OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Te oud? Ballon met onbekende bestemming kwam in ijskoude zee terecht Bemiddelaars in Koreaanse zaak hebben hun pogingen opgegeven Weerbericht Benauwde ogenblikken aan het strand Brusselse rechtbank acht actie van „Socobelge" rechtsgeldig Mevrouw Nini Boesman en Godfried Bomans op het nippertje van verdrinking gered „De Sovjer-Unie gebruikt satelliet om ons uit te putten", aidus Acheson Dr. Drees wenste de Koningin in een radiotoespraak geluk Het woord is aan..... Neder-Saksen ondermijnd door nieuwe nazi's" Vijf doden bij aanvaring onder de Zweedse kust Tank tegen trein Rubberfabriek op Java door bende overvallen Brandstichting, roof en moord HET WEER AFGEBEELD g 5 e J A A R G A N G No 2 4 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ,n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 1 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 101 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •pvE BEKLEMMENDE VRAAG of Europa IJ te oud is om nieuwe wegen in te slaan is na de oorlog scherper dan tevoren gesteld. Want de noodzaak doet zich drin gender dan ooit gelden. Niet alleen in de staatkundige zin, die overigens voor menig een het duidelijkst zichtbaar is en waarbij de vrees om oude vormen ingrijpend te her- zjen duidelijk blijkt. Ook menigeen, die verstandelijk geredeneerd moet erkennen dat het oude heeft afgedaan schrikt terug voor „de sprong". Men zoekt naar ingewik kelde halve maatregelen, die men verheugd overgangsvormen noemt en poogt te ont kennen, dat alleen door de volle maat te geven het volle vertrouwen kan ontstaan en de grondslag gelegd, waarop het nieuwe moet worden gebouwd. Langdurige confe renties en ingewikkelde rapporten kosten gestage arbeid en geven het gevoel dat men belangrijk werk verricht. De behoud zucht en eilanders-geest van de Engel sen, die zich telkens onwillig hebbpn ge toond en afzijdig gehouden, bieden vaste landers de gelegenheid om zich te excu seren. Dat de verwezenlijking van het Plan Schuman belangrijke vorderingen heeft gemaakt bewijst niet het tegendeel; on danks de belangrijkheid van de grote in dustrieën, die erbij betrokken zijn, betreft het niet meer dan een onderdeel en ver zekert het geenszins de schepping van een staatkundige vernieuwing van Europa. Een nieuwe gelegenheid om durf te tonen zou zich voordoen als de resolutie, door een belangrijke groep senatoren en leden van het Huis van Afgevaai-digden bij het Ame rikaanse Congres ingediend, in de loop dezer maand zou worden aangenomen. Daarin wordt immers de president ver zocht, een „federale conventie" van de mogendheden van het Atlantisch Pact bij een >e roepen, om Atlantische Federatie te overwegen. Men is in een toestand geraakt waarin Atlantische Unie, het veel grotere plan dus, een betere kans op verwezen lijking schijnt te bieden dan Europese Unie. Welnu: hoe zou de houding van de West-Europese landen in een dergelijke conventie zijn? Niet alleen die van de En gelsen, aan wie ditmaal de vraag zou voor gelegd worden van een federale eenheid, waarbij hun gans Gemenebest en waarbij ook Amerika zou zijn betrokken, maar ook die van de staten van het Europese vaste land0 Zouden hun delegaties zich in moed en ondernemingsgeest bij de Amerikanen aansluiten of mèt de Engelsen, Euro peanen evenals zij ingewikkelde com promissen en overgangsvormen gaan be denken om maar weer opnieuw aan grote besluiten te ontkomen? In een belangrijke rede, die hij te Haar lem voor de Vereniging voor Paedagogiek heeft gehouden, en