Flink aantal Nederlanders volbracht de Tulpen Rallye zonder strafpunten Zandvoorts verzetsmonument /^Hoe is het ontstaan?"^ Fa. E. de Graaff Morgen: Corso van de bloembollenstreek Een Eeuw Geleden Rijders uit de Haarlemse contreien sloegen een zeer goede beurt Mozaieken-kunsfenaars aan het werk Motorclub Haarlem hield avondrit Courses te Duindigt Spanning in eerste en derde divisie VOBRJAARSMÖEHEID? NERVA-NOVA Geanimeerde zwemwedstrijden tussen reddingsbrigades V-v Wordt Zondag kampioen van Nederland bekend B.D.H.C. speelt Zondag om behoud van de landstitel VRIJDAG 27 APRIL 1951 Gisteren arriveerden de Tulpen Rallye-rijders vermoeid maar voldaan in het met vlaggen en bloemen versierde Noordwijk. De finish zelf lag voor hotel Huis ter Duin, waar de wagens één voor één de finish-poort passeerden. (Van onze verslaggever) Van de honderdachtentachtig gearriveerde équipes, die gisteren in Noordwijk met een diepe zucht van tevredenheid hun moede ledematen in een heerlijk zacht bed strekten, zijn er 68, dje aan die zucht nog een extra voldaan tintje konden geven. Die 68 équipes hadden de Tulpen Rallye namelijk zonder strafpunten volbracht. Dat er van die 68 straf puntlozen niet minder dan 41 Neder landers waren, stemt tot voldoening, wamt per slot van rekening krijgen onze rijders niet iedere dag de gelegenheid om zich in het bergpassen rijden te bekwamen. En het is ook aardig dat van de 14 équipes uit Haarlem er zes de lei schoon hielden, een percentage, dat. dus zeer ver boven het ge middelde ligt. Onze stad' en omstreken-genoten, die de bergen en bochten mores leerden, waren J. W. C. van der Vossen en J. C. De Rilt op Peugeot, Th. J. Koks. K. de Jong en J. Wis- ker op Volkswagen. H. C. Hoogeveen en B. J. Lindeman op Bergward. J. L. Uitzinger, W. Zwier Jr. en mevr. J. UitzingerMijs op Ford, A. Vein en A. Hartog op Peugeot en T. Dik en H. Dik op Renault. Zij' hebben de roem van de Haarlemse contreien als auto sport-centrum dus ruimschoots hoog gehou den. Om ons nog even verder met de cijfers te vermeien, zijn vermeld, dat er verder 18 Engelsen,' 3 Fransen, 2 Zwitsers, 1 Italiaan, 1 Duitser, 1 Zweed en 1 Noor hun strafpun- tenlijst smetteloos hielden. Die eenenveertig gelukkigen hebben het dus vanmiddag op het Zandvoortse circuit uit moeten vechten en het is maar gelukkig, dat de gelijkheid van kansen ons van de verplichting ontslaat, om een voorspelling te doen, die toch als mosterd na de maaltijd zal komen. Vooropgesteld dat de sportwagens in de klassementsproef niet in het voordeel blijken te zijn, zou het ons nochtans niet verbazen, wanneer Ken Whar ton "tegen de tijd, dat u dit leest, de defeni- tieve bezitter van de Tulpen-trophee zou zijn. Want Ken had er zin in, toen wij hem gisteren spraken en hij kan nu eenmaal toveren met zijn Ford, die ongetwijfeld wel danig „opgejufzal zijn. We moeten nochtans de Hollandse kansen niet wegcijferen en speciaal Dries van der Lof met zijn MG, een uitgekookte combinatie, zou wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. En Klaas Barendregt is er ook nog, al zal het hem niet meevallen zijn zware Kaiser door de proef te sleuren. In ieder geval is het zo, dat allen die zich mans genoeg getoond hebben om de speciale étappes aan hun laars te lappen, zeker in staat zijn om in de beslissende proef een goede vexuichting te geven, mits althans remmen en motor in de Rallye niet al te op hun ziel hebben gehad. Er zijn bij de buitenlanders echter ook nog rijders die beste ijzers in