saranto 1 daJco Verlichting der financiële zorgen van het Sportfondsenbad Duursma spuit alles! RIJWIELEN GLAZEMAKER maak! hel U mogelijk le blijven fotograferen! DONDERDAG 10 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bromfiets reed tegen auto bij Spaarndam Een 40-jarig jubilé Concert van solo-fluitist werd zeldzaam evenement Plaquette van Lex Althoff in krantenzaal onthuld yffoeUeA, m. 'clc/fte Eau de Cologne Ongeluk in Zandvoort p. lité^ies. lAaayt Uw unn^eUefL. i Tuberculosebestrijding Concert van „Zang en Vriendschap Uitspraken Haarlemse Rechtbank Moederdag Ijstaarten Haarlemse schoolkinderen elke week zwemmen Het Sportfondsenbad te Haarlem werd 19 Januari 1935 geopend. In die 16% jaar (de telling loopt tot 1 Mei jl.) zijn er 3,526.189 baden genomen. Bovendien wer den meer dan 10.000 zwemdiploma's uit gereikt, waarvan alleen in 1950 1028. Deze cijfers bewijzen het bestaansrecht van dit bad. Het is bovendien een verheu gend feit dat het in elk opzicht crescendo gaat. Tot nu toe was 1943 het recordjaar. Toen werden er 283.000 baden genomen, maar daarbij moet in aanmerking geno men worden, dat in dat oorlogsjaar slechts wéinigen in staat waren om thuis een bad te nemen, daardoor de trek naar het Fre- derikspark natuurlijk werd begunstigd. Nu is er kans dat, onder normale omstan digheden, een nieuw record wordt ge maakt. want in de eerste vier maanden van 1951 zijn reeds 91.066 baden genomen. Die 91.066 baden zijn alsvolgt verdeeld: schoolkinderen 36.757, verenigingen 13.597, militairen 7373 en particulieren 33.329. Het gaat natuurlijk ook crescendo met de uitgaven van het Sportfondsenbad. Maar die omstandigheid is juist oorzaak dat het bestuur voor moeilijkheden is ge steld. Want de inkomsten stijgen niet in dezelfde mate. De steenkolen kosten acht keer zoveel als voor de ooi-log en dat be tekent op de exploitatierekening heel wat, want er gaan per jaar 300 ton door de schoorsteen. Ook wordt er veel meer aan lonen betaald. De tarieven konden slechts weinig ver hoogd worden. Vroeger kostte een "bad voor een volwassene 35 cent. Dit zou nu, in verhouding tot de meeste prijsstijgingen, 1 gulden moeten zijn, maar het bestuur vreest dat de zwemmers dat niet willen en in veel gevallen ook niet kunnen beta len. De prijs is nu 55 cent en hij wordt op 15 Mei 60 cent, maar verder durft het be stuur niet te gaan. (Bij een kaart voor 10 baden en abonnementen is de prijs lager). Het bestuur heeft de kinderbaden op 40 cent laten staan en hoopt die zo te kun nen laten, maar. In de laatste jaren wijst de exploitatie rekening een tekort aan, ook al is door bezuiniging en door andere middelen ge tracht dit zo klein mogelijk te houden. De gemeente Haarlem moet bijspringen, om dat het Sportfondsenbad niet volledig de rente en aflossing kon opbrengen van een hypothecaire lening. Haarlem heeft zich voor die betaling garant gesteld en de con sequenties daarvan worden natuurlijk aan vaard. Op dit ogenblik heeft de gemeente aan het Sportfondsenbad in deze vorm f 22.000 voorgeschoten. Ieder zal begrijpen dat van terugbetalen onder de huidige omstandigheden geen sprake kan zijn. Daarom lijkt het ons beter een weg te zoeken om het Sportfondsen bad aan zoveel inkomsten te helpen dat het zelf aan zijn verplichtingen kan vol doen. Voor de gemeente zijn er drie wegen die daarbij bewandeld kunnen worden: le. Per jaar woi-dt f 3000 betaald als erf pacht voor de grond waarop het bad staat. (Enkele jaren geleden was dit zelfs f 5000). De gemeente Zaandam gaf aan het Sportfondsenbad de grond in erfpacht voor slechts 1 gulden. Haarlem kan dit voorfceeld y.olgen. In de 16 jaar. die nu verlopen zijn, heeft het Sportfondsenbad al ruim f 75.000 voor de grond betaald, een bedrag dat de waarde van de grond ver moedelijk al dicht nabij komt, want het gaat om pl.m. 3500 m2. 