Geheime opdracht KOFFIEBON fa. B. ENGELENBERG méér waard? Kort en Bondig Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee doeken van Rembrandt naar Amerikaanse musea Burgerlijke stand van Haarlem „AI p h a" pasta muurverven voor binnen en buiten Een pleidooi voor vakopleiding Het M.U.L.O. moet geen toevlucht zijn Tottenham Hotspur komt niet naar Nederland Heemstede Nationale herdenkingsavond Achttiende partij remise ('fer w nuftMü oefoietjeu om// BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 SWEAT SHIRTS Doe een voorraad gezondheid op. SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Voedsel SCHEEPVAART Die slopende Rhenmatiek maakt U humeurig en ziek Ja, dat heb ik. We hebben ons zowel DONDERDAG 26 APRIL 1951 4 Op Koninginnedag zullen de Haarlem mers kennis maken met het muziekkorps van het Belgische Gidsenregiment onder kapelmeester Capitaine Simon Poulain. Degenen, die ooit in België getuige zijn geweest van een mars van dit corps, zullen zich ook het enthousiasme herinneren, waarmede de Belgen „de mannen van de muziek" plegen te begroeten. De Haarlem mers zullen voor dat enthousiasme van hun Zuiderburen niet willen onder doen. Zoals bekend maakt het corps op Konin ginnedag enige marsen door de stad en Woensdag is in Parijs het tweede ge deelte van de schilderijenverzameling van wijlen N. Katz uit Dieren geveild voor on geveer 600.000. Het bieden verliep traag. De geheele collectie heeft 1.400.000 op gebracht. Vertegenwoordigers van Amerikaanse musea konden zonder veel moeite beslag liggen op een „Trio" van Rembrandt (een van de figuren is Rembrandt zelf als jonge man) voor ruim 85.000 en op een portret van dezelfde meester voor bijna 120.000. Een Ruysdael bracht ƒ27.500 op. Verder werden er op deze veiling onder meer schilderijen van Potter, Pieter de Hoogh en Van der Weyden verkocht. ADVERTENTIE Wagenweg 29, Tél. 20518 L'essentiel pour la Coiffure 1951 est une coupe spéciale que nous exécutons selon les indications du Syndicat Haute Coiffure frangaise HAARLEM, 25 April 1951 ONDERTROUWD: 25 April: K. F. Werdler en G. M. Maas. E. J. Akkerboom en C. J. J. Das, A. F. van Slooten en J. Meijer; H. J. Wijers en J. van 't Hart; H. Boeijink en R. A. Krab; T. A. Stevens en M. M. van Moor- selaar; C. W. Post en C. J. Korfage; B. E. F. Bruijnsteen en H. G. Rozenhart; J. C. Vo gels en L. C. van Blommestein; P. Gras en M. J. G. van den Berg; A. Eemkhoorn en N. Bijster; J. B. van het Nederend en E. M. J. van Loevezijn; J. P. Liefjes en C. A. de Paus; J. C. M. Boll en A. Braaksma; P. C. van Vastenhoven en E. Wielink; A. H. N. van Baekel en J. Hogeveen; J. C. J. Beltzer en J. Galama; A. van Bodegom en M. van der Pligt; H. J. A. Rooijers en C. M. van den Boogaard; C. J. Spitsbaard en W. Ver- kooij; F. J. M. Smeulders en A. M. Diekstra; T. Visser en J. M. Goedemans; T. Knol en J. Verschoor; C. L. Barthel en F. Brink; J. Driessen en M. W. Bottelier; R. Hommes en C. G. Baelde; A, Baardman en P. van der Klis; J. B. van Herwaarde en M. P. Hessels; J. H. Hessling en H. Diemer; P. van der Waal en L. H. de Groot; E. Markerink en C. H. van Dijk; L. A. Smits en K. A. de Bruin; A, van der Aar en A. A. J. Rutte. GEHUWD: 25 April: A. Schneider en J. E. Wouterse. L. Kiekens en R. Hopman. P. J. Jonker en J. ^f. M, Kemps. A. Drogtrop en A C. Janssen. A. Bakker en M. H. Bos. A. J. Visser en G L. M. Bruschke. S. B. de Groot en C. E. Bouma. J. de Vries en E. Hoede- maeker. H. A. C. de Könnigh en F. van Nieuwenhuizen. J. Louwen en W. Knook. D. Timmer en S. W. van Bragt. J. van Ries- sen en G. C. Post. L. A. van de Montel en A. I. Samson. BEVALLEN van een zoon: 24 April: A. Sif- felsTelder. J. H. VegterKampinga. W. Brouwer—Kaars. C. J. Levers—Stammes. 25 April: J. M. EversZonneveld. BEVALLEN van een dochter: 18 April: Z. Terhoeven—Jansen. 