BRANDSTOFFEN MERCEDES-BENZ Tarieven voor gas en eiectriciteit zullen worden verhoogd De investeringsvoorschriften uit Den Haag en de kapitaalsuitgaven der gemeente OVERHEMDEN Diesel-personenwagen HORRENGAAS HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse raad KERKO FAVLINO DENO ETERNA Contactavond van de Nationale Reserve Duursma spuit alles! Uitspraken Haarlemse rechtbank VOOR BRILLEN 3/4 cent per KM CARACE VAN WIJK Overveen WASKETELS J.KORT Ijzerhandel N.V. N.V. Hypothecaire Beleggingsbank Gemeenteraad van Heemstede Heemsteedse jeugd is de laatste maanden schrikbarend baldadig J.KORT Ijzerhandel N.V. Groeiproblemen van de jonge staat Israel „Nederland—Indonesia" PONDERDAG 26 APRIL 1951 Woensdagmiddag vergaderde de Haar lemse Baad. Geschrapte kapitaalsuitgaven Gedeputeerde Staten hebben bezwaren gemaakt tegen een serie kapitaalsuitgaven op de gemeentebegroting voor 1950. B. en W. stelden nu voor daaraan tege moet te komen en die credieten te schrap- PeVan verschillende kanten werden be nvaren geuit tegen de gang van zaken. De j,eer A1 b r e c h t (Arbeid) vond dat het toezicht van Gedeputeerde Staten in deze verder gaat dan de bedoeling van de wet gever is geweest. De heer Spek (A.R.) kwam in het bijzonder op tegen het uitstel len van de verbeteringen in de woningen voor de bewaarder van de H.B.S.-B en van de hoofdmachinist der waterleiding. De ge meente heeft toch wel de bevoegdheid te beoordelen wat zij moet doen voor het be woonbaar maken van dienstwoningen. De heer Proper (Comm.) vroeg: Is het niet mogelijk van de beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon? in het algemeen zijn wij het eens met de sprekers zo zei de heer Bakker (A.R.), wethouder van Financiën. Alleen onze con clusies zijn anders. Haarlem „verheugt" zich in een bijzondere belangstelling van Gedeputeerden. Misschien omdat hier veel ambtenaren en enkele leden van Gedepu- ;eerde Staten wonen. Het is wel aan te be velen om voorlopig aan de wensen van Ged. Staten-te voldoen, want dan kunnen de an dere kapitaalsuitgaven die op dezelfde be groting staan (en die geen bezwaren ont moetten) eindelijk uitgevoerd worden. De investeringsvoorschriften die nu zijn af- Kroon zullen worden goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen, alleen de communisten stem den tegen. D.U.W.-arbeiders Haarlemse arbeiders die te werk gesteld zijn bij het D.U.W.-object in de polder „Velserbroek" met verzoek om handhaving van het garantieloon gedurende het gehele jaar en verhoging van het minimum garantieloon met 5 per week. De heer H e n n e v e 1 d (Comm.) vond dit goed als het college toezegt dat het aan de D.U.W.-leiding in Den Haag zal advi seren het verzoek in te willigen. X der Haarlemse arbeiders die in de „Velser- broek" werken hebben het adres getekend. De mensen zijn vaak 10 of 11 uur per dag van huis omdat zij niet alleen per auto bus moeten reizen, maar dan soms nog X uur moeten lopen om op het werk te ko men. Bovendien verdienen die mensen niet meer dan 3335 in de week. Daarvan kan geen enkel gezin bestaan. Soms moe ten er gezinnen van 5 of 6 personen van bestaan. De heer H a p pé (Arbeid), wethouder van Sociale Zaken zei dat de betrokken ar beiders zich moeten wenden tot de D.U.W.