Britse duikbootbem anning „Geen ultimatum aan de vijand, doch evenmin concessies" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engels dispuut Angstige spanning om het lot van Volledige overeenstemming in Parijs over verdragstekst van plan-Schuman MacArthur landde in San Francisco Voorzitter der commissie van stafchefs steunt Truman Weerbericht D President van Portugal overleden Reddingsvaartuigen omringen de plaats waar het vaartuig zonk Eisen der Perzische stakers ingewilligd Veiligheidsraad verdaagd Veehandelaar doodgeschoten en van 8000 beroofd Nieuwe formateurs in Indonesië Perón en de oppositie Het woord is aan Spaarcampagnes ten behoeve van de woningbouw Heden schrijven zes ministerspennen Europese historie Generaal Omar Bradley: Uitbundig eerbetoon bij de ontvangst Kans op vervroegde Franse verkiezingen Caiti wil oorlog HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG N o 237 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 18 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 90 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman JE ENGELSEN zijn opnieuw aan het disputeren over de vraag of zij de doodstraf zullen afschaffen. De zaak ver keert in een belangrijk stadium, want een staatscommissie (Royal Commission) houdt er zich mee bezig. Tenslotte zal men wel tot afschaffing komen, maar dat zal bij meerderheids-besluit moeten gebeuren. Algemene instemming is niet te verwach ten, zegt de Manchester Guardian, omdat zich verschillende meningen doen gelden die evenmin verzoend als op de proef ge steld kunnen worden. Toepassing van de doodstraf is in de laatste vijftig jaar sterk verminderd; op elf gepleegde moorden is in die tijd' maar één moordenaar opgehan gen. Daar moet men uit afleiden dat de afschrikwekkende uitwerking van het schavot erg verdund is. Niettemin beroe- r>en de voorstanders van handhaving der doodstraf zich nog steeds op de veronder stelling, dat het aantal moorden zou toe nemen als de dreigende galg er niet was. Nu heeft Lord Templewood in een boekje getiteld ,,De schaduw van de galg" de aan dacht gevestigd op de ervaringen in andere landen. Daar is hier vroeger ook over ge schreven, maar in Engeland schijnt dat tot dusver nauwelijks geschied te zijn, hetgeen opnieuw bewijst dat het eiland minder contact met zijn naaste buren heeft dan de landen van het continent. In zulk geval plegen wij al in den beginne de ervaringen van onze buurlanden te raadplegen en de Fransen, de Belgen, de Denen en andere volken doen dat eveneens. Op een eiland is men daar veel minder toe geneigd: niet omdat men meent het alles beter te weten maai- omdat uit overlevering het gevoelen overheerst, dat men afgezonderd leeft en daarom voor zichzelf moet denken en zor gen. Dit is verstandelijk gemakkelijk weer legbaar, maar cle mens wordt maar ten dele door verstandelijke overwegingen beïn vloed. Al zijn de tijden veranderd en de betrekkingen en contacten tussen de volken versterkt, overgeleverde begrippen winnen het nog lang. Zij zijn taai. Lord Templewood heeft er de nadruk op gelegd dat in dertig landen, waar de dood straf is afgeschaft, de misdadigheid daarna geenszins is toegenomen. „Tenzij wij zou den aannemen dat onze misdadigers minder vatbaar zijn voor de motieven en de zelf beheersing die zich in gelukkiger landen doen gelden" (zegt cle Manchester Guar dian met rustige humor) „zou de ervaring in die landen veel zwaarder voor ons moe ten wegen dan de vage veronderstellingen van officiële zijde. Er is nog een lastige tweede vraag, namelijk wat men met een 1 moordenaar moet aanvangen als men hem laat leven, maar ook op dit punt voert Lord Templewood buitenlandse ervaring aan die wij hebben veronachtzaamd en die gerust stelt". Misschien heeft Lord