Defecte stofzuigers HARTENDORP Geheime opdracht In het holst van de nacht rolt het witte balletje der roulette Kort en Bondig MAISON MARCEL TIJD IS GELD.... ZATERDAG 21 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eu de maan heeft pret want zij krijgt al liet ge ^Ê^ST O maaTgevqel OP- CO NPECREGEVOEL. STeutz- Centraal woonhuis voor jonge echtparen Centrum-comité viert Koninginnedag De autobussen in Haarlem en omgeving Zes heidebranden op één dag leden- - Wij willen wel zeggen, dat wij er even van opkeken, toen wij vernamen, dat de brave Spaarnestad niet minder dan vier speelclubs telt. Dat verdorven oorden als Den Haag en Laren de roulette kenden, ontmoette bij ons een spijtig begrip, maar dat onder de rook van Droste het „Rien ne va plus" zou weerklinken, vervulde ons aanvankelijk met ongeloof. En nochtans is het zo en wij konden er niet meer aan twijfelen, toen wij uitgenodigd werden door de Haarlemse Coöperatieve Amusements club „a l'Espoir", om een avondje te ko men spelen. Al wijst de naam Coöperatieve Amusementsclub niet in de richting van kostbare zonde. Dit alles was dan de reden, waarom wij dezer dagen ons met kloppend hart bega ven naar de Paarlaarsteeg, waar dit Haar lemse Casino gevestigd is. Er braafjes van uitgaande dat alle amusement in Haarlem te acht uur des avonds een aanvang neemt en niet Haantje de Voorste doch slechts roulette willende spelen, beiden wij om half negen aan. Dit was nochthans een misrekening, want de charmante dame, die ons van bovenaan de trap een welkom toeriep, verklaarde, dat het spel gewoon lijk pas tegen half één begon. Wij vonden dat een fijn zondig trekje en hielden ons in een naburig café enige uren bezig met popelen in afwachting van het passeren van het middernachtelijk uur. Enige lichte verversingen later was het dan zover. Moeder Haarlem sliep en wij, haar zoon, slopen teneinde haar niet te wekken zachtjes langs de huizen, op weg naar het kattekwaad, dat op uitoefe ning wachtte. De maan stond ironisch aan de hemel naar ons te kijken en een politie man oogde ons wantrouwig na, toen wij door onze perfecte zelfbeheersing zijn arg waan wekten. Maar in ons binnenste woel de het, mogen wij wel zeggen. De zonde lokte. Zo slopen wij dan de Paarlaarsteeg in en belden met kloppend hart aan. De deur ging onder het lichte zoemen van de elec- trische inrichting open en vol verwachting bestegen wij de trap naar de eerste étage, waar wij wederom door de charmante jongedame werden ontvangen. In onze ge dachten zagen wij reeds het intérieur van de club. Een stemmige atmosfeer van ver fijnde luxe, het bescheiden knallen van champagne-kurken, de geur van het par fum „Tabou", heren in rok en dames in décolleté rondom het groene laken, die met hetzij achteloze hetzij hartstochtelijke ge baren aan het spel deelnamen. „Gaat u binnen", zei de jongedame en wij trokken onze das wat rechter aleer wij de deur openden. Old-finish Het was een lichte teleurstelling. Een ADVERTENTIE KLEECER- MAKERJ GERARPA VAN DEC. W TÉL.10730 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 April 1951 ONDERTROUWD: 20 April, N. van Duu- ren en A. F. Waleveld. BEVALLEN van een zoon: 19 April, H. van der WurffOostrom; M. Bosgraafde Jong; C. C. Albersde Ridder; W. Heke laarvan Veldihuyzen; 20 April, M. Staats Marchand. BEVALLEN van een dochter: 18 April, B. de VriesSluiter; 19 April, A. H. Herman —Buurman; 20 April, J. W. van der Mannen Wijchers; G. Stam—Geelen; E. van den BergStam; G. H. Vreulinkvan Staveren; M. M. C. NunninkVissers; E. S. M. Neeven Lichtleitner. OVERLEDEN: 17 April, A. Govers, 71 j., Graafschapstraat; 18 April, A. ter Haak, 41 j„ van Keulenstraat; 19 April, S. M. Koper— Niemeier, 87 j., Brederodestraat; W. Vissers —van den Berg, 58 j., Gruttostraat; A. F. C. Melchior, 10 m., Gen. Bothastraat. ADVERTENTIE vrolijk snorrend gashaardje, een spinnende kater op de leuning van een old-finish- fauteuil, krantenhangers waarop enige elkander nazittende kabouters waren af gebeeld, vaasjes met fleurige narcissen en gehaakte kleedjes alom kenmerkten de salon nauwelijks als een oord van exclu