- instantie in Den Haag. De wethouderssalarissen Door de burgemeester werd voorgesteld aan Ged. Staten te verzoeken de wethou derssalarissen (die nu 7000 zijn) te ver hogen met de toeslagen die in 1950 en 1951 aan het overheidspersoneel zijn gegeven. De heer Proper (Comm.) zei dat zijn fractie er tegen is, omdat de salarissen van de wethouders na de oorlog sterker ver- iogd zijn dan die der ambtenaren. Daarmee was de heer A1 b r e c h t (Ar beid) het niet eens. De salarissen zijn feite lijk nog te laag, omdat de werkzaamheden thans zo omvattend zijn, dat de gehele per soon wordt opgevorderd. Hierna nam de raad het voorstel aan. Het fotograferen bij trouwpartijen In de raad is meermalen gesproken over de wenselijkheid van een betere regeling voor het fotograferen bij trouwpartijen in het Stadhuis. B. en W. hadden nu een voorstel inge diend, dat inhield de bruidsparen in de ge legenheid te stellen zelf een fotograaf te kiezen. Beroepsfotografen die zich op deze reportage toeleggen kunnen dan aan B. en W. vergunning vragen om zulke opdrachten uit te voeren. Alleen de beroepsfotografen die zo'n vergunning hebben worden dan in het Stadhuis toegelaten. De bestaande pachtovereenkomst die in 1949 voor 5 jaar met één fotograaf gesloten is, moet dan gewijzigd worden. Die fotograaf krijgt dan het recht foto's te maken van bruidsparen die van te voren geen fotograaf hebben aangewezen. De heer Voogd (Arbeid) vond het bed dat aan de chaos, waarbij de fotogra fen poogden elkaar van de benen en hun toestellen van de poten te lopen, een einde komt. Maar een deel van sprekers fractie J tegen het nu ingediende voorstel. Het bezwaar blijft bestaan dat het bruidspaar na de aantekening belegerd wordt door fo tografen die een opdracht willen hebben. De Haagse regeling, waarbij een bruids paar enkele dagen na het aantekenen non keuze moet doen, werkt in de praktijk Soed. Laat Haarlem dat voorbeeld volgen. Dan kunnen alle Haarlemse fotografen een kans krijgen. De heer Spek (A.R.) drong ook aan op Ie vrije keuze. Er zal nu niet de begeerde rust op het Stadhuis komen. (Op de publieke tribune zaten een tien tal fotografen. Enkelen applaudiseerden. De voorzitter zei daarop: als dit nog eens gebeurt laat ik de tribune ontruimen). ADVERTENTIE ^UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, Speciale aanbieding Emaille J Vrijdag en Zaterdag i Reseda pannen, 22 cm4. 1 Blauwe pannen, 26 cm J' 4.50 J Grijze pannen, 16 cm 2.50 4 Grijze emaille emmers 3.90 i Grijze emaille emmers, klein 2.75 1 Verder op alle emaille, wasketels, 1 «mmers en keukentafels 10 korting: Pij aanbieding van deze advertentie 4 Klerenhangers 0.12 i Kinderklerenhangers 0.10 DE KLOMPENCENTRALE 1 DR. LEIJDSSTRAAT 10 - TEL. 11784 w Rode Kruis Colonne In het begin van dit jaar herdacht de colonne Rode Kruis Korps te Haarlem het ,eit> dat deze Colonne 40 jaar geleden werd opgericht. Ter viering van dit jubileum worden op hemelvaartsdag Rode Kruis wedstrijden |enouden in het gebouw St. Bavo, Smede- Ook de heer Bettink (V.V.D.) was niet tevreden over het voorstel van B. en W. en pleitte voor het Haagse systeem. De mening van de Comm. fractie is zo zei de heer Proper dat het voorstel van B. en W. niet aan de bezwaren uit de Raad tegemoet komt. Een bruidspaar moet elke fotograaf kunnen kiezen die het wenst. De fractie van de K.V.P. is ook voor de Haagse regel ing, zo verklaarde de heer Loerakker. Wethouder H a p p (Arbeid) meende dat het voorstel van B. en W. niet anders is dan een variant op de Haagse regeling. B. en W. willen niet alle fotografen in het Stadhuis laten werken maar slechts een deel. In Haarlem kan men zich niet geheel losmaken van de bestaande toestand. In 1949 hebben B. en W. het fotograferen voor 5 jaar verpacht en dat feit kan niet geheel ter zijde geschoven worden. B. en W. heb ben erkend dat zij toen buiten hun bevoegd heden zijn gegaan, maar daarmee is de ge sloten overeenkomst toch niet weggevaagd. De pachter zou met een redelijke kans op succes zich op de rechter kunnen beroepen als hij geheel terzijde gesteld zou worden. De heer Voogd diende