OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Europese Assemblée (nog steeds raadgevend) krijgt het druk Belgische autobus in Rotterdam te water gereden; zes doden Weerbericht Het blijft „functioneel" Ministers nog oneens over uitbreiding der bevoegdheid Graaf Carton de Wiart Israel doet beroep op Veiligheidsraad Plaatsvervangers zijn het nog steeds oneens Tragisch einde van tocht naar de bollenvelden Perzische regering krijgt vertrouwensvotum Wordt Acheson vervangen? Stoomketel ontploft in steenfabriek te Rhenen Hervatting Noordelijk offensief verwacht MacArthur: „Alle landen moeten de oorlog afschaffen" Oostenrijk heeft nog geen president Verkiezingen in Neder-Saksen Dodenherdenking op de Holterberg Het woord is aan Koning Faroek gehuwd met Narriman Sadek Sprong van rijdende trein werd jongeman noodlottig Caféhouder na vechtpartij overleden Zes nieuwe gevallen van pokken in Tilburg Beschuldiging in publicaties over de zaak-Menten Twee coureurs verongelukt HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 25 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93. Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Teï. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 7 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 110 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 2731(17. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman STRAATSBURG, (ANP) De voorjaarsbijeenkomst van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa is Zaterdagmiddag in Straatsburg geopend. De Assem blée zal het druk krijgen, want alle belangrijke kwesties zijn vervat in een agenda, die men nog deze weck hoopt af te werken. Door de labiele politieke situatie in Frankrijk en Italië daartoe gedwongen, zullen de Franse en Italiaanse afgevaardigden zich na melijk met Pinksteren weer aan hun nationale problemen moeten wijden. Het werk op de zitting van Zaterdag bleef beperkt tot de verkiezing van een president (het was weer Spaak, die hiertoe werd uitverkoren), het benoemen van zes vice-presidenten en het accepteren van de agenda. Na de rede van minister Stikker die hedenmorgen werd uitgesproken en waarvan men het verslag elders in dit blad zal aantreffen, zal de raad zich ten eerste gaan wijden aan de voorstellen tot het leggen van nauwere econo mische bindingen. De raad krijgt voorts een plan voorgelegd dat beoogt de financiële stabiliteit van Europa te verhogen en de werkloosheid te bestrijden. Voorts hebben 31 leden een motie ingediend volgens welke de Assemblée er bij de regeringen van de Verenigde Staten, Canada en de West-Europese landen op zou moeten aandringen een gezamnlijke verklaring uit te geven, waarin gezegd wordt, dat een verdere uit breiding van de Russische invloedssfeer in Europa niet kan worden geduld en in het bijzonder, dat iedere aanval door Rusland of door de met Rusland verbonden staten op Joegoslavië door de Westelijke mogendheden als een aanval op henzelf zal worden beschouwd. De Britse afgevaardigde Duncan Sandys had deze motie als eerste getekend. Verder was dc motie getekend door afgevaardigden uit de volgende landen: Frank rijk, West-Duitsland, Turkije, België, Italië, Nederland (Van der Goes van Naters en Serrarens), Denemarken, Noorwegen, Griekenland en Luxemburg. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft een boodschap doen toeko men aan het Europese' parlement te Straatsburg waarin het verklaart, dat de ministers bij de huidige spanning tussen Oost en West nauwer samen zullen wer ken en het gezamenlijk optreden doeltref fender zullen maken. "De ministers verklaren dat vrede slechts ot> eenheid gebaseerd kan zijn. Zij conclu déren, dat de Europese idee verder is doorgedrongen in het bewustzijn van de vertegenwoordigde volken. Niet alle bij de Raad van Europa aangesloten regerin gen staan echter hetzelfde tegenover het lidmaatschap van andere Europese en in ternationale organen, noch zijn haar be langen van gelijke omvang. Er kan daar om nog niet worden verwacht, dat een upiform werkplan tot stand komt in de Raad van Europa of daarbuiten. De ministers rapporteren aan de Assem blee, dat zij