Geheime opdracht -Clowntje Riek Haarlemse socialisten vierden het 1 Mei-feest GELD WAARD Franken's Allinsonbrood SLEUTEL WEG! goed schilderwerk? F. Damiaans Zn WOENSDAG 2 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Zilveren jubileum in het Diaconessenhuis Padvinders hielden zwemwedstrijden Nederlands Klassiek Verbond Voor een gaaf gebit. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman over: Wat nu geboden is Na school Voor de kinderen DE „SLIUTELSPECIAUST" Stelt U prijs op Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA Predikbeurten Gaat U overzee of gaat U verhuizen Ernst en luim in het Concertgebouw De Haarlemse leden van het N.V.V. en de Partij van de Arbeid hebben het tradi tionele socialistische 1 Mei-feest gisteren op grootse wijze gevierd. De gezamenlijke vrouwenbonden hebben er zorg voor ge dragen dat ook de jongeren en de ouden van dagen dit jaar aan de dag van de ar beid weer een prettige herinnex-ing zullen bewaren. In het Concertgebouw werden om te beginnen 's morgens twaalfhonderd kin deren onthaald op een filmvoorstelling, een Mei-spel en de nodige tractaties. De ouden van dagen deelden in gebouw Cultura aan de Jansstraat in de 1 Mei-vreugde. Daar bracht het zangkoor van de Vrouwengroep N.V.V. een aantal oud-Hollandse liederen ten gehore, die zoveel aftrek vonden, dat de oudjes in een ommezien het répertoire van het verdienstelijke koortje meezongen. Dat het zover kwam was vooral te danken aan de bezielende leiding van de heer A. van der Korff, die bewees het hanteren van het dirigeerstokje volkomen meester te zijn. Bep de Vries declameerde „Hevig avontuur van tante Mijntje", door Herman Heyermans, waarvoor zij een dankbaar applaus in ontvangst moest nemen. De ouden van dagen werden toegespro ken door ir. C. G. Cramer, oud-lid van de Eerste Kamer. Ir. Cramer betoogde dat de socialistische geest moet blijven bestaan en dat de jonge generatie uit brochures van vroeger jaren nog heel wat kan leren. Im perialisme en kapitalisme hebben nog niet afgedaan, aldus de spreker, en ook het ko lonialisme en het militairisme zijn nog niet uit ae samenleving gebannen. Naar aanleiding van de Mei-leuze „Door pal te staan voor de vrijheid en de lasten gelijk te dragen, bouwen wij aan de vrede", merkte ir. Cramer op dat de offers die voor de vrijheid zullen worden gevraagd niet gering zijn. Hij noemde onder meer de aan zienlijke verhoging van de militaire uit gaven die iedere socialist als geboren anti- militairist aan het hart gaan. „Er zal een stuk klassestrijd gevoerd moeten worden om de zwaarste lasten op de sterkste schouders te leggen". Spreker merkte voorts op dat de ouderen door trouw voor hun beginselen op te komen een voorbeeld voor de jongeren kunnen zijn. Grootse bijeenkomst in het Concertgebouw- De 1 Mei-viering vond in Haarlem haar hoogtepunt in een massale bijeen komst in het Concertgebouw, waar een stampvolle zaal in vervoering werd ge bracht door een gloedvolle rede van prof. dr W. Banning. De arbeidersmuziekvereni ging „Excelsior", onder leiding van de heer J. M. Peeters, zette het programma in met de ouverture Peter Schmall van C. M. von Weber, waarna de „Stem des Volks" met Hans Lichtenstein als dirigent een socia listisch strijdlied ten gehore bracht. Namens het Mei-comité van de Partij van de Arbeid en het N.V.V. voerde hierna de voorzitter van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, de heer W. F. Happé, het woord. De voorzitter zei onder meer dat 1 Mei een dag van demonstraties en een feestdag was. „Wij weten ons verbonden met alle werkers die strijden voor een vrije, recht vaardige wereld. Voor die vrijheid zullen offers gebracht moeten worden, die recht vaardig verdeeld dienen te worden. Wij blijven strijden onder een rode vaan, over tuigd van onze kracht en de uiteindelijke overwinning". Vervolgens betrad prof. Banning het kwistig met bloemen en groen getooide po dium voor het uitspreken van de