OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Namen „Vandaag of morgen zal de vijand zich omdraaien en aanvallen" Overweldigend eerbetoon voor MacArthur in de stad New York Weerbericht De ramp met de Affray Britse steunpunten in Nederland en België Ceneraal-majoor Blackshear Bryans mening Twee tankboten in Golf van Mexico in botsing Weer een incident tussen Syrië en Israel Nederlands-Belgische waterwegen Hongaarse minister van post ontheven De stafchefs zullen kleur moeten bekennen Amerikaanse missie naar Formosa Televisie-krachtproef Teleurstellende reactie van Andrei Gromyko Verdeling van export naar West-Duitsland Conferentie van Torquay na zeven maanden geëindigd Pétain kreeg hartaanval Machine defect Het woord is aan...;-. Gerechtelijk vooronderzoek in de Velser affaire Mogelijk Nederlandse piloten naar Korea Ulbricht kondigt programma voor Duitse éénwording aan HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 2 40 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 21 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 93 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Maarschalk pótain is stervende. Hij is stokoud: vijf-en-negentig jaar. Hij heeft de glorie en de verguizing in zijn lange leven ervaren. Op een stralende zonnedag, nu twee-en-dertig jaar geleden, heb ik hem te paard over de boulevards van Parijs zien gaan. Hij reed vooraan in het Défilé de la Victoire: de schitterende stoet der geallieerde overwinnaars in de eerste wereldoorlog. Hij volgde onmiddel lijk op de maarschalken Joffre en Foch, wier namen kort daarop uit de lijst der levenden verdwenen. Pétain bleef. Zijn tijdgenoten gingen heen, maar hij bleef. Zijn krijgshtansroem maakte hem tot een legendarische figuur. En dat leidde tot zijn val. De Franse ineenstorting in het begin van de tweede wereldoorlog bracht de Duitse bezetting, leidde ook tot de instel ling van de regering van Vichy en de oude man, toen al vier-en-tachtig jaar oud, liet er zich toe bewegen als staatshoofd op te treden en samen te werken met een zo ongunstige figuur als Pierre Laval, mi- nister-president. Na Frankrijks bevrijding stond hij terecht, eerst wegens hoogver raad, later gewijzigd in „verstandhouding met de vijand". Hij werd ter dood veroor deeld, maar de jury gaf een aanbeveling voor gratie-verlening. En generaal de Gaulle veranderde de straf in levenslang. Sindsdien zit de oude man gevangen in een fort op het eiland Yeu, aan de Franse Oceaankust: de kust der Vendée, waar Clemenceau geboren en (ook op hoge leef tijd) gestorven is. Clemenceau, met wie hij in de dagen van de eerste wereldoorlog heeft samengewerkt, die ten tijde van dat Défilé de la Victoire op het toppunt van zijn staatsmansroem was, als „Père la Victoire" werd vereerd en een half jaar later bij een voorstemming voor het presi dentschap der Republiek werd afgewezen, omdat men hem op die hoogste erepost niet wilde zien. Waarop hij in vergetelheid verdween, zijn moede laatste jaren rekkend in zijn landhuisje nabij de Oceaankust. In dat 's winters zo ruwe klimaat, in het fort op het kleine eiland, ligt de oude Pétain nu te sterven. „Maarschalk" heb ik voor zijn naam gezet en eigenlijk is dat onjuist, want ook van die titel is hij bij zijn veroordeling beroofd. Maar aan zijn roemrijk verleden schijnt die toch onver brekelijk verbonden. En zijn vitaliteit is zelfs hu, na de jarenlange gevangenschap, na de blaam die over hem is uitgestort, nog zo groot dat hij zich tot het uiterste tegen de dood verzet. Wij worden in deze dagen wel herinnerd aan de vergankelijkheid van de mens. Daar verdwijnen telkens namen uit het wereld gebeuren: die van de Amerikaanse senator Vandenberg, eerst isolationist, later groot voorstander van de hulp