CJ-p-d. Broek VREDESTEIN (V) Predikbeurten Pe ervaringen met de nieuwe verkeersregelingen v.impefen GEREEDSCHAPPEN Onze puzzle Een vakman werkt met overleg EEN NAAM IN RUBBER Ais zij leeg is HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tuinbouwbedrijf Koor Katholiek Haarlem De Nationale Herdenking! in Bloemendaal Gemeente-ambtenaren vergaderen te Haarlem Wanneer wordt Zandvoorts derde flatgebouw gezet? De eerste steen gelegd van de kinderboerderij Zwitserse avond van het jeugdkoor „Inter Nos" Reisbeurzen voor Jo Boer en Eric van der Steen Symphonie-ensemble Orpheus ZATERDAG 21 APRIL 1951 7 l „Onze indruk is niet ongunstig" zo zei de hoofdinspecteur van het Verkeer te Haarlem De nieuwe Verkeersregelingen zijn 1 Ja nuari j.l. in werking getreden. Er is dus thans een ervaring van ruim 3 maanden. Daarom vroegen wij aan de heer J. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van het Ver keer te Haarlem, naar zijn ondervindingen. ,Die zijn", zo zei de hoofdinspecteur, niet ongunstig. Op verschillende punten voldoen de nieuwe voorschriften. Daarbij doel ik in het bijzonder op het verbod om met vervoermiddelen links op een rijweg stil te staan, het verbod om stil te staan bij hoeken en bij bushalten en het verbod om in te halen op kruisingen en dan links op de weg te rijden. Dit zijn evenwel in het algemeen onderdelen. Het algemene verkeersbeeld is door het toepassen vaji de nieuwe Verkeersregelen niet veel veranderd. Het feit dat de maxi mum snelheid vervallen is heeft geen na delige gevolgen gehad. Er wordt in Haar lem nu niet harder en ook niet gevaarlijker gereden dan in het vorig jaar. Het aantal ongelukken is op hetzelfde peil als in 1950. Wij zijn in het le kwar taal 1951 iets hoger dan in het 1ste kwar taal van 1950, maar daartegenover staat dat wij lager zijn dan in het vierde kwar taal 1950. In dc laatste jaren was cr in Haarlem een tendenz waar te nemen van stijging in het aantal ongelukken, maar daaraan is nu gelukkig een einde gekomen. Althans voor lopig. Ik zou dit evenwel niet willen toeschrij ven aan de nieuwe Verkeersvoorschriften, want ik geloof meer dat de verklaring ligt in het feit dat het aantal voertuigen op de ADVERTENTIE Een vakman doet meer 1 Neem voor Uw tuin een vakman. Vraagt U eens een vrijblijvende bespreking. Binnenweg 18 Heemstede telefoon 2-80-80 viert zijn eerste lustrum met Mozart en Kodaly Vijf jaar geleden werd Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, dankbaar gehuldigd voor zijn kordate houding tijdens de bezet ting. Wijlen deken Van der Wiel, de zeer muzikale pastoor van de kerk in de Jans straat, wist met zijn organist Albert de Klerk voor die gelegenheid een groot ge mengd koor samen, te stellen, dat na wei nige maanden van hardnekkige studie, op de bewuste avond met brillante vertolkin gen kwam van niets minder dan het Mag nificat van Bach en de Litaniae Lauretanae van Mozart. Het gelegenheidskoor werd bestendigd als „Koor Katholiek Haarlem" en het heeft in de afgelopen vijf jaren be langrijke bijdragen geleverd tot de koor cultuur in Haarlem en het muziekleven in het algemeen. Behalve enkele werken van het bekende oratorium-repertoire werden er vele min der bekende composities tot uitvoering ge bracht, onder andere van Rameau, Franck, Fauré, Bruckner, Verdi, Szymanowski, Perosi en Strategier, wiens „Koning Swen- tibold" aldus voor het eerst boven de Moer dijk ten gehore kwam. Tal van radio-uit zendingen, benevens het optreden in Amsterdam en elders in het land, hebben het actieve koor ook buiten Haarlem een goede reputatie verschaft. Op Donderdag 26 April viert het Koor Katholiek Haar lem nu zijn eerste lustrum met twee be langrijke wei-ken, het Requiem van Mozart en het Te Deum van Kodaly. Over Mozarts compositie zijn laatste, die hij zelfs onvoltooid naliet zou heel wat te vertellen zijn. Er is een romantisch waas