5 JAAR Teddy luiers ■Clo'wetje Rick F. DAMIAANS ZN Geheime opdracht „Venus bespied" van Christopher Fry een dichterlijke stortvloed van woorden Amsterdamse Beurs mm Li 66g Kort en Bondig DINSDAG 17 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Orgelbespelingen in de Bavo hervat A.s. Donderdagmiddag eerste middagconcert Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen 25 jaar Oud-Katholiek priester Een halve eeuw op de groentemarkt jubileum morgen, 18 April Stationsplein 6 Alleen deze week nog ƒ1.65 Nieuwe prijs 1.80 VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem Ter gelegenheid van dit feit ontvangt iedere bezoeker een aardige surprise Nog eens: de koeien in de Kampersingel Internationale conferentie te Bentveld over landbouwproblemen Verhoging van de gasprijs Voor de kinderen 1" |.|1 GAAT U VERHUIZEN OF GAAT U OVER ZEE? Bloemendaal Aankoop van grond in Vogelenzang Heemstede Jongens stalen geld uit een automatiek Jubileumjaar Congregatie St. Joh. Baptist de la Salie SCHEEPVAART Na de winterse rust worden nu weer de orgelbespelingen in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem hervat. Zoals men weet worden die concerten, die kosteloos toe gankelijk zijn, door de gemeente Haarlem georganiseerd. A.s. Donderdagmiddag 19 April geeft de heer George Robert een orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Het programma luidt: 1. Pavane, William Byrd. 2. Preludio al vespro di Monteverdi, Michael Tippett. 3. Concert d kl. t. (Allegro moderato, Air, Adagio, Fuga), G. F. Handel. 4. Preludium in de vorm van een Chaconne, Ch. V. Stanford. 5. a. Prelude, b. Air, c. Gavotte, S. Wesley. 6. a. Cantique, b. Land of hope and glory, E. Elgar. De avond-orgelconcerten worden in de maanden Mei-September gehouden op Dinsdag van 8 tot 9 uur. Woensdag gedenkt pastoor C. F. Nieu wenhuyzen, die 22 jaar de Oud-Katholieke parochie in Haarlem diende en thans aan de IJmuidense parochie verbonden is, de dag waarop hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. In de Oud-Katholieke Kerk aan de Wilhelminakade te IJmuiden zal op deze jubileumdag 's morgens om half 10 een stille Heilige Dienst en 's avonds een plechtige Vesper van Dankzegging worden gehouden. Na afloop bestaat er voor de Oud-Katholieke gemeenteleden gelegenheid om de jubilaris in de kerk te complimen teren. Zondag 22 April wordt het priester jubileum kerkelijk gevierd in de morgen dienst. In het Oud-Katholiek Verenigings gebouw aan de Wilhelminakade zal pastoor Nieuwenhuyzen die dag 's middags van 12 tot 13 uur een receptie houden voor hen, die niet tot de Oud-Katholieke gemeente behoren en hun gelukwensen willen aan bieden. Het moet in de ,,bokkum"-tijd van 1901 geweest zijn dat Jan de Bruin als 16-jarige knecht van een grossier in groenten en fruit voor 't eerst op de Haarlemse groen temarkt verscheen. Hij heeft daar vijftig jaar lang dag in dag uit zijn waar staan aanprijzen en verkopen. En hij kan er maar niet genoeg van krijgen. Een blauwe Maandag heeft hij geprobeerd om op zijn lauweren te gaan rusten, maar dat lukte hem niet. Bovendien vindt Jan de Bruin dat de ouderdomsvoorziening niet van dien aard is dat hij daarvan rond kan komen. En hij is dan ook na een weekje nietsdoen maar weer aan de slag gegaan. Het jubileum is in huiselijke kring ge vierd met een natje en een droogje, wat vrolijke harmonieamuziek en een taart van de baas. Zondagavond, na afloop van de bonte avond van de Ramblers-Skymasters, is de heer S. Booiman, die op deze dag 25 jaar als kellner aan het Concertgebouw te Haarlem verbonden was, in intieme kring gehuldigd. Hij werd toegesproken door de heer H. Deinum, directeur van het Con certgebouw. Door collega's werden hem een cadeau en bloemen aangeboden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE v£lVeeVt_ ANEGANG 46 - HAARLEM ONDERTROUWD. 16 April: T. A. Bot ter en M. M. Stolwijk. BEVALLEN (Van een Zoon) 14 April: J. van LohuizenVan der Sluijs; G. C. Evers—Karrenbeld. 