OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Televisie Minister Stikkers plan wil Europa redden van economische chaos Embargo op strategisch materiaal voor China neemt vaste vorm aan Gromyko deed een concessie die hoofdproblemen nog niet oplost Weerbericht Het besluit van de regering, om in de huidige omstandigheden geen subsidie te geven voor de verwezenlijking van televisie in ons land is ongetwijfeld een verstandig besluit. De tijden zijn er niet naar en de noodzaak ontbreekt. De om roepverenigingen hebben nu besloten, haar toezegging tot deelneming aan het experi ment voorlopig terug te nemen; zij zullen zich na ontvangst van nadere inlichtingen opnieuw beraden over de vraag, of die deel neming nog zin heeft. Oorspronkelijk had den'zij zich bereid verklaard om de tele visieprogramma's gedurende twee jaar te verzorgen, waarvoor iedere omroepvereni ging drie ton zou uittrekken. Tot het nemen van verder risico waren zij niet bereid. Als haar nadere beraad er nu toe leidt, dat zij ook van de twee jaar en de drie ton per vereniging afzien is dit plan van de baan. Ik zie geen reden om het te betreuren. Nederlands Korea-bataljon door Truman onderscheiden Zijn figuur beheerst in hoge mate de Straatsburgse debatten Presidentswisseling bracht Panama in rep en roer Troepen der verbondenen blijven in het offensief Truman zegt: „Acheson zal niet aftreden" Het woord is aan Amerikaanse Senaat zet stok achter de deur Generaal Eisenhower vertrokken Van Beinum hoopt in September zijn werk te hervatten De Koningin spreekt op Moederdag voor de radio Zwenking naar rechts bij Britse raadsverkiezingen Aardverschuiving in Zwitserland Actie tegen communisten in Pakistan Marshalls verklaringen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 256 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom V R IJ D A G 11 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 114 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op 'aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Want behalve overwegingen, die de zwakke economische toestand van ons land en de belangen van bepaalde instellingen betreffen, zijn er andere, die geenszins naar televisie doen verlangen. Zij vinden haar kern in de gedachte, dat de mens geen be hoefte aan deze nieuwe machine heeft en dat zij bovendien gevaar voor hem op levert. Omtrent dit laatste hebben berich ten uit Amerika, dat op ruime schaal tele visie bedrijft, talrijke waarschuwingen ge geven. Gebleken is dat niet alleen in vele gevallen de gezinsvrede erdoor verstoord wordt hetgeen men nog, met enig opti misme, als een tijdelijk verschijnsel zou kunnen beschouwen maar ook, dat de ondernemingsgeest van veel jonge en oudere mensen erdoor wordt gefnuikt. Men kan ook zeggen: de bewegelijkheid. Zij wor den erdoor „aan de machine gebonden" in leiterlijke zin. Zij trekken er niet meer op uit maar zitten dagelijks, na hun werk, urenlang in het donker naar een verlicht scherm te staren. De nabootsing van de werkelijkheid is voor hen genoeg. Li chaamsbeweging, het opdoen van nieuwe indrukken in andere omgeving, het ont moeten van velerlei andere mensen wor den alle opgeofferd aan het staren naar dat scherm. Men kan zich de moeite sparen, erop uit te gaan. Is het gewenst, is het een voerdeel, zich zoveel mogelijkmoeite te sparen? Als iemand daar zonder nadenken bevestigend op antwoordt kan men hem uitnodigen, er eerst eens wèl over na te denken. Zou hij een leven wensen, waarin al wat hem of haar „moeite" zou veroor zaken, door machines wordt gedaan? Sinds lange tijd, sinds in de vorige eeuw de snelle triomftocht van de Wonderen dei- Techniek begon, is de gemeenplaats opgang gaan doen dat men het nieuwe toch niet kan tegenhouden. Wie dit critiekloos aan vaardt zegt daarmee, dat hij voor zich be reid is zich willoos aan ieder nieuw appa raat te onderwerpen. De machine wordt baas over zijn leven; zij dicteert wat hij moet doen. Het valt niet te ontkennen dat deze invloed zich al in hoge mate over het menselijk leven in het algemeen doet gel den; sommige schrijvers hebben op grond van die ontwikkeling huiveringwekkende toekomstbeelden