DELFTSCHE SLAOLIE Regenkleding Paleis de zuinigste, de beste! PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Wereldnieuws „Contracten met Zuid-Amerikaanse landen gaan om aardige bedragen", aldus Prins Bernhard De radio geeft Zaterdag IMPORT DUBBEL EGYPTISCH LiNNEN REGENJASSEN v/a 32.50 VRIJDAG 4 MEI 19 51 Nederlanders uit Rusland Man diende zijn vrouw vergif toe Fraude van 30.000 bij Surinaamse Postspaarbank Versobering in de sigarenindustrie Emigranten voorlopig alleen per vliegtuig naar Australië Duorijdster omgekomen doordat band van motorfiets sprong Nederlandse zeeman in de haven van Oslo verongelukt Begrafenis Jules Verstraete Haarlemse dame won wisselbeker in bloemenrallye Schatkist leent ƒ48 millioen bij de Nederlandse Bank Gerepatrieerde gevangenen in Amersfoort aangekomen GENERAT. Marinepersoneel wordt opnieuw ingeënt tegen pokken Juwelier in Den Haag voor 56.000 benadeeld Kansen voor emigranten naar Argentinië, Uruguay of het Zuiden van Chili gunstig Woensdagmiddag, tien minuten nadat hij in de ministerraad verslag had uitge bracht over zijn Zuid-Amerikaanse reis, stond Prins Bernhard in het gebouw van de Regerings-Voorlichtingsdienst te 's-Gra- venhage een groot aantal buitenlandse correspondenten en vertegenwoordigers van Nederlandse dagbladen met bijzondere welwillendheid te woord. De Prins ver klaarde er zeker van te zijn de gewenste goodwill voor ons land te hebben ge kweekt. Op een vraag of de reis van ver leden jaar tastbare resultaten had opge leverd, antwoordde de Prins dat deze in dividueel zijn gebleven, doordat vele ad viezen niet werden gevolgd door voldoen de initiatief. De verwachtingen zijn nu echter veel gunstiger. De reis was trou wens beter voorbereid en tevens minder vermoeiend. Overal was de ontvangst, zo wel door volk als regeringen, heel harte lijk en vriendschappelijk „nergens een tikkeltje meer of een tikkeltje minder". Kansen voor emigranten Naar de mening van de Prins bestaan er in Argentinië, maar vooral in Uruguay uitstekende kansen voor émigranten. De president van de laatstgenoemde repu bliek had gezegd: „Stuur me maar een stuk of twintig families. Na een jaar schrijven ze zulke brieven naar huis dat uw hele land leegstroomt".. Immigranten zullen in het Zuiden van Chili rijke gron den vinden, maar hier moet de financiële kant de overbruggingsteun gedurende de eerste tijd nog geregeld worden. Als men daarin slaagt zullen zij, die daar heen gaan, binnen enkele jaren hun schulden voor het grootste deel kunnen afbetalen en een goed bestaan hebben. Geen van de drie regeringen, aldus de Prins, trekt zich iets aan van de vorm der immigratie: men treft er zowel kolonievor ming als volledige vermenging met de oor spronkelijke bevolking aan. Er heerst overal een grote mate van geestelijke vrij heid en geloofsmoeilijkheden ondervindt men nergens. In alle drie de landen wordt de industrialistie sterk bevorderd en ook op dit gebied liggen er voor de Nederlan ders mogelijkheden. Alleen moet men bij ADVERTENTIE Keuze uit 21 modellen wandelwagens in diverse kleuren. Ook tweeling kinder» en wandelwagens. Bij aankoop van een v.Delft's kinderwagen Z babyfoto's cadeau. OUDE GROENMARKT 16.14 - HAARLEM - TEL T1266 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsorkest. 13.40 Hawaiïan-muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Klas sieke en moderne muziek. 15.10 Lichte mu ziek. 15.25 Letteren en Kunsten. Nationaal programma: 16.00 Fanfare. 16.02 Opening Nationaal programma. 16.07 Amusements muziek. 16.30 „Holland ze zeggenbe vrijdingsdag-indrukken, opgetekend naar de opinie van jonge mensen. 17.15 „De laatste phase", causerie over de bevrijding van Ne derland. 17.30 Omroeporkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Marsmuziek. 