15 April: P. E. Speel man— Haagen; M. K. Broekhof—Van Es; E. H. H. M. SmitRogier. BEVALLEN (Van een Dochter) 14 April: L. A. BultersVan der Putten; H W. Hofhuis—ter Weeme; A. Meilink—de Wilde- J. A. Marchand—Slot. 15 April: J. M. Heilie- gers—Verhallen; M. Visser—Boonstra; J. J. H. Nieman—Botter; J. J. van Goor—Stef- fens; G. F. Moolenaar—Groeneveld. 16 April: J. A. Bosschers—Alink. OVERLEDEN 13 April: P. A. van Noorduijn 78 j., Kleverlaan: A. Housbeek— Glas. 75 j., Van Oosten de Bruijnstraat. 14 April: R. M. Draaijer, 2 d., Kamperlaan. 15 April: D. C. van der Plas, 75 j., Linnaeus- laan; J. J. Sturm, 82 j., Nicolaas van der Laanstraat; J. H. Foppen, 14 d., Kruistocht straat. „Voor onze primitieve voorvaderen was het gebonden woord naast beeld, melodie en dans een hulpmiddel om het leven te beheersen en te bekrachtigen. Het was een hulpmiddel, maar het bewoog sterren en roeiriemen." Aan deze opmerking van Fokke Sierksma in zijn studie „Schoonheid als eigenbelang" moest ik gisteravond den ken na het zien van de opvoering van „Venus bespied" van Christopher Fry in de op het gehoor uitstekende vertaling van Bert Voeten door de Haagse Comedie voor de houders van een abonnement op de Haarlemse Schouwburg. Vele critici, vooral in Engeland, hebben de genoemde dichter min of meer juichend als een moderne Shakespeare begroet en naar aanleiding van zijn werk gesproken van een renaissance van het versdrama. Fry beschikt over een schier onbegrensde fantasie en een virtuoze taalbeheersing, hij vindt spelenderwijze de verrassendste beeldspraken voor de gewoonste bezig heden, hij giet zuivere poëzie in een tele foonhoorn en puurt de verfijndste kamer muziek uit waarnemingen van het bijna alledaagse. Ook Shakespeare gaf in zijn begintijd bij herhaling blijk van een der gelijke taaidronkenheid en experimenteerde met het woord om het woord, om de klank, om het rhythme. Maar er bestaat toch een groot verschil: nooit of zelden verliest bij Shakespeare, die later zijn taal uit levenservaring zou persen, de verbeel dingskracht haar functie om bijdragen tot sfeer of karaktertekening te leveren en nimmer overwoekeren de versierselen het wezenlijke. Bij Fry is het anders: de zwie rige arabesken, soms schitterend als gesle pen diamant, vrijwel steeds bekoorlijk en geestig, vormen doorgaans de hoofdzaak. Dit is in strijd met het wezen van het toneel, dat zijn welvaart dankt aan de uiterste economie der middelen. Als Fry de keuze heeft uit dienstbaarheid aan het doel van zijn stuk en de vlucht van zijn altijd op sprong staande fantasie, dan kiest hij zonder aarzelen de laatste methode. Het gevolg daarvan is een zodanige expansie van het woordgebruik, dat naarmate de omvang van het gesprokene groeit, de in houd verdunt, althans in dramatisch op zicht en daar gaat het om. De poëzie van Christopher Fry is dan ook een voort durende jubeling van ongebondenheid en verbazing en geenszins een hulpmiddel om het leven te beheersen en te bekrachtigen. De Fry-verheerlijking is te verklaren uit de schreeuwende behoefte van het theater aan poëzie ter bevrijding uit het muffe realisme van het hedendaagse drama of de zoetsappige huisbakkenheid van het blij spel. Aan dit verlangen komt de dichter van ..Venus bespied" ruimschoots, zelfs al te ruimschoots tegemoet. Zijn stuk is in verzen geschreven. Zij kunnen gesproken worden alsof het proza was. zonder afge meten plechtstatigheid of obligate galmen. Daardoor dreigt evenwel het gevaar van een luchtige conversatie-toon met onge motiveerde bravour-aria's. Maar hoe dan ook: dit telkens opnieuw verrassende woor denspel is een voortdurende lust voor het oor, de wisselwerking tussen aardse en hemelse elementen heeft een wonderbaar lijke charme, de glanzende beelden duiken op en verspringen als zalmen in een berg rivier. De dialogen zijn, naar een goede Britse traditie, zuiver artificieel, waarbij Fry steeds in gevoelige situaties steeds de ironie de plaats van het pathos laat inne men. „Venus bespied" is het derde deel van het cyclus die het menselijk leven in de vier seizoenen zal behandelen en heeft de herfst tot onderwerp. Het naar mijn me ning veel sterkere lentestuk „Gelieve de dame niet te verbranden" (The lady is not for burning) wordt binnenkort door het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Cruys