OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Als de Chinezen gaan bombarderen, zullen hun bases worden aangevallen" Drie-en-veertig doden Mr. Stokvis (CPN) wil interpelleren over het gratiebeleid der regering Historie Weerbericht Zes personen gearresteerd Wegens morphine-smokkelarij Amerikaanse beslissing: De bondgenoten hebben er echter nog niet mee ingestemd Kind in brandend huis omgekomen AAassa-terechtstellirigen in het nieuwe China Het woord is aan Unificatie der accijnzen goedgekeurd Koffie op bon 504 Twee ernstige ongelukken tijdens de Tulpen Rallye Passagierslijst van de „New Australia" Voorlopige uitslagen van de Tulpen Rallye Kolendamp oorzaak van sterfgevallen in gesticht? HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 244 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 26 APRIL 195. Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 97 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE SFEER van een nog oucler tijd perk: in de Renaissance-zaal van het Frans Hals Museum, heeft de bekende parijse advocaat en historicus Maurice Garccn Woensdagavond gesproken over een n0ff immer onopgelost raadsel van de Franse revolutie. Hij deed dat in het kader van Les Conférences Frangaises en zijn onderwerp was „Les faux dauphins", het geen te vertalen is als „de onechte kroon prinsen". Het betrof dus de vele preten denten, die zich na de dood (of veronder stelde dood) van Lodewijk XVII voor hem hebben uitgegeven. Nadat zijn ouders, koning Lodewijk XVI en koningin Marie Antoinette, in 1793 onder de guillotine ge dood waren bleef het achtjarige prinsje met zijn wat oudere zusje (dië later als hertogin d'Angoulême nog een merkwaar dige rol onder de Restauratie zou vervul len) in de toren van de „Temple" achter, waarin de koninklijke familie sinds de herfst van 1792 gevangen had gezeten. Tijdelijk verslapte na 's konings dood de be waking: er werden toen door royalisten ver scheidene pogingen gedaan om de dauphin, die door hen sinds 's konings dood als Lode wijk XVII werd erkend, te ontvoeren. Zii gelukten niet en de belangrijke jonge gijze laar van de republiek werd onder toezicht gesteld van een zekere Simon, een schoen maker, die hem zogenaamd onderwijs moest geven en „democratische denkbeel den bijbrengen", en diens vrouw. Zij waren ruwe."onbeschaafde mensen, maar de be weringen, dat-zij het kind mishandeld zou den hebben, zijn nooit bewezen. Veel later, toen de Simons al waren ver dwenen en door andere toezichthouders vervangen, werd het ernstig ziek. Dr. Desanlt, die het al eerder behandeld had, werd geroepen maar stierf weinige dagen later. Wellicht was hij vergiftigd. Pas enige dagen later werden de doctoren Pelletan en Demangin ontboden en toen bleek plot seling dat Louis Charles de Bourbon was overleden. Het lijkje werd begraven; bij latere opdelving is gebleken dat het niet dat van de dauphin was. Dit moest een ander kind zijn geweest; ook andere ken tekenen stemden niet overeen met die van Lodewijk XVII. Onmiddellijk na de doodstijding was in Frankrijk al het gerucht ontstaan dat de jeugdige gevangene was ontvoerd, al dan niet met medewerking van een van zijn cipiers, en door een ander vervangen. De wettige troonopvolger moest in leven zijn. Sindsdien verschenen de pretendenten ten tonele. De conférencier van gisterenavond stelde hun aantal op tweeëndertig en wijdde 'zijn aandacht aan de talrijke onverklaar baarheden in deze historie terwijl hij de (in hst algemeen bittere) ervaringen der pretendenten schelste. Vooral aan de pre tendent, die als baron de Richemont bekend heeft gestaan, wijdde hij veel aandacht. Die andere veelbesproken pretendent: Karl Wilhelm Naundorf. dis