OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Be van Labour tracht interne crisis zo goed mogelijk te bezweren Gevaarlijk lek in centrale linie der verbonden troepen thans gestopt Drieduizend militairen kregen licht arrest Weerbericht Trein bij Sint Gothard door lawine getroffen Vorming Indonesisch kabinet opnieuw gestagneerd Oog en tand duurder in Engeland Wilson sprak Bevan na, doch zegde de partij zijn steun toe Oefening „Achilles is begonnen In het Westen wijken UNO-troepen voor Chinese in fit tra tie-taktiek Verdere loonsverhoging zou werkgelegenheid aantasten Werkwillige meisjes bij Albert Heijn worden lastig gevallen Het woord is aan Chef van Generale Staf acht maatregel van commandant van „De Wittenbergjuist Kamerlid stelt vragen aan minister van Oorlog Clementis „bekent" HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 243 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 5 APRIL 951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 9 6 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar, Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET AFTREDEN van de Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan, is gevolgd door dat van de minister van Handel, Harold Wilson en door dat van John Freeman, parlementair secretaris van het ministerie van bevoorrading. Deze laat ste is een figuur van het tweede plan: geen lid van het kabinet. Wilson was dat daarentegen wel, evenals Bevan. Ofschoon hij een veel jongere man is dan de geduchte leider der linkervleu gel heeft hij zijn aftreden voor het Lager huis in rustiger, meer beheerste vorm toe gelicht en dan ook een applaus geoogst, dal Bevan door zijn partijgenoten niet geschonken was. Bevan had zich niet kun nen onthouden van een persoonlijk-ge richte aanval op de minister van Financiën, wiens begroting hij zo scherp bestrijdt. Wilson daarentegen heeft zich tot het strikt zakelijke betoog bepaald. Dat ontbrak intussen ook in Bevans rede niet. De Labour Party heeft inmiddels ver gaderd, er zijn nieuwe ministers benoemd om de hiaten te vullen en voor het ogen blik schijnt de breuk in 'de partij te zijn gelijmd. Maar afdoende 'lijkt het herstel niet en de ervaring leert dat een regering, die in korte tijd een aantal harer belang rijkste leden verspeelt, zulk een verzwak king niet lang overleeft. Achtereenvolgens heeft, door verschillende oorzaken, het ka binet Sir Stafford Cripps (Financiën), Ernest Bevin (Buitenlandse Zaken), Aneu rin Bevan (Arbeid) en Harold Wilson (Handel) verloren. Ook als men de ont stane geschillen buiten beschouwing laat is het voor iedere regering een te zwaar verlies, zoveel kopstukken te verspelen. Begrijpelijk is dat Labour in deze om standigheden een uiterste poging doet om in het Lagerhuis de eenheid te bewaren. Dat het dit jaar in elk geval tot parle- ments-ontbinding moet komen is duidelijk en een ouderling-verdeelde partij zou na tuurlijk bij de kiezers een veel slechter kans maken dan een aaneengesloten front. Maar zal men deze eenheid kunnen hand haven als men in de eerstvolgende weken of maanden voor een steeds moeilijker toe stand komt te staan? Bevan en Wilson beiden hebben bun bezwaren geuit tegen een defensie-program, dat zij door onvol doende bevoorrading met grondstoffen niet uitvoerbaar achten. Bevan heeft ver klaard dat hij de lasten niet rechtvaardig over de bevolking verdeeld acht. Hij heeft voorspeld dat beperking van de consumptie tot ontwrichting van de industrie en werk loosheid zal leiden. Hij heeft zich niet in het algemeen tegen verhoogde uitgaven voor defensie gekeerd, maar hij wil die aanvaarden voorzover zij het sociale pro gram niet aantasten, waaraan zijns inziens door Gaitskell's begroting afbreuk wordt gedaan. Het is in deze omstandigheden nog niet duidelijk hoe de regering er de be groting door zal krijgen, want ook