Voorbergh vertoond. De rest van de reeks zomer en winter moet nog geschreven worden. Oppervlak kig gezegd gaat „Venus bespied" over een hertog en diens zoon, die liefde opvatten voor dezelfde vrouw op het moment dat de jongen als een moderne Paris een moeder uit drie oude minnaressen van zijn vader zal kiezen. Men zou er over kunnen twisten in hoe verre de filosofische ondergrond voldoende effectief wordt onthuld, maar wij zullen ons thans bepalen tot de vertolking onder de buitengewoon gevoelige en intelligente regie van Cees Laseur, die hiermede zeer knap werk leverde. Ik kan me overigens niet onttrekken aan de indruk dat er gis teravond een zekere matheid over de voor stelling lag, die er niet in thuis hoort. Paul Steenbergen moet ten zeerste geprezen worden om zijn weloverwogen typering van de hertog en zijn als het ware objec tieve, maar met innerlijke gloed geladen dictie. Zijn aan het eind van de regels licht in de hoogte gaande, enigszins meditatieve, aristocratische toon en zijn beheerste los heid, maakten hem de aangewezen figuur voor deze rol. Uitblinkers bij de dames was Elisabeth Andersen, die zich binnen be paalde grenzen thans kan laten gelden als een van onze allerbeste jongere actrices. Toch Vielen haar woorden af en toe net nog iets te zwaar. Bewondering verdiende Fie Carelsen, vooral om de met diepe humor gespeelde scène van het schrijven van de brief aan haar vader. Ida Wasserman was in dit stuk misplaatst, maar Annie van Duyn overtrof zichzelf dank zij de macht van het dichterlijke woord. De hoogtepunten van de voorstel ling waren mede te danken aan Bob de Lange, die een gave creatie gaf van de on eerlijke rentmeester. Verder werkten mede: Jan Retèl, Johan Valk, Pim Dikkers en Luc van Gent, geen van allen op een wijze die men ideaal kan noemen. DAVID KONING. STEDELIJK MUSEUM KOOPT WERK VAN INDONESISCHE SCHILDERS Het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft wederom twee werken van Indonesische schilders aangekocht. Het zijn het schilderij „Huizen in een Indonesisch dorp" van O. Effendi en de aquarel „Weg naar Versailles" van S. Kerton. De laatste dagen z\jn vele kokmeeuwen ondanks het slechte voorjaarsweer naar hun broedplaatsen in de Grote Peel nabij Neder- weert teruggekeerd. Zelfs zijn daar nu meer kokmeeuwen aanwezig dan in vorige sei zoenen. Politietoezicht zorgt ervoor dat de schooljeugd de vogels niet stoort. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 9415/ia 94% A. K. U 170% 170 Lever Brothers 230 228% Philips Gloeil. 249% 247 Kon. Petroleum 300% 299 A'dam Rubber 120% 120% Holl. Amer. Lijn 179 179 Ned. Scheepv.Unie 159% 158% H. V. A 128 127% 101% 101 Amsterd. Bank 167% 167 Rotterd. Bank 171 171 Twentse Bank 166% 166% Anaconda Copper 46 gl 45% Bethlehem Steel 62% 62 Republic Steel 4814 48% Shell Union 63% 63 Tidewater 37 39% U. S. Steel 48% 48 Zoals wij in onze vorige editie meldden, is gisteren een tweetal dorstige koeien van een transport naar het slachthuis in de Kampersingel gesprongen en heeft het nog al wat moeite gekost de dieren weer op het droge te brengen. Een onderzoek van de Spoorwegen op het goederenstation Wester gracht (waar de koeien niet Zaterdagmid dag, doch in de nacht van Zondag op Maan dag arriveerden) heeft nu uitgewezen dat de veedrinkbak aldaar inderdaad defect was, maar niet zodanig, dat men een klein transport koeien er niet had kunnen dren ken. Inderdaad heeft een der stationsar beiders, na aankomst van het transport vee, van zijn chef opdracht gekregen de koeien te drenken, hetgeen de man echter met een beroep op het lekken van de bak verzuimd heeft. Hij zal hiervoor door de N.S. disciplinair gestraft worden en tegen herhalingen zal gewaakt worden. Het langdurige „gemodder" om de beide drenkelingen uit de Kampersingel te krijgen heeft overigens weer eens duidelijk be wezen, dat brandweer of politie voor der gelijke klusjes over een eigen kraanwagen moeten kunnen beschikken, zoals dat al sinds jaar en dag in Amsterdam het geval is. Want al mogen koeien, naar ons van des kundige zijde verzekerd wordt, wel tegen een stootje kunnen en al zijn zij zelfs wan neer de nood aan