ontworpen. Hopelijk zal zulk een toekomst als bijvoorbeeld Aldous Huxley in zijn boek „Brave new world" heeft geschilderd nooit werkelijkheid wor den. Er kan een ogenblik komen waarop de mensheid zich bezint: de ervaringen met zulk een geraffineerde nieuwe vinding als de televisie zouden daartoe de inleiding kunnen vormen. Nu is na de invoering van vroegere uit vindingen wel gebleken, dat een aantal mensen zich er niet door in hun gezonde eigen activiteit en belangstelling willen laten remmen. Oudere uitingsvormen van cultuur hebben dientengevolge tegenover mechanische methoden kunnen standhou den, al had men hun ondergang al voor speld. Sport en lichamelijke opvoeding hebben zich sterk ontwikkeld, ofschoon niet zo algemeen als men wel zou wensen. Want een meerderheid gaat gedwee met al het nieuwe mee, blijkbaar aannemend dat al wat nieuw is als een verbetering, een vooruitgang beschouwd moet worden. Maar dat is niet zo: men moet tussen nieuwe dingen welen te kiezen. Men moet, nevens degene die men aanvaardt, andere durven verwerpen omdat zij geen vooruitgang, maar achteruitgang in het menselijk leven zouden betekenen. Ik geloof dat invoering van televisie buiten al genoemde nadelen bovendien in toenemende mate tot geeste lijke vervlakking zou leiden. Dat de regering er geen millioenen in wil steken omdat de economische omstan digheden dat niet toestaan spreekt van zelf. Uit \oogpunt beschouwd is televisie een volstrekt ovei'bodige luxe. Dat door het opgeven van dit plan duizenden men sen, die het zich eigenlijk niet veroorloven kunnen maar het zouden doen „omdat de buren er ook een hadden", niet (op afbe taling) dure toestellen zullen gaan kopen is voor hen een voordeel. Dat rijker volken v/el televisie hebben en wij niet kan ons koud laten. Wie de nadelen be- grijpt, die er voor die volken uit voort vloeien kan er blij mee wezen. Menigeen ral zeggen: nu ja, een paar jaar uitstel. Misschien. Het is de vraag hoe wij er over ?en paar jaar economisch aan toe zullen tijn. Beter dan nu? Het ziet er nog niet paar uit. Maar ook als het bij die pauze blijft biedt zij wellicht de kans, ook aan anderen die nu de ervaring opdoen, om tot bezinning te komen. R. P. (Reuter) Aan het Nederlandse bataljon in Korea is heden de onderscheiding toege kend van vermelding door president Tru man wegens „het op uitmuntende wijze vervullen van zijn dienst, waarbij buiten gewone heldhaftigheid aan de dag is ge legd". De onderscheiding is verleend wegens het aandeel van het Nederlandse bataljon m de gevechten te Hoengsong en Wondjoe a'e van twaalf tot vijftien Februari zijn geleverd. Het bataljon heeft geholpen het medio Februari door de Chinese commu nisten in de centrale frontsector ingezette Mfensief tot staan te brengen. De Neder- hmdse militairen leden zware verliezen, doch zij hebben, ondanks aanvallen door twee divisies der communisten, stand ge houden. STRAATSBURG, (Reuter). Minister Stikker heeft in zijn kwaliteit van voorzit ter der O.E.E.S. en van de commissie van ministers van de Raad van Europa een acht punten omvattend plan aangekondigd, dat beoogt Europa te redden van een eco nomische chaos als resultaat van de tekor ten aan grondstoffen en de stijging der prijzen. Dit plan, dat minister Stikker aan het einde van een debat over de Europese economische problemen in de Europese As semblee te Straatsburg ontvouwde, omvat de volgende maatregelen: Een krachtige poging tot verhoging van de productie van de basis-grondstoffen, in het bijzonder kolen, staal en zwavel, zowel in Europa als in de overzeese gebieden, die met Europese landen verbonden zijn. Ge zamenlijke maatregelen, die de voorzie ning zullen waarborgen van schaarse grondstoffen voor de meest urgente doel einden. Billijke verdeling van de schaarse grondstoffen onder de landen van Europa en onder deze landen en de rest van de wereld. Krachtige pogingen tot verhoging van de voedselproductie, teneinde te kun nen voorzien in de toenemende vraag, die voortvloeit uit de bevolkingsgroei en vol ledige werkgelegenheid. Een voortgezette campagne tot algemene verhoging van de productiviteit. Vastberaden pogingen om te