het vuur hebben en hierbij behoort zeker de Duitse équipe Sauerwein Orsich met hun razend-rappe Porsche. En dan zijn er ook bij de Engelsen nog tal van kanspaarden, waarbij vooral de Jowett Ra velins en de Jupiters gerekend moeten worden. Op één prijs hoeft in ieder geval niet meer gestreden te worden en dat is de Damesprijs. Deze is volgens de voorlopige uitslag name lijk voor de.Franse équipe Mme G. Francois —Sigrand en Mme Hustinx, beiden voortref felijke rijdsters van internationale faam, die al hun sportzusters te snel af waren en als enigen zonder strafpunten eindigden. Dc enige die dit team bedreigde, was de équipe ADVERTENTIE Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: Pieter Kiesstraat 4 - Haarlem Telefoon 13609 MOSQUITO SERVICE STATION 0OOCXXXXXXXXXXXXX5OOOOOOOCXX5O Korfbal Nederland b tegen België b Voor de op 6 Mei te Gent te spelen inter land-korfbalwedstrijd België bNederland b ls het nationale twaalftal als volgt samen gesteld: Aanval: Dames: B. Ackerman (PSV); D. Folkers (Deto). Heren: J. Fens (PSV); C. de Rooy (PSV). Midden: Dames: E. Loman (DOS); J. Hermans-Pit (R.bleek). Heren: H. de Jonge (ZKC); K. v. d. Pieterman (ZKC). Verdediging: Dames: A. v. d. Harst (VKC); A. Terpstra (VKC). Heren: A. de Jong (WW MD); G. Kuiper (Vitesse).. Reserves: Dames: A. Maliepaard (Deto); A. Vos (Vitesse). Heren: H. Klaassen (Deto); R. hindeboom (SOS). Aanvoerder is de heer C. de Rooy, van Greta Molander, die met haar Saab in de duizend bochten echter net een minuut tekort kwam. Wij zouden er na deze cijfers (er waren 271 startei-s) toch nog wel eens op willen wijzen, dat deze duidelijk doen uitkomen, dat de Tulpen Rallye niet te zwaar is ge weest. Integendeel, de organisatoren hadden terecht gehoopt, dat er nog wat minder blanco leien zouden zijn. Een Rallye behoort tenslotte voor 99 procent -in de rit zelf de beslissing te vinden. Zoals het nu gegaan is, kan men de Tulpen Rallye ten hoogste als „middelzwaar" aanmerken, een qualificatie die zij echter met ere draagt en die maakt, dat degenen die haar tot een goed einde brachten, zelfs al werden er wat strafpuntjes geïncasseerd, ruimschoots tevreden kunnen zijn. En men zal er goed aan doen, geen ge loof te hechten aan de sensationele verhalen van sommigen, die mogelijk met goede be doelingen critiek uitoefenen, maar blijkbaar met de autosport slecht op de hoogte zijn. Biljarten /;Hof van Holland" wint Gisteravond zijn de wedstrijden om dc Nobelsbeker voortgezet. De uitslag werd 17-7 voor de biljartclub „Hof van Holland". Van Dam 50 29 40 7 0.72 Hoogenkamp 40 34 40 4 0.85 Loerakker 100 100 40 13 2.50 Bokma 105 105 40 18 2.62 v. d. Veldt 130 130 37 27 3.51 Keyzer 120 97 37 10 2.62 Thoolen 135 135 31 33 4.35 De Bruyn 150 122 31 17 3.93 Van Dam 50 50 23 10 2.17* v. d. Berg 60 33 23 6 1.43 Luiten 130 130 33 21 3.93 Zwart 65 36 33 5 1.09 Rosenhart 70 70 29 13 2.41 Zwart 65 20 29 5 0.68 De volgende week komt de biljartvereni ging „Benoorden het IJ" uit Amsterdam op bezoek. Persoonlijk kampioenschap 31/2 De uitslagen van de gisteravond in „Het Hof van Heemstede" gespeelde wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van het district Haai-lem, cadre 38/2, luiden: Dickman 250 17 14.70 71 2 Doves 103 17 6.05 26 0 Dollé 250 27 9.25 41 2 Baart 230 27 8.51 62 0 Dickman '250 21 11.90 52 2 Willemsen 235 21 11.19 48 0 v. d. Hoek 250 24 10.41 62 2 Baart 242 24 10.08 50 0 De uitslagen van Dondex-dagavond luiden: Dollé 250 31 8.08 60 2 Van der Hoek 235 31 7.58 102 0 