op de partijvergadering is weer gebleken dat een aantal Lagerhuis-leden met Bevans bezwa ren instemt. Van de Amerikanen, die nooit met de Labour-regering ingenomen zijn geweest, is niet te verwachten dat zij zich moeite zullen geven om het pad voor haar te effenen. Ziet men Aneurin Bevan niet alleen als de principiële strijder voor het socialisme, die hij blijkens zijn redevoeringen bij uit stek wil zijn, maar ook als een ambitieus politicius die naar een toekomstig premier schap streeft, dan blijkt uit zijn besluit tot aftreden een op de toekomst gericht per soonlijk beleid. Dan heeft deze krachtfiguur besloten tot hetgeen de Fransen noemen „reculer pour mieux sauter" terugwijken om beter te kunnen springen. Die sprong zal niet spoe dig komen, want het is niet te verwachten dat bij de komende verkiezingen Labour opnieuw een meerderheid zal behalen. Maar de politieke fortuin kan in een land als Groot-Brittannië, bij het daar toegepaste kiesstelsel, zich snel wijzigen. Binnen en kele jaren zou een conservatief bewind uit gespeeld kunnen zijn en het bij de stembus deerlijk afleggen. Dan zou Labour opnieuw aan bod komen, niet meer onder de leiding van de nu reeds vermoeide Attlee, die trou wens zo vaak water in zijn wijn heeft moe ten doen, maar onder principiële en krach tige nieuwe leiding. Welnu: Aneurin Bevan is pas 53 jaar oud; hij heeft naar mense lijke berekening nog een lange politieke loopbaan voor zich. En ook in het verleden der Labour Party vindt men de voorbeel den van mannen, wier glorie getaand scheen te zijn en die later opnieuw onweer staanbaar naar voren kwamen. Dat is ge beurd met Ramsay MacDonald: tijdens de eerste wereldoorlog buiten de partij, jaren lang totaal vergeten, later teruggekeerd in een langdurig premierschap. Het zou ook met Aneurin Bevan zo kunnen gaan, al zal het conflict met zijn partijgenoten, nu begonnen, zich straks wellicht nog ver scherpen. R. p. Dinsdag is de exprestrein van Milaan naar Zürich bij de Sint Gothard door een dertig tot veertig meter brede lawine ge troffen. De locomotief, een goederen- en een restauratiewagen werden van de rail geveegd en onder de sneeuw bedolven. De kok van de restauratiewagen kwam om het leven. Zeven andere leden van het trein personeel werden gewond, van wie drie ernstig. Twee passagiers liepen lichte kwetsuren op. De spoorlijn wordt geblok keerd door rotsen en bomen. Vlak bij de plaats van het ongeval is een bergwerker door een tweede lawine be dolven. De man kwam om het leven. Een andere arbeider, die reeds tot zijn hals in de sneeuw zat, kon nog op het nippertje worden gered. President Soekarno heeft Dinsdagavond weer de tijdslimiet voor de formatie van sen kabinet verlengd, ditmaal met 48 uur. Na een bespreking van 12 uur met de vice- President, Moh. Hatta, de beide kabinets formateurs en talrijke politieke figuren, deelde de president mede, dat tot het uit stel is besloten op dringend verzoek van ae Partai Kristen Indonesia en in verband "iet het feit, dat enkele personen, die in aanmerking komen voor een ministers- functie, nog niet te Djakarta zijn aangeko men, Dc twee afgetreden Engelse ministersgefotografeerd kort voor de kabinetszitting waarin zij de motieven, welke tot hun besluit hebben geleid, uiteenzetten. Links: Aneurin Bevan met zijn echtgenote. Rechts: Harold Wilson met zijn vrouw en zijn driejarige zoon Gilles. LONDEN, (Reuter) Het Brit c Lager huis heeft zich zonder srlemmiag aceoord verklaard met het principe, dat voor bril len en kunstgebitten de halve kostprijs in rekening wordt gebracht. Dit was, zoals bekend, een der aanleidingen van de ont slagaanvrage van minister Bevan. In Londen zijn Dinsdagavond de vol gende benoemingen officieel bekend ge maakt: Sir Frank Soskice tct procureur- generaal, A. L. Ungoed-Thomas tot advo caat-generaal en de minister van Land