Uit de Ned. Hervormde Kerk „Bloemenheuvel" als tijdelijk kinderhuis ZATERDAG 21 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Fusie van orkesten in een nieuw stadium Stichting Hefschroefvliegtuigen staakt werkzaamheden Kettingbrieven zijn niet van het Rode Kruis Plannen voor een Vrouwen monument te Semarang Tegen ex-hoofdwachtmeester dertien jaar geëist Ophokplicht voor postduiven Luchtpost voor Nieuw Guinea Maleis Geen doorberekening van de 5 pet. bij de landbouw Bij de spaarbanken werd in 1950 meer terugbetaald dan ingelegd C.N.V. wenst prijsbeheersing Teerpot in brand bij conservenfabriek Santpoort Tegenstanders van de nieuwe Kerkorde Bloemendaal De opheffing der z.g. M.M.A.-bedrijfsorganisaties Lid van „Jagdkommando" komt voor Bijz. Strafkamer Haarlem Maastricht breidt zich uit Heemstede Lisse SCHEEPVAART Wij hebben al medegedeeld dat de kin deren, die nu nog door Sociale Zaken van Haarlem ondergebracht zijn in het Wilhel- niinapark te Haarlem, maar die dat huis uiterlijk 1 Mei verlaten moeten omdat dit gevorderd is door de eigenaar (de Koor school), onderdak zullen vinden in „Bloe menheuvel" te Bloemendaal. De medewerking die het gemeentebestuur van Bloemendaal in deze aangelegenheid verleent, wordt door Haarlem op hoge prijs gesteld. Voorlopig is het „Kinderhuis Haarlem-Zuid" nu voor slechts 6 maanden onderdak, maar wij vernamen dat men niet te veel betekenis moet hechten aan die ter mijn. Het is wel zeker dat de gemeente Bloemendaal er de eerste tijd (vermoede lijk zelfs de eerste jaren niet!) niet aan kan denken om dit buiten te verbouwen tot raadhuis. Het is aan te nemen dat de kin deren er kunnen blijven tot eenmaal de ge meente Bloemendaal het gebouw zelf nodig heeft. „Bloemenheuvel", schitterend gelegen aan de Bloemendaalseweg, heeft aan de achterzijde een mooie grote tuin. Dit is voor een kinderhuis iets dat niet genoeg ADVERTENTIE De eventuële fusie van het Residentie Orkest met het Rotterdams Philharmonisch Orkest is, naar de Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in de Vrijdag avond gehouden raadsvergadering mee deelde, in een nieuw stadium gekomen doordat de zetel van de Nederlandse Opera niet naar Den Haag zal worden verplaatst. Op de voorgrond had gestaan, dat het door samenvoeging verkregen orkest, wat om vang en salariëring betreft, op één lijn zou kunnen worden gesteld met het Concert gebouw Orkest. Thans is er een nieuwe situatie ontstaan. Deze wijziging van de plannen heeft er toe geleid, dat het bedrag van 209.000 dat, gebaseerd op de gedachte van overplaat sing der Opera naar Den Haag èn fusie der beide orkesten, al voorlopig op de be groting was uitgetrokken, thans promemo rie moet worden geboekt. Intussen is de kwestie van de instand houding van het Residentie Orkest niet alleen een zaak van gemeente, maar ook van het rijk. Afgewacht dient te worden wat de besprekingen, die dienaangaande worden gevoerd, zullen opleveren. Gebrek aan kapitaal De Stichting Hefschroefvliegtuigen zal haar werk wegens gebrek aan werkkapitaal moeten staken. Haar doel. het onderzoek van de mogelijkheden van het hefschroef- vliegtuig, is in hoofdzaak bereikt. Het hefschroefvliegtuig dat de stichting voor haar onderzoekingen in 1946 heeft gekocht, is op 19 September bij een onge val beschadigd. Het zal binnenkort geheel hersteld zijn en dan vermoedelijk aan een binnenlandse instantie worden overgedaan, die een nuttig gebruik van het toestel zal kunnen maken. De stichting had een werkkapitaal van ƒ500.000,tot haar beschikking. Deze som is bijeengebracht door het ministerie van Verkeer en Waterstaat 90.000, de ministeries van Marine en van Oorlog (beide elk 70.000,het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening (ƒ70.000,het Nederlands instituut voor Vliegtuigontwikkeling 20.000.de K.L.M. (ƒ40.000,—), de P.T.T. 70.000), de Nederlandse Spoorwegen (ƒ40.000, en Frits Diepen vliegtuigen (ƒ30.000, De opleiding van het personeel in Ame rika en de aanschaffingskosten van het vliegtuig, de kosten voor gereedschappen en c!e rente hebben meer dan de helft van het werkkapitaal opgeëist. Aan verzeke ringskosten moest een vijfde gedeelte van