rond het Requiem, dat aan de mees ter door een geheimzinnige boodschapper besteld werd. Deze zaak is weliswaar op gehelderd, maar alle twistpunten omtrent de vraag hoe de partituur, zoals we die nu kennen, tot stand is gekomen, zijn nog niet tot volledige klaarheid gebracht. Zeker is liet, dat meerdere musici de hand gehad hebben in het bijwerken en uitvoerbaar maken van de onvoltooide compositie. Mozarts leerling Süssmayr schijnt hierin net grootste aandeel te hebben genomen, maar de vermoedens dat hij naar schetsen van Mozart gewerkt moet hebben, kan men niet van zich afzetten als men de gedeel ten, die op zijn naam staan, zo prachtig hoort aansluiten bij de beslist authentieke stukken. Want ondanks alles geeft het Requiem de indruk van een sterk gesloten eenheid, waarin aldoor een geest van be zonkenheid, van ernst en Godsvertrouwen heerst. Mozart maakte zich geen illusies toen hij met de compositie van het Re- miiem begon: hij wist dat hij dit bestelde werk voor zichzelf schreef, voor zijn eigen uitvaart. En in het aanschijn van de dood vond hij de diepste accenten die in zijn religieus-muzikale scheppingen te vinden zijn. Het Te Deum van Zoltan Kodaly werd m 1936 geschreven ter herdenking van de 250ste verjaardag van de herovering van Boedapest op de Turken. Minder dan in ue beroemde „Psalmus Hongaricus" van dezelfde componist dringen zich Hongaars- folkloristische tendenzcn in dit Te Deum °P de voorgrond. Kodaly liet zich zelfs een paar keer inspireren door de authentieke Ambrosiaanse melodie, waardoor als het jvare momenten van vrome bezinning in het werk ontstonden. Maar overigens is het niet gespeend van nationale karakte ristiek. Deze spreekt al direct bij het begin floor een gesyncopeerde declamatie van de tekst. Zeer effectief is het langzame mid- flendeel, waar op een zacht fremolercrd Siri.;kers-ensemh'r he* koor de tokst rhy*b- Hisch reciteert en wel met bijzondere accenten, die verband houden met het "cngaarse taalgevoel. Dynamisch kent het werk uitersten; toch Se«ft dit niet de indruk van opzettelijk eetbejag. Extatische jubel en vrome in getogenheid zijn in Kodaly's Te Deum tot e*i mooi geheel versmolten. JOS. DE KLERK. weg in de laatste tijd niet meer is toege nomen. Voorlopig hebben wij blijkbaar het hoogtepunt bereikt en daarmee dus ook het maximum aan ongelukken, want er is een nauw verband tussen de intensiteit van het verkeer en het aantal ongelukken. Dc ervaringen met de bromfiets zijn ook in Haarlem niet gunstig. Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat er in verhouding tot de ge wone fietsen veel ongelukken met brom^ fietsen gebeuren. Dit is een gevolg van het feit dat er onder de rijders op bromfietsen velen zijn die niet gewend zijn aan het snelle verkeer en daardoor een gevaar worden voor zichzelf en anderen. Het is daarom gewenst dat deze rijders zich ma tigen en in elk opzicht de voorzichtigheid betrachten. Dit geldt in het bijzonder voor bejaarden, waarvan er velen zijn die op een bromfiets gingen zitten zonder enige ervaring te hebben. In het bijzonder moet dan ook aan men sen die alleen ervaring als fietsers hebben, afgeraden worden om voor vacantie-uit- stapjes een bromfiets te huren. Dat is on verantwoordelijk. Er is in Haarlem geen afzonderlijke sta tistiek gemaakt van het aantal ongelukken met bromfietsen, maar er kan wel gezegd worden dat wij hier dezelfde ervaring heb ben: in verhouding vrij veel ongelukken, waaronder zelfs enkele ernstige." Op Vrijdagavond 4 Mei wordt wederom de jaarlijkse Stille Tocht naar de Erebe graafplaats aan de Zeeweg te Overveen gehouden. Om 6 uur begint een herdenkingsbijeen komst in de garage van het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolk weg te Overveen. Deze bijeenkomst is bedoeld als een gelegenheid tot ontmoeting van de nabestaanden der gesneuvelden met de in woners van Bloemendaal, de