bouw, Alfred Robens, tot lid van de Kroon raad. Ungoed-Thomas, parlementslid voor Noord-Oost-Leicester, is door Koning George geridderd, aldus deze officiële aan kondiging. Voorts is het aftreden bekend gemaakt van John Freeman als parlemen taire secretaris van het ministerie van Be voorrading. In zijn ontslagbrief heeft Freeman Attlee medegedeeld te geloven, dat het bewape ningsprogramma ohder de heersende om standigheden niet kon worden uitgevoerd, behalve met behulp van voorrangsmaat regelen, die zware en misschien blijvende schade zouden berokkenen aan de Engelse economie. Sir Frank Soskice is lid geweest van het Engelse uitvoerende Comité voor de voor bereiding van het proces tegen de grote Duitse oorlogsmisdadigers in Neurenberg, Ungoed-Thomas is lid geweest van de En gelse delegatie van de Raad van Europa te Straatsburg. Breuk gelijmd? Chuter Ede, de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, heeft op een besloten vergadering van de Labour-fractie ver klaard, dat Labour bij de volgende ver kiezingen zeker het onderspit zou delven indien zij haar gelederen niet zou sluiten na het ontslag van minister Bevan. Een aantal aanwezigen gaf blijk, het stand punt van Bevan te delen, doch zich niet te kunnen verenigen met zijn gedrag. Aneurin Bevan werd koel ontvangen op de bijeenkomst. Naar verluidt was hij in een prikkelbare stemming. Zowel hij als Wilson zetten uiteen, dat het niet hun be doeling was de regering ten val te brengen. Een paai- leden steunden hen openlijk. Naar verluidt stond de grote meerder heid achter Gaitskell. Andere regerings leiders sloten zich aan bij de woorden van Chuter Ede en riepen op de eenheid in de partij te bewaren. De tienjarige Amsterdamse scholier Jan Ruben-kamp laat geen middel onbeproefd om zijn postzegelverzameling uit te brei den. De jongeman meende, dat ook Prins Bernhard op zijn reis door Zuid-Amerika hem wel een handje zou willen helpen en stuurde Zijne Koninklijke Hoogheid een beleefde brief met een nog beleefder ver zoek. Jan merkte al spoedig, dat hij zich niet misrekend had: hij ontving uit Buenos Aires een brief van de secretaris van de prins met de gevraagde postzegels. „Maar vertel het niet aan je vriendjes", schreef de secretaris er bij, „anders gaan die het fook allemaal moberen en ^aar heeft de Prins het véél-té dmflé voor"'. Na afloop werd in een officiële verkla ring gezegd, dat het aftreden van de twee ministers „volledig en openhartig" bespro ken v/as en dat alle sprekers de nadruk ■hadden gelegd op hun trouw jegens de Labour partij. In Labourkringen had men na de bijeen komst sterk het gevoel, dat men althans voor het ogenblik de crisis meester was ge bleven en dat men de algemene verkie zingen niet voor de Herfst behoefde te ver wachten. Wilsons bescheid Dinsdagmiddag heeft de afgetreden Engelse minister van Handel, Harold Wil son, in het Lagerhuis in een rede zijn af treden nader verklaard. Zijn rede had de zelfde strekking als die van Bevan van Maandag. Wilson zei, dat het bewapeningspro gramma niet uitgevoerd kan worden met de grondstoffen, die Engeland ter beschik king staan en dat Engeland niet een billijk deel van de wereldvoorraad grondstoffen krijgt. De Amerikanen zouden moeten kiezen tussen de verdedigingsprogramma's van hun bondgenoten enerzijds en hun eigen voorraadvorming en het verbruikspeil van hun burgerbevolking anderzijds, aldus Wilson. Hij zegde het kabinet echter toe, dat hij al het mogelijke zou doen om de Labour- part ij en de regering te steunen in de moei lijk etijden, die zij voor de boeg hebben. In tegenstelling tot Bevans rede Van Maandag werd na de redè van Wilson dooi de Labour-fractie geapplaudiseerd. Spokenjacht in Washington De Amerikaanse Senator Joseph Mc Carthy heeft Dinsdag in de Amerikaanse Senaat een foto doen circuleren, welke naar zijn zeggen „de