in 1812 te Span- dan als horlogemaker opdook en op 10 Augustus 1845 te Delft stierf, werd door hem op nogal summiere wijze afgewezen. De lezer zal zich herinneren dat verleden jaar te Delft het .graf werd geopend dat het opschrift draagt: „Louis XVII, roi de France et de Navarre (Charles Louis, due de Normanrlie)" Dat geschiedde in tegen woordigheid van Naundorff's afstamme ling mr. Louis de Bourbon en diens kin deren. Het stoffelijk overschot werd op bepaalde kentekenen onderzocht en daarna weer begraven. Dit onderzoek heeft toen sterk de aandacht in ons land getrokken. Maitre Maurice Gargon heeft nog een veronderstelling geopperd, namelijk dat het kind in de Temple eerder dan op de officieel aangenomen datum gestorven zou zijn en dat men zijn dood zou hebben willen geheim houden. Er zijn vele veronderstel lingen mogelijk. Het grote aantal der pre tendenten zou, oppervlakkig beschouwd, iets belachelijks aan de hele historie van een ontvluchting kunnen geven. Maar hel sluit allerminst uit dat één van hen waarlijk Lodewijk XVII zou zijn geweest. Misschien zal menigeen denken: welke betekenis heeft die oude geschiedenis nog, behalve dan voor historische vorsers in hun studeerkamers, nu de wereld, meer dan anderhalve eeuw later, allerminst ge brek heeft aan actuele raadselen die zij moet oplossen? Behalve haar romantische aantrekkingskracht heeft zij nog immer een betekenis, die actueel zou kunnen worden. Want de afstammelingen der voor naamste pretendenten leven. En de „er kende" royalistische pretendent,, wiens ver banning uit Frankrijk kort geleden is op geheven de graaf van Parijs is niet een afstammeling van het Huis van Bour bon maar van het Huis Orleans, waaruit de laatste koning van Frankrijk, Louis Phi- bppe, stamde» Het Maison de Bourbon heeft de oudste rechten. Als zou blijken dat een nazaat-in-de-rechte-lijn van Lo dewijk XVII in leven is zou dit de aan spraken van de graaf van Parijs teniet doen. Ge kunt zeggen: maar er is geen Frans koningschap meer; het is in de revolutie vau 1848 bezweken en sindsdien nimmer herleefd. Dat is waar. Het bewijst evenwel met dat het nooit meer herleven zal. In de herfst van dit jaar zal een nage laten wilsbeschikking van de hertogin dAngoulème, die op 19 October 1851 te Frohsdorf overleed, gelezen kunnen wor sen. Dit stuk berust in het Vaticaan. Er is de voorwaarde aan verbonden dat het niet eerder dan een eeuw na de dood. der her togin mag worden ontzegeld. Aanhangers J(an de Naundorf-theorie verwachten dat het de oplossing van het geheim betreffen de het kind van de Temple zal brengen. Zo ziet ge dat men met deze oude historie n°g steeds niet heeft afgerekend. En het is ook wel begrijpelijk dat zij in opeenvolgen- 06 generaties steeds weer geboeide belang stelling heeft gevonden en zelfs felle partij gangers tegenover elkaar geplaatst. R. P. Le Amsterdamse centrale recherche en de douane-recherche hebben zes smokke laars van verdovende middelen gear ceerd. Een partij van 600 ampullen mor phine werd in beslag genomen. Le morphine is uit Duitsland afkomstig °P clandestiene wijze ons land binnen gebracht. Enkele arrestaties werden gedaan in een aIe.aan het Damrak te Amsterdam, de verige in diverse plaatsen in het midden van ons land. Vliegtuigbotsing in Florida LAKE SUCCESS (Reuter). Een woordvoerder van de Amerikaanse dele gatie bij de U.N.O. heeft Woensdagavond te Lake Success medegedeeld dat het bui ten kijf is dat, indien de Chinezen hevige luchtaanvallen boven Korea zouden uit voeren, hun bases in China zelf door vlieg tuigen der U.N.O. zullen worden gebom bardeerd. De woordvoerder zeide dat deze aange legenheid te Washington door de Ameri kaanse