Fictie van oorlogstoestand met Duitsland moet niet blijven bestaan De radio geeft Vrijdag Directie Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem (jPANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR J Wereldnieuws Pinksteren dubbel feestelijk dit jaar Dr. Drees iri de Tweede Kamer: Confiscatie van vijandelijk vermogen geschied! volkomen volkenrechtelijk Jubilerende Wegenwacht défileerde voor de Prins Aantal werklozen in April gedaald Muzikale Russen in Brussel Generaal Eisenhower op inspectie Deense zeeman gaat vrijuit Stagnatie door grenscontrole op internationale rijbewijzen „Lislind" deze maand 75 jaar Nu trekken de tulpen! De Kennemerduinerr Ontploffing in smederij kostte knecht het leven Boom-Ruygrok N.V. „De Stem des Volks" gaf uitvoering in Santpoort Nieuw geval van pokken in Utrecht DONDERDAG 10 MEI 1951 ^2 (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. Drees stelde bij beantwoording van de beschouwingen over de wetsontwerpen inzake vijandelijk ver mogen op de voorgrond, dat" het geen zin heeft te doen alsof ons,land nog in oorlogs toestand met Duitsland verkeert. Nu niet spoedig een vredesverdrag tot stand zal komen, moeten wij aan de bestaande toe stand wel een eind maken op de nu voor gestelde wijze. Dit kan volkomen zelfstan dig gebeuren. Door een definitieve bestem ming te geven aan de vijandelijke vermo gens vindt geen schending plaats van de rechten van de mens: hier is van „wille keurige beroving'' geen sprake. De minister van Justitie, mr. Mulderije, wees er vervolgens op,'dat in het voorge stelde de gulden regel gehandhaafd blijft, dat een latere wet verkregen rechten eer biedigt. Daarom behoudt de Nederlandse staat het vijandelijk vermogen, dat tot nu toe aan hem is overgegaan. Ér treedt thans een nieuwe phase in en nu moeten we de rechtmatigheid van vroe gere confiscaties van vermogen niet in twij fel gaan trekken. Volkenrechtelijk is het in oi-de. Dat blijkt uit het werk van prof. Frangois. „Wij kunnen er niet op wachten tot mr. Roolvink, die bezwaren had ge maakt, dat uit heeft", aldus de minister. Wachten op het vredesverdrag met Duits land heeft geen zin, want daarin zou ook moeten staan, dat Duitsland tegenover zijn burgers aansprakelijk is voor de confiscatie van hun goederen, waartoe ook Nederland alleszins het zedelijk recht had over te gaan, Bovendien berusten de getroffen maatregelen op de overeenkomsten van Potsdam en Parijs. „Mr. Roolvink heeft dit alles, met een lange lijst van gevallen uit de praktijk, reeds vernomen in een hem op 5 Mei gezonden brief. Die kan hij thans eveneens gaan zitten bestuderen", zo zei minister Mulderije, die ten aanzien van de ontworpen regeling inzake het ophouden van ontvijandingsverzoeken betoogde, dat men zich moest hoeden voor alles wat in de-weg staat aan een snelle afsluiting van de afgedane phase, en voor toegeven aan sentimentaliteit ten opzichte van Duitsland en.de Duitsers. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van mej. mr. Tendeloo (Arbeid) kon de -Minister verzekeren, dat in artikel 16 van het tweede ontwerp, waar met bepaal de belangen van met „vijanden" gehuwde Nederlanders rekening wordt gehouden, onder het begrip Nederlanders zowel vrou wen als mannen vallen. Tenslotte gaf de minister te kennen, dat de kwestie van de grensboeren op redelijke wijze afgehandeld kan worden. Hiervoor dienden trouwens ook de Duitsers begrip te tonen. Derde ministeriële verdediger van de ontwerpen was minister Lieftinck, die zich in. het bijzonder bezig hield met het ver band-tussen de regeling betreffende het aan de Nëderiandse staat op grond van ligt Londense (wets-)besluit inzake vijandelijk vermogen ten deel gevallen vermogen en de kwestie van de van Duitsland te vorde ren herstelbetalingen. De hierna volgende amendementen-strijd, waarbij heel wat ingewikkelde juridische vragen aan de orde kwamen, leidde tot in trekking van vier en handhaving van twee, Donderdag in stemming komende amendementen. Mr. Roolvink (K.V.P.) kwam met een motie, die mildheid bepleitte ten op zichte van de zgn. Duitse grensboeren. Tevoren had reeds dr. Stokman, de waar nemende voorzitter van de K.V.P.