Templewood eraan toegevoegd dat zelfs in landen waar men zeer ver is gegaan in het „humani seren" van de gevangenis-methoden, zoals bijvoorbeeld in Zweden, ook dit niet geleid heefi tot toeneming van de misdadigheid. Hetgeen tot de belangwekkende gevolg trekking kan leiden, dat vergeldingsmetho den niet tot beteugeling der misdaad leiden en dat men die uitsluitend in verbetering, zowel van sociale toestemden als in opvoe ding, en in genezing van psychische afwij kingen' moet zoeken. Uit het optreden van Lord Templewood en uit de houding van een zo invloedrijk dagblad als de Manchester Guardian blijkt, dat in Engeland zich ook mensen doen gel den die wel- degelijk naar de buurlanden zien en hun voordeel met daar opgedane ervaringen willen doen. Zij verzetten zich tegen „vage veronderstellingen van offi ciële zijde" en menigeen kan daaruit leren dat men een ander volk evenmin naar alle gedragingen van zijn regering als naar overgeleverde opvattingen der menigte moet beoordelen. Het staat trouwens niet stil, evenmin als het onze. Het beweegt en verandert. Het verschilt onderling van mening. Ongetwijfeld doet zich in Engeland ten aanzien van de doodstraf ook een zeker conservatisme bij de oudere leden van de rechterlijke macht en de advocatuur gel den. Er is de melodramatiek,van de grote moordprocessen, die voor hen onafscheide lijk aan de strafrechtspraak verbonden schijnt. De spanning die in de rechtzaal heerst als een mensenleven op het spel staat, het pathos der grote advocaten die de jury voor haar grote verantwoordelijk heid stellen, het moment waarop deze jury na urenlang beraadslagen terugkeert en de „foreman" het woord „Schuldig" of de twee woorden „Niet schuldig" uitspreekt, de doodse stilte (in het eerste geval) waar in de rechter de zwarte baret op het hoofd plaatst om de doodstraf in' rituele termen uit te spreken, de opgewonden mensen- massaas in de rechtzaal en daarbuiten moeten zij van dit alles, dat grote gebeur tenissen in hun leven kenmerkt, voorgoed afscheid nemen? Binnen korte tijd zal het moeten. Omdat de beschaving (althans op dit punt) verder gevorderd is en hoger overwegingen nu gelden. R. P. President Carmona van Portugal is hedenmorgen, na een korte zie1rte, over leden. Maarschalk Antonio Oscar de Fragoso Carmona, president van Portugal, werd in 1869 geboren uit een oud adellijk Portu gees geslacht. Hij koos een militaire loop baan en ten tijde van het uitroepen van de republiek in 1910 was hij kapitein. In 1913 werd hij minister van Oorlog in het kabinet van dr. Machados, na als generaal het vier- J?.ger hebben gecommandeerd. Bij de val van de regering nam hij zijn oude bevel weer op zich en van Evora uit marcheerde hij in 1926 aan het hoofd van zijn troepen op, toen het leger besloot een militaire dictatuur te stichten. In Juli 1926 werd Carmona eerste minis- er e.n minister van Oorlog en bij de eerste Presidentsverkiezingen in 1928 werd hij met grote meerderheid voor zeven jaar gekozen. In 1935, 1942 en 1949 werd hij mÏOzen als President van Portugal. typerend voor zijn eenvoud was, dat hij na zijn verkiezing tot president elke belo ning weigerde en een jaar lang nog leefde m de kazerne op zijn wedde als generaal. had de reputatie eenvoudig, beschei den en vriendelijk te zijn. LONDEN. (Reuter). Sinds Dinsdagmor gen half negen werd de Britse onderzee boot „Affray" met 75 man aan boord ver mist. Op dit tijdstip had het vaartuig na melijk weer boven water moeten komen. Er werd een grootscheepse opsporingsactie georganiseerd waaraan onderzeeërs, vlieg tuigen cn schepen van vier landen deel namen. Een zustervaartuig, de „Sea Devil" maakte vannacht via supersonische weg contact met de „Affray". Hieruit bleek, dat het vaartuig vastgeraakt was op 60 meter onder