OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bonn neemt maatregelen tegen partij der neo-nazi's Weer Straatsburg Zij vervulden hun plicht tot in de dood" „Onze bondgenoten hebben teveel invloed op onze Korea-politiek" Weerbericht Koninklijk Paar aanwezig bij herdenking te Baarn Nationale herdenking in de Ridderzaa Westerse onrust over de olie-naasting ongegrond" MacArthur voor de Senaatscommissie: Hij blijft pleiten voor inschakeling van Tsjangs leger Moordenaar van Nederlander in Tjimahi' nog voortvluchtig West Duitslands economie „met de dag sterker" Relletjes in West-Berlijn Initiatief in Korea blijft aan verbondenen Het woord is aan Rus schoot in Wenen een Amerikaan dood Zwarthemden-organisatie der „SRP" ontbonden Israel en Syrië zullen het vuren staken Straatsburgs ministerscomité maakte kleine vorderingen g5e JAARGANG No 251 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 5 MEI 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JAARGANG No 109 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enF eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG komt de Assemblee te Straatsburg weer bijeen, namelijk voor haar voorjaarszitting, die drie weken in "„lag zal nemen. De rest van de haar ver oorloofde zittingsduur zal zij in het najaar verwerken. Zij is nog immer slechts een raadgevend orgaan, dus zonder enige be voegdheid om over iets te beslissen. Een coort stiefkind van Europa. Verleden jaar heeft zij, om met haar adviezen iets bij de "willige ministers te bereiken, het na geven van Europese federatie prijs- Leven ten gunste van hetgeen zij functioneel beleid" noemt. Dit houdt in dat men op beperkte gebieden tot afzonder lijke overeenkomsten tracht te komen en het Plan-Schuman, dat een gedeeltelijke verwezenlijking in verdrags-vorm heeft be reikt is er het eerste voorbeeld van. Het betreft, zoals bekend is, cle kolen- en staal- nijverh'eid van het West-Europa, d.w.z. van het vasteland van West-Europa. Het zal een soort van boven-nationaal parlement vereisen, ofschoon dat onder beperkende bepalingen zal staan. Want cle regeringen ziin nog altijd benauwd om de z.g. nationale souvereiniteit" formeel aan te tasten. Nu zal de Assemblée te Straatsburg pogingen doen om een vaste verbinding tussen het Sehuman-parlement" en het „parlement van Straatsburg" tot stand te brengén. Zij tracht dus opnieuw, weer houvast te krijgen. En omdat zij nu eenmaal op de weg cier afzonderlijke plannen is beland zal zij ook voorstellen in behandeling nemen betref fende twee nieuwe organen. Evenals het Plan-Schuman komen die van Franse zijde. Eén is een verkeersplan (waarvan het zee-verkeer is uitgesloten) waarmee de voorsteller Bonnefous concurrentie wil be perken en financiële tekorten wegwerken. Door een commissie uit de Assemblée is een ontwerp voor de Europese verkeers- autoriteit opgesteld. Het andere plan, af komstig van de Fransman Charpentier, geldt de Europese landbouw: een onge twijfeld neteliger onderwerp. Het hee'ft dan ook bij de meerderheid der commissie uit de Assemblée geen genade kunnen vinden, want die heeft zich door de Engelsman Eccles laten ompraten om alleen maar een internationaal landbouw-orgaan met raad gevende bevoegdheid aan te bevelen. Dat is dus een taak, even beperkt als die van de Assemblée zelf. Uit haar optreden in 1950 is al gebleken dat zij niet bereid is -als gangmaker voor Europese federatie op te treden; mocht zij dit advies van een commissie-meerderheid aanvaarden dan zou daaruit blijken, dat zij ook voor de moeilijkheden bij een beperkte „functio nele" opzet kan wijken. Er zullen voorts functionele plannen van minder belang aan cle orcle komen. En dan staat er nog wel een voorstel op de agenda om meteen een Europese Grondwet op te stellen, maar