B Tulpen-Rallye koesterde zich in zon en baadde zich in strafpuntenregen y KREMER'S KOFFIE Grote cracks op speciale fabrieksmachmes zijn geweerd om de spanning te verhogen Zoals het hoort! Zware maar sportieve rit die het uiterste van man en machine vroeg (bayerj KREMER'S koffie, en theehandel n.v. haarlem Agemda voor Haarlem Nederlandse troepen gaan in Duitsland oefenen Oplossing van het raadsel van de Copa Barcelona Centrum voor tafeltennissers in gebouw „Stad Haarlem" Predikant uit Ladelund bezocht Putten De tanden vragen Bloemendaal Radio-experiment te Bloemendaal DONDERDAG 26 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze verslaggever) (NOORDWIJK). Er waren dit jaar minder tulpen en meer strafpunten bij de finish van de Tulpen Kailyc in Noordwijk en die veranderde verhouding is eigenlijk het symbool van het feit dat. deze Nederlandse Rallye is uitgegroeid van genoeglijk toerisme tot een forse wedstrijd van internationale allure, een wedstrijd, zoals we die gaarne zien. Natuurlijk zijn er rijders geweest, die het te zwaar vonden, rijders mèt strafpunten wel te verstaan, maar hun mening wordt gelogenstraft door de prestaties van anderen. Want wat sommigen le zwaar vonden, de drie speciale étappes dei- vijftien bergen, van de Bonliomme en van de duizend bochten, daar hebben anderen hun hart aan opgehaald, omdat het een zware maar sportieve bzeproeving was van man en machine. De route der vijftien bergen was zwaar en niet iedereen die in Cernay startte voor de 149 kilometer door de Vogezen begon meteen met alle kostbare secon den te winnen, waar hij naderhand naar zou verlangen. De Vogezen mogen dan geen reuzen van bergen zijn, maar de passen zijn er nauw en het hoge voorgeschreven gemiddelde was niet dat van een wandelrit. Er moest van begin tot einde aan „ge trokken" worden op de nauwe wegen, die weinig armslag lieten en tegelijkertijd diende de nodige reserve in acht te worden genomen om overkoken van het theewater te voorkomen. Het zonnetje brandde duchtig, zodat men met de regelmaat van een klok wagens op de route aantrof, waaromheen rijders met aan radiatordoppen geschroeide vingers Indianendansen stonden uit te \oeren. ADVERTENTIE /i\ A V B Het BAYER kruis 1 waarborgt kwaliteit - - sCfXI 4$gv Tföou imHH) i* tuis! As PIK Welaan, na die 149 kilometer „scheuren", want gescheurd moest er worden, bleek aan de controle in Gerardmer wel degelijk, dat er kwistiglijk strafpunten waren geval len en niet eens alleen onder de nieuwe lingen, maar ook onder de cracks. Aanzien lijk meer zelfs dan op de eerste étappe, het Circuit du Puy de Döme, waar 42 wagens de tijd overschreden en 23 wagens de strijd moesten opgeven, om de duizend en een moeilijkheden, die zo'n stukje geforceerd draaien op kan leveren. Met de 32 wagens die voor Clermont Ferrand het loodje had den gelegd, waren er dus al 55 concurrenten minder. Om echter op de vijftien bergen terug te komen, zij hebben het mooiste verhaal van de Rallye opgeleverd, een verhaal dat tevens alle klagers over „te zwaar" de mond moet snoeren. Van de speciaal gecar- rosseerde Volkswagen van de Hollandse éuipe AldenkampVan Ulzen brak de gas- kabel, toen er nog een dikke 60 kilometer in de étappe te rijden waren. Prompt kroop Van Ulzen in het achtercompartimentje bij de motor en bediende het energie-departe ment met de hand. Hij zag weliswaar niets, maar hoorde slechts de