het wateroppervlak, op on geveer 30 mijlen ten Zuid-Westen van Wight, op de plaats waar het onder water was gegaan. Uit het opgevangen signaal bleek, dat „tenminste enkele" van de per sonen aan boord in leven waren. Later vingen de onderzeeër „Scythian" en het radarschip „Boxer" klopsignalen op. De signalen wijzen er op, zo zegt men, dat de instrumentenkamer niet onder wa ter staat. Het is echter geen bewijs, dat andere ruimen niet volgelopen zijn. Het is mogelijk dat de duikboot een ongelukkige daling gemaakt heeft, met de neus in de modder is blijven steken en dat de tanks gesprongen zijn, waardoor het vaartuig hulpeloos op de bodem moet blijven lig gen. De reddingsvaartuigen hebben opdracht ontvangen de gunstigste positie in te ne men om eventuele overlevenden te redden, die met een speciale uitrusting boven wa ter komen. Allen aan boord hebben een dergelijke, lichtgevende uitrusting. Deze zijn verstrekt na het ongeluk met de „Tru culent" in de Theems. In een communiqué van de admiraliteit wordt gezegd, dat de reddingskansen bij daglicht het grootst zijn. Kleine vaartuigen spoeden zich met art sen en verplegend personeel naar de aan geduide plaats. Ook hebben zij speciale medische uitrustingen aan boord. Men acht het mogelijk, dat duikers op een diepte van 60 meter kunnen opereren. Twintig van de 75 mannen zijn jonge recrulen, die hun eerste zeereis maliën. De reis was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken, of zij geplaatst wilden worden bij de onderzeebootdienst. De meesten zijn onder de twintig. Deskundigen zijn van oordeel, dat het vaartuig lucht genoeg bevat voor minstens drie dagen. Na die periode, aldus verklaar den zij, zou de bemanning een „zuurstof kaars" kunnen aansteken, die meer zuur stof zou verschaffen. Dit zou de mannen nog verscheidene dagen in het leven hou den. Alles gereed Bij het aanbreken van de dag lagen heden de schepen, die deelnamen aan de opsporing naar de vermiste Engelse onder zeeboot „Affray" rondom het gebied, waai de ,,Sea Devil" met de boot contact had gekregen. Zoeklichten zochten de water oppervlakte af en van de schepen werd naar eventueel bovengekomen drenkelin gen gespeurd. De eventuele beslissing om de „Affray" te verlaten moet door de commandant van de boot, luitenant-ter-zee 1ste klasse Blackburn, worden genomen. Een van de officieren, luitenant-ter-zee 3de klasse Anthony Frew, is een overlevende van de in Januari 1950 in de Theemsmonding ge zonken Truculent. Twee uur na daglicht was er nog geen teken van overlevenden of van de ver wachte telefoonboei: een telefoonboei kan De „Affray" is een onderzeeboot van het type, dat op deze foto is afgebeeld. van binnen uit een duikboot worden losge maakt, aan de boei is een telefoonlijn ver bonden, zodat verbinding tussen de boot onder water en reddingsschepen boven water mogelijk is. Hoewel van tijd tot tijd tekenen van de „Affray" worden gehoord, is haar juiste positie door de reddingsschepen nog niet bepaald. TEHERAN (AFP). Van officiële zijde is Dinsdagmiddag te Teheran medegedeeld dat de „Anglo Iranian Oil Company" de eisen van haar stakende arbeiders heeft ingewilligd. De toelagen, waarvan de uit betaling op 22 Maart werd gestaakt, zullen weer worden toegekend. In de haven van Masjoer zijn nochtans tweeduizend arbeiders in staking gegaan. Te Abadan, het centrum der werkzaam heden van de „Anglo Iranian", verwacht men dat thans tot hervatting van het werk zal worden besloten LAKE SUCCESS (Reuter) De Vei ligheidsraad heeft Dinsdagavond zijn debat over de klacht van Syrië over „aggressie van Israel" verdaagd, totdat de stafchef van de UNO, generaal Riley, kan worden gehoord. Roofmoord te Echteld In het dorp Echteld, tussen Tiel en Kes- teren, is hedenmorgen de veehandelaar