Zandvoort - Haarlem - Amsterdam per tram of autobus? Wel Bollenzondag, maar nog geen record De radio geeft Dinsdag Over de mogelijkheid van verdaging der beslissing wegens investeringsmoeilijkheden Herin ja Wathrich Studiecommissie voor landbouw-ambachten Gemeenschapszin in een kleine gemeente De politie leidde met mobilofoon-wagens het verkeer in goede banen ZOMER POSTZEGELS 1951 Zonzondag Woningbouw te Heemstede Hogere tarieven voor gas en electriciteit in Heemstede Dr. K. H. E. Gravemeyer veertig jaar predikant De Prins bezoekt Nederlandse kolonie in Tres Arroyos Roofoverval op bejaarde woonschuitbewoner De „Kent County" vlotgetrokken Lonen en prijzen De „Tijgerhaai" in Nederland terug PANDA EN DE MEESTEIWJUDHEIDKUNDIGE J Mr. G. H. M. Delprat overleden MAANDAG 23 A PUIL 1951 Wij weten zo zei ons de heer J. J. Jurissen, directeur van de N.Z.H.V.M. nog altijd niet waar wij aan toe zijn. Zal de electrische tram Zandvoort-Haarlem- Amsterdam na 1954 blijven rijden, of zul len wij op autobussen moeten overscha kelen? De onderhandelingen met de ge meente Amsterdam zijn nog niet afgelopen en ik zou werkelijk geen voorspelling dur ven doen over de beslissing die uit de bus zal komen. Wij, dat wil zeggen de N.Z.H.V.M., blij ven het standpunt handhaven wat de tram aangaat: alles of niets. Dat wil zeggen handhaving van het eindpunt aan het Spui en anders opheffing van de tramlijn. Het plan van Amsterdam, ons een andere route in Amsterdam te laten rijden en het eind punt in de omgeving van het Centraal station te brengen, is onaannemelijk, want daarvoor wordt ons de bestaansmogelijk heid ontnomen. Bij de onderhandelingen is door ons een compromis-voorstel ter tafel gelegd, namelijk om de tram via de Overtoom naar de Nassaukade te laten lopen, maar van de zijde van Amsterdam is daarop niet gereageerd, waaruit wij af leiden, dat dit plan geen instemming ge vonden heeft. Dit was van onze kant al een concessie, want het Spui is voor ons gun stiger dan de Nassaukade. Maar het is zo vervolgde de directeur wel zeker dat de N.Z.H.V.M. op Amster dam ook na 1954, de termijn waarop de concessie van Amsterdam voor de tram afloopt, zal blijven rijden. Hetzij met de tram of met de autobus. Wordt het de auto bus dan moeten wij daarvoor een con cessie vragen aan de Commissie Autover voer Personen. Het gemeentebestuur moet dan gehoord worden over de route en het eindpunt. Wij vertrouwen dat in dit geval wel een oplossing gevonden zal kunnen worden die rekening houdt met ons ver langen: een eindpunt in het centrum van Amsterdam, al zal het dan vermoedelijk wel niet het Spui zijn. Acht u zo vroegen wij het mogelijk met autobussen op de lijn Zandvoort- Haarlem-Amsterdam te kunnen voorzien in de verkeersbehoeften?. Het antwoord daarop was: Dit is zeker mogelijk, maar ik verwacht wel dat daar voor dan een park van 60 autobussen nodig zal zijn. En elke bus kost thans 60.000 gul den. Dat wordt dus een bedrag van f 3.600.000. Vreest u was onze volgende vraag geen bezwaren tegen de uitvoering van zo'n plan in verband met de investeringsmoei lijkheden. Diezelfde moeilijkheden zouden natuurlijk ook rijzen indien de N.Z.H.V.M. nieuw materiaal zou moeten aanschaffen voor de tram als de concessie verlengd zou worden. Zou het, gelet op deze bijzondere omstandigheid niet mogelijk zijn dat over eengekomen wordt de beslissing „tram - autobus?" voor een beperkt aantal jaren te verdagen. „Daarvoor zou (aldus het antwoord van de heer Jurrissen) wel iets te zeggen zijn. Nieuw materiaal voor de tram zouden wij alleen kunnen aanschaffen indien wij voor ten minste 25 jaar zekerheid hebben