Engels minister van Arbeid, Aneurin Bevan, afgetreden Vijandelijk tegenoffensief aan het Koreaanse front begonnen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Labour wankelt Velsens raadsleden vragen „herstel van vertrouwen" jegens de gemeente Geallieerde linie bijna overal teruggeweken Weerbericht Crisis in het Labour-kabinet Hij kon zich niet verenigen met de opzet der begroting Vogeler zal worden vrijgelaten Minister Shinwell motiveert Engelands herbewapening Onthullingen over de conferent'van Wake Het woord is aan Brief aan minister van Justitie na besloten bijeenkomst Poolse president Bierut bezoekt Oost-Berlijn Militaire Willemsorde voor wijlen luit.-kol. Den Ouden Franse Senaat verwerpt nieuw kieswet-ontwerp HET WEER AFCEBL.LD 65e JAARGANG No 241 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 23 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 94 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER BEVIN is gestorven en mi nister Bevan is afgetreden. Beide ge beurtenissen hebben het Britse Labour- bewind zware schokken toegebracht. Het wankelt. Het heeft sinds de verkiezingen van Februari 1950, toen zijn meerderheid in het Lagerhuis tot zeven stemmen werd teruggebracht, eigenlijk geen rustig ogen blik meer gekend. De conservatieve oppo sitie, onder Churchill's leiding, heeft het onafgebroken, bestookt. Terwijl het geen kiezers-meerderheid in den lande meer bezit heeft het de nationalisatie van de staal-industrie doorgedreven een ge waagde zaak, omdat de oppositie erdoor verbitterd en versterkt is. En de ontwikke ling der internationale gebeurtenissen, die geleld heeft tot de bekende opvoering der uitgaven Voor fenesie, heeft het in sociale jin Voor grote moeilijkheden geplaatst. Daarbij is de tegenstelling tussen de linker vleugel €n de gematigde meerderheid in de partij verscherpt. De kopstukken dier meerderheid, tevens degenen die er jaren lang met succes naar gestreefd hebben, de eenheid in de partij te bewaren, zijn al in hun positie verzwakt toen Sir Stafford Cripps onder de druk van bovenmatige arbeid heeft moeten aftreden. Ernest Bevin, eveneens overwerkt, telkens ziek, heeft tenslotte hetzelfde moeten doen, is als ad viseur met een nominale post in het kabinet gehandhaafd, maar reeds een. maand latei- gestorven. Van de kopstukken resten de premier Attlee, zelf oververmoeid (hij zal overmorgen uit het ziekenhuis terugkeren, maar zijn verblijf daarin is geenszins on gestoord geweest) en Herbert Morrison. Deze laatste is onlangs Ernest Bevin als minister van Buitenlandse Zaken opge volgd en in/plaats van Stafford Cripps heêft diens opvolger, de jonge minister van Fifenciën Hugh Gaitskell, de staatsbe groting moeten voorbereiden en indienen. Dat is gebeurd en de „begroting is in den laflde en ook in het Lagerhuis betrekkelijk meegevallen". Maar Gaitskell behoort ook tót de gematigde meerderheid in Labour. Sommigen plaatsen hem op de rechter vleugel. Zijn budget heeft geen genade kun nen vinden in de ogen van de linkervleu gel. die zijn sterkste man en begaafdste redenaar vindt in de persoon van Aneurin Bevan, minister van Arbeid, in het buiten land vooral bekend door zijn reorganisatie van de werkwijze van het Britse medische vak: van de ganse gezondheidszorg. Zijn nationale gezondheidsdienst ver strekt veel voor niets. Daartoe hebben tot dusver brillen en kunstgebitten behoord. Gaitskell heeft geen kans gezien die kost- bafe verstrekking te handhaven. Hij heeft in zijn begroting een algemene kostenver goeding (50%) voor deze artikelen opge nomen. Dit is gevolgd door een protest van Bevan, dat hij terwille van de eenheid in de partij aanvankelijk heeft ingetrokken. Maar gisteren is hij toch afgetreden. De ministers Wilson (Handel) en Strachey (minister voor het leger), die evenals hij tot de linkervleugel behoren, zullen wel licht zijn voorbeeld volgen. Wilson is gis terenavond al (in het ziekenhuis) bij Att lee geweest, die inmiddels het