PALM BEACH PINKSTER RECLAME f 777 CENTRALE VERWARMING 10?» KORTING De radio geeft Zaterdag Wereldnieuws] Engels publiek biijkt Bevans misnoegen over gezondheids-tarieven niet te delen GROEN Co. PANDA EN DE MEESTEIUOUDHEIDKUNDIGE*^ VRIJDAG 27 APRIL 1951 De opbrengsten zijn bovendien helemaal niet voor de defensie jat cyuaMy, SwyrE («P^ESS |L 20 for fL 1 - Amerika heeft overeenkomst met nationalistisch China Bestuur der Labourpartij stelt Bevan in het ongelijk De verdeling van het krantenpapier „Als Amerika minder gebruikt, is er meer voor andere landen" Uee riUKKio vejote ycu om Geschil tussen burgemeester en tramwegmaatschappij Verpleegster tot vier dagen voorwaardelijk veroordeeld Vergissing met verdovings middel had fatale gevolgen Duitser die van moord werd verdacht vrijgesproken Onbehoorlijk, maar niet beledigend Drie noodscholen te Rotterdam uitgebrand Verzending van zeepost SPEC!AALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 op al onze artikelen gedurende de periode van 28 April t/m 12 Mei POPLIN PYAMA NYLON KOUSEN Justitie wil excessen bij de duivensport tegengaan Weddenschappen met auto's als prijzen (Van onze correspondent in Londen) De gebeurtenissen in de Labourregering schijnen op de socialistische partij precies de tegenovergestelde uitwerking te hebben dan aanvankelijk was verwacht en moge lijk door Aneurin Bevan was gehoopt. De eerste reactie is althans dat de gelederen achter Attlee en Morrison vaster dan ooit gesloten worden. Bevan en zijn kleine groep volgelingen in het Lagerhuis staan vrijwel geïsoleerd. Omdat zij, die het mis baar maakten, niet in staat zijn het land voor een duidelijke keus te stellen, kun nen zij slechts op fragmentarische steun hopen. Het merkwaardige is, dat de geenszins tot de linkervleugel behorende, degelijke Harold Wilson in deze crisis verzeild is geraakt. Hij acht het, gezien het mate- rialengebrek, onmogelijk om het bewape ningsprogramma uit te voeren. Wellicht sloot hij zich bij Bevans gebitten-argu menten aan om in diens kielzog te kun nen varen, omdat hij zelf geen kabel wilde maken. Bevan, op zijn beurt, schijnt dankbaar Wilsons grondstoffenargument te hebben opgenomen om zijn houding te rechtvaardigen. Bevan kon overigens moeilijk anders dan verdwijnen na zijn openbare aankondiging, dat hij geen deel zou uitmaken van de regering, indien er een tarief voor de gezondheidszorg zou worden geheven. Het was voor Bevan wellicht geen „oog om oog, tand om tand". Welke oogmerken Bevan er ook voor later op na mag houden, de theorie dat hij aanvankelijk doelbewust de Labour regering had willen torpederen, lijkt niet houdbaar. Wel kan gezegd worden, dat Bevans optreden mede het gevolg is van de vertrouwenscrisis, welke thans heerst onder een groot deel van de arbeiders, die de toestand van het ogenblik moeilijk kun nen aanvaarden. De verleiding is voor Labour natuurlijk groot om de onpopulaire taak van verho ging der paraatheid aan de Tories over te laten, doch de leuze voor deze partij blijft, dat het beter is het programma door so cialisten te laten uitvoeren dan door de Tories, die wellicht weinig consideratie zouden tonen met de verworvenheden op sociaal terrein. Koude douche voor Bevan Een belangwekkende factor in de hui dige crisis is, dat het publiek de bereke ning van de halve prijs voor brillen en gebitten de directe aanleiding van het dispuut tussen Bevan en de regering helemaal niet onredelijk vindt. Het was bekend dat misbruiken voorkwamen. Het betreft hier bovendien uitgaven, die maar een enkele keer voorkomen. Het zou iets anders zyn geweest, als de "kosteloze medische hulp aan zieken was afgeschaft. De regering weigert dan ook te erkennen dat thans het principe van de gezondheidsdienst is aangetast. Doch Bevan die de dingen altijd teveel dra matiseert vreesde, dat dit precedent tot verdere afbraak der sociale voorzieningen zou leiden en bovendien in de kaart zal spelen van een latere conservatieve rege ring. De populaire gezondheidsdienst heeft veel bijgedragen tot Labours