dat die kan blijven rijden. Want daarmee zou een nog grotere uitgaaf dan f 3.600.000 ge moeid zijn. Tegenover dit hogere bedrag staat evenwel het feit, dat tramwagens een veel langere levensduur hebben dan autobussen, zodat er veel minder op be hoeft afgeschreven te worden. Wij van onze kant zouden er geen bezwaar tegen hebben om nog na 1954 de tram te laten rijden, al zou dit dan maar voor 5 jaar zijn. Het trammateriaal is zo dat wij er zonder bezwaar tot 1960 mee kunnen blij ven rijden, als het moet ook nog wel tot 1964. Dan zou onze tramconcessie in 1954 dus met, laten wij aannemen, 5 jaar ver lengd moeten worden. Tegen het eindigen van die verlengde concessie zou het vraag stuk „tram-autobus?" op nieuw onder ogen gezien kunnen worden en de investerings mogelijkheden ook opnieuw bekeken kun nen worden". ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tenslotte deelde de directeur nog mede dat indien de tram na 1954 niet langer naar Amsterdam zou kunnen rijden, ook de tramlijn Haarlem-Zandvoort zal worden opgeheven. Het is oneconomisch de tram op zo'n kleine lijn te handhaven. Dan zou den dus op dat traject ook de autobussen gaan rijden. Mocht het komen tot een opheffing van de tramlijn, dan zou het autobussenpark der N.Z.H.V.M. in Haarlem en omgeving nog veel groter worden. Reeds nu zijn er 200 autobussen (er rijden er elke dag on geveer 150 op de vaste lijnen, terwijl er natuurlijk steeds een aantaü in herstel zijn en er voor extra diensten in reserve ge houden moeten worden). In Den Haag is een studiecommissie geïnstalleerd, bestaande uit vertegenwoor digers der overheid, van het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten, van de Federatie van Loonbedrijven, van de Federatie van Land- en Tuinbouwwerk- tuigen-exploiterende coöperaties en van de Stichting voor de Landbouw. Deze commissie zal tot taak hebben in samenwerking met overheid en bedrijfs leven het vraagstuk der landbouwambach- ten te bestuderen. Zaterdagmiddag is te Waterlandkerkje (Z.) een nieuwe openbare lagere schooi geopend. Voor de inrichting en de afwer king der school hebben de ongeveer 600 inwoners 3600 gulden bijeengebracht. Om de kosten voor de bouw zo laag mogelijk te houden, hebben bovendien vele ingeze tenen belangeloos medegewerkt bij het egaliseren van het bouwterrein en de aan- NEDERLAND - NEDERLAND NEDERLAND 2cent Paars 6cent Donkerbruin 10 cent Groen Scent Pood 20 cent Btouw i ZEGELGROOTTE 24'/4X 3l'/2m.m. BEELDGROOTTE 2l'/4 X 26'/2 m.m. Van 15 Mei tot en met 14 Juli wor den dit jaar weer de Zomerpostze- gels verkrijgbaar gesteld. De netto opbrengst (boven de frankeerwaar- de) is voor de helft bestemd voor sociale doel einden en voor de andere helft voor culturele doelein den. De zegels dragen afbeeldin gen van Neder landse kastelen. De geldigheids duur van de zegels eindigt op 31 De cember 1952. De uitvoering is in plaatdruk. De ze gels zijn gegra veerd door de he ren W. Z. van Dijk (2, 5, 10 ct.) J. Staphorst 6 ct.) en C. A. Mechelse (20 cent). De Gra fische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem heeft de zegels gedrukt. Toen Zondagmiddag de zon het won van wolken en wind, stroomden de auto's en bussen, de motoren en brom fietsen en een oneindige file wiel rijders de Bollenstreek binnen en zorg den voor een klassieke Bollenzondag. 