M. van Krieken het slachtoffer geworden van een roofmoord. Toen Van Krieken zich vanmorgen van zijn woning naar eén nabijgelegen schuur begaf om het vee te voeren voordat dit naar de markt te 's Hertogenbosch zou worden gebracht, werden van korte afstand drie schoten op hem gelost. De veehande laar werd dodelijk getroffen. Korte tijd later kwam een broer van het slachtoffer, G. van Krieken, met een vrachtauto naar de schuur om het vee naar de markt in 's Hertogenbosch te vervoeren. Hij vond toen zijn broer dood op het erf liggen. Diens portefeuille, welke ongeveer 8000 bevatte, was verdwenen. Terstond werd de rijkspolitie gewaar schuwd, die een uitgebreid onderzoek in stelde. Een nichtje van het slachtoffer, dat zich met de 80-jarige vader van Van Krie ken in de woning bevond, verklaarde na de drie schoten nog hulpgeroep gehoord te hebben. Zij durfde echter niet te gaan kijken wat er gebeurd was. DJAKARTA (Aneta) Binnen vijf da gen dienen de voorzitters van de Masjoemi (Mohammedaanse partij) en de P. N. I. (nationale partij), de heren Soekiman en Sidik Djojosoekarto, een nationaal coali tiekabinet op brede basis te vormen. Dit deelde president Soekarno Woensdag ten paleize aan de pers mede, nadat hij had bekend gemaakt, dat mr. Sartono (P.N.I.) op zijn verzoek ontheven was van de op dracht tot vorming van zulk een kabinet. In politieke kringen meent men dat de aanwijzing van nieuwe formateurs een ge rede kans geeft, dat de Indonesische kabi netscrisis, die een maand oud is, Maandag geëindigd zal zijn. Een van de twee leiders van de Argen tijnse radicale partij, die Maandag in Cor doba werden gearresteerd, De] Castillo, is Dinsdag weer vrijgelaten. Beiden werden beschuldigd president Perón te hebben beledigd in mondelinge verklaringen op een openbare bijeenkomst. Een federaal gerechtshof zal de aanklacht onderzoeken. De andere gearresteerde lei der, Amadeo Sabatini, wordt beschouwd als een vermoedelijke candidaat voor het presidentschap in 1952. Goethe: Waar veel licht is, valt ook diepe schaduw. (Uit: Götz von Berlichingen) Initiatief van minister In 't Veld Op een bijeenkomst van de afdeling Rot terdam van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond in het beursgebouw te Rotterdam, deelde de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In !t Veld, mee, dat hij met zijn collega van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, had afge sproken om spaarcampagnes met een plaat selijk karakter te organiseren ter bevorde ring van de woningbouw. Daarover zal, aldus de minister, binnen kort worden overlegd met de Nationale Woningraad, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de Stichting van de Ar beid, de voorzitter van de Spaarraad en vertegenwoordigers uit de bankwereld. De zes ministers van Buitenlandse Za ken van de landen die deelnemen aan het plan-Schuman, hebben in Parijs volledige overeenstemming bereikt over het verdrag betreffende de Europese kolen- en staal- combinatie. Het verdrag zou hedenmid dag worden ondertekend. In het verdrag zullen de zes deelnemende landen zich verplichten alle handelsbelemmeringen en voorkeursbepalingen met betrekking tot hun productie van steenkool en staal op te heffen. Er wordt een boven-natïonaal ge zagsorgaan ingesteld, dat de directie zal voeren over alle gemeenschappelijk te be heren mijn. en staalbedrijven. Het instel len van dit gezagsorgaan heeft ten doel het scheppen van één enkele vrije markt voor steenkool en staal der zes betrokken lan den, die tezamen 150 millioen inwoners tellen, mogelijk te maken. Voordat het Woensdag door de ministers CHICAGO (Reuter). Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs der Verenigde Staten heeft Dins dag in een toespraak verklaard, dat de Koreaanse oorlog onder cle huidige om standigheden zou kunnen vastlopen. „Er is echter reden te veronderstellen, dat hij tot een eervol' einde gebracht zou kunnen worden", verzekerde de generaal en hij voegde erbij dat de Verenigde Staten geen preventieve oorlog zullen voeren. De Ver enigde Staten zouden echter niet bereid zijn toe te geven om vrede te vexïkrijgen. „Het gebruik, dat de Chinese communisten van luchtbases in Mandsjoerije hebben gemaakt rechtvaardigt tot dusver geen bombarde ment ervan." Generaal Bradley was van mening, dat de actie der UNO in Korea de communistische plannen in Azië in de war gestuurd had waardoor, ten minste voor lopig, communistische maatregelen ten aan zien van Indochina waren verhinderd en SAN FRANCISCO, (United Press). Generaal Douglas MacArthur keerde Dins dagavond terug in zijn vaderland, dat hij veertien jaar geleden verlaten had. De lan ding van zijn viermotorige Constellation „Bataan" was het sein voor een groot scheeps huldebetoon voor de generaal in het gehele land. Fabriekssirenes loeiden, torenklokken beierden en autohoorns brulden in de Ame rikaanse steden van kust tot kust, toen het bericht van MacArthurs aankomst in den lande bekend werd. Terwijl vijf millioen Californiërs de ge beurtenis via de televisie volgden en dui zenden zich verdrongen achter de politie- eordons rond het vliegveld stapte de 71- jarige generaal uit de „Bataan" voor het eerst sedert veertien jaar terug op vader landse bodem. Uit zeventien vuurmonden daverden sa luutschoten, afgevuurd door manschappen van de erewacht uit het zesde leger, toen de civiele en militaire autoriteiten zich naar het vliegtuig begaven om de generaal te begroeten. Tromgeroffel klonk en de kapel van het zesde leger speelde de gen eraals- mars. Met de generaal arriveerden mevrouw MacAx-thur en hun 13-jarige zoon Arthur, die voor het eerst de grond van de Ver enigde Staten betrad. Een menigte van naar schatting 100.000 man stond opgesteld langs de route van het vliegveld naar het hotel, waar MacArthur en de zijnen zullen verblijf houden tot hun vertrek naar Washington, waar MacArthur voor het Congres verantwoording voor zijn daden zal afleggen. San Francisco bood een fantastische aanblik. Zoeklichten wierpen hun stralen langs de hemel en de hoge gebouwen der stad werden door schijnwerpers verlicht. Alle elf televisiestations van Californië zonden de gebeurtenis uit van het mo ment dat het vliegtuig boven het vliegveld cirkelde tot het ogenblik dat MacArthur zijn hotel bereikte. Ter verwelkoming op het vliegveld waren aanwezig de gouverneur van de staat Cali- fox-nië, Eax-1 Warren, burgemeester Elmer Robinson en luitenant-generaal Albert We- demeyer, de laatste in zijn kwaliteit van commandant van het zesde leger en ver tegenwoordiger van de minister van De fensie, George Marshall. Soldaten vormden de erewacht en pre senteerden het geweer, toen MacArthur langs hen schreed. De gehele route van het vliegveld naar de stad werd bewaakt door de politie van San Francisco die in haar geheel was ge mobiliseerd en verstrekt was door brigades der militaire politie. Generaal MacArthur genoot zichtbaar van elk moment van de ontvahgst. Elke keer dat de generaal zich naar de menigte wendde en glimlachte, ging een nieuw ge juich op. In Powell Street, enkele blokken van MacArthurs hotel verwijderd werd door 40 mensen gedemonstreerd. Zij droegen bor den bij zich met de woorden „Vrede in Korea" en „Alle buitenlandse troepen uit Korea". De demonstranten werden door de po litie verspreid. Thailand en Formosa wellicht waren ge spaard. Iedere poging om de wereldcrisis door een ultimatum wellicht vergezeld van een bedreiging om de Sovjet-Unie te bombarderen op te lossen, was volgens Bradley militair onuitvoerbaar. Generaal