het kapitaal worden besteed, aan bedrijfs kosten iets meer dan een vijfde deel. Proefvluchten uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen, Avio Diepen, K.L.M. en P.T.T. hebben uitgewe zen dat ons land te klein is om door middel van het hefschroefvliegtuig een belangrijke tijdwinst te boeken in vergelijking met de bestaande middelen van vervoer. Daar komt nog bij dat de capaciteit van de hui dige hefschroefvliegtuigen te gering is en de kosten daardoor in verhouding te hoog zijn. De laatste tijd circuleren zg. kettingbrie ven, waarin het Rode Kruis wordt ge noemd. De aanhef vermeldt: „Door bemid deling van het Rode Kruis ontving ik deze brief". Naar aanleiding hiervan verklaart het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis nadrukkelijk, dat noch het Ne derlandse Rode Kruis, noch een der inter nationale instanties van de Rode Kruis organisatie zich met het samenstellen of verzenden van kettingbrieven inlaten. gewaardeerd kan worden, want nu krijgen de kinderen daar een ideale gelegenheid om te spelen en te wandelen. In dat opzicht is dus van een verandering die een verbe tering is te spreken. Haarlem behoeft voor „Bloemenheuvel" slechts een huur te betalen van 250 per maand, een bedrag dat zeker hoger zou zijn geweest als het buiten van een particuliere eigenaar gehuurd zou moeten worden. Niet alle kinderen die nu in het Wilhel- minapark zijn gehuisvest kunnen in Bloe mendaal geplaatst worden, maar er behoe ven toch slechts enkelen opgenomen te worden in het Kinderhuis aan de Schoter singel. De Nederlandse Gravendienst in de Zuid westelijke Pacific te Bandoeng heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een monument voor de vrouwen, die in de jaren 19421945 waren opgesloten in de talloze Japanse kampen in en buiten Java; voor hen die na jaren van heldhaftig ge dragen ontberingen de overwinning moch ten beleven, maar bovenal voor hen, die de bevrijding niet meer meemaakten. Dit monument zal worden opgericht op het ereveld bij het vliegveld Kalibanteng te Semarang. De kosten worden geraamd op 100.000. Het ligt in de bedoeling een beroep te doen op bijdragen van particuliere zijde. Voor de Bijzondere Strafkamer te Arn hem heeft terecht gestaan de 49-jarige voormalige hoofdwachtmeester der staats politie A. B. R. Hij werd ervan beschuldigd, tijdens de oorlogsjaren te Amsterdam Hil versum, Loosdrecht en Heer (Limburg) vele verzetsstrijders en Joodse landgeno ten gearresteerd te hebben. Zeven zijner slachtoffers zijn gefusilleerd of in kampen omgekomen. Zijn voormalige chef, de ex-majoor bij de staatspolitie Kemper, verklaarde, dat hij tegen de initiatieven van verdachte niet op kon uit vrees voor ingrijpen van de Duitsers. In eerste aanleg was de verdachte ver oordeeld tot twintig j aren gevangenisstraf. De Raad van Cassatie verwees de zaak naar de rechtbank te Leeuwarden, die R. tot dertien jaar veroordeelde. De officier ging in cassatie, waarna de zaak naar de Arnhemse rechtbank werd verwezen. De officier achtte dertien jaar, gezien de ern stige provocaties waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt, te laag, maar daar zijn vroegere chef Kemper en enkele van zijn collega's reeds weer op vrije voeten zijn, wilde de officier zich bepalen tot het eisen van dezelfde straf. De verdediger, mr. J. Reuser, bepleitte clementie op grond van hetgeen de ver dachte sinds de bevrijding heeft doorge maakt. Naar aanleiding van klachten, die in enige districten van Zuidholland werden vernomen over de door de postduiven ver oorzaakte schade aan land- en tuinbouw- gewassen, is een bespreking gehouden tus sen de provinciale voedselcommissaris voor Zuidholland, de rijkslandbouwconsulenten voor Noordelijk en Zuidelijk Zuidholland, de Nederlandse postduivenhoudersorgani- satie en de Stichting voor de Landbouw in Zuidholland. Het resultaat van deze bespreking is dat in de periode van 20 April tot 1 Juni 1951 in Zuidholland de postduiven iedere dag zullen worden opgehokt tot des namiddags half zes. Wel mogen de duiven deelnemen aan de wedvluchten op Zaterdag en Zondag, doch na aankomst moeten zij weer tot half zes worden opgehokt. Met een vliegtuig, dat Woensdag 25 April van Schiphol via Darwin naar Sydney ver trekt, kan luchtpost-correspondentie voor Nieuw Guinea worden meegegeven. