MEUBELSTOF Coinedia speelde „Caligula" I LOCOMOTIEF Opening De Groot Amsterdamse Beurs Kort en Bondig 1 of 2 KANTOORLOKALEN E. J. v. d. Werff Zn. MAANDAG 23 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Morgen openen wij onze geheel gemoderniseerde zaak. Uit alle modecentra hebben wij voor deze opening de laatste nouveautés ontvangen. Wij verwachten U. Grote Houtstraat 98 RIJWIELEN Rechtspositie ambtenaren be sproken op ARKA-vergadering Hervormde Zondagsschool ,,De Zaaier" is vijftig jaar Buitenlandse verslaggevers bezochten Openluchttheater Hervormde Kerk bestaat dit jaar een kwart eeuw Twee voetballers moesten vroegtijdig het veld ruimen Sint Joris viering te Haarlem Benelux-trefpunt heropend Heemstede Twee toneelverenigingen SCHEEPVAART Ria Roozen Exportfirma vraagt 7 ADVERTENTIE Caius Caesar Augustus Germanicus, bij genaamd Caligula (hetgeen betekent: sol- datenlaarsje), de derde keizer van het Romeinse rijk, kwam in het jaar 37 als op volger van Tiberius aan de regering. Na een aanvankelijk heilzaam bewind begon hij zich al spoedig te misdragen als een verderfelijk tyran. Zijn lijfspreuk was: laat men mij haten, als men mij maar vreest. De in 1913 geboren Franse auteur Albert Camus maakte deze Caligula tot de held van zijn in 1938 geschreven drama, dat in 1945 zijn Parijse première beleefde en Za terdag in de Haarlemse Schouwburg door Comedia werd vertoond. Camus wordt doorgaans (de voortreffelijke vertaler, Vic tor E. van Vriesland, beweert in het pro gramma het tegendeel), niet tot de zoge naamde existentialisten gerekend, al kan men ongetwijfeld tekenen van verwant schap aanwijzen. Hij is in elk geval als toneelschrijver verre de mindere van Sartre, hoewel zijn hantering van de taal bijna klassiek van doorzichtigheid genoemd mag worden men moet het Stuk lezen om dit te beseffen, hetgeen niet voor de op voering pleit en zijn formuleringen vaak een ongemeen scherpe trefzekerheid heb ben. Maar mijn voornaamste bezwaar tegen „Caligula" is dat zijn verbeelding doodloopt in de eigenaardige gang van zijn gedachten. Als zovele andere schrijvers heeft Camus een poging gewaagd om op een moderne wijze de verhevenheid van de Griekse tra gedie, het spel op leven en dood, te bena deren. .Ofschoon hij het noodlot verankerde in de menselijke ontoereikendheid, kan men zeker niet spreken van een psycholo gische karaktertekening, zoals bij voorbeeld O'Neill die in „Rouw past Electra" be proefde. Indien men zoekt naar de moeilijk aanwijsbare conflictstof, dan is die ten dele te vinden in een botsing van zedelijke waarden. De tragiek schuilt in de persoon lijke onvolkomenheid van Caligula, in de kloof tussen het bereikbare en zijn drang naar het absolute, gesymboliseerd door zijn verterend verlangen naar de maan .het mag ook het geluk of desnoods de onster felijkheid zijn, laat Camus hem zeggen. Zijn obsederende hartstocht om volstrekt te leven na de dood van Drusilla, zijn zuster en tevens zijn minnares uit zich in een ontzettende willekeur en vernieti- gingsrazernij. Liefde en vrendschap ver werpt hij, om nog slechts verachting te koesteren voor zijn laffe omgeving, die hij spottend dwingt tot het beamen van zijn misdadig geperverteerde logica. Een op stand kan dan ook niet uitblijven, maar hij onderneemt geen enkele poging om dit ge vaar te keren. Zo werd „Caligula" de ge schiedenis van een superieure zelfmoord. Overigens, zo verklaarde hij zelf, komt er aan het stuk geen andere filosofie te pas dan die welke is belichaamd in de regel: „De mensen sterven en zijn niet gelukkig". Caligula probeert dus zijn vrijheid tot in de uiterste consequentie door te voeren. Maar dit is immoreel, omdat het gaat ten kosten van de vrijheid van anderen en ten slotte behaalt de menselijke waardigheid de ADVERTENTIE A. BOTTELIER - AERDENHOUT Zandvoortsel. 