23 April: H. J. Bouma— Jongejan. 24 April: C. van AsseltKnuijt. J. M. de Vries—Tollenaar. 25 April: P. Kruik- Poldervaart. E. Horselenberg—Zoethout OVERLEDEN: 23 April: G. de Jong—Put ters, 82 j., Ripperdastraat. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken concerteert van kwart over vier tot zes uur op de Grote Markt. Het programma vermeldt onder meer twee werken van Wcber, het concertino voor clarinettes en „Invitation a la Valse", de ouverture „Wil helm Tell" van Rossini en de ouverture 1812 van Tschaikowsky. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft aan de Ouders van de jongens, die vermoedelijk zullen worden opgegeven voor een school voor ULO of MULO een brief gezonden om de aandacht te vestigen op het vak onderwijs. Er wordt daarin onder andere gezegd: De praktyk leert ons, dat een ontstellend aantal mensen met een ULO of MULO op leiding geen behoorlijke werkkring kan vinden, terwijl de grote fabrieken en de bouwbedrijven een tekort hebben aan goed opgeleide vakmensen. Op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem stonden op 1 April 1951 als werk zoekenden geboekt: 159 kantoorbedienden, 38 machine bankwerkers, 24 timmerlieden en 13 metselaars. Deze cijfers spreken boekdelen en drin gen ons èn in het belang van het Neder landse bedrijfsleven èn in dat van de jon gens zelf, u van advies te dienen. Als ge uw zoon opgeeft voor een MULO- school, weet ge dan wel, dat hij daar be gint met een groep leerlingen, waarvan zeker niet meer dan 40 procentna vier jaren voor het eindexamen slaagt? Zijn kans is dus in het algemeen gesproken niet groot en dat is zeker het geval, als hij niet gemakkelijk leert en (of) telkens weer tot leren moet worden aangezet. Zoudt ge hem daarom niet liever voor een Ambachtsschool opgeven, vooral als hij handig is en later toch misschien zijn brood zal moeten verdienen in een vak? Maar ook als uw jongen graag en gemak kelijk leert, is een'ULO-opleiding nog niet altijd te verkiezen voor de jongens, die later vakman moeten worden. Wèl als ge weet, dat uw zoon een wiskunde-hoofd heeft en u in staat bent hem na het behalen van het B-diploma nog vier jaren op een MTS te laten studeren. Niét als uw jongen na 4 jaren ULO-onderwijs in fabriek of werkplaats een vak zal moeten leren; tien tegen één, dat men hem dan niet als leer ling zal aanvaarden, omdat men daarvoor liever 14- a 15-jarige jongens kiest; de oudere vallen meestal te gauw in een te hoge loonschaal. Het is een volkomen verkeerd denkbeeld, dat de Ambachtsschool alleen maar goed is voor jongens, die niet goed kunnen leren. In tegendeel, de Ambachtsschool zal aan het bedrijfsleven gaarne goede krachten willen afleveren, goede vakmensen, die op hun gebied in hun verdere leven zeer zeker iets kunnen bereiken. Wanneer uw zoon dus later in een am bacht zal moeten worden opgeleid, over weegt dan nü, of ge hem niet naar de Am bachtsschool zult zenden, zonodig na in een zevende leerjaar zijn lagere-schooloplei- ding te hebben bfevesligd, hetgeen o.m. het voordeel heeft, dat de jongen ook wat sterker is, als hij op de Ambachtsschool komt. Via die school kan hij dan in vier jaren in het bezit zijn van het Ambachts school diploma en beschikt dan tevens al over één of twee jaren werkplaatservaring, terwijl de jongen met het ULO-diploma dan nog moet trachten een begin te maken met zijn vakopleiding. Willen wij nu beweren, dat alle ULO- jongens beter naar de Ambachtsschool zou den kunnen gaan? Geenszins, want het ULO-diploma opent voor vele jongens grote mogelijkheden. Maar de jongens, die later toch in het ambacht zullen gaan, of zij, die niet graag en gemakkelijk leren, kunnen beter direct naar de Ambachtsschool gaan. Laat deze jongens niet de omweg over de ULO maken, omdat dat „beter staat". Voetbal - De onderhandelingen tussen de