geen overeenstemming heb- bgn kunnen bereiken over het verlenen van veel grotere bevoegdheden aan de leden van de consultatieve raad. Zij leg gen er de nadruk op, dat het van het grootste belang is de eenheid en solidari teit onder de leden van de raad in stand t? houden. Deze zouden in gevaar worden gebracht, als men te snel de bevoegdheden van de Assemblée wilde brengen op het peil van een overkoepelend parlement. Niettemin, aldus cle boodschap, beteke nen de thans voorgestelde wijzigingen een stap vooruit op de weg naar verwezen lijking van onze hoop. Toch een stapje vooruit De ministers hebben ook nu nog niet willen tornen aan de louter adviserende rol van de Europese Assemblée, noch aan het vetorecht van elk der ministers, doch uit kleinere toezeggingen blijkt duidelijk eèn verbetering van de sfeer. De periode, waarin hard gevochten werd over de vraag, of de Assemblée wel of niet haar inzicht mocht formuleren over defensie- waagstukken is voorbij. Het statuut, dat militaire zaken buiten de competentie sluit, is nog wel niet veranderd, maar de ministers hebben toch in hun rapport tus- Zondagavond is graaf Henri Carton de Wiart op de leeftijd van 82 jaar te Brussel overleden. Henri Carton de Wiart werd in 1869 te Brussel geboren. In 1890 promoveerde hij lot doctor in de rechten en liet zich in schrijven bij de balie van het Hof van Beroep te Brussel. Hij was van 1911 tot 1918 minister van Justitie, onder andere in het kabinet-De Broqueville. Na de wapenstilstand van 1918 werd hij benoemd tot minister van staat en daarna tot gevolmachtigd minister in Den Haag. In 1920 formeerde hij een regering waar- ia hij minister van Binnenlandse Zaken werd. Van 1932 tot 1934 was hij minister Van arbeid en sociale voorzorg. In Augustus 1949 werd hij lid van de regering-Eyskens. Van Juni tot Augustus 1950 was hij minister van Justitie in het kabinet-Duvieusart. De overledene was voorzitter van de In ternationale federatie van juridische ge nootschappen. sen de regels door te verstaan gegeven, dat zij wel inzien, dat een zo zeer op de voorgrond staand vraagstuk in Straatsburg niet verzwegen kan worden. De ministers hebben voorts hun volle steun toegezegd voor de door de Assemblée vorig jaar in geslagen richting der bijzondere gezags organen. Zij hebben de hoop uitgesproken, dat de samenwerking van al deze organen in de toekomst zou kunnen leiden tot het Verenigd Europa. Tenslotte hebben zij technisch de Assemblée grotere armslag gegeven door haar te laten beschikken over haar eigen agenda, door de benoe ming der leden niet meer door de rege ringen te doen plaats hebben en door bui tengewone zittingen mogelijk te maken. LAKE SUCCESS (Reuter). Israel heeft de Veiligheidsraad verzocht zo spoe dig mogelijk bijeen te komen om de „dui delijke aggressie" van Syrische strijdkrach ten tegen Israel te behandelen. Een Israëlische militaire woordvoerder verklaarde Zondag, dat Israëlische strijd krachten des ochtends een tegenaanval hadden gedaan en de positie in de betwiste gedemilitariseerde grenszone hadden ge stabiliseerd. De Syriërs moesten gesneu velden en gewonden achterlaten. Volgens de woordvoerder beheersen de Israëliërs thans een hoogte, die het gehele Jordaandal en de Delta beheerst. Een Syrische militaire woordvoerder verklaarde, dat vijf Israëlische vliegtuigen woningen te Sjamalna in de gedemilitari seerde zóne ten Noord-Westen van het meer van Galilea Zondagochtend twintig minuten hadden gebombardeerd. Het bom bardement was „hevig". Andere Israëli sche vliegtuigen bombardeerden een Sy rische legerpost ten Oosten van de Jordaan, aldus de woordvoerder. Israëlische artil lerie had Sjamalna beschoten. Een andere Syrische woordvoerder zeide, dat meer dan 100 Israëlische soldaten bij drie aanvallen Zondagochtend vroeg op Sjamalna waren gesneuveld. Al deze aan vallen werden afgeslagen, aldus de Syri sche woordvoerder. PARIJS (Reuter). Op de Zaterdag ochtend te Parijs gehouden bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" hebben de Westelijke plaatsvervangers, naar een woordvoerder der Westelijken mededeelde, te kennen gegeven dc Russi sche