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk op 23 April te posten. In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft wethouder Van Zwijn- dregt Vrijdagavond tijdens het begro tingsdebat mede aan de hand van citaten uit buitenlandse kranten de mening van de heer Dettmeyer (VVD), dat de prestaties tijdens het Holland Festival niet boven het normale uitgaan, weer legd. De wethouder las eerst gedeelten voor van vex-slagen in het Engels. Toen hij aan de Franse bladen begon riep de heer Hovens (CPN): „Schei maar uit, ik snap er niks van". Later op de avond zei het communisti sche raadslid, dat de raad nu had kun nen horen, hoe de wethouder „de Maleise taal spreekt". „In 't nieuwe Reglement van Orde behoort te worden vastgelegd, dat buitenlandse taal in de raad moet worden weggelaten", aldus de heer Hovens, „want de raadsleden begrijpen er niets van". Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft het standpunt bepaald dat de georganiseerde landbouw inneemt met betrekking lot de doorberekening van de stijging der grondstoffenprijzen en van de loonsverhoging van 5 "/o. Voor tal van agrarische producten kan geen sprake zijn van doorberekening, omdat voor deze pro ducten volkomen vrije prijsvorming plaats heeft. Met name geldt dit voor de gehele tuinbouw, evenals voor het overgrote deel der akkerbouwproducten. Eveneens geldt dit voor eieren, waar van de productieprijs door de jongste maatregelen met 2 cent is gestegen, maar waarvan de verkoopprijs ook op de vrije markt wordt gevormd. Ten aanzien van de producten, waarvoor doorberekening der gestegen kosten wel mogelijk is, is de landbouw bereid zijn aandeel te dragen in het offer dat het ge hele Nederlandse volk moet brengen voor het herstel van de welvaart in ons land. Daarom doet de landbouw dan ook afstand van de doorberekening in de ondernemers winst van de kostenstijgingen door afschaf fing der subsidies en door de loonsverho ging. In pricipe blijft de stichting voor de landbouw op het standpunt staan dat de prijzen van de agrarische parducten moe ten worden vastgesteld op basis van de zg. „kale kostprijs" vermeerderd met 20 "/o on dernemerswinst doch om wille van het landsbelang' doet de landbouw bij de hui dige kostenstijgingen voor deze keer af stand van dit recht. Ook wat de doorberekening der loons verhoging betreft staat de landbouw vol ledig achter de regering. Deze doorbereke ning moet alleen geschieden in gevallen van strikte noodzaak. Voor de producten varkensvlees en melk acht de Stichting voor de Landbouw deze noodzaak aanwezig, omdat zij op het standpunt staat, dat de basisprijs voor de melk een halve cent te laag ligt en omdat de kleine ondernemers, wier inkomen voor het overgrote deel be staat uit loon van de arbeid en wier inko men over het algemeen niet boven het peil van de landarbeiderse ligt, evenzeer recht hebben op een inkomstenverhoging van 5 °/o als de werknemers. Ten aanzien van de prijsstijgingen dei- veevoeders tengevolge van de afschaffing der subsidies acht de Stichting voor de Landbouw het noodzakelijk, dat deze ten volle worden doorberekend. Dit geldt alleen voor die producten, waarvoor de overheid een bepaalde prijsgarantie verleent. In de practijk heeft dit voorlopig alleen gevolgen voor het varkensvlees. Uit het verslag over 1950 van de Neder landse Spaarbankbond blijkt dat in 1949 in totaal bijna 42 millioen bij de bonds spaarbanken meer werd ingelegd dan te rugbetaald. In 1950 sloeg de balans door naar de terugbetalingen die bijna 13 mil lioen meer beliepen dan de inleggingen. Dit teleurstellende resultaat, aldus het verslag, behoeft geen verwondering te wek ken, gezien de bijzondere invloeden die in 1950 werkzaam zijn geweest. Het totale in leggerstegoed van de bijzondere spaarban ken wees eind 1950 een bedrag aan van 1117 millioen, tegenover 1106 millioen eind 1949. Het. verslagjaar is dan ook voor liet spaarbankwezen een weinig stabiele pe riode geweest. De eerste maanden van het jaar vertoonden een verrassend