onder-minister voor buitenlandse zaken Rusk was besproken met de diplo matieke vertegenwoordigers der veertien staten die strijdkrachten in Korea hebben. Hij ontkende evenwel de juistheid van een persbericht, inhoudend dat deze vertegen woordigers hadden ingestemd met het bom barderen der Chinese bases. „Er is geen voorstel gedaan of overeenkomst gesloten. Alle betrokken mogendheden zijn echter volledig op de hoogte van het standpunt dat de Amerikaanse regering zou innemen, indien Chinese vliegtuigen op grote schaal aanvallen boven Korea zouden' uitvoeren", aldus Rusk. TOKIO. (Reuter). Terwijl de aanvallen der Noordelijke troepen op de herstelde linies der verbonden troepen aan het cen trale front, naar gemeld wordt, „duidelijk in kracht en vastberadenheid zijn afgeno men, is de druk der Chinese legers in de Westelijke frontsector ten Zuiden van de rivier de Imdjin en bij het wegenknoop- punt Moensan zeer groot geworden. Er blijken zelfs eenheden te zijn afgesneden door de Noordelijken, die inmiddels ver sterkingen hebben gekregen. Volgens een communiqué van het acht ste leger levert de infanterie samen met te hulp gesnelde colonnes gevechtswagens der verbondenen ten Zuid-Oosten van Korangpo slag met de vijand, om contact te maken met de hoofdmacht der afgesne den eenheden. De vijandelijke druk, die overal in de Westelijke sectoren aanhoudt, is vooral hevig ten Noord-Oosten van Moensan, dat van vitale betekenis is voor de beheersing van de weg, die van het Westen uit naar Seoel leidt. Volgens latere berichten van het front zijn oprukkende Chinese troepen in de af gelopen nacht Moensan, 40 km. ten Noor den van Seoel, binnengetrokken. De ver- bondènen, die sinds Zondag in de Weste lijke sector 32 km. zijn teruggetrokken, handhaven een linie ten Noorden van Seoel tussen de rivier de Han in het Wes ten en de Poekhan, in het Oosten. De communisten blijven over de Imdjin stro men en trekken op naar Seoel. Verder naar het Oosten bij Tsjoentsjon schijnen de UNO-legers de critieke situatie, veroorzaakt door de aanvankelijke Chi nese doorbraak, meester geworden te zijn. Men wacht nog steeds op nieuws van de UNO-strijdmacht, die Dinsdag ten Zuid- Oosten van Korangpori, ongeveer 30 km. ten Noorden van Moensan, werd omsin geld. Een tank-afdeling bereikte Woens dagmiddag de strijdmacht. Enkele groepen zijn er in geslaagd uit de omsingeling te breken en naar de UNO-linies te ontko men. Volgens een communiqué van het achtste leger is het de ingesloten tanks en infanterie nog niet gelukt uit te breken. In alle andere frontsectoren is de stoot kracht der Noordelijken afgenomen. In de Oostelijke sector zijn de verbonden troe pen ten Zuiden van Jontsjon, opnieuw op Zuidelijker gelegen stellingen teruggetrok ken. Twee bataljons van de tegenstander waren er hier namelijk in geslaagd achter de linies der UNO-strijdkrachten te ko men. De hierdoor met omsingeling be dreigde eenheden wisten echter langs een andere weg te ontkomen. Bii Hwatsjong zijn Chinese aanvallen, die met minder kracht dan te voren werden uitgevoerd, afgeslagen. Woensdag heeft een gevechts groep der verbonden troepen in de Ooste lijke sector bij een tegenaanval het plaatsje Indje op de Noordelijken heroverd. Bij Janggoe, 48 km. van de Oostkust zouden de Noordelijken een grote concentratie vox-men. Wederzijdse verliezen Naar Reuter meldt zijn er nog geen officiële cijfers bekend van de verliezen van de tegenstander. Volgens de commu niques van het achtste leger en van de luchtmacht zou het dagelijks gemiddelde tenminste 8000 man zijn, ongeveer de het centrale front zouden Dinsdag al on geveer 2000 tegenstanders zijn gedood en gewond door de artillerie van de verbon