K. N. V. B. en Tottenham Hotspur voor het spelen van drie wedstrijden in Nederland, tegen het einde van Mei, zijn afgesprongen, omdat deze Engelse club uit de eerste divisie reeds an dere afspraken heeft lopen en men het pro gramma niet verder wil uitbreiden. De K. N. V. B. tracht thans een andere tegenstander te vinden als trainingspartner voor het Ne derlands elftal met het oog op de wedstrijd Nederland—Noorwegen op 6 Juni in het Feijenoord-stadion te Rotterdam, die geleid zal worden door de Italiaanse scheidsrechter Galeatti. BINNENLAND Een Schoonhovens varken heeft zijn baas op een dure manier geleerd zijn var kenshok voortaan goed af te sluiten. De veehouder deed de onaangename ontdekking dat een zijner varkens des nachts het hok had verlaten en een bezoek had gebracht aan de verblijfplaats der kuikens. Het beest heeft kans gezien om honderd dezer diertjes die slechts enkele dagen oud waren, te con sumeren. Het gedeelte MaarsbergcnVeenendaal van de weg Den Haag—Arnhem (het zoge naamde Hazenpad) zal op 2 Mei worden opengesteld voor het verkeer. Tot algemeen vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Nederland is be noemd mr. N. Debrot. Hij is de opvolger van de heer M. P. Gorsira. die benoemd is tot gezaghebber van het eiland Curasao. Op Tweede Pinksterdag zal de Vrijzin nig Protestantse Radio Omroep te Utrecht zijn 25-jarig bestaan vieren. Op het strand bij de Koog (Texel) is een gedeelte aangespoeld van het vaartuig, dat kort na 23 Augustus van het vorig jaar met tien Britse zeeverkenners aan boord in het Kanaal is verongelukt. De zeeverkenners waren op 23 Augustus met het scheepje de haven van Calais uitgevaren en zijn door een storm overvallen. Geruime tijd vernam men niets meer van hen, tot in het najaar van 1950 de stoffelijke resten van zes verken ners op Texel aanspoelden. In de hitte van een gevecht tijdens de oefening „Crescendo" heeft een tank vóór het raadhuis van Erraelo een „losse flodder" afgeschoten. Door de luchtdruk sprongen 16 ruiten van het gemeentehuis en 12 ruiten van een inrichting voor zwakzinnige kin deren. In Roosendaal is een driejarig jongetje al spelend de onbewaakte overweg in het baanvak Roosendaal-Essen opgelopen. Het jongetje werd door een passerende trein aangereden en was op slag dood. Televisiezender Lopik werkt reeds. Een toevallige kijker op ..golflengte Lopik" zal allerlei vreemde strepen en kronkels, figu ren en diagrammen te zien krijgen. P. T. T. is aan het oefenen en meten. Op vele plaat sen in den lande kijken technici met span ning naar de kwaliteit van het ontvangen beeld, evenals amateurs, die van deze proef nemingen de lucht hadden gekregen. De veertien buitenlandse radiojourna- llsten hebben hun rondreis door Nederland besloten met een tocht door de Noord-Oost- polder. Het gezelschap reisde in een direotie- rijtuig van de Nederlandse Spoorwegen naar Kampen. Van daar uit werd per autobus een rondrit gemaakt door de polder. HAARLEM EN OMGEVING De heren W. Koomen en T. J. M. van der Pas, beiden te Haarlem, zijn aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het examen werktuigkundig ingenieur. De vermaarde Engelse pianist Guy Baron geeft op Maandagavond 7 Mei in de tuinzaal van het gemeentelijk Concert gebouw een recital als onderdeel van een grote tournée door Europa. De commissie voor de Nationale herden king heeft op verzoek van de burgemeester een'programma voor de avond van 4 Mei vastgesteld. 1. Op Vrijdag 4 Mei 1951, zullen van des avonds 6 uur af van alle openbare ge bouwen en particuliere woningen de vlag gen halfstok worden gehangen. (Eerbied voor de vlag vordert, dat deze niét gedu rende de nacht uitgestoken blijft). 2. Te 8 uur zal, nadat 30 seconden te voren door middel van de brandweersirene dit tijdstip is aangekondigd, twee minuten van volkomen stilte in acht worden geno men. De burgerij wordt, waar men zich ook bevindt, dringend verzocht, hieraan algemeen mede te werken. 