aan Europa, waartoe hij krachtig heeft medegewerkt. De dood heeft hem weggevaagd, nadat ook hij er lang tegen gevochten heeft. Ernest Bevin is heen gegaan: een man die zich uit armoede en misdeeldheid door gewel dige energie had opgewerkt tot minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brit- tannië, die het goede met zijn medemensen voorhad en zich uitputte in een strijd voor vrede en gerechtigheid. Maar van wiens roem, door velen bij zijn leven reeds aan gevochten, weinig zal resten omdat hij nationalist was en bleef in een tijd die groter visie vergde en meer dan ooit blijft vergen. Omdat hij, bij al zijn bekwaam heden en zijn grote werkkracht en onbaat zuchtigheid, tenslotte toch een te beperkt man was, van wie op zijn post vaak is getuigd dat hij „vreemdelingen niet begreep". Maarschalk Carmona, het Portugese staatshoofd, is gestorven en in zijn land gold ook hij als een groot man; de wereld heeft zijn naam sinds lange jaren verbon den gezien aan een régime, dat zich langer staande heeft gehouden dan velen hadden verwacht. Zij verdwijnen, de grote namen waaraan men gewend was. En op het ogenblik van hun verdwijning beseft men met verwondering, hoe kort het eigenlijk maar heeft geduurd. Niet meer dan een korte, snelle episode in de vaart dei- eeuwen is het geweest, waaraan die naam verbonden was. Maar éven heeft hij ge golden. Misschien is de vreemdste staal van ver dwijnende roem wel die van generaal Mac Arthur, de ontslagen generaal die zege tochten door Amerika's grootste steden maakt, die door millioenen is gehuldigd bij zijn triomfantelijke rit door de wereldstad New York en die zijn eigen verdwijning „de soldaat die niet sterft maar verdwijnt" in 's Lands vergadering te Washington heeft verkondigd. Hij schijnt onder te gaan in een storm van toejuichingen. Het maakt indruk. Maar het is niettemin een einde. Toch zou de oude Pétain, als hij dit nog vernemen en beseffen kon, hem benijden. Maar de roem blijft onzeker en kort. En gevaarlijk. R. P. Koningin betuigt haar deelneming Koningin Juliana heeft aan de Koning van Engeland haar deelneming betuigd met de ramp welke de Engelse duikboot „Af fray" is overkomen. BONN, (ANP) De inrichting van nieuwe Britse steunpunten in Nederland en België voor de aanvoer van troepen en materiaal naar Duitsland wordt in Britse kringen alhier aangeduid als een symptoom v-an de opheffing van het onderscheid tus sen verdedigings- en bezettingstroepen en bovendien als een bewijs voor het groeiende tempo van de Westelijke verdedigings maatregelen. Deze Britse kringen wijzen er op, dat het onderscheid tussen gealli eerde troepen in Duitsland en in andere land©n verdwijnt. Er ontstaat een uitgebreide gemeen schappelijke organisatie, waarin de natio nale grenzen steeds meer worden uitge wist, zo wordt opgemerkt. Voor Duitsland betekent dit volgens deze Britse kringen bat de uitdrukking „bezettingstroepen" haar vroegere betekenis verloren heeft. Naar wij in Den Haag vernemen hebben de besprekingen over de inrichting van steunpunten ih Nederland nog niet tot een definitief resultaat geleid. Ongewisse factor in Korea TOKIO (United Press). Twee vijan delijke tegenaanvallen in het gebied ten Zuid-Oosten van Tsjorwon zijn door de geallieerden afgeslagen en elders aan het front was geen gevechtsactiviteit van be tekenis, zo bleek uit het avondcommuniqué van het achtste leger. „De communisten zijn nog steeds van plan de verbonden troepen uit Korea te verdrijven", zo verklaarde de Amerikaanse generaal-majoor Blackshear Bryan giste ren. Deze bevelhebber van de 24ste Ame rikaanse divisie meende dat het terugtrek ken dat de Chinezen op het ogenblik doen, alleen maar een vertragingsactie is. „Waar om de vijand zich zoveel moeite geeft