Noordman 250 21 11.90 39 2 Lünenburg 208 21 9.90 35 0 Domes 250 19 13.15 54 2 Noordman 127 19 6.68 33 0 Lünenburg 250 30 3.33 28 2 Willemsen 226 30 7.53 32 0 ADVERTENTIE In Lisse ivordl hard gewerkt aan de voorbereidingen voor het grote bloemencorso van de Bollenstreek. Nadat de ruwe vorm van de grote stukken tot stand gekomen is, wordt deze met rietmatten bekleed, waarop de bloemen worden vastgezet. Een enorme „walvis" in aanbouw. Dinsdag stond het nog niet vast, of het bloemencorso van de bollenstreek op Za terdag 28 April zou doorgaan. De hyacin ten waren zo ver achter in groei, dat alleen aanhoudend zonnig weer een voldoende hoeveelheid bloemen zou verzekeren, die de millioenen „nagels" nodig voor de ver siering van de rijdende bloemstukken en voor het vervaardigen van de mozaieken, zou moeten leveren. Maar de hyacinten hebben hun achter stand ruim ingehaald en overal kan men thans van hun kleuren en geuren genieten. In loodsen en schuren wordt aan de wa gens gewerkt, die morgen, Zaterdag, in de stoet zullen meerijden. Aan de suggestie van het Corso-comité: „Dierenrijk in Bloe- menland" is door verscheidene inzenders gevolg gegeven. In een bloembollenschuur in Lisse wordt hard gewerkt aan een pron kende pauw, een Leidse firma toont de haasjes in het groen groen knollenland, de kip met de gouden eieren zal men in „le vende lijve" kunnen bewonderen, kat en muis sluiten vriendschap, zelfs Lohengrin zal in zijn zwaan uitzien naar de schone Elsa. En bij dit alles zal de rode haan uit dagend kraaien naar de Hillegomse brand weer die een eind wil maken aan die 40 millioen brandschade per jaar in ons land. Aan de bloemen-mozaieken wordt druk gewerkt en hier en daar kan men zonder overdrijving van bloemen-schilderijen spreken. De tere hyacinten-kleuren lenen zich hiervoor uitstekend. Het Noordwijkse bloemenfestijn brengt krachtens traditie de tulp (en is daarom ook tot Mei uitge steld) maar in de bloembollenstreek over heersen de zachte pasteltinten. Het werk aan de bloemenmozaieken wordt steeds meer geperfectionneerd. Hier en daar worden ze gewoon op het gras gazon uitgelegd en als dit, zoals het om zijn prachtige mozaieken beroemde „Me- renburgh" op Lisse, zachtkens afhelt naar een vijver, kan het ook niet mooier. Maar steeds meer gaat men er toe over gewel dige plateaux van tientallen vierkante me ters oppervlakte op te stellen, waarop de tienduizenden stervormige bloempjes vol gens vooraf aangebrachte tekening worden geschikt. Opvallend is dit jaar de zeer geringe deelneming aan het corso van de firma's uit het bloembollenvak. Van de 42 deelne mende wagens leveren zij er slechts tien. Waarschijnlijk moet dit worden toege schreven aan de onzekerheid, die tijdens de voorbereidingsweken aan het corso voorafgaande, heerste, vooral in de kringen der exporteurs; het aanhoudende slechte weer deed sombere verwachtingen koeste ren omtrent de oogst en dat, gevoegd bij de ook voor dit bedrijf ongewoon zwaar drukkende tijdsomstandigheden, heeft ve len de lust tot een initiatief in deze richting benomen. Maar zoveel te groter is daarom de me dewerking op commerciële basis, van al lerlei bedrijven die in het corso een prach tige gelegenheid zien tot reclame maken! Zaterdag en Zondag en wanneer het weer meewerkt ook Maandag nog, zullen de mozaieken van Hillegom tot Sassenheim in volle glorie te bewonderen zijn. Wie er op zijn gemak van wil genieten, ga dus niet kijken op de overstelpend drukke corsodag, wanneer de wegen voor een deel