oiiitslag van Bevan heeft aanvaard. En weldra moet het Lagerhuis stemmen over die gebitten en brillen. Als een dertigtal leden, behorend tot Labours linkervleugel, met de afge treden minister Bevan tegen stemmen lijdt de regering de nederlaag. Uit Bevan's ontslagbrief is overigens wel gebleken dat hij groter bezwaren tegen het bewind heeft. Regeringen vallen tenslotte niet op prijzen van brillen en kunstgebitten. Hij is van mening dat de vergrote last der staatsuitgaven niet rechtvaardig over de bevolking is verdeeld. Hij acht de ge raamde nieuwe militaire uitgaven „niet uitvoerbaar zonder verkwisting" (een be kende klank). Van grote betekenis is onge twijfeld zijn bezwaar, dat de begroting zich ten onrechte baseert op stijgende prijzen als een middel om de consumptie te beper ken, hetgeen ontwrichting der industrie als gevolg moet hebben. Met dat soort eilanderige zelfingenomenheid, dat steeds meer het vasteland van Europa prikkelt, protesteert hij bij herhaling tegen inbreuk op de in practijk gebrachte sociale prin cipes „die Gi-oot-Brittannië de morele lei ding in de wereld hadden gegeven". Onge twijfeld is dit zijn eerlijke overtuiging; voor hem is dit geen phrase. Maar in welk ander land heeft men het gevoel dat de wereld door Groot-Brittannië wordt geleid? Minister Bevan vergist zich hier in de vreemdelingen, gelijk wijlen minister Bevin, zijn bijna-naamgenoot, zich ook zo menigmaal in hen placht te vergissen (en zich dan te goeder trouw verbaasde). An dere volken hebben wel alle belangstel ling en ook waardering voor sommige Britse kwaliteiten, maar zij zitten niet in éen bewonderende kring naar het eiland te kijken en voelen er zich niet „moreel door geleid". Bevan's aftreden heeft intussen de crisis de regeringspartij verscherpt. Dat is W|1 heel duidelijk gebleken uit een rede, die de minister van Oorlog Shinwell Zater dag te Newcastle heeft gehouden en waar in hij Bevan, nog voor diens aftreden, scherp heeft aangevallen. „In iedere de mocratische partij kan altijd verschil van mening tot uiting gebracht worden. Maar het wordt iets heel anders als pogingen worden gedaan om een scheuring in de partij te bewerken. Hoe belangrijk, krach tig en invloedrijk iemand ook moge zijn, hem mag nie't toegestaan worden iets te doen dat de partij of de Labour-regering zou kunnen splitsen. Wat meer is: wij zul len dat niet toestaan". Met dat al kan een regering, die maar een heel kleine meerderheid in het parle ment heeft en geen meerderheid onder de kiezers, geen afbrokkeling van haar partij- kracht velen. Men krijgt de indruk dat haar oagen geteld zijn. Als Attlee tot het besluit moet, komen, nieuwe verkiezingen uit te schrijven is haar kans op de nederlaag groot. Wil hij wachten, dan zal hem dat niet gemakkelijk gemaakt worden door sommige leden van zijn partij, die van me- mng zijn dat later in het jaar de Labour- kansen nog slechter zullen staan, omdat Qan de prijsstijgingen verdere uitwerking zullen hebben doen gelden. Het buitenland heeft overigens geen reden om een conser vatieve Britse regering hoopvol tegemoet Ie zien; zij zal niet tot ingrijpender samen werking bereid zijn dan haar voorgangster. Tenzij enige nieuwe ontwikkeling van ge beurtenissen er bepaald toe nopen zou. R. R Iritse minister van Arbeid, Aneurin Zal de Labourregering deze schok kun- De Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan, is Zondag afgetreden. Premier Attlee heeft het ontslag aan vaard. Bevan zal heden in het Lagerhuis een verklaring over zijn aftreden afleggen. Aneurin Bevan. De officiële mededeling van Bevans af treden, uitgegeven door het bureau van de minister-president, zegt, dat de minister is afgetreden uit protest tegen de begroting, die hij verkeerd achtte op grond van de hoge militaire uitgaven. Verder verwierp hij de begroting, omdat deze „prijsstij- gingen als een middel tot vermindering van de consumptie door burgers" beoogt. Dit betekende volgens Bevan „een begin