3. Van 7.45 tot circa 8.30 uur zullen in de R.K., Ned. Herv. en Gereform. kerken te Heemstede, alsmede in het gebouw van de Ned. Prot. Bond wijdingssamenkomsten worden gehouden. Ook buitenkerkelijken worden verzocht, een dezer samenkomsten bij te wonen. 4. Te 8.50 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan de Stille Tocht. De opstel ling daarvoor geschiedt te 8.30 uur precies aan de Heemsteedse Dreef bij de Zand- vaartkade. In volkomen stilzwijgen wordt dan gelopen naar het Vrijheidsmonument aan de Vrijheidsdreef en gedurende deze tocht zullen de klokken van de R.K. kerk op het Valkenburgerplein luiden. Bij het monument gekomen, worden hier twee minuten stilte in acht genom'ên, waarna een gemengd koor onder leiding van de heer Evert Haak enige liederen zal zingen. Het neerleggen van bloemen aan de voet van het monument is toegestaan. Verzocht is op deze avond café's en win kels te 6 uur te sluiten. Schaken Na de 57ste zet van de wereldkampioen Botwinnik, die met zwart speelde, eindigde diens achttiende partij tegen de uitdager Bronstein, welke bij het afbreken een gunsti ge stelling had, in remise. ADVERTENTIE 3-3/ Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A. Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 92% gl 92% 171 170% 230/ 230/ 249 g 1 249 298 300 124)4 124 175K 175 157/ gl 157 129/ gb 129 105 gb 105/ 164 164 168/8 168/ 167/ 167/ 44% 44/ 61/ 61/ 46»/i« 47 61% 62 36% 37 47/ 47/ ADVERTENTIE ADVERTENTIE Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. Toen oom Tripje thuiskwam, holden de jongens hem tegemoet. „We hebben een hondje, oom Tripjeen het heet Krulletje!", riepen ze. „Zozo!", lachte Tripje. „Dat is wat! Waar is-ie?" „Hij zit op z'n kussen!" Oom Tripje knielde bij Krulletje neer en streek hem over zijn kopje. Krulletje kwis pelstaartte vriendelijk. „Nou, een vriendelijk beestje is-ie wel," lachte oom Tripje. „En 't is eigenlijk wel gezellig in huis, zo'n hondje; vooral als er soms inbrekers mochten komen!" Maar even later holde Krulletje vrolijk door de kamers en de gang.... met Tripje's hoed tussen z'n tanden! „Heidaar.Dat mag niet, Krulletje!", zei Bunkie verschrikt. Én hij nam 'm gauw de hoed af. Zo'n kleine deugniet! Hieuw strsndhuis voor de Bloemendaalse Reddingsbrigade Wanneer men zich in deze dagen over de Bloemendaalse Zeeweg naar zee begeeft, ontwaart men langs het strand allerlei be drijvigheid. Onder de gebouwtjes, die langs het strand worden opgetrokken, steekt een gloednieuw groen gebouw, ongeveer 300 meter Noordelijk van de politiepost aan de kop van de Zeeweg, af. Het is het nieuwe strandhuis voor de Bloemendaalse Red dingsbrigade. Daarmede is een lang ge koesterde wens van de leden van de B.R.B. in vervulling gegaan. Jarenlang heeft men zich nadat het oorspronkelijke betonnen gebouw in de bezettingstijd door de Duit sers was opgeblazen met een door de gemeente Bloemendaal beschikbaar gestelde keet en schaftwagen moeten behelpen. Nu zal de Bloemendaalse Reddingsbrigade over een gebouw met een ruime accomodatie beschikken. De lengte van het strandhuis is 10.50 meter en de breedte 9 meter. Aan de West zijde bevindt zich de wachtkamer, waarop een kleedkamer voor de dames en een voor de heren, alsmede een op het Noorden ge legen ruim E.H.B.O.-lokaaltje uitkomen. De bergplaats voor de reddingsflotteur en ander materiaal is aan de Zuidzijde en van buiten af te bereiken. Verscheidene kasten, een toilet en wasgelegenheid de water- leidingsbuizen worden later aangelegd vervolmaken het geheel. De Bloemendaalse Reddingsbrigade zal het nieuwe strandhuis in gebruik nemen met de aanvang van het nieuwe strandsei- zoen, waarschijnlijk op 26 Mei. AagtedIJk, 24 te R'dam y. New York. Abbekerk. 