sieve verdorvenheid. „Gebruikt u suiker en melk in de koffie?", vroeg de gastvrou- we bovendien. Maar terwijl wij deze bittere pil nog zaten door te slikken, zagen wij in de ach terkamer onder het licht van zo'xi echt gezellige huiskamerlamp dan toch maar het groene kleed van een echte roulette. Wij werden vervolgens voorgesteld aan de aanwezige bestuurder, die ons mededeelde, dat het hier een philantropische instelling betrof, aangezien het saldo van de bank aan het einde over de spelers werd ver deeld. Op onze mening dat zijn kansen op een groot fortuin dan toch wel gering wa ren, deelde hij mede reeds ruimschoots rijk genoeg te zijn, een verrassende ver klaring in tijden als deze. Daarna schikten wij ons recht gezellig met z'n zessen om de tafel: de eerderge noemde bankhouder, zijn in het rood ge klede echtgenote, een wat kalende jonge man, die voortdurend lachte omdat hij schik in het leven had, de charmante jon gedame, die ons open had gedaan en een heer op leeftijd, die een solide indruk maakte als kwam hij uit de komenijs- branche. Wij deden allen een gulden in de bank, „Lappen" heet dat om onaanwijs bare reden, kochten voor een gulden fiches en alla, daar kon het spel beginnen. Maar eerst namen wij allemaal nog een kopje koffie. Vermetel spel Het was ons wel duidelijk geworden, dat hier geen torenhoge verliezen te lijden waren en daarom zetten wij vermetel in met vijftig cent op rood en een kwartje op de transversaal van 1 tot en met zes. De volgende ronde hadden wij dus nog een kwartje over. En toen de bankhouder voor de derde maal „Maakt uw spel" riep in een loffelijke poging om de Nederlandse taal ook in de sport in te voeren, waren wij aan onze tweede gulden toe. Wij wil len u niet vervelen met een complete op somming van onze successen, maar genoeg zij, dat ons spel eer. afwisselend karakter droeg. De ene keer verloren wij weer 'es, de volgende keer verloren wij. De ene maal weinig, de andere veel. Tegen half twee, toen ons verlies en onze slaap om de voorrang streden, begon men grover te spelen. Ieder nam een glaasje port en de inzetten stegen tot stoutmoedig heden als twee kwartjes. Alleen de be stuurder-bankhouder had echter succes. Hij zette voortdurend maar op nummer vijf en dat nummer kwam er vier maal uit. Daarop zei hij: „De bank is gesprongen" maar dat zal wel overdreven geweest zijn, want er was geen barstje in te zien. Om half drie schrokken wij wakker door de stilte, want het spel was afgelopen. Wij waren nogal slaperig geworden van dat voortdurende wachten, tot het balletje in het vakje was gerold. Een sensationeel spel is de roulette namelijk niet. Wij geraken bij ganzeborden eerder in opwinding. Beneden aan de deur namen wij af scheid van de bankhouder. Zijn gezicht stond ineens droevig en hij zei: „De Haar lemmers zijn geen roulette-spelers". Toén wij weer door de Grote Houtstraat liepen, stond de maan met een voldaan ge zicht boven de oude geveltjes en keek ons sarrend aan. Dat was geen wonder, want niemand is beter dan de maan in een posi tie om waar te nemen, dat de zonde altijd tegenvalt, omdat deze zo schrikbarend ver velend is. En voorts incasseert zij al het geld, dat er aan gespendeerd wordt. W. L. B. Hét gemeentebestuur van Amersfoort heeft aanstaande echtparen de suggestie gedaan zich te verenigen. Met het bestuur kan men dan besprekingen openen over de eventuele stichting van een centraal woon huis. Op deze wijze hoopt men de nood onder de jonge mensen, die willen trouwen en geen huis kunnen vinden enigszins te lenigen. Er zal misschien van de deel nemers een klein geldelijk offer worden ge vraagd. Neemt mettertijd de woningnood af, dan wil men het centrale woonhuis gebruiken voor een tehuis voor ongehuwden. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals Apotheek, telefoon 11180. Ds. Van Arkel blijft in Haarlem Ds. J. A. van Arkel, Gereformeerd pre dikant te Haarlem heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam-Charlois. ZIJN LEVENSGEVAARLIJK. Door electrische stroom gedood Delden, 18 April - Tijdens werkzaamheden met de stofzuiger raakte gistermiddag de 20-jarige R. B. te Delden de waterkraan aan, waardoor zij, doordat de stofzuiger defect was, de volle stroom door haar lichaam kreeg. Na van de kraan bevrijd te zijn, is zij enige tijd later overleden. Wij repareren ze onder garantie. Spaarne 3, Telefoon 17G96 - 16990 Gen. Cronjéstraat 43 Kruidbergerweg 51, Santpoort Op de Koninginnedag wandelen de leden van de Sint Jorisband en van de band van het Nederlandse Padvindersgilde weer vroeg door het centrum der stad en hier mee worden de feestelijkheden van het Centrum-comité van het Haarlems comité van Nationale Feesten ingeleid. Van het balkon van het Stadhuis zal om half acht bazuingeschal klinken. Om kwart voor acht maakt de Haarlemse Politie Kapel een tocht door de stad. De gebruikelijke aubade begint om negen uur op de Grote Markt. Bijna vijfduizend leerlingen van de Haarlemse lagere scholen komen daar bijeen. Daarna trekken de kin deren naar enkele gebouwen, om het feest te vieren en in de stad zullen des morgens enkele concerten worden gegeven. De Haarlemse Politie Kapel speelt van elf tot twaalf uur op de Grote Markt. Een hoogtepunt van de viering in het centrum is het optreden van het uit 110 man bestaande corps van het Belgische Gidsen Regiment. De militairen vertrekken om twaalf uur van Dreefzicht en wandelen naar de Grote Markt, waar de volksliede ren en de Gidsenmars gespeeld zullen wor den. Daarna volgt een officiële ontvangst door het Haarlemse gemeentebestuur. Het corps zal van kwart over vier tot zes uur een concert geven op de Grote Markt. Zowel op Koninginnedag als op d.e Be vrijdingsdag biedt het Centrum-comité gratis een concert en een schouwburgvoor stelling aan. Op 30 April geeft de Letter lievende vereniging J. J. Cremer om half drie een voostelling van „Liefdesduel". Des avonds is er een volksconcert in het Con certgebouw. waaraan medewerking ver lenen het Toonkunst orkest, onder leiding van Marinus Adam, de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap", dirigent Jac. P. Loorij, de pianist J. P. Huges en de Kamer-opera „Camarata".Het geheel staat onder auspiciën van de heer P. Vin cent, directeur van de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Van acht tot twaalf uur bestaat er ge legenheid op de Grote Markt om te dansen. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT 10— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Komende veranderingen Het zal niet lang meer duren of in Haarlem en omstreken zullen alleen één- mansbussen rijden. De N.Z.H.V.M. was er reeds toe overgegaan om op enkele lijnen dit systeem in te voeren, maar nu zullen ook de overige volgen. Op lijn 5 zullen met ingang van 20 Mei.de éénmansbussen gaan rijden. Dan blijven lijn 1 en 2 nog over met tweemansbedie ning, maar die volgen in het najaar toch ook. De directie deelde ons mede, dat de fi nanciële uitkomsten van het bedrijf tot deze bezuinigingsmaatregel geleid heb ben. De personeelslasten lopen zó sterk op, dat die te zwaar op het bedrijf gaan druk ken. Dezelfde ondervindingen zijn in andere steden opgedaan, zodat ook daar éénmansbussen rijden. Het vorige jaar werd door de directie der N.Z.H.V.M. medegedeeld dat het ver voer op de buslijnen in Haarlem en om streken verminderde. Aan dit verschijnsel is thans een einde gekomen, de vervoers cijfers blijven de laatste tijd vrijwel sta- tionnair. Wij wezen de directie er op dat het te verwachten is, dat het rijden met éénmans bussen op de lijn Haarlem-Heemstede op de forensen-uren moeilijkheden zal opleveren. Zou het niet mogelijk zijn de tweemans bediening op de sper-uren te handhaven? Het antwoord was: Dat gaat niet. Als wij 's morgens van 7 tot 9 uur en 's middags van 5 tot 7 uur conducteurs op dat traject zouden laten rijden, hebben die mensen een arbeidsdag van slechts vier uur. Dat is te oneconomisch, want voor de andere uren hebben wij voor die conducteurs dan geen werk. Het is bovendien nodig om op lijn 2 een beperking te gaan invoeren. Met ingang van de Zomerdienstregeling wordt er op die lijn niet gereden op gedeelten van de morgen en van de avond. De bussen vallen