een voorstel in om B. en W. uit te nodigen een regeling te ontwerpen die practisch geheel overeen komt met de Haagse. Dit werd door wethouder H a p p met klem ontraden. Dan zijn er immers moei lijkheden met de pachter te voorzien. Eindelijk viel, na bijna l'/2 uur discussie, de beslissing. Het voorstel-Voogd werd aan genomen met 21 tegen 14 stemmen. De tarieven voor de zweminrichtingen In de loop der jaren zijn de tekorten op de gemeentelijke zweminrichtingen aan de Houtvaart en de Kleverlaan belangrijk opgelopen. Daarom stelden B. en W. voor de tarieven wat te verhogen, zonder daar bij uit het oog te verliezen dat die inrich tingen moeten blijven beantwoorden aan hun bestemming de volksgezondheid te bevorderen en voor recreatie te dienen. Bovendien wilde het college de gelegen heid tot kosteloos zwemmen aan de Hout vaart laten vervallen omdat dit in de praktijk discriminerend werkt. De heer Hennevelt (comm.) be- streedt dit voorstel, in het bijzonder de afschaffing van de kosteloze baden. In 1950 hebben 50.000 mensen daarvan ge bruik gemaakt. Het is niet waar dat dit kosteloze zwemmen discriminerend werkt. Integendeel. Daarom stelde hij voor aan de Kleverlaan ook kosteloze baden in te stellen. De gemeente legt nu 22.000 per jaar op de zweminrichtingen toe, maar dat is volkomen verantwoord. Het werd ook door de heer v. d. G i e- s e n (Arbeid) betreurd dat het kosteloos zwemmen zal vervallen, maar daartegen over staat nu dat de goedkope zwem- uren voor de jeugd belangrijk uitgebreid kunnen worden. Een kaart van 0,50 voor een heel seizoen kan toch geen bezwaar zijn, men geeft nu cadeautjes aan kinde ren die veel meer kosten. De wethouder van Onderwijs, de heer Geluk (Arbeid) verdedigde het voorstel van B. en W. Hij zou graag voor elke Haarlemmer de gelegenheid voor koste loos zwemmen willen openstellen, maar dan zou de gemeente veel meer geld moe ten opbrengen om de tekorten te betalen, want dan zouden er meer dan twee inrich tingen moeten zijn. De gemeentefinanciën laten thans zo iets niet toe. Duizenden kinderen uit Haarlem-Noord moesten tot nu toe telkens 10 cent aan de Kleverlaan betalen, nu krijgen zij het voordeel dat zij voor twee kwartjes een heel seizoen zul len kunnen zwemmen. Elk kind kan dan drie dagen per week zwemmen, zodat de stroom kinderen verdeeld zal worden. De schoolkinderen van de 5e en 6e klassen leren thans zwemmen. Over enkele jaren kan dus vrijwel elke jongen en meisje zwemmen. Voor het school zwemmen behoeven de kinderen niet te betalen. Steun aan bijzondere kleuterscholen In 1946 besloot de raad aan 7 bijzondere kleuterscholen slechts een gedeeltelijke subsidie te verlenen, hoewel de bouw van gemeentelijke kleuterscholen in de loop der jaren achterop gekomen was. Nu na 1945 het aantal gemeentelijke kleuter scholen is toegenomen, vinden B. en W. het billijk aan die 7 bijzondere kleuter scholen de volledige subsidie te geven. Daarmee is een hogere uitgaaf van 8000 gemoeid. Na enkele opmerkingen werd het voor stel goedgekeurd. De kolentoeslag en steunnormen Het comm. raadslid mr. Proper had vragen ingezonden over de kolentoeslag voor de gesteunden van Sociale Zaken. Die toeslag is met 15 April stopgezet. Hij vroeg die nog door te betalen zo lang de koude voortduurt. (Toen mr. Proper de vragen inzond was het nog koud). Verder vroeg hij of B. en W. al een besluit geno men hebben over een nieuwe verhoging van de steunnormen. Nu het weer zachter geworden is trok Leden van een commandogroep van de Britse Marine, die een geslaagde landing ten Zuiden van Songtsjin op ongeveer 200 km. van de grens van Mandsjoerije uit voerden, om een belangrijke aanvoerlijn van