gemeente, waar de helden van het verzet hun laatste rustplaats kregen. De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk; Dr. J. H. Stelma, Nederlands Hervormd predikant te Bloe mendaal en Kapelaan H. Heesterbeek uit Voorburg, zullen het woord voeren. Om vijf minuten voor zeven vertrekt de stoet, bestaande uit de bezoekers van deze bijeenkomst en ieder, die zich bij hen wil voegen, van de Brouwerkolkweg, hoek Zeeweg. Aan het hoofd van de stoet lopen alleen de nabestaanden op een ereplaats. Groepen en delegaties kunnen eveneens deelnemen, doch medevoering van vlag of vaandel is niet toegestaan. De stoet zal een gesloten geheel vormen, zodat zij die de formatie op een afstand volgen NIET tot de deelnemers gerekend zullen worden. Zij zullen eerst toegang tot Erebegraafplaats krijgen na 8 uur, opdat de plechtigheid niet wordt verstoord. Van 6 uur af zullen de vlaggen halfstok hangen. Iedere inwoner van Bloemendaal wordt verzocht deze hulde aan de gevalle nen te brengen. Van 7.45 tot 8 uur luiden de klokken in de gemeente. Om 8 uur vangen de twee minuten stilte ter herdenking van de gevallenen aan. ADVERTENTIE voor de Vakman. De heer 3. J. Loerakker gekozen tot voorzitter Tijdens de jaarvergadering van de Lan delijke Hoofdgroep Gemeente-Ambtenaren van de Algemene Rooms Katholieke Amb tenaren Vereniging, die Vrijdagavond in hotel de Leeuwerik te Haarlem is begon nen, heeft de voorzitter de heer A. M. Teyssen zijn plaats achter de groene tafel afgestaan aan de heer J. J. Loerakker, voorsitter van de afdeling Haarlem van de A.R.K.A. De heer Teyssen, die reeds vorig jaar wegens zijn pensionnering aftredend was, werd in 1950 voor een jaar herkozen. Thans werd hem het erevoorzitterschap van de Hoofdgroep aangeboden. Vertegenwoordigers van diverse afde lingen hebben in een stroom van harte lijke woorden de vele verdiensten van de scheidende voorzitter geschetst en hem dank gebracht voor het vele dat hij in het belang van de vereniging heeft verricht. Vandaag is de jaarvergadering voortge zet met onder meer een inleiding van de viee-voorzitter, mr. G. A. A. M. Bood, die het onderwerp „De rechtspositie van de ambtenaar gewogen en te licht bevonden" behandelde. ADVERTENTIE Bezwaren van de directie „Sandevoerde" om dit deze zomer te doen De architect van de flatgebouwen, de heer W. Kelder te Bussum, heeft aan B. en W. verzocht, de grond, nodig voor het derde flatgebouw dat aan de Boulevard de Fa- vauge komt, aan hem te verkopen, daar met de bouw van dit derde flat-complex binnenkort een aanvang zal worden ge maakt. B. en W. stellen de raad voor pl.m. 1400 ms te verkopen voor 20 per m3. Naar wij vernemen, heeft de directie van paviljoen „Sgndevoerde" een bezwaar schrift ingediend tegen de bouw van dit derde flatgebouw vóór het komend sei zoen voorbij is. Dit derde flatcomplex zal n.l. vlak langs de rand van dit paviljoen lopen, waardoor men ernstig in de exploi tatie zou worden geschaad, daar het achterterras met uitzicht op zee, zou moe ten verdwijnen en bovendien dit in aan bouw zijnde bouwwerk bezoekers uit het, pavHjöen zóu weren. Men wil daarom trachten, de bouw van dit derde flatcom plex uit te doen stellen tot het a.s. seizoen om de exploitanten nog in de gelegenheid te stellen deze zomer met succes te kunnen exploiteren. Na het seizoen zal het pavil joen „Sandevoerde", als nood-bedrijf, ver moedelijk worden afgebroken. Hiertegenover staat de mening van de architect, die zegt, dat 'uitstel voor herri even fataal zou zijn, omdat hij nu van het tweede, direct al zijn Materialen naar het derde flatcomplex kan overbrengen, ter wijl uitstel tot September hem zou nood zaken, weer geheel opnieuw te beginnen, daar het tweede flatgebouw in de loop van de maand Juni in gebruik zal worden ge steld. Men verwacht dat er in de komende raadszitting over deze zaak zal gesproken worden. Het