2e. Haarlem betaalt voor de schoolbaden f 0.27%. De kostende prijs van een bad is evenwel 50 cent. In Amsterdam wordt door de gemeente f 0,35 voor schoolbaden be taald. Zo Haarlem ook die prijs zou willen betalen betekent het voor de 100.000 schoolbaden per jaar f 7500. En dat is juist hef tekort op de rekening van het Sportfondsenbad. 3è. Nu hebben de kinderen om de twee weken schoolzwemmen. Dat is mooi, maar het kan nog mooier. De capaciteit van het Sportfondsenbad is zo bleek ons na een bespreking met de dii-ectie evenwel zo groot, dat het mogelijk is de schoolkinde ren elke week te laten zwemmen. De schoolkinderen uit Haarlem-Noord zwem men in Stoop's Bad. Ook daarvan is de capaciteit zo groot dat elke week school zwemmen mogelijk is. Natuurlijk kost dit aan de gemeente geld, maar het zal niet veel verschil maken, om dat het dan niet meer nodig zal zijn het Sportfondsenbad financiëel bij te springen. In de gemeenteraad is er herhaaldelijk op gewezen dat Haarlem aan zijn twee open zweminrichtingen te weinig heeft. Daarom is er alles voor te zeggen om dit tekort, althans wat de kinderen aangaat, aan te vullen door de gelegenheid tot schoolbaden op te voeren, temeer omdat hier geen belangrijke financiële consequen ties aan vast zitten. Zoals het nu met de Sportfondsen - financiën gesteld is, kan het niet blijven. In de laatste jaren is, noodgedwongen, sterk bezuinigd op de onderhoudsuitgaven. Het gevolg is dat het nu noodzakelijk is verschillende uitgestelde onderhoudswer ken alsnog uit te voeren. Om dit mogelijk te maken zal het bestuur ook een beroep op de gemeente moeten doen. Het bestuur hoopt dat er op den duur ook meer volwassenen zullen komen zwem men, want ook in dat opzicht is de grens van de capaciteit nog lang niet bereikt. Haarlem heeft in het Sportfondsenbad een model-inrichting, die, nu verschillen de verbeteringen zijn ingevoerd, aan alle eisen voldoet. De Geneeskundige Dienst controleert geregeld het water en uit de rapporten die ons daarover getoond wer den bleek, dat het uitstekend is. Geen Sportfondsenbad in Haarlem-Noord Indertijd werd er over gedacht ook in Haarlem-Noord een Sportfondsenbad te stichten. Dat plan is evenwel opgegeven omdat gebleken is dat de bouw- en de exploitatiekosten van zulke baden zo sterk gestegen zijn, dat het voor een particuliere onderneming niet meer mogelijk is daartoe over te gaan. Berijder zeer ernstig gewond Hedenochtend legen zeven uur is nabij Spaarndam op het kruispunt Slaperdijk, Visserseinde en Nieuwe Rijweg een brom fietsberijder, die in de richting van het dorp ging, door onbekende oorzaak tegen een vrachtauto uit tegenovergestelde rich ting gebotst. De 49-jarige Haarlemse boek binder C G. C. K., bestuurder van dit rij wiel, werd zeer ernstig gewond en is in zorgwekkende toestand naar het R.K. zie kenhuis „St. Joannes de Deo" vervoerd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een zware hersenschudding. Getuigen van dit ongeluk wordt verzocht zich op te geven bij de Verkeerspolitie in de Smedestraat. De heer G. van Waard, thans propagan dist van de Haarlemse verenigirig tot be strijding der tuberculose, was dezer dagen 40 jaar aan die vereniging verbonden. In het orgaan wordt daarover door de voorzitter dr. O. H. Dijkstra geschreven: „Het bestuur is gelukkig, dat de heer Van Waard, hoewel Jiij daarvoor wel de leeftijd heeft, nog niet geheel met pensioen is ge gaan. Steeds nog laat hij zijn gedachten gaan over propagandistische mogelijkhe den, opdat 'de luberculose-bestrijding