van het teniet doen van die sociale voorzie ningen, waar de Labour-partij bijzonder trots op is". Het was bekend, dat Bevan verschil van mening had gehad met zijn collega's in de ministerraad, omdat de minister van Finan ciën had besloten brillen en kunstgebitten, die verstrekt worden volgens het nationale gezondheidsplan en tot nu toe vrij waren, te belasten. Onze correspondent meldt uit Londen: De latente crisis in de Labourpartij is tot uitbarsting gekomen. Dit is de betekenis van Aneurin Bevans niet onverwachte be sluit tot neerlegging van zijn functie. Als gewoon Lagerhuislid verhuist hij nu naai de banken achter de regering. Bevans stap is niet enkel een protest tegen de aantas ting door kanselier Gaitskell van het prin cipe van de kosteloze medische dienst, die Bevan als minister van Gezondheid heeft tot stand gebracht. Blijkens een brief aan Attlee is Bevan, die onlangs duidelijk heeft verklaard dat hij de herbewapening als zo danig aanvaardt, het niet eens met de be groting welke volgens hem de lasten afwentelt op de economisch zwakkeren, vooral omdat deze onvoldoende beschermd worden tegen de qlgemene prijsverhoging. Attlee zou bereid geweest zijn Bevan in belangrijke mate tegemoet te komen, indien zijn grief slechts de gezondheidsdienst be trof. Thans was er geen andere weg voor Bevan open dan heen te gaan. De briljante, doch verbitterde Bevan is in en buiten de Labourpartij altijd een enfant terrible ge weest. Zijn scherp verstand, zijn redenaars talent en zijn felle temperament maakten hem tot een zeer bijzondere figuur in de Engelse politiek. Zijn haat tegen wat hij als onrechtvaardig beschouwt, is tomeloos. In de oorlog voerde hij de scherpste oppositie tegen Churchill, met wiens beleid hij het niet eens was. Ook lag hij overhoop met de meeste leiders van zijn eigen partij. Het was een handige zet van Attlee om Bevan in 1945 een taak te geven in zijn kabinet, waar hij minder lastig zou zijn dan er bui ten. Inderdaad werkte Bevan loyaal met de regering mee, al deed hij ondoordachte dingen. Een van Bevans zonderlinge eigen schappen is dat hij weigert avondkleding te dragen. Daarom was hij dan ook niet aanwezig bij het diner dat onze Koningin in Londen de Engelse regering aanbood. Harold Wilson, de minister van Handel, had zich bij het bekend worden van het budget aan Bevans zijde geschaard. Zijn af treden wordt vandaag eveneens verwacht. Zal de Labourregering deze schok kun nen overleven? De situatie doet enigszins denken aan die van 1931 toen het Labourkabinet door de wereldcrisis ten val werd gebracht. Door toedoen van Philip Snowden en Ramsay MacDonald, die een nationale politiek wil den voeren, werd de partij toen volkomen gespleten. Veel hangt thans af van Bevans verdere houding. Zal hij genoegen nemen met de situatie van thans of is hij er op uit de leiding van de partij in handen te krijgen? Het is bekend dat hij zichzelf als toekom stig premier beschouwt. Tot nu toe hielden alle vroegere Labourrebellen, als puntje bij paaltje kwam, de eigen regering de hand boven het hoofd. Het is daarom voorbarig om aan te nemen dat Bevan bewust zou aansturen op de val van de Labourregering in de hoop daarna zelf te kunnen schitte ren. Desondanks is door deze interne crisis de positie van het kabinet nog wankeler geworden dan zij al was. Bevan, die een zoon is van een mijnwer ker en zelf ook in de mijnen gewerkt heeft, werd vorige herfst met het grootste stexn- menaantal, dat enig candidaat op zich ver enigde, gekozen tot lid van het nationale uitvoerende comité van de Labourpartij. Men verwacht te Londen, dat Bevans af treden het bijeenroepen van een spoedcon- ferentie der Labourpartij ten gevolge zal hebben. Algemeen wordt aangenomen, dat de verkiezingen er door zullen worden ver haast, aldus meldt Reuter. Men acht de positie van de minister van Handel, Wilson, verzwakt, omdat volgens waarnemers het gelijktijdig bezoek van Wilson en Bevan aan Attlee op 10 