24 v. Aden. Akkrumdijk, pass. 25 Str. Messina. Alchiba. 24 v. Cape Palmas te Grand Bassan. Altair. 25 te Porto Alegre verw. Amstelkerk, 25 te Takoradi. Amstelland, 25 te Santos verw. Almdijk, 25 v. Houston te New Orleans. Alcyone, 24 te Colombo. Alphacca, 23 v. Buenos Aires te New York. Axeldijk, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen Aalsum, 24 360 m. NW. Bermudas. Adinda, 24 420 m. Z.ZW. Saigon. Agatha, 24 v. Pladju n. Singapore. Alkaid, 24 200 m. W. Lissabon. Amsteldijk, 24 380 m. ZW. Bishoprock. Armilla, 24 240 m. N.NW. Miri. Ariadne, pass. 24 Str. Messina n. Napels. Alamak. 26 te Colombo. Alnati, 25 v. Montevideo n. Santos. Almkerk, 25 v. Manilla. Amstelstad, pass. 25 Kp. Comorin n. Bombay. Asturias, pass. 25 Straat Soenda. Arendskerk, pass. 25 Brothers. Aagtekerk, 26 v. Aden. Aalsdijk, 25 v. Galveston n. New Orleans. Aardijk, 27 aldaar verw. Aldabi, 25 dwars Kp. St. Vincent. Algenib, pass. 25 Azoren. Ahvaki, 26 te Trinidad. Alblasserdijk, 25 te Houston. Bantam, pass. 24 Elba Cape. Biscaya, 24 v. Colombo. Bacchus, 24 v. Paramaribo n. Georgetown. Boschfontein, 24 v. Southampton n. Marseille. Bloemfontein, 24 240 m. ZW. Cape Palmas. Blijdendijk, 24 300 m. Z. jCape Race. Bonaire, 24 550 m. ZW. Plymouth. Bali, pass. 25 Kp. Guardafui. Bewean, 25 v. Suez. Bennekom, 26 v. Balbia n. Guayaquil. Caltex Delft, 24 te Sidon v. R'dam. Caltex Nederland, pass. 24 ten ZW. Kreta. Castor, 24 v. Inagua n. Port au Prince. Cottica, 23 v. Barbados n. Trinidad. Chama, 24 420 m. ZW. Fayal. Caltex Leiden, 26 te Sidon v. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 25 Finisterre. Casablanca, '26 te Aden. Congostroom, 26 te Dakar. Castel Bianco, vertr. 26 ca. 14 u. v. R'dam. Cirrus weerschip, 27 v. Station te R'dam verw. Cumulus, weerschip, 2 Mei v. Station te R'dam. Delfshaven, pass. 24 Kp. Frio. Drente, 25 te Zamboanga. Danae, 24 v. Messina te Palermo. Delfland, 24 300 m. N.NO. Bahia. Dalerdijk, 24 690 m. NO. Bermudas. Dorsetshire, 25 dwars Lissabon. Diemerdijk, 25 v. San Francisco te Tacoma. Esso Amsterdam, 24 720 m. W.ZW. Flores. Elmina, pass. 25 Ouessant n. Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 26 Flores. Eemland, 26 v. Hamburg. Friesland, 25 te Singapore. Fairsea, 23 te Melbourne. Garoet, 24 bij Perim. Gouwe, pass. 24 Kanarische eilanden. Groote Beer, 24 ter hoogte Massawa. Groote Beer, 25 bij Djeddah. Gadilla, 25 v. R'dam n. Curacao. Gooiland, 25 v. Santos n. Las Palmas. Helder, 24 v. Montevideo te Trinidad. Hersilia, 24 v. Demerara n. Paramaribo. Hydra, 23 v. Cartagena n. Guayaquil. Heelsum, 24 325 m. ZO. Bermudas. Hestia, 24 420 m. NO. Sombrero. Hecuba, pass. 26 Azoren. Ittersum, 24 600 m. ZW. Lands End. Ilos, 22 te New York v. Caracol. Jupiter, 24 dwars Lissabon. Japara, 25 te Soerabaja. Java, 26 te Soerabaja. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 880 m. NW. Fremantle Kieldrecht, 25 te Antwerpen v. Bremen. Kedoe, 24 300 m. W. Pulu Nias n. Aden. Kota Gede, 24 600 m. W.t.N. Minicoy. Kota Baroe, 25 te Bahrein. Kota Inten, pass. 24 Kp. Guardafui. Kota Agoeng, 26 v. Djakarta te Singapore. Kertosono, 25 dwars Oran. Klipfontein, 25 v. Southampton n. Antw. Kapuas, 25 v. Suez n. Aden. Laurenskerk, 24 v. Cape Palmas te Takoradi. Leersum, pass. 24 Miami. Lieve Vrouwekerk, 24 te Genua. Leerdam, 24 180 m. Z. Cape Race. Loppersum, pass. 24 Balearen. Langkoeas, 25 v. Soerabaja n. Semarang. Lekkerlcerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Leopoldskerk, 25 v. Genua n. Port Said. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 15) Die zaak kunnen we hier niet behan delen. U kunt uw vordering het best ter kennis van de politie brengen. Als deze u met advies of hulp terzijde kan staan, zal zij dat zeker doen. Met een niet geheel gerustgesteld ge zicht verdween de hoteleigenaar uit de getuigenbank en zocht zijn plaats weer op. Achter uit de zaal klonk het gemompel van stemmen en het geschuifel van voeten. Dit werpt nog niet veel licht op de zaak fluisterde Hazel. Ik vraag me af of er iets van waar is, dat hij een Italiaan zou zijn. Die oude ma Parry is zeer bij de pinken en Meneer Maurice Wentworth! Aller ogen richtten zich op de pers tribune. Maurice stond langzaam op en liep naar de getuigenbank. Na de eedsaf legging moest de politiebeambte andermaal het publiek om stilte verzoeken. U bent de man, die het lijk vond en de politie op de hoogte stelde? De lijkschouwer keek over zijn brille- glazen naar Maurice. Ik heb begrepen, dat u in Tolesford woont en dat u op Zaterdagmorgen j.l. in gezelschap van een zekere Clark met een motorboot de Salcot Kreek bent ingevaren. Volkomen, antwoordde Maurice. Misschien wilt u de jury precies ver tellen, wat er toen gebeurd is? Gevolg gevend aan deze uitnodiging be gon Maurice zijn verhaal. Hoewel hij het relaas reeds tal van malen verteld had, viel het hem niet moeilijk de beschrijving van een en ander opnieuw boeiend en helder te maken, zodat iedereen, die in de zaal aanwezig was, de vele ingezetenen van Tolesford incluis, zijn verhaal met grote belangstelling volgde. Dit gold ook voor de lijkschouwer, die zo nu en dan nadenkend zijn wenkbrauwen fronste en aantekeningen maakte op een papier, dat voor hem lag. Toen Maurice klaar was, legde hij zijn pen neer en gaf hem een goedkeurend knikje. Dank u zeer, meneer Wentworth, zei hij, uw verklaring munt uit door helder heid en geeft een uitstekend beeld van hetgeen u met deze affaire te maken hebt. Hij richtte zijn blik naar de jury. Ik zou willen, dat iedere getuige, die voor mij verschijnt, over een dergelijke intelligentie en observatievermogen beschikte. Er was even iets van bijval hoorbaar toen Maurice zich naar zijn plaats terug trok. Hazel keek hem met een schelms glimlachje aan. ADVERTENTIE Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwpro ducten heeft bekend gemaakt dat bon No. 504 geldig is verklaard voor 125 gram koffie, het gebruikelijke rantsoen voor 6 weken. De Nederlandse huisvrouw is er al aan gewend geraakt dat zij moet goochelen met het - helaas niet al te ruime - koffierantsoen. En, door ondervinding wijs geworden, be steedt zij haar bonnen met de grootste zorg. Zij koopt niet een willekeurig merk: „Neen hoor. geef mij maar Niemeijer's Paarsmerk, dan ben ik zeker van een heerlijk aroma en een krachtige afschenk. En bovendien spaar ilc de waardepunten voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. Dat extraatje laat ik mij niet ontglippen!" Ook U kunt nu dubbel genieten wanneer U Niemeijer's Koffie en Thee gebruikt. Altijd constante kwaliteit: de beste! En met Nie meijer's waardepunten komt U gaandeweg, zonder kosten, in het bezit van het „Safira"- tafelbestek; vlekvrij door-en-door. Een briefkaartje aan: Niemeijer, Groningen, en de geïllustreerde geschenken-lijst wordt U gratis toegezonden. Lindekerk, 25 v. Aden n. Muscat. Linge. 25 dwars Tanger. Lissekerk, 25 dwars Burlings. Larenberg 25 v. R'dam n. Savona. Loosdrecht, pass. 26 Ouessant n. Le Havre. Molenkerk, pass. 24 Aden. Minjak, pass. 24 Anderhalfgraadskanaal. Molenkerk, pass. 24 Perim. Maas, 24 v. Mobile n. Houston. Malea, 24 130 m. Z.ZO. Port Soedan. Marpessa. pass. 24 Perim. Mentor, 24 dwars Lissabon. Metula, 24 600 m. NW. Fernando Noronha. Musi, 25 v. Balikpapan te Menado. Maetsuycker, 22 v. Djakarta te Fremantle. Murena, pass. 24 Ras al Hadd. Mariekerk, pass. 25 Guardafui. Maasland, 25 v. Recife n. Las Palmas. Muiderkerk, 26 v. R'dam te A'dam. Noordam, 24 500 m. N.NO. Fayal. Notos, 22 v. Port au Prince n. New York. Nigerstroom, 25 te Duala. Noordwijk, 26 te Melilla. Nieuw Amsterdam, 25 te New York v. R'dam. Overij6el, 25 v. Genua te Marseille. Oranjestad, 24 1080 m. ZW. Fayal. Ovula. 