18.45 „Het grote gebod", causerie naar aanleiding van het verschijnen van het gedenkboek van het verzet in LO en LKP. 19.00 Promenade-orkest. 19.30 Toe spraak door Anton van Duinkerken. 19.45 Koperkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Bijeen komst ter herdenking van de bevrijding in Middelburg. 21.05 Gramofoonmuziek. 21.15 ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje".. 22.00 „Thijl", hoorspel van het verzet. 23.00 Nieuws, 23.15 Reportages. 23.30—24,00 Metropole Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgel 8.45 Platen. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor ar beiders in continu-bedrijven. 11.40 Piano. 12.00 Accordeon 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.50 Sportpraatje. 14.05 Voor de jeugd. 14.20 „Zo werkt Nederland". 14.20 Dansmuziek. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dansorkest. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Instrumentaal kwartet. Nationaal programma: Zie Hilver sum I. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 Grieks Symphonie- orkest. 15.00 Accordeon. 15.15 Jazz. 15.45 Ac cordeon. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Bazuin en piano. 19.50 Voor- dracht. 20.00 Orkest en soliste. 21.00, Actuali teiten. 21.15 Amusementsmuziek. 21.45 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen, 'vestiging van eigen bedrijven niet ver wachten de eerste jaren de winst naar Ne derland te kunnen overbrengen, gezien de moeilijke deviezenpositie. De Prins zeide (bij wijze van sportief voorbeeld) in Ar gentinië metde uiterste voorzichtigheid golf te hebben moeten spelen, omdat men door de bovengenoemde omstandigheid geen ballen meer kon invoeren. Directe resultaten Als directe resultaten van zijn reis noemde Prins Bernhard het met Argen tinië gesloten spoomvegcontract betreffen de het leveren van treinstellen en een in voervergunning voor Philipsproducten. „Het gaat om aardige bedragen", zei de Prins, die echter geen cijfers wilde noe men. Met Chili is een overeenkomst aan gaande leveranties van koper bijna gereed eh worden besprekingen over een uitvoe riger handélsverdrag gevoerd, waarvoor men veel interesse toont. Men wenst hiel de garantie dat er geen gram koper in transito naar het Oosten doorgaat. Op een vraag van een buitenlandse journalist of de Zuid-Amerikaanse markt gemakkelijker was dan die in de Verenigde Staten, ant woordde Prins Bernhard: „Inderdaad, veel gemakkelijker, vooral omdat daar minder concurrentie heerst. De kwestie is alleen of men ook in staat zal zijn te betalen". De Prins achtte het mogelijk met Argen tinië de handelsbalans in evenwicht te brengen. Met Chili zal dat wat moeilijker gaan. „Voor definitieve uitspraken daar omtrent is het thans nog te vroeg. Laten we liever zes maanden -wachten en eens zien hoe de handel zich ontwikkelt en hoe de Nederlandse firma's reageren. Teveel factoren zijn nog onzeker, onder meer hoe de houding zal blijken van degenen, die tot dusverre nog geen zaken met Zuid- Amerika drijven en zich ten dele moeten omschakelen". De Prins antwoordde bevestigend op een vraag of het Nederlandse fokvee goede kansen in Zuid-Amerika maakt. In Chili wordt het Friese vee ook voor de slacht gebruikt en men is daarover zeer tevre den. Indruk van Argentinië Er werden uiteraard ook enkele vragen gesteld over de indrukken, die Prins Bernhard had gekregen van het totalitaire regiem in Argentinië. Het antwoord hierop luidde: „Ik geloof dat als er vrije verkie zingen werden gehouden, waarschijnlijk zeventig percent van de bevolking voor het huidige bewind zou stemmen. Ik heb veel op straat gelopen en met de mensen Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag, na rapport te hebben uitgebracht over zijn reis in de ministerraad, een persconferentie gehouden in het