Mei-rede. Prof. Banning haalde vooral de ernstige wereldtoestand, de toenemende bewapening ADVERTENTIE Zuster Cor Schaap, die Dinsdag in het Diaconessenhuis haar zilveren jubileum als diacones vierde, is in de middag op een zaal van dit ziekenhuis temidden van talrijke bloemstukken en in gezelschap van haar familieleden door velen geluk gewenst. Onder de schare van zusters, oud patiënten en artsen, die haar de hand kwamen drukken, was ook de waarne mend voorzitter van het bestuur, de heer A. W. Voors, die zich in een hartelijke toespraak tot haar richtte, waarin hij op merkte, dat jubilea als dat van zuster Schaap zeer belangrijk zijn, omdat er in uitgedrukt wordt, „hoeveel ons huis te danken heeft aan de trouwe, vaste wer kers, die komen en die blijven". Hij zeide de dank van vele oud-patiënten te vertol ken voor hetgeen zuster Schaap voor hen heeft betekend en ovei'handigde de jubi- laresse tenslotte een geschenk onder cou vert. Door het gezamenlijk personeel in het Diaconessenhuis was haar reeds een smeedijzeren lamp geschonken. en de verarming van het Nederlandse volk naar voren. In een hartstochtelijke woor denvloed die de aanwezigen met een storm achtige ovatie onderstreepten zette de spreker de betekenis van het socialist zijn uiteen. Wij zijn socialist geworden, aldus prof. Banning, omdat we wilden opkomen voor de arbeidersklasse, voor meer rechten, beter onderwijs, hoger loon en kortere ar beidstijd, maar achter dit materiële motief schuilt het zedelijke motief van de gerech tigheid. Spreker constateerde dat de arbei ders het onderling oneens waren en vroeg zich af of het oude strijdvuur van de socia listen gedoofd was. „De drang tot gerech tigheid en vrede is een drang die door God in het mensengeslacht is gelegd en daarom kunnen wij in moeilijke omstandigheden een dapper hart hebben". Prof. Banning zei er dankbaar voor te zijn dat in de Partij van de Arbeid een orgaan was geschapen waarin mensen van verschillende geeste lijke structuur kunnen samenkomen. Leden van de jeugdorganisaties voerden hierna een Meispel op, waarin vriendschap en eendracht op eenvoudige en sprekende wijze werden gesymboliseerd. Na de pauze kreeg de bijeenkomst een feestelijk karakter door het optreden van het ensemble „Zeven mannen en een meis je" van Cor Steyn. Het meisje, de bekende vocaliste Sonja Oosterman, zong enige po pulaire liedjes van het lichtere genre en Cor Steyn en de zijnen bewezen dat amu sementsmuziek zéér beschaafd kan klinken. Het gulle applaus was dubbel en dwars ver diend. De jaarlijkse zwemwedstrijden van de padvinders in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" werden Dinsdagavond onder veel belang stelling gehouden in Stoop's bad te Over- veen. De padvinders, van jongste welp tot oudere leider, deden him uiterste best de afstand zo snel mogelijk af te leggen, daar bij luide aangemoedigd door hun mede padvinders langs de kant van het bassin en de belangstellenden op de balcons. De hin dernisrace was een aar-dige vondst, maar kwam door een minder goede organisatie niet geheel tot haar recht. Op de 4 x 25 m. schoolslag-estafette voor verkennerstroe pen tikten de padvinders van de Rode Pijl in 1.22 als eerste aan en kwamen daarmede voor de tweede achtereenvolgende maal in het bezit van de wisselbeker. De Vlie gende Pijl eindigde in 1.24 als tweede en de zeeverkenners van de Heemsteedse Spaarnegeuzen als derde. Al deze groepen kregen een medaille als groepsprijs. De districtscommissaris van het district Haarlem van de N.P.V., oubaas M. C. de Jong, reikte na afloop van de wedstrijden in de turnzaal de prijzen uit. Hij sprak een woord van dank aan de leden van de zwemclub „Haarlem", die als jury en tijd opnemers fungeerden en daarenboven nog een demonstratie verzorgden. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) 20) Langzaam las Sir William de getypte inhoud van het stuk, dat hem overhandigd was en zonder een spier te vertrekken gaf hij het de bezoeker terug. Ik moet toegeven, dat het een en an der zeer veel te denken geeft. Hij hield op en streek langs zijn kin. Deze zaak was mij nog niet bekend, maar misschien is mijn secretaris hieromtrent al beter inge licht. Ik heb alleen nog maar het verslag gelezen, dat in de morgenbladen stond, zei Fairfax. Het was een vrij uitgebreid ver haal en het bevestigt alles wat monsieur Leselle ons hier verteld heeft. De jury liet de omstandigheden, waaronder de man de dood vond, in het midden bij de uitspraak. Hetgeen betekent, dat de nasporingen nog aan de gang zijn. Sir William nam zijn bril van zijn neus en na de glazen zorg vuldig schoongewreven te hebben, zette hij deze weer op. Mag ik vragen, vervolgde hij, of u thans een voorstel heist te doen? Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat onze De geneesheer-directeur van het Diacones senhuis, dr. P. van Paassen, reikt zuster C. Schaap de hand. Links: de directrice, zuster J. C. Henzei en de predikant-directeur, ds. J. Voors. ADVERTENTIE IS UW LEDIGE LINCOL WASDOOS 5 centen plus de kans op een verrassing. VRAAG EEN INLEVER-BILJET De tweede verrassing, uitgereikt door: „De Rijdende Klompenwinkel", N. WEMPE, Anthoniestraat 61, Haarlem. HOLLANDSE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN. In het 143ste boekjaar van de Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen bedroeg de toevloed van nieuwe verzekeringen 122.756.247,Na aftrek van het verval bedraagt de vooruitgang 87.752,243, waar door het totale verzekerde bedrag tot 739.156,847,- geklommen is. De uitkeringen vermeerderden tot 8.306.262,20. Het premie-inkomen steeg in 1950 tot 25.798.766,03. Tegenover een la gere ontvangst aan premiën-ineens stond een stijging der periodieke premiën met 1.297.728,08. Het totaal der beleggingen bedraagt 223.396.447.50; de gemiddelde rente beliep 3,34 De premie-reserve is thans berekend op de rentevoet van 2,90 De rentemarge kwam aldus op 0,44 De verlies- en winstrekening wijst een totale winst aan van 1.593.284,11. Hiervan werd 1.215.000,- aan extra reserves toe gevoegd. In de aandeelhoudersvergadering van 1 Mei 1951 werd na goedkeuring van de ba lans en verlies- en winstrekening het divi dend vastgesteld op 9 (onveranderd). C. J. baron Collot d'Escury werd als commis saris herkozen. De burgemeester van Haarlem ver zoekt de ingezetenen op 4 Mei des avonds om 8 uur twee minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van de in de oorlog .gevallenen. Te Haarlem wordt het sein voor de twee minuten stilte gegeven door het ontsteken van de straatverlichting. In vorige jaren is dit uitstekend gegaan. Een welgeslaagde bondsdag te Haarlem J.l. Zaterdag was de afdeling Haarlem van het Ned. Klassiek Verbond gastvrou- we voor de andere afdelingen van het Verbond ter gelegenheid van de jaarlijks weerkerende Verbondsdag. Een kleine honderd deelnemers werden door de voor zitter van de 'afdeling en tegelijkertijd van het Verbond zelf, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, welkom geheten in de stemmige en stijlvolle Renaissancezaal van het Frans Hals-museum. Na de lunch gaf de directeur van het Frans Hals-museum, de heer H. P. Baard, een kort overzicht van de geschiedenis van het gebouw en vertelde iets over de aanwezige kunstschatten. Hierna leidde de heer Baard de gasten langs de voor naamste groepenportretten en vergastte zijn toehoorders op een zeer grondige en treffende analyse van deze kunstwerken. Des middags sprak prof. dr. R. Garric een brillante rede uit over „Jean Anouilh et l'Antiquité Classique". Hij liet zien hoe de moderne toneelschrijver in zijn drama's Antigone en Médée zich in de uiterlijke opbouw van zijn stukken slechts zeer wei nig heeft verwijderd van de klassieke voorbeelden. De geestelijke inhoud echter is een geheel andere dan die in de klas sieke stukken en in overeenstemming met de geestelijke onrust van deze tijd. Men zou het werk van Anouilh in dezen kun nen