25 te Miri verw. Ootmarsum, 25 v. Antwerpen. Oberon, 26 te Porto Plata verw. Oranje, 25 500 m. W.t.N. Minicoy. Orion, 26 te Amsterdam. Phrontis, pass. 24 Minicoy n. Penang. Polydorus, 25 v. New Orleans te Djakarta. Prins Maurits. 25 te Antwerpen. Prins Philip Willem. 24 275 m. O.NO. Cape Race, Pygmalion, 24 v. A'dam n. W. Indië. Poseidon, pass. 25 Mona eil. Prins Alexander, 26 te Hamburg. Ruys, 25 v. Durban te Mauritius. Rempang, 24 480 m. N.NO. Bermudas. Ridderkerk, 24 v. R'dam te Hamburg. Radja, 25 v. Aden n. Belawan. Rijnkerk, 25 v. Port Said n. Genua. Roepat, 25 te Marseille. Rijnland, 26 te Montevideo. Salawati, pass. 24 Guardafui. Straat Soenda, 24 v. Singapore n. Penang. Singkep, 25 te Antwerpen. Skaubryn, 21 v. Colombo. Siberoet, 24 op Palembangrivier. Sommelsdijk, 24 325 m. ZW. Flores. Samarinda, 24 100 m. N. Ras al Hadd. Sarpedon. 24 360 m. N.NW. Monapacsage. Sliedrecht, pass. 24 Runsal Jebel. Saparoea, 25 te Damman. Sloterdijk, 26 te Colombo. Soestdijk, 25 te Port Said. Somersetshire, pass. 25 Socotra. Sumatra, 25 v. Penang n. Singapore. Slamat, pass. 25 Kp. Hatteras. Stratheden, 24 v. Fremantle. Stad Breda. 25 v. Philadelphia n. Newport News Stad Leiden, 25 v. Halifax n. Gulfhavens. Stad Haarlem, 25 v. Casablanca n. A'dam. Stad Schiedam, 26 v. R'dam n. Savona. Stad Maassluis, 27 16 u. te IJmuiden verw. Stad Vlaardingen, 24 v. Vlaardingen n. Narvik. Tabinta. 24 v. Soerabaja te Semaran. Tarakan, 24 v. Suez n. Djibouti. Tjikampek, 24 v. Zanzibar n. Mauritius. Tosarl, pass. 24 Algiers. Trompenberg. 25 te R'dam v. Hamburg. Tankhaven III (t), 24 n. Singapore. Tasman, 25 v. Soerabaja te Djakarta. Telamon, 18 v. Laguaira n. Porto Cabello. Tawali, 25 v. Penang n. Port Swettenham, Tomori, pass. 25 Kp. Guardafui. Taria, 25 dwars Bizerta. Tiberius', 25 v. Grenada n. New York, Tjibesar, pass. 25 Ceylon. Trajanus, 25 v. Port of Spain n. Paramaribo. Venus, pass. 24 Kp. de Fer. Waal, 24 v. Aruba n. Maracaibo. Willemstad, 26 te Paramaribo verw. Westerdam, 24 300 m. ZO. Kp. Race. Willem Ruys, 25 v. Port Said n. Southampton. Weltevreden, 26 8 u. Belawan verw. Wlnsum, 26 v. Takoradi te Accra. Zonnewijk, pass. 24 Lizard. Zijpenberg, 24 300 m. N. Flores. Zeeland, pass. 25 Ouessant. Zaan, 26 v. Mantyluto te Sornaes. ADVERTENTIE maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. Dat moeten we natuurlijk in de „He rald" vermelden, fluisterde ze. Beroemd schrijver krijgt compliment van lijkschou wer. Uw boeken zullen nóg meer gekocht worden Dokter Whitaker! riep de politie beambte. De lange, zware figuur van de politie- dokter begaf zich naar de getuigenbank en vol spanning wachtte het publiek op zijn verklaringen. Dit was één van de meer dramatische momenten, waarnaar men uitgezien had. Nadat enige inleidende vragen beantwoord waren, begon de dok ter met een lange en ietwat lugubere uit eenzetting. Het lichaam, dat gevonden was, verklaarde hij, was dat van een gezonde, goed-doorvoede man van tussen de 40 en 50 jaar. Behalve een litteken aan de bui tenkant van de linkerdij, waarschijnlijk veroorzaakt door een schotwond, waren er geen andere kentekenen of misvormin gen te constateren geweest. De doodsoor zaak was verstikking door verdrinking, welk feit overduidelijk was geworden door de aanwezigheid van water in de longen en andere aanwijzingen van even overtui gende aard. De dood was naar alle waar schijnlijkheid ingetreden tussen 10 en 12 uur in de voorafgaande nacht, hoewel het onmogelijk was dit nader te definiëren. Aan het achterhoofd was een ernstige kneuzing of breuk, welke toegebrachl scheen te zijn, kort voordat het slachtoffer in het water terecht kwam. Hoewel deze verwonding op zichzelf niet dodelijk was, zou deze wel de oorzaak kunnen zijn ge weest van een tijdelijk