Britse premier Clement Attlee afbeeldt, een communistische parade afnemend in 1937 of 1938 en de commu nistische groet met gebalde vuist brengend". Tevens liet hij een photocopie van een brief circuleren, welke door Attlee ge tekend zou zijn en de aansporing „arbeiders aller landen, verenigt u" zou bevatten. McCarthy gaf geen bijzonderheden, be halve, dat de brief het woord „kameraden" zou bevatten. „Dit is geen Engels of Ame rikaans woord", aldus verklaarde hij. „Het is een Russisch woord". rr Troepenmacht met 40 jeeps landde in Oosterleek Gisteren is de driedaagse militaire oefe ning „Achilles" begonnen, waaraan ook cle Engelse oorlogsbodems „Opportune" en „Bleasdale" deelnemen, die in de haven van Nieuwediep zijn gestationneerd. Een Nederlands smaldeel bestaande uit de kruiser „Tromp" en de fregatten „Dubois" en „Van Ewijck" heeft in de afgelopen nacht landingsoefeningen gehouden. De partijen in deze oefening zijn: een rode partij, bestaande uit manschappen van de Nationale Reserve, en een blauwe partij. De rode partij opereert van Noordholland uit, de blauwe heeft onder meer tot taak de Friese luchthaven te verdedigen. Gisteravond om half zeven vertoonden zich de eerste Gloster Meteor straaljagers, die aan de oefening „Achilles" deelnemen, boven de kop van Noordholland. Te ruim acht uur koos de vloot, bestaande uit zes Nederlandse, vier Engelse en twee Franse schepen, zee. Precies om één uur vannacht landden vijf „tegenstanders" te Andijk. Dit bleek echter een afleidings manoeuvre te zijn geweest, want omstreeks half vijf hedenmorgen werd een landing te Oosterleek (gemeente Wij denes) uitge voerd, waar enige honderden militairen en veertig jeeps aan land werden gezet. Een patrouille van de Nationale Reserve trachtte hen tegen te houden, maar de ge lande troepen trokken in de richting van Wognum verder. Uit Schagen werden 1500 man in de richting Wognum gedirigeerd om te trachten de gelande troepen tegen tes Ihouden, TOKIO, (Reuter). De hoop, die Dins dag door bevelhebbers der verbonden troe pen op Korea werd geuit, dat de Chinese doorbraak in de centrale sector nog zou kunnen worden gestuit, wanneer de U.N.O.- troepen zich daar volledig in Zuidelijker ge legen .verdedigingsstellingen zouden hebben verschanst, lijkt voorlopig te zijn verwezen lijkt. Hedenmorgen werd gemeld, dat de vijandelijke strijdkrachten in de centrale sector tot staan zijn gebracht. In een door de leiding van het achtste Amerikaanse Leger te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de Zuidelijke saillant van de bres in het cen trum van de linie der U.N.O.-troepen is op geruimd, zodat hier het front weer is recht getrokken. Verder wordt gemeld, dat de vijandelijke strijdkrachten, die in minder dan drie dagen veertig kilometer waren gevorderd, in de nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdagochtend tijdens felle gevechten op de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon vijf kilometer terug zijn ge dreven. Deze weg, die van belang is voor de be voorrading der verbonden troepen, is thans stevig in handen der U.N.O.-legers. In dit gebied hebben de vijandelijke troepen kans gezien om tot op elf kilometer ten Zui den van de 38ste Breedtegraad door te dringen. Ten Zuiden van de rivier de Imdjin, in de Westelijke frontsector, zijn de verbonden strijdkrachten in de nacht van Dinsdag op Woensdag over korte afstand teruggetrok ken, om infiltraties der Noordelijken te voorkomen. De vijandelijke druk was vol gens officieren afgenomen, nadat de U.N.O.