April, onmiddellijk nadat de minister van Finan ciën zijn begroting had ingediend, er op duidt, dat Wilson het met Bevans critiek eens is". Robert Vogeler, de Amerikaanse zaken man, die door een Hongaars gerechtshof tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroor deeld op beschuldiging van spionnage, zal worden vrijgelaten, aldus heeft het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. In een kort communiqué wordt, gezegd, dat onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Hongarije tot een overeenkomst hadden geleid. Amerika heeft als compen satie verscheidene gerechtvaardigde eisen van de Hongaarse regering ingewilligd, aldus de mededeling Vogeler werd samen met Edgar Sanders, een Brit, in 1949 gearresteerd. Zij werden in Februari 1950 veroordeeld op beschul diging van industriële spionnage en sabo tage. Vogeler was vice-president van de „International Telphone and Telegraph Corporation". De Britse minister van Defensie, Shin well, heeft Zondag in een rede over de in ternationale situatie verklaard, dat de we reld een kritieke tijd doormaakt, waarin van alles zou kunnen gebeuren. Een jaar geleden waarschuwde ik, aldus de minister, dat Rusland beschikte over 175 divisies en groote hoeveelheden oor logstuig, maar thans geloof ik, dat dit aan tal reeds gestegen is tot 200 divisies, waar van vele zijn bestemd om eventueel in het Westen te worden ingezet. Bovendien maakt Rusland, volgens hem, vliegtuigen „op een verschrikkelijke schaal" en is een zeer groot deel van de industrie van het land gericht op de productie van wapens. Shinwell achtte het zijn plicht, zei hij, te verklaren, dat dit alles een bedreiging van de vrede vormde. Daarom moet Engeland voortgaan met zich te bewapenen. Indien wij op onze bewapening zouden beknotten, aldus Shinwell, terwijl Rusland daarentegen de zijne uitbreid, zou dit niet de vrede bevorderen. Het zou integendeel de Russen de kans geven, voorwaarden op te leggen aan zijn zwakkere naburen, een situatie, „waaraan wij geen steun kunnen en willen verlenen". Engeland hoopt, sprak Shinwell verder, dat de toestand minder gespannen zal wor den en dat de Russische en de Chinese regering tot overeenstemming met het Westen zullen komen ten einde het oor logsgevaar te verminderen. Officiëel is door de regering in Washing ton Zaterdag geweigerd commentaar te leveren op een bericht, dat generaal Mac- Arthur een half jaar geleden zo zeker was van de overwinning in Korea, dat hij pre sident Truman zijn tweede divisie aanbood voor dienst in Europa. Tijdens het onderhoud tussen Truman en MacArthur op het eiland Wake zou Mac- Arthur dit aan Truman hebben medege deeld. Nadat Chinese troepen Korea wa ren binnengevallen, zou generaal Mac Arthur om een meer aggressieve politiek hebben gevraagd, waarna de op Wake be reikte eensgezindheid steeds meer verlo ren was gegaan, aldus de „New York Times". Generaal majoor Whitney, een assistent van MacArthur, heeft Zaterdag verklaard, dat er geen stenografisch verslag is ge maakt van de besprekingen tussen Truman en MacArthur op Wake en dat zij een ge deelte van hun besprekingen onder vier ogen voerden. Zaterdag hebben in het Congres republi- Prof. G. J. Heering: De stage omloop van een vastge bonden molenpaard is geen trouw. Trouw veronderstelt eigen bewe ging, eigen wil en lust. (Uit: Ons Vertrouwen) keinen de regering er van beschuldigd, op zettelijk „eenzijdige berichten over de con ferentie op Wake te laten uitlekken." Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft Zaterdag medegedeeld, dat het aan het Congres een „analyse van de fun damentele geschillen" tussen de chefs van staven en generaal MacArthur over de strategie in het Verre Oosten zal aanbie den. Medegedeeld werd, dat de operaties in het Verre Oosten worden uitgevoerd in overeenstemming met het standpunt van de chefs van staven. Dit standpunt zou worden uiteengezet voor de daarvoor in aanmerking komende commissie van het Congres en generaal MacArthur zou daarbij aanwezig zijn. De Chinezen dreven vandaag duizend a tweeduizend man in een breuk in de linies der verbonden troepen aan het centrale front en wisten tevens een wig te forceren in liet Westelijk deel van het centrale front, meldt United Press. Dit alles speelde zich af gedurende de eerste twaalf uren van het vijandelijke tegenoffensief, dat heden blijk baar begon. De vijandelijke troepen drongen op roe keloze wijze voorwaarts en stelden zich daarbij bloot aan een heftig vuur van de verbonden artillerie en zware luchtaanval len. Bovendien werden zij met kleine wa pens bestookt. Volgens de van het front ontvangen be richten getroosten de vijandelijke troepen zich „fantastisch zware verliezen". De geallieerde linie week bijna overal langs het 145 kilometer lange front over diverse afstanden terug. Het lang verwach te communistische voorjaarsoffensief is blijkbaar begonnen, tiet gaat gepaard met het zwaarste vijandelijke artilleriespervuur dat de verbonden troepen totnutoe in de Koreaanse oorlog doorstaan hebben. De troepen der verbondenen hebben van daag tegen de middag het Chinese offensief in de Westelijke sector tot staan gebracht na een nacht van verbitterde strijd. De Chinezen zouden de afgelopen 18 uur in het Westen meer dan 1000 man verloren hebben. Luitenant-generaal James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het achtste leger, heeft Zondag verklaard, dat het gevaar van een groot vijandelijk tegen-offensief op het ogenblik groter is dan op enig ander ogenblik in de afgelopen weken. De vijand heeft grote hoeveelheden troepen naar het Zuiden gedirigeerd en schijnt zich voor te bereiden op „de derde aggressie-ronde". Hij zou ook een luchtaanval kunnen onder- Duizenden brachten gisteren met het prachtige weer een bezoek aan de bollenstreek. 'Jeugdige wielrijders getooid met de bekende slingers. nemen, maar", zo voegde generaal Van Fleet er aan toe, „als hij dat doet zullen wij hem weerstaan en afslaan. Als de vijand zou kunnen zien wat ik zie, zou hij naar huis willen gaan". Volgens generaal Van Fleet was de vij andelijke vertragingsactie van de afge lopen weken klaarblijkelijk een manoeuvre om tijd te winnen. Al terugtrekeknd had de tegenstander voldoende weerstand ge boden om een sneller oprukken van de verbondenen te beletten. Het is de politiek der UNO voorzichtig en degelijk te werk te gaan en zo min mogelijk verliezen te lijden maar de tegenstander daarentegen zo groot mogelijke schade te berokkenen. Generaal Van Fleet weigerde in te gaan op de vraag of onder de huidige politieke omstandigheden een beslissing üi de oor log op Korea mogelijk was. Aanvalsformatie Patrouilles van de verbondenen hebben Zondag bericht, dat er aanwijzingen zijn, dat de Noordelijken worden gegroepeerd in een smalle doch sterke aanvalsformatie. De patrouilles ontmoetten krachtiger tegenstand dan de laatste tijd en voor het eerst sinds vele weken signaleerden zij tanks van de Noordelijken op weg naar het Zuiden. Naar schatting bedraagt de sterkte van de Chinese troepen meer dan twee legergroe pen tenminste 700.000 man. BERLIJN (Reuter). De Poolse presi dent, Boleslaw Bierut, is Zondagochtend voor een officieel bezoek in Berlijn aange komen. Wilhelm Pieck, de president van Oost-Duitsland, bracht de vorige zomer een bezoek aan Polen. President Bierut was vergezeld door Poolse ministers en autoriteiten. Hij werd op het station begroet door premier Grote- wohl en leden van het Oost-Duitse kabinet President Bierut zal met Oost-Duitse leiders besprekingen voeren en deelnemen aan feestelijkheden, die betrekking heb ben op de vriendschappelijke betrekkingen tussen Polen en Oost-Duitsland. Ook een Russische delegatie vergezelde de Poolse president. Na zijn aankomst begaf hij zich naar de residentie van Wilhelm Pieck. West-Duitse politici zeiden, dat er tij- dijs het bezoek belangrijke besprekingen tussen Bierut, het Oost-Duitse ^politburo en Russische