gebouw van de Regerings voorlichtingsdienst in Den Haag. De Prins beantwoordt hier vragen, welke hem door de journalisten werden gesteld. Links op de foto mr. J. M. Landré, directeur van de Regeringsvoorlichtingsdienst. gesproken, maar niets gemerkt van druk of angst. Wel heb ik meegemaakt, dat de heer en mevrouw Perón overal echt-har telijk wei-den toegejuicht als zij zich in het openbaar vertoonden. Een Hollandse vriend vertelde mij dat de heer Perón nooit uitgaat zonder een met tommyguns gewapende lijfwacht. Maar toen de heer Perón mij eens 's nachts om één uur naar huis bracht, in een auto die hij zelf be stuurde, zag ik nergens gewapende man nen of detectives. Ik heb zelfs door het achterruitje geloerd, doch er was beslist geen wagen die ons volgde. Ook toen de president mij naar het vliegveld bracht, heb ik nergens iets van bijzondere maat regelen kunnen bemerken". De Prins verklaarde tenslotte zijn reis buitengewoon interessant en leerrijk te hebben gevonden. De kennis van Europese vraagstukken was in Chili het geringst. Wel vroeg men met veel belangstelling naar Prinses Wilhelmina, met wie men kennelijk zeer had meegeleefd. Er heerst hier- een soort zorgeloosheid, die men zou kunnen vergelijken met de toestand in het Nederland van een jaar of vijf voor de oorlog. Argentinië zit midden in de pro blemen, maar in Uruguay profiteert men van het overvloedige „vluchtkapitaal". Over zijn plannen voor verdere reizen wenste de Prins zich liever niet uit te laten. „Het hangt helemaal van de rege ring af. Ik zou graag zoveel mogelijk lan den willen bezoeken en als het kan nog eens naar Brazilië, waar we verleden jaar maar drie dagen zijn geweest. Dat is een reusachtig land voor ons, speciaal voor emigranten". ADVERTENTIE Woensdagmiddag arriveerden 27 Neder landers die onlangs uit Russische krijgs gevangenschap zijn ontslagen, aan de grens bij Oldenzaal. Zij werden overgebracht naar Amersfoort, waar zij medisch gekeurd en op hun identiteit onderzocht zullen worden. De bijzondere rechtspleging zal met enkelen van hen nog wel een appeltje te schillen hebben, zo verneemt het A.N.P. Er zijn echter geen „zware gevallen" bij. In Amersfoort zal één familielid per gerepatrieerde worden toe gelaten. Wij laten hieronder de naam, geboorte datum en geboorteplaats volgen van de 27 Nederlanders. Herman Alberts, 14-8-1921, Workum; Frits Besteman, 11-4-1922, Amsterdam; Martin Bart Brokus, 12-3-1924, Amsterdam; Hendrik Cornells Bremer, 25-12-1917, Rotterdam; Arie Peter Burggraaf, 10-10-1920, Nieuwland; Willem Joh. W. Eeck, 16-6-1909, Schneppen- hahn; Joh. Anton van Cruysen, 20-4-1921, Arnhem; Jan Groenewoud, 3-5-1916, Zwijn- drecht; Franz Hermann Hennigfeld, 26-7- 1927, Heerlen; Michael Adriaan Herben, 11-3-1923, Amsterdam; Jacob van Horssen, 30-4-1921, Heusden; Heinz Adolf Kant, 7-7- 1922, Berlijn; Johannes G. M. v. d. Kallen, 7-2-1922, 's Hertogenbosch; Clazinus Kinne- ging, 23-2-1916, Schiedam; Marinus Koert, 16-9-1908, Stad aan het Haringvliet; Abraham Korenhof, 28-9-1911, Leiden; Jan Nicolaas Molenaar, 4-3-1923. Amsterdam; Adolf II. van Meurs, 27-6-1921, Leiden; Johannes Stepha- nus Muller, 1-12-1923, Amsterdam; Arie Huis, 6-11-1925, Ridderkerk; Johannes van Oers, 3-6-1906, Rucphen; Bernhard H. Öude- sogtoen, 16-11-1918, Lonneker; Henrieus A. Rademaekers, 14-11-1914. Maastricht; Joh. Jac Marie Sluijter, 14-8-1923, 's Hertogen bosch; Hendrikus Jac. Verhoeven, 12-6-1906, Leiden; Karl Friedrich Woschitz, 14-7-1905, Guesting (Oostenrijk)Arie Pieter van Zwie- ten, 21-10-1927, Rotterdam. De recherche te Eindhoven heeft een 29-jarige vertegenwoordiger gearresteerd wegens moord op zijn 29-jarige echtge note. Ongeveer een week vóór Pasen heeft de man vergif in een voor zijn vrouw bestemd glas melk gedaan, ten gevolge waarvan de vrouw is overleden. Zij was moeder van drie kinderen. Uit gevonden corresponden tie is gebleken, dat de dader betrekkingen had aangeknoopt met een meisje in Brussel. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Bij de Surinaamse Postspaarbank is een fraude ontdekt die ongeveer 30.000 be loopt. Een postambtenaar heeft bekend aan deze malversaties schuldig te zijn. Met het geld had hij onder meer een garage met vijf auto's ingericht. Op de garage is inmiddels beslag gelegd. Door spaarders gedeponeer de gelden hield hij achter. De gestorte be dragen schreef hij bij in de spaarbankboek jes, die de spaarders terug kregen. In de boeken en registers van de bank vulde hij echter niets in. Deze verduisteringen kwa men aan het licht toen dezer dagen een in- legster terugbetaling vroeg op een boekje waarop vierhonderd gulden was gespaard en er op haar naam bij de bank niets bleek te zijn geboekt. In een te Utrecht gehouden vergadering van een groot aantal sigarenfabrikanten zijn met grote meerderheid van stemmen voorstellen aangenomen, die zowel ten aan zien van de gewichten als van de verpak kingen van de sigaren besparing tengevol ge zullen hebben. De vergadering was be legd door het bestuur van de Vakgroep Si garenindustrie. Het bestuur van de vak groep zal van de besluiten aan de ministe ries van Economische Zaken en van Finan ciën kennis geven en met deze ministeries overleg plegen over de uitvoering van de maatregelen. Met ingang van 1 Juni worden de pas- sageprijzen voor emigranten naar Austra lië per door de overheid gecharterd vlieg tuig of schip opnieuw vastgesteld. Van die datum af komt de extra geboden gelegenheid, om de overtocht naar Austra lië per vliegtuig te maken tegen betaling van de bootprijs te vervallen wegens de zeer hoge aan het vervoer verbonden kos ten. Aangezien de tot heden voor emigratie gebezigde voormalige troepenschepen zul len worden verbouwd voor vervoer in ge zinsverband, kan tot een nader te bepalen tijdstip slechts voor vervoer per vliegtuig worden geboekt. Op de rijksweg bij IJsselmonde is Don derdag een duorijdster van een motorfiets geslingerd en gedood. De motoi'fiets werd bestuurd door de 58-jarige M. Timmerman uit Schaerbeek (België). De man en de vrouw hadden een bezoek gebracht aan de bollenvelden en wilden naar België te rugkeren. Op de rijksweg bij IJsselmonde sprong de achterband, waardoor de motor ging slingeren en de duorijdster, de 52- jarige weduwe M. Ladisan-Marin uit Uckel, tegen de straat wérd geslingerd. Zij was op slag dood. De motorrijder kreeg een lichte hersenschudding." De 28-jarige ongehuwde zeeman Lieuwe Nolle uit Groningen en een Noorse arbei der zijn tengevolge van een ongeval in de haven van Oslo om het leven gekomen. Nolle was lid van de bemanning van het 306 ton metende schip „Henrica B" van de rederij Henrica te Rotterdam. Dit schip was met een lading olie in Oslo aan gekomen. Bij het lossen viel een vat uit een hijs waardoor beide mannen getroffen werden. Zij waren op slag dood. ADVERTENTIE GROOTSTE COLLECTIE VAN NEDERLAND alle maten - alle kleuren - alle modellen TEGEN FABRIEKSPRIJZEN SCHAGCHELSTRAAT 22 - zijstraat v. d. Anegang - HAARLEM - TEL. 16062 Op de begraafplaats Zorgvlied te Amster dam is Woensdag onder zeer grote belang stelling het stoffelijk overschot van de Zondag in een radio-studio te Hilversum plotseling overleden acteur Jules Verstrae te ter aarde besteld. Nagenoeg alle Neder landse toneelgezelschappen waren verte genwoordigd en bijna alle leden van de groep Comedia, waartoe Verstraete had be hoord, brachten hun collega de laatste eer. Ook tal van directeuren van schouwburgen in ons land, leden van cabaretgezelschap pen en vele vrienden waren naar Zorg vlied gekomen. In de aula sprak als eerste Magda Jans- sens, van origine