158 - Tel. 26113 Tijdens dc algemene jaarvergadering die de Landelijke hoofdgroep Gemeenteambtena ren van de A. R. K. A. Vrijdag en Zaterdag m hótel „De Leeuwerik" te Haarlem hield, heeft de vice-voorzitter van de A. R. k- A., mr. G. A. A. M. Boot, een causerie gehouden over het onderwerp: „De rechts positie van de ambtenaar gewogen en te licnt bevonden." Mr. Boot wees er in zijn betoog met nadruk op dat het een algemeen belang is dat wordt voorkomen dat het ambtenarencorps ver paupert of verkommert. De salarissen en de sociale voorzieningen van de ambtenaren ®ogen, aldus mr. Boot. niet worden be schouwd als een sluitstuk op de begroting. De spreker constateerde een schromelijk te kort in het inzirht van de arbeidsrechtelijke verhouding bij de ambtenaren en hij vroeg z:ch af waarom dc verlangens van de ambte naren niet zo guaw werden verwezenlijkt als die van de Stichting van de arbeid. Mr. Boot bepleitte voorts een hechtere samenwerking tussen de verschillende ambtenarenorgani- saties. „Wij wensen niet slechts één organi satie. maar het prijsgeven van enige zelf standigheid bij samenwerking met andere verenigingen kan geen bezwaren opleveren." Ret streven naar verbetering van de rechtspositie van de ambtenaren achtte de spreker van groot belang: „de rechtspositie behoort een uitvloeisel van de status van de ambtenaar te zijn." Mr. Boot meende verder dat onverwijld ment te worden voorzien in de geneeskun dige verzorging van het overheidspersoneel. Sprekende over de laatste loonronde merk te mr. Boot op, dat het maximum dat ge steld is vooral door de ambtenaren ernstig wordt gevoeld. overwinning. Koppig en zonder hoop of illusie gaat de eenzame Caligula, de man zonder geweten, echter verder op de inge slagen weg: de absurde mens, overtuigd van de zinloosheid van het bestaan, nimmer bereid zich te schikken of te berusten. Ik vind dit, ondanks de genoemde bezwaren en de tweespalt bij Camus tussen denken en voelen, een fascinerend stuk. En ik wil hier nog een opmerking aan toevoegen: ik heb verschillende mensen horen zeggen dat zij met tegenzin de hele avond een gek op het toneel zien, maar laten dezulken bedenken dat er methode in zijn waanzin steekt (zoals Polonius van Hamlet zei). Enorm zware rol De handeling is schaars maar hevig: fanatiek geconcentreerd op dit ene denk beeld. Mede hierdoor zijn zo goed als alle spanningen samengebald in de titelheld, een buitengewoon moeilijke rol, waaraan Guus Hermus zijn waarlijk indrukwekken de talent heeft geleend. Maar desondanks werd hij niet de Caligula die Camus voor ogen moet hebben gestaan, want hij liet zich te sterk inspireren door zijn emoties. Deze keizer echter laat zich meeslepen dooi de passie van zijn intellect. Toen Michel Herbault twee jaar geleden met het Théa- tre Hébertot uit Parijs deze rol speelde, gingen de verwilderde uitbarstingen van waanzin op slag over in kille redeneringen met een ondertoon van huiveringwekkend sarcasme en om gekeerd. Deze ijzige be heersing, die de heftige uitingen van smart en vertwijfeling begrijpelijk maakt, miste men bij de jonge Hei-mus, die eigenlijk alleen in de scène met de dichters het ge wenste formaat in zijn macht kreeg. Maar dit is ook een kwestie van regie, waarbij Cor Hermus naar mijn mening te weinig doelbewust te werk is gegaan, zoals ook bleek uit de groepstaferelen, die veel te" wensen lieten en alles behalve expressief waren voor de stemming. De bijrollen zijn van weinig betekenis, maar geprezen moeten worden: in de eerste plaats Jef de Groot als Scipio, hoewel deze niet vrij was van enige krampachtigheid, Vera Bondam als de oudere minnares om haar voorbeeldige dictie, John Gobau om. zijn imposante allure en Ludzer Eringa als de decadente man met de bloem. Het décor van Bob Vertsraete had (zoals de Franse opvoering leerde) evengoed gemist kunnen worden en was bovendien te kleurig. In ieder geval moet men dankbaar zijn voor deze gedeeltelijk geslaagde poging, waar van een groot aantal raadsleden getuige was, om het seizoen op een hoog niveau te besluiten. DAVID