de koe komt uitstekende zwemmers, een ideale soort vah heilgym nastiek is zo'n ijskoud bad van ruim een uur ook voor hen toch stellig niet. Met een gemeentelijke takelwagen had de hele zaak, in de Kampersingel en langs de kant (waar honderden zich nu meer dan een uur ver drongen en het verkeer hinderden), in luttele minuten bekeken kunnen zijn. In het Woodbrookers House te Bentveld is Maandagavond een vierdaagse studie-con ferentie begonnen, waaraan afgevaardigden uit een twaalftal landen deelnemen en die georganiseerd is door de I.F.A.P., de inter nationale federatie van landbouwproducen ten. Deelnemers uit Oostenrijk, de Benelux- landen, Duitsland, Denemarken, Finland, Frankrijk, IJsland, Italië, Noorwegen, Zwe den en Engeland vulden gisteravond de studiezaal toen ir. J. S. Keyser, voorzitter van de afdeling Buitenland van de Stich ting van de Landbouw, een openingswoord sprak. Hij verwelkomde de deelnemers en betoogde dat bij de talrijke teleurstellingen die de jaren na de oorlog gebracht hebben toch enkele verheugende ontwikkelingen te bespeuren zijn, die gunstig kunnen worden genoemd voor de internationale samenwer king, de welvaart en de vrede. Als voor beeld daarvan noemde hij de uitbreiding van het internationale contact tussen boe- renorganisaties en coöperaties. Wel zijn de grote internationale problemen op het ge bied der voedselvoorziening en landbouw nog niet opgelost, maar dit contact is van groot belang geweest en het kan voorko men dat internationale problemen in enge nationale sfeer worden behandeld, aldus ir. Keyser. „Als wij dit niet trachten te verhin deren, zullen we zien dat de belangen dei- voedselproducenten zullen worden afgewo gen naar die van handel, vervoer en in dustrie, die streng beschermd zijn in enge nationale kringen". De studieconferentie heeft een drietal rapporten van een studiecommissie als lei draad voor haar discussies, over de volgen de onderwerpen: „Voorlichting en propa ganda bij landbouwcoöperatie", „Het ver band tussen standaardisatie en landbouw coöperatie" en „Samengestelde of gespecia liseerde landbouwcoöperaties?" B. en W. stellen de gemeenteraad van Bloemendaal voor de gasprijs met één cent per m3. te verhogen. ft- ft! O, o, wat kregen ze een boel moois te zien in dat circus! Toen eindelijk het einde van de voorstelling kwamduizelden hun hoofden ervan Ze verlieten de tent, terwijl de tonen van de muziek hun nog in de oren klonken. „En hoe vonden jullie het?", vroeg oom Tripje. „Prachtig! Reusachtig!", riepen ze in koor. Oom Tripje lachte. Thuis vonden ze de tafel al gedekt, en tante Liezebertha had het eten klaar. Maar het leek wel, of er van eten niet veel zou komenZe hadden gewoon geen tijd om een hap te nemen, zoveel als ze tante Liezebertha te vertellen hadden over dat circus en wat ze er hadden gezien. „En toen kwam er. Moet U horen, tante Liezebertha „En toen die leuke clowns weg gingen. Tante Liezebertha lachte en stopte eindelijk haar qren dicht. Ze moesten nou maar eens hun bord leeg eten, vond ze. En toen ze in bed lagen, dachten ze er nog aan terug. ADVERTENTIE Voor het behoud van Uw huisraad moet U een goede firma nemen ZIJLVEST 41 - HAARLEM TELEF. 12456 - 14155 - 11141 B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat het voor de gemeente, zowel in verband met de voorlopige bestem ming (sport- en speelterrein) als met de latere definitieve bestemming (woningbouw) van belang is aan te kopen een perceel grond, groot 28.322 m2., gelegen aan de Westzijde van de Vogelcnzangseweg nabij de Leidse- vaart, tegen een prijs van 1.per m2. De eigenaar de heer J. Heemskerk is daartoe bereid. B. en W. stellen de raad voor de grond aan te kopen. Met andere eigenaren van grond in de omgeving van het aan te kopen perceel worden nog onderhandelingen gevoerd. Een vijftienjarige jongen had een sleuteltje gevonden, dat paste op een automatiek staan de aan de Zandvoortselaan te Heemstede. Met vier vriendjes, leerlingen van middelbare scholen, haalde hij kwartjes uit de geldlade en gebruikte die om diverse lekkernijen uit de automatiek te kopen. Toen het de eigenares van de automatiek was opgevallen, dat