terugbrengen op één grondstelling: Er zijn mensen, die het leven in zijn gebro kenheid en betrekkelijkheid aanvaarden en geneigd zijn tot het dagelijks weerke rend compromis; daartegenover staan zij, die zich met afschuw daarvan afwenden en ter wille van een absoluut ideaal of een niets ontziende hartstocht, tot zelfs de dood boven het leven verkiezen. Deze laatsten zijn de waarlijk tragische helden. Een zeer fraaie adstructie voor deze met grote aandacht aangehoorde lezing vonden de deelnemers, toen na het diner in Brinkmann leerlingen van het Stede lijk Gymnasium enkele fragmenten uit Euripides' Medea opvoerden, begeleid door het Gymnasium-orkest onder leiding van de heer E. Biele. De regisseur, de heer F. Hesmerg, kan met zijn jeugdige spelers terugzien op een zeer geslaagde uitvoe ring, die werkelijk even iets van het klas sieke drama deed herleven. In het bijzon der was het Medea zelf, die bij tij dén deed vergeten, dat hier dilettanten aan het spelen waren. De afdeling Haarlem van het Ned. Klas siek Verbond kan met tevredenheid terug zien op een rijke en leerzame dag. ADVERTENTIE Onder voorzitterschap van mr. A. Bruch hield Dinsdagavond de Centrale A. R. Kiesvereniging te Haarlem een jaarverga dering. Een motie werd aangenomen, waarin werd aangedrongen om tot samenwerking te komen met de Staatkundig Gereformeer de Partij voor de Tweede-Kamerverkie zingen in 1952. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman be handelde de vraag: „Wat nu is geboden". Hij schetste de sociale-economische ont wikkeling van ons land sinds 1945. Wij wa ren berooid en uitgeschud, maar niet ge broken. Tot aan Juni 1950 ontwikkelde zich de situatie niet ongunstie. De arbeids productiviteit steeg in vergelijking met 1938 tot 99. De betalingsbalans liep naar het evenwicht. De Marshallhulp bevorder de dit. De oorlog in Korea bracht echter een keerpunt. Daardoor is het onder meer nodig dat wij in vier jaar 6 milliard extra voor defensie opbrengen. Door de inter nationale prijsstijging moeten we voor de invoer 15 procent meer betalen dan we voor de uitvoer ontvangen. De regerings staat voor ontzaglijke moei lijkheden. Ze heeft echter te laat de ernst van de toestand naar voren gebracht. Te weinig is er met ernst naar zuinigheid in het staatsapparaat gestreefd. Wat is thans geboden om de grote moei lijkheden te bestrijden? Vergroting der ar beidsproductiviteit is noodzakelijk. Een in vesteringsbeperking met 25 procent is eveneens geboden. Waakzaamheid tegen prijsstijging moet er zijn. De regeringssubsidies op levensmiddelen, die van 175 millioen waren gestegen tot 400 millioen, waren niet te handhaven. De A. R. partij heeft tot taak mede te werken om ons land uit de grote moeilijk heden te helpen. Er moet zijn een recht vaardige verdeling der lasten. De zwaarste lasten moeten ook komen op de schouders die deze het beste dragen kunnen. Een betere ouderdomsvoorziening is noodzakelijk. In 1947 was de noodwet- Drees de toen best mogelijke oplossing. Nu moet er komen een goede definitieve rege ling, die de particuliere pensioenfondsen piet remt in het doen van uitkeringen. De kapitaalsdekking voor pensioenen en uitkeringen moet worden gewijzigd in een omslagstelsel. Tegenover de op te voeren arbeidsproductiviteit en de mogelijkheid van investeringen moet er een weg gevon- om 4 uur, als de kinderen hongerig thuis komen 'n heerlijk glas Chocomel. Fijn en gezond! Maar let er op: maakt n Nutricia! c Ook van slapen kwam die nacht niet veel.Telkens werden ze wakker en als ze sliepen, droomden ze van Krulletje. Het was ook wel akelig, er steeds maar aan te moeten denken, waar de arme kleine hond nu wel zou zijn, zo in de nacht en het donker. Rick voelde zich van allen 't vervelendst. Hij kon maar niet van zich afzetten, dat hij eigenlijk de schuld was van het hele geval, al zeiden ze ook allemaal, dat hij er niets aan kon doen! „Had ik de riem maar steviger vastgehouden, dan was het niet gebeurd", zuchtte hij telkens. En toen het ochtend was, kwamen ze verdrietig uit hun bedden. Ze moesten natuurlijk weer ineens aan Krulletje denken. Vreemd, zo stil als het huis op eenmaal leek, nu Krulletje's geblaf er niet klonk En toen.toen klonk op de stoep een luid gekef! „Dat is Krulletje.'", riep Bunkie opgewonden. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Mei 1951 GEHUWD: 1 Mei: B. M. van Kampen en M. J. Broekhof; K. Baarsen en W. M. T. Mul ler Massis; J. C. Antonisse en M. van de Water. BEVALLEN van een zoon: 28 April, G. E. NieuwpoortDoelen; G. BoerrigterTroost; J. M. KrugSteussij; 29 April, M. de Groot— Driessen; N. Toeset—van Deutekom; S. A. M. RaadscheldersBuskermolen; 30 April, W, van der MeijLatuhamalloM. C. Vos- kuylDolieslager; M. Kuijpers—Wennips. ÉEVALLEN van een dochter: 28 April, A. B. Blokker—Witte; R. CorneliseStaub; M. H. van BreukelenProost; 29 April, P. Re- dekerKorf; M. J. HeerensHouweling; M. J. KlaassenHouthuijzen; J. A. de Groot Jansen; 30 April, M. MeulenbroekEgberts; M. M. Wartenavan Dam; G. Bakker Starink. OVERLEDEN: 26 April, J. T. Koelemeijer Beukema, 83 j., Hagestraat; 28 April, H. Hulst 81 j., Dintelstraat; M. Carpentier, 65 j., Westerhoutpark; 29 April, I. van den Berg —Griffioen, 82 j„ Ruijsdaelstraat; E. H. D. van Gaaien, 84 j., Marnixstraat; B. Capel, 23 j., Rustenburgerlaan; G. Veerman, 76 j., Crayenesterlaan; O. H. van Maanen, 58 j., Raamvest; D. Groot, 33 j., Kamperlaan; 30 April, A. M. A. Oosting—Trentels, 70 j., Gast- huisvest. den worden om de arbeiders te doen delen in de eigendom van de investeringen. Aan al deze belangrijke dingen is echter ook een grote geestelijke kant. Toenemen de industrialisatie brengt ook geestelijke gevaren mee. Hier is in de eerste plaats een taak voor de kerken en de maatschap, pelijke organisaties. Deze kunnen die taak echter niet alleen vervullen. De overheid moet hier mogelijkheden scheppen om dit werk te kunnen doen. De verdediging van de West-Europese cultuur kan niet alleen met een leger ge schieden. Tegenover de religie van het communisme moet de christelijke religie gemobiliseerd worden. Europa sterft omdat het God niet meer heeft. Ieder van ons heeft daadwerkelijk verantwoordelijkheid te dragen. Positieve A.R. politiek, die moet omvatten: rechtvaardige verdeling der lasten; ingespannen arbeid; tegengaan van onverantwoordelijke uitgaven en de gees telijke taak bij de toenemende industriali satie eq het omvangrijke leger is geboden. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 DONDERDAG 3 MEI 1951 (Hemelvaartsdag.) HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10: Ds. B. van Gelder. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.45: Ds. Schutz. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Gercf. Kerk. Wilhelminakerk. 9: Ds. P. J. Richel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9: Ds. Bos, Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 5.39: Ds, K. de Gier, van Lisse. Oud-Geref. Gemeente Ged. Oudé Gracht 47. 3.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10.30: Ds. M. Holtrop. Baptistegemeente, Be gijnhofkapel. 10.30 en 2: Gewestelijke Jeugd Conferentie der N. B. I. B. Pinkstergemeente geb. Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dienst. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Immanuëlkerk. 10: Ds. A. K. de Groot. Af- scheidspredikatie bij vertrek naar Indonesië Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9: Ds. A. Dondorp. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat, 10: Ds. P. de Smit, van Zeist. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwen- huijzen. Vrijdag (Nationale Herdenking) Kerk Wilhelminaplein. 19.45: Ds. Bartlema. Geref. Kerk. Koediefslaan 9: Ds. L. Hoorweg AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10: Ds. T. Spilker BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stclma. Geref. Kerk. 9: Ds. W. Fijn van Draat. Vrije Katholieke Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Fijn van Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds..P. Kromhout Geref. Kerk. 10: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Dr. A. J. Ras- ker, van Haarlem. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. van der Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10: Ds. J. C. Meilink, Geloof- en Liefdekerk. 10: Ds. H. H. Tulp. Geref. Kerk 10: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk Cand. Zijlstra, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. „De Toorts". 10: geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Vrij dag 4 Mei. 8: Ds. J. Kroon, Bevrijdingsdienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10.30: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. Vrijdag (Na tionale herdenkingsdag). 6.45: Wijdingssa menkomst, uitgaande van de Gereformeerde Kerk, de Ned. Protestantenbond en de Ned. Herv. Kerk te Zandvoort, Parochie H. Aga tha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. Vrijdag 7 n .m. Lof. ADVERTENTIE ~WU GAAN MEE ItAET D AMI AAN 5 VEILIG OVERZEE U kunt Uw verhuizing rustig tegemoet zien, wanneer wij deze uitvoeren Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 mensen, desgewenst natuurlijk, gaarne met de uwen zullen samenwerken en hun alle mogelijke faciliteiten zullen verschaffen. Ik kan u verzekeren, dat mijn rege ring uw aanbod bijzonder op prijs zal stel len. De bezoeker aarzelde even en ging dan door: Zoals ik u al heb uitgelegd, moet de strikste geheimhouding betracht worden en om redenen van binnenlandse aard menen wij dat de inlichtingen, die ik u hier heb gegeven, aan zo min mogelijk mensen doorgegeven moeten worden. Dat was de reden, waarom wij overleg met u wensten, voordat wij een antwoord aan de politie-commissaris zonden. Ik begrijp uw moeilijkheden, ant woordde Sir William, maar we verkeren in een niet eenvoudige situatie. Wanneer er een vermoeden van moord aanwezig is, komt de leiding van zaken uiteraard geheel in handen van de politie. Wanneer zij hun plicht doen, ligt het niet in mijn vermogen me met hun optreden te bemoeien. Dat spreekt. Ik zou natuurlijk niet de vrijheid nemen iets dergelijks voor te stellen. In hoeverre zou ik u dan van dienst kunnen zijn? Ik krijg de indruk dat uw regering zich hieromtrent een mening ge vormd heeft. Mijn instructie is, u op de hoogte van de feiten te stellen en u te vragen of het mogelijk is, dat deze feiten in strikt ver trouwen aan een uiterst betx'ouwbare po litieman worden medegedeeld, die dan in staat gesteld zou worden om zelfstandig, onafhankelijk van zijn collega's, aan het werk te gaan. Dus dezelfde weg als bewandeld werd door inspecteur Marc! Sir Willam trok zijn wenkbrauwen op. Het resultaat van zijn optreden is niet erg bemoedigend. De bezoeker haalde even zijn schouders op. Als de vermoedens van Mare juist waren, dan zou het zeker wel eens een gevaarlijke opdracht kunnen blijken te zijn, dat geef ik toe. Mijn regering erkent dit volkomen. Ik ben gemachtigd u mede te delen, dat zij bereid is, als beloning voor inlichtingen, die een eind maken aan ge noemde vei'valsingen, een bedrag van 15.000 pond uit te betalen. Gezien de grote risico's, die men zou lopen, en de grote dienst, welke men Frankrijk zou bewijzen, acht mijn regering een dergelijke beloning zowel rechtvaardig als eervol. Het is inderdaad een zeer royaal en bijzonder gebaar, zei Sir William. Als minister kan ik hiervoor natuurlijk offi cieel geen erkentelijkheid uitspreken. Maar wanneer het als een particuliere transactie behandeld wordtHij glimlachte en maakte zijn zin niet af. Gaat u er dus mee accoord? Mag ik meneer Dubois zeggen U kunt hem vertellen, dat ik deze zaak ernstig zal overwegen, en dat, wan neer ik meen op zijn verzoek in te moeter. gaan, ik hem dit zo spoedig mogelijk zal laten weten. Intussen kan hij er op aan, dat het vertrouwen, dat hij in onze dis cretie heeft gesteld, niet misbruikt zal