tijd te winnen, hebben we nog niet ontdekt. Maar zoveel weten we wel hij zal zich weer omdraaien en vechten. Het kan van daag, morgen, of volgende maand zijn. Hij is tot een groot offensief in staat. Wanneer en waar en hoe hij het zal uitvoeren is de onbekende factor", aldus Bryan. De generaal zeide dat het gemak waar mee de geallieerden Noord-Korea zijn binnengerukt, de bevelhebbers te velde verrast heeft. Zij hadden verwacht dat de Chinezen de uitgebreide linie die zij pas ten Noorden van de scheidingslijn hadden opgebouwd, fel zouden verdedigen. Bryan zeide te verwachten dat het com munistische offensief terreinwinst zou boeken, maar hij' vertrouwde er op dat de superieure geallieerde vuurkracht elke aanval die de Chinese troepen, welke te genwoordig in Korea zijn, zouden onder nemen, kan opvangen. „Maar natuurlijk, als hij een millioen man er bij haalt, wordt het anders. Of hij zal besluiten troepen in te zetten die nu niet in Korea zijn, is iets dat alleen het Chinese hoge commando weet". De generaal zeide dat de militaire tak- tiek der Chinezen geen bepaalde lijn volgt welke naar maatstaven der geallieerden kan worden afgemeten. „Hun militaire strategie is veranderlijk als de wind. Ik en anderen die knapper zijn dan ik hebben Beide schepen in brand, tientallen doden MOBILE (Reuter) In de Golf van Mexico, 320 km teil Zuiden van Morgan City in de Amerikaanse staat Louisiana zijn twee tankboten in aanvaring gekomen. Het zijn de 10.195 ton metende „Esso Greens boro" en de 17.060 ton metende „Esso Suez", beide Amerikaanse schepen. Beide schepen vlogen in brand. De Greensboro zonk later. Van de 42 opvaren de van dit schip werden er vier door de tankboot „Esso New York" gered. De overigen zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Twee verkoolde lijken werden reeds door de New York geborgen. De Suez begaf zich na de botsing met een vaart van drie mijl per uur naar Galveston in Texas, hoewel het schip van voor tot achter in brand stond. Het schip heeft ge seind, dat de eerste stuurman om het leven is gekomen en dat een aantal leden van de bemanning ernstige brandwonden heeft opgelopen. Vliegtuigen en schepen zijn ter assistentie vertrokken. Beide tankers zijn eigendom van de Standard Oil Cy of New Jersey. De Suez, die pas twee jaar geleden te water werd gelaten, heeft een capaciteit van veertig millioen liter olie. DAMASCUS (Reuter). Een Syrische militaire woordvoerder heeft verklaard, dat 100 Israëlische soldaten het Arabische dorp Noekeib in de gedemilitariseerde zóne tussen Syrië en Israel hebben aange vallen. Het aan de Oostelijke zijde van het meer van Galilea gelegen dorp werd ge durende 90 minuten beschoten met mor tieren en machinegeweren, maar de inwo ners en internationale politie sloegen de aanval af, aldus de woordvoerder. Voorts zei hij, dat tijdens de aanval, die om 3 uur plaatselijke tijd zou zijn uitge voerd, twee gewapende boten op het meer van Galilea kruisten. geprobeerd hun plannen te raden. Maar in de huidige situatie ontdekken we dat twee plus twee geen vier is. De enige ma nier om deze vijand aan te pakken is elke situatie te nemen zoals die ontstaat, op elke mogelijkheid voorbereid te zijn", al dus Bryan. De Amerikaanse legerleiding heeft Vrij dag te Washington medegedeeld dat het aantal verliezen van de vijand in Korea tot op Woensdag 813.873 man heeft bedra gen. Hieronder bevinden zich 145.145 krijgsgevangenen. De Noord-Koreanen verloren 504.835 en de Chinezen 291.895 man. De nationaliteit van 17.143 anderen is nog niet vastgesteld. Vrijdag is te Maastricht onder grote be langstelling van Nederlandse, Belgische en Duitse zijde een door een comité der Lim burgse pers georganiseerde vergadering gehouden, waar het vraagstuk der Neder