er een groot verschil was tussen het aantal ver kochte artikelen en het aantal ingekomen kwartjes, heeft zij de politie gewaarschuwd, die een onderzoek heeft ingesteld en tot de ontdekking kwam, dat jongens zich aan dief- staf van geld schuldig maakten. Ter gelegenheid van de herdenking van de geboortedag van Joh. Baptist de la Salie (300 jaar geleden) viert de on derwij s- congregratie die te Heemstede een viertal scholen voor jongens bezit, feest. Maan dag werd een feestavond voor ouders en genodigden gehouden in het R.K. Vereni gingsgebouw. Er werd een goed verzorgde opvoering van de operette „Hans en Griet je" gegeven die geheel door leerlingen van de scholen werd opgevoerd en veel succes oogstte. De avond werd verder op geluisterd door een kwartet van broeders. Pater C. de Winter hield een lezing over de stichter van de Congregatie en zijn werk dat zich thans uitstrekt over alle werelddelen. De Congregatie heeft 1350 huizen en 15.000 broeders geven les in 66 landen en in 27 talen. Aardijk, pass. 15 Casquets. Akkrumdijk, pass. 15 Lissabon. Alderamin, 15 te Buenos Aires. Almkerk, 15 v. Nagoya n. Hongkong. Altair, 15 v. Rio de Janeiro te Santos. Ampenan, 15 v. Pangkal Pingang te Tj. Pandang Amsteldiep, pass. 15 Socotra. Amstelkerk, 14 v. Luanda te Lobito. Amstelpark, pass. 15 Dungeness. Annenkerk, 14 te Adelaide. Arundo. pass. 15 ten Z. Kp. Hatteras. Axeldijk, 15 te R'dam v. New Yor'.:. Aalsdijk, 15 v. New Orleans n. Houston. Alblasserdijk, 15 te New Orleans. Alwaki, 16 te Norfolk. Arnedijk, 16 te Le Havre. Asturias, 13 v. Sydney n. Djakarta. Aldegonda, 14 v. Bangkok n. Pladju. Aletta, 15 v. Bangkok te Pladju. Amsteldijk, 14 270 m. NW. Keywest. Aver dijk, 15 225 m. O. Cape Sable. Arundo, 16 60 m. ZO. Kp. Hatteras. Amstelveen, 15 360 m. ZW. Ouessant. Algenib, 14 te Delfzijl v. Baltimore. Arendskerk, 16 te Genua. Amstelland, 16 dwars Recife. Beverwijk, 15 te Civita Vecchla. Bloemfontein, 14 te Southampton. Blijdendijk, pass. 15 Scilly's. Boissevain, 15 v. Penang n. Mauritius. Eiscaya, pass. 15 6 u. Kp. Guardafui. Blitar. 15 19 u. v. Genua. Bonaire, 15 900 m. N.NO. Paramaribo. Bengkalis, pass. 16 St. Vincent. Bintang, 17 Norfolk verw. Barendrecht, 17 te Abadan. Bantam, 16 20 u. v. Genua. Bawean, pass. 16 Tobroek. Bennekom, 16 v. Curagao n. Arub#. Breda, 17 v. Sal Avery te Chimbote. Ball, 17 te Colombo. Caltex Delft, pass. 15 Wight. Caltex, The Hague, 16 te R'dam. Caltex Utrecht, 16 te Sidon v. R'dam. Castel Bianco (rep.), pass. 15 Westpunt Kreta. Castor, 16 te New York v. Inagua. Camphuys, 14 v. Gotontalo n. Menado. Clavella, 14 v. Corpus Christi n. Havanna. Coryda, pass. 15 Str. Soenda. Clavella, 16 v. Baytown n. Havanna. Caltex Leiden, 16 v. R'dam n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 17 Kp. Finisterre. Dalerdijk, 16 te Abalboa. Delfshaven, 15 375 m. N.NO. St. Paulsrock. Delfland, pass. 16 Kp. Blanco. Dorsetshire, 17 v. Port Said. Drente, 14 te Singapore. Delft, 16 te Los Angeles v. Cristobal. Duivendrecht (t), 16 v. Lagos n. Las Palmas. Eemdijk, 15 v. Havanna n. Vera Cruz. Elmina, 15 v. Freetown n. Antw. Enggano, 15 dwars Oporto n. Southampton. Friesland, 15 te Penang. Etrema, 17 te Rastanura verw. v. Livorno. Felipes, 15 v. Balikpapan ri. Soerabaja. Ganymedes, 15 v. Trinidad n. Point Fortin. Groote Beer, 16 420 m. W. Pulu Nias. Groote Kerk, 17 te A'dam v. Beira. Hera, 15 v. Antwerpen. Hydra, 15 te Baranquilla. Hercules, v. Bougie n. Algiers. Hestia, 16 v. Cartagena te Barranquila. Hermes, 19 te Antwerpen verw. Haarlem, 16 v. Porta del Gada n. Antwerpen. Ilos, 15 v. Port de Paix n. Cape Haitien. Japara, 16 te Djakarta v. Rangoon. Jagersfontein, 14 v. AV ,m n. Bremen. Java, 12 te Makassar. Johan v. Oldenbarnevelt, 16 240 m. ZO. luar- dafui. Kota Agoeng, 16 te Makassar v. R'dam. Kota Baroe, 15 v. Suez n. Bahrein. Kota, Inten, 17 22 u. te Port Said verw. Kota Gede, 15 19 u. v. Suez. Kertosono, 15 9.50 u. te Londen. BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 15451 een prijs van 25.000 gevallen. w De Franse regering heeft de heer IJ. S. Serrarens, secretaris-generaal van het In ternationaal Christelijk Vakverbond, be noemd