kreten van zijn bestuurder om gas, minder gas of tussen gas al naar gelang dit in de scheurpartij paste. En dit wonderlijke duo reed de vijf tien bergen uit met twee minuten in handen. Het was wel zuur, dat er blijkbaar moei lijkheden waren met de tijdopneming in deze verder zo vlekkeloos georganiseerde Rallye. Een aantal rijders constateerde na melijk aan de hand van de eigen chrono meters, dat de start- en finish-klokken on- gever twee minuten verschilden. Hierdoor zouden zelfs ten onrechte strafpunten zijn ontstaan, maar wij twijfelen er niet aan, dat dit kan worden, nagegaan en hersteld, hoewel het natuurlijk sommige rijders ge deprimeerd zal hebben. Nochtans waren de omstandigheden in de Vogezen er allerminst naar om gedepri meerd te raken, want het stralende zonne tje dat de gehele Rallye onder zijn hoede heeft genomen, koesterde de bergweiden die overdekt waren met een gouden waas van wilde narcissen en zelfs boven op de passen waar we tussen twee meter hoge sneeuwbanken van de ene haarspeld in de andere slipten, was een overhemd ruim schoots warm genoeg. De ganse bevolking had vrij genomen en begroette iedere spec taculaire slip met luid gejuich. Zo startten zelfs de rijders, die geen blanco lijst meer hadden, nog welgemoed door de derde speciale étappe, het parcours du Bonhomme een minder gemoedelijk heer dan zijn naam zou doen vermoeden. Het werd een voort durend stijgen en klimmen, draaien en rem men over 97 lastige kilometers, die op hun beurt wederom de nodige strafpunten eisten, zij het dan minder dan de vijftien bergen. En weer was het voornamelijk koel- water-miscre, die de deelnemers wel zal hebben geleerd bij komende soortgelijke evenementen wat meer zorg aan de afstel ling van hun motor te besteden. Ook onze perswagen vertoonde fluitketel-allures, maar de dertien jaar oude BMW, listiglijk om de bochten geranseld, haalde op beide parcoursen ruimschoots het voor zijn klasse voorgeschreven gemiddelde van 60 km per uur. Duizend bochten En zo stoof de lange, zij het dan inmid dels wat gedunde en verspreide Rallye karavaan over Nancy en Metz naar Luxem burg, voor de laatste en meest gevreesde beproeving, het circuit der duizend boch- ADVERTENTIE DE NIEUWE KOFFIEBON 5 04 Besteed deze goed en koop U is dan verzekerd van de beste. GEEN plaatjes of cadeaux maar veel betere kwaliteit. AGENDA VOOR HAARLEM DONDERDAG 26 APRIL stadsschouwburg „Caligula" (Comedia) 8 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haar- em, 8 uur. Goic Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Palace: „Hyena's van de weg", 18 2, 4,15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Moord uit genade", 18 j„ 2, 4,15, 7 en 9,15 uur. City: "De val van Berlijn". 18 j., 2,15, 4,30, 7 en uur. Spaarnc: „Dakota", 14 jaar, 2.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nachtwake", 2,30 'en 9,15 Uur. Rembrandt: „Alles goed in Hollywood", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 27 APRIL Stadsschouwburg: „A B C Expresse" (A B C Cabaret), 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. fret als solist Yehudi Menuhin, viool, 8 uur. Rembrandt: „Tot de rand van de afgrond", 18, Jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schat- etland", 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 2, 4.15, 7 eu 9.15 uur Frans Hals: „De wraak v-an Ha- kim", 14 jaar, 2.30,7 en 9.15 uur. City: „The Spanish