zoontje van de burgemeester van Heemstede, Willem Ridder van Rappard, legde gisteren onder het wakend oog van zijn vader de eerste steen van de kinder boerderij in Groenendaal. Vrijdagmiddag 6 uur werd in het wan delbos „Groenendaal" door Willem van Rappard, oud 4 jaar, de eerste steen gelegd van de kinderboerderij die door het perso neel van Openbare Werken in de vrije uren wordt gebouwd. Dit geschiedde in tegen woordigheid van de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zijn echtgenote en wethouder E. J. v. Lent met zijn echt genote. Na de plechtigheid nam wethouder v. Lent het woord en releveerde de voorge schiedenis van de bouw van deze kinder boerderij en prees daarbij de offervaardig heid van het gemeentepersoneel. De burgemeester wees daarna op het vele werk van wethouder v. Lent, ook waar het „Groenendaal" betreft en op zijn ver zoek werd ter ere van de wethouder een driewerf hoera aangeheven. Na een verfrissing gingen de mannen van Openbare Werken weer vol ijver aan het werk. Gezien de snelheid waarmede het grondwerk is verricht, leidt het geen twij fel of deze kinderboerderij is met enkele weken klaar. Het grote Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" van Jan Booda gaf, evenals verleden jaar, een Zwitserse avond, waarvoor we derom een groep bewoners van het Berner Oberland was overgekomen. Ook Herr Hertig, de virtuoze vendelzwaaier, was van de partij en enkele dames en heren in nationale kleding zongen eenvoudige koorliedjes onder leiding van Faulein Rutz, Verder vertolkte de Haarlemse jeugd een uitgebreid programma van allemaal Zwitserse liedjes, waaronder een .leuke canonische „Buretanz", die boven het al gemene peil uitging. Het zingen van „Inter Nos" was zuiver, stevig en fris en deed ons, eerlijk gezegd, betreuren, dat er geen belangrijker werk op het programma stond. Dat was verleden jaar beter; toen voerde men ook nog de aardige en muzikaal be langrijke Bloemencantate van Geertruide van Vladeracken uit, waarmee Inter Nos, bij al zijn Zwitserse sympathieën, zich tevens als een Hollands koor liet gelden. Het moet overigens voor de gasten uit Qerner Oberland wel een prettige gewaar wording geweest zijn hier op het concert podium niets anders dan klanken van eigen bodem te horen vertolken. Men kan veilig aannemen dat iets dergelijks aan een Nederlands gezelschap in den vreemde niet zal overkomen. Met dat al werd het con tact, dat tussen Inter Nos en de Zwitserse relaties bestaat, deze avond klinkklaar ge demonstreerd voor een goed bezette Con certzaal. Er ontstond een sfeer van gezellig samenzijn, als onder verwanten en goede vrienden, een sfeer die om haar gemoede lijkheid de muzikale critiek ontwapende. De jongenssopraan Jan Beenders en nog een andere zingende knaap, wiens naam niet vermeld werd, droegen bij tot het wel slagen van de avond. De zaal was rijkelijk versierd met aanlokkelijke reclameplaten voor tourisme in Zwitserland. Zo kon men zich met een beetje fantasie en zonder deviezen een avond in het bergland wa nen. JOS. DE KLERK. De jury voor het toekennen van reis beurzen aan letterkundigen heeft aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een advies uitgebracht, waarin drie auteurs voor toekenning van een reisbeurs werden voorgedragen. De staatssecretaris heeft besloten aan twee van hen een reisbeurs van 2000 toe te kennen, te weten aan Jo Boer voor haar novelle „Het Legaat" en aan Eric van der Steen voor zijn inzending „Vuurwater". Deze volgorde duidt geen voorkeur aan. Voorts heeft de staatssecretaris conform het advies van de jury aan de navolgende letterkundigen een reistoelage van 300 toegekend: A. F. Coenen voor „Donkere lente"; W. F. Hermans voor „Het behou den huis" en Adriaan van der Veen voor „Alibi voor het onvolkomen hart". Ook deze volgorde duidt geen voorkeur aan. Van het Rcve uitgeschakeld Naar „Het Parool" meedeelt