voorkomen, dat grondstoffentekorten af breuk doen aan het programma voor de be vrijding van de Europese handel van con- tingenteringen en tariefmuren. Een cam pagne voor het bereiken van evenwicht in de handelsbalansen der Europese landen, waarbij de dibiteurlanden moeten streven naar verhoging van de uitvoer en de credi- teurlanden naar verhoging van de invoer. Een krachtige poging tot vermijding van financiële onstabiliteit. Hierbij moet niet teruggedeinsd worden voor maatregelen, die politiek onpopulair zijn. In de vergadering van Donderdag be spraken 17 woordvoerders het plan-Schu- man. Zij hadden weinig meer toe te voegen aan hetgeen bij voorgaande gelegenheden reeds hier en elders over het plan is ge zegd. De Assemblée gaf blijk met een grote meerderheid in te stemmen met een door haar economische commissie aangenomen resolutie, waarin de parlementen worden aangeraden het plan te ratificeren. Voorts wordt daarin de hoop uitgesproken, dat En geland en andere landen een basis van sa menwerking met het plan zullen vinden. Engeland bereid? Evenals vroeger ontspon zich tussen Britse conservatieve en socialistische afge vaardigden weer een discussie over het plan, welke voornamelijk op de Britse binnenlandse verhoudingen was afgestemd. De socialistische mijnwerker Blyton ver klaarde dat de huidige Engelse regering bereid is om „onmiddellijk stappen te ne men om de Britse kolen- en staalindustrie met het plan te associëren, zodra het van kracht zou worden". Bezwaren tegen de vorming van nieuwe gerechtelijke organen buiten het bestaande permanente hof in Den Haag werden uit voerig behandeld door minister Stikker in zijn gisterochtend op de Assemblée gehou den rede. Minister Stikker meende, dat bij de vorming van nieuwe gezagsorganen het overweging zou verdienen te voorkomen, dat voor al die organen afzonderlijke ge rechtshoven zouden moeten worden ge vormd. Hij noemde een Frans voorstel, om het Gerechtshof van het plan-Schuman te maken tot een kamer van een algemeen inter-Europees Hof, een constructieve sug gestie. Dankwoord Overigens was minister Stikker van me ning, dat de Assemblée in een van zijn vol gende zittingen het gehele probleem van de vorming van nieuwe internationale ge rechtshoven moet bestuderen. Minister Stikkers breedvoerig antwoord op de vele opmerkingen, die in de afgelopen dagen Hevig gevecht om paleis kostte zes doden BALBOA (Reuter). In Panama duurt de verwarring voort. Donderdag liad het land twee presidenten, Arnulfio Arias, die echter door de nationale vergadering niet langer als zodanig erkend wordt, maar wel de steun van de politie genoot, en de door de nationale vergadering erkende Arose - mena, die tot dusver vice-president was. Het presidentspaleis, waar Arias verblijf houdt, was omgeven door wachtposten met machinegeweren en gewapende aanhangers van Arias. Later legde Arosemena voor het hoog gerechtshof de eed als president af. Hier door werd zijn benoeming door de nationale vergadering grondwettig. Het hoofd van de politie, Remon, deelde daarna mee, dat hij Arosemena zou steunen. Gistermiddag werd Arnulfo Arias ge arresteerd na een hevig gevecht bij het paleis van de president, zo meldde het radiostation van de „New York Times". Volgens dit bericht werden zes personen gedood en velen gewond in het gevecht tussen politie en aanhangers van de voor malige president. Het gevecht werd met mitrailleurs, geweren, pistolen en granaten gevoerd. Het vuurgevecht tussen de politie en de paleiswacht, waarvan de leider, majoor Al fredo Gomez Lezcano werd gedood, duurde de gehele middag. Lang nadat Arias zich had overgegeven en met zijn vrouw naar de gevangenis was gebracht, bleven zijn aan hangers van gebouwen in de omtrek op de militaire politie vuren. Zij staakten de strijd, toen de voornaamste aanhanger van Arias, het hoofd der politie kolonel Jose Remon overliep na het bericht, dat het hooggerechtshof de benoeming van de nieuwe president wettig had verklaard. door de assemblée werden gemaakt, heeft hier een sterke indruk gemaakt. President Spaak heeft deze indruk vertolkt in een dankw.oord, waarin hij de Assemblée aan raadde het gehele