Main", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 frtr. Spaarne: „De springvloed" en „Prairie- Wolven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ten in de heuvels van het Groothertogdom, dat vorig jaar de grootste tol vroeg. De rijders, die zo langzamerhand de echte magere, tanige Ralley-gezichtjes begonnen te krijgen, was het aan te zien, dat zij deze étappe het meest duchtten. En terecht, want de vermoeidheid begon harde woorden mee te spreken en tegen de brandende ogen is het kwaad vechten, wanneer zij vooruit moeten turen op een weg vol bochten en heuvels en dalen, waar de koplampen hun witte banen over heen slieren. Honderd- drie-en-veertig kilometer van voortdurend remmen, sturen, voluit optrekken, schake len, kortom dat ijselijk drukke pedalen- werk, nodig om het hoge gemiddelde te halen, vroegen het laatste restje energie, concentratievermogen en wil tot doorzetten van de rijders. En weer viel de strafpunten regen over hen, die hun best hadden ge daan, maar net niet aan de maat kwamen om in deze wedstrijd de lei schoon te houden. Want zo moet men het zien. Het is geen schande om strafpunten te halen in een wedstrijd als deze. Alleen de allerbesten kunnen ze vermijden. Maar ook de wed strijd uitrijden is een prestatie, waar men niet min over moet denken. Én de twee jongste deelnemers: „Wimpie" Mutsaerts en „Jantje" Knegtel gaven daarin het voorbeeld. Hun Vedette had een steen door het distributie-deksel gekregen en na de reparatie lagen zij eigenlijk uit de course. Maar deze twee knapen kozen van Monte Carlo de kortste weg naar Clermont Fer rand en scheurden vandaar weer vrolijk mee. Voor de sport, voor het plezier. Én die zijn meer waard dan de prijzen. Zo zijn er velen, die voortgezwoegd hebben, toen zij al kansloos waren. Die martelden met lekke radiators, met falende koppe lingen, met allerlei malheur, maar wier vocabulaire op dat moment maar een woord kende: Uitrijden. Wie er uiteindelijk met de prijzen zul len gaan strijken, is nu nog niet te zeggen. De uitvallerslijst is laag (en bevat óók bekende namen als Sijthoff en Peter van Dijk) maar zij zal zeker nog langer wor den. Hoevelen er strafpunten hebben op gelopen is op het moment dat wij dit schrijven, en de rijders nog ergens op het traject tussen de Hollandse grens en Noordwijk dc laatste loodjes aan het af wegen zijn, evenmin te zeggen. De schat tingen lopen mijlenver uiteen. Sommigen .zeggen, dat er misschien 10 de lei blanco hebben gehouden, anderen menen dat 50 strafpuntenvrij zal zijn. Wij houden het op een veertig teams. De finish Maar ook alle anderen, die de wedstrijd uit hebben gereden zullen vanochtend het feestelijk met bloemen versierde Noord wijk voldaan zijn binnengereden en niet alleen omdat hen na de finish bij Huis ter Duin een heerlijk zacht bed wachtte, waarin de vermoeide botten wat bij kon den komen, na 3500 kilometer zonder rust. De ontvangst was weer tot in de puntjes geregeld en de rijders werden vertroeteld als kinderen. Een complete taxi- en bagage-dienst stond voor hen gereed en de eind-formaliteiten waren in een wip voor elkaar, zij het dan niet in een wip georganiseerd. Maar alles wat RAC-West- lid is, staat klaar voor de Rallye. Degenen die op eigen kosten in het buitenland gingen controleren en degenen die zich opgaven voor minder gewichtige diensten. Zij hebben één voldoening: de Rallye is geslaagd, alle