den troepen. De vijfde luchtmacht meldde Woensdag meer dan 1500 slachtoffers te hebben gemaakt. In een communiqué van het Noord- Koreaanse hoofdkwartier is Woensdag ge zegd, dat de tegenstander Dinsdag bij he vige gevechten zware verliezen aan men sen en materiaal heeft geleden. Er zouden 924 officieren en manschappen gevangen zijn genomen, 52 stukken artilleriegeschut van verschillend kaliber, 97 motorvoertui gen en talrijke machinegeweren en andere wapens zijn buitgemaakt en twee vliegtui gen zijn neergeschoten. De officiële telling van de U.N.O.-troepen zelf geeft slechts lichte eigen verliezen aan, hoewel wordt toegegeven dat er enige waardevolle uit rusting verloren ging bij de eerste Chinese doorbraak op het centrale front. Naar de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Collins, volgens een Reuter- bericht voor een congrescommissie heeft verklaard, worden de verliezen der Noorde lijken in Korea op 750.000 man geschat. „Deze strijd mogelijk beslissend" Na te zijn teruggekeerd van zijn eerste bezoek aan het front sinds zijn overneming van het commando over de U.N.O.-troepen, heeft generaal Ridgway Woensdag ver klaard dat het Chinese offensief nog niet het hoogtepunt heeft bereikt. De opperbe velhebber acht het mogelijk „dat deze strijd beslissend wordt". Volgens deskundige waarnemers aan het front zou het huidige offensief der Noorde lijken evenals de voorgaande zonder krach tige steun uit de lucht moeten doodlopen. OOK RIDGWAY ZOU CHINESE NATIONALISTEN WILLEN GEBRUIKEN Generaal-majoor Courtney Whitney, de persoonlijke adviseur van generaal Mac- Arthur, heeft op een persconferentie ver klaard, dat generaal Matthew Ridgway, die MacArthur opvolgde, „na een analyse van de toestand een in krachtige termen ver vatte boodschap" aan het departement van defensie heeft gezonden, waarin hij aan dringt op het inschakelen van de nationa listische strijdkrachten „ter versterking van onze positie". Generaal Whitney zei, dat alle hoge of ficieren in het Verre Oosten dit standpunt delen. Door MacArthur is de sterkte van Tsjang Kai Sjeks troepen op Formosa op 60Ö.000 man geschat. KEY WEST (Flox-ida) (Reuter) Een Cubaans verkeerstoestei en een oefen vliegtuig van de Amerikaanse marine zijn Woensdag in de buurt van Key West (Flo rida) met elkaar in botsing gekomen en vervolgens beiden op een afstand van on geveer anderhalve kilometer van deze plaats in zee gestort. Volgens ooggetuigen kwam het marine toestel onmiddellijk na de botsing in een vrille naar beneden. Het verkeex-svliegtuig bleef nog ongeveer 50 seconden in de lucht voor het neex-stox-tte. Bij de ramp zijn 43 mensen om het leven gekomen. Het Cubaanse lijinvliegtuig vex-voex-de 34 passagiers, onder wie 25 Amerikanen, en vijf bemanningsleden. Het opleidingsvlieg tuig van de Amex-ikaanse marine had vier man aan boord. Drie uur na de botsing wa-ren zestien lijken geborgen. Er werd geen spoor van overlevenden gevonden. Hondei-den zonnebaders zagen de toe stellen botsen. Het geluid van de botsing geleek op een explosie. Li de Slootstraat te Amsterdam is he denmorgen eeix huis van drie verdiepingen geheel uitgebrand. Een driejarig dochter tje van de familie Beense is daarbij in de vlammen omgekomen. Omstreeks kwart voor elf vanmorgen haalden twee jongex-e kinderen van de familie Schram, die op de eerste étage van dit huis woont, een buurmeisje Elisabeth Beense, dat op straat speelde, boven. Me vrouw Schram, die de drie kinderen veilig waande, ging even naar haar schoonzuster, die op de derde étage van het huis woon de en nam haar jongste kind mee. De twee jongens van drie en vier jaar en het meisje zagen kans een doosje lucifers te bemachtigen en gingen