had de jury nog een derde auteur, namelijk Gerard Kornelis (vroeger Simon) van het Reve, voor een reisbeurs aanbevolen op grond van zijn inzending, de novelle „Melancho lia". Aanvankelijk zou de staatssecretaris hebben besloten alleen deze novelle te be kronen. Daarop heeft de jury dit voor nemen aan de auteur kenbaar gemaakt. Een dag na deze kennisgeving is de staats secretaris echter op zijn besluit terugge komen. In een brief aan de jury heeft hij deze stap toegelicht door te verklaren dat zijn eerste beslissing op een vergissing be rustte. Hij zeide het oordeel van de jury omtrent de litteraire kwaliteiten van het werk te respecteren, doch meende dat het niet op de weg van de overheid ligt om door toekenning van een beurs publicaties aan te moedigen, tegen inhoud en strek king waarvan ernstige bezwaren kunnen worden ingebracht. Volgens de juryleden (Victor van Vriesland, Jeanne van Schaik Willing, Gerrit Kamphuis, Jchan van der Woude en A. H. M. Wijffels) stak de novelle van Van het Reve hoog boven de andere inzendingen uit. ADVERTENTIE krijgt U 5 centen terug voor de schone LINCQL WASDOOS, met de kans op een VERRASSING VRAAGT EEN INLEVERINGSBILJET! Het programma, dat men voor het concert van het Symphonie-ensemble „Orpheus" (gisteravond in de tuinzaal van het Haar lemse concertgebouw gegeven) had samengesteld, was overladen. Het is een verschijnsel, dat men vrijwel op alle con certen van amateurs aantreft. Verklaar baar is het wel, want op het enkele con cert, dat de meeste gezelschappen per sei zoen kunnen geven, wil men natuurlijk gaarne voor de dag komen met alle werken, die men gedurende een lange .-periode heeft bestudeerd. Zo telde het programma voor het concert van „Orpheus" tien werken voor orkest, waarbij nog kwamen compo sities voor hobo en fluit met klavierbege leiding. De dirigent van „Orpheus", de heer H. Th. Lindebom, had het de orkestleden niet gemakkelijk gemaakt. Om te beginnen gaven zij hun krachten aan de ouverture „Thuiskomst uit den vreemde" van F. Mendelssohn Bartholdy, met vrij verdien stelijk resultaat. „Orpheus" heeft geen vol ledige symphonische bezetting. Alle vereiste timbres konden daardoor noch voor deze ouverture, noch voor de andere sympho- nisch gedachte werken van het programma gegeven worden. Maar er speelden een paar prima blazers van professie in het gezel schap mede, die vaak de klank-illusie konden helpen benaderen. En de strijkers droegen hiertoe bij, als de technische eisen niet te zwaar waren en zij er in slaagden de zuiverheid van intonatie te bewaren. Fragmenten uit de fantasie over de muziek van „Cavalleria rusticana" konden in dit opzicht als bijzonder geslaagd genoemd worden. De wals „Winterstormen" van Fucik, met een voor dit jaar actuele langdurigheid, kreeg een nogal zwaarwichtige uitvoering. Een lichter accent had hier wonderen ver richt. De vertolking van de mazurka „La Czarina" van Ganne richtte zich daaren tegen meer op het grazieuze element. Een feestmars, volgens beproefd recept gecom poneerd door de heer Lindebom besloot het aandeel van „Orpheus" voor de pauze. Van hetgeen in de tweede helft van de avond werd utigevoerd noemen wij „Le Domino noir" van Auben, vlot en meeslepend ge speeld en de Suite Oriëntale van Popv, waarin de solo-hoboïst zijn kansen voor treffelijk benutte. De solo-hoboïst was Gé van Koten, die de toehoorders in het bijzonder van zijn kunst kon laten genieten bij de uitvoering van een Concert voor hobo van A. Corelli, in een bewerking van J. Barbirolli. Zijn fraaie toonvorming en technische beheer sing bleken andermaal bij de voordracht van het tweede deel van de Sonate voor hobo en piano van Saint-Saëns. Een tweede solo-voordracht volgde na de pauze, dit keer door de fluitiste Gerda Brands. Zii speelde een biizonder mooie Sonate van J. B. Loeillet. Haar spel getuigde van een belangrijk ontwikkelde