Bradley, die de naam van Mac Arthur niet noemde, zeide niet van plan te zijn, zich op het gebied van de buitenlandse politiek te begeven of zelfs maar een be paalde aanwijzing daaromtent te geven. Wel was het volgens hem zo, dat een mili tair vaak strategische gevaren zag, die de leek over het hoofd zou kunnen zien. „Het is van essentieel belang, dat de buiten landse politiek was gebaseerd op het mili tair vermogen", aldus Bradley. Een spoedig einde van de Koreaanse oorlog zag de generaal, onder de huidige omstandigheden, niet in het verschiet. De doeleixxden der Verenigde Staten in Korea waren volgens Bradley de Ameri kaanse vorm van bestuur en levenswijze te beschermen en te handhaven; nxet alle middelen vrede trachten te bereiken, alleen niet door middel van concessies; de vrede te verzekeren, zowel voor de Verenigde Staten als voor alle andere landen, mede door het steunen van de UNO. Bradley is de eerste Amerikaanse mili taire leider, die president Truman in het openbaar steunt. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft gisteravond een officieus vertrou wensvotum in de Nationale Vergadering gekregen. Met deze stemming heeft de nationale vergadering uitdrukking gegeven aan haar vertrouwen in de economische en financiële politiek van de regering. De stemming kan tot gevolg hebben, dat de algemene ver kiezingen in Juni in plaats van in October gehouden zullen worden. Tevoren had de vergadering een zwaar belaste agenda van nieuwe wetsontwerpen goedgekeurd ondanks een dringend verzoek van premier Henri Queuille om het begro- tingsontwerp voorrang te verlenen De motie, waarover gestemd werd, had niet speciaal betrekking op een vervroe ging van de verkiezingen, maar premier Queuille had meegedeeld, dat de regering het aannemen van deze motie zou beschou wen als een instemming met het plan om de verkiezingen in Juni te houden, en met de aanvullende belastingwet ten bedrage van 52 milliard fx-ancs. Woordvoerders van de verschillende par- tijen verklaarden echter, dat zij zich, hoe- wel zij vóór de regering stemden, hun eind beslissing over het vraagstuk van de ver vroegde verkiezingen en de aanvullende begroting tot later zouden voorbehouden. van Buitenlandse Zaken te ondertekenen verdrag rechtsgeldigheid heeft verkregen, moet het eerst door de volksvertegenwoor digingen zijn bekrachtigd. In de meeste der zes staten bestaat nog verzet tegen het plan. Dit is het sterkst onder de socialis ten en industriëlen in West-Duitsland en bij de rechtse leden van het Franse par lement en bepaalde Franse socialisten. Niettemin hebben zowel de West-Duitse als de Franse afgevaardigden op de te Parijs gevoerde besprekingen hun ver trouwen uitgesproken dat de volksverte genwoordigingen hunner landen het ver drag zullen bekrachtigen. In de oorspronkelijke, door de deskundi gen opgestelde tekst hebben de ministers van Buitenlandse Zaken de volgende wij zigingen aangebracht: Er zijn uitgebreide voorzieningen ge troffen om te voorkomen dat de kleine lan den bij stemmingen in de raad van mi nisters, die het toezicht zal uitoefenen op het boven-ixationale gezagsorgaan, stelsel matig door de grote staten worden over stemd. Het aantal leden van het hoge gezags orgaan, dat aanvankelijk op vijf was ge steld, is op negen gebracht. Dit is geschied om elk deelnemend land er in vertegen- woordigd te doen zijn. Er is een herzienings- of ontsnappings- bepaling ingelast, welke het mogelijk maakt veranderingen aan te brengen in de tekst van het verdrag, dat voor vijftig jaar wordt geslotexx. Er was een overgangsperiode van vijf jaar vastgesteld voor het volledig van kracht worden der verdragsbepalingen, welke voorzien in algehele vrijhandel in steenkool en staal der zes deehxemende staten en onbelemmerde