een landgenote van de overleden kunstenaar, die de Belgische na tionaliteit bleef behouden. Ze zei onder meer, dat Verstraete midden in zijn werk en in de kracht van zijn leven is heenge gaan. Hij was steeds een vader voor de jon geren. Cor Hermus, een der directeuren van Comedia, vertolkte de ontsteltenis en de droefheid van de leden van dit gezelschap. Hij schilderde 'Vei'straete als 'een man vól milde humor en van beminnelijke eenvoud. ;j Verstraete, zo zei hij, was een zeer gevoelig en wijs mens. De heer Hermus besloot zijn afscheidswoord met een aanhaling uit de Bergrede: „Zalig zijn de zachtmoedigen van harte, want zij zullen God zien". Tenslotte sprak John Gobau, een der beste vrienden van de overledene, waarna de acteur Bob Verstraete als oudste zoon dankte voor de belangstelling. Tijdens de laatste gang fungeerden enkele jonge ac teurs en vrienden als slippendragers. Zeer veel bloemstukken dekten de baar. ADVERTENTIE In Noordwijkerhout is Donderdag de tweede bloemenrallye verreden. Honderd zeven-en-zestig fietsers hebben aan deze tocht van dertig kilometer, die de deelne mers door duinen en bollenvelden voerde, deelgenomen. Acht-en-dertig deelnemers eindigden de tocht zonder strafpunten. Na loting kwam de v/isselbeker voor dames in handen van mejuffrouw Prins uit Haar lem. De heer Wessels uit Amsterdam legde beslag op de wisselbeker voor heren. In Den Haag is een woning aan de Amsterdamse Veerkade gedeeltelijk uitge brand. De brand is ontstaan doordat de be woonster van een kamer op de eerste ver dieping kledingstukken in benzine waste op twee meter afstand van een brandende kachel. ADVERTENTIE Uee rlUrxKIO Depteycu Dutj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 FALCON REGENKLEDING De jongste maandwisseling, die wegens de op 1 Mei gebruikelijke halfjaarlijkse pachtbetalingen van bijzondere betekenis was, heeft in sterke mate haar stempel ge drukt op de verkorte balans van de Ne derlandse Bank. De verwachting, dat we gens de voortgezette daling van het tegoed van 's rijks schatkist (thans tot het zeer geringe peil van 10% millioen gulden) tot een nieuwe belening van schatkistpapier moest worden overgegaan, is bewaarheid. De staat heeft ter tijdelijke voorziening in de behoeften van de schatkist een belening bij de bank gesloten van 48 millioen gul dén. Voorts heeft de bank, ter gedeeltelijke compensatie van, de vermindering van het bezit aan sfchatkistpapier bij derden een bedrag van 50 milliöen schatkistpapier aangekocht. Het ligt in het voornemen van de bank om in de portefeuille van tijd tot tijd zodanige veranderingen aan te brengen als haars inziens in overeenstemming zijn te achten met een mutatie in haar bezit aan schatkistpapier, die het monetaire even wicht niet verstoort. De weekstaat vertoont dientengevolge enige opmerkelijke veranderingen. Voor schotten in rekening courant zijn gestegen van 94 tot 172 millioen. Mede wegens de pachtbetalingen zijn zeer grote bedragen nodig geweest, waardoor ook de biljetjen- circulatie sterk is gestegen, namelijk 'met 118 millioen, waarmede de omloop weer iets boven de 2800 millioen is gekomen. De netto deviezenpositie is nu 1165 mil lioen. Onder invloed van de weinig gunsti ge deviezenpositie blijft de post saldi voort vloeiende uit betalingsaccoorden oplopen, deze keer met 28 millioen tot 381 mil lioen. Vijf en twintig Nederlanders, die uit Russische krijgsgevangenschap zijn ontsla gen, zijn in hét demobilisatiecentrum „Het Boskamp" te Amersfoort aangekomen. De familieleden die naar het kamp gekomen waren kregen geen contact met hun ver wanten. De Justitie zal acht van deze man nen niet vrij geven. Het onderzoek naar hun gedragingen zal meer tijd vergen dan van ,de overigen, die na een streng medisch en justitieel onderzoek vermoedelijk Vrij dagmiddag in vrijheid zullen worden ge steld. Oorspronkelijk zou een veel groter aantal ex-krijgsgevangenen naar Nederland komen. Velen gaven er echter de voorkeur aan in Duitsland te blijven. De Nederland se Justitie zou deze mensen niet kunnen vervolgen. 