uit wat de richting Haarlem-Heemstede betreft van 8.3012 uur 's morgens en na 20.30 uur 's avonds. Alleen blijft er op die uren een Va uursdienst. op de Glip rijden. Het doortrekken van de lijn naar Benne- broek is nog in studie. Tariefwijzigingen Met ingang van 1 Mei worden er op de lijn HaarlemLeiden meer tariefspunten ingevoerd. Dit heeft tengevolge dat voor enkele trajecten do prijs iets lager wordt. Het is nodig dat de prijs voor doorgaande abonnementen en weekkaarten met 1 Mei verhoogd wordt. Onder doorgaande abon nementen wordt verstaan een combinatie van lijnen, bijvoorbeeld HeemstedeAm sterdam en Haarlem-NoordAmsterdam. Toerwagens De N.Z.H.V.M. Iaat acht grote autobussen (die niet aan het autobussenpark dat in Haarlem en omgeving rijdt onttrokken worden) ombouwen tot toerwagens. Eén dezer bussen is al klaar, hij ziet er in zijn grijze kleur met blauwe bekleding smaak vol uit. De andere zeven wagens volgen spoedig. Die toerwagens zullen verhuurd worden voor het maken van tochten in binnen- en buitenland. Niet minder dan zes maal moest de Veluwse bosbrandweer Vrijdag in actie komen om heidebranden te blussen. Dat gebeurde achtereenvolgens te Olden- broek, Wezep, Milligen, Speulderheide, Nunspeet en Velp. De harde Oostenwind is oorzaak dat de heide reeds nu kurkdroog is. Men zij dan ook voorzichtig met vuur. Het was aardig koud buiten. Rick en Bunkie waren uit school thuis gekomen en ze zaten lekker bij de snorrende kachel in de kamer. Hun huiswerk hadden ze al afgemaakt, dus ze mochten wel een boek lezen. Oepoetie was nog niet thuis, die had al gezegd, dat hij wat later zou komen, omdat hij nog even naar een vriendje moest om iets te halen. „Iets lekkers!", had hij geheimzinnig gezegd. Nu hoorden ze zijn stappen al op de trap. Hij kwam binnen. Bunkie liep hem tegemoet. „Kijk eens!", lachte Oepoetie. „Raadt maar, wat ik hier heb?" Hij had een grote papieren zak in zijn hand, die hij omhoog hield. Maar Rick en Bunkie konden het niet raden. Toen pakte Oepoetie de zak uit. Wel vijftig tamme kastanjes rolden er uit. „Kun je die eten?", vroeg Bunkie. „En of', zei Oepoetie. „Maar we eten ze zo niet op, want dat is niet lekker. We gaan ze poffen op de kachel!" En dat deden ze. De kastanjes werden op het deksel van de kachel gelegd, en dan begonnen ze te piepen. Weldra waren ze goed en konden ze gepeld worden. En lekker dat ze smaakten! „Alles goed in Hollywood" (Rembrandt) is in zoverre een welkome variant op het overbekende technicolor-showfilm-thema, dat Hollywood ditmaal een voorzichtige hand in eigen boezem stak cn zelfs op milde wijze de spot drijft met zichzelf en al de valse romantiek waarmee de Amerikaanse film industrie omhangen is. Via een cafetaria dienstertje met l'ilmroem-aspiraties gunt de camera ons menig kijkje in de glamor-keu- ken en al de andere rariteiten-verzamelin gen waaruit Hollywood bestaat, inclusief zijn wonderlijke bevolking van opgejaagde „sterren", neurotische regisseurs en hon gerige figuranten. Ondanks de „hulp" van een tweetal beroemdheden (met kostelijke zelfspot vertolkt door Jack Carson en Den nis Morgan) wordt het cafetaria-meisje (Do- ris Day) zelfs als een toekomstig filmtalent ontdekt, maar haar ervaringen in het Holly- woodse gekkenhuis hebben haar inmiddels zo ontnuchterd, dat zij tenslotte toch maar liever naar haar geboortedorp en haar plat telandse verloofde terugkeert. Met de lied jes is men ditmaal minder gelukkig geweest, maar een extra attractie vormen de talrijke minuscule bijrolletjes, waarin o.a. Gary Coo per, Jane Wyman, Joan Crawford, Enroll Flynn en Danny Kaye (als spoortrein!) voor menig lachsalvo zorgen. H. C. Moord uit genade (L u x o r). Rechter Cook is een voortreffelijk huisvader, een liefhebbende echtgenoot cn een strenge rech ter. Hij houdt in de rechtszaal slechts reke ning met de wet en niet met de gemoeds toestand van de verdachten die voor hem staan. Een jonge advocaat, die genegenheid voor de enige dochter van rechter Cook heeft opgevat, denkt daar anders over en weet zijn aanstaande schoonvader ervan te overtuigen dat hij het bij het