lands-Belgische waterwegen door drie spre kers werd toegelicht. Aan het slot der ver gadering werd een motie aangenomen, waarin Belgen en Nederlanders er bij de regeringen van beide landen op aandringen dat de verbindingen Schelde-Rijn, Albert- kanaal-Julianakanaal en Maas-Rijn zo spoedig mogelijk in de geest van een goede Europese samenwerking worden uitge voerd. De Hongaarse minister van Binnenland se Zaken dr. Sandor Zold is van zijn post ontheven, aldus heeft het Hongaarse pers bureau Zaterdag gemeld. Arpad Hazi is zijn opvolger. NEW YORK, (Reuter). Generaal Mac Arthur heeft Vrijdagochtend per auto een triomftocht door New York gemaakt. De generaal vertrok, gevolgd door 49 andere auto's, die werden vergezeld door 86 mo torrijtuigen, in een grote open auto voor een rit van veertig kilometer door de straten van New York. Daar stonden zeven en een half millioen belangstellenden vele rijen dik langs de wegen geschaard. Zij juichten de generaal stormachtig toe. Een regen van confetti daalde tijdens de rit op de stoet motorvoer tuigen neer. Onder de belangstellenden bevonden zich de hertog en hertogin van Windsor. Ongeveer zeventig duizend schoolkinde ren hadden vrijaf gekregen, om de school jeugd van New York bij het welkom van Amerika's hoogste militair te vertegen woordigen. Op de hoek van de „Avenue of the America" stonden 32 Venezolaanse ca detten bij het passeren van - MacArthurs auto stram in de houding. De zeven en een half millioen met vlag gen zwaaiende geestdriftig juichende be langstellenden vormden tezamen de groot ste menigte, die ooit aan een New Yorks welkom heeft deelgenomen. Het stadhuis van New York was het eindpunt van de rit. Hier had een officiële ontvangst plaats, bijgewoond door naar schatting 85.000 personen, die hadden plaats genomen op een speciaal gebouwde tribune of samendromden op het plein voor het stadhuis. De toejuichingen bereikten hun hoogtepunt toen generaal MacArthur, ver gezeld door de burgemeester van New York, Impellitteri, het podium betrad. In een korte toespraak dankte Mac Arthur voor de alles overtreffende ont vangst. De burgemeester van New York sprak MacArthur in de zaal van het stadhuis toe. Hij bood MacArthur het ereburgerschap van de stad, tezamen met een op perka ment gestelde oorkonde en een medaille aan. Na de plechtigheid in het stadhuis reed de stoet terug naar het Waldorf Astoria hotel, waar het stadsbestuur ter ere van de generaal een officieel noenmaal aanbood. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat Amerika een mili taire missie naar de Chinese nationalistische regering op Formosa zal zenden. De missie die onder leiding staat van generaal-majoor Chase, wordt over ongeveer negen dagen op Formosa verwacht. Zij zou de „gebrui kelijke militaire plichten vervullen, voort vloeiend uit militaire bijstand, die aan een vreemde mogendheid wordt verleend". Het plan om een militaire adviesgroep te zenden is volgens het departement van Defensie reeds vele weken geleden opge komen. De maatregel was niet bedoeld om de nationalisten te helpen bij het voorbe reiden van een aanval op het Chinese vaste land. Soortgelijke adviesgroepen zijn naar andere landen gezonden die militaire hulp van Amerika ontvangen. De St. Pauls Kathedraal in Londen krijgt voor het eerst sinds 1930 een grole beurt. En het kruis dat zich op 120 meter hoogte bevindt, wordt daar natuurlijk ook in betrokken. Men ziet hier de arbeiders bezig met hun précaire taak. Waarnemers te Washington hebben Vrij dag verklaard dat de grote vraag naar aanleiding van MacArthurs toespraak tot het Congres is, of de verenigde chefs van staven het standpunt van de generaal ten opzichte van de oorlogvoering tegen het communisme in het Verre Oosten inder daad