-fractie, wier aanvoerder prof. Romme op het ADVERTENTIE CM 8-150 ogenblik van vacantie geniét, de leuze van barmhartigheid laten horen. Over het geval van die grensboeren was, naar mi nister Mulderije al in eerste instantie had gezegd, van de zijde der Duitse regering het standpunt ingenomen, dat Nederland zich volkenrechtelijk te hunnen opzichte zou vergrijpen. Terecht is deze opvatting door onze regering als volkomen onge grond van de hand gewezen. De minister van Justitie, die de vraag stelde waarom mr. Roolvink, gezien heel deze kwestie en het bedenkelijke optreden van de Duitse regering, zo loyaal tegenover die Duitse grensboeren wilde zijn, een loyaliteit die inderdaad schromelijk overdreven was, merkte op, dat met dat algemene begrip van mildheid in de rechtspraak een dus danig onjuist beleid zou worden gevoerd, dat hij aanneming van de motie sterk moet ontraden, een standpunt nog eens onderstreept door minister Drees, toen hij wederom de houding van de Duitse rege ring in herinnering bracht. Vooral ook nog in het licht daarvan ware zulk een uit spraak toch wel zeer misplaatst. Het eind van het lied was dat de motie-Roolvink werd ingetrokken. De automobilisten, die gisteren pech kregen op de weg, moesten zichzelf maar zien te redden: de Wegenwacht van de A.N. W.B. was naar Soestdijk gekomen om ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan voor Prins Bernhard, erevoorzitter van de A.N. W.B., te defileren. In de tuin achter het paleis stonden om halfelf 104 motoren opgesteld van de Ne derlandse „gele x-ijders", tezamen met vijf inspectieauto's en een deputatie van de Belgische zusterorganisatie, de Wegenhulp, met acht motoren en een auto. Wegens het overlijden van hun collega P. H. W. Bonhof uit Deventer, die Maan dag bij een verkeersongeluk om het leven kwam, dfoegen alle wegenwachtei's een ï-ouwband. Hoofdinspecteur J. M. Mosheuvel bood Prins Bernhard een geschenk aan voor Ko ningin Juliana: een bloemstuk met 104 gele en vi'jjwel zwai'te tulpen. Vergezeld van het nagenoeg voltallige dagelijks bestuur van de A.N.W.B. inspec teerde de Prins de „gele rijders", waarbij hij gi-ote belangstelling aan de dag legde voor de uitrusting, zowel van de zijspancombina- ties als van de inspectieauto's en de Bel gische Wegenhulp. Na afloop défileerde het corps in de pa leistuin voor de Prins, waarna de „gele rijders" in een lange rij, die twee-en-een- halve kilometer besloeg, naar Utrecht trok ken. Daar bood de A.N.W.B. zijn technisch keurkorps een lunch aan. De voorzitter, de heer P. F. Zimmerman, hield een korte toe spraak, waarin hij de verongelukte Wegen wachter herdacht. Een rondrit door Utrecht besloot deze eerste lustrumviering van de Wegenwacht. WERKLOZEN (N NEDERLAND Ter gelegenheid van het eerste, lustrumpan de tegenmacht van de A.N.W.B,iv heeft een aantal „gele rijders" Woensdag éen,.bezoek- gebracht aan paleis Spestdijk, waar zij door Prins Bernhard werden geïnspecteerd. Foto boven: Prins Bernhard inspecteert de inhoud van een E.H.B.O.-trommel der Wegenwacht. Daaronder: Voor het défilé inspecteert de Prins de opgestelde leden van de Wege7iwacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.15 Symphonette-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichite muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 14.40 Altsaxofoon en orgel. 15.00 Koor 15.25 Strijkkwartet. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amuse mentsmuziek. 13.18 Commentaar uit de Bene lux en West-Indië. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20 05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Promenade-orkest. 20.50 Klankbeeld. 21.50 Philharmonisch orkest. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Orgel en zang. 11.10 Feuilleton. 11.30 Piano. 12.00 Orgel en viool. 12,30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamer orkest. 15.05 Voordracht. 15.25 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Koor. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijdang. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operette. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Cello en piano. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Vlaamse muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 13.00 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmrevue. 19.50 Feuille ton. 20.00 Platen. 20.15 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Opera. Theo Olof en Kees Kooper in tweede ronde vioolconcours Na de op 4, 5, 7 en 8 Mei gehóuden eerste selectiepi'oef werden de Nederlanders Theo Olof en Kees Kooper toegelaten tot de twee de proef van het internationale vioolconeours „Koningin Elisabeth van België". De Neder landse deelneemsters Johanna Hulsbergen (uit Haarlem) en Sylvia van der Hoef wer den afgewezen. Naar het oordeel der des kundigen is het spel der vier Sovjet-Russi sche zo subliem, dat reeds thans aangenomen mag worden, dat zij de meeste pi'ijzen zullen krijgen. Gisteren heeft generaal Eisenhower, ver- gezeld van de commandant zeemacht, schout bij nacht C. W. Slot, en generaal- majoor W. J. K. Baaij, ixx het Marine-oplei dingkamp te Loosdrecht een inspectie ge houden en een parade afgenomen van jonge dienstplichtigen. Vervolgens ging genei'aal Eisenhower met generaal-majoor Baaij naar de Prins Bernhard-kazerne in Amers foort, waar hij oefeningen op de stormbaan bijwoonde en de tankreparatie-afdeling be zichtigde. Op de Vlasakkers werden aan- vals- en verkenningoefeningen gehouden met tanks. De Deense zeeman, die Zondagavond werd gearresteerd onder verdenking de dood veroorzaakt te hebben van de eige naar van het café Casablanca te Amster dam, is door de officier van justitie buiten veiwolging gesteld. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat de zeeman de caféhouder tegen de buik had getrapt. Bij het onderzoek bleek echter, dat dit niet vaststond. De caféhouder, die hart patiënt was, heeft zich waarschijnlijk bij zijn pogingen de zeeman buiten de deur te zetten te veel ingespannen. In een telegram, dat de KNAC heeft gezonden aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën, wordt de aandacht gevestigd op de stagnatie, die in het bijzonder aan de Nederlands-Belgische grens door het autoverkeer wordt onder vonden door een verscherpte controle op internationale rijbewijzen. Bij het ontbre ken dezer bewijzen worden ter plaatse achtdaagse rijbewijzen uitgereikt, hetgeen uiteraard ook zeer veel oponthoud ver oorzaakt. Aangezien internationale rijbewijzen in het personen-autoverkeer in bijna alle landen van West-Europa niet meer wor den vereist, heeft de KNAC de ministers dringend verzocht, vooruitlopende op de Conventie van Genève van September 1949, reeds thans ook voor Nederland de daarin vooi-ziene faciliteiten toe te passen. De thans toegepaste maatregel heeft een schadelijke invloed op het bezoek van vreemdelingen aan ons land, in het bijzon der uit andere Beneluxlanden. Nederlands reisbureau verwierf zich een wereldnaam Deze maand is het 75 jaar geleden dat de Amsterdamse expediteur J. P. Lissone vóór een aantal zijner kennissen de eerste Nederlandse gezelschapsreis naar Londen organiseerde. Deze vi'iendendienst resul teerde in een zo geslaagde reis dat ver schillende deelnemers de heer Lissone na terugkeer in Amsterdam vroegen: „Waarom ga je niet door met dit werk, maar dan op commerciële basis? Aldus geschiedde en sindsdien is het reisbui'eau „Lissone en Zoon" in 1928 gefuseerd met zijn ernstigste concurrent, het reis bureau Lindeman steeds de „primus inter pares" geweest op zijn arbeidsterrein. Lissone is met veel de eerste geweest. Zo reed met Pasen 1911 de eerste touring car van Lissone door Amsterdam; zo voer Lissone als eerste met het stoom bootje „Jeanette" naar Marken en Volen- dam. In de eerste wereldoorlog opende Lis sone een filiaal in Den Haag in de Prin sestraat en een felle concurrentiestx'ijd met het bureau Lindeman begon. Na de fusie met dit bureau nam het gecombineerde reisbureau een grote vlucht. Er kwamen 24 