KONING Zondag 15 April werd -'s avonds in de Oosterkerk een speciale herdenkingsdienst gehouden wegens het vijftigjarig bestaan der Ned. Herv. Zondagsschool „de Zaaier" te Haarlem. Na een inleidend woord van ds. A. J. van Rhijn hield prof. dr. W. C. van Unnik van Utrecht de predikatie, waar in hij persoonlijke herinneringen memo reerde aan de tijd, toen hij zelf van deze Zondagsschool een leerling was. Na afloop was er een druk bezochte receptie in het wijkgebouw. En nu is Zaterdag 21 April het gouden feest met de kinderen en ouders gevierd in een der zalen van het Krelagehuis, waar de heer Otto van de Ned. Zondagsschool vereniging enkele films vertoonde en een goochelaar alle aanwezigen door zijn toe ren in verbazing bracht. Een hoogtepunt vormde het feit dat burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers door zijn tegenwoordigheid van zijn belangstelling blijk gaf. Na welkom te zijn geheten door ds. A. J. van Rhijn richtte burgemeester Cremers zich tot de kinderen en vervolgens in 't bijzonder tot mej. M. van Dalen die 47 jaar aan het Zon dagsschoolwerk verbonden is. Hij deed de mededeling, dat de Koningin haar de ere medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau had verleend. Dit ere teken werd haar opgespeld. De heer B. Rijbroek, voorzitter der Zon dagsschool, bracht de felicitaties over van personeel en kinderen en liet enige meisjes de geschenken overhandigen: een fraaie vulpen en bloemen. Foto: burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers feliciteert mejuffrouw Van Dalen met de haar verleende Koninklijke onderscheiding. Rechts ds. A. J. van Rhijn. Op uitnodiging van een combinatie van instellingen en bedrijven brengt een gezel schap van zeventien radio-verslaggevers uit verscheidene Europese landen en de Ver enigde Staten sinds Donderdag een bezoek aan ons land. Zij zullen bij hun thuiskomst in de hun toegemeten spreektijd voor hun luisteraars de indrukken van deze reis samenvatten. Enkelen van hen hebben een zogenaamde wire-recorder meegenomen om hun reportages direct vast te leggen. Dins dag wordt het gezelschap op het paleis Soestdijk ontvangen. Alle deelnemers zullen bij die gelegenheid koningin Juliana een geschenk aanbieden met typische ken merken van hun land van hei-komst. Zaterdag werd er een excursie naar de bollenstreek gemaakt, die begon met een kijkje in de bloemenveiling te Aalsmeer, waarna men per autobus door de Haar lemmermeer naar het Openluchttheater in Bloemendaal reed, waar wethouder A. van Geluk de gasten verwelkomde. Zij toonden zich verrast na hun tocht door de vlakke polders door het schilderachtige duin landschap en waren vol bewondering voor de zinrijke architectuur en de fraaie be planting van de heuvels en het wandel park. Ook het belichtings-orgel in het souffleurshok onder het speelterrein wekte een levendige belangstelling. Interessant waren vooral de vergelijkingen die een Zweedse reporter trok, omdat er in zijn vaderland zeer veel openluchttheaters zijn, die zich echter naar zijn mening geen van alle met het Bloemendaalse in schoonheid kunnen meten. Op 31 October van dit jaar Hervor mingsdag zal het vijf en twintig jaar ge leden zijn, dat te Overveen aan de Ramp laan het kerkgebouw van de Ned. Her vormde Gemeente werd ingewijd. De bouw van de kerk werd mogelijk gemaakt door leden en begunstigers van de toen bestaande „kwartjesvereniging" en de grond werd geschonken door de toenmalige eigenaren van „Elswout". Voor de Her vormde gemeente in Overveen was het be zit van een eigen kerkgebouw een steun bij de vervulling van haar hoge taak in een forensenplaats, waar de band tussen de bewoners toen wel zeer los was. Indertijd is de inwijding van de kerk ge vierd met een feest voor de gehele ge meente op het landgoed Elswout. Daar het zowel toepasselijk alsook zeer aantrekkelijk is, te trachten dit jubileum thans op de zelfde wijze te vieren, heeft de voorlopige voorbereidende