afgesloten zijn. Ook daarna is er nog tijd genoeg! De wagens die deelnemen aan het bloe mencorso van de bollenstreek op 28 April a.s. zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heren J. G. Colijn te Amsterdam, J. F. Ch. Dix te Heemstede, M. van Driel te Apeldoorn, R. M. v. d. Hai-t te Haarlem, G. van Houwelingen te 's-Gravenhage en G. Kiersch te Amster dam. De prijsuitreiking zal plaats hebben te 18 uur in restaurant „Sistermans" te Hillegom. Naar wij vernemen zal de beoordeling en prijstoekenning niet meer als voorheen plaats hebben tijdens de tocht, maar reeds geschieden op de opstellingsplaats, de v. d. Endelaan te Hillegom. Het was Woensdagavond een gezellige drukte bij het Sportfondsenbad van veel mannen in leer en vliegeroveralls, die allen zo gauw mogelijk wilden starten om de zestig kilometer lange avondrit van de Motorclub Haarlem en Omstreken te rij den. Om acht uur werd de eerste rijder ge start en zo vervolgens om de minuut tot alle 42 ingeschrevenen weg waren. De rit ging in de richting van Heemste de terug langs de Leidsevaart naar Haar lem, weer in de richting van Aerdenhout, over Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Velsen, Santpoort, Spaarndam en Bloe mendaal weer terug naar Haarlem. De meeste rijders kwamen ver over tijd aan de finish. Van de 42 gestarte rijders hebben zestien rijders de rit reglementair uitgereden. De uitslag is als volgt: De Vries (Haar lem) 7 str.p., Leeuwerken (Zandvoort) 10 stx\p., R. Jansen (Haarlem) 20 str.p. UITSLAGEN ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie van de Engelse League wex-- den de volgende wedstrijden gespeeld: Chel sea—Wolverhampton Wanderers 2—1 en Li verpoolAston Villa 00. Paardensport De Domino-prijs, waarmede Duindigt Zon dag het 8 nummers tellende programma opent, is weer een draverij met talrijke seizoen-debutanten. Hiervan valt onmiddel lijk op Pearl Spencer, die als 2-jarige een goede staat van dienst had en door zijn mooie voorgift als favoriet voor dit nummer be schouwd kan worden. Oranje Nassau is de kwaadste concurrent. Voor de overige plaat sen kieze men de voorkeur van de 2e rijder van stal Geersen. Hoewel Leonidas G voor een amateur geen gemakkelijk te rijden paard is moet de hengst in de tweede course op grond van zijn laatste goede eix in tegenstelling rnct vorig jaar thans zeer regelmatige vex-richtingen een eerste kans toegemeten worden. Meer kol S en Lazuur zullen het Leonidas G niet gemakkelijk maken en gezien het geringe krachtsverschil zal de spanning er tot de laatste meter in zijn. In de Dromedes-prijs is Omar Spencer, ondanks de grotere klasse waarin dit succes volle paard thans staat, wederom als favo riet te tippen. Oviedo A, die reeds één keer in een spannende finish het onderspit dolf tegen Omar Spencer, is zijn grootste rivaal met Lex V en O Bonni als gevaarlijke outsiders. De keuze van de winnaar in de Delphine- prijs is moeilijk, daar de grote kanspaarden Mac Kinley, Kievit S en Mientje Deter niet tot: de bctrouwbaarsten gerekend kunnen worden. Hierdoor stijgen de kansen van de vaste draafster Juweeltje, die echter aan de afstand weer meer dan genoeg heeft. Niette min durven wij Mac Kinley de eerste kans toe te meten, daar dit paard over een enorme eindspeed beschikt. Juweeltje en Mientje Deter zullen niet ver achter de winnaar ein digen en indien Kievit S haar dag heeft (let eens op het voorrijden) zal zij in dit ge zelschap een eerste viool meespelen. De Dugout-prijs brengt het kneine