de correspondent van het A.N.P. te Straatsburg verwacht dat dit niet meer clan een demonstratie der fede ralisten zal betekenen en dat verwacht ik Ook. Men is 'nog niet zo klaar ontwaakt en nog niet zo moedig, dat men tot de grote besluiten kan komen die de ontwikkeling der gebeurtenissen eist. Misschien zal, zo als hier onlangs besproken is, op groter dan alleen Europees gebied een betere kans van slagen komen: als de motor van Ame rikaanse deelneming aan een Atlantische Unie zou worden ingeschakeld. Prof. Brugmans, die te Aken een onder scheiding dier stad heeft gekregen als voorvechter der Europese gedachte, heeft daar verklaard dat het ondanks het ont breken van enige uitvoerende macht ver keerd zou zijn, de Raad van Europa te ver waarlozen. Hij gaf toe dat het federalisme te Straatsburg in de theorie was blijven steken, maar hij zag cle Raad van Europa nog steeds als ideale oefenplaats voor een boven-nationale politiek. De Duitse vice- kanselier Blücher merkte later op, dat het lot van het Plan-Schuman zal afhangen van de vraag, of de uitvoerders van het plan werkelijk de boven-nationale gedachte zullen doorzetten. Ja inderdaad. En wellicht heeft prof. Brugmans gelijk als hij de Raad van Europa als een soort oefenplaats voor die politiek ziet, al zullen sceptici hem in de huidige omstandigheden alleen als een debating-club ten dien aanzien beschou wen. Een Europees parlement is de Straats- burgse Raacl geenszins, want hij is niet door de volken gekozen en bezit geen wet gevende macht. Wil men tot werkelijke federale daden komen dan zal men een wèl aldus gekozen parlement met zulke be voegdheden moeten verwerven. Ook als dat tenslotte nog in Europese zin zou ge beuren zou deze Raad van Europa dus slechts een voorloper van het werkelijke Europese parlement zijn geweest. Duitsland is nu volwaardig lid geworden en minister Stikker heeft daar enige woor den van voldoening aan gewijd. Hij heeft gezegd dat de Duitsers Europese eenheid vurig verlangen en dat het daarom van groot belang is, dat West-Duitsland vrij- vn.lig tot de Raad van Europa is toege beden. Als hij er iets bij gezegd had over "e pogingen van andere West-Duitsers, om ue Nazi-partij te doen herleven, zouden zijn opmerkingen interesanter geweest zijn. vant die pogingen geven een waarschu- big alweer één dat men de vurig heid der anderen niet in eindeloos gepraat en door „in theorie te blijven steken" moet «ten uitdoven. Het blijft het bekende be- b>°g: wil men het Duitse gevaar niet doen erl®ven, neem de Duitsers dan in een Unie °P' Maak hen gelijkgerechtigd met anderen onder dat zij in de meerderheid kunnen Komen. Maar theoretiseren en rapporten uitbrengen is gemakkelijker. R. P. De Koningin en Prins Bernhard hebben ssteravond deelgenomen aan de dodenher- enking bij het monument voor de gevalle en op het Stationsplein te Baarn. Het Ko- mklijk Paar legde een grote krans bij het Monument. In Apeldoorn heeft Prinses Wilhelmina geruime tijd vertoefd bij het voorlopige oriogsmonument bij de Grote Kerk, dat et eindpunt van een stille tocht vormde. e Prinses legde een krans van Aronskel- \v f ui11 w*tte seringen, waaraan een rood- Mt-blauw lint was gehecht, aan de voe* an net gedenkteken. Perzische geruststelling: u De Commissie Nationale Herdenking heeft ook dit jaar in de Ridderzaal een plechtige samenkomst belegd ter herden king van oorlog en bevrijding. De samen komst werd gepresideerd door prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. In zijn welkomstwoord zei prof. Kranen burg: „In het gevoel van grote weemoed, dat deze dag van herdenking altijd weer in ons wekt, mengt zich thans een gevoel van zorg. Wij vrezen de dreiging van een her haling van die schrikkelijke ervaringen, wij vrezen een hernieuwde aantasting