waarvan men een kort verslag in dit nummer vindt, heeft prof. Oldewelt het gemis aan durf en élan bij de Europeanen een groot gevaar voor henzelf genoemd. Hij heeft gesproken over de hun eigen neiging, de frisheid van het nieuwe, van het ongekende en het originele weg te nemen, te ontluisteren en te ontkrachten door steeds te vergelijken met het histo risch gegroeide, hel overgeleverde, het van ouds beproefde. Europa heeft hij gezegd kan zich blijkbaar niet opwerken tot een durf, élan en idealisme zoals de oude Chris tenen bezaten. Hij ziet een der oorzaken daarvan in het miskennen van het feit, dat elk mens in wezen is „een eigenheid", in uiterlijk, aard en ontwikkelingsgang, die ook de kans moet krijgen iets individueels te behouden, „zichzelf" te zijn. De ontwikkeling van zaken na de oorlog is voor dit laatste zeker niet bevorderlijk geweest: een overmaat van overheidszorg heeft veler individualiteit geremd in haar ontwikkeling of belemmerd in haar reeds aanwezig initiatief. Daarbij komt dat de uitvoering van het Plan-Marshall, ondanks zijn grote waarde en betekenis, ook een schaduwzijde heeft. Men is daardoor af hankelijkheid van overzeese hulp gaan er varen en bij menigeen is er een soort be rusting op gevolgd: laten zij het dan maar, tenminste in materiële zin, voor ons op knappen. Tenslotte zijn kennelijk ook de schok en de verdoving van de tweede we reldoorlog bij velen nog niet uitgewerkt. Dat iit een jaar of drie een belangrijke her- stelarbeid werd volbracht en het bestuurs apparaat in die periode ook weer op volle toeren kwam weten wij. Maar dat de ondervonden terugslag veel langer de geest der mensen is blijven beïnvloeden is even duidelijk. Wie de twintiger jaren, de jaren na de eerste wereldoorlog, in Frankrijk en Engeland heeft beleefd kan dat nauwelijks verwonderen. In Engeland pleegt men die tijd als „the depressed twenties" aan te dui den. En een belangrijk symptoom ook in ons land was, dat eerst vele jaren na de eerste wereldoorlog men zich op het wezen en de betekenis van die ramp werkelijk begon te bezinnen en dat niet langer ont week. Die bezinning leidde toen tot een zich snel ontwikkelend pacifisme. Dat dit zich in dezelfde vorm herhalen zou is niet te ver wachten; het heeft in zijn toenmalige uiting te weinig uitgewerkt. Maar men is wel geneigd zich de vraag te stellen, of ook nu niet de bezinning op wezen en betekenis van het gebeurde verder moet zijn doorgedrongen eer men, van dat punt uit, tot het volle besef van de noodzaak der vernieuwing zal komen. Moet daarop bevestigend geantwoord wor den, dan zou het betekenen dat op „depres sed forties" nog een paar dergelijke vijftiger jaren zullen volgen eer Europa een durf en elan kan ontwikkelen, die er niet in ge storven zijn, maar slechts tijdelijk geremd door een inzinking. Intussen dringt de nood zaak tot handelen. Zij die dit inzien nemen M aantal toe en kunnen niet hard genoeg streven. R. P. He vijfde burgerlijke kamer van de recht bank te Brussel heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van de beslagleggingen op zeven millioen dollar Griekse gelden ü0?r de „Socobelge". Zij heeft zich ver- onigd met de conclusies van het Openbaar Ministerie en de beslaglegging rechtsgeldig Verklaard. Alvorens uitspraak te doen tot het vrij geven van de gelden heeft de president van °e rechtbank beide partijen uitgenodigd oaar zaak uitvoeriger uiteen te zetten in ®en zitting, die op 29 Mei gehouden zal «orden. De „Socobelge" zal de gelden nog aiet ontvangen. Gistermiddag om even over half vijf is op