groepje eerste klassers tussen de elastieke linten. My Darling is daarin de keuze, met Ju- noschka als tweede, Guy Hanover derde cn Leo Axkit als outsider. Bij de volbloeds staat Kees Broekman in de Dalila-prijs thans zo gunstig, dat de eerste overwinning thans zijn deel zal zijn. Voor de plaatsen prefereren wij Capriole eix Young Saïda. De Trial Stakes ligt voor het oprapen voor de nog nimmer geklopte Rivalité, een paard van uitzonderlijke klasse, waartegen Tinka exx Aquavit, die wij aangeven voor de plaat sen, niet opgewassen zullen zijn. De Dante-prijs over 2400 m. is een zeer open ren, waarin het zoeken van dc winnaar geen eenvoudige taak is. «Arienne, die over grote stayerscapaciteiten beschikt, moet in staat geacht worden Taragas en de nog iets in vorm tekort schietende Marjoletta te kloppen. Saquilah kan dit trio verrassen. Voetbal in Engeland Er komt spanning in de eerste divisie, waar Tottenham Hotspur nog niet zeker van het kampioenschap is en waar drie staartclubs elk nog een kans hebben om aan degradatie te ontkomen. Twee van de drie moeten degraderen. Chelsea leek er reeds toe voor bestemd, maar het won Woensdag met 21 van Wolverhampton Wanderers en heeft nog een kans, vooral omdat het het beste doel- gemiddelde van de drie heeft. De stand onderaan is: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. Sheffield W. 40 11 8 21 58—82 30 Everton 40 11 8 21 47—80 30 Chelsea 40 10 8 22 47—64 28 Elke club moet dus nog twee wedstrijden spelen. Morgen gaat Sheffield Wednesday op bezoek bij de leider der divisie, Tottenham Hotspur (die ietwat uit vorm is geraakt) cn Everton gaat naar Derby County. Chelsea heeft een uitwedstrijd tegen zijn Londense nabuur, Fulham en men geeft het de beste kans van de drie staartclubs om morgen te winnen. Over een week zullen zij alle hun laatste wedstrijd spelen: Chelsea ihuis tegen Bolton Wanderers en Sheffield Wednesday en Everton tegen elkaar. Misschien zal texx- slotte het doelgemiddelde beslissen. De afdelingen van de derde divisie bestaan dit jaar voor het eerst uit 24 clubs, zodat elke club 46 wedstrijden moet spelen. In Zuid wordt een zeer spannende eindstrijd uitge vochten, om de enige promotie-plaats, tussen Notts Forest en Norwich City, die in acht dagen tijds resp. nog vier en nog drie wed strijden hebben te spelen. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. Notts Forest 42 26 10 6 100—37 62 Norwich 43 24 13 6 75—38 61 Behalve een punt voorsprong heeft Notts Forest dus bovendien nog het voordeel dat het een wedstrijd meer te spelen heeft. Maar die zou juist, in acht dagen tijds, wel eens één te veel kunnen zijn voor het uithoudings vermogen, nu de spanning zo groot is. ARSENAL SLOEG ANDERLECHT. De voetbalwedstrijd tussen de Belgische club Anderlecht en Arsenal, welke te Brussel werd gespeeld, eindigde met een 3—2 over winning voor de Londcnaren. ADVERTENTIE Dit nare, lusteloze gevoel kunt U gemakkelijk en ongemerkt verdrijven door het gebruik van NERVA-NOVA, de goed smakende dragécs, die Uw opgewektheid en levenskracht her stellen. ƒ1.25 en 2.70 p. verp. bij' apoth., drog. Het zenuwsterkend middel. Zwemmen Nu ook buitenlandse uitnodigingen voor Nederlandse zwemmers Nadat reeds jaren lang Nederlandse zwem sters naar alle hoeken van Eux-opa en in enkele gevallen zelfs naar andere wereld delen trekken ten einde gehoor te geven aan invitaties om aan internationale wedstrijden deel te nemen, beginnen thans ook onze zwemmers in het buitenland in trek te ko