zwartkijkers ten spijt. En morgen zal dan op het Zandvoortse circuit de laatste slag worden geleverd in de klassementsproef, waarin de knappe rijders, die het zonder fouten klaarden, om de prijs gaan vechten. Overigens mag iedere équipe de proef rijden, want er is een extra-prijs voor. De foutlozen rijden het laatst en degene die uiteindelijk de snelste zal zijn, onverschillig of hij met één van de kanonnen van sportwagens rijdt, of met een huis-, tuin- of keuken- automobieltje, mag zich op de borst klop pen. Want hij heeft dan niet een wandel ritje gewonnen, maar een forse, eerlijke en sportieve wedstrijd waarin alles wat hij kon presteren, van hem gevraagd werd. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft medegedeeld, dat thans defini tief besloten is de lichting 1950 II in Sep tember voor korte tijd naar Duitsland te zenden. De militairen van deze lichting zullen daar deelnemen aan Britse manoeuvres. Hockey Tijdens de bestuursvergadering van de Internationale hockey-federatie te Parijs is nogmaals de kwestie van de Copa Barcelona onderzocht. Zoals men weet speelden de teams van Nederland en Pakistan in de eind strijd van het Internationale Hockey- tournooi, dat in October 1950 te Barcelona werd gehouden, gelijk. Teneinde ook bij gelijke spelen een beslissing te verkrijgen, werd in het tournooi een speciaal systeem gebruikt, waarbij voor strafhoekslagen en hoekslagen punten werden toegekend. Door een beter totaal werd Nederland winnaar van het tournooi. Later bleek dat zowel Pakistan als Spanje, het organiserende land. in de veronderstelling verkeerden dat deze regeling niet gold voor de eindstrijd en dat Nederland en Pakistan dus ex aequo op de eerste plaats waren geëindigd. Dit misverstand werd nog erger gemaakt door het feit, dat op de beker, die Nederland bij de prijsuitreiking ontving, noch op die van Pakistan stond vermeld om welke trophee het hier ging. Uit het onderzoek is nu gebleken, dat de gemaakte afspraak van de puntentelling wel degelijk ook voor de finale geldig was en dat zowel Pakistan als Spanje hiervan op de hoogte waren. Bovendien is komen vast te staan dat de beker, waaruit het Nederlands elftal 's avonds na de finale de overwinnings champagne heeft gedronken en die de vol gende dag met de spelers mee naar Neder land reisde, inderdaad de Copa Barcelona was. Tafeltennis In het gebouw Stad Haarlem aan de Jans straat wordt op Zondag 6 Mei een tafel- tennis-centrum geopend. Er komen zes wed strijdtafels, waarop iedereen tegen betaling van een betrekkelijk gering bedrag kan spe len. Ter gelegenheid van de opening zal er een wedstrijd plaats hebben tussen de sterk ste twee tafeltennissers van ons land: uu Buy en Van Zoelcn. Zondag 29 April wordt in hetzelfde gebouw het tournooi om de wisselbeker „Stad Haar lem" gehouden. Alle Haarlemse verenigingen nemen hieraan deel. ook de winnares van verleden jaar. Zwemmen FILMAVOND VOOR ZWEMMERS Op Donderdag 26 April zal de heer Schmidt, propagandist' van de Koninklijke Nederlandse Zwembond een filmavond geven in de aula van het Kennemer lyceum te Overveen. De bijeenkomst is georganiseerd door de Haar lemse zwem- en polo-vereniging H. V. G. B. in samenwerking met de genoemde school. Het programma is zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt en bevat behalve, lilms over het zwemmen in het algemeen en de zwemslagen in het bijzonder, ook enige