commissie die zich met de uitvoering van de plannen belasten wil zich met de eigenaren van Elswout in verbinding gesteld. Deze viering heeft men zich gedacht op 31 Augustus. Er zal getracht worden een fonds te vormen, waaruit de kosten van enkele noodzakelijke en nuttige verbete ringen aan het kerkgebouw kunnen wor den bestreden, waarbij gedacht is aan een uurwerk in de toren, het doortrekken van de lambrizering, nieuwe stoelen en de ver wijdering van de banken, koperen licht kronen en aan gehoorapparaten, waarmee slechthorenden de dienst kunnen volgen. Tijdens een voetbalwedstrijd die Zondag morgen tussen het derde elftal van HFC en het eerste van Waterloo uit Velsen op het terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem werd gespeeld, moesten een speler van HFC en een speler van Waterloo vroegtijdig het veld ruimen. Een van de HFC-ers struikelde namelijk op een gegeven moment, viel en klaagde over pijn aan een elleboog. Men vermoedde dat de elleboog was gebroken en vervoerde de onfortuinlijke speler naar dr. H. Wamsteker, die het maken van een röntgenfoto noodzakelijk achtte. Nauwelijks was de strijd hervat of een voetballer van de tegenpartij viel op de zelfde plaats. Ook deze klaagde over pijn aan een elleboog en werd naar dr. Wamsteker gebracht die evenals in het vorige geval aan ried een röntgenfoto te laten maken. Officiële ontvangst Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Maandag 30 April des namiddags omstreeks 12% uur officieel ten Stadhuize ontvangen enige Belgische en Nederlandse militaire en burgerlijke autoriteiten, de leden van het bestuur van Haarlems Comité voor Nationale Feesten-Centrum Comité Konin ginnedag, alsmede de leden van het muziêk- korps van het Belgische Gidsenregiment. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Ned. 1947 92% 92% A. K. U 171% gl 171% Lever Brothers 230)4 229% Philips Gloeil. 246 gl 246 Kon. Petroleum 297% 298 A'dam Rubber 121% 121% Holl. Amer. Lijn 176)4 176% Ned. Scheepv.Unie 156 156% H. V. A 127)4 127% 100 101% Amsterd. Bank 165% 165% Rotterd. Bank 170 170 Twentse Bank 167 167 Anaconda Copper 44% gb 45 Bethlehem Steel 61% gb 61 Republic Steel 47 47% Shell Union 61% 61 Tidewater 38/4 38 U. S. Steel 47% 47% Vanmorgen om 7 uur verzamelden de padvinders van het district Haarlem, zo wel van de N.P.V. als van de V.K.J.B., zich op de Grote Markt om tezamen de feestdag te openen. Vandaag, 23 April, is de dag waarop alle padvinders in de we reld St. Joris eren. Voor de opmars naar de Grote Markt plaats vond, hadden vele honderden pad vinders eerst een korte wijdingsdienst meegemaakt. Voor de leden van de N.P.V. was deze dienst die onder leiding stond van oübaas G. Dorland in de Grote Kerk; de verkenners van de V.K.J.B. kwa men in de St Janskerk bijeen. Op de rotonde van de Groote Markt werd eerst de horderoep door de welpen gedaan en na het vlaghijsen en het lezen van de padvinderswet, sprak de districts commissaris van de V.K.J.B., oübaas B. Nooy nog een kort woord, waarin hij wees op de betekenis van St. Jorisdag voor de padvinders. Met het zingen van het padvinderslied, het „Hoort, zegt het voort", werd de korte bijeenkomst besloten. Voor zover hun werkzaahheden dat toe lieten, dragen de padvinders vandaag de gehele dag de uniform met als symbool op de linkerborstzak de rode tulp. Vanavond komen allen in groepsverband bijeen rond een kampvuur waar onder andere het Sint Joris verhaal door de hopman zal worden verteld. Godfried Bomans sprak op het verbroederingsfeest In tegenwoordigheid van bijna honderd vijftig genodigden werd Zaterdagavond in hótel Royal aan het Stationsplein te Haar lem het traditioneel geworden „Benelux- trefpunt" met een „Luxemburgse avond" feestelijk heropend. Ónder de tonen van de vrolijke wijsjes, die het Haarlemse duo Bas Meegdes en Jan Giesbers speelde en zong, arriveerde omstreeks half tien wethouder Geluk (die in „Teisterbant" een groot ge