beleid op even hoog en even practisch niveau te plaatsen als de minister had gedaan. „Indien dit antwoord mag worden gezien als bewijs voor een betere verstandhouding tussen ministers en en Assemblée, dan zal de Assemblée het met mij eens zijn, dat wij de strijdbijl moe ten neerleggen", aldus Spaak. Tot voorzitter der politieke commissie van de Assemblée is de Fransman Bidault herkozen. De Nederlander Van der Goes van Naters werd gekozen tot vice-presi dent. Het ligt in de bedoeling der Assem blée haar werkzaamheden zo mogelijk vol gende week Dinsdag te beëindigen. TOKIO (Reuter). De troepen van de UNO zijn Vrijdag langs het gehele Ko reaanse front in het offensief gebleven. Zij kwamen door de linies van de tegen stander heen en gevechtspatrouilles dron gen diep door in door de communisten bezet gebied. Generaal Ridgway noemde de reactie van de tegenstander „over het algemeen defensief". Naar verluidt brach ten de verbonden legers zware verliezen toe aan mensen en materiaal. Uit de lucht zijn grote troepenconcen traties ten Noorden van de verdedigings cirkel van Seoel waargenomen, in het ge bied tussen Oeidjongboe en Moensan. Aan het centrale en Oostelijke front nam de tegenstand van de Noordelijken in de loop van de dag toe. De vijfde luchtmacht deelt mede dat volgens nog onvolledige rapporten 15 één- motorige vliegtuigen en twee straalvlieg tuigen zijn vernield of beschadigd bij de zware aanval van Woensdag op het vlieg veld van Sinoeidjoe. Driekwart van de gebouwen op het vliegveld was beschadigd of verbrand. De Zuid-Koreaanse nationale vergade ring heeft met 115 tegen 12 stemmen ge weigerd het ontslag van vice-president Lee Sjijong te aanvaarden. De 82-jarige staatsman had zijn ontslag ingediend als protest tegen de „corruptie" in de Zuid- Koreaanse regering. WASHINGTON (Reuter) Op zijn we kelijkse persconferentie heeft Truman Donderdag verklaard, dat er geen grond is voor de geruchten, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, zal aftre den. Ook geruchten, dat O'Dwyer, op het ogenblik Amerikaans ambassadeur in Mexico, binnenkort ontslag zou vragen, werden door de president tegengesproken. O'Dwyer is gecritiseerd wegens zijn houding ten aanzien van de georganiseer de misdaad tijdens zijn ambtsperiode als burgemeester van New York. Gisteren zijn de opperbevelhebber der Atlantische Strijdkrachten en mevrouw Eisenhower door de Koningin en Prins Bernhard op paleis Soestdijk ontvangen. Het Koninklijk paar met zijn Amerikaanse gasten op het bordes van het paleis. „De Amerikaanse Senaat heeft besloten de economische hulp stop te zetten aan ieder land, dat de verscheping van wapens of andere strategische materialen naar communistische gebieden toestaat". De maatregel was vervat in een wetsvoorstel over toewijzingen ten bedrage van ruim 430 millioen dollar. Het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, dat de maatregel in een andere vorm heeft aan genomen. De Britse minister van Handel, Sir Hartley Shawcross, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland het Amerikaanse voorstel inzake een embargo op strategisch belangrijke grondstoffen voor China volledig zal steunen. De minister deelde verder mee, dat de betrokken kolonies instructies hadden ge kregen, dit jaar geen rubber meer naar China te verschepen. Gisteren heeft de Britse oppositieleider, Winston Churchill, in het Lagerhuis ge sproken over de rubberverschepingen naar China. Hij zei, dat Engeland helemaal geen rubber naar China behoorde te verschepen. Een onmiddellijk en beslissend stopzetten van een dergelijke uitvoer zou het voorstel tot een oprechte overeenkomst met de Ver enigde Staten kunnen zijn, aldus Churchill. Hij viel de minister van Defensie, Shin- (Van onze correspondent te Parijs Binnen enkele dagen zal de conferentie in het Palais Rose te Parijs haar eerste jubileum gedenken: de vier plaatsvervan gers hebben dan vijftig bijeenkomsten be steed aan de opstelling van een agenda ten behoeve van een eventuele conferentie der „Grote Vier". Men vraagt zich in di plomatieke kringen nu af hoeveel nieuwe bijeenkomsten zij nog denken te houden, alvorens zij