een steeds grotere plaats in hoofden en harten van de bevolking zal innemen. Wij hopen, dat hij nog vele jaren, daarbij gesteund door zijn vrouw, een stuwkracht voor onze vereniging zal blijven". Op de jubileumdag kwam het bestuur de heer Van Waard gelukwensen en een stoffelijk blijk van waardering aanbieden. Het personeel van het Consultatiebureau zorgde voor een bloemenhulde. ADVERTENTIE K-ETFy f de brillen specialisten meer dan 40 jaar. Als er nieuwe modellen zijn vindt U die bij P. Een bril van Keip dat is goed gezien. Gr. Houtstraat, naast luxo& KEI Gezellige drukte in het bad tijdens het schoolzwemmen. ADVERTENTIE Luilakmarkt electrisch verlicht De Luilakmarkt, welk ieder jaar Vrijdags en Zaterdags vóór Pinksteren in Haarlem v.'ordt gehouden en duizenden mensen naar de singels doet optrekken om bloemen of planten te kopen, zal ditmaal geheel elec trisch verlicht worden. In de afgelopen Jaren geschiedde de verlichting vrij ge brekkig, deels met persgaslampen, doch dankzij de medewerking van het gemeente bestuur, het Eenergiebedrijf en het Markt wezen zal thans een electrische verlichting op alle drie singels worden aangebracht. Verwacht mag worden, dat deze ver lichting zeer zeker het hare ertoe zal bij dragen, dit jaarlijks terugkerend evenement onze bloemenstand nog beter dan voor neen te doen slagen. Welke fluitist durft het aan om een mu ziekuitvoering uitsluitend gewijd aan wer ken voor fluit-solo te geven? In de mu ziekgeschiedenis is slechts een enkel voor- beeld van een dergelijke muzikale verme telheid bekend. Zij staat op rekening van de omstreeks het jaar 1700 levende Franse fluitist Philibei-t. Met de uitvoering, die de fluitist Frans Vester gisteravond in de tuinzaal van de kunsthandel Leffelaar gegeven heeft, is opnieuw zo'r* zeldzame muzikale gebeurte nis een feit geworden. In ons blad van Zaterdag werd in een beschouwend artikel reeds de aandacht van 'muziekvrienden op dit concert gevestigd. Er waren verrassend veel toehoorders getuige van de magistrale victorie van de fluit als solo-instrument. Maar de over winning van de fluit betekende tegelijk de overwinning van de melodie, die zich thans moest zien te handhaven zonder de steun van begeleidende harmonieën. De melodie kon die steun missen. In haar werd de oer kracht wakker, die aan de muziek in al haar verschijningsvormen het leven geeft, die de harmonieën in de geest oproept en die het rhythme zijn stuwing verleent. Zo werden de Sonate in a van C. Ph. Em. Bach en de Sonate in a van Joh. Seb. Bach in haar intieme schoonheid opge bouwd tot een prachtige eenheid. Een mu zikaal kleinnood werd de Inventie en het capriccio van een onbekende achttiende eeuwse componist. Bij deze afspiegeling van de volmaaktheid lieten zich echter de stoffelijke wetten gelden. Want onvermij delijk bleek de minimale remming van de metrische en rhythmische ontwikkeling door de ademneming en het aanzetten. Voor de moderne werken, die Frans Ves ter na de pauze speelde gold. dit niet, om dat de melodie zich hierin vrijer, in over eenstemming met het fluitkarakter en de speeltechniek, ontplooit. Wij hoorden een expressieve fluitmelo die „Droevige morgen" van Rabindranath Tagore, drie composities van P. O. Ferroud, levendig bewogen en soms merkwaardig lyrisch. De componist heeft zich blijkbaar sterk laten inspireren door de Chinese mu ziek met haar grondslag van vijftonige toonladders Verder klonk „Syrinx" van M. Debussy in zijn sfeer van gelukkige een zaamheid en als een absoluut muzikaal klankstuk „Image" van E. Bozza. De ..Dans van het geitje" van Arthur Honegger v/as een karakteristiek besluit van de reeks modernen. Een onderbreking hiervan wa den de variaties van N. Paganini (Caprice Op. 1 no. 24)"in de bewerking van Frans Vester. Hiermede toonde de fluitist zich in al zijn virtuoos meesterschap. Het spel werd een aaneenschakeling van talrijke technische verworvenheden, die terecht verbluften, maar die gelukkig de rijkdom aan muzikale schoonheid, die Vester ons met de andere werken geschonken had, niet konden verdringen. Het langdurig applaus noopte de solist tot een toegift: het zestiende-eeuwse „On der de groene linde" van Jan van Eyck. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RUDGE WHIT WORTH JUNCKER VESTING - BURGERS Barendsestraat hk Kamperstraat - Tel. 13797 Gistermiddag is in de krantenzaal van de Haarlemse stadsbibliotheek de plaquette onthuld met de beeltenis van Lex Althoff, de journalist, die zijn loopbaan in Haarlem begon en in de oorlog door de bezetters ter dood werd gebracht. De onthulling ge schiedde in een intieme kring van ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur en vi-ienden en collega's van Lex Althoff. De voorzitter van de Kennemer Journa listenvereniging, de heer W. van Willige, bood de plaquette aan het gemeentebestuur aan. De heer Van Willige gaf een korte be schrijving van deze jonge en begaafde jour nalist, die op 29 Juli 1943 zijn leven gaf voor het vuurpeloton van de bezetter. Hij had in zijn negen jaren journalistieke ar beid bij Haarlems Dagblad vele vrienden gemaakt en grote hoop gewekt, dat hij het ver zou brengen. Hij heeft het verder ge bracht dan men in die tijd kon vermoeden, want gedreven door zijn grenzenloze moed bestreed hij de onrechtvaardigheid met het vlammend zwaard van zijn intellect en de rode gloed van zijn verantwoord idealisme. Lex Althoff schreef in een van zijn laat ste brieven naar huis over de komende dag van zijn executie: het wordt een stralende dag. En zo, zei de heer Van Willige, is er vandaag naast de droefheid om het verlies van deze collega, de vreugde over de moed die een der onzen in dienst van de vrijheid heeft getoond. Nadat de echtgenote van wijlen Lex Alt hoff de onthulling had verricht, aanvaardde wethouder Bakker namens de gemeente de plaquette, die door de beeldhouwer Theo van Rijn is gemaakt. Hij zei dat de pla quette in de krantenzaal wel zeer op zijn plaats is, aangezien deze gewijd is aan het arbeidsveld waarop Althoff zijn grote gaven ontplooide. Hij hoopte dat het voor beeld dat Althoff gaf, door de plaquette levend gehouden zal worden. Tenslotte sprak de heer Koos Vorrink, die in de ooi-log met Althoff samenwerkte, onder andere bij de oprichting van het Parool, een warm persoonlijk woord over hetgeen zij samen doorgemaakt hadden. Hoewel zij elkaar al langer kenden, „ont moetten" zij elkaar pas werkelijk op die fa tale morgen van de tiende Mei, toen zij van het dak van het gebouw van de Arbeiders pers, waar Althoff toen werkte, de Duitse bommenwerpers gadesloegen. Reeds toen stond voor hen vast, dat zij deel zouden moeten nemen in het verzet. Althoff heeft zich in het verzet ten volle gegeven. Niet alleen door de kracht van zijn opbeurend woord en zijn onverzettelijkheid in de ille gale pers, nam hij deel aan het verzet. Hij vervulde tevens de functie van koeriei-, waarbij hij dag-in dag-uit zijn leven in de waagschaal stelde, het leven dat hij zo hartstochtelijk en onstuimig lief had. Bij een poging om in opdracht van het verzet naar Engeland over te steken, kregen de Duitsers hem tenslotte in handen. De heer Vorrink zei tenslotte dat het juist degenen waren, die zo'n grote liefde voor het leven hadden, die bereid waren het te; geven bij de verdediging van de geestelijke waarden, die het de moeite waard maakten geleefd te worden. Mocht onverhoopt de huidige bedreiging van de Westelijke be schaving weer uitlopen op een aanslag daarop, dan hoopte hij dat er weer mensen gevonden zouden worden, als Althoff be reid, om er rechtop voor te vechten. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. ADVERTENTIE .rfe—-c\ Een arbeider door een gebroken hijsbalk getroffen Woensdagmiddag is de 39-jarige Haar lemse betonwerker H. J. H. bij de bouw van het tweede flatgebouw in Zandvoort getroffen door een vallende balk of haak, doordat de hijsbalk brak bij het hijsen van een bak cement. Dr. Robbers verleende de eerste hulp en liet de man, die ernstig aan het hoofd gewond was, naar het zieken huis Johannes de Deo in Haarlem over brengen. In de loop van de middag bleek dat de man minder ei-nstig getroffen was dan aanvankelijk scheen. Daarom kon hij toen naar huis gaan. Blauwe Week-collecte Van 14 tot en met 19 Mei zal in het ge hele land (ook in Haarlem en Heemstede) een lijsten-collecte gehouden worden ten bate van het reddingswerk van slacht offers van de drahk van alle gezinten. Protestanten, Rooms Katholieken, Hu manisten, mensen van velerlei levensbe schouwing, werken samen om gelden bij een te brengen voor het in stand houden en verbeteren van Consultatie Bureaux voor Alcoholisme en het oprichten van nieuwe, zoals in Utrecht en Leeuwarden geschiedde. 19 Mei is bestemd voor de buscollecte. ADVERTENTIE ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 24189 HAARLEM Het jaarverslag van de Haarlemse vereniging Aan het verslag over 1950 van de Haar lemse vereniging tot bestrijding der tuber culose ontlenen wij, dat het aantal leden tot 18000 is gestegen. Het bestuur verheugt zich over deze medewerking van de bur gerij. „Vooral wanneer misschien in de naaste toekomst de plannen tot uitvoer gebracht kunnen worden van een algemeen bevol kingsonderzoek der stad op het voorkomen van nog onbekende bronnen van infecties, zijn deze medewerking en belangstelling absoluut noodzakelijk voor het doen sla gen van een dergelijk onderzoek" zo wordt opgemerkt. De exploitatie van Brederodeduin ver liep dit jaar, dank zij de meer aan de kos ten aangepaste verpleegprijzen vrij gun stig. Wel moesten zeer hoge bedragen ge bruikt worden voor een volledig herstel der lighallen en voor de beplanting van het duinterrein van Brederodeduin om voort schrijdende beschadiging hiervan te voor komen. Er zijn plannen gemaakt voor de bouw van een nieuw Consultatiebureau, maar de moeilijkheid om een geschikt bouwterrein te vinden was oorzaak dat geen voort gang gemaakt kan worden. Het Consultatiebureau werd in 1950 be zocht door 5055 (1949: 5490) inwoners van de gemeente Haarlem. Hiervan kwamen 270.9 (2713) voor de eerste maal. Van deze personen leden 196 (229) aan actieve tuberculose. Positief sputum had den 78 (115) personen. Door tussenkomst van het Consultatie bureau wer-den uitgezonden naar het Bre derodeduin 77 (73), naar een ziekenhuis 76 (97) en naar een sanatorium 133 (136). Op 1 Januari 1950 hadden 1485 (1637) gezinnen huisbezoek. In de loop van het jaar kwamen hierbij 210 (215) gezinnen. Afgevoerd wei-den 331 (337) gezinnen, zo dat derhalve op 31 December 1950 1364 (1485) gezinnen huisbezoek hadden. In 454 (507) dezer gezinnen kwamen één of meer lijders aan open longtuberculose voor. Het aantal door de huisbezoeksters afge legde bezoeken bedroeg 10224 (11198). De woningtoestand in de gezinnen waar op 31 December 1950 huisbezoek werd ver richt was goed in 714 (740) gezinnen, vol doende in 512 (617) en onvoldoende in 109 (106) en slecht in 29 (22) gezinnen. Huurbijslag werd gegeven aan 33 ge zinnen, wasgeld aan 8 gezinnen. 