zelschap Amerikaanse toeristen had moeten ontvangen en met hen de maaltijd ge bruikte) in gezelschap van het Haarlemse Comité-Benelux teneinde in zijn kwaliteit van voorzitter van „Haarlems Bloei" een toespraak te houden. Daarin bracht hij hulde aan de initiatiefnemer, de heer Van Hulsen, die onder auspiciën van het Comité-Benelux elk voorjaar, in het bijzonder tijdens de bollenweken, de gelegenheid wil bieden tot het ongedwongen samentreffen van toe risten. Voorts las de heer F. C. Kerr, ge delegeerde van het Luxemburgse ministerie van Verkeer een persoonlijke begroetings- boodschap van de gezant voor, waarop uit volle borst de volksliederen der Benelux- landen gezongen werden. Een goede docu mentaire film gaf vervolgens de genodig den een leerzaam overzicht van de grote belangrijkheid van Luxemburg als indus trieel gebied. Weinigen zullen hebben ge weten, dat de Nederlandse treinen voort rollen op Luxemburgse rails! Het werd ook verder een geslaagde avond, waarbij de Luxemburgse wijnen een belangrijke rol speelden. De directie van „Royal" had voor de aanwezige dames een „proefwedstrijd" uitgeschreven om fraaie prijzen. De Haarlemse dames bleken over een goed onderscheidingsvermogen te be schikken en alle prijzen werden dan ook zonder mankeren in de wacht gesleept! Een „Benelux-wijnlied" van Bas Meegdes kreeg een „eerste repetitie en uitvoering". De schrijver Godfried Bomans, voorzitter van de sociëteit „Teisterbant", had geruime tijd nodig om „op temperatuur" te komen. Het middernachtelijk uur was reeds over schreden toen hij in zijn geestig en veel zijdig commentaar op de Nederlands- Luxemburgse samenwerking een zeer bij zonder licht liet schijnen. Aangezien Luxemburg naar ons land spoorstaven uitvoert, verklaarde hij zich bereid er ook een aantal aan te schaffen, die hij wel ergens met winst dacht kwijt te raken. Hij sprak galante woorden aan 't adres van de Groothertogin van Luxem burg en drong aan op een groter wijnver- bruik, dat kan leiden tot grotere minzaam heid en meer liefde voor het schone ge slacht. Zeven weken had hij over deze be langrijke speech moeten nadenken, hierbij geholpen door de hoogste provinciale en stedelijke autoriteiten. Op het stadhuis waren (volgens hem) vele zittingen gewijd aan de redactie van de definitieve tekst, die dan ook uitmuntte door originaliteit en een keur van hoogst merkwaardige en diepzinnige opmerkingen. Ook wijdde hij woorden van betekenis aan de bijzondere kwaliteiten van de Haarlemmers en ein digde met: „Leve Luxemburg!" Zaterdagavond gaf in „Het Wapen van Heemstede" de toneelvereniging „Nut en Genoegen" de laatste opvoering in dit sei zoen. Zij had daarvoor gekozen „Vrijdag de dertiende", een blijspel van J. van der Hei den en Henk Bakker, waarin de draak wordt gestoken met allerlei vormen van waarzeg gerij en bijgeloof en dat als enige verdienste heeft de mensen een vrolijke avond te be- zorgen zonder meer. „Nut en Genoegen" gaf van dit spel een aardige opvoering, waarbij in het bijzonder mevrouw Beck Jr. als de trouwlustige oude vrijster en de heer J. Huysman als de pas uit Brazilië teruggekeer de planter uitblonken. Het spel miste echter het flitsende tempo dat nodig is om het tot een succes te maken. De heer H. Bakker als Verbaak, de apotheker in ruste en mevrouw J. H. Beek als zijn echtgenote, alsmede me vrouw Bokelman als haar vriendin, verdienen eveneens een woord van lof voer de wijze waarop zij hun rollen vertolkten. De overige dames en heren deden eveneens hun uiterste best, doch zij slaagden er ondanks alle po gingen niet in het tempo van de heer Huys man te volgen, die alle moeite deed, hen mee te nemen. „De Vreemdeling" Sinds de bevrijding heeft de R.K. toneel vereniging „Door Eendracht Sterk" er onaf gebroken naar gestreefd, het peil van haar voorstellingen op een steeds hoger plan te brengen. De opvoering van „De Vreemde ling" van Anton Coolen, waarmede zij Zon dagavond een geslaagd