worden. Met een opgeluchte uitdrukking op zijn gezicht verzamelde de Fransman zijn pa pieren, welke hij weer in het koffertje op borg. Méér zou ik redelijkerwijs niet van u mogen vragen merkte hij op. Hij sloot het koffertje af en uit zijn stoel opstaande maakte hij een diepe buiging. Ik wil u niet langer ophouden, ik weet, dat de tijd van een minister kostbaar is. Zowel uit naam van mijn regering als persoonlijk bedank ik u hartelijk voor uw welwillende houding. Ik vertrouw, dat we binnen af zienbare tijd in de gelegenheid zullen zijn u te tonen, dat wij hiervoor zeer erkente lijk zijn. Sir William was ook opgestaar Misschien wilt u monsieur Leselle even naar de lift brengen, zei hij. Het zou een onaangenaam einde van zijn on derhoud zijn, wanneer hij de weg kwijt raakte in de doolhof van dit gebouw. Na een sigaret opgestoken te hebben, verlieten de beide mannen het vertrek en de minister wandelde naar het raam, van waar hij peinzend op het drukke verkeer neerkeek. Na enige tijd ging de deur van het vertrek weer open en bracht Fairfax hem tot de werkelijkheid terug. -• Onze Franse vriend beschikt tenmin- te over één van de eigenschappen, die zeer belangrijk zijn voor een diplomaat: hij weet .wannéér weg te gaan, mex-kte Sir William met een glimlach op. Fairfax keek hem met een vragende blik aan. Ga nog even zitten, vervolgde Sir William Nu je bij deze onthullingen aanwezig bent geweest, zou het me inte resseren je oordeel te vernemen. Wat vind je van het voorstel van monsieur Lesselle? Strikt formeel zou ik het natuurlijk niet anders dan hoogst uitzonderlijk kun nen noemen, antwoordde Fairfax, terwijl hij ging zitten en zorgvuldig zijn broeks pijpen optrok. Nu we op de hoogte zijn gesteld van de verschillende feiten, lijkt het voorstel om een en ander niet langs de normale weg aan de politie door te geven in strijd met alle voorschriften. Als het uit zou komen, zou ik me kunnen voorstellen, dat er in het parlement enige zeer onaan gename vragen gesteld werden. Inderdaad, gaf Sir. William toe. Aan de andere kant komt het me voor, dat de houding van de Franse rege ring in deze zeer verstandig is. Het is heel natuurlijk, dat ze de zaak zo stil mogelijk behandeld wil zien. Ten slotte kan het onderzoek best op niets uitlopen. Dat is zelfs heel waarschijnlijk, maar we mogen daar niet van uitgaan. Als deze valse bankbiljetten in Engeland vervaar digd zouden worden, dan is het onze plicht, in elk opzicht behulpzaam te zijn om hier aan een eind te maken. De moeli.jkheid is. hoe we aan dit zeer speciale verzoek kun nen voldoen, zonder in strijd met de vooi-- scliriften te handelen. Dit is inderdaad een probleem, Fair fax beet op zijn onderlip; Ik vraag me afbegon hij aarzelend. Ga door, zei Sir William aanmoedi gend. Ik vraag me af, of Nigel Graham niet de juiste man zou zijn om in deze zaak op te treden. Hij lijkt me er geknipt voor. Nigel Graham! herhaalde Sir William. Bedoel je de man, die we naar Frank rijk zonden om daar met de verzetsgroepen samen te werken? Ja, die bedoel ik. Hij is een oude schoolvx-iend van mij. Ik liep hem onlangs bij de grote cricketmatch tegen het lijf en we dineerden samen. Wat voert hij tegenwoordig uit? Hij is professor in Cambridge. HU heeft daar een best baantje, maar voor iemand van zijn makelij lijkt het me op de duur een beetje saai. Hij zou een voor stel van u om in deze zaak op te treden, waarschijnlijk met beide handen aangrij pen. Het is geen slecht idee. Sir William keek peinzend voor zich uit, terwijl hij met zijn vulpen figuurtjes op het vloeiblad tekende. - Mijn grootste bezwaar is ech ter, dat een man, hoe intelligent en handig hij ook mag zijn, altijd gehandicapt is, als hij geheel alleen zo'n zaak aanpakt. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin samenwerking met de politie ab soluut noodzakelijk is. Dat zal haast niet te vermijden zijn. (Wordt vervolgd), t

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6