verkeerde einde heeft. Zo ver komt het echter pas als de rechter zelf in het verdachtenbankje staat, beschuldigd van moord op zijn echt genote. Een moord gepleegd uit medelijden, om zijn vrouw te verlossen van de ondrage lijke pijnen, die het gevolg zijn van een ongeneeslijke ziekte. Bij het onderzoek blijkt echter dat de vrouw reeds dood was, voordat haar man het ongeluk, dat een einde aan haar leven moest maken, veroorzaakte. De rechter wordt dan ook vrijgesproken. In deze film wordt de innerlijke strijd die de rechter voert, voor dat hij tot zijn daad komt, beklemmend weergegeven. Zij geeft echter nauwelijks een antwoord of de vraag of doden uit medelijden gerechtvaardigd is. „Moord uit Genade" is overigens een fascinerende rol prent geworden, die tot het einde boeit. L. v. B. Dakota (Spaarne) Dit is een boeiende avonturenfilm geworden, waatbij het accent helaas wat al te nadrukkelijk op de sen satie is gelegd. Het verhaal speelt in de jaren na de Amerikaanse vrijheidsoorlog. En wanneer men al mocht denken dat het ein de van die strijd ook het einde van wapen gekletter betekende, heeft men het mis, want de eigenaren van grote landerijen grijpen onmiddellijk naar geweren en revol vers als hun bestaan in het gedrang schijnt te komen door de aanleg van een grote spoor lijn, waarvoor zij een deel van hun bezit tingen moeten afstaan. De botsingen die veelvuldig voorkomen, worden veroorzaakt door schurkachtige individuen die eerder het vermeerderen van hun kapitaal dan het aan leggen van een solide spoorbaan voorstaan. Vooral de bonafide spoorwegmagnaten on dervinden daardoor een hole reeks moeilijk heden. De held van „Dakota" John Wayne, weet de zaken echter in het reine te bren gen en dat levert hem, behalve de goodwill van de landeigenaren, een lieftallig meisje op. L. v. B. Die Nachtvvache (Frans H a 1 s) De Duitse filmindustrie heeft na de oorlog enige rolprenten voortgebracht die de aandacht welke zij kregen, ongetwijfeld verdienden. Wij denken hierbij aan Berliner Ballade en Affaire Blum. Harold Braun heeft thans een film ver vaardigd die opnieuw vertrouwen in de Duitse cinematografie schenkt: Die Nacht- wache. Deze film stelt de geestelijke noden en de godsdienstige problemen van de na oorlogse jaren in het licht en dat op een manier die wij eenvoudig van opzet en sterk ontroerend zouden willen noemen. Ze is onge kunsteld, zonder valse sentimenten, en rijk aan gevoelige scènes die diepe indruk maken. De oecumenische gedachte wordt treffend gesymboliseerd in de onbaatzuchtige vriend schap van een dominé en een kapelaan, die zich in hun geestelijk ambt geplaatst zien tegenover een wereld die elk godsvertrou wen mist. Beiden vechten tegen het wan trouwen dat velen in hun Schepper hebben. De dominé houdt een vrouwelijke arts voor ogen dat de zin van het leven, ook na de smartelijke slagen, blijft bestaan en de kape laan tracht een oude vriend uit de wereld oorlog weer op het goede pad te krijgen. Als de dominé na het verlies van zijn dochterje zelf het vertrouwen in God schijnt te ver liezen, weet hij deze crisis te boven te komen. Er zit dramatiek in die Nachtwache, maar er zijn evenzeer fragmenten die voor deze dramatiek een tegenwicht vormen. Deze film getuigt van vakmanschap en is de aandacht ten volle waard. L. v. B. „De Val van Berlijn" (City). In onze filmrubriek bespraken wij destijds bij de Nederlandse première dit Russische cinema tografisch voortbrengsel reeds uitvoerig. Het is een film die zowel wat tendens als kwaliteit betreft, evengoed in Hollywood zou zijn kunnen gemaakt, met dit verschil dat er dan waarschijnlijk toch wel een ietsje meer men selijke bezieling in zou zijn te bespeuren geweest. En natuurlijk zouden er dan andere personen belachelijk en andere zaken be wonderenswaardig in zijn afgetekend. Jammer genoeg is in deze film het tradi tionele Russische talent om „grote" films te maken, achterwege gebleven, wat echter niet te verwonderen is wanneer men nagaat aan welke enge propagandistische beper kingen dat talent zou zijn gebonden geweest. Wanneer men deze film kan beschouwen met