delen, zoals MacArthur dit in zijn rede gezegd heeft. Beide partijen in het Congres hebben ge- eist, dat de verenigde chefs van staven en generaal MacArthur zullen worden ge hoord en dat de buitenlandse politiek in het Verre Oosten opnieuw aan een onderzoek onderworpen zal worden. NEW YORK (United Press) De uit gebreidste televisie-reportage die de we reld ooit gezien heeft, bracht Vrijdag het schouwspel van de Mac Arthur-parade in millioenen Amerikaanse huizen van de Oostkust tot het midden-Westen. In 47 ste den van de Oostkust tot Omaha, Nebraska, halverwege het continent, kon de stoet ge zien worden op het televisiescherm. Meer dan 500 technici van de televisie werkten aan deze uitgebreide reportage. Zes mobiele eenheden stonden langs de 37 mijl lange route opgesteld om de kijkers thuis te kunnen laten zien wat zich in de straten van New York afspeelde. De kos ten die hiermee gemoeid xoaren worden ge schat op 2,5 millioen dollar. De verschil lende televisiestations hadden hun mate riaal bijeengebracht in één „pool" om de ontzaglijke kosten te verminderen. Uren voordat de stoet zich in beivsging zou zetten waren de kantoren in New York gesloten. De scholen stuurden de leerlingen naar huis en de winkels hadden niets meer te doen. In de steden achter de lijn die de reik wijdte der New Yorkse televisiestations be grenst was de feestelijke intocht van Mac Arthur iets later te zien op de televisie schermen, aangezien films van de plech tigheid per vliegtuig derwaarts werden vervoerd. PARIJS, (Reuter) De plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Vrijdag hun 34ste bijeenkomst gehouden. Zij duurde ruim twee en een half uur. Na afloop verklaarde een Westelijke woordvoerder, dat de reactie van Gromyko op de nieuwe Westelijke ontwerp-agenda „tamelijk teleurstellend" was. Op een vraag van de Westelijke afgevaerdigden, of Gro myko de besprekingen over het voltooien van een Oostenrijks vredesverdrag wilde hervatten, bleef de Russische afgevaardigde het woord schuldig. Volgens een andere Westelijke woordvoerder had Gromyko nieuwe voorstellen ingediend. Na te heb ben verklaard, dat hij het met de Weste lijke ontwerp-agenda, noch als geheel, noch in bijzonderheden eens was, diende Gromyko een nieuwe formulering van het punt van de Sovjet-agenda betreffende het nakomen van de vredesverdragen in. Deze formulering luidde: „De vredesverdragen met Italië, Hongarije, Bulgarije en Roe menië en de overeenkomsten van de Grote Vier met betrekking tot Oostenrijk en Duitsland". In Westelijke kringen achtte men dit een verbetering, daar de Russische afgevaardigde de zinsnede „vraagstukken betreffende denazificatie, democratisering en oorlogsmisdadigers" heeft geschrapt. De formulering komt nu op dit punt overeen met de jongste Westelijke ontwerp-agenda. BONN (A.N.P.) Tussen Nederlandse en Duitse instanties is overeenstemming bereikt over de besteding van de 10 mil lioen dollar, die voor de maand April voor importen uit Nederland zijn beschikbaar gesteld. Het bedrag, dat ongeveer de helft is van de normale invoerwaarde per maand, zal voor tweederde deel worden besteed aan de aankoop van groenten, kaas, eieren en andere agrarische producten. De rest zal worden gebruikt voor de invoer van in dustriële producten, in hoofdzaak textiel, radio en lampen. Kleinere posten zijn uit getrokken voor boeken en tijdschriften, olie, teer, lak en essences. Overeenkomstig de te Parijs gestelde regels is voorts een bedrag van een half millioen dollar ge reserveerd voor Duitse aankopen van ar tikelen, die buiten deze contingenten val len. Met het verstrekken van de invoer vergunningen zal volgende week een aan vang worden gemaakt. TORQUAY (Engeland) (Reuter). Na zeven maanden internationale onderhan