het terrein van de hockeyclub B.M.H.C. ter gelegenheid van Koninginnedag de grote luchtballon PH-BHD (Henri Dunant) opgestegen voor een door het Oranje comité Bloemendaal georganiseerde „tocht met onbekende bestemming", die een hachelijk einde vond. Aah boord waren mevrouw Nini Boesman als commandant en de bekende schrijver Godfried Bomans als passagier, die een reportage wilde schrijven. Zoals wij in ons blad van Za terdag meedeelden was het de bedoeling dat dit door een redacteur van Haarlems Dagblad zou geschieden. Deze was echter door ziekte verhinderd, waarop Godfried Bomans aanbood zijn plaats in en zijn taak over te nemen. Aanvankelijk zou ook de Bloemendaalse wethouder A. van Geluk de vaart meemaken, doch deze moest we gens overbelasting kort voor de start de mand verlaten. Hoezeer hem dit aanvan kelijk ook speet, achteraf beschouwd mocht Aanvankelijk zou ook wethouder A. van Geluk de tocht van de Henri Dunant" meemaken. Men ziet hem hier in de gondel met mevrouw Nini Boesman en de schrij ver Godjried Bomans, die er geen vermoe den van hadden hoe rampzalig dit avontuur zou eindigen. de heer Van Geluk van geluk spreken, want hem is een levensgevaarlijk bad in de ijskoude Noordzee bespaard gebleven. Nagewuifd door duizenden belangstel lenden steeg de ballon pijlsnel tot een hoogte van ongeveer achthonderd meter, waarna het gevaarte langzaam in de rich ting Zandvoort dreef. Vlak bij de Zeeweg hadden wij nog mondeling contact met de tweekoppige bemanning. „Het gaat pri ma!" riep Godfried Bomans naar beneden, waarbij hij oudergewoonte bedachtzaam de hand door zijn haardos streek. Het bleek dat mevrouw Boesman de verwach ting koesterde Noordwijk te zullen halen. Haar oorspronkelijke voornemen een re cordvlucht te maken had zij wegens de on gunstige weersgesteldheid al opgegeven. Geen landingsplaats Het had er alle schijn van dat de ballon zou dalen op het Zandvoortse circuit, want de mand zweefde nog slechts een meter of vijf boven de grond, maar de inzittenden wierpen opnieuw ballast uit en zo kon de tocht worden voortgezet, boemelend boven de boulevard, die zwart zag van de volg automobielen en wielrijders. Mede hier door echter en door obstakels als de in aanbouw zijnde watertoren kon mevrouw Boesman geen geschikte landingsplaats vinden. Even voorbij dit hoge bouwwerk werd de ballon gegrepen door een verras sende, zeer snelle windstoot, die sterk af week van de heersende richting. Daardoor was het noodzakelijk een „landing" in zee te maken alvorens men nog verder van de kust zou afdrijven. Ter hoogte van paal 69, drie kilometer ten Zuiden van de Strand weg, sprongen Nini Boesman en Godfried Bomans, die intussen zijn zware schoenen en colbertjasje had uitgetrokken, over boord. De beide drenkelingen leverden in het ijskoude water de temperatuur was am per zeven graden een strijd op leven en dood. Elkaar voorthelpend trachtten zij de ongeveer tachtig meters, die hen van de kust scheidden, zwemmend door de krach tige tegenstroom af te leggen. De ballon dreef al spoedig een paar honderd meter verder. Redders in aantocht Aan de ballontocht was een rallye ver bonden voor bromfietsers, die zoveel- mo gelijk uitgeworpen kleine parachutes moesten verzamelen. Deze waren op het strand getuige van het ongeluk en begon nen onmiddellijk hulp in te roepen. Het in zee sturen van een reddingboot zou te veel tijd hebben gevergd. Onder aanvoe ring van strandpachter J. Kraayenoord begaven zich tien tot twintig min of meer ervaren redders te water in geheel of ge deeltelijk ontklede toestand. De