men. Op 26 en 27 Mei zullen Boxem (D.A.W.) en Wildevuur (Het IJ) in Madrid starten op de vrije-slagnummers ter gelegenheid van de landenwedstrijd SpanjeFrankrijk. Op 19 cn 20 Mei komen Kelder (Robben) en Bonte (Z.A.R.) te Parijs uit. In het Sportfondsenbad te Haarlem werden Woensdagavond zwemwedstrijden gehouden, uitgeschreven door het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. De wedstrijd over 100 meter gekleed schoolslagzwemmen voor dames, werd met een flinke voorsprong gewonnen door Do Turkenburg, Haarlem, in 1 min. 52,2 sec. Tweede werd mevrouw J. MeijerVogel, Amsterdam; derde Thea Timmermans, Haar lem. Bij dezelfde wedstrijd voor heren ging de strijd om de eerste plaats tussen de Am sterdammers G. Dikstaal cn D. v. d. Berg. Eerstgenoemde won in 1 min. 41 sec. J. Zijl stra, IJmuiden, eindigde als derde. In de wedstrijd 33 1/3 meter gekleed zwem men rugslag voor dames, zegevierde R. L. Oudolf, Haarlem, in 35,6 sec. Tweede en derde werden J. Loos, Amsterdam on J. Wig- chert, IJmuiden. Bij de heren legde Joop Scheepers, Haax'lem, zonder strijd beslag op de eerste prijs in 1 min. 31,6 sec. Het gekleed zijslag-zwemmen over dezelfde afstand voor dames ging tussen T. Ploeger en A. Zaal-Hilgers, Amsterdam. Laatstge noemde behaalde een kleine voorsprong en eindigde als eerste in 31,4 sec. Bij de heren won de Haarlemmer G. van Bruggen in 26,4 sec. G. de Boer, Bloemendaal, is dex-de ge worden. Op de 33 1/3 meter gekleed zwemmen vrije slag voor dames zegevierde Niny Kint, IJmui den met 0,5 sec. voorsprong over Mia Prins en Paula van Bruggen, Haarlem. De gebroe ders Dikstaal, Amsterdam, behaalden de zege in het nummer vrije slag. Op keurige wijze won Do Turkenburg, Haarlem, de wedstrijd 41 2/3 meter schoolslag gevolgd door het vex-- voer van een drenkeling over een afstand van 25 meter, in 1 min. 8,6 sec. voor me vrouw J. Meijer—Vogel, Amsterdam en N. Oudendijk, IJmuiden. Bij de heren was G. Sprenger, Amsterdam, eerste, met 1 min. 10 sec., gevolgd door P. Eden en J. Scheepers (beiden Haaxiem) en G. Neder Helman, Bloe mendaal. De estafette 4 maal 25 meter vervoeren van een drenkeling leverde zowel bij de dames als bij de heren een overwinning voor Haar lem op. Bij de dames liet Haarlem 2 min. 7 sec. afdrukken; Amsterdam 2.19 cn IJmui den 2.31,4. Bij dc heren: Haarlem 2.9,6 en Amsterdam 2,14; Bloemendaal was derde in 2.30. De 3 maal 25 meter wisselslag gekleed, voor dames is gewonnen door Haarlem II in 1 min. 11,9 sec., voor Haarlem I (1 min. 13,6) en IJmuiden (1 min. 16.2). Voor heren door Amsterdam in 1 min. 8 sec., voor Haarlem II (1 min. 9,4 sec.). Haarlem I (1 min. 9,6 sec.) De 10 maal 331/3 meter schoolslag esta fette voor dames en heren leverde voor Haar lem de overwinning met 4 min. 31 sec.; voor Amsterdam (4 m. 45), Bloemendaal (4 min. 59) en IJmuiden (5 min. 8.6). Na afloop werden door de districtsvoorzit ter. de heer J. L. Kattestaart, met een harte lijk woord de prijzen uitgereikt. ADVERTENTIE Zuurbrand op Uw maaq kunt ge blussen in even weiniq tijd als ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te stelten, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. Op Nationale gedenkdag, 4 Mei des avonds na afloop van de twee minuten stilte, zal het monument voor de Zand voortse gevallenen tijdens de tweede we reldoorlog worden onthuld. Het monument werd vervaardigd door de Zandvoortse beeldhouwer A. de Brouwer en is geplaatst in het Vijverpark vóór het daar reeds staande verzetskruis, dat