delingen is vandaag de langste tariefcon ferentie, die ooit werd gehouden, geëindigd. Ofschoon deze conferentie als een van de minst succesvolle wordt beschouwd, was de waarde vooral gelegen in het feit, dat voor het eerst West-Duitsland, Oostenrijk, Turkije, de Philippijnen, Peru en Uruguay aan internationale onderhandelingen op dit gebied deelnamen. De landen hebben van daag verzocht te mogen toetreden tot de algemene overeenkomst voor tarieven en handel. Wanneer zij worden toegelaten zal deze organisatie een landengroep omvatten, die meer dan 80 procent van de wereld handel bestrijkt. Twee van de grootste landen die deel nemen, de Verenigde Staten en Engeland, konden geen enkele overeenstemming met elkander bereiken. Ook de onderhandelin gen van de V. S. met Australië en Zuid- Afrika leverden geen nieuwe overeenkom sten op. De conferentie eindigde vandaag met het ter tekening openstellen van ver schillende wettelijke documenten omtrent concessies, die te Torquay werden bereikt en omtrent verlenging van eerder op de conferenties van Genève en Annecy gedane concessies tot 1954. Alle andere landen delen in elke concessie, die door een der landen wordt verworven. Het dorp Hillegom maakt zich gereed voor het bollenseizoen. In een lange reeks pilaren aan beide zijden van de hoofdstraat worden bloemenmanden gehangen, die de straat een fris en fleurig aspect verschaffen. Vrijdagavond heeft ex-maarschalk Pé- tin een hartaanval gehad. Men verwacht niet, dat hij nog lang in leven zal blijven. De gouverneur van het fort waar Pétain gevangen zit, Boulay, liet de advocaten van de ex-maarschalk komen en verzocht hun het bericht mede te delen aan me vrouw Pétain, die in haar hotel verbleef. Zij haastte zich naar het fort. Wachtposten bij het kleine postkantoor op het eiland zorgen er voor, dat alleen of ficiële berichten naar het vasteland wor den doorgegeven. Door deze maatregel zijn veertig verslaggevers afgesneden van hun bureaux te Parijs. Sommigen van hen hebben echter postduiven meegebracht. De telefoonverbinding met het vasteland werd later hersteld. Vrijdag hebben wij in ons bedrijf een ernstige storing gehad in de electrische aandrijving van onze rotatie-machine, de pers waarop Haarlems Dagblad O.H.C. wordt gedrukt. Dit heeft stagnatie veroor zaakt en later kon het drukken slechts met verminderde capaciteit worden voort gezet. Door een en ander werd de afleve ring van ons blad aanzienlijk vertraagd. Hoewel met man en maeht aan het ver helpen van het euvel is gewerkt, zal ook heden de grote machine slechts op halve capaciteit kunnen werken. In verband daarmede verschijnt onze courant heden in geringer omvang dan op Zaterdag ge bruikelijk is. Gedurende het weekeinde zal, naar wij hopen, het defect volledig kunnen worden verholpen. Ecouchard Lebrun: De vlinder is een bloem, die vliegt, de bloem een vastgehechte vlinder. (Uit: Epigrammen) Kamercommissie krijgt het rapport-Versteegh ter inzage .s-GRAVENHAGE Met betrekking tot de zg. Velser-affaire, die ir. de laatste tijd sterk de publieke aandacht heeft getrokken, wordt van regeringszijde medegedeeld, dat het rapport van de commissie, die met het instellen van een onderzoek was belast, de Commissie-Versteegh, vertrouwelijk door de minister van Justitie aan de Vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer is ter inzage gegeven. Tevens heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam de nodige maat regelen bevorderd tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek. In aansluiting daarop zal de burgemeester van de gemeente Velsen de nodige maat regelen tegen de daarvoor in aanmerking komende betrokkenen nemen krachtens liet- Polilie-ambtenarenreglcment. De Nederlandse luchtmacht zal mis schien