meesten van hen werden door de krampverwek- kende koude van het water gedwongen hun pogingen als spoedig op te geven. Drie van hen slaagden er in de beide drenkelingen te bereiken, die uit alle hen overgebleven macht om hulp riepen en reeds in wanhoop de armen omhoog sta ken! Deze moedigen waren behalve ge noemde Kraayenoord (die hiermede zijn 33ste redding verrichtte, naar hij ons mee deelde), Willem Dorsman en Jan van der Meye. Tengevolge van het sterke tegentij moesten zij zich schoolslags een weg door het water banen, waardoor zij slechts langzaam voorwaarts kwamen. De andere redders hadden intussen een ketting naar het strand gevormd en met behulp van toegestoken palen en andere stukken hout werden de ballonvaarders aan land ge bracht. Mevrouw Boesman legde de laat ste meters nog lopende af, doch toen werd ook haar de uitputting te machtig. De red ding had geen minuut langer moeten du ren. Als uitzondering op de regel had mevrouw Boesman geen zwemvesten mee aan boord genomen. Per auto werden de drenkelingen naar een consumptietent gebracht, waar al spoedig de plaatselijke arts C. A. H. Gerke verscheen om assistentie te verle nen. De eerste hulp was verleend door het echtpaar Mulder, dat uit hun woning in de Steenbokstraat het afdrijven van de ballon naar zee had waargenomen en ijlings per motorfiets naar de plaats des onheils was gesneld. Zij waren er nog eerder dan de Zandvoortse E.H.B.O. Moeilijke berging- Mevrouw Boesman is per ambulancewa gen naar hotel Zomerzorg in Bloemendaal vervoerd, Godfried Bomans naar zijn wo ning in Haarlem. Beiden hadden een rus tige nacht en maken het thans naar om standigheden zeer goed. Mevrouw Boes man begaf zich hedenmorgen naar Zand voort om de ballon te inspecteren. Deze is in veiligheid gebracht door de redding boot Dudok de Wit, die omstreeks zes uur zee koos onder leiding van schipper Floor Koper, die nog geruime tijd de waterspie gel heeft afgezocht naar een dei-de passa gier. Men verkeerde namelijk in onzeker heid omtrent het aantal opvarenden aan boord van de ballon. Het bergingswerk ging met grote moei lijkheden gepaard, want het nog half met gas gevulde gevaarte, waarvan Bomans nog een scheurbaan had opengetrokken, woei telkens gevaarlijk over de boot heen. Na verloop van tijd gelukte het om het gas uit de ballon te drukken. Na een half uur had men de gehele vracht aan boord, met inbegrip van de mand en enkele los op het water drijvende voorwerpen, zoals de navigatiekaarten. Het bleek echter dat ver schillende touwen in de schroef waren verward geraakt, zodat er niets anders op zat dan alles weer overboord te werpen. Half ontkleed gingen enkele leden van de N.Z.H.R.M. te water om de wirwar te ont knopen, hetgeen na bijzonder veel moeite gelukte. Doch intussen was de boot op een van de nog' niet weggeruimde palen ge stoten, die de Duitsers daar in zee hadden opgesteld om de invasie te keren. Opnieuw moest de reeds drijfnatte bemanning te water om het vaartuig weer vlot te krijgen. Met behulp van een ter assistentie geroepen militaire jeep werd de reddingboot ten slotte veilig en wel op het strand getrok ken. Ook een IJmuidense loodsboot ver scheen op de plaats van het ongeluk. Het echtpaar Boesman zal vandaag trachten de ballon weer in goede conditie te krijgen. Deze is namelijk zeer slecht tegen zout water bestand en zal nu met zoet water afgespoten worden. Bovendien hoopt men de aan boord meegenomen post uit te zoeken. Een nieuwe joto van ons Koninklijk gezin, vjelke een dezer dagen in paleis Soestdijk gemaakt werd. (Opname