seizoen besloot, lever de het bewijs dat men het een heel eind heeft gebracht op deze goede weg. Vooral het eerste bedrijf van dit zeer moeilijke spel, waarin nogal lange dialogen voorkomen, eist veel kleur en nuancering in de dictie en het was niet gemakkelijk voor de zeven leden van de vereniging om het publiek onafgebroken te boeien. Mevrouw A. Willemsev. d. Veldt was uitstekend als de moeder en mej. M. v. d. Veldt vervulde zeer goed de rol van de dochter van de smid, die de verloving met de meester Johan Bosch verbreekt om met de vreemdeling, die acht jaar In de eevangenis heeft gezeten voor een moord, het leven in te gaan. Dc heer J. Swinkels had als de smid Elooy Hamers wat stoerder kunnen zijn; de heer G. Willemse was als de mededinger niet zo overtuigend. De heer J. v. d. Veldt had als de vreemde ling vele goede momenten. De rollen van de beide zoons werden niet onaardig gespeeld door mej. C. Meijboom en de heer R. Grij- rnans. De regisseur, de heer J. J. Schelvis, die ook als voorzitter van de vereniging fungeert, sprak aan het begin van de avond een propagandistisch woord. Alchiba, 21 v. Takoradl te Cape Palmas. Albireo, pass. 20 Fernando noronha. Alnati, 20 v. Buenos Aires n. R'dam. Aalsum, pass. 20 ten W. Bahama. Agamemnon, 19 v. Turks Island n. New York. Annenkerk. 21 te Adelaide. Alpherat. 23 v. Batimore te R'dam verw. Aagtekerk, 20 100 m. W. Minicoy. Alpherat, 20 540 m. W.t.Z. Scilly's. Adinda, 20 v. Pladju n. Songapore. Aldegonda, 20 v. Pladju n. Bangkok. Aletta, 20 v. Penang te Telokanson. Amsteldijk,, 20 600 m. W. Azoren. Amstelland, 20 50 m. O. Kp. Frio. Arendskerk. 20 80 m. Z. Napels. Aagtedijk, 22 te Antwerpen. Abbekerk, 22 te Aden. Alblasserdijk, 22 v. New Orleans te Brownsville Alcyone, 22 v. Madras n. Colombo. Aldabi, 22 v. Antwerpen. Alioth, 22 te San Francisco. Almkerk, 23 te Manilla. Altair. 23 te Rio Grande. Alwaki, 21 v. New York n. Buenos Aires. Amstelkerk, 23 te Winneba. Amstelstad, 22 v. Pondicherry n. Bombay. Andijk, 21 v. Havanna n. R'dam. Arkeldijk, 21 te R'dam v. Galveston. Axeldijk, 23 te R'dam v. Bremen. Bengkalis, pass. 20 Malta. Boschfontein, 20 te Amsterdam v. Antwerpen Britsum, 20 v. Tamatave n. Lorenzo Marques. Bloemfontein, 20 450 m. N. Dakar. Blijdendijk, 20 660 m. O. Cape Race. Bonaire. 20 375 m. ZW. San Miguel n. Plymouth. Beverwijk, pass. 20 Str. Bonifacio. Bacchus, 22 te Paramaribo v. Trinidad. Bali. pass. 21 Minicoy. Biscaya, 23 te Colombo. Bolssevain, 22 n. Lorenzo Marques. Borneo, 22 te Belawan. Blitar, 23 te R'dam v. Djakarta. Bantam, 22 v. Port Said. Bintang, 23 te Galveston v. Savannah. Caltex Nederland, pass. 20 Kp. Tenez. Camphuys, 21 Balikpapan verw. Chaina, 20 270 m. W.NW. Finisterre. Cleodora, 20 pass. Thursday eil. Congostroom, 20 150 m. O.NO. Finisterre. Coryda, 20 500 m. W.ZW. Cocos eiland. Corilla, 20 90 m. Z. Kreta. Caltex Leiden, pass. Tunis. Caltex Pernis, pass. 23 Finisterre. Caltex The Hague, pass. 21 Kp. St. Vincent. Caltex Utrecht, pass. 22 Algiers. Ceronia, 21 te Genua v. Curagao. Cistula, 21 v. Saloniki n. Curagao. Celebes, 22 te Singapore. Casablanca, pass. 20 Suez. Castel Bianco, 24 17 u. Hoek v. Holland verw verm. 26 n. Canada. Cottica, 23 te Barbados. Dorsetshire, pass. 20 Malta. Delfshaven, 20 300 m. NO. Bahia. Douro, 16 te Fort de France. Delfland, pass. 21 St. Paulsrock. Drente, 21 v. Singapore n. Zamboang. Edam, 21 te R'dam v. New York. Esso Rotterdam, 20 te R'dam v. Aruba. Etrema, 22 v. Rastanura te Karachi verw. Esso Den Haag, 22 v. R'dam n. Aruba. Enggano, 22 v. R'dam te Hamburg. Eemland, 22 v. A'dam te Hamburg. Friesland, 23 te Belawan. Gaasterland, pass. 22 Kp. Frio. Garoet, 23 te Aden verw. Gooiland, 21 v. Buenos Aires n. Santos. Gouwe, pass. 21 Kp. St. Vincent. Groote Beer, pass. 23 Kp. Guardafui. Ganymedes, 23 v. Laguaira n. Curagao. Hermes, 20 te A'dam v. Curagao. Hector, 20 v. R'dam n. Lissabon. Heelsum, 20 480 m. ZW. Fayal. Haarlem, 22 te Antwerpen. Hecuba, pass. 21 Start Point. Helena, 21 bij Azoren. Hera, pass. 21 Azoren. Hersilia, 23 v. Paramaribo te Demerara. Helder, 21 te Barbados. Ilos, 22 v. Caracol te New York verw. Jupiter, 20 v. R'dam. Java, 21 v. Makassar n. Banjoewangi. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 600 m. W.t.Z. Cocos eil Karossa, 20 v. Makassar n. Soerabaja, Kieldrecht, 21 te Bremen v. Hamburg. Kota Baroe, 20 240 m. W.ZW. Ras Fartak. Katwijk, 23 te Civita v. R'dam. Kertosono, pass. 22 Finisterre. Klipfontein, 21 te Teneriffe n. Southampton. Kota Agoeng, 21 v. Soerabaja n. Semarang. Kota Inten, pass. 22 Perim, Kota Gede, 21 v. Aden. L.emsterkerk, 21 v. Port Said. Leerdam, 20 450 m. N. Flores. Limburg, 20 240 m. W. Diego Garcia Linge, 20 v. Aviles n. Casablanca. Laurehskerk, 22' v.- Monrovia n. Takoradi. Lekkerkerk, 23 te Karachi. Leopoldskerk, 22 te Genua. Lieve Vrouwekerk, pass. 22 Stromboli n. Genua. Lindekerk, 23 te Aden verw. Loenerkerk, 22 v. Koeweit n. Bandarshapur. Larenberg, 21 te R'dam v. A'dam. Langkoeas, 24 18 u. Soerabaja verw. Langlee Scott, 21 te Hongkong. Loosdrecht, pass. 22 Gibraltar. Madoera. 20 v. A'dam n. Karlshamn. Malea, pass. 20 Khorya Morya. Modjokerto, 20 v. Port Said. Molenkerk, 20 van Muscat. Maasland, 20 te Recife. Marken, 21 te R'dam. Mataram, 21 te Djakarta. Mentor, 20 v. A'dam n. Levant. Maaskerk, 20 v. A'dam te Hamburg. Macuba, pass. 20 Burlings. Manoeran, pass. 20 Casquets. Mapia, 20 420 m. ZO. Suez. Murena, pass. 20 Aden. Marpessa. 20 420 m. NO. Ras Fartak. Minjak, 20 750 m. W.NW. Anderhalfgraadskanaal Maas, 23 te Mobile. Malvina, 22 v. Kaapstad. Mariekerk, 23 te Aden. Maashaven, 22 te Rotterdam. Nieuw Holland, 20 v. Melbourne n. Sydney New Australia, 21 v. Port Said. Nigerstroom, 22 v. Pointe Noire n. Duala Nieuw Amsterdam, 22 420 m. O.t.Z. Cape Race. Noordam, pass. 22 Scillv's. Oranje Fontein, 23 te Durban Overijsel, 21 te Genua. BINNENLAND Met het oog op de beperkte openstel ling van de P.T.T.-kantoren op Koninginne dag verdient het aanbeveling telegrammen aan de Koningin met gelukwensen ter gelegenheid van haar verjaardag liefst voor of op 28 April aan te bieden. Deze telegram men worden op 30 April afgeleverd. Op de nationale herdenkingsavond, 4 Mei, zal van 20 uur tot 20.02 uur het bedrijf der Nederlandse Spoorwegen volkomen wor den stopgezet. Alle treinen en alle rangeer- delen zullen gedurende die twee minuten stilstaan. BU Boxmeer is een kleine bronzen bul gevonden, die volgens opgave van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek waarschijnlijk afkomstig is uit het bronstijdperk, ongeveer 1500 voor het begin van onze jaartelling. De laatste mandenmakerij in Huizen, gevestigd in een oude boerderij, is geheel uitgebrand. Vijftien gedemonteerde houten huisjes van zomergasten, welke op de zolder waren opgeslagen, gingen mede in vlam men op. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft de 33- jarige Haarlemse verzekeringsagent P. van der A. als verdacht van valsheid in ge schriften aangehouden. Van der A. zou formulieren van de maatschappij, waarbij hij in dienst was, hebben getekend met de naam van zogenaamde verzekerden. Op deze wijze heeft Van der A. ruim f 1000 getoucheerd. Als verdacht van verduistering van een bromfiets en een auto die hij in Haarlem had gehuurd, heeft de Haarlemse recherche de 21-jarige Bloemendaalse vertegenwoor diger Chr. S. in een Amsterdams politie bureau, waar hij voor een ander vergrijp was opgesloten, verhoord. S. bekende. De raad van Heemstede vergadert Woensdagavond 8 uur. Ootmarsum, 21 te Antwerpen. Oranje, pass. 23 Perim. Orion, 22 te Rotterdam v. Hamburg. Polydorus, 21 te Singapore. Prins Joh. W. Friso, pass. 20 Cape Race-. Parkhaven, ca. 30 te Delfzijl verw. Prins Willem IV, 20 te Montreal v. Bremen. Prins W. v. Oranje, pass. 20 Finistérre. Prins Frederik, Hendrik, pass. 22 Cape Race. Prins Alexander. 22 te Antwerpen. Papendrecht, pass 22 Beachvhead. Prins Willem III, 22 te Hamburg. Ruys, 20 v. Durban n. Mauritius. Rijnkerk. 