bijkantoren in Nederland en ook in Parijs, Londen en New York werden kantoren geopend. Thans heeft „Lislind" behalve de 24 binnenlandse bijkantoren en de genoemde buitenlandse, nog kantoren in Los Ange les en Chicago, alsmede over de gehele wereld agentschappen. Gedurende April daalde het aantal man nelijke werklozen van 86.209 tot 77.255, te weten 49.069 geheel werklozen (vorige maand 55.085), 28.019 D.U.W. arbeiders (32.684) en 167 wachtgelders (440). Eind April van het vorig jaar waren 86.143 mannen werkloos, zodat het aantal thans 3888 minder bedraagt. De daling van de werkloosheid kwam alge meen tot uiting, maar wel het sterkst in de bouwnijverheid en de landbouw. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 12.405 tot 9899. Landarbeiders van 16.942 tot 15.292 en losse arbeidei's van 13.009 tot 11.934. Het aantal bij de arbeidsbureaux inge schreven gedemobiliseex'den daalde van 1628 tot 1420. Het aantal mannelijke werkloze gerepa trieerde burgers uit Indonesië, ingeschreven bij de arbeidsbureaux, steeg van 1705 tot 1744. Onder hen bevindt zich veel hoger technisch en administratief personeel. In de afgelopen maand werden 104 gei'epatrieerden door de arbeidsbureaux aan werk geholpen; 34 volgden een cursus op een der rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling. Het aantal deelnemers aan een der cur sussen op de rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling daalde van 3574 tot 3489. waar onder 1540 gedemobiliseerden en 152 gerepa- txieerden. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 18.440 tot 19.949. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drente met. 60, Groningen met 51 en Friesland met 36, het laagst in Ovei'ijsel met 10 en in Limburg met 14 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4762 tot 4368. De vraag naai' vrouwelijk per soneel steeg van 17.882 tot 18.070. Een drukke Pinkster wordt verwacht De narcissen zijn thans uitgebloeid, be halve een paar zeer late soorten. De hyacinten beginnen ook te verdwijnen, doch de tulpen zijn nu op hun mooist. De late tulpen beginnen hier en daar ook al te kleuren. Keukenhof is een sprookje van kleur en geui'. De kas is haast uitgebloeid, doch de tulpen buiten zijn alle in volle bloei. Met de Pinksterdagen wordt dan ook veel be zoek verwacht. Ook de Treslongtuin in Hillegom is bij zonder mooi van kleur. De Hoofdstraat in Hillegom is nog steeds fraai versierd. De i-ondvaarten door de velden zijn gestaakt. De mozaïeken zijn aan het verdwijnen. Een kaartje van een kwartje is voordeliger dan 3 gulden- boete Sinds de opening op 17 November 1950 is het Nationale Park „De Kennemerdui- nen" bezocht door ruim 7000 bezoekers. Gebleken is echtei-, dat velen geprobeerd hebben dit duinterrein te betreden zonder daarvoor een toegangsbewijs te kopen. Het gevolg was, dat meer dan 600 per sonen werden aangetroffen zonder geldig toegangsbewijs. Tot nog toe werd, op enkele uitzonde ringen na, elke overtreder nog in de gele genheid gesteld een toegangsbewijs te ko pen. Gezien het steeds stijgende aantal personen dat zonder toegangsbewijs wordt aangetroffen ziet de directie zich genood zaakt haar personeel te instrueren om in het vervolg tegen personen, die zich zon der bewijs in „De Kennemerduinen" be vinden, proces-verbaal op te maken. Een en ander geschiedt mede op aandringen van de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie van het Kantongerecht te Haar lem. Uit de praktijk is gebleken, dat zulks als regel een boete van 3 tengevolge heeft, wat vermeden had kunnen worden door het kopen van een toegangsbewijs, dat slechts 25 cent kost. Te Mierlohout is in de smederij van de heer Kusters een zuurstofapparaat uit el kaar gesprongen. De 22-jarige zoon, Anton Kusters, en de 19-jarige knecht J. Saassen uit Geldrop, werden daarbij ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis te Helmond worden vervoerd. Daar is Saassen overle den. In het bedrijf werd grote schade aan gericht. De heer A. P. M. van Riel vroeg eervol ontslag De heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, heeft