's Morgens was het bezoek nog niet druk. De buitenlanders waren toen in de meer derheid, vooral Belgen en Amerikanen. Maar nadat 's middags de wind was gaan liggen en de zon aan kracht won, kreeg de Bollenstreek weer het aanzien, zoals dat op een ouderwetse Bollenzondag gebruike lijk is. De politie had met mobilofoon-wagens en motoren, met talrijke extra-posten, uit gebreide maatregelen genomen en leidde het verkeer om, zodra het ergens dreigde te stoppen. Daardoor is het deze Zondag ook niet tot verkeersknopen van enige be tekenis gekomen. De Demonstratietuin „Treslong" te Hille- gom mocht zich, nu de verplichting tot entrée-betaling is afgeschaft, in grote be langstelling verheugen, en in de mooie rots- tuin werd druk gefotografeerd. In het Ont vangstcentrum van VW daarentegen was het niet druk en veel rondvaarders meld den zich niet aan. De Hoofdstraat in Hillegom was versierd met fraaie bloemenmanden in standaards. Op „Keukenhof" in Lisse was het bezoek zeer druk, daar passeerden twintigduizend bezoekers de ingangspoort, en vele honder den auto's, bussen en motoren stonden op gesteld op het ruime parkeerterrein. De mensen die een bezoek aan „Keuken hof" brachten, hebben daar meer gezien dan op hun tocht langs de velden. In de streek toch overheerst nog het wit en geel van narcissen, al bespeurt men hier en daar de tere tinten van een hyacintenveld. Maar de tulpen laten nog angstig verstek gaan. Op „Keukenhof" daarentegen zijn niet alleen de narcissen in bloei, maar ook de kleur en geur van hyacinten valt er ruim schoots te genieten. En terwijl op het veld de narcissen zo spoedig mogelijk .gekopt en de hyacinten gerist worden, blijven ze op „Keukenhof" pralen zolang haar bloei periode duurt. Een extra buitenkansje was dat door het koele weer van de laatste tijd een bezoek aan het grote warenhuis, waar 40.000 bollen in 750 variëteiten staan opgeplant, nog alleszins de moeite waard was. De verruk king vooral van de buitenlandse bezoekers Vrinden, vrinden, wat 'n dagje, Wist u nog dat zoiets kon? Ongelooflijk, mensen zag je Buiten zitten in 'de zon. U en ik en duizendtallen Zijn op boibezoek geweest, En geen regendrup gevallen, Regulier een lentefeest. Eindeloze rijen sleeën Veel met slingers op de kap, Ongetelde fietsers reën Met een nieuwe lentetrap; Zelfs nog stromen wandelaren Die dan wel niet aan de rol, Maar toch uitgelaten waren, Tjonge, tjonge, wat was 't»vol. Het was heerlijk ook, beseffend, Wat ons daar tezamenbracht, Zo poëtisch en verheffend, Louter zon en bloemenpracht, En de velen die ons dienden, Kellners, autobuschauffeurs, Treinbemanning, al die vrienden, Trambestuurders, -conducteurs, En vooral niet te vergeten Motor- en verkeersagent, Hoe zij van hun taak zich kweten, Zij met lof en dank erkend, 't Zonbrandmerk op de gezichten Op fabriek en op kantoor Of in huis aan onze plichten Roept het weer verspreide koor: Lieve lente, zet nou door! P. GASUS. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Lichte muziek. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lunchconcert. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevai-ieerd programma. 14.53 Zang en piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Platen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.24 Dit is leven. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Ka mermuziek. 21.05 Causerie. 21.25 Omroep orkest. 22.20 Platen. 22.34 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R. V. U. 11.30 Voor zieken. 12.00 Salon orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Orgel en sopraan. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Jazzmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Zang en piano. 19.30 Fanfare-orkest. 19.50 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Opera. 22.00 Goede Moed. 22.15 Strijkkwartet en mezzo-sopraan. 22.45 Buitenlands over zicht 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Piano. 