20 v. Aden. Radja, 21 v. Safage n. Aden. Revniersz. 21 v. Akyab te Belawan. Rotula, 20 450 m. O.t.N. Aden. Rufina, 20 v. Trinidad n. Kingston. Raki, 21 v. Takaran te Menado. Roebiah, 22 v. Palembang n. Djakarta. Roepat, pass. 21 lie de Bas n. Marseille. Rossum, 22 te Ceuta v. Antwerpen. Rotti, 23 te Soerabaja. Sliedrecht, 21 geankerd voor Abadan. Sunetta, pass. 20 Algiers. Salland, 21 te Montevideo. Sibajak, 20 te Rotterdam. Stad Maassluis, 26 te IJmuiden verw. Saroena, 20 Pladju n. Miri. Sommeldiik, 20 200 m. N. Finisterre. Stad Dordrecht, pass. 20 Ouessant. Stad Maassluis. 20 250 m. ZW. Kp. St. ViRcent. Stanvac Pendopo, 20 geankerd Bagan Datoh. Stentor, pass. 20 Kp. St. Vincent. Swartehondt, 21 v. Ampenan te Soerabaja. Saidja, 20 bij Mulberry Harbour Muntok. Schie, 21 te Houston v. Mobile. Salawati, 20 120 m. W. Minicoy. Salatiga, 21 v. Tarakan n. Soerabaja. Samarinda, 22 v. Bahrein n. Djakarta. Saparoea, 22 v. Bahrein n. Damman. Scherpendrecht, 22 te Sidon. Sloterdijk, 22 v. Belawan n. Colombo. Soestdijk. pass. 22 Malta. Stad Arnhem, 22 te Savona v. Vlaardingen. Stad Leiden, 21 v. Philadelphia n. Halifax. Stad Vlaardingen, 2 te Vlaardingen. Sumatra, 22 v. Belawan n. Penang. Sunetta, pass. 2" Gibraltar. Tawali, pass. 20 Dondrahead n. Belawan. Ternate, 20 v. Djakarta. Tjisadane, 21 te Port Elisabeth. Tomori, 20 pass. Anderhalfgraadskanaal. Trompenberg, 21 v. R'dam n. Hamburg. Tankhaven I, 20 n. Belawan. Tankhaven II, 21 te Falembang. Tankhaven III, 21 v. Pladju n. Singapore Tasman, 21 te Soerabaja. Tarakan, 23 te Port Said. Teiresias, 22 v. Port Swettenham te Singapore. Teucer, 21 v. Djakarta. Tjibesar, pass. 21 Sabang n. Mombassa. Tjikampek, 23 te Zanzibar. Tibia, 23 te Curagao. Tosari, pass. 23 6 u. Kp. Bon. Tegelberg, 19 te Osaka. Titus, 21 v. A'dam n. Hamburg. Uni, 16 v. Nuevitas n. Cayo Mambi. Utrecht. 21 n. San Francisco. Van Riebeeck, 21 v. Belawan te Singapore. Veendam, 23 18.30 u. Hoek v. Holland verw. Volendam, pass. 22 ten Z. v. New Foundland. Willemstad, 20 900 m. ZW. Madeira. Winterswijk, 20 300 m. N.NO. Flores. Woensdrecht, 20 bij Aden. Westerdam, 21 v. New York n. R'dam. Waal, 23 v. New Orleans te Curagao. Willem Ruys, pass. 22 Perim. Winsum, 22 v. Takoradi n. Accra. Waterland, 23 te A'dam v. Hamburg. Westland, 22 v. A'dam n. Hamburg. IJsel, pass. 20 Azoren. Zeeland, verm. 24 12 u. v. R'dam n. Gulfhaens. Zonnewijk, 22 v. R'dam n. Houston. Vertegenwoordiger G. PIJL Magalliaenspl. 17 hs., A'dam HYACINTENLAAN 31 Tel. 15730. Med. Gedipl.* Gelaat-, Hand en voetverzorgster Electrische Ontharing Hoogtezon Telefoon K. 2900 49307 (A'dam) VOOR SUCCESVOL VISSEN HFEf r V NOplö EEW HENG6L, MS en EEN AANM6l?K.É.-Ly>ca. PORTI GEDULD. WANNEER U ECHTER EEN TWEEDEHANDS «UTÖ ZXtCT OPEEN FIETS VCKM UW RCÜN. OP WAT CXX.rERCVER< na*6 y(?v>G7, nc.cn u Snpl- u£E> succes v KOOP VOOR NU EN LATER Door schitterende samenwerking van fabrikanten, grossiers en onze Inkoop-vereniging zijn wij in staat U een prachtige uitgebreide collectie stoffen aan te bieden zowel in uiterst voordelige als in le klas kwaliteiten. Wollen moquette. p. m. 28.— 30.— Katoenen moquette Katoenen Epingle Halfwollen Epingle Wollen Epingle Meerkleurige Epingle ƒ19.— Vochtechte Velours Ingeweven Velours Ingeschoren Velours ƒ35.— Kelims Frisé Crimmer Gobelin 6.95 7.95 Weefstof en Damast Koordmanchester 35.— 40.— 47.50 ƒ12.50 15.— 17.50 ƒ12.50 15.— 16.— ƒ17.50 19. 24.— ƒ27.50 36 45. 24— 32.50 35— 35.— 37.50 40.— ƒ55.— 37.50 8.50 40.— 45.— 49.— ƒ15.- ƒ30.— ƒ35.— 37.50 39.— 10.25 14.75 18.— 2.75 tot ƒ10.— ƒ17.50 Alle stoffen worden p. meter verkocht uit voorraad. Wij leveren ook aan collega's. Kom eens praten. Onze pryzen liggen beneden dagprys. HAARLEMS SPECIAALZAAK IN MEUBELSTOFFEN Gjjsbrecht v. Acmstelstraat 116 (b.d. Vergicrdeweg) Busljjn 1 en 5 - Haarlem-Noord Telefoon' 24325

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3