de- Noord-Koreanen te vernietigen, brengen een springlading aan. Hoewel de vijand ter sterkte van twee divisies binnen schootsafstand lag, verrichtten de manneii rustig en snel het gevaarlijke werk. Zij slaagden erin de spoorlijn over een afstand van 80 meter op te blazen* ADVERTENTIE O.a. in de merken Deze merken waarborgen eerste kwaliteit en pasvorm. Een zéér uitgebreide sortering vindt U bij (W*- KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 de heer Proper zijn voorstel in, temeer omdat hem gebleken was dat de kolen toeslag verleden week toen het koud was alsnog is uitbetaald. Verhoging der steunnormen is nodig nu weer 5 toeslag op de lonen is gegeven. De heer Happé, wethouder, (Arbeid) antwoordde dat B. en W. nieuwe richt lijnen voor steun hebben gegeven die neerkomen op 5 verhoging. De revue Zonder, of na een korte discussie wer den de volgende voorstellen aangenomen: Verlening van een vaste toelage (zo nodig ook een voorschot) aan het gemeen- tepersoneel overeenkomstig de rijksrege ling (de 5 loontoeslag tot een maximum van 200). Herstel van de watertoren van de oor logsschade, terwijl dan tegelijk ook enige andere voorzieningen getroffen zullen worden. Daarvoor is een crediet nodig van 62.000, dat gedeeltelijk door het rijk te rugbetaald zal worden. Voor 5 jaar van de N.V. De Twentse Bank te huren het perceel Zijlstraat 70/74, waarin o.a. het Huisvestingsbureau is on dergebracht. De huurprijs is 6000 per jaar. 2500 beschikbaar te stellen voor het maken van een sproeileiding bij een sport terrein aan de Schalkwijkerweg en de grasmat te herstellen. ƒ4500 te bestemmen voor het maken van verbeteringen in het schoolgebouw in de Wilhelminastraat, omdat dit in gebruik gegeven zal worden aan de Christelijke school voor buitengewoon onderwijs. Personalia Benoemd werden: Tot onbezoldigd ambtenaar van de Bur gerlijke Stand M. J. Goedee, lid van de raad. Tot leeraar in de klassieke talen aan het Lorentzlyceum H. A. van Daal te Leeuwarden. Tot tijdelijke leraren: in de natuurkun de aan het Lorentzlyceum H. M. Janett te Haarlem, in de scheikunde aan het Coornhertlyceum dr. C. Holstvoogd te IJmuiden-Oost, in de Engelse taal aan de avondschool voor Handelsondewrijs D. Scheffener te Heemstede. Dezer dagen hielden de verenigde klassen der Nationale Reserve te Haarlem in de cantine van de Ripperdakazerne een van hun periodieke contactavonden, georgani seerd om het onderlinge contact en de teamgeest der vrijwilligers te verstevigen en ook om de echtgenoten der soldaten tot een hecht „thuisfront" samen te binden. Haar gezamenlijke steun zou nodig zijn in geXal. oproeping in werkelijke dienst de vrijwilligers van hun gezinnen zou schei den. Luitenant-kolonel Lenderink prees de leiding van sergeant-instructeur Rot, waar door de kameraadschap en de teamgeest, naar hij zeide, een hoog peil hebben bereikt. De overste achtte het voor West-Europa van belang, dat er een behoorlijke ver dediging wordt opgebouwd, die, „naarmarte zij krachtiger wordt, de kans op een over rompeling van uit het Oosten zal doen af nemen". De spreker maakte vervolgens de uit slagen bekend van de enige tijd geleden door de oudste klas afgelegde examens voor korporaal, soldaat eerste klas en geoefend soldaat. Vervolgens spraken nog de Alge meen Inspecteur der Nationale Reserve, kolonel J. Termaeten en de echtgenote van sergeant Rot, die zich in het bijzonder tot de aanwezige vrouwen richtte. Verder zijn er op deze contactavond dansmuziek, zang en declamatie ten gehore gebracht. ADVERTENTIE ANTHONIESTRAAT 45 - Telefoon 24189 HAARLEM De Haarlemse rechtbank veroordeelde de twee-en-twintigjarige Haarlemse los werk man A. M. Z. vanmorgen tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Z. was schuldig bevonden aan diefstal van drie zakken lood en koper uit een schuuj- aan de Vergierde- weg. Hij had de buit voor veertig gulden van de hand gedaan. De officier van Justi tie had veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek geëist. De opkoper die het lood en het koper van Z. had gekocht en later voor 133 gulden aan de man had gebracht, werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Tegen hem had de officier veertien dagen geleden twee maanden gevangenisstraf ge- eist. Tegen de twintigjarige typograaf A. van O., die in het begin van dit jaar op het kantoor van de drukkerij waar hij werkte een portefeuille met f 730 wegnam, is nog geen uitspraak gedaan. Er zal worden over wogen, om deze verdachte te plaatsen in de Bijzondere Strafgevangenis voor Jonge lieden te Zutfen. ADVERTENTIE iooX Service^ Gr. Houtstraat 37 Haarlem ADVERTENTIE wederom beperkt leverbaar, waaronder de opzienbarende met een brandstof verbruik van ca. Telefoon 10503 ADVERTENTIE Door de zeer hoge kolerrprijzen en de algemene toestand in de kolenvoorziening is de brandstoffenhandel genood zaakt: 1e. uitsluitend te leveren aan eigen vaste afnemers. 2e. geen kolen af te leveren, anders dan tegerv contante betaling. 3e. te verlangen, dat nog openstaande posten vóór 15 Mei a s. zijn voldaan. Federatieve Kring van Brandst.handelaren in Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Voge lenzang, Bl'daal, Santpoort en Zandvoort VOETGANGER AANGEREDEN Woensdagmiddag om kwart voor vijf is de 75-jarige Haarlemmer D. G., die bij het Staten Bolwerk waarschijnlijk zonder op te letten de Kruisweg overstak, door een personenauto aangereden. Hij viel achterover en kreeg een bloedende hoofd wond. De voetganger is naar het zieken huis St. Joannes de Deo gebracht. ADVERTENTIE prima gegalvaniseerd - in alle maten KLEINE HOUTSTRAAT 17 en filialen Aan het jaarverslag van. de N.V. Hypo thecaire Beleggingsbank te Haarlem, dat in de vergadering van aandeelhouders op 9 Mei a.s. wordt uitgebracht, ontlenen wij: De kring van de gelden beschikbaar stellende relaties breidde zich gestadig uit en aan de andere kant is de bank er in geslaagd in voldoende mate hypotheek- aanvragen aan te trekken, zodab de om vang van het bedrijf groter werd. Echter bracht de grote concurrentie in vele ge vallen mede, dat de marge tussen credi teuren- en debiteurenrente kleiner gesteld moest worden dan normaal. De ontwikkeling van het bedrijf in de eerste maanden van 1951 duidt op een voortzetting van dé groei; de directie hoopt dan ook geleidelijk de omvang van vóór de oorlog (ca. ƒ3.000.000 tegen per 31 December j.l. 1.690.816) te kunnen bereiken. De debiteuren voldeden over het alge meen aan hun verplichtingen. Op 1 Januari 1950 stonden 275 hypo theken uit tot een bedrag van 1.419.030. Er werden in 1950 69 hypotheken geslo ten, tezamen 605.173. Daarentegen wer den 40 hypotheken afgelost wat een be drag opleverde van 282.915, terwijl nog 50.372 op normale wijze werd afgelost. Op 31 December 1950 stonden dus 309 hypotheken uit, tezamen 1.690.816. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat het jaar 1950 afgesloten is met een verlies van 85.74. Daar 1949 sloot met een voordelig saldo van 286.64 is er pro resto een saldo van 200.90, hetwelk op nieuwe rekening komt. De Haarlemse P.T.T.