aardige teken films. Men rekent op grote belangstelling, vooral van de jeugd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE CM S-150 Talrijke wandelaars nemen deel aan de Bloembollen-tochten Bijna duizend personen hebben reeds inge schreven voor de bekende Bloembollen- wandeltochten. De mogelijkheid tot inschrij ving blijft open tot de start. Het aantal groe pen is reeds zeer groot: uit Kampen (Favo- rita), drie uit Apeldoorn, waaronder één van zestig personen, verder de bekende vereni ging „De Duinkanters" uit Den Helder en verder groepen uit Amsterdam, Alkmaar, Bergen, Wageningen en Leeuwarden. De Provinciale Ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum hebben beide ingeschreven, evenals militaire afdelingen en eenheden van de politie. De start heeft Zaterdag plaats van half twee tot drie uur en Zondag van negen uur tot half één, bij het gebouw van de H.B.S.-A aan de Raaks. De afstanden be dragen op Zaterdag 20 en 25, op Zondag 20, 25 en 30 kilometer. Korfbal Voorlopig H.K.B.-twaalfta! tegen een gemengde ploeg Zaterdagmiddag zal op het Aurora-veld een oefenwedstrijd plaats hebben tussen een voorlopig HKB-twaalftal en een gemengde ploeg, bestaande uit KNKB-spclers(sters). Het voorlopig HKB-twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: dames: J. Brouwer; T. Pruschen; heren: W. Klasen; J. Reyns (allen „Haar lem"). Midden, dames L. Jansen (Watervliet); W. v. d. Broek (Haarlem); heren: M. Vierbeek (Watervliet); A. Doets (Oosthoek). Verdediging, dames: J. Boxman-Wesseling; B. Hofer-Trap (beiden Nieuw Flora); heren; L. Reyns; R. de Boer Jr. (beiden Haarlem). K.N.K B.-programma voor Zondag Kampioenschap van Nederland: VKC Westerkwartier. Eerste klasse: RohdaLuto; SVKKoog Zaandijk. Tweede klasse A: WatervlietZKV; Groen GeelOlympia. Derde klasse A: Vogel—Soesterkwartier. Derde klasse C. ZKCO KV; KCNOBZB, Reserve eerste klasse: Koog Zaandijk 2 Wester kwartier 2. Reserve tweede klass: ZKV 2Archipel 2, Reserve derde klasse B: Roda 2DTV 3. Reserve derde klasse C: Blauw Wit 5 Tovers 2; Vogel 2Watervliet 2; Groen Geel 3Olympia 2. Slechts Watervliet 1 en 2 komen Zondag in het veld en wel tegen ZKV 1 en Vogel 2. De wedstrijd voor het eerste twaalftal is lastiger dan die voor het tweede. Want ZKV, dat op de tweede plaats staat, zal trachten die te behouden. Komt Watervliet 2 volledig op, dan moet in Utrecht gewonnen kunnen worden. Programma HKB Derde klasse B: Onder Ons 2DSV 4. Aspiranten. Derde klasse A: Aurora b— Oosthoek b; Haarlem cAurora d. Derde klasse B: Haarlem dWatervliet b; Oosthoek cSport Vereent c; Oosthoek d Oosterkwartier d. Jeugdtournooi HKB Zondag heeft op het terrein van THB een door de HKB georganiseerd jeugdtournooi plaats, waaraan deelnemen de verenigingen Haarlem, Oosterkwartier, Oosthoek, Sport Vereent, DSV en een gemengde ploeg. De wedstrijden beginnen om 9 uur, de finale wordt laat in de middag gespeeld. Voetbal Stormvogels tegen Leeuwarden Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de voetbalvereniging „Freno" te Franeker speelt Stormvogels in dit Friese stadje Zaterdag een invitatiewedstrijd tegen Leeuwarden, de club, waarvan V.S.V. Zon dag in het Velser Sportpark met 4-1 ver loor. LANDELIJKE VERENIGING VAN EERSTE KLASSERS IN OPRICHTING Zaterdag 28 April wordt te Utrecht de oprichtingsvergadering gehouden van de Vereniging der gezamenlijke eerste klassers. Tot dusver bestonden