3an Sevenstern en Rahel Mengelberg als solisten De oude Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" gaf Woensdagavond haar voorjaarsconcert met een programma, dat naar de geest volkomen nieuw was. Men kan het grootste respect hebben voor de ijver, het inzicht en de kunde van de diri gent Jack P. Loory, die er niet alleen voor zorgt, steeds met nieuwe programma's voor het publiek te komen, en die daarbij van goede smaak en fijne speurzin blijk geeft, maar die tevens alles in het werk stelt om zijn koor de vereiste stijl van uitvoeren bij te brengen. Wat hij bijvoorbeeld sty- listisch wist te bereiken in „Van minnen ben ic dus gewont" en „Die voghelkens vrclic ruyten", beide van Clemens non Papa, alsmede in mijn „Fluyt van Pan", was wel zeer opmerkelijk. Ja, betreffende die „Fluyt van Pan" een rondeel voor koor en fluitsolo heb ik mij vaak afge vraagd, of ik daar wel eens een uitvoeririg van zou kunnen beleven, volmaakt zuiver, evenwichtig van klank, doorzichtig en in de stijl die past bij het vers van de renais sancistische rederijker Karei van Mander. Het stuk stelt- eisen van bij zondere aard: een lichte afwijking van het toonpeil en het is mis, want de solo-fluit kan zo maar niet mee gaan stijgen of zak ken. Daarbij is er steeds rekening mee te houden dat de fluit boven het koor moet uitklinken. Nochtans is iedere stem een belangrijke draad, een zenuw, in het geheel: kortom een zangpartij die men moet kun nen volgen; want ondergeschikt is er niets in het werk. Het vraagt heel wat om dit alles in een juist evenwicht te brengen en dan daarbij het pittoreske van het onder werp niet te veronachtzamen. De heer Loory is er in geslaagd met „Zang en Vriendschap" en de Tuitist Jan Sevenstern een vertolking van de „De Fluyt van Pan" te geven nagenoeg zoals ik mij die ge droomd heb. Ik kan niet nalaten de diri gent en de uitvoerders daarvoor openlijk dank te zeggen. Jan Sevenstern speelde de solopartij met voorbeeldige correctheid, strak en virtuoos beheerst. Het eerste programma-nummer „Ic seg adieu", van Clemens non Papa. liet ech ter niet vermoeden dal het koor ons deze avond zulke klankzuivere prestaties zou laten horen, want hierbij was de midden stem nogal aan de weifelende kant. Doch bij de twee volgende stukjes van dezelfde componist vond men, met de zuivere stem ming, de treffende sfeer dezer fraaie zes tiende eeuwse liederen. Veel succes had men ook met het grappige koorlied „De vette gans" van Roland de Lassus. Dit num mer moest zelfs herhaald worden. Een opvallende noviteit was „Fuga" van Joep Schreurs, een geestig stuk dat men beslist op het répertoire moet houden.Wan- neer het bezonken zal zijn, kan men er nog veel succes mee beleven. Ten slotte werd een kernachtige uitvoering van „Dat liet n den Rhijnschen Wijn" van Badings gegeven. Behalve Jan Sevenstern werkte de har piste Rahel Mengelberg solistisch aan het concert mede. In een Sonatine van Naber- mann en in een heerlijk Impromptu van Fauré wist zij de boeiende kracht van een gaaf en artistiek spel te leggen Treffend samenspel voor fluit en harp (een ideale combinatie) lieten de beide solisten ook horen in een Sonate van Krumpholtz een tijdgenoot van Mozart en in een Franse Suite van Marg. RoesgenCham pion. Deze mooie vorm van kamermuziek hoewel te intiem van karakter voor de grote zaal viel blijkbaar bij het publiek- zeer in de smaak. Als geheel was het een bijzonder mooie avond. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE - V- :-v V.: - i - Mezzochrome film: 6 x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook tn formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat nietl Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnale I De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de Haarlemse magazijnbedien de J. E. G„ die zich veertien dagen gele den wegens diefstal en verduistering moest verantwoorden, tot tien maanden met aftrek, conform de eis. G. had van September 1949 tot Maart 1951 grote hoeveelheden textiel, zeep, eau-de-cologne en suikerwerken ter waarde van 3000 uit de Hema, waar hij werkte, gestolen en aan vrienden en kennissen te koop aangeboden of wegge geven. Tegelijk met hem waren deze relaties ter verantwoording geroepen. De koopman W. A. L. die de gestolen goederen op ge zette tijden kwam halen hoorde veertien dagen geleden vijf maanden wegens heling tegen zich eisen. Hij werd thans veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Een vriendin van G. die af en tóe ge schenken had aangenomen, welke, van diefstal afkomstig waren, werd veroor deeld tot drie maanden met aftrek. Tegen haar waren zes maanden geëist. Een andere vriend van G., die zes we ken had horen eisen werd veroordeeld tot twee maanden. Een caféhouder, die wat overhemden had overgenomen en deswege een eis van 50 subsidiair 30 dagen hoorde, werd ver oordeeld tot 75 subsidiair 45 dagen. De hospita van G. werd tot 25 subsi diair 15 dagen veroordeeld. De Haarlemse chef-monteur A. J., die op Donderdag 26 April in het verdachte- bankje verscheen, omdat hij in het begin van dit jaar als bestuurder van een jeep een ernstig verkeersongeval op de Rusten- burgerweg in Bloemendaal veroorzaakt zou hebben, waarbij een meisje levensge vaarlijk werd gewond, werd veroordeeld tot zes weken hechtenis en één jaar opzeg ging van het rijbewijs. Tegen hem had de officier veertien dagen geleden één maand hechtenis en één maand intrekking van het rijbewijs geëist. Een timmerman die in een woning aan het Raadhuisplein in Haarlem-Noord had ingebroken werd veroordeeld tot een jaai en zes maanden conform de eis. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Mei 1951 ONDERTROUWD: 9 Mei. J. Bram en D. W. van Loevesijn; J. van der Hoorn en O. Breems; J. Cousijn en M. A. Bol; F. Ziek en T. Hessels; A. van der Putten en J. N. Haak; C. G. van Gils en H. M. van Dijk; H. J. Vreman en L. G. Bijnagte; F. A. A. Mose man en N. van de Pol; C. Seelmeijer en E. Steenkist; B. C. Fortgens en A. E. van der Horst; E. W. Niggebrugge en W.'I. Akker man; E. T. E. de Nijs Bik en W. H. Kreijts. GEHUWD: 9 Mei. A. H. N. van Baekel en J. Hogeveen; C. M. Schalkwijk en H. E. Goedemans: A. Baardman en P. van der Klis; A. A. van de Velden en D, G. van der Harst; L. A. Smits en K. A. de Bruin; S. dè Haan en H. G. Veldhuis; E. Eenkhoorn en N. Bijster; G. Kroonstuiver en D. Winkel; J. Looijen en E. van der Werf; J. C. Vogels en L. C. van Blommestein; P. C. van Vasten- hoven en E. Wielink; A. van der Aar en A. A. J. Ruitte; S. de Boer en A. H. Hosman; S. Piso en N. A. Dra ij er; D. Jongens en G. Knook; P. van der Waal en L. H. de Groot; P. Bos en G. Calandt; J. P. Liefjes en C. A. de Paus; R. Hommes en C. G. Baelde; E. Markerink en C. H. van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 8 Mei, J. C. Sepersde Boer; H. SalentijnGöttgens; E. J. Nijsvan Ooijen; C. BreedBakker; 9 Mei, D. J. Robijnvan Rooden; J. M. Bak kervan Goor; C. M. J. Warmerdam— Eichhorn. BE VALT/EN van een dochter: 7 Mei, A. C. van Markestein—van der Velde; 8 Mei, M. de Jager—de Vries; 9 Mei, A. Nagtegaal— Luiten. OVERLEDEN: 7 Mei, J de Kort 68 j., Een- hoornstr.; H. van Tricht, 72 j., Westerhoutstr.; J. Wierda—Luchtmeijer. 24 j„ Gasthuisvest; 8 Mei, F. J. Willemze—Staubesand. 63 j„ Ka- merlingh Onnesstraat; P. W. H. M. Pompe, 1 d., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9