vertegenwoordigers'gehouden zouden worden. Het onder Amerikaanse controle staande Berlijnse radiostation „Rias" heeft Zondag gezegd: „Bierut moet er ten volle van overtuigd worden, dat de Oder-Neisse grens permanent is en tege lijkertijd dat een „volksstrijdkracht voor de verdediging noodzakelijk is". De communistische bladen van Oost-Ber lijn wijdden woorden van lof aan het Pool se volk, waaraan zij enige passages met strenge zelfcritiek verbonden. Het blad van de SED, „Neues Deutschland", schx-eef dat het Duitse volk in het verleden het Poolse volk onderdrxxkt had en in de twee de wereldoorlog begonnen was de Polen uit te roeien, „maar", zo vervolgde het blad: „Wij leven in een veraxiderde wereld, daarom: lang leve het nieuwe Polen". Het bezoek van Bierut valt samen met de viering van het vijfjarig bestaan vaxi de socialistische eenheidspartij in Oost-Duits- 4and (de SED). De Velsexise raadsleden zijn in besloten vergadering: bijeen geweest ter bespreking van de „Velser affaire". Na deze bijeen komst is een brief aan de miixister van Justitie verzonden, waaraan wij het vol gende ontlenen: „Nu dagbladen, behorende tot onze grote Nederlandse pers uitvoerige publicaties omtrent de Velser affaire in liun kolommen opnemen, menen ondergetekenden, dat een ernstige situatie dx-eigt te ontstaan. Bij de bevolking van ons land, maar bij de be volking van de gemeente Velsen in het bij zonder, moet de gedachte postvatten, dat in ons land geen recht meer bestaat. In bo vengenoemde publicaties worden of namen van betrokkenen genoemd of zodanige duidelijke aanwijzingen gegeven, dat bijna elke inwoner van Velsen of de omliggende gemeenten daardoor in staat wordt gesteld zelf zijn conclusie te trekken. De burge meester onzer gemeente, zowel als het po litiecorps van Velsen zouden, naar in de verschenen artikelen duidelijk wordt uit gesproken, bij de „Velser affaire zijn be trokken". (Wij merken hierbij op, dat de burgemeester niet bij deze zaak is be trokken, maar dat hij de minister van ad vies heeft gediend over een eventueel ont slag aan een drietal politieambtenaren, wier namen in de „Velser affaire" genoemd werden. Red.) De brief gaat verder: „Liet behoeft geen betoog, dat deze „affaire", welke nu reeds gedurende een aantal jax-en een bron van allerlei spedilaties vormt, zowel met be trekking tot de omvang der gebeurtenissen, welke zich zouden hebben afgespeeld, als met betrekking tot de roi, welke verschil lende personen uit het politiecorps van Vel den hierin hebben gespeeld, ernstige onrust vei-oorzaakt, dat het vertrouwen van de burgerij in ons politiecorps hieronder ern stig ïxxoet lijden om niet te spreken van de ondermijnende invloeden, welke hiervan voor de ondexiixxge verhoudingen in het corps zelf uitgaan. Oxxdergetekenden willen ten overvloede wijzen op de mogelijkheid van het ontstaan van groot leed, dat voor sommige personen uit deze onaangename situatie moet voort vloeien c.q. op het verlies van prestige, dat voor het politiecorps van Velsen in zijn ge heel door deze omstandigheden zal worden teweeg gebracht. Zij menen, dat de ge meente Velsen en haar burgerij, welke in de achter ons liggende oorlogsjaren zware offers hebben moeten brengen en waar tot op dit ogenblik hard en in goede verstaxxd- houding moet worden gewerkt om de nog steeds bestaande naweeën van afbraak en vernieling te herstellen, het recht hebben dit te kunnen doen in een atmosfeer, welke niet wordt vergiftigd door kwesties als de „Velser affaire". Het is in het licht van bovenstaande uit eenzetting, dat de ondergetekenden Uwe Excellentie eerbiedig, maar met klem ver- zoeken, ernstige maatregelen te willen be ramen en met gebruikmaking van de mid delen, welke Uwer Excellentie ter beschik king staan, het geschokte vertrouwen ten aanzien van het „recht in ons land" te her stellen en door inschakeling van onze rechtsprekende colleges de „Velser affaire" te doen afwikkelen. Tenslotte brengen zij nog ter kennis