tegen 1 Juni eervol ontslag gevraagd. Kort daarop zal hij naar Austra lië vertrekken, om daar in het particuliere bedrijf een functie te aanvaarden. In de jaren dat de heer Van Riel de lei ding van het Gewestelijk Arbeidsbureau had, heeft hij bewezen de juiste capaci teiten voor die belangrijke functie te be zitten. Hij toonde op het gebied van de werkvoorziening en de bestrijding der werkloosheid grote bekwaamheden te be zitten, waaraan hij de uitnemende eigen schappen van een goed oi'ganisator paarde. Ook van de zijde van het departement werd dit erkend, getuige de bijzondei'e opdrachten die de heer Van Riel ontving. In Haarlem en omgeving zal zijn heen gaan dan ook betreurd worden. Uitkering van 8 dividend Aan het jaarverslag, dat uitgebracht wordt in de binnenkoi't te houden vergadering van aandeelhoudei's, ontlenen wij: Ondanks de stijging van de omzetten is men er niet in geslaagd eenzelfde winst te behalen als in 1949. In hoofdzaak moet zulks worden toegeschreven aan het feit, dat het niet mogelijk bleek, de verkoopprijzen in overeenstemming te brengen met de gestegen prijzen der grondstoffen en de verhoogde lonen. Bovendien was er. evenals in de meeste drukkerijen, een tekort aan voldoend geschoold personeel, terwijl meer reparaties aan machines voorkwamen, dan in 1949 het geval was. Het nieuwe papiermagazijn kwam in 1950 gereed, terwijl vei'schillende interne verbou wingen tot stand kwamen. Het machinepark kon belangrijk worden uitgebreid. De schaarste aan materialen kwam in 1950 speciaal tot uiting bij de papiervoor ziening. Voor 1951 zijn de mogelijkheden met betrekking tot de papieraankopen nog on overzichtelijk, zowel wat betreft de lange levertijden als het verloop der prijzen. In het begin van 1951 was de drukkerij geheel bezet en kon de onderneming de papierbehoefte behoorlijk verzorgen. De voortgezette zeer belangrijke uitbrei ding van de zaken, de" hogere prijzen van grondstoffen, de stijging van salarissen, lonen en sociale lasten, alsmede de noodza kelijke uitbreiding en perfectionnering van het machinepark, stellen hoge eisen aan de voorziening van de liquiditeit. Daarom werd besloten het geplaatste aandelenkapitaal te vei'hogen door uitgifte van f300.000 gewone aandelen aan toonder. Nadat intern alle gewenste voorzieningen werden getroffen, wijst de Winst- en Ver liesrekening een batig saldo van f226.277,31 aan. f 65.754,57 wordt voor afschrijving be stemd en f 15.000 extra gereserveerd, f97.522,74 bestemd voor reserve en belas tingen. Daarna blijft f48.000 over voor de uitkering van 3 dividend aan aandeel houders. „De Stem des Volks" te Santpoort-Bloe- mendaal, afdeling van de Bond van Arbei ders-zangverenigingen in Nedei'land, heeft Woensdagavond in de Nederlands Her vormde Kerk ,aan de Burgemeester En- schedélaan te Santpoort'een concert gege ven met-begeleiding van „Die Haerlem- sche Musyckcamer" onder leiding van de beer André Kaart en met solistische me dewerking van de sopraan Corry van Beckum, de alt Toop van Domburg en de bas Jan Duiveman. Als organist fungeerde de heer Cor Smit. Het programma werd geopend met een stijlvol gezongen werkje van Joh. Ph. Krieger: „Die Gerechten werden wegge- rafft". Koor en oi'kest kregen hierin ten volle gelegenheid; hun kunnen te tonen. Met volle ovei'gave zong'de alt Toop van Domburg hierna de aria „Dove Sei" uit „Rodelinda" van G. F. Handel. Na een aarzelend begin waar wellicht de pia nist Cor 'Smit niet geheel onschuldig aan was wist zij een klankrijke vertolking te brengen. In de Audite Mortales van de zestiende- eeuwse Poolse componist Barth. Pekiel viel vooral het talent van de sopi'aan Cor- ï'ie van Beckum op, die met fijne stern- nuancering een ontroerende interpretatie van Pekiels schepping gaf. Met begelei ding van „Die Haerlemsche Musyckcamer" liet de bas Jan Duiveman zich horen ih G. F. Stölzels „Aus der Tiefe rufe ich Hen' zu Dir". Het optreden van Corx'ie van Beckum bevredigde het meest. In de oorspronke lijke Engelse versie van G. F; Handels „Ich weiss das mein Eiiöser lebet" bereikte zij een hoogte, waarop zij zich van de andere solisten onderscheidde. De uitvoering werd besloten met het Requiem van J. Haydn, waarin een voor treffelijke samenzang van het koor te be luisteren viel. Het orkest omspeelde dit slotnummer op bescheiden en treffende wijze. POLITIE VOETBALDE De ontmoeting tussen twee politie-elftal- len van Heemstede en Zandvoort bracht voor de Heemsteedse ploeg een overwinning van 3—2. 