gunstige gang van zaken, maar deze verkeerde later in het tegendeel, waarin het bestuur van de bond bevestigd vindt de ervaring, dat de spaarders in het algemeen gevoeliger zijn voor spanningen op politiek, dan voor die op economisch gebied. Bij de groep der zg. bankspaarbanken werd ingelegd 38 millioen en terugbe taald 41 millioen. Het totale spaartegoed van deze groep eind 1950 kan worden aan genomen op 111 millioen. Het verslag stelt vast, dat de totale inleggingen van 418 millioen over 1950 17 millioen gul den hoger waren dan in 1949 en zelfs 71 millioen hoger dan in 1948. De terugbeta lingen zijn enigermate beïnvloed door cle afwikkeling van de geldzuivering. In Sep tember waren de terugbetalingen zeer hoog, welk verschijnsel parallel loopt met de ster ke toeneming der consumptieve uitgaven over die maand, veroorzaakt door de toen heersende vrees voor oorlog en de publi caties over de loon- en prijspolitiek, die een verdere prijsstijging deden verwachten. Het aantal in omloop zijnde boekjes is opnieuw met meer dan 100.000 gestegen. De totale omloop eind 1950 bedroeg circa 2.390.000 boekjes (met uitsluiting van de bankspaar banken). In de eerste vergadering van de ver bondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die thans de plaats heeft in genomen van het vroegere bestuur, is uit voerig gesproken over de situatie inzake lonen en prijzen. De verbondsraad sprak als zijn oordeel uit, dat de oplossing van de moeilijkheden in de eerste plaats aan de kant van de prijzen moet worden gezocht. Nu de regering de beheerste loonpolitiek wenst te handhaven acht de verbondsraad het geboden, dat de regering ook ten aan zien van de prijzen meer regelend optreedt dan tot dusverre het geval is geweest. Arbeider schrok en viel van ladder Vrijdagmol-gen raakte bij asfalterings- werkzaamheden aan een dak van de Be verwij kse conservenfabriek aan de Bree- straat een grote pot met teer in brand, waardoor een dikke rookwolk de straat verduisterde. Een arbeider van de firma uit Olst, die dit karwei uitvoerde, schrok zo, toen hij dit zag, dat hij van een ladder viel en met een hersenschudding en in wendige kneuzingen in het Rode Kruis- ziekenhuis moest worden opgenomen. Het brandje is geblust door het rokende vak toe te dekken. Brederode in tennissfeer Zondag 22 April begint de competitie van de K.N.L.B. Brederode I speelt die dag in overgangs klasse B tegen Joy III in Amsterdam. Bre derode II komt in Santpoort uit tegen V.V. G.A. III uit Amsterdam. Brederode III gaat in Amsterdam de krachten meten met Twentse Bank III en Brederode IV speelt op eigen terrein tegen Velsen I. De mededelingen, welke de pers bereiken van de zijde van het moderamen der Ge nerale Synode van de Ned. Herv. Kerk over de nieuwe Kerkorde, zijn uiteraard vervat in de geest van de voorstanders ervan. Maar er zijn ook tegenstanders in hoofdzaak twee groepen en de objecti viteit gebiedt, dat hun stem eveneens wordt gehoord. Deze tegenstanders bevinden zich zowel op de extreme linker- als op de uiterste rechtervleugel van het Hervond kerkelijk leven. Vrijzinnig verzet De ultra-linksen, die overigens niet zo heel groot in aantal zijn, vinden hun bun deling in de zogenaamde Zwingli-groep, welke zich de voortzetting acht van de oud- moderne richting. De nieuwe kerkorde, welke op 1 Mei a.s. in werking treedt, maakt, naar de opvatting van deze groep vrijzinnigen, een eind aan het goed recht van hun christelijke modaliteit van geloven in de Hervormde Kerk. Zij menen dat het herstel van het orthodoxe gezagsgeloof, met zijn sterke binding aan Bijbel, belijde nis, dogmasacrament, het geheel zó heeft verzwaard en verstrakt dat voor hen het kerkelijk gareel gemaakt wordt tot een dwangbuis, waarin zij niet meer kunnen ademen, Het bezwaar tegen de nieuwe Kerkorde ligt voor de Zwingli-groep in artikel X, waarin onder andere gesproken wordt van „dankbare gehoorzaamheid aan de heilige schrift" en „in gemeenschap met de belij denis der vaderen". Naar hun gevoelens is de Bijbel voor viervijfde het boek van Joodse geschiedenis en Joodse geboden, waarvan zij zonder knoeien niet kunnen zeggen, dat zij er aan gehoorzaam