tot officier in het Legioen van Eer. Deze onderscheiding is de heer Serrarens verleend wegens zijn vele verdiensten op het terrein der buitenlandse politiek en als waardering voor de grote activiteit, waar mede hij de Christelijke vakbeweging op internationaal terrein heeft gediend, Berichten, als zouden de busdiensten op de wegens kolengebrek tijdelijk gesloten baanvakken der Nederlandse Spoorwegen definitief werden gehandhaafd, worden van de zijde der N.S. tegengesproken. HAARLEM EN OMGEVING Doordat Maandagmiddag om kwart voor drie een motor defect raakte van een tram der NZHVM bij de Kostverlorenbrug in Am sterdam, ontstond een tramvertraging op de 'lijn Amsterdam—Haarlem. Het duurde drie kwartier alvorens de tram kon doorrijden naar Sloterdijk en geruime tijd voor de dienst weer normaal was. De kerkeraad der Geref. kerk van Heem stede heeft aan ds. A. Dondorp enkele maan den studieverlof verleend zulks in verband met diens voornemen om aan de y.u. te promoveren tot doctor in de theologie. Klipfontein. 15 540 m. N. St. Helena. Kedoe, 16 bij Str. Soenda n. Padang. Kapuas. 16 bij Tobroek. Langkoeas, 14 v. Makassar n. Balikpapan. Larenberg, pass. 15 Wight. Laurenskerk. 14 v. Dakar n. Freetown. Leerdam, 15 v. Antwerpen. Lemsterkerk, 14 v. Aden. Limburg, 14 v. Lorenzo Marques. Loenerkerk, 14 te Damman. Loppersum, 15 v. R'dam n. Pionbino. Langkoeas, 15 8 u. te Balikpapan verw. Lissekerk, 14 v. Hamburg te Londen. Laagkerk, 17 te Calcutta v. R'dam. Lieve Vrouwekerk, 17 te Suez. Mariekerk, pass. 15 Stromboli. Markelo, 14 v. Lorenzo Marques n. Angoche. Metula, 15 v. Porta Cardon n. Santos. Mapia, pass. 15 Kp. Guardafui. Marken, verm. 16 v. A'dam n. Hamburg. Molenkerk, 16 v. Bushire te Dubai. Macuba, pass. 14 Malta. Muiderkerk, 14 te Bremen. Murena, 15 v. Suez. Maas, 15 v. Maracaibo n. Port au Prince. Maasland, 16 v. Rio de Janeiro n. Recife. Madoera, 18 IJmuiden verw. Mijdrecht, 16 te R'dam v. Karlshamn. Mataram, 13 te Belawan. Minjak, pass. 17 Guardafui. Modjokerto, 17 v. Aden te Djeddah. Merwede, pass. 17 Keywest. Noordam, 16 te R'dam v. New York. Nestor, pass. 15 Kreta n. Beirouth. Noordwijk, pass. 16 Maporca. Nigerstroom, 16 v. Accra n. Pointe Noire. Nieuw Amsterdam, 17 v. R'dam n. New York. New Australia, pass. 16 Kp. Guardafui. Omala, pass. 14 Finisterre. Oranjefontein, 16 Durban te Lorenzo Marques. Overijsel, 16 te Suez. Ovula, 14 v. Balikpapan n. Manilla. Oranjestad. 16 v. Laguaira n. Trinidad. Oranje, pass. 16 Kp. Tenez. Polyphemus, 14 v. Houston te New Orleans. Poseidon, 14 v. Turks Island n. New York. Papendrecht. 15 te Hull v. Porta Cardon. Prins Alexander, 15 te Antwerpen. Prins Frqd. Hendrik. 15 375 m. W. Scilly's Prins Willem v. Oranje, 16 te Gandia. Prins Willem II, 17 te Montreal verw. Prins Willem IV, pass. 16 Cape Race. Prins Willem V, 16 te Montreal v. Hr iburg. Polydorus. 13 te Belawan. Raki, 15 te Nunukan. Ruys, 15 v. Port Elisabeth te Durban. Rempang, 16 v. Newport News te New York. Reael, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Rossum, 14 v. Antwerpen n. Ceuta. Rijnland, 14 te Buenos Aires. Rotti, 16 te Hollandia. Salatiga, 15 te Manilla. Slamat, 15 v. Halifax te Boston. Somersetshire, 14 200 m. W. Siberut eil. Sommelsdijk, 15 te Antwerpen. Stad Schiedam, 19 te R'dam verw. Saidja, 15 v. Pladju n. Singapore. Samarinda, 15 nog te Basrah. Sinabang, 15 te Palutello. Stad Arnhem, pass. 15 Finisterre. Stanvac Talang Akar, 15 te Sungeigerong. Sunetta, 14 v. Suez. Schle, 16 te Mobile v. Curacao. Sarpedon, 15 540 m. ZW. Bermudas. Stad Dordrecht, 16 te R'dam v. Huelva. Sarangan, 16 te Dongala. Scherpendrecht, 16 v. Gibraltar n. Sidon. Sibajak, 17 4 u. pass. Gibraltar. Sloterdijk, 16 rede Belawan. Soestdijk, pass. 16 Fayal Sumatra, 16 geankerd Belawan. Stad Haarlem. 16 te Vlaardingen, verm. 19 naar Casablanca. Stad Dordrecht, verm. 18-19 n. Palermo. Stad Vlaardingen verm. 17 v. Narvik n. R'dam. Tawali, pass. 15 Guardafui. Tegelberg, 15 v. Manilla n. Kobe. Teucer, 15 v. Semarang te Djakarta. Tjikampek, 14 v. Durban n. Majunga. Tjisadane, 16 te Durban. Tomini, 15 v. R'dam n. Hamburg. Triton, 14 v. New York n. Turks Island. Titus, pass. 15 Ouessant n. R'dam. Tankhaven III, 15 v. Pladju n. Singapore. Tiberius. 