2. Het moet ons van het hart, dat Panda, hoe bekwaam en lofwaardig hij ook in vele opzichten mag zijn, als tuinman niet veel waard was. Hij wist helemaal niet, wat hij met al zijn gereedschappen moest beginnen, en daarom kwam Jolliepop hem te hulp. Weliswaar kon de ijverige bedien de niet zelf gaan spitten, want huisbedien den spitten nooit, dat hoort niet zo; dat laten zij aan de tuinlieden en aan hun meesters over. Maar daarentegen was Jol liepop wél in staat om nuttige aanwijzingen te geven. Hij was de gelukkige eigenaar van een boekwerkje, getiteld; „Tuinieren als liefhebberij wenken en aanwijzingen voor beginners, vrij naar het Groenlands bewerkt door dr. A. A. Modderbrij", en uit dit boekje begon Jolliepop Panda voor te lezen terwijl deze werkte. „Het krach tig en diep spittenbij voorkeur enige ma len te herhalen, is ene bezigheid, die de tuinbeslist nodig heeft!", zo luidde het in het boekje, en dat dééd Panda dus. „Vooral alluviale gronden hebben hier behoefte aan," las Jolliepop verder, „evenals aan een ruime bemesting.En zo las Jolliepop met veel gevoel verder, terwijl Panda maar spitte èp.'intussen probeerde om al les te onthouden. „Men zij", riep Jolliepop getrof fen uit„niet karig met water en deze deskundige waarschuwt in krasse bewoor dingen tegen het immer-woekerend on kruid! Doch zo de tuinier hier acht op slaat dan schrijft deze vakman dan zal hij stellig niet slechts het genoegen smaken ener gezonde vermoeidheid, doch ook de tuin zijner dromen aanschouwenHoe dan ook; Panda was er het bewijs van, dat dit ook nog wel op een Andere manier te bereiken wasdoor het graven en door het dreunen van Jolliepop's stem was hij héél moe geworden, en hij lag intussen heerlijk in een hoekje van -de uitgespitte kuil te slapen, waarbij hij stellig een droomtuin aanschouwde. Vlag. Donderdagmorgen wapperde boven in de 90 meter hoge, sigaarvormige ZUü van het Festival of Britain een vlag van de universiteit van Londen. Studenten hadden haar daar in de nacht aange. bracht. Zij hadden een speciale klim! uitrusting vervaardigd om de top van de zuil te kunnen bereiken. Men wilde aan, vankelijk bij de vlag een flesje whisky hangen voor de man, die haar zou moe. ten verwijderen. Dat bleek echter te ge. vaarlijk te zijn. Personeel van het Festi. val en politie troffen haastig maatrege, len om de vlag te laten verwijderen want enkele uren nadat zij was ontdekt zou het Festival door de Koning geopend worden. Vondst. Bij Narvik gevonden erts blijkt 7,4 gram goud te bevatten. Verleden jaar bleken in dezelfde streek genomen mon sters achttien gram goud te bevatten, Record. De Ierse minister van Financiën heeft een record begroting aangekon- digd van 81.782.000 pond sterling. Dank. Vandaag zal iedere Engelse mijn. werker in zijn loonzakje een persoon- lijke boodschap vinden van premier Attlee, waarin de premier zijn dank be tuigt voor de extra drie millioen ton kolen, die tussen Januar'. en April wer- den gedolven. Overeenkomst. Drie broers, Raymond, Derek en Valentine Kinne uit Leeds in Engeland hadden een verdrag gesloten, waarbij ieder vrijwillig de plaats van een andere, als hij in Korea zou sneu- velen, zou innemen. In October 'sneu- velde Raymond en dezer dagen werd bericht ontvangen dat Derek, die daarop naar Korea was gegaan, vermist wordt, De moeder heeft Valentine overgehaald, zich niet als vrijwilliger te melden. Pleiter. André Leroy de algemene secretaris van de Marokkaanse afdeling.van de onder communistische leiding staande algemene vakbond, is uit