zijn. En het nieuwe testament is volgens hun op vatting geschreven door feilbare mensen. Zij kunnen alleen gehoorzaam zijn aan het persoonlijk verstane, doorvoelde en aan vaarde evangelisch getuigenis, dat uit deze menselijke getuigenissen als een verklan king van Gods bedoelingen ons benadert. Voorts meent de Zwingli-groep, dat de 16 eeuwen-oude belijdenissen der voorva deren zo doorstrengeld zijn met bijgeloof en onhoudbare speculaties, dat zij naar het woord van Roessingh moeten zeggen, „zij spreken in ons persoonlijk leven weinig meer mee". Orthodoxe oppositie Onder de uiterst-rechtsen die groten deels behoren tot de Gereformeerde bond, maar die veel groter in aantal zijn dan de Zwingli-groep, bevinden zich eveneens vele tegenstanders, doch uit overwegingen, welke lijnrecht staan tegenover die van de Zwingli-groep. Hun voornaamste bezwaar richt zich eveneens tegen artikel X der Kerkbode, maar waar de Zwingli-mensen de binding onaanvaardbaar strak en sterk achten, zijn deze orthodoxe tegenstanders juist van mening dat artikel X de kerk in wezen heeft losgemaakt van de Heilige Schrift en de belijdenis en nu in kerkorde- ADVERTENTIE wvmm y \S frig; LEDEREN KLEDING Er komt thans een beslissing van de Hoge Raad Op 2 December 1947 werden de mi nister van Financiën in de Tweede Kamer vragen gesteld over het feit, dat de voor zitter van de Bedrijfsorganisatie van de Assurantie-tussenpersonen, de zg. M.M.A.- organisatie, gehandhaafd bleef tegen de wil van 98 der leden. De minister ant woordde, dat hij de M.M.A.-organisaties een compromis zou voorstellen en dat hij ze zou opheffen, indien dat compromis niet zou worden aanvaard. Het compromis voorstel bestond hierin, dat alle gekozen bestuursleden en de kopstukken van het secretariaat vervangen moesten worden en dat de zeggenschap over de financiën zou komen te berusten bij de Hoofdgroep Verzekering. De M.M.A.-organisaties weigerden dit voorstel te aanvaarden. Het gevolg was, dat zij op 22 Januari 1948 door de Hoofd groep Verzekering met goedkeuring van de ministers van Financiën en van Econo mische Zaken werden opgeheven. Op 4 November 1948 werden nieuwe bedrijfsor ganisaties ingesteld die, afgezien van een kleine naamsverandering, geheel gelijk waren aan de M.M.A.-organisaties. De be stuursleden en secretarissen waren vervan gen door personen, die door de Hoofd groep Verzekering en door de minister waren aangewezen. Deze kwestie heeft aanleiding gegeven tot verschillende procedures. Het ontslag van een secretaris van de M.M.A.-organi saties werd in twee instanties onrechtma tig verklaard. Aan de secretaris werd een schadevergoeding toegekend, die met de rente 76.000 bedroeg. Het belangrijkste vonnis in deze procedures werd gewezen op 17 Januari 1951 door de kantonrechter te Amersfoort naar aanleiding van een vordering tot contributiebetaling van de nieuw gevormde organisaties. De kanton rechter wees deze vordering af, omdat naar zijn mening de nieuwe organisaties niet rechtsgeldig zijn. De kantonrechter achtte de Hoofdgroep Verzekering en de minister niet bevoegd tot opheffing, om dat deze niet strekte tot de opbouw van een zelfstandige organisatie. Verder werd in het vonnis overwogen, dat zelfs indien de Hoofdgroep en de minister bevoegd zouden zijn, de opheffing toch nietig was, omdat de opheffing een daad van willekeur is geweest. Dit vonnis deed een grote onzekerheid ontstaan. Om hieraan een einde, te maken heeft prof. Langemeyer, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, het vonnis bij de Hoge Raad voorgedragen voor cassatie in het belang der wet. Prof. Langemeyer heeft Vrijdag in dit cassatieberoep geconcludeerd. Hij was van oordeel, dat de kantonrechter de bepaling dat de bevoegdheid tot opheffing slechts bestaat indien de opheffing nodig is voor de opbouw van een zelfstandige organisatie, te beperkt heeft uitgelegd. Voorts was hij van mening dat de kanton rechter aan zijn conclusies onvoldoende bewezen feiten ten grondslag heeft gelegd. Prof. Langemeyer concludeerde derhalve tot vernietiging van het vonnis. De Hoge Raad zal op 1 Juni arrest wijzen. lijke weg plaats inruimt aan beschouwin gen en