Willy Schurman N.F.K.). De lege ballon werd 's avonds omstreeks acht uur na een zeer inspannend bergings werk met vereende krachten aan land getrokken. Weinig nieuws van de fronten LAKE SUCCESS (Reuter) De pogingen der U.N.O., om het Koreaanse conflict langs politieke weg tot een oplossing te brengen, zijn op een dood punt gekomen. De uit drie leden bestaande Commissie van Goede Diensten heeft liaar pogingen om in con tact te komen met de autoriteiten van communistisch China opgegeven en geen verdere bijeenkomsten vastgesteld. Ook de commissie van twaalf Aziatische en Arabische landen onder voorzitterschap van Sir Benegal Eau (India), heeft haar pogingen om tot een nieuw vredesaanbod te kennen gestaakt. In welingelichte kringen te Washington werd Maandag verklaard, dat de veertien landen die troepen in Korea hebben de publicatie van hun „doelstellingen en prin cipes" zullen uitstellen. Diplomaten zeiden, dat er een stilzwij gende overeenkomst tussen de betrokken landen is om de uitslag van de huidige ge vechten af te wachten alvorens verdere politieke stappen te doen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de Amerikaanse Kamer van Koop handel gezegd, dat het de bedoeling van de Sovjet Unie is „zowel Europa als Azië te veroveren in de verwachting dan de wereld te kunnen beheersen". De Russen gebrui ken volgens Acheson „satelliettroepen voor de aggressie in Korea" en houden hun eigen strijdkrachten in reserve. „Het zou de strategie der Russen ten goede komen, wanneer wij onze kracht op grote schaal zouden verbruiken tegen de troepen en het grondgebied van hun satelliet, of wanneer wij, bij het verzet tegen deze aanval, andere vitale belangen zouden verwaarlozen", al dus Acheson. De beste manier om een eind te maken aan de strijd is volgens Acheson: Vastbe sloten blijven om de vijand tegemoet te treden en terug te slaan totdat het hem duidelijk zou zijn, dat aggressie niet loont; concrete maatregelen tegen hervatting van aggressie; de vijand moest zijn poging op geven om Korea te veroveren. „Het Westen dient voorbereid te zijn op een zenuwenoorlog en op zijn hoede te zijn voor vredesoffensieven", aldus de Ameri kaanse minister. Slag om de Han De verbonden troepen hebben Maandag avond een poging van de Chinezen om de Han over te steken, verijdeld. De Chinezen leden zware verliezen. Voor het overige was het Maandag rustig aan de fronten. De divisies van de Noordelijken bij Seoel zijn Maandag teruggeweken buiten het be reik van de artillerie van de verbondenen, die hen de afgelopen vier dagen hevig heeft bestookt. Er waren geen tekenen, dat zij hun aanval op Seoel hebben opgegeven. Maandagavond drong een vijandelijke tank- kolonne langs de weg van Oeijongboe naar Seoel op. Geallieerde kanonniers bescha digden drie van de vijf tanks, die in zicht kwamen, de anderen trokken daarop terug. Luchtslag (Reuter) In een grote luchtslag, die twintig minuten duurde hebben Ameri kaanse straalvliegtuigen ten Zuiden van de Jaloe tegen minstens een gelijk aantal vij andelijke straalvliegtuigen gestreden. Vier toestellen van de tegenstander werden be schadigd. Alle Amerikaanse vliegtuigen keerden ongedeerd op hun basis terug. De vijandelijke vliegtuigen werden over de Jaloe teruggedreven. Minister-president dr. W. Drees heeft in het nationale radio-programma ter gele genheid van de verjaardag van Koningin Juliana een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei dat de spanningen in de wereld de moeilijkheden ook van ons land buitenmate hebben vergroot, en bij velen het