15 te Demerara. Tjiwangi, 16 te Djakarta. Tasman, 15 te Makassar v. Singapore. Themisto, J5 120 m. N. Bermudas. Talisse, 17 te Singapore. Vulcanus. 14 v. Gibraltar n Patras. Veendam, 15 300 m. Z. Kp. Race. Volendam, pass. 16 Scilly's. Wieldrecht. 16 Bahrein. Winsum, 15 v. Monrovia n. Takoradi. Westerdam, 15 te New York. Waterland. 15 v. A'dam n. Hamburg. Waikelo, 15 v. Makassar te Waingapoe. Winterswijk, 15 600 m. O. Bermudas. Waal, 13 v. Houston n. New Orleans. Willem Ruys, 16 225 m. O. Dondrahead. Willem Barendsz, 16 te Amsterdam. IJsel, pass. 16 Ouessant. IJsel, 14 v. A'dam n. Curacao. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 7) Om je de waarheid te zeggen, had ik helemaal vergeten, dat die er was. Ik ben voor iets anders onderweg. Maurice stak een sigaret aan en bood zijn buurman er ook een aan. Ik moet inlichtingen zien te krijgen over een van de boten bij ons in de haven. Welke boot is het, als het niet te onbescheiden is, dat te vragen? Een kleine groene motorboot heb ik op het oog, die de naam „Eekhoorn" draagt. Nobby Clark vertelde mij, dat die waarschijnlijk te koop is. Dat zou wel kunnen. Pullen knikte. Die boot was eigendom van meneer Bar ton van de „Herald". De aardigste man, die u zich kunt denken. Kende je hem persoonlijk? Maar natuurlijk! Hij kwam bijna teder weekend in Tolesford en dan liep hij altijd even bij mij aan om te vragen, of ik champignons had. Daar was hij dol op! Ik deel zijn smaak wat dat betreft, ik vind ze ook heerlijk. Maurice zweeg even. Ik moet zijn dochter spreken, ver volgde hij. Ik heb begrepen, dat zij de tegenwoordige eigenaresse is van de boot. Dat klopt. Zij of haar moeder. O, bestaat er ook een mevrouw Barton? Wat is dat voor iemand? Ze is een bijzonder aardige vrouw, al ken ik haar niet goed, aangezien ze niet vaak meekwam naar Tolesford. Ze schijnt iets aan haar hart te hebben. Het lijkt me het beste, dat ik maar eens met die dochter ga praten. Nobby vertelde me, dat ik haar kan treffen op .het kantoor van de „Herald". Is dat niet ergens in Highstreet? Ja, ongeveer halverwege, naast het postkantoor. Pullen hield even op om zijn beurs voor de dag te halen en te betalen voor zijn transport. Een aardige boot, die „Eekhoorn", vervolgde hij dan. Ik wed, dat u wel tot zaken met haar komt. Als u dat bootje werkelijk voor een behoorlijke prijs op de kop tikt, meneer Wentworth, dan mag u zich gelukkig prijzen. Het was precies halfvier, toen de bus halt hield op het grote plein met hobbe lige keien, dat Melchesters marktplein vormde. Via een smal straatje kwam men vandaar in Highstreet. Al gauw kreeg Maurice het doel van zijn tocht in het oog. Waarschijnlijk tengevolge van de attracties van de bloemententoonstelling, waren er in de winkelstraat minder men sen dan anders. Maurice liep het kantoor van de „Herald" binnen, waar achter een lange balie enige meisjes ijverig zaten te tikken. Eén van de meisjes stond op en kwam op hem tóe. Zoudt u me kunnen zeggen, of juf frouw Barton aanwezig is? vroeg hij. Ik zou haar graag even spreken. Ze is inderdaad aanwezig, maar ze is erg bezet vanmiddag. Het meisje keek hem taxerend aan. Gaat het over een per soonlijke aangelegenheid of heeft het iets met de krant te maken? Maurice haalde zijn portefeuille te voor schijn, waaruit hij een visitekaartje nam. Hierop schreef hij de woorden: „Nobby Clark ried mij aan u te bezoeken in ver band met de „Eekhoorn". Misschien wilt u haar dit kaartje overhandigen, vroeg hij. Als het haar op dit moment niet schikt, me te ontvangen, zegt u haar dan, dat ik terug kan komen op een ander uur. Het meisje nam het kaartje aan en ver dween zonder verder iets te zeggen. Er gingen enige minuten voorbij, waarna het meisje terugkwam met een veel toeschie telijker uitdrukking op haar gezicht. Juffrouw Barton zal u graag ont vangen, deelde ze mede. Als u de gang doorloopt en rechts een trapje opgaat, dan vindt u haar in de redactiekamer. Maurice mompelde enkele woorden van dank en volgde de aanwijzingen op. De reactie op zijn visitekaartje was zeer gunstig te noemen, en