opvattingen, welke naar hun ge voelen niet overeenkomstig het getuigenis van de H. schrift en de belijdenis zijn. De opvattingen van deze orthodoxe tegenstanders zijn aldus juist gebaseerd op een Schriftbeschouwing, welke aan 'de Bij bel een sterk geprononceerd Goddelijk ge zag toekent, terwijl zij in de belijdenisge schriften de lijnen vinden, waarlangs naar hun inzicht het Christelijk denken zich dient te bewegen, wil het -overeenkomstig de H. schrift zijn. Voorts hebben zij het bezwaar, dat dooi de nieuwe Kerkorde de autonomie van de plaatselijke gemeente is aangetast, tenge volge waarvan de plaatselijke kerken ge degradeerd worden tot ondergeschikte delen van een groot geheel, waarin ingrij pend bestuur van bovenaf dreigt, dat aan het plaatselijk regeerambt van de kerke- raad te kort doet. Daarom zijn de meesten hunner bijvoorbeeld ook sterk gekant tegen de figuur van de kerkvoogd, die on der de nieuwe Kerkorde als ouderling-met- een-speciale-opdracht zal gaan fungeren. Zij menen dat het ambt van ouderling naar zijn geestelijke structuur daardoor zal wor den uitgehold, temeer daar de kerkvoogd voor zijn beheer in feite niet aan de plaat selijke kerkeraad waarvan hij zelf deel uitmaakt. maar aan „hogere", overkoe pelende instanties verantwoording ver schuldigd zal zijn. Het proces Het eigenaardige van de situatie is, dat in de historische Synodevergadering van 7 December 1950 de „vrijzinnige" afge vaardigden op één na allen hebben voor gestemd voor de nieuwe Kerkorde. Hier uit blijkt wel dat de vrijzinnigen in hun totaliteit in de Herv. Kerk zich niet meer gelijk de Zwingli-groep wel doet beschouwen als de voortzetters van de oud- moderne richting. De overige 13 tegenstem mers behoorden op een enkele uitzonde ring na tot de Gei-ef. bond. Tegen het moderamen van de Generale Synode werd zoals bekend door een groep tegenstanders een proces aanhangig gemaakt om de invoering van de Kerkorde op 1 Mei a.s. te beletten. Woensdag, 18 April deed de Haagse rechtbank uitspraak, waarbij de eis, dat de aangenomen kerk orde niet zou worden uitgevoerd, werd verworpen. Zal de Zwingli-groep, nu de nieuwe kerkorde dus 1 Mei a.s. van kracht wordt, de Herv. Kerk verlaten? Te oordelen naar hun felbewogen uitlatingen: waarschijnlijk op de duur wel. De orthodoxe tegenstan ders hebben tot dusver steeds beweerd dat zij in de Herv. Kerk wensen te blijven. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft •uitspraak gedaan in de zaak van drie leden van het „SS Jagdkommando Zeppelin". Deze requiranten, de 34-jarige A. J. P. uit Groningen, de 42-jari*ge W. R. C. M. van de L. uit Driebergen en de 31-jarige C. C. uit Venlo, zijn door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot de doodstraf veroor deeld wegens terreurdaden die zij in de laatste twee maanden der bezetting in Brummen en in Loosdrecht en omgeving hebben gepleegd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak van P. verwezen naar de Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank te Haarlem. De uitspraak in de beide andere zaken is voor onbepaalde tijd aangehouden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toevoeging van gedeelten van de gemeenten Borgharen, Itteren en Meerssen aan de gemeente Maastricht. De gemeente Maastricht heeft in over leg en in volledige overeenstemming met de Rijkswaterstaat plannen gemaakt voor de aanleg van een industriehaven en daarop aansluitende industrieterreinen langs het Julianakanaal. Deze plannen zijn geheel geprojecteerd op het grondgebied der gemeenten Borg haren, Itteren en Meerssen, aangezien voor de uitvoering daarvan binnen de grenzen der gemeente Maastricht geen geschikte ruimte kon worden gevonden. De omvang van het volgens dit voorstel aan de gemeente Maastricht toe te voegen gebied blijft beperkt tot 238 ha van de ge meente Itteren en 163 ha van de gemeente Meerssen. Op het betrokken gebied zijn slechts enkele tientallen inwoners geves tigd. De gemeenteraden van Borgharen en Itteren maken tegen afstand van het ge vraagde grondgebied geen overwegende be zwaren. De gemeenteraad van Meerssen is naar het oordeel van de minister en van Gedeputeerde