van die hoge waarden, waarvoor wij van 1940 1945 hebben geleden en zo verbitterd heb ben gestreden. Wij hadden zo gehoopt, dat toen de jaren der grote beproevingen en cle zware offers voorbij waren, betere tijden voor vele jaren zouden zijn verzekerd en dat onze weg voor onafzienbare tijd in op gaande lijn zou gaan. Het is zo gans an ders uitgekomen. Hard leers is de mensheid gebleven en nu zes jaren na het einde van de verschrikking, gaan wij gebukt onder nieuwe lasten en zorgen, waarvan men zich vroeger geen voorstelling kon maken. Op een dag als deze is het beeld van al degenen, die zijn gevallen, voor ons een inspiratie tot het inzetten van al onze krachten, om alles te doen en alles te geven voor de hoge waarden, waarvoor zij zich hebben geofferd. Herdenkingsrede van mr. dr. G. 1 van Heuven Goedhart De herdenkingsrede werd uitgesproken door mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris van de U.N.O. voor Vluchtelingen. Hij schetste de hel der Duitse en Japanse concentratiekampen en gevangenissen, de vuurpelotons, die welhaast dagelijks bres sen in de geledei'en van het verzet schoten en hetgeen toen een dichter tot uitdrukking bracht in de woorden: „Het is te hopen, dat een later slag van mensen, dat het zonder strijd kan stellen, zich zal herinneren hoe het vroeger was en er zijn kinderen van zal vertellen". „Wij vormen helaas niet het later slag van mensen dal het zonder strijd kan stel len, zo ging mr. Van Heuven Goedhart voort. Boven het mensdom, dat van zes jaar mishandeling nog lang niet genezen is, dreigen nieuwe gevaren. De vrede ver dient niet eens cle cynische omschrijving „voortzetting van cle oorlog met andere middelen", want elders lijden millioeneu en vallen honderden in een strijd, die de vrijheid tot inzet heeft. De spreker bracht in herinnering hoe in de Meidagen van 1940 en nadien er voor de Nederlanders maar één nieuwe orcle was, de orde van het verzet, waarbij vaak niet zij, die meenden de natuurlijke aan spraak van bepaalde maatschappelijke standen op leiderschap te hebben, voorop gingen, doch zij, die naar het woord van de dichter „groter leefden, dan de wereld duldde", die met hun plicht instonden voor het recht en „die de plicht tot in de dood vervulden". Deze Nederlanders kwamen uit alle rangen en standen van onze samenleving aangetreden en zochten hun plaatsen in het legertje van verzet, waarin niemand zich ooit meer dan soldaat heeft gevoeld. Alle standsverschillen veegden zij weg en naar afkomst partij of geloof vroe gen zij elkander niet. Na gesproken te hebben over cle hard heden en ontgoochelingen der laatste zes jaren, vroeg mr. Van Heuven Goedhart zich af, hoe wij thans zouden antwoorden op de wil der gevallenen om hen te her denken in onze daden. „De vraag doet ons ontsteld omzien naar een vaderland dat voor maar al te velen slechts waarde heeft in de mate waarin het welgedaanheid en het ongerepte liefst steeds vermeerderend bezit van het eigene waarborgt. De vraag is niet, hoe ver wij zullen blijven beneden de maat van het voorbeeld, dat de gevallenen ons gaven, maar of wij cloor dat voorbeeld aange stoken en bezield, bereid zijn om te dienen naar de volle maat van onze mogelijk heden. De vierde Mei van 1951 kent nog geen herrezen en genezen Nederland, want onze welvaart waarvoor wij zo licht vergeten dankbaar te zijn loopt nog op krukken. Het vaderland, nog steeds in nood, roept alle namen af en vraagt voor zijn verder herstel en zijn ongerept behoud offers. De een wacht met zijn ant woord op de ander, cle ander op de een. Maar zij die wij nu gedenken, hebben ge dacht noch gewacht. Zij hebben g e- cl a a n. Mensen van heden zoek bemoedi ging bij hen, die u over hun dood heen willen blijven bezielen. Kwelt u de vraag wat gij