Marokko ge. vrezen, omdat hij in een redevoering op 1 Mei voor de opheffing van het Franse beheer over Marokko heeft gepleit. Geslepen. Het vorige jaar is voor een be. drag van tien millioen dollar aan ge« slepen diamant Amerika binnengesmok. keld. Voor een bedrag van 50 millioen werd legaal geïmporteerd. Vliegramp. Bij Fayid in de Suez-kanaal. zóne is op een demonstratievlucht eea transportvliegtuig van de Britse lucht, macht neergestort. Acht militairen ver loren het leven. Kattenbcker. De Italiaanse premier D$ Gasperi heeft een beker ter beschikking steld als prijs voor de mooiste kat van Europa. Katten uit een aantal Europese landen, waaronder Nederland, zullen dingen naar de Europese titels op de show, die Zaterdag en Zondag in Rome wordt gehouden. Treinbotsing. Het West-Berlijnse dagblad „Telegraf" heeft Donderdag gemeld, dat tijdens het afgelopen weekeinde bij Leipzig een personentrein en een goe- derentrein in botsing zijn gekomen. 60 reizigers werden ernstig gewond, aldus de „Telegraf". Stakingen. Meer dan tweeduizend haven» arbeiders in Manchester hebben .zich Donderdag uitgesproken voor de voort- zétting van een staking, die een week geleden bégon omdat twee mannén wa ren ontslagen. In Glasgow hebben drie- duizend havenarbeiders hun vakvereni ging gevraagd overwerk te verbieden, tot dat de werkgevers de bonden erkennen, Ongeveer tweeduizend arbeiders van het koninklijk Arsenaal te Londen zet ten hun een week geleden begonnen staking voort. Andere arbeiders zijrj zonder werk, omdat de staking de pro« ductie heeft opgehouden. In zeven an- dere wapenfabrieken weigeren de ar beiders overuren te maken. visa. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft Donderdagavond besloten te trachten alle visa af te schaf fen en de West-Europese passen te standaardiseren. De drie landen, waar heen inwoners van de West-Europese landen nog niet zonder visum kunnen reizen zijn West-Duitsland, Grieken land en Turkije. Het voorstel om een Europees paspoort in te stellen zonder onderscheid in nationaliteit verwierpen de ministers als een nog onbereikbaar ideaal. ADVERTENTIE gab rulktaaJ&Btfil MaefS^in' 40 ja diéfilet anders da, KEIPy.BRIlLEN schoot?, waarde KEIP-OPTIEK, Gr. Houtstraat naast Luxor.< Wegens de pokkenepidemie in Tilburg zullen alle militairen van de marine geré- vaccineerd worden. De principiële vaccina- tieweigeraars zullen niet met verlof gezon den worden. Het burgerpersoneel wordt aangeraden zich zo veel mogelijk te laten révaccineren. Aan het burgerpersoneel is het voorlopig verboden de stad Tilburg te bezoeken. Twee Duits sprekende mannen hebben in de winkel van een Haagse juwelier in de binnenstad zeven briljanten gestolen ter waarde van 56.000. Het tweetal kwam enkele dagen geleden de winkel binnen en vroeg briljanten, te mogen zien. Na lang heen en weer praten kozen de mannen zeven briljanten uit. Zij hadden niet voldoende geld bij zich om de kostbare stenen direct te betalen, zo zeiden zij. Zij verzochten de juwelier daarom de zeven briljanten in een verzegelde enve loppe weg te bergen. Later zouden zij dan de briljanten komen halen. Zij kwamen echter niet opdagen. De juwelier maakte daarom de enveloppe, die in bijzijn der mannen was verzegeld, open en ontdekte toen dat de zeven briljanten waren verwis seld voor zeven waardeloze imitatie-bril janten. Vermoed wordt, dat de dieven de stenen hebben verwisseld toen de juwelier een enveloppe en zegellak was gaan halen. Donderdagmorgen is de „Willem Ruys". het vlaggeschip van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, van zijn twintigste reis naar Djakarta te -Rotterdam teruggekeerd met ongeveer 970 passagiers. Het schip zal tot 25 Mei in Rotterdam blijven om opgelcnapl te worden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2