16.00 Golflengte Plezier. 16.35 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Studenten leven. 18.30 Voor soldaten. 10.00 Nieuws. 19.30, Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.10 Platen. 21.15 Omroeporkest. 2145 Actualiteiten. 22,00 Nieuws. 22,15 Dans muziek. 22.45—24,00 Verzoekprogramma» Bouw 17 duplex- en 8 een gezinswoningen aan de Gelderlandlaan Zoals door B. en W. in de raad is mede gedeeld waren bij het college plannen in overweging om in de provineiënbuurt door te gaan met de bouw van duplex- en een gezinswoningen. Architect Koster heeft plannen ontworpen voor de bouw van 17 duplex- en 8 eengezinswoningen aan de Gelderlandlaan. Hoewel de uitgevaardigde bouwstop is verlengd, zijn B. en W. van mening, dat genoemd plan zo ver voorbereid dient te worden, dat tot uitvoering daarvan kan worden overgegaan, zodra de bouwstop afloopt. Van de 17 duplexwoningen zullen 15 een inhoud krijgen van 305 m3 en 2 van 337 m3, terwijl de inhoud van de eengezins woningen rond 280 m3 zal worden. Indien de raad zich met het plan kan verenigen, zal voor deze bouw Rijksbij drage worden gevraagd. De exploitatie-opzet geeft aan, dat de huur der duplexhuizen zal'worden f 9,20 per week, te verhogen met 50 voor de duplexvoorzieningen, is f 13,80. Eerstge noemd bedrag achten B. en W. overeen te stemmen met de huur van soortgelijke vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen, geldende op 31 December 1949, verhoogd met 30%, zoals hiervoor bedoeld. (Deze huren worden dus door twee gezin nen betaald). De exploitatie-opzet der eengezins woningen geeft aan, dat de huur wordt f 7,95 per woning. Particuliere bouw De heer J. B. Wesselingh, architect te Heemstede, wenst van de gemeente te kopen twee percelen bouwterrein aan de Beethovenlaan, resp. groot 1540 en 1130 m2 bestemd voor de bouw van resp. 4 en 3 eengezinswoningen, van resp. f 13.500,— en f 10.500,—. De heer P. van Egmont te Heemstede wil kopen een perceel bouwterrein aan de Beethovenlaan, groot 858 m2, bestemd voor de bouw van 2 eengezinswoningen, voor de som van f 7000, De heer W. Kleyn te Heemstede, wil kopen een perceel bouwterrein aan de Beethovenlaan, voor de som van f 9.500, B. en W. stellen de raad voor deze kopen toe te staan. Gas 1 cent per m3, elec triciteit 2 cent per kWu Nu de kolenprijzen opnieuw gestegen zijn, is het zo schrijven B. en W. van Heemstede aan de Raad noodzakelijk de prijzen van gas en electriciteit te ver hogen. Gas met 1 cent per m3, electriciteit met 2 cent per k.w.u. De prijzen voor gas waren: 12 cent ge woon tarief, 8 cent huishoudtarief. Nu zul len die worden 13 en 9 cent. Voor electriciteit waren de prijzen per kwu: 21 cent muntmeter, 19 cent gewone meter, 8 cent huishoudtarief en 4!ó cent kooktarief. De prijzen worden nu (als de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt) 23, 21, 10 en 6% cent. De verhoging willen B. en W. in wer king doen treden met 1 Mei a.s. Bezuiniging op de straatverlichting Er zou ook meer uitgegeven moeten wor den voor straatverlichting. Als het be staande peil der verlichting wordt aange houden zou dit een hogere uitgaaf van f 15.000 betekenen. B. en W. achten het echter mogelijk en in deze tijd ook gebo den, dat deze kosten worden opgevangen door het toepassen van een in sommige op zichten vrij drastische bezuiniging op de straatverlichting. De raadscommissie voor de bedrijven kan zich geheel met deze voorstellen ver enigen. Ter gelegenheid van zijn 40-jarige ambtsbediening ging dr. K. H. E. Grave meyer voor in de avonddienst van Zondag in de Sint Jacobskerk te Den Haag. De dienst werd