individuele piloten voor oefening naar Korea zenden. Dit is Vrijdagavond te San Francisco meegedeeld door de Neder landse generaal-maj oor-waarnemer Ba- retta, plaatsvervangend chef luchtmacht staf, en kolonel-vlieger J. H. van Giessen, sous-chef, die een rondreis maken langs Amerikaanse vliegtuigfabrieken en oefen bases. Er zou evenwel geen complete eenheid worden gezonden met het oog op de on- derhoudsproblernen. De vliegers zouden bij andere eenheden van de verbonden troe pen op Korea worden ingedeeld. Er hebben zich enige Nederlandse pilo ten vrijwillig voor Korea aangemeld, al dus de beide officieren. BERLIJN. (Reuter). In een radiotoe spraak heeft de communistische leider van Oost-Buitslanö, Walter Ulbricht. voorspeld, dat er een ministerraad voor geheel Duits land zal komen, aldus het West-Duitse persbureau D.P.A. Duitse leiders uit Oost en West-Duitsland zullen spoedig in Ber lijn bijeen komen om tot een nrogramma voor de eenwording van Duitsland te ko men, aldus Ulbricht. Hij zei, dat hun be sluiten in Oost-Duitsland beschouwd zou den worden als een volledige vervanging van de mislukte besprekingen tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland. Volgens het anti-communistische voor lichtingsbureau „West" hebben de Oost- Duitse autoriteiten bijzondere veiligheids maatregelen genomen in verband met de komst van belangrijke Sovjet-functiona rissen naar Berlijn voor het houden van „vérstrekkende politieke besprekingen". Deze zouden Maandag beginnen. Van de Oost-Duitse grens af wordt de te volgen route de gehele nacht met schijn werpers verlicht en er wordt voortdu rend door de politie gepatrouilleerd. De gewone treinenloop) zal Maandag stilliggen om de trein uit Moskou een snelle en on gehinderde doorreis te verlenen, audus het bureau. Maandag bestaat de Oost-Duitse socia listische eenheidspartij vijf jaar. Er zul len bijeenkomsten in Oost-Berlijn worden gehouden en men verwacht Oost-Duitse verklaringen over het plan-Schuman en de West-Duitse „herbewapening". Weste lijke geallieerde functionarissen verwacht ten, dat er ook hoge Russische officieren zullen komen om de Russische manoeu vres, die op het ogenblik in Oost-Duits land worden gehouden, bij te wonen. Westelijke vliegeniers hebben Vrijdag avond bericht, dat een groot aantal Sovjet straaljagers de gehele dag heen en weer heeft gevlogen in het gebied van de ge allieerde luchtcorridor naar Berlijn. Na het wegtrekken van een vore van lage kracht tijdelijk deed afnemen, komt het nieuw hoge drukgebied, dat nu over de luchtdruk over de Noordzee, die de wind- weer in ons land onder invloed van een Shetlands is gelegen en zich langzaam naar onze omgeving uitbreidt. De wind kreeg een meer Noordelijke richting, waardoor weer koudere lucht werd aan gevoerd, waaruit in het Noorden van het land enkele hagelbuien vallen. Ove rigens blijven de neerslagkansen gering. OON8EWOLKT LICHT BEW Q HALF SEW 9 ZWAARBEW ft GEHEEL BEW. MIST X- SNEEUW o RE&EM. f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005-IS03AAR. BELANGRIJK O NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERXCMST NDSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE. DWARSSTREEP IS EEN WlND- SNELHE'D VAN VIJF METER P£R SECONDE IETS MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 22 April Zon op 5.31 uur, onder 19.48 uur. Maan op 21.21 uur onder 5.17 uur 23 April Zon op 5.29 uur onder 19.49 uur Maan op 22 56 uur onder 5.37 uur Hoog en laag water te Umuiden Zaterdag 21 April Hoog water 3.16 en 15.33 uur. Laag water 11.12 en 23 34 uur. Zondag 22 April Hoog water: 3.51 en 16 11 uur. Laag water: 11.53 uur Maandag 23 April Hoog water: 4.24 en 16.49 uur. Laag water: 0.14 en 12.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1