er vier gewestelijke verenigingen. Nu de diverse eerste klassers van de ver schillende districten in de competitie bij elkaar zijn ingedeeld is de vreemde situatie ontstaan dat clubs van verschillende federa ties tegen elkaar uitkomen. De zestig eerste klassers zullen het bestuur van de nieuw te vormen belangenvereniging kiezen. STORMVOGELS 2—V.S.V. 2 EEN BELANGRIJKE WEDSTRIJD Zondagmiddag wordt op het hoofdterrein van het gemeentelijk sportpark de wedstrijd Stormvogels 2-V.S.V. 2 gespeeld. Hoe be langrijk deze ontmoeting is voor de bezet ting van de bovenste plaats moge blijken uit onderstaande cijfers: V. S. V. 2 Stormvogels R C. H. 2 16 gespeeld 16 gespeeld 16 gespeeld 22 punten 22 punten 19 punten Na de ontmoeting van Zondag hebben de beide Kennemer clubs nog één wedstrijd voor de boeg: V.S.V. thuis tegen Blauw Wit 3 en Stormvogels uit tegen Volendam 2. ADVERTENTIE voor het vallen van de nacht nog even aan IVOROL gedacht Internationale wegraces in Zandvoort In tegenstelling tot vorige jaren zal er in 1951 maar één internationale wegrace op het circuit van Zandvoort worden gereden. De sportcommissie van de K.N.M.V. heeft met zorg de renners gekozen, die voor dit evene ment worden uitgenodigd. De grote cracks op speciale fabrieksmachines zijn geweerd omdat deze de spanning bij voorbaat aan de races zouden* ontnemen. De Nederlandse rij ders, voor wie deze wedstrijd het eerste deel is van de competitie voor het wegkampioen- schap, zouden tegen hen geen schijn van kans hebben. Daarom heeft de K. N. M. V. een aanbod van Gilera om Pagani en Ma- setti te sturen voor „training" afgewezen. Ook is men eigenlijk blij dat Tommy Wood zijn inschrijving heeft ingetrokken, omdat de laatste weken is gebleken dat deze Engelsman ook al tot de topklasse behoort. De K, N. M. V, heeft rijders uitgezocht, die even sterk of iets sterker zijn dan onze na tionale cracks, zodat in alle races een uiter mate spannende strijd is te verwachten. De kleinste klasse 125 c.c. wordt na tionaal gereden, enerzijds omdat men hier voor uit het buitenland alleen maar Italia nen zou kunnen krijgen (en die zijn veel te snel en te duur), anderzijds omdat de Ne derlanders voor nek-aan-nek-races kunnen zorgen. Namen als Dick Renooy, Tonny Hei- neman, Van Zutphen (allen op Eysink), Maupie Vierdag (Batavus), Van Tilburg (Tilex), Van Exel (Tilex) vormen hiervoor een voldoende waarborg. Bovendien start in deze klasse de Amsterdammer Wier da op een Norman, die zeer snel moet zijn, want de fabriek heeft deze renner uitgenodigd op deze machine in Juni in de Engelse T.T. te starten. Dan zijn er nog enkele vraagtekens: het uitkomen van Jan Veer op een DKW, waarvan niets bekend is en van de Alkmaar der Dupont op een M. V. Augusta, een fa- brieksmachine. In totaal komen er 22 ren ners aan de start. Alle andere klassen zijn internationaal: 250, 350 en 500 cc benevens de zijspan-klasse, de grote trekpleister voor het publiek, dat altijd met veel belangstelling de capriolen van de passagiers gade slaat. Voor de kwart liters is de belangstelling van de renners wel het geringst. Er starten er negen, onder wie de Nederlandse keien Piet Knijnenburg (D K W), Postma (Moto Guzzi), Regters (Triumph), Lo Simons op eén nog niet aan gegeven machine en Van Rijssel op Velo- cette. De twee buitenlandse deelnemers zijn: de Zwitserse kampioen Musy en de Fransman Pierre Collignon, beiden