concurrentie voor de betrokken bedrijven. Deze pe riode is op zeven jaar gebracht. Parlement Er zal een „Schuman-volksvertegen- woordiging" met de volgende zetelverde ling komen: Frankrijk achttien, West- Duitsland achttien, Italië achttien, België zeven, Nederland zeven en Luxemburg vier leden. Door dit stelsel krijgen de lan den der Benelux achttien vertegenwoor digers, dus evenveel als elk der grote mo- De Amerikaanse senator Harry Cain (republikein) heeft een verslaggever Dinsdag te Washington medegedeeld, dat hij een motie zal indienen bij het Congres icaarin aangedrongen wordt op het verklaren van oorlog aan de rege- ring te Peking. Enige van zijn republikeinse vrienden in de Senaat hebben Cain afgeraden dit te doen. Cain verklaarde echter: „Ik heb de resolutie al opgesteld en een redevoering op papier staan". OQCXXCCCOOOOCCCCOOOZXXXXJCOCOCXXXOOOOCCCOCCOOCCCCOOOOCCCC gendheden. België had gewild dat de Be- nelux-landen tezamen 24 leden zou heb ben gekregen. De voornaamste wijziging, die de mi nisters van Buitenlandse Zaken in het oorspronkelijke ontwerp hebben aange bracht, is de aanvaarding van het natio naliteitsbeginsel voor de samenstelling van het hoge gezagsorgaan. Jean Monnet, de (Franse) geestelijke vader van het plan, heeft altijd nadrukkelijk verklaard dat het gezagsorgaan boven-nationaal moest zijn en dat zijn leden niet op grond van hun nationaliteit, doch uitsluitend wegens hun bekwaamheid moesten worden benoemd. De thans getroffen regeling is een com promis, dat verzekert dat elk deelnemend land tenminste één vertegenwoordiger in het hoge gezagsox-gaan heeft, doch dat te zelfdertijd ruimte overlaat voor het ver kiezen van drie leden, ongeacht hun na tionaliteit. Het document van het kolen- en staal- verdrag zal door de Franse staatsdruk kerij gedrukt worden met Duitse irikt en op Nederlands perkament. Het zal in Luxemburgs leder en Belgisch garen in gebonden worden. Het omhulsel zal van Italiaanse zijde zijn. Hedenmorgen werd bericht dat ex-maar schalk Pétain stervende was. Hij verblijft op het ogenblik in een fort op het eiland Yeu aan de Franse Westkust, zijn ban-oord na zijn veroordeling tot levenslange ge vangenisstraf wegens zijn activiteit gedu rende de tweede wereldoorlog na de capitulatie van Frankrijk. De ex-maar schalk is 95 jaar oud en lijdt reeds maan denlang aan toenemende verzwakking. Een seinliuiswachter te Erxnelo koch: op een boeldag voor één kwartje een oude viool met kist. Toen hij later zijn aanwinst nauwkeurig bekeek, zag hij aan de binnen kant van het onderblad een etiket met de naam Stradivarius. Op de buitenkant van het onderblad stond ingebrand: Straduari. Experts zullen uitmaken, of het een echte Stradivarius is. Een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelopen nacht ons land passeerde, was oorzaak dat de windkrachten snel af namen en de bewolking oploste. Bij Schotland en in de Golf van Biscaye ontwikkelt zich een depressie. De wol kenvelden van het frontensysteem die hiermee verbonden zijn zullen morgen ook het weer in ons land beïnvloeden. OONBEWOLKT LICHT BEW. HALE BEW. ZWAAR 8EW GEHEEL BEW i MIST *- SNEEUW- REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN IR, ONWEER /■^TEMPERATUUR iOQS'lSOBAAR ;BE LANG RIJK Y//A: NEERSLAG-' GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE. DWARSSTREEP 'S EEN WIND SNELHEID. VAN VIJF. METER PER SECONDE MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. 19 April Zon op 5 37 uur, onder 19.43 uur Maan op 16.53 uur, onder 4.39 uur Hoog en laag water te I.Tniuiden Woensdag 18 April Hoog water: 1.15 en 13.36 uur. Laag water: 8.56 en 21.37 uur. Donderdag 19 April Hoog water: 2.00 en 14.19 uur. Laag water: 9.50 en 22.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1