Staten ten onrechte van mening, dat met de belangen dier gemeen te geen rekening is gehouden en dat een groter gebied door Maastricht wordt ge vraagd dan strikt noodzakelijk is. Het door de drie gemeenten gedane ver zoek om in het wetsontwerp een bepaling op te nemen, krachtens welke Maastricht verplicht zou worden, aan die gemeenten een schadeloosstelling uit te keren, meent de minister te moeten afwijzen, nu de ge meenteraden, ondanks de uitdrukkelijke uitnodiging daartoe van Gedeputeerde Sta ten, hebben nagelaten aan te tonen welke concrete nadelen de voorgestelde gebieds- afstand voor hen zou medebrengen. Hillegom hoopt op een Bollenzondag In de Hoofdstraat te Hillegom zijn aan de daar geplaatste standaards thans de bloembakken met narcissen opgehangen, die de straat een fleurig aanzien geven en verkondigen dat hier het centrum van de bloembollenexport gevestigd is. In het Ontvangstcentrum van VW is een tentoonstelling van bloembindwerk geopend. Op 28 April, de dag van het Bloemen corso, zal te Hillegom de mozaiekwedstrijd worden gehouden, waarvoor o.a. twee wis selbekers zijn uitgeloofd. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt op 22 April waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dr. J. G. M. v. Walsem. Bronsteeweg 32, tel. 2S377. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz. Camp- laan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalse weg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. Van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 28 April aanstaande zal de apothekersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemen daal en Santpoort-station worden verzorgd door de Elswout-apotheek (drs A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341 te Over veen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs K. Zijp), Bloemendaalsestraat- weg 145. Santpoort-station, telefoon K 3560 8249. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. Duymaer van Twist. Akkrumdijk 20 v. Marseille te Genua Alcyone 20 v. Calcutta te Madras Amsteldiep 20 te Bombay v. Houston. Amstelstad 20 te Pondichery. Arendsdijk 20 te Rio de Janeiro Arendskerk 19 van Genua. Aaki 19 v. Tarakan n. Menado. Asturias 18 v. Fermantle n. Djakarta. Aalsum 19 v. Caibarien n. Rotterdam Alkaid 19 v. Rotterdam n. Rio Grande do Sul. Arnediik 20 te Rotterdam v. New Orleans. Aldabi p. 20 Vlissingen n. Antwerpen Algenib 20 v. Rotterdam n. Hamptonroads Almdijk 19 te Houston Andijk 19 te Havanna, Arkeldiik 19 te Antwerpen Aagtedijk. 19 540 m. W. Scilly's. Aardiik, 19 250 m, ZW. Flores. Abbekerk, 19 900 m. ZO. Kp. Guardaful. Adinda, 20 te Pladju v. Haiphong. Agatha, 20 v.Pladju n. Singapore. Alpherat. 19 480 m. N. Fayal. Amstelland, 19 120 m. NO. Victoria. Amstelpark, 19 400 m. NO. Flores. Amstelvaart. 19 120 m. W.ZW. Flores. Atlantis, 19 v. Bizerta. Axeldijk, 19 te Hamburg. Alhena. 20 te Bremen v. R'dam. Amsteldijk, 19 650 m. Z. Cape Race. Arundo, 19 380 m. Z. Cape Race. Amstelveen. 19 600 m. O.ZO. Bermuda. Alchiba. 21 v. Takoradi te Cape Palmas. Altair. 20 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Albireo, nass. 20 Fernando noronha. Alblasserdijk, 20 v. New Orleans n. Brownville. Alioth, 19 v. Buenos Aires r. R'dam. Alnati, 20 v. Buenos Aires n. R'dam. Alwaki, 18 te New York. Binang 19 v. Savanna n. Galveston. Bawean 20 te Port Said Bennekom 20 v. Aruba te Cristobal Bloemfontein 19 v. Tcnerlffe n. Kaapstad Breda 18 v. Chimbote te Callao. Eiscaya. 19 475 m. W.t.N. Minicoy. Blommersdijk. 19 480 m. ZO. Kp. Race. Blijdendijk. 19 500 m. N.NW. Fayal. Bonaire, 19 650 m. ZW. San Miguel. Bontekoe, 19 v. Soerabaja n. Makassar. Bengkalis, pass. 20 Malta. Boissevain, 22 v. Penang te Mauritius verw. Boschfontein. 20 te Amsterdam v. Antwerpen. Bantam, 21 12 u. v. Port Said. Bintang, pass. 21 Keywest. Blitar, 22 22 u. Hoek v. Holland verw. Ceram p. 19 Ouessant n. Genua. Chama 19 dwars Ouessant. Congostroom 19 v. Bordeaux n. Dakar. Cheshire 17 v. Sydney n. Djakarta. Coryda, 19 250 m. W.ZW. Cocos eil. Cottica. 19 975 m. NO. Barbados. Caitex Nederland, pass. 20 Kp. Tenez. Caltex Pernis, 20 v. R'dam n. Sidon. Caitex Leiden, pass. 20 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 20 Malta. Casablanca, 20 v. Port Said. Celebes. 