omschrijving van het punt „bewape ning" niet te kunnen aanvaarden. De Sovjet-plaatsvervanger, Gromyko, heeft verklaard niet te kunnen instemmen met de bewoordingen der Westelijken hier over. Er zijn Zaterdagochtend geen nieuwe voorstellen gedaan. Zondagavond om kwart voor acht is te Rotterdam een Belgische autobus met veertien inzittenden de chauffeur meegerekend in de Delfshavense Scliie gereden. Daar de bus gekanteld was en met dc wielen omhoog vrijwel geheel onder water lag, kostte het grote moeite de passagiers te hereiken. Toen dit na enkele minuten gelukte bleken allen reeds het bewustzijn te hébben verloren. Met zuurstofapparaten en door het toe passen van kunstmatige ademhaling wist men bij acht van hen dc levensgeesten weer op te wekken. Bij de zes anderen mocht dit echter niet meer baten. ?er gelegenheid van de Nationale feestdag P''4en in Hoofddorp wedstrijden voor fydbouwtractoren plaats. Een foto van het •vtEé dat aan de wedstrijden voorafging. De slachtoffers zijn de 77-jarige J. de Koninck, de 65-jarige M. de Muer, de 20- jarige W. P. de Koster, de 48-jarige J. Schouwe en mevrouw T. de Heyn, allen uit Brussel en de 46-jarige P. den Deken uit Haren. Zij behoorden tot een gezelschap van 140 personen, dat in vijf autobussen van Brussel uit een tocht naar de bollen velden had gemaakt. Een motorrijder, die het ongeluk zag ge beuren, liet een passerende autobus, die van een sleepkabel was voorzien stoppen. Hij begaf zich gekleed te water en maakte de kabel aan de in het water liggende auto bus vast. Men slaagde er in de veronge lukte bus een eind naar de kant te trek ken. Had de motorrijder die tegenwoor digheid van geest niet gehad, dan zouden er zonder twijfel meer slachtoffers zijn ge weest. Inmiddels had de bestuurder van een taxi, die van een mobilofoon was voor zien, zijn garage verwittigd. Van daar uit stelde men de politie op de hoogte, die dadelijk de nodige maatregelen nam, zodat de geneeskundige dienst weldra met enige ziekenwagens en de brandweer met een gereedschapswagen ter plaatse waren. De passagiers werden door een raam van de bus naar buiten gebracht. Opvarenden van een passerend vaartuig namen aan het reddingswerk deel en brachten vier Bel gen naar de wal. Zes van de overlevenden zijn gewond, twee van hen ernstig. Zij zijn in een zieken huis opgenomen. De Perzische Tweede Kamer heeft Zon dagochtend met 99 tegen een stem bij twee onthoudingen haar vertrouwen in de regering-Mossadeq uitgesproken. Het regeringsprogramma gaat thans ter goedkeuring naar de Perzische Senaat. De verongelukte bus in de Delfshavense Schie. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse senator voor Texas, de democraat Rogers, heeft in zijn wekelijkse nieuws brief aan zijn staat verklaard, dat er in Washington op gezinspeeld wordt, dat Acheson binnenkort als minister van bui tenlandse zaken zal worden vervangen door John Foster Dulles. Reeds maanden doen in Washington ge ruchten de ronde, dat Acheson zal worden vervangen, doch die zijn door president Truman herhaaldelijk tegengesproken. Het gevaarte maakte een luchtreis en viel in de Rijn Vrijdagavond omstreeks 11 uur is een stoomketel ontploft in de steenfabriek „Vogelenzang", die aan de voet van de Grebbeberg aan de Rijn ligt. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat de ketel, die enige tonnen weegt, tientallen meters door dc lucht vloog en in de Rijn viel. Op het ogenblik der ontploffing be vond hel 50 man sterke personeel zich grotendeels in de kleedkamer, op het punt om naar huis te gaan. Eén arbeider werd tamelijk ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis te Wageningen worden over gebracht. Een andere arbeider kreeg ongebluste kalk in de ogen. Er waren ook nog enkele lichtgewonden. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt door het Rijkstoezicht op het Stoomwezen een onderzoek inge steld. KOREA (AFP en Reuter). „Hoewel de vijand op het ogenblik elk contact mijdt, menen wij, generaal Ridgway, generaal Van Fleet en ik zelf, dat hij de komende dagen tot een aanval kan overgaan", aldus verklaarde generaal Almond, commandant van het tiende korps Zondag na een be zoek aan het centrale front. „Wij staan klaar om hem behoorlijk te ontvangen. Onze stellingen zijn uitstekend en de man schappen en het materiaal zijn gereed voor de strijd", zo voegde de generaal er aan toe. Zondag is in een Zuid-Koreaanse haven een Ethiopisch baltaljon infanterie aan wal gegaan. De Ethiopische strijdmacht brengt het aantal landen, dat materiële hulp ver leent aan Korea, op zeventien. Het Noord- Koreaanse legercommuniqué van Zaterdag meldde, dat Noord-Koreanen en Chinese vrijwilligers de tegenaanvallen van de vijand in afzonderlijke delen van het front afslaan. De Amerikaanse minister voor de lucht macht, Finletter, heeft verklaard, dat de luchtmachten van China en Noord-Korea belangrijk zijn aangevuld, waardoor de superioriteit van de geallieerde luchtmacht in Korea in gevaar wordt gebracht. Deze versterkingen kunnen slechts uit één bron komen, daar de Noord-Koreanen en Chine zen geen vliegtuigen kunnen maken, aldus de minister. Van de fronten werd heden weinig of geen contact gemeld. Zuid-Koreaanse troepen, gesteund door geallieerde tanks, zijn ten Noord-Westen van Seoel door het niemandsland getrok ken om vooruitgeschoven Noord-Koreaanse stellingen aan te vallen, zo werd later in de morgen gemeld. Aan het Oostelijk front vallen de Zuid- Koreanen stellingen ten Zuid-Oosten van Indje aan. Beide acties worden door een groot aantal vliegtuigen gesteund. Marshall komt nu voor de Senaatscommissie Generaal MacArthur heeft Zaterdag zijn getuigenis voor de gemengde commissie van de Amerikaanse senaat besloten. Een der senatoren vroeg de generaal: „Wat zou er volgens u moeten gebeuren indien de door u voorgestane politiek werd aanvaard en de Chinese communistische strijdkrach ten tot over de Mandsjoerijse grens zouden worden teruggeworpen, zonder dat dit evenwel de regering te Peking zou kunnen bewegen een vredesverdrag te tekenen?" MacArthur: „De Chinezen zouden dan geen nieuwe offensieven meer kunnen in zetten en ik ben van mening dat zij realis tisch genoeg zouden zijn om hun nederlaag te aanvaarden en een redelijk vredesver drag aan te gaan". Volgens Reuter bepleitte MacArthur Zaterdag ook „het afschaffen van de oorlog door alle landen". Hij zei dat Japan, ge schokt door de verschrikkingen van Hi- rosjima en Nagasaki, in zijn nieuwe grond wet de oorlog onwettig had verklaard. De grote mogendheden moeten „een gelijke oplossing zoeken", aldus MacArthur, „doch echter op voorwaarde dat de anderen het zelfde doen". Thans zal generaal Marshall voor de senaatscommissie verschijnen, aldus is Za terdag meegedeeld. WENEN (Reuter). De einduitslag van de eerste ronde der Oostenrijkse presi dentsverkiezingen is .volgens het centrale stembureau: Dr. Gleissner (Volkspartij) 40 Dr. Koerner (Socialist, partij) 39.1% Prof. Breitner (Partijloos) 15.4 Gottlieb Fiala (Comm. partij)5.1 Daar geen candidaat de absolute meer derheid heeft behaald, is een tweede stem ming noodzakelijk, en wel tussen Gleissner en Koerner. Men verwacht, dat deze stem ming 27 Mei zal worden gehouden. Gisteren zijn in Neder-Saksen parle mentsverkiezingen gehouden. Er hadden, vergeleken met de uitslagen van 1947, nogal enige verschuivingen plaats, voorna melijk door het ten tonele verschijnen van enige nieuwe partijen. Speciaal het blok van de Christelijk-democraten en de Duit se partij moest het ontgelden, want het verloor 23 van zijn 57 zetels. Het vluchte- Iingenblok, dat voor het eerst meedeed verkreeg 22 van de 158 zetels. De neo- nazistische Socialistische Rijkspartij, wier ordedienst, het „Reichsfront", onlangs door de West-Duitse regering werd verbo den, kreeg zestien zetels. Elf procent van de stemgerechtigden verkozen deze erfge namen van de nazi's. Op de Canadese militaire begraafplaats op de Holterberg te Holten is de overgave der Duitse strijdkrachten in Nederland aan het Canadese leger op 5 Mei 1945 her dacht. Veertienhonderd schoolkinderen uit Hol ten en Almelo legden narcissen op de gra ven der gevallenen. De Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy, zeide in een rede dat allen die in Holten begraven liggen de hartstocht voor