toen hij de enkele treden opliep, die leidden naar de deur van de redactiekamer, welke uitnodigend open stond, kreeg hij een vaag voorgevoel, dat dit bezoek heel plezierig zou verlopen. En dit voorgevoel werd onmiddellijk be vestigd door de eerste aanblik van Hazel Barton. Toen hij het vertrek binnenkwam, stond ze op van een grote tafel, waaraan ze had zitten werken, en terwijl ze een weerbarstige lok roodblond haar van haar voorhoofd streek, liep ze hem met een stralende glimlach tegemoet. Hij had de indruk, dat hij nog nooit in zijn leven een aantrekkelijker meisje gezien had. Ik vind het prettig u te leren kennen, zei ze vriendelijk, nadat hij zich had voor gesteld, en ze reikte hem een hand, waar op enige inktvlekken waren. Maurice vond het een bijzonder aange name gewaarwording haar hand in de zijne te drukken. Ik hoop, dat u al deze rommel niet erg vindt, vervolgde ze, maar weet u, we zitten midden in de opmaak van ons blad en dat brengt altijd nog al wat soesah mee. Mag ik u ook even voorstellen aan onze redacteur. Sherry, dat is meneer Went worth, de bekende schrijver. De heer met het witte haar, die aan de andere kant van de tafel zat, knikte vrien delijk. Het is me aangenaam met u kennis te maken, zei hij vormelijk. De omschrijving, die u van mij geeft, is lichtelijk overdreven, merkte Maurice met een glimlach op. U hebt waarschijnlijk de advertenties van mijn uitgever gelezen. Maar u bent zeer bekend! Althans in mijn familie. Zowel moeder als ik hebben uw laatste boek met grote spanning ge lezen. Wij vochten er letterlijk om. Heb toch enig erbarmen met deze arme man! merkte meneer Sheridan op. Je maakt hem hopeloos verlegen. Ik bloos inderdaad tot achter mijn oren, zei Maurice. Ik had er geen idee van, dat ik een plaatselijke grootheid was. Wel, dat is nu eenmaal een feit, en u zult daaraan gewend moeten raken. Moeder zal ontzettend jaloers zijn, wanneer ze hoort, dat ik u in levende lijve heb ont moet. Hazel maakte een uitnodigend gebaar naar een van de niet al te solide uitziende leuningstoelen. Gaat u zitten. Ik heb be grepen, dat Nobby met u heeft gesproken over de „Eekhoorn". Ik sprak hem onlangs en vertelde hem toen, dat ik er over dacht de boot te verkopen. Dat deelde hij me inderdaad mede. Maurice liep om de tafel heen en ging in de aangeboden stoel zitten. Ik ben aan het uitkijken naar een kleine motorboot, legde hij uit. En die boot van u lijkt me precies van de grootte, die ik wens. Ik wil een bootje met zo weinig diepgang, dat ik er mee in de ondiepe kreken kan varen, maar daarnaast wil ik ook dat het zo stevig is, dat het wat ruw weer kan hebben. Als ie midden op het water bent, moet je tegen een stootje kunnen, er kan altijd plotseling iets gebeuren. Ja, dat is waar, zei Hazel met een knikje. Ik herinner me, dat vader en ik op een keer opeens door slecht weer verrast werden, toen we al voorbij de Blacksand boei waren. Ik was er van overtuigd, dat we zouden verdrinken. De Blacksand boei? Maurice trok zijn wenkbrauwen op. Dat bootje moet zeker prima zijn, als je er zó ver mee uit kunt varen! Het is inderdaad een goed schip en bijzonder sterk voor dat type boot. Boven dien is de motor fantastisch! Wanneer werd het schip gebouwd? Ongeveer een jaar of twintig geleden, maar ik geloof wel, dat alles nog in uit stekende staat is. Het is waarschijnlijk het beste, dat u een en ander laat nakijken door een deskundige. Ik zal heel tevreden zijn, als Nobby het bootje voor me bekijkt. Ik ben er zeker van, dat hij me zijn eerlijke mening zal zeggen. _-r U zou geen betere man kunnen uit kiezen. Vader zei altijd, dat Nobby meer van boten wist dan wie ook in Tolesford. Zoudt u het goed vinden, dat ik een proefvaart maakte. Ik heb niet het minste bezwaar. U moet dan echter de sleutel van het hang slot hebben en die heb ik niet hier. Hoe wel ik natuurlijk heel gemakkelijk even naar huis kan rennen om hem te halen voor u Maurice schudde zijn hoofd. Ik zou er niet aan denken u zo iets te laten doen, terwijl u het zo druk hebt. Misschien kunt u hem per post aan Nobby toezenden? (Wordt vervolgdJ

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6