daarmee spelen. Daax'door is brand ontstaan. Mevrouw Schram snelde naar beneden en.wist haar beide zoontjes te redden. Het was haar niet bekend dat de jongetjes het meisje in huis hadden gehaald. Het kind is daar door in het huis achtergebleven en in de vlammen omgekomen. Daar alle deuren openstonden ontstond een sterke trek. In een kwartier tijds was het huis één vuurzee waartegen de brand weer weinig kon uitrichten. De bewonex-s van andex-e vex-diepingen zijn uit de ramen gesprongen en door bu ren met als springzeil gebruikte dekens opgevangen. De moeder van het omgekomen meisje dee-"' boodschappen in de buurt. Bii haar terugkomst vroeg zij waar haar kind was. Pas toen bleek dat het meisje in het huis was achtergebleven. HONGKONG (A.F.P.) Volgens medede lingen van de eommunistisch-Chinese Ra dio is Woensdag te Kanton ten ovex*staan van een volksvex-gadering voor het mauso leum van de grondvester van deChinese republiek, Soen Jat Sen, een massaproces tegen „vijanden van het nieuwe China" gevoerd. In zijn pleidooi nodigde de openbare aanklager de menigte uit de beklaagden te vernederen. Het proces eindigde met de terdoodver- oordeling van talrijke contra-revolution- nairen. Slechts de namen van vier veroor deelden werden openlijk bekend gemaakt. Een Engelsman, die uit China in Hong kong is aangekomen, heeft meegedeeld, dat duizenden Chinezen op openbare bij eenkomsten aan de kaak zijn gesteld en ter dood veroordeeld. Hij schatte, dat de communisten in de afgelopen zes maanden ongeveer een mil- lioen personen hadden geëxecuteerd. Vol kans officiële meldingen wax-en in Hankou en omgeving 60.000 personen terechtge steld, waaronder politieke tegenstanders van het communisme en landeigenaren, aldus deze zegsman, wiens naam niet be- Baer-Oberdorf: Om het leven schoon te vinden als een droom moet men werken, niet slapen. kend kon worden gemaakt met het oog op eventuele représailles tegen degenen, die zich voor hexii hadden garant gesteld. Rau: „Gematigd" De permanente vertegenwoordiger van India bij de UNO, Sir Benegal Rau, heeft in een lezing in de Victoria-universiteit te Toronto als zijYi mening te kennen gege ven, dat er weinig kans bestaat, dat het communistische bewind in China door bin nenlandse oppositie ten val wordt ge bracht. Hij zei, dat China verkeert in „een overgangsstadium met een eigen gematigd communisme of socialisme als een ver doel". „Er is niet gepoogd de politiek van het land door de Cominform te laten leiden en de Sovjet-Unie schijnt ten volle de af wijking van het Chinese communisme te erkennexi en te aanvaarden", aldus Sir Benegal Rau. TWEEDE KAMER Mr. Stokvis (C.P.N.) heeft in de Woensdagmiddag gehouden vex-gadering der Tweede Kamer vex-lof gevx-aagd de mi nister van Justitie vragen te mogen stellen over het door de regering gevolgde gratie beleid ten aanzien vair tot de doodstraf vex-oordeelde ooxdogsmisdadigers. In de volgende vergadering zal over deze inter pellatie-aanvraag worden beslist. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het lussen Nedex'land, België en Luxembux-g gesloten verdrag tot unificatie van accijn zen en van het waax-box-grecht is aangeno men met 64 tegen 9 stemmen, die Van C.P.N. en V.V.D. Het amendement van de heer Van den Heuvel (A.R.) tot opheffing van het ver bod in de waarborgwet vaxx het gebruik van de woorden goud of zilver in verbin- diixg met een eigennaam of een andere be- xiaming werd verworpen met 38 tegen 34 stemmen. De heer Van SI e e n (Arbeid) vroeg de minister van Binnenlandse Zaken tegen welke datum het reeds meermalen aange kondigde wetsontwerp inzake toeslag op de pensioenen zal worden ingediend. Minister Van Maarseveen ant woordde, dat