vaardigheid en verder van een gezonde, gevoelige muzikali teit. Opvallend was het vermogen tot ex pressieve nuancering van de klank. Hier mede waren inzonderheid de drie compo sities van August Chapuis: Pastorale, l'Etoiles du berger en Faunes et Dryades gediend. Beide solisten werden handig en muzikaal begeleid door de pianiste Ma- thilde de Clerck. Leden van de Bond van oud-illegaie werkers waren op dit concert uitgenodigd. De voorzitter van „Orpheus" kon hun mede delen dat het flinke batige saldo van de avond aan de bond zal worden afgedragen. Tot de aanwezigen behoorde ook de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fontijne. P. ZWAANSWIJK De schoolmelkprijs Dezer dagen maakten wij melding van de verlaging van de schoolmelkprijs in ons land tot twintig cent. Voor de gemeente Haarlem zal deze prijsverlaging niet van toepassing zijn, omdat de Haarlemse ouders de melk die hun kinderen op. school drin ken naar draagkracht betalen. Sint jorisviering Evenals in andere delen van ons land gaat de viering van St. Jorisdag Haarlem Maandag niet onopgemerkt voorbij. Om half zeven des morgens zijn er kerkdien sten voor de padvinders van de N.P.V. en de verkenners van de V.K.J.B. Voor de leden van de N.P.V. is de dienst in de Grote Kerk. Na de kerkdiensten volgt om 7 uur de opmars naar de Grote Markt, waar te kwart na zeven een vlaggeparade wordt gehouden, de welpen de horderoep doen en de wet zal worden gelezen. In bijgaande figuur moeten horizontaal veertien woorden van zeven letters wor den ingevuld, waarvan wij hieronder een omschrijving geven, echter niet in de volg orde van invulling. Wordt de juiste volg orde van de in te vullen woorden gekozen, dan ontstaat op de middelste verticale (dik omlijnde) kolom van boven naar beneden de naam van een organisatie, die onmis baar is voor het behoud van onze vrijheid en cultuur. ADVERTENTIE OOGGOGG0OGGGGOOGOOOOGGOGOGGO 1 0 ND ULATION PERMANENTE ,.Eugètie 99 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France A. DE SONG Jacobijnestraat 13 Telef. 1 8 7 31 q Nationaal-Internationaal bekroond O OOGOOOOOQOGGOOOOOOOOQQOOOGOO Ingevuld moeten worden woorden van de volgende betekenis: dierbaar; van in houd voorzien; bepaald afgerond deel; wachter by de ingang; makker; pand; werkruimte; plan opstellen; in gezelschap; schildersgerei; tevreden; vertelling; nade lig resultaat; onderhoud. De oplossing van de puzzle van jJ. Zaterdag is: Horizontaal: 1. boord. 3. markies. 5. moord, 7. kapot, 9. Amerika, 11. taak, 13. traditioneel, 16. zode, 17. mica, 19. voer, 20. nood, 21. baren, 22. vandaal, 24. vlug. 26. sabel, 28. mager, 30. maand, 31 Mars, 32. toren, 34. normaal, 37, temet, 39, goot, 40. wieg, 41. etage, 42. baan, 43. contract, 47. neus, 49. politie, 50. engel, 52. gezin, 53, galant, 54. paneel. Verticaal: 1. belet, 2. doek, 3. motor, 4. samen, 5. amok, 6. draad, 8. poet, 10. rail, 12. kamer, 14. divan, 15. tirade, 16. zadel, 18. consument, 20. universiteit, 21. banket, 22. voldaan, 23. lummel. 25. generatie, 27. bun, 29. gaar, 33. regen, 35. erwt. 36. mager, 38. mogen, 42. bagage, 43. cel, 44. nietig, 45. cent, 46. teug, 48. steel, 49. pen, 51. lip. Er zijn enkele variaties mogelijk, die wij natuurlijk ook goed gerekend hebben. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50 aan P. D. J. Zuurendonk, Neptunis- straat 29 te Haarlem. 5,— aan J. U. Auër Wzn, Willem de Zwijgerlaan 12 te Santpoort. 2,50 Mevrouw A. M. Wesseling—de Gee, Badhuisstraat 53 te Haarlem. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemeriaan 154; Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". ZONDAG 22 APRIL 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dr. A. J. Rasker. Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. 10: Ds. E. Pot, 4: Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. 