bijgewoond door tal van pre dikanten uit Den Haag, door een afvaar diging van de Hervormde gemeente van Scheveningen en door deputaties uit vroe gere gemeenten van. dr. Gravemeyer, Giessen, Oudkerk en Voorburg. Voorts was vertegenwoordigd het moderamen der Generale Synode, en waren aanwezig de beide vroegere voorzitters dezer Synode, ds. W. A. Zeijdner en ds. H. J. F. Wessel- dijk. De dienst werd eveneens bijgewoond door Staatsraad mr. W. F. Schokking. Prins Bcrnhara is Zondagmiddag, na drie dagen nabij Bariloche in het Argentijnse merengebied te hebben vertoefd, met zijn gevolg in een Argentijns regeringsvliegtuig naar Tres Arroyos nabij Bahia Blanca, vertrokken,, waar hij de Nederlandse land bouwkolonie zal bezoeken. De Prins heeft ook een bezoek gebracht aan de kleine Nederlandse kolonie in Port Varas. Hij sprak hier geruime tijd met de 66-jarige Brigida Arntz, die geboren is in Nederland. Juffrouw Arntz is tientallen jaren lerares geweest op verschillende scholen in de omgeving en thans gepension- neerd. Zij woont samen met haar zuster Wilhelmina Regina, eveneens lerares. Zij woonden tot 1907 met haar ouders in Rot terdam en hoorden pas nu van de leden van het gezelschap van de Prins dat de straat waarin hun ouderlijk huis stond in 1940 geheel verwoest was. Brigida zei: „Ik ben nooit meer in Holland geweest, maar ik heb nog maar één wens en die is het nog eenmaal te mogen zien". In de nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half twee, is een 68-jarige man, die in een tot woonschuit verbouwde sloep woont, welke in de Prinsengracht te Am- sterlam ligt, beroofd. De man was 's avond uit geweest en kwam omstreeks half twee thuis. Toen hij het deurtje opende van de woonschuit was er iemand binnen, die hem met een met zand gevulde kous een klap op het hoofd gaf. De bejaarde man verloor het bewust zijn. Toen hij na enige tijd weer bij kennis kwam, bleek de overvaller te zijn verdwe nen met een portefeuille, waarin een be drag van ongeveer 800.zat. De man bleek de woonschuit grondig te hebben doorzocht. Het slachtoffer is aanvankelijk naar een ziekenhuis vervoerd, maar daarna bij familie ondergebracht. De gevolgen van de klap waren niet ernstig. Het Noorse s.s „Kent County", dat op 10 April bij Zeebrugge is gestrand, is in de nacht van Zaterdag op Zondag door vijf sleepboten vlotgetrokken en de haven van Zeebrugge binnengebracht. over dit fleurige schouwspel uitte zich in luide uitroepen en handgeklap. Men hoopt in de Bollenstreek vurig dat het zonnige weer van de laatste dagen voorlopig blijft aanhouden, vooral met het oog op het grote Bloemencorso dat Zater dag a.s. gehouden moet worden. Daarvoor toch zijn vooral hyacinten nodig en die moeten nu wel de grond uit „schieten" willen ze rijp genoeg zijn om straks te wor den gebruikt voor het opsieren der wagens en de vervaardiging der grote mozaïeken. Hiervoor zijn vele milliocnen „nagels" nodig; narcissen bieden geen kleurvariëteit genoeg en aan de tulpen is men nog steeds niet toe, waarom Noordwijk, welks corso altijd in het teken van de tulp staat, zijn bloemenfestijn wijselijk maar tot Mei heeft uitgesteld. Het standpunt van het Chr. Nationaal Vakverbond De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, de heer M. Ruppert, heeft over het standpunt van het C.N.V. ten aanzien van het probleem dei- lonen en prijzen gezegd dat de regering niet alle mogelijkheden tot het beïnvloeden daarvan ten volle uitbuit. Er zijn wel margeregelingen voor handel en industrie getroffen, maar het is de vraag of die maat regelen doeltreffend zijn. Op de margerege lingen is publieke controle