-toneelvereniging „Postaal Genoegen" vertoont op Woensdag 2 Mei in de Stadsschouwburg de romance „Santa Cruz" door Max Frisch in de verta ling van J. J. van Mechelen. De belangrijkste punten van de agenda die de gemeenteraad van Heemstede gis teren deze keer in een avondvergade ring behandelde, betroffen de bouw van zeventien duplex- en acht eengezins woningen aan de Gelderlandlaan en de verhoging der electriciteits- en gastarie- ven met respectievelijk twee en één cent. Beide voorstellen van B. en W. werden na ampele bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wethouder mr. R. C. Bakhuijzen van den Brink kon ook deze vergadering wegens ziekte niet bijwonen. Hij is thans echter zover hersteld dat hij, naar de voorzitter, burgemeester A. G. A. ridder van Rappard, mededeelde, vandaag het Diaconessenhuis te Leiden heeft verlaten. Bij de vaststelling van dé notulen van de begrotingsvergaderingen maakte de heer Verspoor (P. v. d. A.) een opmerking die het tegendeel ten gevolge had van het geen hij ermee beoogde: beperking van de omvang der notulen. Hij vond 94 pagina's over de begrotingszittingen wel wat veel en zou deze verslagen willen comprimeren om de drukkosten te verlagen. Hierover kwamen de tongen zodanig los dat de heer Zegwaart (K.V.P.) ten slotte opmerkte dat men over dit punt al weer een paar bladzijden van de volgende notulen had volgepraat. Men Wilde echter geen resumé. Ook de voorzitter meende dat men begrotingsvergaderingen uitvoerig moest notuleren. Hij drong echter aan op zelfbe perking bij de raadsleden, vooral bij be spreking van minder belangrijke zaken. De kinderboerderij Gedeputeerde Staten hadden medege deeld geen bezwaar te hebben tegen een uitgaaf van 1800.voor een zg. kinder boerderij in Groenendaal. De heer Ver hoeven (K.V.P.) en de voorzitter brach ten hulde aan die leden van het gemeente- personeel die in hun vrije tijd deze boer derij bouwen en de gehele raad betuigde door applaus zijn instemming met deze lof voor een daad van burgerzin. Mr. Van B r u g g en kreeg op een desbetreffende vraag van wethouder VanLentte horen dat het oorspronkelijke plan geheel wordt uitgevoerd; de 1800 zijn alleen nodig voor materiaal. Het voorbeeld van het gemeente- personeel heelt bij particulieren navolging- gevonden. Zo is reeds aangeboden het schilderwerk belangeloos uit te voeren. Geen feestverlichting van het raadhuis. In een vorige vergadering staakten de stemmen over een voorstel van B. en W. materiaal aan te schaffen om het raadhuis bij feestelijke gelegenheden te verlichten. Mr. V a n B r u g g e n, die toen tot de voor stemmers had behoord, verklaarde nu tegen te zullen stemmen omdat hem nader gebleken was dat men er met een uitgave ineens niet was en er telkens weer nieuwe kosten aan deze feestverlichting verbonden waren. Daarop zei de voorzitter dat B. en W. met leed in het hart het voorstel terugnamen, maar het later weer eens zou den indienen. Prijsverhoging van gas en stroom Uitvoerig werd gesproken over de ver hoging der gas- en electriciteitstarieven. De heer Hopstaken (K.V.P.verzocht B. en W. de mogelijkheid van lagere stroom- prijzen voor de kleine middenstand te on derzoeken, voor wie eiectriciteit een be drijfsmiddel is. De heren Reynders (P. v. d. A.), Zeelenberg (V.V.D.) en Z e g- waart (K.V.P.) erkenden dat deze ta riefsverhoging bittere noodzaak is wegens de sterk gestegen kolenprijs. Mr. Plies ter (C.H.) informeerde hoe het mogelijk was de stroomprijs met twee cent te verhogen nu de regering slechts één cent verhoging had toegestaan. Wethouder Disselkoen antwoordde dat de maxi mumprijzen met één cent verhoogd mogen worden. In Heemstede is men aan die maximumprijzen nog niet toe. Hij zegde toe dat B. en W. zullen nagaan of het denkbeeld van de heer Hopstaken te ver wezenlijken is. Nadat de heer Kamer- ADVERTENTIE groen en blauw - vanaf 60 ct per M. KLEINE HOUTSTRAAT 17 en filialen beek (Vrije Kath.) nog gevraagd had hoe veel