van Uwe Excellentie, dat een afschrift van deze brief zal worden gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal. Wij merken hierbij het volgende op: De burgemeester van Velsen is, als be stuursorgaan, autonoom in politiekwesties en krijgt dus inzake het ontslag van politie ambtenaren geen bevelen van de minister. Hem is echter advies gevraagd over het ontslag van drie figuren uit het Velsense politiecorps en hij heeft daarbij opgemerkt, dat deze mensen via de normale strafrech terlijke organen berecht moeten worden en dat hij als burgemeester niet zonder straf rechterlijk vonnis kan overgaan tot een ontslag, dat hem in conflict zou brengen met het ambtenarengerecht. Zatex-dag ver meldden wij reeds, dat het gerechtelijk vooxenderzoek in de „Velser affaire" is ge opend en dat de burgemeester daarna de nodige maatregelen zal nemen tegen de daarvoor in aanmerking komende betrok kenen. Het rapport van de commissie-Ver - steegh is door de minister van Justitie aan de vaste commissie voor Privaat- en Straf recht ter inzage gegeven. Bij Koninklijk Besluit is posthuum be noemd tot ridder der 4e klasse der Mili taire Willemsorde de in Korea gesneuvelde commandant van het Nederlandse vrijwil ligers Detachement, de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, van het garderegiment Gx-enadiers en Jagers. Deze onderscheiding is verleend „wegens het zich in de strijd onderscheiden hebben doox* uitstekende daden van moed, beleid en trouw. De Franse Raad van de Republiek (Eer ste Kamer) heeft Zaterdagavond het wets ontwerp betx-effende een nieuw kiesstelsel, dat door de Nationale Vergadering na lang durige debatten was aangenomen, met grote meerderheid van stemmen verwor pen. In plaats van het voorgestelde ontwerp heeft de Raad van de Republiek met abso lute meerderheid een wet aangenomen, die voorziet in het vooroorlogse meerderheids stelsel met twee stemronden. De grondwettelijke regel is, dat een door de Senaat met absolute meerderheid ver anderd ontwerp door de Nationale Verga dering alleen dan kan worden hersteld, als het ontwerp in tweede lezing eveneens met absolute meerderheid wordt aangenomen. Het wetsontwerp werd door de Nationale Vergadering in eerste lezing aangenomen met 263 tegen 251 stemmen, de absolute meerderheid is 311 stemmen. De Franse minister van Laxxdbeuw heeft de invoer van 500 ton kaas uit Nedexdand vrijgegeven. Van Nederlandse zijde is nu toestemming gegeven een contingent van 25 millioen francs beschikbaar te stellen voor invoer van wijnen uit Frankrijk. O.0N BEWOLKT 0LICHT BEW. 3 HALF 8EW <9 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MiST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ONWEER 7«?TEMPERATUUR iOOS'ISOBAAIÏ '////- BELANGRIJK NEEBSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLUN-FRCNT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEOEBE.HELE DWARSS? R££s IS EEN WIND- - 'SNELHEID VAN VIJF METER PES SECONDE Het weer in ons land staat onder invloed van een gebied met hoge barometerstan den, waarvan het centrum boven N. Duitsland is gelegen. Langs IJsland trekt een actieve depressie, die de barometers op de Britse Eilanden doet dalen en in Schotland en Ierland regen veroorzaakt. Aangezien de depressie in N.-Oostelijke richting trekt, lijkt het niet waarschijn lijk, dat zij morgen in ons land regen zal veroorzaken. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Licht tot half bewolkt, droog weer. Vannacht weinig wind en plaatse- lijk lichte nachtvorst. Morgen over- dag zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en weer :cts hogere temperaturen 24 April Zon op 5.26 uur, onder 19 51 uur Maan op onder 6.07 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 23 April Hoog water: 4.24 en 16.49 uur. Laag water: 0.14 en 12.34 uur. Dinsdag 24 April Hoog water: 5.08 en 17.32 uur. Laag water: 0.52 ep 13.19 uur. uuiuiiuiuuiuiuiiuuiuHiunuuniinir

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1