7: Dr. A. J. Rasker. Nieuwe Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Nooruerkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. P. G. de Vey Mesdagh, van Rotterdam. Oos- terkerk. 10: Ds. S, H. J. Voors. 7: Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta 9.30: Dhr. R. Smit, van Rotterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds, G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk. 9.30: Ds. J. Bronsgeest. Kinderkerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugclkerk. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost. 10: Mej. A. Decker. Centrum 10: Dhr. L. de Graaf. West 10: Dhr. A. van der Hoeff. Begijnhofkapel. I.K.O.R. 8.30: Ds, F. R. A. Henkels. Ver. van Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Church of England (Oud-Ka tholieke Kerk, Kinderhuissingel) April 22nd 7.30 a.m. Holy Communion 3 p. m. Evensong Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34, Woensdag 7.30: Dhr. J. A. Kruithof, Mon ster. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: J. Dammuller, Alkmaar. Woens dag 8: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Zui- derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. J. Over- dulve, pred. van de Belgische Evangelische Zending te Tongeren. 5: Dezelfde vertelt over „Ervaringen uit de Evangelisatie-ar beid in België". 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kampen. Met medewerking van het Zang koor „De Lofstem". O. R. G. Centrum. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst In aansluiting daarop familie-avond Ripper- dastraat 8. Zondag 7: Ds. Schutz. Vrije Evan gelische Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings, uit Enk huizen. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Kemonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. R. Homes, van Winschoten. Wil- helminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. Dondorp. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. Don- dorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Ds. L. Rfjksen. van Leiden (H. Avondmaal). Oud-Geref. Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenlnk. Gebouw „Salem", Bakenesser gracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsamen- komst. Leger des Heïis, Schagchelstraat 26 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsa menkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Ver lossingssamenkomst, Leider: Maj. D, J. Korts Donderdag 7.30: Installatie Kabouterkring. Jeugd-demonstratie. Leidster: Kapt. J. van Heygen. Pinkstergemeente, geb. Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: J. H. Schat Jr. 7.30: A. Mik, Amsterdam. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovi gen, Parklaan 21. 10: Samenkomst, i Brood- breken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donder dag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komst. Gemeente Gods. 4: Parklaan 21. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwij - dingsdienst. Christen Geloofsgemeenschap, geb. Rozenhage. 10: Samenkomst. Voorgan ger br. W. de Jong Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Aanbidding met Avondmaal en Predicatie. 19: Eredienst met Evangelieprediking. Don derdag 20: Bijbellezing (in de voorzaal). Vrijdag 10.30: Kinderbijbelklas. Pinkster- evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Sa menkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamen komst. Donderdag 8: Grote Verlossingssa menkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Nassau- plein .8, 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Felix Orth, te Soest. Theologisch-Philosofische Beschou wingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Grote Markt. Wie is onze vijand? Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. Spliethoff. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. N'ed. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v d. Horst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Zaterdag 28 April, 's middags geen clubs. 7.30: Alle groepen, lichtbeelden door Dhr. Vallentgoed, uit Spaarndam. 7.30: Gemeenschapsavond o.l.v. J. de Vries uit Spaarndam. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. J. Hommes, van Winschoten 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 cn 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 12: Zondagsschool. 5: Kinder- openluchtsamenkomst (Zaanenbos) 7.15: Openluchtsamenkómst Soendaplein. 8: Ver lossingssamenkomst. Donderdag 8: Bijzon dere samenkomst met muziek en zang. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema, 19: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds.. Osk.amp. 19: Ds. Bartlema. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dhr. H. Kui- lart, Voorg. Ned. Herv. Kerk te Midsland (Terschelling). Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. M. Eoeijinga. 5: Ds. J. A. v. Arkel KoediefsJaan. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Heren weg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. PI. Stelma. Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Dr. J. de Graaf, Voorg. Vrijz. Herv., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. Ch. de Beus. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan. 11.45: Zondags school. 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgietcrweg 4. 10.30: Ds. H. W. Meihuizen. Dg. Den Haag. Vrije Ka tholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof.. Soefi- Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Ere dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan.. Geref. Kerk. 10 en 5: Cand. H. Moll. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerharod. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 7: Dhr. Borgdrof, theol. stud. Chr. Geref. Kerk, 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. N. H. Kuipéri, Sloten. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. A. J. Kromhout. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. Zwart Geref. Kerk (Art. 31) 11 en 3: Ds. P. van Gurp, Musselkanaal. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Dhr. Re- miens, van IJmuiden. Bethel. 10: Ds. J. Bronsgeest, van Haarlem. Geref Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds. J. C. Meilink. Ge loof- en Liefdekerk. 10: Ds. J. Tulp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. Hoornstra, van Hoofddorp. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. 5: Ds. D. ter Steege, Weesp. Jeugddienst. 4.45—5: Zangdienst van de jeugd. Medewerking van het Jeugdkerkkoor. De Toorts: 10: Ds. D. Visser, Zaandam. De Kapel geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. O. Kerk. 10: Ds. J. Kroon, H. D. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. E. Reeser. 7: Ds. G. H. v. d. Woord Evangeli satie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. LISSE., Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. v. Leeuwen, De Kaag. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. W. R. M. Noord- hoff. van Rotterdam. Geref. Kerk, 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud Geref. Gem. 9 en 3.30: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. Ds. H. W. Eerland. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, Ned. Herv. pred. te Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenscbaps- bond, gebouw „Ons Huis" Dorpsplein Dins dag 8: Joh. H. van Oostveen. Evangelist te Voorburg. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis, 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. Ds. J. Overdulve, predikant van de Bel gische Evangelische Zending te Tongeren zal Zondag in de Zuiderkapel aan de Zui derstraat te Haarlem spreken in de middag- dienst om 5 uur, over het Evangelisatiewerk in België

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3