record-aantal stemmen in 1950. ADVERTENTIE V I R G I N A De verklaring van de nieuwe minister van Gezondheid, Marquand, in het Lagerhuis is voor Bevan intussen als een koude douche geweest. In de eer ste plaats, zo vertelde de nieuwe func tionaris, is het brillen- en gebitten- tarief maar van tijdelijke aard, al is er alle kans, dat het na twee jaar zal worden verlengd. Bovendien is het bedrag, dat door het te heffen tarief verkregen wordt, niet bestemd voor bewapening, maar voor uitbreiding van ziekenhuizen en voor andere za ken, die voor de volksgezondheid be langrijker zijn dan een bril of een ge bit, zoals de verpleging van t.b.c.- patiënten in Zwitserland. Men dient ook niet te vergeten dat zy, die wer kelijk niets kunnen betalen, daarvan voortaan ook vrijgesteld zullen zijn. Weliswaar zal de Gezondheidsdienst in wendig moeten bezuinigen omdat Gaits- kell thans een absoluut maximum der totale kosten heeft vastgesteld. Bevans bewering, dat er voor deze dienst meer geld kan zijn omdat het toch niet allemaal aan de Defensie kan wor den besteed wegens het materialentekort, doet niets af van de ook door de conser vatieve oudminister van Productie, Oliver Lyttleton, geponeerde stelling, dat bezui niging op militaire uitgaven altijd moge lijk moet zijn, aangezien er geen dienst is, waar zo met geld gesmeten wordt als juist de militaire. ADVERTENTIE WASHINGTON, 25 April (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een tot duver geheime overeenkomst tus sen de Verenigde Staten en nationalistisch China bekend gemaakt. Volgens deze overeenkomst moet de Amerikaanse militaire hulp aan de Chinese nationalisten op Formosa beperkt worden tot materiaal voor „de interne veiligheid en wettige zelfverdediging". Acheson maakte de tekst bekend van de nota's van 30 Januari en 9 Februari van dit jaar, welke tussen de beide regeringen gewisseld zijn. In de Amerikaanse nota legt de regering de voorwaarden voor het gebruik van de hulp neer. Indien van deze voorwaarden wordt afgeweken, zal de Amerikaanse re gering de hulp stopzetten, aldus deze nota. In een nota van 9 Februari heeft de natio nalistische regering de voorwaarden aan vaard, zijnde: Zij zal veiligheidsmaatregelen nemen om te voorkomen dat de aard van de militaire goederen, diensten en inlichtingen bekend wordt. De nationalistische regering zal Amerikaans personeel in de gelegenheid stellen om het gebruik van de verleende goederen na te gaan. De nota bepaalde, dat de militaire goe deren bestemd zijn voor de verdediging van Taiwan (Formosa) tegen een eventuele ADVERTENTIE Bollen Marie 42 ets. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie. 15.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 15.30 Zang, 15.50 Platen. 16.00 Reportage. 16.40 Piano. 17.00 Lichte muziek. 17.15 Voor de jeugd. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Filmprogramma. 18.40 Piano en zang. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21,53 Als ze maar willen. 22.00 Lichte mu ziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Kamerorkest. HILVERSUM H, 298 M, 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.35 Pianotrio. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Ploten. 14.50 Betuws programma. 15.15 Accordeon. 15.45 Causerie. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Sport. 16.45 Philharmonisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Instru mentaal kwintet. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Revue. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Concertgebouworkest. 15.15 Accordeon. 15.30 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Tsjechische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Moderne tijden. 22,00 Nieuws. 