het verlies zou bedragen wanneer de tarieven niet verhoogd werden en de wet houder hem niet door het noemen van een rond bedrag van 50.000 noch door het maken van berekeningen, waarbij cijfers met vier decimalen te pas kwamen, had kunnen bevredigen, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Woningbouw Bij het voorstel inzake woningbouw aan de Gelderlandlaan kwamen vele leden met verlanglijstjes voor de dag. Mevrouw v. Nispen van Wely (V.V.D.) vroeg maatregelen tegen de gehorigheid in du- plexwoningen, de heer Van der Linde (K.V.P.) wenste balcons opdat kleine kin deren op de bovenwoningen ook van de buitenlucht konden genieten, de heren Reynders (P. v. d. A.) en Zeelen berg (V.V.D.) zouden graag de bewoners van duplexwoningen een douche-gelegen heid gunnen. „Onuitvoerbaar" zei wethouder Van Lent, want het zou deze huizen veel te duur maken. De heer Zegwaar t(K.V.P.) die het vreemd vond dat de gemeente voor de grond een prijs betaalt die hoger is dan die welke zij aan kopers van grond berekent, kreeg te horen dat dit onder meer verband houdt met beslissingen van de Prijzencommissie voor onroerende goe deren. Prestigekwestie Bij een voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Beethovenlaan gaf de heer Van der Linde uiting aan zijn ontstemming over het feit dat men al be gonnen was met bouwen op dit terrein. Zo wordt het prestige van de raad aangetast, zei hij, en dit was reeds de derde keer dat zoiets gebeurde. De voorzitter gaf de heer Van der Linde volkomen gelijk, maar verklaarde dat er in dit geval geen andere mogelijkheid was zonder de bouw te stag neren. „Soms is de practijk anders dan de wet toelaat. B. en W. zullen alles doen om in het vervolg dergelijke dingen te voorkomen", aldus de voorzitter, die nog opmerkte dat de bouwers alle risico dragen. Baldadige jeugd Bij de rondvraag merkte de voorzit ter op, dat de jeugd in Heemstede de laatste maanden schrikbarend baldadig is. Als dat niet verandert zullen maatregelen overwogen moeten worden om aan deze baldadigheid paal en perk te stellen. Mevrouw Van Nispen van Wely had het onderwerp jeugd aangesneden in een verzoek, de speeltuinen zo in te rich ten dat de fantasie van de kinderen ge prikkeld wordt. Zij klaagde voorts over jeugdige wielrijders die de thans „ge blokte" verkeersstrepen op de Heemsteedse Dreef gebruikten voor een soort behendig heidsspel dat voor het verkeer zeer ge vaarlijk is. De voorzitter zou de poli tie attent maken op deze aangelegenheid. Afgevaardigden spraken voor Collectieve Israel Actie" Voor de „Collectieve Israël Actie" een jaarlijks weerkerende inzamelig van gelden onder de Joodse inwoners van Ne derland ten bate van de staat Israel hebben Woensdagavond in de kroonzaal van Brinkmann twee afgevaardigden van dit land het woord gevoerd voor de Joodse ingezetenen van Haarlem en omgeving. De heer Joseph Slijper, die de eerste toespraak hield, beschreef in korte trekken de ont wikkeling van Israël tot een zelfstandige staat, welke hij veertien jaar lang als in gewijde heeft meegemaakt. De ontginning en cultivering van een reusachtig gebied, dat drievierde deel van het „land der vaderen" uitmaakt, vergt naar hij zeide kapitaalsinvesteringen, die de jonge staat voor grote problemen stellen. Maar de energie, waarmee de Israëlische staatsbur gers aan de opbouw van hun land werken, wettigt volgens spreker de uitspraak, dat „waar van Hitler-Duitsland gezegd kon worden, dat dit het grootste experiment in destructie heeft laten zien, de prestaties van de nieuwe bewoners van het oude Palestina het grootste experiment in con structie genoemd kunnen worden". De grote uitgaven, waartoe Israel zich