kunt doen voor het land waar voor zij vielen, luister dan naar de dichter lijke vertaling van h u n antwoord, een antwoord dat hen in dagen die als nachten waren de weg heeft gewezen en dat zij levend e n stervend, vechtend e n val lend gaven, geven en altijd opnieuw geven zullen. „Boven het leed, boven de tijd verrijst het onvervaard gemoed dat weet dat iedere mensheid lijdt maar draagt zijn leed en doet wat'moet". Zo wisten het onze gevallenen. Ere zij hun gedachtenis", zo besloot mr. Van Heuven Goedhart zijn herdenkingsrede. De Perzische ambassadeur te Washing ton, Nasrollah Entezam, heeft Vrijdag op een persconferentie aldaar verklaard, dat de nationalisatie van de Perzische olie industrie geen confiscatie van de eigendom men van de „Anglo-Iraanse oliemaat schappij" met zich mee zou brengen of „de levering van olie aan de vrije wereld be perken". De wet op de nationalisatie voorzag in „eerlijke en rechtvaardige compensatie voor alle betrokkenen". Geen druppel olie is sedert de oorlog van Perzië naar cle Sovjet-Unie gegaan, aldus Entezam. Vrijdagavond trokken duizenden langs het (verplaatste) monument aan de Dreef om te herdenken de landgenoten die in de bezettingsjaren het offer van hun leven brachten Vrijdag is het kruisverhoor van generaal MacArthur door de gemengde Senaats commissie te Washington voortgezet. Op de vraag, of de chefs van staven hadden ge adviseerd, de geallieerde opmars ongeveer acht km ten Zuiden van de Manclsjoerijse grens te staken antwoordde de generaal, dat cle stafchefs het raadzaam achtten Noord-Korea door Zuicl-Koreaanse strijd krachten te laten bezetten. Tactische over wegingen echter verzetten zich hiertegen daar de Zuid-Koreanen niet in staat waren dit te doen. De stafchefs waren in Novem ber op cle hoogte geweest van het offensief naar cle Jaloe en hadden hieraan hun-goed keuring gehecht. Dit was kort voordat de Chinezen tussenbeide kwamen. Vervolgens wercl aan MacArthur ge vraagd om uitleg van zijn verklaring, dat het offensief in November de terugkeer van de Amerikaanse troepen tegen Kerstmis zou betekenen. MacArthur schetste dit offen sief als een „massale verkenning, clie zeer goed in een grootscheepse aanval zou kun nen zijn veranderd en dan ongetwijfeld de resten van het Noorcl-Koreaanse leger zou hebben vernietigd." Indien Tsjang Kai Tsjek zou besluiten tot Medeplichtigen opgespoord Een roofoverval in Tjimahi (West-Java) waarbij de 22-jarige Nederlander R. B. Lammerding Zondag om het leven kwam, is door de politie tot klaarheid gebracht. Vier van de vijf bij de overval betrokken bandieten werden gearresteerd en legden een bekentenis af. De moordenaar zelf is echter nog voortvluchtig. De heer Lam merding werd gedood bij een roofoverval op een bloemenwinkel. Na de Stille tocht werd Vrijdagavond het verzetsmonument in Zandvoort onthuld. een aanval op het vasteland van Formosa uit, zou hij, MacArthur, adviseren Tsjang „redelijke steun" te verlenen. MacArthur zeide voorts nog, dat als een land 90 procent van de last in Korea droeg, het niet aanging, dat andere landen bij be slissingen „-al te veel invloed" kregen. Naar zijn mening was de Amerikaanse luchtmacht groot genoeg om bombarde menten in het Verre Oosten uit te voeren en daarbij voldoende kracht te behouden om de Sovjet-Unie af te schrikken. Een landing van de Chinese nationalisten op het vasteland zou niet door de communis ten kunnen worden verijdeld indien zij de nodige steun kreeg. Desgevraagd verklaar de MacArthur, dat de V.S. „elk gebied ter wereld" tegen het communisme zouden moeten verdedigen. MacArthur wees de verklaring van pre sident Truman, dat hij de centrale inlich tingendienst uit zijn commandogebied had geweerd, van de hand. Over zijn ontslag door president Truman verklaarde