op Moto Guzzi. Meer interesse bestaat er voor de 350 cc- klasse, waarvoor 16 renners hebben inge schreven en nog' onderhandelingen worden gevoerd met de Zwitsers Gerber en Albis- ser, de Fransen Fouchereau, Monneret en Perrin, de Engelsen Fry en Willoughby en de Ier Matthews. Behalve de Nederlanders Drikus Veer (BSA), Lo Simons, Poel en Van Rijswijk (allen Velocette), Roosjen (A J S), starten in deze race de Belgische kam pioen Goffin en zijn landgenoten Vertriest (beiden op Norton), Delsing (Velocette), de Engelsen Fetch en Dear (beiden A J S), de Fransman Jean Murit (A J S) en de Zwit ser Musy (Moto Guzzi). Dertien renners hebben ingeschreven voor de klasse der halve liters, waarin de Ne derlanders dr. Fokke Bosch (Norton), Dri kus Veer, Hilbrandie, Van Rijswijk, Cor- dang (allen Triumph) en Knijnenburg (B M W) een harde dobber krijgen aan de bui tenlanders, de Belgen Goffin (Norton), Er ge (A J S). Vertriest en Delsing (beiden Triumph), de Engelsman Scott (Norton) cn de Zwitser Musy (Moto Guzzi). Eventueel komen hier dan nog bij de Zwitsers Gerber en Albisser, de Fransman Foucherau en de Engelsman Fry, die (als ze komen) twee machines meebrengen, één voor dc 350 en één voor de 500 cc-klasse. Bovendien is de sportcommissie gerechtigd de snelste drie rijders uit de 350 cc-klasse bij de halve li ters te laten starten, een gelegenheid, die bijvoorbeeld de Engelsman Petch, evenals het vorige jaar, dankbaar zal aangrijpen. Rest dan het meest spectaculaire nummer, dat van de zijspannen. Ook al omdat dit de enige internationale zijspanrace van dit jaar in Nederland is, hebben veel buitenlanders ingeschreven: de Belgen Wijns, Deronnc, De- botze, Rorsvorst en Maréchal (allen op Nor ton). Vervroegen (F N), de Fransman Jean Murit (Gilera) en de Oostenrijker Vogel (Norton). Voor de Nederlanders bestond de handicap dat het internationale reglement voorschrijft dat de maximum cylinder- inhoud 500 cc mag zijn. Dergelijke motoren met zijspan zijn er in ons land niet veel. Iedereen is dan ook benieuwd naar het op treden van Knijnenburg (B M W), Van Rooyen (Zundapp), Van der Hoek (Eysink), Dijkman (Zundapp) cn Gerrit Poel (Royal Enfield). Al met al bezettingen van dc diverse num mers, die het beste doen hopen. Als het weer op 6 Mei ook nog meewerkt, zal deze ope ning van het K N M V-wegseizoen tiendui zenden belangstellenden trekken. De af te leggen afstanden zijn respectievelijk (een ronde is 4193 meter): 12, 15, 25 en 25 ronden. P"? zijspannen rijden twee manches van elk 8 ronden met een puntentelling. Vrijdag middag 4 Mei en Zaterdag 5 Mei wordt op het circuit proefgedraaid. Deze training is eveneens voor het publiek toegankelijk. De vaandrig van de Anthony Fokker Groep Luchtverkenners te Heemstede zal op Koninginnedag tijdens de Luchtvaart show te Bloemendaal een demonstratie geven met een radiobestuurd modelvlieg tuig. Voorts zal er een wedstrijd gehouden worden voor modelvliegtuigen tussen de Haarlemse en de Kennemer Luchtvaart club. Het gaat om de ere-prijs van de Haagse Ballonclub. De ballonvaarders ko men al om negen uur op het terrein dat om half twee voor het publiek toegankelijk is. Van dat ogenblik af zal men Nederlands grootste waterstofballon op het terrein kunnen zien. Het is de eerste vaart van de Henri Dunant" na een jaarlijkse revisie. Mevrouw Boesman zal de ballon besturen en haar echtgenote, balloncommandant J. Boesman