22.15 Verzoek- piogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24,00 Platen. Het bestuur van de Labourpartij heeft van Bevan een uiteenzetting gehoord van de redenen, die hem hebben bewogen tot aftreden. Het bestuur heeft geen genoegen genomen met deze redenen en Bevan in het ongelijk gesteld. Na een besloten vergade ring heeft het bestuur een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat het de Labourregering en haar begroting vastberaden steunt. Het verzoekt alle leden van de partij hetzelfde te doen. Het be stuur, waarvan Bevan lid is, heeft na de vergadering verklaard, dat de begroting „eerlijk en redelijk" is. Het verklaart nog maals zijn goedkeuring te hechten aan het herbewapeningsplan „dat als een nood zakelijke bijdrage tot de collectieve veilig heid in de huidige moeilijke internationale toestand dient beschouwd te worden". Attlee, die nog niet helemaal hersteld is, woonde deze vergadering niet bij. Achesons reactie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Woens dag nadrukkelijk de beschuldiging van de Britse oud-minister van Arbeid, Aneurin Bevan, van de hand gewezen, als zouden de V.S. zich van het merendeel van de strategisch waardevolle grondstoffen op de wereldmarkt meester maken. Hij zeide, dat de V.S. ten volle rekening houden met de behoefte aan grondstoffen van de landen van het Noord-Atlantische pact. De V.S. doen al het mogelijke ten einde een verhoging van de productie en een billijk gebruik van de bestaande voor raden te verzekeren, aldus Acheson. Hij voegde hier aan toe: „De snelle uit voering van een defensieprogramma zal werkelijke opofferingen van de kant van de volken der 12 landen van het Noord- Atlantisch pact noodzakelijk maken op offeringen, waarin de V.S. verwachten te delen". De president van de Canadese organisa tie van fabrikanten van krantenpapier, Fowler, heeft tijdens de jaarvergadering van de Amerikaanse organisatie van dag bladuitgevers verklaard, dat de dagbladen in andere landen alleen dan kunnen hopen meer papier te krijgen, wanneer de Ame rikaanse bladen bereid zijn, minder papier te verbruiken. Hij merkte op, dat de papier- voorziening in vele landen onvoldoende is voor de noodzakelijke voorlichting aan de volkeren, die „onze vrienden en bondge noten zijn in een wereldsrtrijd". Fowler deelde mede, dat de Amerikaanse uitgevers dit jaar vermoedelijk ongeveer zes millioen ton krantenpapier zullen ont vangen, dat is 85.000 ton meer dan zij in 1950 ontvingen en ongeveer 65.000 ton meer dan zij in datzelfde jaar hebben ge bruikt. Er bestaat weinig kans op een on middellijke stijging van de Canadese pa pierproductie. Wanneer aan de behoeften de Amerikaanse en Canadese markten is voldaan, zal er niet veel krantenpapier meer beschikbaar zijn om in de behoeften van andere landen te voorzien. Naar Fowler zeide is de mogelijkheid van pro ductieverhoging in de bevriende landen zeer gering, hoewel er nog een ongebruikte productiecapaciteit bestaat van ongeveer 650.000 700.000 ton per jaar, waarvan alleen reeds in Engeland, Frankrijk en Zweden 250.000 ton. Met sommige machines worden dringend nodige defensieproducten, zoals papierboard gemaakt, doch de voor naamste belemmering voor de productie is het gebrek aan pulphout, dat voor de oor log in grote hoeveelheden uit Oost-Europa werd betrokken. Fowler uitte de verwachting, dat rant soenering van krantenpapier in Canada en de V.S. niet nodig zou zijn. (Reuter), ADVERTENTIE BARTFLJORISSTRAAT 20 TEL. 13459 I DAMES-SHORTS Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis vernietigd van de president van de rechtbank te Rotterdam, waarbij in een geding tussen de Rotterdamse Tramweg Maatschappij en de burgemeester van Mid- delharnis de burgemeester in het ongelijk werd gesteld. De burgemeester van Middelharnis had ingegrepen, toen er zijns inziens en ook volgens de scheepvaart-inspectie te weinig personeel aan boord was op de veerboten der R.T.M., varende op de dienst Middel harnisHellevoetsluis. Hij achtte het tekort aan personeel aan boord een gevaar voor de veiligheid van de passagiers, vooral bij mistig weer. De R.T.M. was het met dat Ingrijpen niet eens en vroeg in kort geding een uitspraak tegen de burgemeester van Middelharnis. Bij vonnis van 30 November 1950 stelde de president van de Rotterdamse rechtbank de burgemeester van Middelharnis in het on gelijk. Het gerechtshof heeft nu dit vonnis ver nietigd, overwegende dat het waarschuwen van de scheepvaart-inspectie door de bur gemeester geen ingrijpen kan worden ge noemd en de burgemeester dan ook ten onrechte was gedagvaard. De R.T.M. werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding groot 395. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 De expres-trein van Milaan naar Zurich is tussen Ambri en Airoio door een lawine getroffen. Hierbij kwam één persoon om het leven, zeven werden gewond. De locomo tief, de bagagewagen en de restauratiewagen ontspoorden. Op de foto ziet men de zwaar beschadigde restauratiewagen, daarachter de bagagewagen. De rechtbank te Groningen heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen twee ver pleegsters, de 24-jarige A. M. S. en de 40- jarige J. M. aan wie dood door schuld ten laste was gelegd. Op 19 December van het vorige jaar had zuster S. aan een keelspe- cialist een dosis pantocaine 2 inplaats van novocaine 1 gegeven voor de ver doving bij een keeloperatie van een 16- jarig meisje. Aan de patiënte werd hier door een dodelijke dosis pantocaine toege diend. Kort na de injectie overleed het meisje. Zuster M. werd er van beschuldigd een kroesje pantocaine 2 te lang onbe heerd te hebben laten staan, althans de mogelijkheid tot vergissingen niet te heb ben voorkomen. Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de recht bank zuster S. tot vier dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar en sprak zuster M. van het ten laste gelegde vrij. De Duitser A. Koppa stond veertien dagen geleden voor de Bijzondere Straf kamer te Groningen terecht verdacht van moord. Hem was ten laste gelegd dat hij tijdens de bezetting, toen hij in dienst was bij de Duitse grenspolitie te Delfzijl, een inwoner van Winschoten had doodgescho ten. De officier van justitie had het ten laste gelegde bewezen geacht en acht jaar gevangenisstraf geëist. De strafkamer heeft K. vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de rechtbank waarbij de 50-jarige aüteur K. N. uit Nieuwer Amstel was vrij gesproken, bevestigd. De officier was tegen het vonnis van de rechtbank in hoger beroep gegaan en op 12 April eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof wegens belediging een geld boete van f 300 subsidiair een maand hechtenis. De auteur was ervan beschuldigd in zijn boek „De tyranmie verdrijven" de Joodse Nederlanders te hebben beledigd. Het hof achtte de desbetreffende uitdruk kingen, die de schrijver in zijn boek bezigde onbehoorlijk, maar was niet van oordeel dat de auteur de opzet heeft gehad beledi gend te zijn. Donderdag brak brand uit in een drietal ineenlopende in aanbouw zijnde noodscholen aan de Dordtse Straatweg te Rotterdam. Arbeiders bemerkten dat een pot mastiek vlam had gevat. Met zand werd vergeefs getracht het vuur te blussen. De vlammen sloegen over op het houtwerk van de scholen. De brandweer was het vuur na ruim een half uur meester. De gebouwen brandden geheel uit. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. „Glaucus" (2 Mei); naar Nieuw Guinea: s.s. „Biliton" (10 Mei); naar de Nederlandse Antillen: s.s. „Baarn" (28 April); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (9 Mei); naar Canada: m.s. „Westerdam" (2 Mei) en naar Australië (via Engeland) (28 April). LICHTRECLAME EN ETALAGE VERLICHTING Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat op 30 April en 5 Mei licht reclame en étalageverlichting onbeperkt zullen zijn toegestaan. Het Amsterdamse gerechtshof veroor deelde de 36-jarige mr. G. B. J. Hilterman uit Amsterdam, hoofdredacteur van het weekblad „Elsevier", wegens enkelvoudige belediging conform de eis tot een geld boete van f 100. Mr. H. was ervan beschul digd in een artikel van zijn hand», dat in 1947 verscheen, prof. Schermerhorn te heb ben beledigd. ADVERTENTIE Ook op onze bekende in zalm en bleu, >4 50 maten 40 tot 48 X m ONDERJURK W A S Z IJ D E met overslag en Valenciennekant, di verse kleuren