MacArthur nog dat dit „een beslissing van een enkeling" betrof en dat de geschiedenis te harer tijd zou bewijzen wie het in deze kwesfie bij het rechte eind had gehad. Tenslotte zei MacArthur dat via Hongkong veel strategische materialen uit West-Europa naar communistisch China waren geleverd en dat de oorlogvoeringen der verbonden troepen hiervan veel schade zouden hebben ondervonden. Verklaring van vice- kanselier Blücher Vice-kanselier Franz Blücher, de West- Duitse minister voor het Europese herstel programma, heeft Vrijdag op een perscon ferentie medegedeeld, dat Amerika na een onderzoek van de West-Duitse positie ge concludeerd heeft, dat West-Duitsland een van de weinige landen is voor welke de Marshallhulp moet worden voortgezet. Er was daarom geen gevaar dat de dollarhulp dit jaar verminderd zal worden. De Duitse positie in de Europese Beta lingsunie wordt volgens de minister met de dag sterker. In alle nabuurlanden be schikt Duitsland over een actief saldo. In een West-Berlijns station hebben zich Vrijdag ongeregeldheden voorgedaan toen douanebeambten voedselpakketten, welke, reizigers uit de Oostelijke zóne in West- Berlijn wilden invoeren, in beslag poogden te nemen. De West-Berlijnse politie kwam tussenbeide om te voorkomen dat de dou anebeambten werden mishandeld. Er bestaat een verbod om goederen uit de Sovjet-zóne in te voeren teneinde de West- Berlijnse economie te beschermen. De West-Berlijners maakten gebruik van de niet-officiële wisselkoers van vijf Oos telijke marken tegen een Westelijke mark om goedkoop in de Oostsector te kopen. Ook kwamen vele Oost-Duitse boeren naar West-Berlijn om hun producten tegen de hoger genoteerde Westelijke marken te verkopen. Generaal Ridgway is vol vertrouwen De opperbevelhebber van de verbonden strijdkrachten in Korea, luitenant-generaal Ridgway is Vrijdag van een driedaagse in spectiereis langs het Koreaanse front te Tokio teruggekeerd. In zijn hoofdkwartier legde hij een verklaring af over zijn be vindingen, waarin hij zei, dat de troepen van de UNO er volledig op vertrouwen alle eventualiteiten de baas te kunnen blijven. In het algemeen was het zo, dat hoe dich ter men bij het front kwam, hoe betere stemming men aantrof. Ook in Tokio was eveneens groot verti'ouwen in de bekwaam heden van het achtste leger onder gene- raal-majoor Van Fleet. Hij vroeg zich wel af, hoelang de Noor delijken zouden voortgaan met hun pogin gen de UNO troepen uit Korea te verdrij ven. (Reuter). De strijdkrachten van de U.N.O. hebben Zaterdag het initiatief in alle sectoren van het front in Korea be houden, in het Westen en in het Oosten verzetten de Noordelijken zich hevig. Geallieerde tanks trokken weer Oeijong- boe, 19 km ten Noorden van Seoel, binnen, maar troffen, evenals gisteren, daar geen vijanden aan. In het Oostelijk gebied van het centrale front trokken patrouilles op tot even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Evenals in de andere frontgebieden schijnt de vij andelijke hoofdmacht over een onbepaalde afstand teruggetrokken te zijn, slechts kleinere dekkingseenheden achterlatend. Gemeld wordt, dat enige duizenden Chine se soldaten, van wie sommigen Amerikaan se uniformen droegen, drie dagen geleden in het gebied ten Noorden van Kapjong in Noordelijke richting trokken. Zschokker Het is schoner zich tienmaal te laten bedriegen dan eenmaal het geloof in de mensheid te verliezen. (Uit: Autobiografie). Sovjet-autoriteiten betuigen hun leedwezen Zoals wij reeds in een deel van onze vorige editie meldden is in de Kartner- strasse in de internationale sector van Wenen een Amerikaanse korporaal die met een collega aldaar patrouilleerde door een Sovjet-Russische soldaat met een machine pistool doodgeschoten. De dader bevond zich met een andere Russische militair in een café en de beide Amerikanen som meerden het tweetal dat zich daar niet mocht bevinden (in de internationale sec tor wordt n.l. bij toerbeurt door de ver schillende bezetters patrouilledienst ge daan en deze maand was de beurt aan de Amerikanen) het café te verlaten, waarop een der Russen zijn pistool trok en met vier schoten de Amerikaanse korporaal doodde. Toen de andere Amerikaan het vuur beantwoordde, vluchtten de Russen. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door de Amerikaanse Hoge Commissaris Dennely persoonlijk. De Russische autori teiten in Wenen hebben inmiddels him leedwezen over het incident betuigd en hun volledige medewerking bij het onderzoek beloofd. Te Hilversum is in de leeftijd van 75 jaar overleden de heer F. A. Muller, oud- hoofdstationschef van het Centraal Station te Amsterdam. Te Groningen is overleden de heer E. P. van Iperen, burgemeester van de gemeente Leeos. De heer Van Iperen speelde tijdens de bezetting een belangrijke rol in de ver zetsbeweging. BONN (Reuter). Op een te Bonn ge houden persconferentie heeft de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken dr. Lehr medegedeeld dat de West-Duitse regering heeft besloten bepaalde formaties van de „SRP" (socialistische rijkspartij) o.a. het „Reichsfront" te verbieden. Zodra het West-Duitse federale hof fungeert, zal de regering dit lichaam verzoeken de doel stellingen der partij strijdig met de grond wet te verklaren, hetgeen de weg zou ope nen tot een verbod der gehele beweging. Deze belssing zal de SRP niet beletten candidaten te stellen voor de verkiezingen die Zondag in Neder-Saksen zullen worden gehouden. De SRP heeft kort geleden een „Reichs front" gevormd, welks leden, die o.m. de taak hebben de orde te bewaren op partij bijeenkomsten (ook de oorspronkelijke taak van Hitiers bruinhemden), thans zwarte hemden dragen. De West-Duitse regering beschouwt het instellen van dit „Reichsfront" als een poging om kiezers schrik aan te jagen. Zij heeft de regering van Neder-Saksen verzocht alle maatrege len te nemen om te verzekeren dat de ver kiezingscampagnes op ordelijke wijze ver lopen. Minister Lehr beschuldigde de SRP ervan „zich tot taak te hebben gesteld de voormalige Duitse nationaal-socialistisehe partij te doen herleven". Leiders der SRP zijn: Otto Remer, een voormalig generaal-majoor van het Duitse leger, die in 1944 te Berlijn de tegen Hitier gerichte samenzwering de kop indrukte, Overeenkomst bereikt na drie dagen van felle strijd Uit TEL AVIV meldt Reuter dat aldaar Vrijdag overeenstemming bereikt is over een onmiddellijk staken van het vuren tus sen Syrië en Israel. De gemengde wapenstilstandscommissie is het eens geworden over een „volledige, definitieve en ernstig gemeende staking van het vuren". Onderhandelingen hier over, die een einde maken aan drie dagen strijd, zijn gehouden onder voorzitterschap van de waarnemende stafchef der UNO, kolonel Bennet de Ridder. Van de zijde der Israëlische delegatie werd verklaard, dat overeengekomen was, de gedemilitari seerde zóne te beschouwen als „gebied onder toezicht maar niet onder het gezag van de UNO". De Syrische delegatie heeft beloofd, niet meer in de gedemilitariseerde zóne te zul len komen. Zij heeft zich verder ertoe ver plicht, een einde te maken aan het smok kelen van wapens en munitie naar deze zóne. Verder had zij verzocht, dat de droog legging van de moerassen van Hoeleh zou worden gestaakt. De Israëliërs hadden ech ter geantwoord, geen machtiging te hebben gekregen om deze kwestie te bespreken. Voor het accoord hebben gisteren nog twee aanvallen van Syrische troepen en Arabische ongeregelde strijders in het grensgebied plaats gehad, die echter beide door de Israeli's afgeslagen