- troepen nieuwe stellingen hadden betrok ken. In het Westelijk gedeelte van de centrale frontsector houden de verbonden troepen thans stand in het bergachtige gebied van .Jontsjon, na in de twee afgelopen dagen te zijn teruggetrokken. Reuter verneemt uit Tokio, dat de troe pen in de Westelijke frontsector bij de Imdjin „over een aanzienlijke afstand te rugvallen", doch dat dit een „tactische" terugtocht is waarmee de verbonden legers een betere denfensielinie trachten te be trekken. De druk van de tegenstander zou hier niet zijn toegenomen. Deze terugtocht was Dinsdag reeds gaan de omdat de infiltratiemethoden der Noor delijken toenemende moeilijkheden veroor zaakten. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Jontsjon, het Westelijke deel van de centrale sector, hebben de Chinezen verschillende aanval len verricht op de nieuwe linie der verbon den troepen. Bij het aanbreken van de dag zijn zij hier en daar teruggedreven. In de centrale sector schijnt de druk van de aanval te verminderen. Binnen drie dagen was de tegenstander hier veertig kilo meter opgerukt. Meer naar het Oosten trokken de U.N.O.-legers zich naar het ge bied ten Zuiden van het Hwatsjon-bekken Prof. dr. J. TINBERGEN: In de verbondsvergadering van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, die in Utrecht gehouden wordt, heeft prof. dr. J. Tinbergen gesprokan over het vraagstuk van lonen en prijzen. Na uitvoerig de moeilijkheden inzake de Nederlandse han delsbalans behandeld te hebben betoogde hij dat een zo matig mogelijk prijspeil voor export-producten noodzakelijk is. Het reële inkomen, dat Nederland zich veroorloven kan, is te laag naarmate de invoerprijzen meer stijgen en te hoger naarmate de uitvoerprijzen meer stijgen. Na Korea liggen de grondstoffenprijzen van 50 tot 100 hoger. We hebben rond I milliard meer moeten betalen aan grond stoffen dan in 1949. Als lichtpunt geldt voorts de stijging op de wereldmarkt van de vrachtprijzen, want het verlenen van diensten vormt voor ons land een belang rijk exportonderdeel. Het is voor ons land een levensbelang de exportprijzen zo laag mogelijk te houden, vandaar ook dat bij- de nieuwste besprekingen met de regering 5 consumptiebeperking noodzakelijk ge acht is. Het laaghouden van de binnenlandse elementen der prijzen betekent, dat de lonen per eenheid-product en de onder nemersmarge per eenheid-product zo laag mogelijk gehouden moeten worden. Dit eist een grote zelfbeheersing van zowel arbeiders als ondernemers, maar zij be wijzen daarmee zichzelf een grote dienst. Prof. Tinbergen betoogde verder, dat een sluitende betalingsbalans alleen door binnenlandse monetaire maatregelen niet voldoende is. Dat kan betekenen, dat aan de werkgelegenheid geknabbeld wordt. Tenslotte sprak prof. Tinbergen over de gevolgen van een eventuele verdere verhoging van de lonen en ondernemers marges. Naar zijn overtuiging zouden de exportprijzen stijgen, de binnenlandse af zet zou verhoogd worden, onze export zou dalen en onze monetaire reserves slinken. Beperking van de export zou betekenen, dat noodzakelijke producten niet meer zouden kunnen worden ingevoerd, hetgeen de werkgelegenheid zou aantasten. Bij herhaling worden de Amsterdamse meisjes, werkzaam bij N.V. Albert Heijn te Zaandam, lastig gevallen, wanneer zij naar huis of naar hun werk willen gaan. Aan een deel van de meisjes zal nu on derdak worden geboden in het ontspan ningsgebouw van de N.V. Albert Hejjn. De meisjes zullen in het door de politie be waakte gebouw overnachten. Aan de 215 nog stakende personen heeft de directie Dinsdag een brief gezonden jnet ;<3fe mededeling, dat; Maandag 30 Aprils fiiet werk hervat moeten he: terug na een aantal Chinese aanvallen te hebben afgeslagen. Ook ten Oosten van dit bekken zijn verschillende Noordelijke aan vallen gestrand. In het gebied van Indje, de Oostelijke sector, is de toestand duister. Indje werd Dinsdag door de tegenstander veroverd. Volgens de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. bevonden zich Dinsdag avond geen U.N.O.