uitgesloten. Op het niet naleven der loonbepalingen staan sancties; de oproep van de werkgevers tot het niet-doorberekenen der loonsverhoging in de prijzen kan in de wind geslagen wor den. Natuurlijk zullen verscheidene werk gevers aan de oproep gehoor geven, maar of zij het allen zullen doen is een vraag. De loonpolitiek is alleen door te voeren, als het publiek, als de arbeiders er achter staan. Helaas is het vertrouwen der arbei ders in het gevoerde beleid aan het vermin deren. Dit noemde de heer Ruppert uiter mate verdrietig. De regering heeft nu toegezegd ten aan zien van verschillende artikelen forser op te treden. Maar zo zeide de heer Ruppert wij geloven niet erg, dat er een aan vaardbaar geheel van maatregelen zal ontstaan. Over de vraag of de 5 °/o consumptiebe perking nodig is behoeft volgens de heer Ruppert, niet gesproken te worden. Het is alleen de vraag, of de getroffen maatrege len zo zijn, dat deze consumptiebeperking zonder nadeye maatregelen niet zal stijgen. De heer Ruppert betoogde met nadruk, dat ten aanzien van de beperking van de luxe-consumptie, zoals autorijden op Zon dag, drank, snoeperij, duur roken, luxueus reizen, ook bepaalde maatregelen moeten worden genomen, opdat alle groepen in de noodzakelijke beperkingen delen. Verder acht de heer Ruppert het nood zakelijk dat de statistieken betreffende de verdeling van het nationaal inkomen wor den verbeterd. Er kan nu wel geconsta teerd worden, dat er een 4 °/o verschuiving is geweest ten nadele van het inkomen uit arbeid. Die verschuiving is ten goede ge komen aan de groep, die men gemakshalve kan noemen de ondernemers. Maar daar onder schuilen ook de kleine middenstan ders en de kleine rentetrekkers, die van die verschuiving zeer waarschijnlijk in het ge heel niet geprofiteerd hebben. De statistiek zou moeten kunnen uitmaken waar die 4 verschuiving van het nationaal inko men precies terecht is gekomen. Tenslotte heeft de heer Ruppert nog ge pleit voor een spoedige invoering van de Werkloosheidswet. De invoering zal bete kenen het overbrengen van zakelijke lasten van de staat op het bedrijfsleven. Algemeen zal de invoering echter de lasten van de staat gaan verlichten zo meent de heer Ruppert en dat is gunstig daar de sane ring van het staatsbudget een volksbelang is. Een groot voordeel van deze wet is, dat zij verdere fondsvorming in de hand werkt ten bate van de nationale economie. De heer Ruppert acht het dan ook gewenst, dat men deze zomer of dit najaar nog met de premiebetaling begint, waarna de uit keringen kunnen beginnen in het volgend voorjaar. Na een afwezigheid van bijna drie maanden keerde Zaterdagmiddag op de onderzeebootbasis aan de Waalhaven te Rotterdam terug de onderzeeboot „Tijger- haai" onder commando van luitenant-ter zee eerste klasse J. van Nieuwenhuizen. Dr. R. Dorrestein, die de reis gedeelte lijk heeft meegemaakt, heeft zwaarte krachtmetingen verricht om de dichtheid van de aardkorst te bepalen .Daartoe heeft hij in totaal 73 waarnemingen gedaan, die ieder drie kwartier één uur vergden. Dit gebeurt met een speciaal toestel, dat niet op een gewoon schip gebruikt kan worden, omdat het niet mag slingeren. De metingen werden verricht als de onder zeeboot dertig meter beneden het water oppervlak was gedoken. 