zal een ooggetuigenverslag geven en enige wedstrijden op het startterrein leiden. Iets nieuws is de foto- en filmwed strijd, waaraan ieder gratis kan deelnemen. De beste opnamen komen voor prijzen in aanmerking cn worden geëxposeerd op de komende Nationale Tentoonstelling. Het programma vermeldt nog het op treden van enige specialisten op het gebied van lijnbestuurde modellen. Deze benzine vliegtuigjes kunnen snelheden van 150 km en meer ontwikkelen. In totaal zullen er ruim 15 specialisten van de Haarlemse Luchtvaartclub in het veld komen. De opstijging van de grote ballon zal bij mooi weer worden voorafgegaan door een serie „kabel-opstijgingen". Dan zullen de toeschouwers een opstijging van 10 minuten kunnen meemaken en aldus de luchtdoop in de ballonmand kunnen krijgen. Een herbegrafenis op de Ere-begraafplaats Zaterdagmiddag te 3 uur zal op de Ere begraafplaats te Bloemendaal de plechtige herbegrafenis plaats vinden van het stof felijk overschot van dc heer C. L. J. v. Lent te Heemstede, die destijds betrokken was bij de geheime zender van Broeder Jozef. Hij werd op 29 Mei 1941 gearres teerd cn naar de strafgevangenis in Lüt- tringhausen overgebracht, waar hij op 13 Juni 1942 is overleden. Des morgens te 9 uur zal in de R.K. kerk op het Valkenburgerplein een plech tige Requiemmis worden opgedragen. PARACHUTES „RAPEN" VOOR BROM FIETSERS De ballon-opstijging, welke op Koninginne dag in Bloemendaal op het hockey-terrein achter hotel „Zomerzorg" zal plaats hebben wordt door het plaatselijk Oranjecomité ge combineerd met een wedstrijd voor brom fietsers. De ballonvaarders zullen na hun op- Ds. J. Meyer uit Ladelund met dc hem door de Puttenaren geschonken bokaal. In de Nederlands Hervormde Kerk te Putten op de Veluwe is Woensdagavond een speciale kerkdienst gehouden naar aan leiding van het bezoek van ds. J. Meyer, predikant bij de Evangelisch-Lutherse Ge meente te Ladelund (Duitsland). Burge meester jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford vertolkte de dank van Puttens bevolking voor het hartelijk medeleven van de in woners van Ladelund bij de pelgrimstocht van de Puttenaren. Mede namens de be volking van Putten bood burgemeester ds. Meyer een bokaal aan. Hierop staan de kerken van Ladelund en Putten, benevens het monument te Putten en een grafsteen van het kerkhof te Ladelund afgebeeld. stijging binnen een straal van tien kilometer rondom Bloemendaal parachutes afwerpen. Bromfietsers zullen nu door de Solexelub „Haarlem" in de gelegenheid worden gesteld om deze parachutes in te zamelen. Het gaat er voor hen om, wie na de start van de parkeerplaats bij "net hoekey-tcrrcin, kans ziet, de meeste parachutes in hotel Zomer zorg in te leveren. Deelnemers kunnen zich voor deze „Oranje-Ralley" opgeven bij het clubhuis van de „Solexelub Haarlem", Baan 7, Haarlem. BURGERLIJKE STAND 19-26 April 1951 GEBOORTEN: J. M. Corneiissen-de Kroon, dochter; M. M. v. d. Gaarden-Bakker, zoon; G. v. d. Beeten-Herkenraith, dochter; M. M. Rijnberge-de Dreu, dochter; Y. B. W. M. Smit-van Thiel, dochter; A. M. Hurkens- Bersee, zoon. ONDERTROUWD: H. Blok en A. Bruins- ma. C. Filippo en G. J. Lohuis; A. J. Rens- sen en M. E. Spier. GEHUWD: P. Bijl en G. J. M. Baars, C. E. v. d. Rrogt en A. M. Verburgt. OVERLEDEN: Wed- A. M. W. Hendrix- Rijnierse, 72 jaar, J. W. Koopman, 50 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5