een wetsontwerp in Februax'i gereed lag, dat thans met het oog op de sterkte van een Chinese" divisie. Alleen op veranderde omstandigheden weer aan het De langverwachte zonneschijn is eindelijk het strand komen verwarmen en in drommen zijn de bleke stadsmensen naar buiten getrokken om voor 't eerst in 1951 te gaan profiteren van het „bronzen tijdperk". Een kijkje aan het Bloemendaalse strand, zoals dat er Woensdag uitzag. Georganiseerd Ovex-leg is voorgelegd. Het is de bedoeling het in de korst mogelijke termijn in te dienen. De pensioenbetalende iixstanties zijn'nu al ovex'kropt met wex-k. Geeft men een voox-schot, dan komen weer andere wex-kzaamheden in het ge drang. In antwoord op de vraag van de heer Van Sleen of een voorschot op het drie maandelijks pensioen kan worden ver strekt zeide de minister, dat hij daaraan gaarne zou voldoen, maar de Pensioenraad is overladen met wex-k. Na een korte gedachtenwisseling heeft de Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp inzake nadere x-egelen om trent nationaliteit en ingezetenschap. De Kamer ging ook accoord met vier naturalisatie-ontwerpen, waardoor 75 per sonen de hoedanigheid van Nedex-lander zullen verwerven. De Kamer heeft zich verder verenigd met een wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de wet van 2 Juli 1928, hou dende nadere voorschriften ten aanzieix van de uitoefening der geneeskunst. De in de wet vervatte x-egeling zal zich nu mee uitstrekken tot de uitoefening van de artsenijbereidkunst door apothekers en door daartoe bevoegde geneeskundigen en tot de tuchtrechtspraak voor apothekers en voor apotheekhoudende geneeskundigen. Gedurende de rest van de middag heeft de Kamer zich bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 3 950 van het departement van Vei\keer en Waterstaat. Volgens dit ontwerp wordt de buitengewone dienst met 2.500.000 ver hoogd voor de verbetering vaxx de water staatkundige toestand in het gebied der benedenx-iviereix, met name voor het wa- tervrij maken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Biesbosch. Over de financiering van dit project met Marshall-guldens is met de re gering der Verenigde Staten overeenstem ming vex'kregen. De heer Burger diende eexx motie in, waarin de regering omdat nog niet vast staat op welke wijze Dordrecht en omge ving tegen waterbezwaren zullen worden beveiligd wordt uitgenodigd de plannen aan de Kamer voor te leggen. De heer Algera (A.R.) vond de nota niet nodig. De minister zou een nota ter zake kunnen toezeggen. Minister Wemmers zeide geen behoef te te hebben aan de motie en bereid te zijn de suggestie van de heer Algera over te nemen. De beraadslagingen zijn daarna opge schort tot Dinsdag 8 Mei. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 504 Algemeen aangewezen voer het kopen van 125 gx-am koffie. Deze bon blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De volgende bonaanwijzing zal op 7 Juni geschieden. De deelnemers aan de Tulpenrallye zijn vannacht ons land binnengekomen. Bij het passeren van de controlepost in Eindhoven werd de grootste deelnemer, een autobus van Maarse en Kroon, gefotografeerd. Van links naar rechts:- Maarse-Gatsonides-Smid Tijdens de Tulpen Rallye is er op het traject van Luxembux-g naar de Nederlandse gx-ens, ongeveer twintig kilometer voor de stad Luik, een ernstig ongeluk gebeux-d. De bestuurder van de gx-oene tweepersoons open Healy van de Engelsen W. D. R. Lamb en P. Houlson Cx-awford, die in Brussel wax-en gestax*t, is vermoedelijk door slaap overmand van de weg gereden. De inzittenden werden met vx-ij ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis van Ver- viers ovex-gebracht. Uit Chalon- wordt gemeld dat de in Kopenhagen gestarte Nederlandse équipe A. Rossi en ds. W.' G. Berghoff gisteren in de vx-oege morgen met een Volkswagen tegen een boom is gereden, na eerst in een greppel te zijn geslingerd. De beide uit En schedé afkomstige inzittenden zijn in het ziekenhuis te Chalon opgenomen. Ds. Berg hoff heeft een zware hoofdwonde, de heer Rossi een beenfractuur opgelopen. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. Een kilometer of veertig voor Besangon heeft de fraaie Lagonda van de Engelsen Cope-Taylor een ongeluk gekregen. Met een defecte radiator en een ontzet chassis bleef de wagen op de berm van de weg tegen een muurtje liggen. Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van de „New Australia" welk schip op 7 April met militairen uit Indonesië naar Amsterdam is vertrokken, waar het omstreeks 29 April wordt ver wacht. Volgens de voorlopige uitslagen van de Tulpen Rallye zijn van de 54 équipes, die vanochtend het feestelijk versierde Noord- wijk binnenkwamen, er slechts elf zonder strafpunten. Aangezien deze eerste binnen komenden deel uitmaakten van het sterke Engelse contingent behoeft het geen ver- wondex-ing te baren, wanneer het percen- tage der stx-afpuntlozen in de loop van de dag nog zal dalen. Speciaal de étappes van de 15 bex-gen en de duizend bochten hebben de meeste slachtoffers geëist. Op advies van de gerechtelijke genees kundige, dr. J. P. L. Hulst, heeft de rijks politie in de afgelopen nacht in de slaap zaal van het St. Jozef-ziekenhuis, waar zes mensen in de nacht van Maandag op Dins dag zijn overleden, proeven genomen om na te gaan of kolendampvergiftiging wel licht de doodsoorzaak geweest kan zijn. Ex- werd vastgesteld, dat er kolendamp in de zaal hing. Hoewel de uitslag van het labo- ratox-iumonderzoek pas over enige dagen bekend is, bestaat er een sterk vermoeden, dat de slachtoffers inderdaad door kolen damp om het leven zijn gekomen. De stook- gelegenheid van de centrale verwarming is onder de slaapzaal gelegen. De zuster, die Maandagmorgen de zaal op kwam, heeft zoals gewoonlijk direct alle ramen open gezet, zodat men toen geen kolendamp waarnam. In de gordel van hoge luchtdruk, die zich gisteren nog over het Europese continent en Noordelijke deel van de Atlantische Oce.aan uitstrekte, is een opening ontstaan ten gevolge van aanhoudende luchtdruk dalingen in het Noordzee gebied en de omgeving daarvan. Hedenmorgen bevond zich overigens bij heldere hemel een klein lage drukgebied boven het Zuiden van ons land. Boven Ierland en Schot land ligt een koude luchtmassa die bij N.-W. winden langzaam in onze richting stroomt. Deze zal lagere temperaturen in ons land veroorzaken, terwijl er plaatselijk ook enige buien kunnen vallen. OONBEWOLKT. 0-. CHT 3EW - 3 HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW. MiS* *vSNEEUW, REGEN'/:, fMOTREGEN. HAGEL.' V-'BUIEN R ONWEER 72T£MPERATUUfi. IC05-ISÓBAAR '////- -BELANG RIJ*. y//l -„NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK HET WEER SLAAT OM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met mor- gen enkele plaatselijke buien. Van- nacht in het binnenland nog zwakke wind, overigens matige wind, hoofa- j zakelijk tussen Noord en West. Morgen overdag op de meeste plaat- sen belangrijk lagere temperaturen dan vandaag. 27 April Zon op 5.20 uur, onder 19.56 uur. Maan op 2.22 uur, onder 9.21 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 26 April Hoog water: 6.39 en 19.10 uur. Laag water: 2.18 en 14.48 uur. Vrijdag 27 April Hoog .water: 7.32 en 20.07 uur. jj Laag water: 5.W en 15.36 uur. -MiaiainiiiHiiiuiuiiuiuuuiiimiiiiiBiiiiaBj

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1