o.a. pasteltinten, maten 40 tot 48 6.95 „Dupont", alleen „first quality", 30 denier, moderne kleuren 4.95 57. Toen de veldwachter in al die ver warring Panda en Joris Goedbloed ineens weer losliet ploften ze naar beneden. Zoals we de vorige keer al zagen aankomen, zaten ze een seconde later weer in de on deraardse gang. „Plof!", zei Panda. „W-w- w-w-wat n-n-n-n-nu?" „Per aspera ad exit, zouden mijn klassieke leermeesters antwoorden op uw schrandere vraag!", meende Joris. „Met andere woorden: laat ons gaan, terwijl de edelachtbare heren boven het met elkander eens worden!" Daar bedoelde hij natuurlijk mee, dat ze nu maar beter konden vluchten, en daar had hij misschien wel gelijk in. Jolliepop, die nog in de rechtszaal was achter geble ven, dacht er tenminste net zo over, Daar heerste nog steeds een ontstellende ver warring. Professor Delver Delfgauw trok zich nergens meer iets van aan; die was helemaal verdiept in de ontdekking, dat hij de ontdekking van de Romeinse gang had gedaan.... wat niet waar was, zoals wij weten, maar wat hij zo langzamerhand zelf begon te geloven. „Een buitengewone vondst van mij!", mompelde hij. „Geniaal, mag ik wel zeggen! Temeer waar ik zelf in mijn boeken heb geschreven, dat de wetenschap het bestaan van dergelijke gangen in deze omgeving niet waarschijn lijk achtte! Ja, ja, zo doet men baanbre kend werk.Maar de veldwachter be greep het niet allemaal. „Daarnet had ik er twee gearresteerd, en nu zijn ze weer wegprevelde de vlijtige diender. „Je vergist je!", riep de burgemeester. „Die ene is alleen maar een vermomming van de persoon, die wij hier nog hebben! Pak hem!" Hij dacht immers, zoals we weten, dat Joris en Jolliepop één en dezelfde wa ren! Nu moest de veldwachter dus Jollie pop weer pakken, maar het was intussen deze brave bediende te gortig geworden. Hij nam zijn hoed en sprak: „Helaas - gij noodzaakt mij het recht in eigen han den te nemen! Uw opvattingen zijn mij te bekrompen! Ik kan niet langer meewerken aan uw dwaze rechtszitting!" En zo spre kend wandelde hij door het gesloten raam naar buiten. Staking. De staking bij de wapenfabriek te Woolwich (Engeland), die drie dagen geleden begon heeft zich uitgebreid, Bijna 1.500 van de 2.000 arbeiders heb ben thans het werk neergelegd. Zij wil- len hoger loon en ageren tegen de wei- gering van een arbeider, die geen lid meer was, zich weer bij hun vakvereni ging aan te sluiten. Verrader. President Juan Perón heeft tij dens een grote openbare bijeenkomst verklaard, dat elke Argentijn die be weert, dat hij zich buiten de politiek wil houden, moet gelden als een land verrader. Explosie. In een bommenwerper van de Braziliaanse luchtmacht heeft zich boven Monte Belo een explosie voor gedaan. De drie bemanningsleden kwa men om het leven. Prinses. De ex-koningin van Egypte, prin ses Ba jan Djaviban, die 74 jaar oud is, heeft besloten voor de Britse ambassa de te Parijs te blijven vertoeven, totdat zij een visum voor Engeland heeft ge kregen. Zij wil daar heen gaan om te werken. Naar zij zegt is haar financiële positie zeer precair. Hulp in poedervorm. De Russische ambas sadeur te Teheran heeft de waarnemen de Perzische minister van Buitenlandse zaken medegedeeld, dat de Sovjet-Unie zeshonderd ton insectenpoeder en an dere middelen ter bestrijding van de ergste sprinkhaneninvasie in het land sedert tachtig jaar ter beschikking wil stellen van de Perzische regering, aldus wordt in de avondbladen van Teheran gemeld. Engeland en de V.S. hebben reeds hulp aan Perzië gestuurd. Boffers. Arthur Cole van de universiteit van Tennessee, die lid was van de we tenschappelijke commissie voor de atoomproeven bij Bikini in 1946, heeft Woensdag te Knoxville in Tennessee verklaard, dat de atoombom op het leven der insecten geen invloed schijnt te hebben. In de loop van diepgaande wetenschappelijke onderzoekingen werd in het geheel geen invloed van radio actieve stralen op de organen van insec ten waargenomen. Nee hoor. Naar aanleiding van een artikel in de „Financial Times", waarin