genood zaakt ziet voor de nog altijd aanhoudende massa-immigratie en de kosten van de be wapening, die deze staat moet handhaven omdat het omringd is door landen, die hem vijandig gezind zijn, hebben voorrang boven de investeringen. Vooral de huidige immigratie uit Irak heeft een grote urgen tie omdat dit land, waar volgens de spreker reeds drie maanden lang „accute Jodenpro- groms" plaats vinden, heeft geëist, dat alle Joden zijn gebied voor het einde van de maand Juni zullen verlaten. Zes a zeven vliegtuigen per dag brengen nieuwe im migranten naar Israel. Iedere week komen er zo tweeduizend families bij. Het huis vestingsprobleem baart daardoor steeds grotere zorgen. De tweede spreker, de heer Jaakow Zutan citeerde een uitspraak welke reeds tweeduizend jaar geleden door rabbi Akiba voor de Joodse gemeenschap in Alexandrië was gedaan. Deze heeft er toen eveneens bij een inzamelingsactie voor Israel op gewe zen, dat alles wat de Joden in de „diaspo ra", de verstrooiing, doen voor het oude „land der belofte" in hun eigen belang is. „De Jood in elk deel van de wereld is met iedere vezel van zijn bestaan aan Israel verbonden", zo zeide de heer Zutan, „de staat Israel is een actiepost in zijn leven. De jeugd van dit land heeft iets wat de jongeren in andere landen vaak zo smar telijk missen: een morgen". Na een pauze waarin een collecte van de Israël-actie werd gehouden, die ruim 4500 gulden opbracht het landelijke totaal van de inzameling is daarmee gebracht op 200.000, werd de propagandafilm „The day had come" vertoond. Deze toont de minister-president Ben Gurion en dr. Chaim Weissman omringd door hun jui chende volk op 17 Mei 1948, toen de staal Israel werd geproclameerd. Zij geeft voorts flitsen te zien van de strijd tegen de Ara bische Liga en de bewerking van braaklig gende gebieden, waarin vrouwen en man nen met evenveel vastberadenheid geweren als spaden hanteren. ADVERTENTIE MAAKT U ZELF UW LAMPEKAP Wij hebben voor U karkassen, zijde, koord, garnering, losse pendels, glasplaten enz. KELLER Spaarnwouderstr. 13 hk Wydesteeg - Tel. 15778 Een aantal leden van de afdeling Haar lem van de vereniging „Nederland-Indo- nesia" heeft Woensdagavond tijdens een geanimeerde bijeenkomst in een der zalen van restaurant Lion d'Or, met enige ver tegenwoordigers van Indonesische studen ten-organisaties van gedachten gewisseld over het tot stand komen van een nauwer onderling contract. Van beide kanten kwa men wensen naar voren om in de gele genheid te worden gesteld eikaars cultuur beter te leren kennen. Over en weer sprak men het verlangen uit om de kloof die. tussen het Nederlandse en het Indone sische volk is ontstaan te overbruggen. Als een van de middelen die er toe zou den kunnen leiden dat de Nederlanders de Indonesiërs beter leerden begrijpen, werd de taaluitwisseling genoemd. Een van de Haarlemse leden noemde het een schande dat zo weinig Nederlanders op de hoogte van de Indonesische taal waren. Er werd onder meer het plan geopperd om in Amsterdam een sociëteit voor In donesische studenten op te richten en verder kwam de suggestie naar voreneen fondsje in het leven te roepen, dat het voor Indonesische studenten mogelijk zou maken concerten of toneeluitvoeringen te bezoeken. Het zijn namelijk vooral de be narde financiële omstandigheden waarin de meeste studenten verkeren, die een kennismaking met de Westerse cultuur in de weg staan. Aan de andere kant deden de gasten het voorstel om Nederlanders uit te nodigen op Indonesische kunstavonden die, zoals men het uitdrukte, in Nederland tot nog toe slechte geringe belangstelling hebben getrokken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7