oorspronkelijk als tijdelijk bedoeld was, doch thans om piëteits-redenen achter het monument blijft opgesteld en met dit laatste een zéér aanvaardbaar geheel gaat vormen, zoals op de foto is te zien. De afmetingen van het monument zijn 5.40 m. breed en 1.80 m. hoog. Het werd vervaardigd van natuurkalkzandsteen, af komstig uit de mergelgroeve in Kunrade te Limburg. De steen is van een zachtgele kleur. Het zijn 5 grote blokken, verzinne beeldend de vijf oorlogsjaren, tot een een heid samengevoegd. Op deze vijf blokken werd het zesde blok geplaatst, waarop het verzet werd aangegeven door een bronzen plaquette, voorstellend een gevallen ver zetsstrijder, die stervend de vlag overdraagt aan de jeugd. Daaronder eveneens in brons de woorden „Den vaderlant ghetrouwe" exx aan de beide zijkanten in bronzen let ters de jaartallen 19401945. Verder zijn er nog drie vignetten, verzinnebeeldend de vormen van verzet; aan de zee-zijde het anker, (zeestrijdkrachten), in het midden de klimmende leeuw, (landstrijdkrachten) en rechts een propeller, (luchtstrijdkrach ten). Ook deze drie vignetten zijn in brons uitgevoerd. Het monument maakt, temidden van het fraaie natuurschoon der duinen, omgeven door een weelderige dennenaanplant een machtige indruk. DE PLAAT POETSEN In wat voor kronkels men zich soms draait om een uitdrukking te verkla ren, bewijst deze zegswijze. Dat ze be tekent: vluchten, zich uit de voeten maken, weet iedex-een. Men heeft nu gedacht aan de metalen plaat onder de kolf van het geweer. Een soldaat die op de vlucht ging, sleepte, zei men, zijn geweer achter zich aan en door het schuren van de plaat op het zand, werd hij vanzelf gepoetst. Je moet er maar opkomen. Een andex-e verklaring is dat soldaten die van plan waren te deserteren, voor gaven dat zij de kolfplaat van hun ge weer of de borst-plaat van hun harnas gingen poetsen. Veel aannemelijker is de afleiding uit het Hebreeuwse woord peleitoh: ont vluchting. In volkstaal kent men nog: hij is pleiten voor: hij is 's gesmeerd. Dit pleite is in de Amsterdamse uit spraak tot plaate geworden. En langza merhand is men het woord gaan be schouwen als het gewone Nedex-landse „plaat", waarmee het niets heeft uit te staan. Handbal In Den Haag wordt Zondag de belangrijk ste handbalwedstrijd van het jaar gespeeld. Hier komen namelijk de candidaten voor het landskampioenschap tegen elkaar in het veld. PSV zowel als Hellas hebben beide 22 punten uit 13 wedstrijden behaald, zodat hun beider laatste competitiewedstrijden meteen de be slissing kan brengen. Wij geven Hellas de meeste kans. In de dameshoofdklasse verwachten wij, dat een beslissingswedstrijd tussen UDI en PSV nodig zal zijn, daar zij gelijk kunnen eindigen. In de eerste klas heren gaat de kampioen Concordia voor de laatste wedstrijd naar AHC, dat op revanche belust is voor de in Haarlem geleden nederlaag. De HOC-heren spelen de voor hun zeer belangrijke wed strijd tegen APGS. Deze wedstrijd moet ge wonnen worden, daar het degradatiegevaar dreigt. In de tweede klas dames moet de be slissing tussen Gita en DWS (A'dam) nog even op zich laten wachten. Gita zal het Zondag tegen Rood Zwart niet al te moeilijk hebben. Op Maandag (Koninginnedag) wordt 's middags voor de tweede maal het tournooi om de CIOS-cup verspeeld. Houder van deze cup is Concordia, dat dit jaar, naar wij ver wachten, tegen de ploegen van Hermes en Olympia (beiden Den Haag) en van het CIOS zelf meer tegenstand zal ontmoeten dan verleden jaar. Er wordt gespeeld