BINNENLAND Een der bekendste rozenkwekers van ons land, de heer Ch. T. M. van Rossem, is te Naarden in de leeftijd van 53 jaar over. De strafzaak tegen dr. A. B. de V, destijds directeur van de Stichting Neder'! lands Kunstbezit, is geëindigd door buiten, vervolgstelling van de betrokkene door de Haagse rechtbank. Gedurende het Festival of Britain zal het voor verenigingen en bedrijven mogelijk zijn bij de groepsreizen naar Engeland onder bè. paalde voorwaarden gebruik te maken var. een collectief paspoort. Het paspoort moet voorzien worden van een visum van het Britse visumbureau, Wassenaarseweg 25 te Den Haag. Dc Koninklijke Nederlandse Verenig!^ voor de Luchtvaart zal vijf Nederlands? jeugdige luchtvaart-enthousiasten mogen uit. 'kiezen om op uitnodiging van de Amerikaan, se Civil Air Patrol van 28 Juli tot 16 Augus- tus in Amerika te vertoeven. Evenals vorige jaren geeft de P. T. T, ook dit jaar een serie postzegels met toeslag uit, waarvan dc opbrengst aan instellingen met een cultureel of sociaal doel ten goede komt. Dit jaar worden de zegels uitgegeven in vijf waarden, die alle een afbeelding dra gen van oude kastelen in Nederland. Ruim 28 ton tentoonstcllingsgoedcren, af. komstig van 73 Nederlandse bedrijven, welke deelnemen aan de Canadian International Trade Fair die vart 28 Mei tot 8 Juni te Toronto wordt gehouden, vertrekken Maan dag met de Prins Willem III uit de Rotter- damse haven naar hun plaats van bestera ming. De gemeenteraad van Castricum heef', besloten bij wijze van proef gedurende een half jaar een weekmarkt in te stellen voor gebrtiiks-, verbruiks- en genotsartikelen. Dc Sociaal-Economische Raad heeft zijn vijfde openbare vergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. mr. F. de Vries Vastgesteld werd een verordening tot toe kenning van een vacantietoeslag voor het personeel van het secretariaat. Deze vacantie toeslag gaat iets verder dan de rijksregeling Een voorstel van een der leden om niet ver der dan de rijksregeling te gaan, werd ver worpen met 28 tegen 7 stemmen. Nabij de Reigerswegen in de buurtschap Wormen heeft een bulldozer tien kistjes ieder inhoudende 12 luchtdoelgranaten, ui! de grond gehaald. De Mijnopruisningsdienst te Barneveld heeft de projectielen wegge haald en zal een nader onderzoek op hel terrein instellen. HAARLEM EN OMSTREKEN Die man, die een bromfiets heeft ge stolen, geven wij geen kans. Hij zal wel ge pakt worden, en wat zal het gevolg zijn': In de naam schuilt het voorteken, zeiden de oude Romeinen al (ofschoon zij geen Neder lands kenden) en daarom plegen de meer intelligente fietsendieven zich ook ais regel van het stelen van bakfietsen te onthouden. Dc 54-jarige Haarlemse losvverkman P. C. J. R. raakte Vrijdagmorgen op ,,'t Kalfje" aan het Prinsen Bolwerk te Haarlem be kneld tussen twee vrachtwagens, toen hij de kabel die deze twee wagens verbond wild" losmaken en de chauffeur van één van de auto's iets achteruit reed. Hij kreeg een sleutelbeenfractuur en kneusde enige rib ben. R. is naar het Grote Gasthuis overge bracht. Op het Kennemcrplein te Haarlem li Vrijdagmiddag om kwart voor één een ge parkeerd staande motor door een onbekende auto aangereden. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de Verkeerspolitie aan de te melden bij de Verkeerspolitie aan de Smedestraat. De inspecteur van 's-Rjjks belasting» mr. G. J. H. Vormer, toegevoegdaan het hoofd van de inspectie der belastingen te Amsterdam, is verplaatst naar Haarlem toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen 2e afd. alhier. ADVERTENTIE r Waarom tijd verliezen door buitens huis les te nemen? Maak het U ge makkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd „bij de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, tevens voor Frans, Duits en Engels en Ne derlands M.O.A. Wiskunde M.O. en Boekhouden M.O. Ons nieuwe pro spectus geeft U alle inlichtingen. V. een nuchter besef voor de omstandigheden en ontwikkelingen waarin zij gemaakt is, kan men er overigens nog wel door geboeid worden. J. Hyena's van de weg (Pal ace). V hebben altijd gedacht, dat het