53. De burgemeester van Ezelsbrugge, die juist de onschuldige Jolliepop wilde ver oordelen (inplaats van de schuldige Joris Goedbloed) was erg verstoord teren zijn ge tuige plotseling door de grond zakte. Een rare manier van doen is dat van die pro fessor!", riep hij. „Midden in zijn getuige- verklaring verdwijnt hij! Misschien is hij toch niet zeker van zijn zaak.iJc vind het maar vreemd! Ik vind het opvallend!" „Hij viel helemaal niet op," meende de veldwachter. „Hij viel duidelijk néér....". Nu, dat was waar, zoals we gezien hebben. De professor stond op dit moment huilend in de onderaardse gang. „Wat schort er aan, beste?", vroeg Joris bezorgd. „Gij weent, naar het mij voor wil komen! Hoe zo? Weshalve? Vertoeft gij dan niet gaarne in onderaardse, Romeinse gangen?" En nu ging Panda een licht op. „Aha!", riep hij. „Dus deze gang is écht Romeins? Hebben we dan tóch heus een echte Romeinse ruïne ontdekt?" „Ja.dat is het juist!", riep professor Delver Delfgauw snikkend uit. „Het is Romeins! Dat is de zwaarste ont goocheling, die ik in mijn leven gehad heb!" Na dit gezegd, te hebben klauterde de emi nente oudheid-kenner weer naar boven. „Er zijn onderaardse gangen hier onder!", riep hij de burgemeester toe. „Er is hier een Romeinse ruïne!" De burgemeester sprong van vreugde overeind. Hij was zó blij, dat hij niet eens merkte hoe ongelukkig de professor keek. „Neen, maar, dat is prach tig!", riep de burgervader uit. „Schitte rend! Dat is de mooiste ontdekking die u in uw leven gedaan hebt....l" Verbod. De Poolse regering heeft bij regering van de Verenigde Staten ge. protesteerd tegen het verbod tegen het Poolse schip „Batory" om de haven van New York binnen te komen. Volgens het persbureau wordt in de betrokken nota gezegd, dat de regering van de Verenigde Staten „een grove inbreuk heeft gemaakt op het internationale recht door het varen van het schip tussen Gdynia en New York onmoge lijk te maken". De nota voegt er aan toe, dat de Poolse regering „genood zaakt zal zijn zelf stappen te nemen om de rechten van Polen te beschermen" en dat Polen op zijn beurt maatregelen zou nemen tegen de Amerikaanse lijn. dienst op Polen. De New Yorkse ha- venautoriteiten beschouwen de „Bato ry" als „ongewenst" en „een risico voor de veiligheid van de Verenigde Staten", Hoge dame. De Venezolaanse mejuffrouw Branger zou boven Washington met een „super piper cub" een hoogte hebben bereikt van 8.175 meter. Een nieuw wereldrecord. Plet oude stond met'7.788 meter op naam van de Fransman René Leduc. Snuf. Volgens mededelingen van leidende Londense snuif-handelaren gaan meer Britten tabak snuiven. Een hevige „snuiver" kan met een hoeveelheid snuiftabak ter waarde van 5 of 6 shilling een week rondkomen. Het roken is drie of viermaal zo duur, aldus deze mede deling. Overstapje. Zes professoren van de veteri naire faculteit van de universiteit in Oost-Berlijn hebben Vrijdag de Russi sche sector van Berlijn verlaten en zijn in dienst getreden van de „vrije uni versiteit" in West-Beriijn, zo heeft een woordvoerder van deze universiteit meegedeeld. Zij verklaarden, dat de „communistische druk wetenschappelijk werk in Oost-Berlijn onmogelijk maakt". Nog een overstapje. Officieel wordt uit Boedapest gemeld, dat een Joegoslavisch particulier vliegtuig Vrijdagavond bij Boedapest is geland. De piloot heeft Hongarije om asyl verzocht. Ontmoeting. Een speciale trein met voet- balenthousiasten, die op weg waren naar de wedstrijd voor de Schotse beker finale, is nabij het station van Glasgow op een andere speciale trein met voet balenthousiasten, die daar stilstond, ge- reden. Drie personen kwamen om het leven en vijftig personen werden ge wond, van wie enige ernstig. Bericht. Volgens te Hongkong verschij nende onafhankelijke en rechtse bladen zijn in de jongste tijd in verscheiden! delen van Zuid-China in totaal bijna twee honderd personen terechtgesteld. In een bericht van communistische zijde wordt een groep