7. Vit de uitlatingen van de heer Berend Baksteen hebben we de vorige keer af kunnen leiden, dat het vinden van een huis nog niet zo gemakkelijk was als Panda wel gedacht had. Het is te begrijpen dat Panda bitter teleurgesteld was hij maakte zich gereed om te vertrekken, maar hij kon niet nalaten nog eens te vragen: „Dus u kunt me écht niet helpen?" „Wa? Helpen?", riep de heer Baksteen gekweld. „Nee! Ik heb geen huizen! Ik heb alleen maar kippenhokken en landgoederen! Val me niet langer lastig!" „O!", zei Panda. „Dus u hebt landgoederen! Daar kwam ik eigenlijk voor, ziet u een landgoed met een herenhuis, of zo iets.„Wa?", kreet Berend Baksteen nog eens, maar nu in een geheel andere toonaard en intussen vloog hij met een lenigheid, die men van een persoon met zijn lichaamsbouw niet verwacht zou hebben, uit zijn draaistoel om een grote fauteuil bij te schuiven, waar hij Panda vervolgens in duwde. „Wa? Een landgoed? Een herenhuis? Maar natuur lijk? Hoe maakt u het, meneer? Gaat u herenhuis! Een landgoed! Ja, graag! Zeker! Neem een sigaartje! Hier! Alstublieft! Ha! Wa? Een landgoed!" En al pratend duwde de voortvarende makelaar Panda een si gaar tussen de lippen, die deze in het ge heel niet luste. Het was echter onmogelijk, de woordenstroom van de zakenman te onderbreken. „Ik heb precies wat u zoekt!", riep hij uit. Het beste van het beste! Dat is mijn devies! Speciaal op het gebied van landgoederen en herenhuizen!" Het scheen dus, dat er nu gang in de on- Onrust. Vele van de vierduizend arbeiders die Dinsdag in de Noord-Spaanse in. dustriestrad Pamplona het wei'k hebben neei^gelegd, hebben ook Woensdag ge, staakt. Een vrouw werd ernstig en drié andere personen lichter gewond, toen bij de poging van een groep mannen om werkwilligen bij een fabriek tegen te houden, geschoten werd. De politie heeft meegedeeld dat een aantal „onruststo kers, die niet in de plaatselijke industrie werkten, in de stad zijn aangekomen en enige van hen zijn gearresteerd". Na liet incident bij de fabi'iek echter zijn ar beiders, die het werk hadden hervat, opnieuw in staking gegaan. Arbeidsdienst. Radio-Praag heeft gemeld, dat de Tsjechoslowaakse regering 0p voorstel van de minister van arbeid, Erban, een voorschrift heeft uitgevaar digd, dat de arbeidsdienst voor kinde ren, die de lagere school verlaten, tot op een leeftijd van achttien jaar verplicht stelt. Uitgezonderd zullen zijn de kinde ren, die na de lagere school hoger on derwijs volgen of die ergens in de leer gaan. Volgens radio-Praag is het doel van de dienst de kinderen de waarde van de arbeid bij te brengen en hun sociale en politieke scholing te vol tooien. Protectie. In New York zijn Woensdag 21 politiefunctionarissen gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd een bende bookmakers te hebben beschermd. On der de geari'esteerden bevinden zich twee inspecteurs, een kapitein en twee luitenants. Epidemieën. Cholera en pokken hebben vorige week in Calcutta 238 mensen levens geëist. Dit is 20 meer dan in de week daarvoor. Uit de hoogte. De Oostenrijkse equilibrist Helmuth Hoi-lands Owen zit al sinds Dinsdagochtend vroeg op een staal- di-aad die op 12 meter hoogte boven het raadhuisplein in Stockerau in Neder- Oostenrijk is gespannen. Hij wil daar tot Vrijdagochtend blijven om een we reldrecord te vestigen. Zijn vrouw voor ziet hem van eten en drinken. Alle dertien. In Texas bood iemand bij een partijtje bridge zeven harten. Zijn vrouw bood daarop zeven schoppen. Het bleek dat beiden alle dertien kaarten van de geboden kleur in de hand hadden. Slavernij. Een commissie van vier interna tionale