vertrouwen in de toekomst der mens heid hebben geschokt. Koningin Juliana, al dus dr. Drees, heeft daarover in de loop van dit jaar bij herhaling woorden gesproken die opwekten tot aanvaarding der werke lijkheid temidden waarvan wij staan, maar tot een aanvaarding, die niet betekent een zich neerleggen bij wat er in de verhouding tussen mensen en volken gebroken is. Haar woorden hadden de klank van vertrouwen en bemoediging, stelden het zelfs als een voorrecht in het bijzonder voor de jonge ren, dat wij thans leven in een tijdperk van ongehoorde mogelijkheden, waarin ieder veel zal kunnen doen naar de mate van zijn krachten. „Wij hebben in eigen land in het afge lopen jaar de economische en sociale moei lijkheden zien groeien. Wij hebben een po litieke crisis doorleefd en bij voortduring tekenen zich scherpe meningsverschillen af. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel en als het er op aankomt een eenheid, die haar samenvatting en bekroning vindt in het Koninklijk Huis". Dr. Drees wenste tenslotte Koningin Juliana, Prins Bernhard en hun kinderen namens het Nederlandse volk geluk en gaf uiting aan de grote erkentelijkheid, die in ons volk leeft voor de wijze waarop de Koningin haar hoge taak opvat en vervult. Hij sprak de hoop uit dat het koninkrijk met de rijksdelen overzee nieuwe bloei moge tegemoetgaan. La Rochefoucauld: Er zijn mooie dingen, die meer luister bezitten wanneer zij on volkomen blijven dan wanneer zij zijn afgewerkt. Bondsminister Lehr De regering van Neder-Saksen heeft het voorstel van de West-Duitse bondsregering om de neo-nazibeweging „Socialistische Reiehspartei" onwettig te verklaren, afge wezen. Het kabinet van Neder-Saksen acht de openbare orde en veiligheid nog niet door de werkzaamheid van de S.R.P. in gevaar gebracht. Minister Lehr heeft verklaard de S.R.P. te zullen verbieden als de regering van Neder-Saksen geen maatregelen tegen de partij wil nemen. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Robert Lehr, heeft ge durende het weekeinde een bezoek ge bracht aan de staat Neder-Saksen. Bij zijn terugkeer verklaarde hij te Bonn, dat Neder-Saksen volkomen ondermijnd was door de acties van de socialistische rijks partij. Vooral in het Noorden is de partij sterk, aldus Lehr. Zondag a.s. worden in Neder-Saksen parlementsverkiezingen gehouden. V erkiezingsstrijd De eerste ronde van W'est-Duitslands verkiezingsstrijd heeft de politieke ont wikkeling bevestigd, die ook uit de ver kiezingen van vorig jaar viel af te leiden. Bij cje Landdagstemming in Rijnland- Palts en bij de gemeenteraadsverkiezingen in Sleeswijk-Holstein wonnen de sociaal democraten opnieuw terrein ten koste van de christelijken. Voor wat Rijnland-Palts betreft lijkt dit voor de socialisten echter een pyrrhus-overwinning te zullen wor den, daar de liberale partij daar de groot ste winst behaalde en zich daardoor de vorming van een landelijke regering naar het voorbeeld van de coalitie van Bonn aftekent. Tot dusverre vormden christe lijken en socialisten in dit land samen de regering. De partij van dr. Adenauer heeft hier niet minder dan tien procent van haar stemmen verloren doch zij is nog de sterkste partij gebleven. De uitslag heeft ook de tendens van de versterking van de liberale vleugel van de Bonnse regeringscoalitie bevestigd. Geheel zoals bij de vorige verkiezingen zijn de com munisten sterk teruggegaan, zodat zij niet meer het minimum van vijf procent heb ben behaald, dat voor het verkrijgen van een zetel nodig was. Ook de neo-nationaal-socialistische par tijen