werden. Toch weer gevechten Volgens een officieel Syrisch communi qué heeft Israel de overeenkomst over het staken van het vuren geschonden, door in het gebied ten Noord-Westen van het meer van Galilea in de gedemilitariseerde zóne een aanval te doen met de verovering van Saret als doel. Arabische bewoners van dit gebied hadden de aanval afgeslagen, waar bij een Arabier werd gedood. De strijd duurt nog voort. Volgens een Israëlische woordvoerder heeft een Syrische infanteriegroep onder dekking van mortiervuur nog geen uur na het van kracht worden van de overeen komst over het staken van het vuren wederom getracht de heuvel Tel el Moetila te. veroveren. Volgens hem werd de aanval afgeslagen en leden de Syriërs zware ver- Mezen. de uit het Sudentenland afkomstige dr. Fritz Doris, graaf Wolf von Westarp, telg van een bekende Pruisische familie, die als „de intellectueel van de partij" wordt beschouwd, de voormalige bruinhemden- en „Reichswehr"-majoor Kaergel en de tandarts Franz Keuer, leider der propa- ganda-afdeling. Het „Reichsfront" is zesduizend man sterk. Slechts mannen tussen achttien en dertig jaar kunnen er deel van uitmaken. Reuter meldt nader: Na het verbod van de West-Duitse regering heeft het „Reichs front" zichzelf ontbonden. Graaf Von Westarp verklaarde dat deze ontbinding aan de regering de democratische aard van de SRP zal bewijzen. De tweede zitting van dit jaar van het ministerscomité van de Raad van Europa is Vrijdag te Straatsburg gesloten. Er wer den verschillende kleine vorderingen ge maakt bij het streven naar eenheid. De ministers „ontweken echter alle pogingen om de organisatie ontmiddellijk in een in strument van grote politieke betekenis te veranderen", dienaangaande genomen. De belangrijkste besluiten waren het toelaten van West-Duitsland als gelijkge rechtigd lid (alleen de Saar is nu nog toe gevoegd lid zonder stemrecht) en het machtigen van de ambassadeurs om een verdrag te tekenen, dat meer rechten aan het in 1950 door alle deelnemende landen aangenomen Europese „Vrijheidshandvest" toevoegt. „Assemblée moet concrete problemen aanpakken" Mr. Stikker verklaarde, dat het comité tot geen beslissing was gekomen over een Frans voorstel voor een landbouwpool, dat nog niet door alle landen volledig was on derzocht. Minister Stikker besprak verder onder meer de samenwerking tussen de Raad van Europa en de OEEC. De reeds be staande betrekkingen tussen de OEEC, de Verenigde Staten en Canada zouden er naar zijn mening toe bijdragen het con tact tussen de deelnemende landen te ver stevigen. Het was helaas niet mogelijk ge weest het artikel van het statuut, dat zegt, dat de Assemblée inzake defensievraag stukken niet competent is, te wijzigen. De minister wenste echter wel, dat de verga dering aangaande deze vraagstukken, welke met de vrede en veiligheid nauw verbonden zijn, stelling neemt en sprak tenslotte de wens van het ministerscomité uit, dat de vergadering zich met concrete vraagstukken zal bezig houden. NOG REGENKANSEN Verwachting: Aanvankelijk in het Noorden van het land zwaar be wolkt, overigens licht tot half be wolkt, maar in de middag ontwik keling van regen- of onweersbuien. Matige tot zwakke wind, hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Maximum temperaturen tussen 17 en 20 gra den. 6 Mei Zon op 5.03 uur, onder 20.11 uur. Maan op 4.40 uur, onder 21.21 uur. (Nieuwe maan) 7 Mei Zon op: 5.01 uur, onder 20.13 uur. Maan op: 5.01 uur, onder 22.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Mei Hoog water: 3.20 en 15.41 uur. Laag water: 11.17 en 23.37 uur. Zondag 6 Mei Hoog water: 3.55 en 16.14 uur. Laag water: 11.54 uur. Maandag 7 Mei Hoog water: 4.27 en 16.48 uur. Laag water: O.l'l en 12.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1