van tien personen ge noemd, die te Hankou werden terecht gesteld. Zij waren beschuldigd van het vermoorden van revolutionnaire en pro- gressieve elementen te Hankou, voor dat de stad voor de nationalisten ver loren ging, aldus de berichten. Arrogant. Een commissie van de Ameri kaanse vereniging van dagbladredac teuren heeft in een Zaterdag gepubli- ceerd rapport verklaard,, dat de Amerikaanse regeringsfunctionarissen trachten nieuws achter te houden. De commissie voor vrijheid van voor lichting verklaarde, dat er een groeiende tendens is in de richting van een „arrogant achterhouden van nieuws", Tussentijds. Bij een tussentijdse verkiezing in Harrow West (Middlesex) is de conservatieve partij er in geslaagd haar zetel in het parlement te behouden. De conservatieve candidaat, de 57-jarige industrieel en vroeger parlementslid Sir Albert Braithwaite, behaalde 22.826 stemmen. De Labour-candidaat 8.877. De tussentijdse verkiezing was nodig ge- worden door het aftreden van het con servatieve parlementslid Norman Bower. Vliegdienst. Tussen Griekenland en Joego slavië is een vliegdienst van twee dagen in de week hervat. Zaterdag is het eer ste Griekse vliegtuig,'sedert de hervat ting van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, te Belgrado geland. Amerikaanse sterren. Met de reuze-tele scoop op de berg Palomar in Californie zijn, naar dr. Edwin P. Hubble aan dl Amerikaanse vereniging voor wijsbe geerte meedeelde, drie nieuwe „vuur torensterren" ontdekt. Dr. Hubble, as tronoom op de berg Wilson, die de ont dekking beschreef, zeide dat een „vuur toren" een ster is waarvan de helder heid een aanwijzing vormt voor de af stand. Deze nieuwe ontdekkingen stel len de geleerden in staat de afstanden in het heelal nauwkeurig te bepalen. Sovjet-sterren. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat professor Viktor Ambart Sumian, voorzitter van de wetenschap pelijke academie van Armenië, een nieuwe materialistische theorie over het ontstaan van de sterrenwereld heeft op gebouwd. Naar verluidt weerlegt de hoogleraar hierin de theorieën van de burgerlijke geleerden, volgens welke heel lang geleden de sterren gelijktijdig ontstaan zouden zijn. De hoogleraar zegt te kunnen bewijzen dat voortdurend nog nieuwe sterren ontstaan. De nieuwe theorie is neergelegd in een werk, dat de titel draagt „Een zonnewereld" en dat door de wetenschappelijke academie der Sovjet-Unie uitgegeven is. Energie. De Argentijnse politie heeft Zater dag verklaard, dat zij „twee spionnen" heeft gearresteerd, die geheime docu menten over atoomenergie hadden ge stolen ten behoeve van een vreemde mogendheid. President Perón heeft op 24 Maart verklaard, dat Argentinië met succes bezig is met onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie. Mr. G. H. M, Delprat, oud-directeur secretaris van de Nederlandse Bank is in de ouderdom van 83 jaar overleden. Mr. Delprat, die op 25 Mei 1867 geboren werd, werd, na bij een spaarbank te Rotterdam werkzaam geweest te zijn, in November 1914 benoemd tot directeur-secetaris van de bijbank der Nederlandse Bank te Rot terdam. In Juli 1915 werd hij directeur- secretaris van de hoofdbank te Amster dam, waar hij zijn functie tot aan zijn pensionnering op 15 Januari 1933 uit oefende. Mr. Delprat heeft zeer veel gedaan voor het spaarwezen in Nederland. Hij was erelid van de Nederlandse Spaarbankbond. Zijn verdiensten vonden erkenning door zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en offi cier in de Kroonorde van België. De Begrafenis geschiedt Dinsdagmiddag om één uur op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2