beroep van grossier in groenten en fruit van de mees: eerzame aard was, maar deze mening ia althans wat de Verenigde Staten betreft, door deze film radicaal gewijzigd. Op de groentemarkt in deze film zijn moord en doodslag, diefstal en oplichting tenminste schering en inslag, wanneer het er om gaat een voordelig handeltje te maken. Het ver haal wordt overigens na een uitermate zwak begin, niet slecht verteld. En een vermeldinf met lof gaat naar de Italiaanse Valentim Cortesa. die als het meisje van de vlakte, aanvankelijk handlangster is van een gewe tenloze grossier, maar naderhand haar hart verliest aan het slachtoffer van diens prac- tijken, een diepe indruk maakt. Een voor treffelijke rol. W. L, B. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) li) Allemachtig, ik geloof, dat je gelijk hebt. Maurice haalde even diep adem. Iemand is waarschijnlijk van de brug gevallen, zou ik zeggen en met de eb hierheen gedreven. Dat kan gemakkelijk genoeg gebeuren, vooral als een man een druppeltje te veel op heeft. Wat doen we? Kunnen we er langs varen? Nee, dat gaat niet. Brengt u de boot maar vlak langs de kant, dan gaan we hier aan wal. Zonder tegenwerpingen volgde Maurice deze instructies op en met haar neus in de modder, kwam de „Eekhoorn" tot stilstand op enige meters afstand van de lage zee wering. Nobby pakte met een snel gebaar het loshangende eind van het meertouw en sprong aan wal. Maurice was een seconde later naast hem en met enige vlugge handgrepen werd de boot vastge legd aan een korte meerpaal. Een ogen blik later snelden de beide mannen langs de oever naar de plek, waar het lugubere lichaam in het water dreef. Het slachtoffer leek goed gekleed en dreef voorover in het water midden tussen dicht opeen groeiende waterplanten, op enige afstand van de oever. Het had kennelijk al geruime tijd zo in het water gelegen en iedere hoop, dat de man nog leefde, vervloog bij de eerste aanblik. We hadden het wel wat kalmer aan kun nen doen, zei Nobby, terwijl hij zijn pet achterover schoof en zijn voorhoofd af veegde. We kunnen niet veel meer voor de arme kerel doen, dan hem uit het water vissen. Geef mij de haak eens aan, ik kan er geloof ik wel bij. Maurice was op een uitstekend stukje modder gaan staan, dat hem een wankele standplaats bood. Uitglijdend en heen en weer balancerend, begon hij aan het lugu bere werk en bij de derde poging wist hij de haak in de Weren van het slachtoffer te haken. Heel voorzichtig trok hij het lichaam uit de dichte waterplanten, en langzaam, centimeter voor centimeter, kwam het in zijn richting. Een ogenblik later stonden de beide mannen vol ont zetting te kijken naar het ontzielde lichaam, dat aan hun voeten op de oever lag. Een verdronken mens levert nooit een aantrekkelijke aanblik op en deze maakte geen uitzondering. Toch was er ondanks de blauwe lippen en de openhangende mond nog een spoor van mannelijke kracht op het vertrokken gezicht waar te nemen, I dat zelfs de dood niet goed had kunnen uitwissen. Deze man was bij zijn leven ongetwijfeld een krachtige persoonlijkheid geweest met een sterk karakter. Het ge zicht was stoer en hard en had resolute trekken, terwijl de tanige gelaatskleur op een leven in de open lucht wees. Het haar was diepzwart en overvloedig. Hij ziet er uit als iemand, die z'n mannetje stond, zei Maurice, en zijn af keer overwinnend, boog hij zich voorover voor een nadere beschouwing. Heb je er enig idee van, wie het kan zijn? Nee, hij is een volkomen onbekende voor mij. Nobby schudde zijn hoofd. Het lijkt me een vreemdeling, te oordelen naar zijn uiterlijk. Dat dacht ik ook al. Spaans of Ita liaans waarschijnlijk, hoewel je op zijn donkere uiterlijk niet helemaal af kunt gaan. We kunnen het best z'n zakken even nakijken, of er misschien iets van een identiteits-bewijs in zit. Een zorgvuldig onderzoek van 'smans doorweekte kleren bracht een wonderlijke verzameling voorwerpen te voorschijn, waarbij een gouden horloge, een tabakszak, een aansteker en de resten van een groot pak met vlees belegde boterhammen. Er was echter geen spoor van geld of iden