de vrijheid gemeen hadden. „Al moge hun hoop in deze na-oorlogse wereld niet zijn vervuld, de hoop op een rechtvaardige en blijvende vrede leeft steeds bij ons en met Gods hulp zullen wij strijden voor dit ideaal." Na de ambassadeur sprak ir. C. Staf, de Nederlandse minister van Oorlog en Marine. „In eerbied en dankbaarheid bidden wij dat de offers van hen die vielen niet ver geefs zullen zijn geweest. Het volk van Canada was met ons in de strijd en is nu met ons in de samenwerking van de vrije naties en het zal met ons zijn in de toe komst bij de verdediging van recht en vrijheid", zo zeide de minister. Deze kristallen bokaal werd door Koningin Juliana namens de Nederlandse regering aangeboden aan Koning Faroek vah Egypte ter gelegenheid van diens huwelijk met Narriman Sadek, dat Zondag voltrok ken werd. De bokaal werd door de glas fabriek Leerdamvervaardigd en geheel met de hand gegraveerd. De gravure is ontworpen door W. Heesen. Charron: De ware studie en de ware weten schap voor de mens is die van de mens. (Voorwoord van „La Sagesse") De 31-jarige koning Faroek I van Egypte is Zondagmorgen in Cairo in het huwelijk getreden met de 17-jarige Narriman Sadek, dochter van een Egyptisch burger. Bij de huwelijksplechtigheid wasde bruid niet aanwezig. Zij was op dat ogen blik in de woning van haar ouders te Helio- polis, op 25 kilometers afstand van Cairo. In aanwezigheid van hofdames wachtte zij daar tot functionarissen kwamen mee delen, dat zij koningin was, waarna zij zich toegejuicht door een grote menigte, naar het paleis begaf. (De bruid is bij de Mohammedaanse hu welijksplechtigheid meestal niet aanwezig). Narriman Sadek droeg een met diamanten bezette bruidsjapon van wit satijn. Honderdduizenden bezoekers waren uit alle delen van Egypte naar Caïro gekomen. In alle steden zijn grote versierde bogen opgericht. Het tarief van de spoorwegen was met 75 procent verlaagd. De koning en zijn echtgenote ontmoetten elkaar voor het eerst in 1949 in een juwe lierszaak te Cairo. Narriman Sadek ver brak kort daarop haar verloving met een Egyptische jongeman. Dit is het tweede huwelijk van de ko ning. Uit zijn eerste huwelijk met Farida werden drie dochters geboren. Hij scheid de van Farida in 1948. Ter gelegenheid van zijn huwelijk zaJ de koning 1200 ha kroondomein in de Nijldelta verdelen onder een aantal boeren, die bovendien ieder een huis, een koe, een ezel, zaaigraan, meststoffen en een bank biljet van 5 pond zullen ontvangen. Zondagavond is de 20-jarige P. de Booy op het station te Utrecht op de treeplank van een electrische trein gesprongen die reeds in beweging was. Toen hij er niet in slaagde een portier te openen wilde hij weer op het perron springen, maar daal de trein reeds een vrij grote snelheid had gekregen, mislukte dit. De jongeman viel tussen de trein en het perron en werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Zondagavond is in café Casablanca op de Zeedijk 'te Amsterdam een vechtpartij ont staan toen de portier een Deense zeeman, die vrouwelijke bezoekers lastig viel, bui ten de deur wilde zetten. De eigenaar van het café, de heer J. S., die hartpatiënt is, kreeg van de zeeman een hevige trap tegen de buik. Hij viel bewusteloos neer en over leed tijdens het vervoer naar een zieken huis. De zeeman wist van de consternatie gebruik te maken om te vluchten. De politie heeft hem echter opgespoord en in verze kerde bewaring gesteld. Zondag' zijn in Tilburg zes nieuwe ge vallen van pokken geconstateerd. Het be treft hier z.g. contactgevallen, die reeds sedert 1 Mei in hun woning geïsoleerd waren en onder controle stonden. Het to taal aantal ziektegevallen is hierdoor tot drie-en-dertig gestegen. Het totaal aantal in Tilburg gevaccineerden tot en met Zon dag bedraagt ruim 90.000. Naar schatting zijn er in Tilburg 22 a 23.000 personen, die nog nooit ingeënt werden. Wanneer op de eerstvolgende dagen zich nog een kleine achtduizend personen melden, is dus vrijwel geheel Tilburg gerévaccineerd. Bij de 78-jaxige pastoor van het kerk dorp Zesgehuchten (gemeente Geldrop), die vorige week een bezoek aan een inwo ner van Tilburg had gebracht, is pokken geconstateerd. In het Zuid-Westelijk deel van Eindhoven, dat aan Zesgehuchten grenst, werden de de mensen aangespoord, zich te laten herinenten. Drie artsen \Va- ren hier zes uur lang bezig met het in enten van duizenden personen. Een officiële mededeling 's-GRAVENHAGE. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „In De Telegraaf van 17 April 1951 komt een artikel voor, getiteld „La verité est en marehe", waarin „hoge lieden" worden be schuldigd van het „gappen" van taoijten. Door het onder het Nederlandse Beh' :rs- instituut ressorterende Bureau Roerende Goederen werden kort na de bevrijding diverse goederen, waaronder enige Perzi sche tapijten afkomstig uit de inboedel van de heer Menten, in bruikleen afgestaan aan het rijk, ten behoeve van de inrichting van representatieve vertrekken in de ambtswoningen van een tweetal gezags dragers. Toen het beheer van het Be heersinstituut over de inboedel var heer Menten werd opgeheven, her'"' i>-"hituut de Rijksgebouwendienst aangeschreven, de in bruikleen gegeven goederen terug te bezorgen. De Rijksgebouwendienst heeft, alvorens aan deze opdracht te voldoen, getracht deze goederen van de heer Menten ten be hoeve van het rijk aan te konen. De heer Menten stond aanvankelijk hier ;et af wijzend tegenover, doch aangezien geen overeenstemming over de prijs kon wor den verkregen, ging de koon niet door en werden de goederen door de Rijksgebou wendienst ter beschikking van het Be heersinstituut gesteld. Hiervan werd schrif telijk kennis gegeven aan de advocaat van de heer Menten. De procureur-generaal heeft met in stemming van een beledigde gezagsdrager, een gerechtelijk vooronderzoek geopend, teneinde tot een strafvervolging wegens belediging te geraken". Gezagsdrager maakt kort geding aanhangig I De Volkskrant meldt dat de Commissa ris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de hoofdredacteur van het dag blad „De Telegraaf" en Johan Luger in kort geding heeft, gedagvaard om voor de president van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam te verschijnen. De commissaris acht zijn eer en goede naam in gevaar gebracht doordat een ar tikel waarin wordt gewaagd van een po ging tot toeëigening van tapijten die zich na de bevrijding zou hebben afgespeeld, naar zijn mening op hem van toepassing zou zijn. Hij vraagt verbod van enige pu blicatie waarin met name in de zaak- Menten op beledigende, smadelijke of lasterlijke wijze over zijn persoon wordt gesproken. BUENOS AIRES (ANP). Twee Argentijnse coureurs, Dicipopolo Trope en Jaime Lleonart, zijn verongelukt tijdens de eerste étappe van de La Pampa-autorace. Hun wagens kwamen met elkaar in botsing, waarbij zij beiden het leven verloren. Ten Westen van Ierland is de luchtdruk sinds gisteren blijven stijgen waardoor daar nu een afzonderlijk hoge drukgebied ligt dat als een uitloper van het hoge druk- gebied tussen Oost-Groenland en Spitsbergen beschouwd kan worden. Door deze ontwikkeling vloeit koude lucht, waarin zich bij de Faroër nog een storing be vindt, tussen Noorwegen en IJsland naar het Zuiden. Deze lucht dringt ook ge leidelijk ons land binnen hetgeen plaat selijk met regen en onweer gepaard gaat. O ONBEWOLKT 0LICHT BEW. O HALF BEW. ZWAAR BEW GEHEEL SEW S MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ?i?TEMPERATUUR I005-IS0BAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK K ONWEER J L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN L.. VERSCHILLENDE HERKOMST NisSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTPEEP IS EEN WlNO- VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met in de Noord-Westelijke helft van het land hier en daar en in de Zuid-Ooste lijke helft van het land op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Noord. Vrij koud voor de tijd van het jaar. 8 Mei Zon op 4.59 uur, onder 20.14 uur. Maan op 5.30 uur, onder 23.40 uur. Hoog en laag water in IJmulden Maandag 7 Mei Hoog water: 4.27 en 16.48 uur. Laag water: 0.11 en 12.29 uur. Dinsdag 8 Mei Hoog water: 5.02 en 17.22 uur. %aag water: 0.45 en 13.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1