deskundigen op het gebied van slavernij heeft in een rapport aan de U.N.O. gemeld, dat „slavei-nij, zelfs in haar wreedste vorm, heden ten dage nog in de wereld voorkomt". Sinds het einde van de tweede wereldoorlog is de sla venhandel in bepaalde gedeelten van de wereld weer opgeleefd, aldus was de bevinding van de commissie. De com missie noemt geen landen met name, waar nog slavernij bestaat. Zij doet de aanbeveling, dat de internationale con ventie over slavernij van 1926 zo spoe dig mogelijk door de U.N.O. wordt over genomen. Verder beveelt zij aan, dat de U.N.O. een aanvullende conventie op stelt over instellingen en gewoonten, ie het karakter dragen van slavernij. Controle. De Argentijnse dictator Perón heeft in een officiële verklaring bekend gemaakt, dat voor het vervaardigen van de waterstofbom onmisbare katalysators uranium en berylium, welke tot dusver zonder vergunning konden worden uit gevoerd, in de toekomst aan een scher pe uitvoercontróle zullen worden onder onderworpen. De president verklaarde verder, dat de technische moeilijkheden bij het winnen van beryllium in Argen tinië overwonnen waren. Protest. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland bij de Argen tijnse regering een formeel protest ever „het vestigen van nog twee Ai-gentijnse bases in het Britse gebied aan de Zuid pool" heeft ingediend. Bezoek. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Hei'bert Morrison, zal het weekeinde van 20 Mei in Duitsland doorbrengen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken Woensdag medegedeeld. Morrison zal een onder houd hebben met bondskanselier Ade nauer en andere prominente personen. Daarna hoopt hij naar Wenen te gaan, waar hij twee dagen zal verblijven bjj de Britse Hoge Commissaris, Sir Harold Caccia. Verliezen: In een verklaring voor de Brits- Amerikaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse minister voor de ver bonden staten in Indo-China, Jean Le- tourneau, meegedeeld, dat sinds 1945 meer dan 28.000 soldaten in de strijd tegen de Vietminh-opstandelingen zijn gesneuveld. Hierbij bevonden zich 9.925 Fransen, 4.893 leden van het vreemde lingenlegioen, 4.762 Nooi-d-Afrikanen, 1.345 negersoldaten en 8.002 Indo-Chi nezen. Meer dan 1.000 Franse officieren waren gesneuveld, aldus de minister. gemakkelijk zitten! Neem uw gemak! Eenderhandelingen zou komen. ADVERTENTIE le Pinksterdag valt dit jaar samen met Moederdag. Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaakdrukte achter de rug heeft, hoopt ze met Pinksteren eens heerlijk uit te rusten. Vader tracteert op een gezellig uitstapje en 't mooiste geschenk voor Moederdagja.... 't is haar al verklapt: van de kinderen krijgt zij een prachtig ,,Safira"-tafelcouvert, vlekvrij door en door. Duur? Weineen, de kinderen hebben er hun Niemeijer's waardepunten voor besteed, die zij altijd spaarden voor de vliegtuigplaatjes. Toen hun album „Vliegende Vleugels" vol was, besloten zij door te sparen om Moeder te kunnen verrassen. Ook U kunt dubbe. genieten wanneer U Niemeijer's Koffie en Thee gebruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt U van Niemeijer's Paarsmerk en hoe zeldzaam geurig is een kopje Gala-Thee of Princess-Thee. Op elk pakje bevinden zie» waardepunten voor het ,,Safira"-tafelbesteiC. Schrijft U even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U ontvangt omgaand franco de geïllustreerde geschenkenlijst. Dinsdag en Woensdag hebben zich in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Wel werd in Utrecht een ge val geconstateerd. Het betreft hier iemand, die in contact was geweest met de eerste Utrechtse patiënt, die in Tilburg was ge weest. Deze tweede Utrechtse patiënt was reeds enige tijd geïsoleerd. In Tilburg zijn uit de barak van het zie kenhuis, waar de pokkenpatiënten worden verpleegd, acht van hen als genezen ont slagen. Drie-en-twintig patiënten bevin den zich nog in het ziekenhuis. De toe stand van allen is gunstig. Geen enkel sterfgeval deed zich tot dusverre voor.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2