zijn in Rijnland niet aan bod geko men, hetgeen in dit onder weinig poli tieke spanning levende land ook niet ver wacht werd. De belangstelling voor de stemmingen van Zondag verbleekt dan ook tegenover de gespannen interesse, waarmee in Bonn het resultaat van de Zondag aanstaande in Neder-Saksen te houden stemming wordt afgewacht. De belangrijkste vraag, die daar in het geding is, is in hoeverre de nationaal-socialisten weer een machtspositie hebben kunnen opbouwen. Volgens een bericht van radio-Goteborg is het Zweedse schip Penny tussen de Zweedse Zuidkust en het eiland Bornholm in aanvaring gekomen met het Finse schip Virgo. Er hing een dichte mis. De Virgo heeft drie van de acht opvarenden van de Penny opgepikt. De overigen zijn over boord gesprongen. De Virgo heeft de Penny op sleepbtouw genomen naar IJstad. De lijken van vier schepelingen zijn ge vonden. Het achtste lid van de beman ning wordt vermist. Een niet alledaags ongeluk heeft zich Maandag in Amerika voorgedaan. Een Sherman-tank van 33 ton reed op een overweg te Barberton (Ohio) tegen een uit Chicago komende D-trein op. Drie in zittenden van de tank vonden de dood. Zes passagiers van de trein liepen lichte kwetsuren op. DJAKARTA. (Aneta). De rubberfabriek te Tjikaso, ten Zuiden van Soekaboemi op Midden-Java is, naar thans bekend is ge worden, in de nacht van 25 op 26 April door een bende in brand gestoken en ge heel in vlammen opgegaan; voorts werden enige leden van het personeel der onder neming vermoord. De bende, die uit zestig zwaar bewapen de leden bestond, beroofde eerst alle (in totaal meer dan zeventig) woningen van het Europees en Indonesisch personeel en stak deze vervolgens in brand. Behalve de fabriek gingen ook alle rookhuizen in vlammen op. Een storing die in Denemarken overvloedig regen bracht, trok vannacht juist ten Noorden van ons land naar het Westen. Tussen deze storing en een lage drukge- bied bij de Zuidwestpunt van Engeland bevindt zich een zwakke rug van hogere luchtdruk die het weer vandaag in ons land beheerst. Boven geheel West Europa is de atmos feer nog tamelijk onstabiel van opbouw, zodat zich vooral in de middag plaatse lijk buien kunnen ontwikkelen. Een storing boven Spanje beweegt naar het Noord-Oosten. De ivind gaat door deze ontwikkeling uit Oostelijke richtingen waaien waardoor de temperaturen ge leidelijk verder zullen oplopen. O0NBEW0LKT «LICHT BEW O HALF SEW ZWAAR 3EW. GEHEEL 8EW MIST SNEEUW REGEN V MQTREGEN A HAGEL V BUIEN Tt ONWEER ..saai /^temperatuur I005>IS0BAAR BELANG KIJK 'ff// NEERSLAC- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCKEtDlNGSUJN-FBONT-TUSSEN LUCHT VAN K\\ VERSCHILLENDE HERKOMST VTANO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING c^£J,\l|RPE *ELE dWARSSTREEP IS EEN WIND- _SN£j->j£iD VAN VIJF MET£R:PE8 SfCONnc OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, jj opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele jj plaatselijke buien, maar morgen r overdag ook perioden van zonne- schijn. Vannacht slechts hier en jj daar lichte nachtvorst. Morgen overdag weer iets hogere tempera- turen dan vandaag. Zwakke tot jj matige Oostelijke wind. 2 Mei Zon op 5.10 uur, onder 20.04 uur, Maan op 3.52 uur, onder 16 17 uur. jj Hoog en laag water te ÏJmuiden: Dinsdag 1 Mei Hoog water: 0.09 en 12.41 uur. Laag water: 7.55 en 20.47 uur. Woensdag 2 Mei Hoog water: 1.15 en 13.41 uur. Laag water: 9.01 en 21.41 uur. laaaaataaaaaaaaaiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai.*

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1