verlies van het be wustzijn, en een verklaring opleveren voor het feit, dat de ongelukkige niet meer de oever had kunnen bereiken. Er bestond een mogelijkheid, dat dit letsel opgelopen werd bij een val van de brug, maar de dokter was meer geneigd de verwonding toe te schrijven aan een slag met een zwaar voorwerp, zoals een stuk loden pijp of iets dergelijks. Dr. Williams van het ziekenhuis te Melchester, die hem bij het onderzoek ter zijde had gestaan, deelde deze mening. Toen de lijkschouwer nog enkele vragen stelde, weigerde de dokter meer definitie ve verklaringen af te leggen en nadat hij zich onder het gemompel van een opge wonden publiek, dat door de politie-beambte in bedwang werd gehouden, teruggetrok ken had, nam inspecteur Grant zijn plaats in het centrum van de publieke belang stelling over. Deze stond kaarsrecht en zag er zeer indrukwekkend uit, terwijl hij de verkla ringen van Maurice en van de höteleige- naar bevestigde. Hij gaf een korte beschrij ving van de verschillende voorwerpen, welke in de kleren van het slachtoffer wa ren gevonden en nadat hij toegegeven had, dat geen van deze voorwerpen kentekenen droeg, waardoor men iets omtrent de iden titeit van de eigenaar te weten kon komen, vervolgde hij met een opsomming van de nasporingen, die de politie in deze zaak tot dusverre had gedaan. Het bleek, dat er nog niemand gevonden was, die toe wilde geven, dat hij wijlen de heer Peter Marks persoonlijk had gekend. Eén of twee mensen hadden verklaard, dat ze hem wel eens op straat hadden zien lopen of boodschappen in een winkel had den zien doen, maar deze mededelingen waren ietwat vaag en er werd nooit ver teld, dat men hem met een van de inge zetenen had zien spreken. De huizenmake laars, die allen ondervraagd waren, had den nooit van hem gehoord, kortom behalve hetgeen meneer Parry zelf omtrent de reden van zijn bezoek vermeld had, bleef het motief van zijn bezoek aan Mel chester volkomen een mysterie. Als hij papieren bij zich had gehad, die enig licht hieromtrent hadden kunnen verschaffen, waren deze klaarblijkelijk hetzij vóór, hetzij na zijn dood vernietigd. We staan hier voor een niet een voudig geval, merkte de lijkschouwer op. Verwacht u nog enig verder resultaat van uw nasporingen? Ja, antwoordde de inspecteur, terwijl zijn gezicht een opgewekter uitdrukking aannam. We hebben uit Dover bericht ont vangen, dat een man die aan de persoons beschrijving van het slachtoffer beant woordt, Dinsdagmiddag met de Kanaalboot uit Calais naar hier is overgestoken. Hij reisde met de boottrein naar Londen en Scotland Yard is nu bezig uit te zoeken, wal hij daarna deed. Hebt u zelf ook nog verdere stappen gedaan? met de Franse als met de Belgische politie in verbinding gesteld. We hebben de be treffende instanties volledig ingelicht om trent het geval en vingerafdrukken van de overledene toegezonden. Als hij uit een van deze landen afkomstig is, zullen ze ons waarschijnlijk wel kunnen helpen. Dat klinkt iets meer bevredigend. De lijkschouwer knikte. Ik zou het op prijs stellen uw eigen mening te horen met be trekking tot deze geheimzinnige zaak. Hebt u zich al een theorie gevormd? De inspecteur aarzelde even. Definitief zou ik mijn mening nog niet willen noemen. Uit hetgeen we tot dusverre weten, maak ik op dat de man een slag op het achterhoofd is toegebracht, waarna hij in het water werd gegooid. Als dat juist is, zou het kloppen met de positie, waarin het lijk werd gevonden. Met het getij mee zou de dode naar de bewuste plaats gedreven zijn en toen hij eenmaal tussen het zeewier terecht was gekomen, is hij daar blijven liggen, totdat iemand hem vond. Hetzelfde zou ook gebeurd zijn als hij per ongeluk van de brug was gevallen en zijn hoofd in de val had gewond? Inderdaad. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6