titeitspapieren, en nadat hij zich er van overtuigd had, dat hij niets had overge slagen, richtte Maurice zich overeind met een misnoegde frons op zijn gezicht. Héél merkwaardig, merkte hij op. Zó merkwaardig, dat ik het een beetje ver dacht begin te vinden. Gelooft u, dat iemand hem in het water geduwd heeft?, vroeg Nobby met opgetrokken wenkbrauwen. Het hele geval staat me niet aan. Be hoorlijk geklede mannen wandelen niet zonder een cent op zak rond. Bovendien, als hij een vreemdeling zou zijn, war maar hij uitziet, dan zou hij een pas bij zich dragen of een ander officieel identiteits bewijs. U hebt gelijk, het is een raar geval. Nobby keek in de richting van de „Eek hoorn". Wat zou u er van zeggen als we de boot hier lieten liggen en bij de brug trachten te liftenDan zijn we snel ler in het dorp terug dan wandelend. Dat is geen gek idee. Maar één van ons moet hier achterblijven. Dat komt in orde, meneer. Gaat uw gang maar. Ik vind het niet erg om hier te blijven. Maurice knikte hem toe en verdween langs het ruwe oneffen voetpad. Nu de eerste schok van de ontdekking voorbij was, begon een intense nieuwsgierigheid zich van hem meester te maken. Alles, wat een probleem opleverde, had altijd zijn belangstelling en de vondst van een ver dronken man in een eenzame kreek in het Essexse landschap was zeker iets, dat om een nadere verklaring vroeg. Zoals de zaak zich tot dusverre liet aanzien, waren er heel wat onaangename mogelijkheden denkbaar. Hij liep een hekje door en kwam op de grote weg. Op dat moment hoorde hij een claxon en even later kwam er een klein, ietwat wankel uitziend autootje om een bocht van de weg aanrijden; het stopte on middellijk, toen de bestuurder Maurice's opgestoken hand zag en tot zijn grote ver- x-assing bleek deze bestuurder niemand anders dan Samuel Pullen te zijn. U maakte me aan het schrikken. Ik dacht dat u iemand van de politie was. De groenteboer grinnikte en maakte het por tier open. Wilt u meerijden naar Toles- ford? Ja, heel graag. Maurice installeerde zich. Ik moet Joe Moggridge te pakken zien te krijgen en hem aan het werk zetten. Wat is er aan de hand? Nobby en ik hebben zo juist een lijk gevonden. Het dreéf in het water, even voorbij de brug. Een lijk! riep Pullen verschrikt uit. Wie is het? Iemand van hier? Ik geloof het niet. Het is een grote, zwartharige kei-el van een jaar of veex-tig. Hij ziet er meer als een buitenlander dan als een Engelsman uit. Aha, misschien is het één van die Polen, die hier in de buurt zitten. Ze ma ken zich liever van kant dan dat ze naar hun land terugkeren. Het is mogelijk. Zijn metgezel knikte ex-nstig. Er werken er hier een stuk of zes bij Mason aan de andere kant van Melchester; De man zag er een beetje te goed gekleed uit om een boerenarbeider te zijn, wierp Maurice tegen. We zullen maar af wachten, wat de politie er van zal zeggen- Ik neem aan, dat die hem wel thuis zal kunnen brengen. Ze reden voort in het x-ammelende w* gent je en op de hoofdweg naar Melchester gekomen, sloegen ze af in de richting var. Tolesford. Het huisje van Moggridge, dat tevens als politiepost dienst deed, lag ia een keurig verzox-gde tuin. Het was gel aan de uiterste gx-ens van het dorp en toes ze naderbij kwamen, kregen ze onmiddel lijk de brede figuur van de politieman, die zich in de open deur behaaglijk in het zonnetje koesterde, in het oog. Met knar sende remmen hield het wagentje vlak voor hem stil. Hallo Sam!, riep hij. Goedendag meneer Wentworth! De politieman kwam langzaam op hes toelopen. Waarmee kan ik u van dienst zijn?, vroeg hij, toen de beide mannen uit stapten. Er is werk voor je aan de winkel antwoordde Maurice. Er is iemand ver dronken in de Salcot-kreek. Nobby Clari en ik hebben de arme man gevonden tus sen de waterplanten en enige afstand vau de brug. Moggx-idge klikte met te tong. Zo, zo, dat is niet zo best. Bent u er zeker van, dat hij niet meer leeft, meneer Absoluut zeker. Ik zou zeggen, de hij al een uur of wat in het water had g6* legen. Kon u hem identificeren? (Wordt vervolgdl

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6