp waaraan deelnemen DWR, DWT, HPC, HVGB en Haarlem. Het programma luidt: 100 meter vrije slag dames en heren; 100 m schoolslag dames en heren; 100 m rugslag dames en heren; 5 x 50 m vrije slag estafette voor meisjes adspiranten; 5 x 50 m vrije slag v. jongens adspiranten; gemengde Zweedse estafette; 10 x 50 m vrije slag estafette dames en 20 x 50 meter vrije slag estafette heren. Waterpoloprogramma Dinsdagavond worden in het Sportfond- senbad de volgende waterpolowedstrijdea gespeeld: Eerste klasse dames: DWRDWT. Tweede klasse heren: VZV 2DWR 2. Voor Zaterdagavond staan op 't programma: Derde klasse heren: DWT 3HPC 3. Eerste klasse heren: DWRHaarlem 2 Derde klasse heren: HZV 1—HVGB 5.' Eerste klasse heren: VZVHPC. Tweede klasse heren: DWT 2DWR 2. VEERTIENDE PARTIJ EINDIGDE IN REMISE. De veertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Bronstein ein digde na 66 zetten in remise. Na de hervat ting van de partij, welke Zondagavond in ingewikkelde stelling werd afgebroken, slaagde Botwinnik erin weldra een pion te winnen. Bronstein verdedigde zich echter met veel talent en bij de 66e zet werd tot remise besloten. De stand luidt thans: 7!>— 6L in het voordeel van Botwinnik. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 7 April 185 I MILAAN. Alhier zijn uit Como be richten aangebracht, volgens welke per sonen, die op de openbare straat tabak rookten, deswegens zijn gemoeid gewor den door personen, die zulks niet schenen te willen dulden Hetzelfde heeft ook plaats gehad vóór het uitbreken van den opstand tegen het Oostenrijksche gezag in Lombardije, in 184S, onder het voor wendsel, dat daardoor de regering de op brengst van de belasting op den tabak kon worden onthouden. Men schrijft het bedoelde bedrijf in Como aan soortge lijke bedoelingen toe. Ook in Milaan zijn personen, ter zake van het rooken van eigaren, beleedigd. De aanranders zijn daar dadelijk gevat Twee hunner, am bachtslieden, zijn op militair gezag, elk niet vijftig stokslageix gestraft.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5