her waardering van het pond sterling wordt bepleit, wordt in kringen te Lon den verklaard, dat er geen sprake van herwaardering kan zijn. Men deelt mede, dat herwaardering op het ogen blik onmogelijk zou zijn, en dat een dergelijke maatregel in verantwoorde lijke kringen zelfs niet wordt bespro ken. Achterdoor. Geleid door plaatselijke com munisten hebben Woensdag vierhonderd demonstranten het Spaanse vice-consu- laat te Carmes bij Pau (Franse Pyre neeën) bezet als sympathie-uiting voor de stakers in Spanje. Na een aantal kleinere bijeenkomsten verzamelden de demonstranten zich Woensdagavond en zij marcheerden op naar het vicé-consu- laat. Onder het roepen van anti-Franco leuzen drongen de demonstranten het gebouw binnen, terwijl de vice-consul en zijn staf het gebouw door een raam aan de achterzijde ontvluchtten. De de monstranten hesen de Franse driekleur en de Spaanse republikeinse vlag en haalden de vlag van Franco-Spanje neer. Toen de politie arriveerde ver spreidden de demonstranten zich rustig, niemand werd gewond. Zozo. „Malakka heeft in de periode van Juni 1950 tot Maart 1951 40.400 ton rubber naar de Sovjet-Unie en 120.000 ton rubber naar communistisch China geëxporteerd", zo deelde de Engelse onderminister van Koloniën, Cook, in het Lagerhuis mede. Mededeling. Het hoofd van de Amerikaan se burgerlijke verdediging, Millard Caldwell, heeft Donderdag te New York verklaard, dat Rusland de atoombom men en de vliegtuigen bezit om alle grote Amerikaanse steden tegelijk aan te kunnen vallen. Hij drong er bij de Amerikaanse dagbladen op aan, zo spoedig mogelijk het publiek op de hoogte te brengen van hetgeen het moet doen bij aanvallen met atoombommen. Attlee ontslagen. De Britse minister-presi dent, Clement Attlee, heeft Donderdag het St. Mary ziekenhuis verlaten, waar hij sedert 21 Maart voor een zweer in de twaalfvingerige darm behandeld werd. De premier zal Maandag zijn werkzaamheden hervatten. Vrijheid is ongezond. In een rapport van de universiteit van Charkof (Sovjet- Unie) staat, dat de Sovjet-Unie 30.000 bewoners van honderd jaar en ouder telt en dat in de kapitalistische landen de mensen niet zo oud worden. In Frankrijk waren slechts 26 honderd jarigen. Als oudste man in de Sovjet- Unie wordt genoemd de 145-jarige Vas- sili Tasjkin. In verschillende delen van ons land heeft de politie, zulks op last van de justitie een ernstige waarschuwing gericht tot de bij de Nederlandse Postduiven Organisatie (N.P.O.) aangesloten clubs van duivenhou- ders. Volgens de justitie gaat het namelijk met de duivensport bedenkelijk de kant op van de voetbalpools. Het is namelijk op gevallen, dat bij de verschillende wedstrijd- vluchten prijzen beschikbaar werden ge steld, die het totaal der inschrijfgelden verre te boven gingen. Zo zijn bijvoorbeeld bij de jaarlijkse St. Vincent-vlucht auto's als prijzen beschikbaar gesteld. Verder zijn ook buitenhuisjes, televisie-apparaten, luxueuze radior-pick up-combinaties, mo torfietsen, woninginrichtingen en derge lijke bij de prijzen. Van de zijde der politie werd medege deeld, dat het beschikbaar stellen van deze prijzen mogelijk is door min of meer ge organiseerde inzetten bij weddenschappen, welke inzetten varieren van 10 cent tot 1.50. De justitie acht deze toestand ontoelaat baar en ziet in deze weddenschappen een overtreding van de Loterijwet, die derge lijke wed-wedstrijden van een vergunning afhankelijk stelt. Deze wedstrijden leiden tevens tot excessen. Teneinde de duiven zo groot mogelijke prestaties te doen ver richten, krijgen zij een speciale voeding, een overdosering van vitamines en in som mige gevallen zelfs injecties met bepaalde preparaten. Het ligt geenszins in de bedoe ling van de justitie de duivensport tegen te gaan. Het tegendeel is waar. Men wil ech ter de excessen bestrijden. Voorlopig heeft de politie alleen nog maar gewaarschuwd. Men hoopt dat het helpt. Zo niet, dan zijn bekeuringen in de toekomst niet onmoge* lijk. I

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2