op het DIO-terrein aan de Verspronckweg. Hockey Zondag zal onze landskampioene B. D. H. C. op haar aan de Zomerzorgerweg te Bloe mendaal gelegen veld de eindstrijd om het behoud van de titel aanbinden tegen de Noordelijke districtskampioene Groningen, nadat zij achtereenvolgens Quick te Nijme gen met 51 en Venlo Girls met 41 ver slagen heeft. Wie als Haarlemmer de wedstrijden van verleden Zondag in de „Limburgse hockey- burcht" heeft bijgewoond H. H. IJ. C. uit Den Haag streed daar eveneens met Venlo en wel om de hoogste nationale titel voor herenclubs en wie de laaiende geestdrift van dc vijf rijen dik om de velden staande toeschouwers gehoord en gezien heeft, die verwondert zich over de meestal geringe belangstelling in de „bakermat van het Ne- derlandse hockey" voor een spel. dat aan snelheid, techniek en samenwerking tenmin ste even hoge eisen stelt als voetbal doet en dat ook zeker evenveel spannende momen ten verschaft. En nu moge het dameshoekey het heren- spel qua snelheid en kracht/ niet evenaren, in andere opzichten kan het een even hoog peil bereiken en aan sportliefhebbers een groot genot schenken, waarvoor bovendien niet betaald behoeft te worden, want de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond hecht streng aan zuiver amateurisme en stelt dus alle wedstrijden behalve internationale gratis voor iedereen toegankelijk. OOK RUSSEN IN OSLO VERWACHT. Het Noorse organisatie-comité voor de Olym pische Winterspelen in Oslo verwacht dat daaraan ook Russische athleten zullen deel nemen. De officiële uitnodigingen zullen niet eerder dan de volgende maand worden ver zonden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 28 April 1 851 AMSTERDAM De. heer A. Sligcher te Monnickendam, die namens een aantal inwoners van de provincie Noord-Hol land een request bij den Koning had in gediend, strekkende dat van wege het Rijk moge worden voorzien in den aanleg eener brug over het IJ, ter vestiging van eene vaste gemeenschap van de hoofd stad nxet de Volewijk, heeft namens den Koning eene dispositie oxxtvangexx, waarin ter kennisse van requestranten wordt ge bracht, dat hun verzoek tot ernstige over wegingen en nasporingen heeft geleid, waarvan de uitslag echter niet guxxstig is geweest, zoodat er aan hun verzoek geen gevolg kan worden gegeven. De heer A Sligcher heeft hierop be kend gemaakt, dat het hem met groot leedwezen is gebleken, dat de Koning, die zoo gaarne alles wil daarstellen wat de bloei van Hoogstdeszelfs rijk kan be vorderen, ongunstig omtrent deze zoo hoogatb elan.gr ijke zaak is vooi'gelicht, alsof de daax'stelling eener brug over het IJ onuitvoerbaar of ondoelmatig zoude zijn en dat wel In eenen tijd, waarin zoowel hier te lande als in andere rijken, de grootste werken, die vroeger onuit voerbaar schenen, zijn tot stand gebracht. Het kan toch wel niet te betwijfelen vallen, dat de stad Amsterdam, door eene doelmatige verbinding xxxet de pro vincie, een onberekenbaar voordeel zal genieten door de dagelijksche over komst van zoo velen, die hun bedrijf al daar ten uitvoer brengen en waartoe zij, vooral in den wintertijd, zoo dikwijls be letselen ondervinden door hoog of laag water of ijsgang, waardoor zij niet zel den gedwongen worden hunne duurste belangen, ja zelfs hun leven in de waag schaal te stellen, getuige nog de winter van 1S49-1S50, toen honderden men— schen, bij de overvaart op liet IJ, in het grootste gevaar waren gesteld

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5