20 te Port Swettenham. Dalerdijk 19 Westpunt Hait. Delfshaven 19 dwars Recife. Delft 20 te Balbao. Diemerdijk 19 v. Los Angeles n. San Francisco. Delfland, 19 600 m. N.NO. St. Paulsrock. Dorsetshire, pass. 20 Malta. Ena, 19 v. Curagao in Merenvaart. Edam, 21 te R'dam v. New York. Esso Rotterdam, 20 te R'dam v. Aruba. Friesland 19 geankerd Belawan. Gaasterkerlc 21 te Kaapstad verwacht. Garoet, 19 240 m. W.t.N. Minicoy. Gaasterland. 20 dwars Bphia. Gouwe, 20 bij Bindings. Groote Beer, 20 840 m. O.t.Z. Kp. Guardafui. Helicon 18 v. Porto Plata n. Philadelphia Hestia 20 van Curagao naar Amsterdam Haarlem. 19 420 m. ZW. Ouessant. Helena. 19 800 m. ZW. Azoren. Hercules. 19 v. Gibraltar n. Cadiz. Heelsum, 19 180 m. ZW. Fayal. Helder, 19 540 m. ZO. Barbados. Hermes. 20 te A'dam v. Curagao. Hector, 20 v. R'dam n. Lissabon. Hecuba, pass. 20 Dover. Ino p. 19 Azoren. Joh. v. Oldenbarnevelt, 20 300 m. O.t.N. Diego Garcia. Jupiter, 20 v. R'dam. Klipfontein 19 Dakar n. Teneriffe. Kota Agoeng 20 te Soerabaja. Kota Baroe p. 19 Perij. Kertosono p. i9 (23.30) Gravesend. Kota Inten, 20 bij Eiba Cape. Kertosono, pass. 21 Ouessant. Leuvekerk 19 v. Khorramshar te Basrah. Lindekerk 19 in Golf v. Suez. Lekkerkerk p. 19 Ras Fartak n. Karachi. Leerdam, 19 600 m. N.NO, Fayal. Langkoeas, 20 v. Makassar te Panaroekan. Loenerkerk. 20 v. Damman n. Koeweit. I emsterkerk, 21 v. Port Said. Manoeran 19 van Amsterdam n. Saffi. Merwede 19 v. Savannah n. Le Havre Metula. 19 360 m. NW. Cayenne. Mitra, 19 19 v. Abadan n. Suez. Myonia, 19 v. Miri n Sydney. Macuba, pass. 19 Kp. St. Vincent. Marpessa, 19 dwars Ras al Hadd. Murena, 19 150 m. NW. Perim. Madoera. 20 v. A'dam n. Karlshamn. Ma lea, pass. 20 Khorya Morya. Modjokerto, 20 v. Port Said. Molenkerk, 20 van Muscat. Maas, 20 v. Port au Prince te Mobile. Maasland. 20 te Recife. Marken, 21 te R'dam. Mataram. 21 te Djakarta. Nestor 19 v. Amsterdam te Alexandrië. Nigerstroom 19 te Pointe Noire v. Accra. New Australia 19 ter hoogte Djeddah in Rode Zee. Nieuw Amsterdam, 20 575 m. W. Scilly's, Noordam, 21 14 u. v. R'dam n. New York. Oberon 20 v. Curagao te Maracalbo. Oranjestad 20 v. Barbados. Oranje, 20 v. Suez n. Colombo. Papendrecht. 19 v. Saltend n. Falmouth. Prins Joh. Willem Friso 19 240 m. O. Kp. Race. Prins Frederik Hendrik. 19 460 m. O. Cape Race. Polydorus, 21 te Singapore. Prins Joh. W. Friso, pass. 20 Cape Race. Roepat, 20 v. Antwerpen n. Marseille. Ruys, 20 v. Durban n. Mauritius. Rijnkerk, 20 v. Aden. Salawati, 19 b\j Minicoy. Sarpedon 20 v. Philadelphia te New York. Skaubryn 19 373 m. Z.O. Dondrahead naar Co lombo. Sommelsdijk p. 19 n.m. Ouessant. Salatiga 19 v. Cebu n. Tarakan. Samarinda 20 v. Basrah n. Bahrein. Saparoea 19 geankerd Bahrein. Stad Breda 19 v. New York te Philadelphia. Stanvac Benakat, 19 te Ti. Uban. Sunetta. 19 75 m. Z. Sardinië. Sliedrecht, 21 geankerd voor Abadan- Sunetta. pass. 20 Algiers. Salland, 21 te Montevideo. Sibajak. 20 te Rotterdam. Soestdijk, pass. 20 Kp. Tenez. Stad Leiden. 20 v. New York n. Philadelphia. Titus 19 te Amsterdam v. Middel], Zee. Taria (t.) 19 in Golf v. Suez. Triton lp v. Turksisland n. Laguaira. Tabian 20 v. Basrah te Bahrein. Tjibesar 19 v. Penan n, Mombasa. Tjikampek 19 v. Majunga n. Zanzibar. Tankhaven I, 20 te Sungeigerong. Tjibodas, 20 v. Hongkong te Yokohama. Tosari, 19 250 m. ZO. Kreta. Themisto. 19 800 m. W. Fayal. Tibia, 19 900 m. ZO. Barbados. Tawali, pass. 20 Dondrahead n, Belawan. Ternate, 20 v. Djakarta. Tjisadane. 21 te Port Elisabeth. Tomori, 20 pass. Anderhalfgraadskanaal. Volendam 19 720 m. O.N.O. Kp. Race. Van Riebeeck, 19 v. Belawan n. Singapore. Venus, pass. 19 Burlings. Volendam, 20 420 m. O.NO. Kp. Race. Willem Ruys 19 600 m. O.Z.O. Socotra. VVaikelo, 20 v. Ampenan te Soerabaja. Waiwerang, 19 v. Singapore n. Soerabaja. Woensdrecht. pass. 19 Ras Fartak. Winterswijk, 19 200 m. NW. Flores. Winsum, 21 geankerd Takoradi. IJsel, pass. 20 Azoren. Zijpenberg, 19 360 m. Z.ZW. Cape Rarce. Zeeland, verm. 24 12 u. v. R'dam n. Gulfhaens.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7