-troepen meer ten Noor den van de 38ste Breedtegraad. Luchtmacht slaat hevig toe Er zijn nog geen tekenen van een vijandelijk luchtoffensief, waarvoor de laatste dagen werd gevreesd. Dinsdag be- Casimir Delavigne: Londen weet binnen een uur, wat hardop gezegd wordt. Wat ge fluisterd wordt weet het nog iets eerder. stookten vliegtuigen van de vijfde Ameri kaanse luchtmacht de vijandelijke infan terie. Er zouden 800 slachtoffers zijn ge maakt. Het communiqué van het Achtste Leger meldde Dinsdagavond, dat de vijand Maandag te velde ruim 8000 soldaten ver loor. De luchtmacht heeft Maandag meer dan 1100 aanvalsvluchten uitgevoerd. Executie De Zuid-Koreaanse regering heeft Dins dag verklaard, dat een commandant van een Zuid-Koreaans bataljon 187 dorpelin gen had doen executeren na een korte zit ting van een krijgsgerecht te Kotsjang, 55 km ten Zuidwesten van Taegoe. Zij waren beschuldigd van samenwerking met gue- rillastrijders. Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) heeft aan de minister van Oor log de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat op grond van misdra gingen van een drietal soldaten de meer dan drieduizend manschappen, onderoffi cieren en officieren, die voor herhalings oefeningen in het kamp De Wittenberg bij Stroe gelegerd waren, op last van hun kampcommandant het weekeinde van 21 tot 23 April in dat kamp zijn gecon signeerd, dat geen dier militairen het kamp in die tijd mocht verlaten en de dienst op Zondag voortgang had als op ge wone weekdagen? Indien het antwoord op deze vraag be vestigend luidt, acht de minister dan deze collectieve straf, consignering van ruim drieduizend militairen, een gepaste maat regel ter vergelding van genoemde indivi duele misdragingen en is hij bereid mede te delen tot welke maatregelen hem deze zaak aanleiding geeft? Bataljons, en compagnies commandant uit commando ontzet Naar het A.N.P. verneemt heeft de chef van de Generale Staf aan luitenant-kolo nel Beaumont zijn volledige instemming betuigd met de door deze hoofdofficier ge troffen maatregelen. Voorts verneemt het A. N. P. dat de chef van de Generale Staf een reserve majoor, commandant van een der bataljons van voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, wegens ge brek aan bezieling bij de uitoefening van de dienst, uit zijn commando heeft ontzet en een majoor van het hoofdkwartier van de generale staf in diens plaats heeft be noemd. Ook een der compagnies-comman danten is uit zijn commando ontzet. Officiële lezing Over het. voorgevallene in het kamp De Wittenberg deelt de Legervoorlichtings- dienst thans het volgende mede: „Bij het begin van de herhalingsoefe ningen was door de legerplaatscommandant, de luitenant-kolonel J. Beaumont, bepaald, dat. de militairen na het einde van de dienst het kamp mochten verlaten en zich vrijelijk in het garnizoen Apeldoorn kon den bewegen en bij het avondappèl in het kamp terug behoorden te zijn. De daarop volgende dag is deze faciliteit in het be lang van de betrokkenen zodanig uitge breid, dat zij met de laatste bus uit Apel doorn in het kamp mochten terugkeren. Op Zaterdagmorgen, 21 April, wendde de waarnemend garnizoenscommandant van Apeldoorn, luitenant-kolonel der Konink lijke Maréchaussée G. J. W. Gelderman, zich tot de luitenant-kolonel Beaumont, met de mededeling, dat, blijkens vele inge komen rapporten, een aantal militairen van het kamp De Wittenberg zich ernstig had misdragen. Aan luitenant-kolonel Beaumont werd derhalve verzocht de no dige maatregelen te nemen om herhaling van wanordelijkheden te voorkomen. Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagniescommandanten heeft luitenant-kolonel Beaumont daarop besloten om de algemene vergunning om zich na ofloop van de dienst naar Apeldoorn te begeven voor alle voor herhalingsoefe ningen opgekomenen voor de Zaterdag en Zondag in te trekken. Hij heeft dit bij het middagappèl persoonlijk in het gehele kamp bekendgemaakt, onder duidelijke vermelding, dat de genomen maatregel het gevolg was van de ernstige misdra gingen van een aantal militairen in Apel doorn. Uiteraard waren de officieren en de onderofficieren der bataljons mede in de maatregel betrokken, omdat officieren en onderofficieren bij hun troep behoren. Door de getroffen maatregel werd snel en afdoend een einde gemaakt aan mis dragingen, welke in eeii goede militaire organisatie niet kunnen worden getolereerd en een rechtmatige ergernis vormen, niet slechts voor de burgerij, welke hiervan kennis neemt, doch voor het gehele Neder landse volk, dat zich grote financiële offers voor de opbouw van het leger moet ge troosten. Van enige onaangename stemming over de maatregel, anders dan gericht jegens de militairen, die deze door hun wangedrag hadden nodig gemaakt, is niets gebleken. Wat de op Zondag verrichte dienst be treft, deze was reeds Zaterdagmorgen, der halve vóór de genoemde bijzondere maat regel, aan de troep bekend gemaakt op de voor een dagelijkse order gebruikelijke wijze. Deze dienst heeft bestaan in het ge heel marsvaardig maken der bataljons, welke Maandagmorgen te ongeveer 4 uur het kamp zouden verlaten om deel te nemen aan de oefening ..Achilles". De dienst was pas des avonds om 19 uur geëindigd, waarbij door allen hard is ge werkt. De drie bataljons hebben Maandagmor gen op de vastgestelde tijd in de beste orde en goede stemming het kamp verlaten". PRAAG (Reuter). De secretaris generaal van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, Slansky, heeft in Praag een rapport gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat dr. Clementis na zijn arrestatie bekend heeft aan Amerikaanse vertegen woordigers inlichtingen van geheime aard te hebben verschaft. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken en de twee vroegere leden van de Slowaakse regering Husak en Novomesky hebben ook bekend, aldus Slansky, dat zij samengespannen hebben om de ontwikke ling van de nationalisatie in Slowakije te verhinderen. Een gordel van hoge druk, welke zich uitstrekt van Oost-Europa via de Britse Eilanden tot het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan beheerst het weer in ons land. Doordat in de afgelopen dagen de hoogste luchtdruk ten Oosten van ons land voorkwam, kwamen in onze omgeving Zuid-Oostelijke winden voor. De baro meters in Duitsland zijn gisteren echter iets gedaald, terwijl tegelijkertijd de lucht druk op de Britse Eilanden steeg. Hierdoor krijgt de wind de neiging om tijdelijk naar Noordelijke richting te draaien, waar door de temperaturen morgen overdag iets lager zullen worden. De depressie activiteit op de Oceaan is gering en de regenkansen blijven dan ook uiterst klein. ENIGE DALING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag- avond, opgemaakt om 10 uur: Voor het Noorden van het land: tijdelijk overdrijvende wolkenvel- den, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost.. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Voor het overige deel van het land: i droog en overdag overwegend zon- nig weer met zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost en iets lagere temperaturen dan vandaag. 26 April Zon op 5.22 uur, onder 19.54 uur. Maan op 1.34 uur, onder 7.59 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 25 April jj Hoog water: 5.50 en 18.20 uur. Laag water: 1.33 en 14.02 uur. Donderdag 26 April Hoog water: 6.39 en 19.10 uur. Laag asrateip; 2.13 en 14.48 uur. o onbewolkt 0 ljcht bew *0 hal-f bew. 9zwaar bew. •geheel sew S mist sneeuw regen motregen a hagel V buien onweer /^TEMPERATUUR iOOS-ISOBAATf f/f - BELANGRIJK NEERSLAG-' OEBÉP centra: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN j... VERSCHILLENDE HERKOMST §TANC.VAl*{HT TEKEN GEEFT DÊ WINDRICHTING' «Rafel

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1