hun taak als volbracht be schouwen. Ook de samenkomst van gisteren heeft de cirkel, waarin de vier zich sedert ge ruime tijd bewegen, niet doorbroken, hoe wel men van bepaalde, ook niet-commu- nistische, zijde nog al hoog had opgegeven van de concessies, die Gromyko zou heb ben gedaan. Men weet dat de drie Weste lijke vertegenwoordigers een week geleden hun Russische collega drie ontwerp-agen- da's hebben voorgelegd, die aan de hand van de resultaten van drie maanden du rende besprekingen waren opgesteld, en waaruit Gromyko een keuze moest doen met als onuitgesproken alternatief de zit tingen maar te staken. Na een week heeft Gromyko nu gisteren zijn voorkeur voor de tweede agenda uitgesproken, een agen da, die eigenlijk geen agenda is, doch in twee kolommen de Westelijke en de Rus sische versies van moeilijkheden opsomt. De vier ministers zouden te zijner tijd uit die punten zelf een gemeenschappelijke agenda moeten samenstellen. Zijn' keuze liet Gromyko echter gepaard gaan van twee nieuwe amendementen. Hij eiste, dat in de Westelijke kolom de Duit se ontwapening van de laatste tot de eerste plaats zou worden gepromoveerd en dar ook het Atlantisch pact als oorzaak dei- internationale spanningen wordt genoemd. Aangezien de Westelijke vertegenwoor digers nu juist een einde aan de onder handelingen wilden maken en daarom één van die drie agenda's in ongewijzigde vorm aanvaard wensten te zien, dreigt thans hun opzet doorkruist te worden en het hele tournooi, zij het in iets gewij zigd décor, nogmaals van voren af her haald te worden. Een beslissende vooruitgang kan men dit dan ook moeilijk noemen, te minder waar men in diplomatieke kringen de laatste dagen de indruk had dat Gromyko wel bereid was de kwestie van het Atlan tisch pact en van de Amerikaanse bases in Europa te laten rusten. Men is thans benieuwd naar de Weste lijke repliek. De leiders der Amerikaanse en Engelse diplomatie, Acheson en Morri son, hebben beide dezer dagen bekend ge maakt, dat van hun zijde geen concessies meer te wachten ziin. Parodi, de Franse plaatsvervanger, heeft van zijn kant zich gisteren zeer sceptisch over Gromyko's laatste „concessie" uitgelaten. De overtui ging wint veld, dat Rusland geen noodzaak of heil meer ziet in een conferentie dei- vier ministers en zo de samenkomst in het Palais Rose slechts gebruikt om de Weste lijke diplomatie op sleeptouw te houden en haar aldus tot in-activiteit te dwingen. Russische verklaring Op een persconferentie op de Russische ambassade deelde een Russische woord voerder mee, dat Gromyko gezegd had, dat, indien de Westelijke afgevaardigden met zijn voorstellen accoord gingen, zijn regering bereid was de rest van de Weste lijke gesplitste agenda te aanvaarden. Generaal Eisenhower is Donderdagmid dag om half vijf met zijn Constellation „Columbine" van Schiphol naar Parijs vertrokken. Generaal Eisenhower en zijn echtgenote hadden in Soestdijk de lunch gebruikt met de Koningin en Prins Bernhard. Het be zoek aan het Koninklijk Paar had een in formeel karakter. Tijdens Eisenhowers vorig verblijf in ons land was door ver schillende omstandigheden een bezoek aan Soestdijk niet mogelijk. De dirigent Eduard van Beinum, aldus werd op een gisteren door het Holland Festival gehouden persconferentie bekend gemaakt, heeft de directie van het Con certgebouw laten weten dat hij in het be gin van het volgende seizoen zijn werk zaamheden zal kunnen hervatten. Zijn ge zondheidstoestand verbetert zich zo be vredigend, dat men de hoop mag koeste ren dat Van Beinum in staat zal zijn een der uitvoeringen van het Concertgebouw- Orkest in het Festival te leiden. well, aan, omdat deze gezegd zou hebben, dat nu MacArthur ontslagen was de toe stand in Korea beter zal worden, hetgeen Shinwell ontkende. Voox-ts verklaarde Churchill, dat het on logisch was diplomatieke betrekkingen te onderhouden met een regering, die foi-meel door de UNO was veroox-deeld en die de soldaten van de UNO aanvalt. In 1949 was hij zelf voorstander geweest van de facto- erkenning van communistisch China, als dit gedaan kon woi-den tezamen met de V.S. en het Gemenebest, maar de regering had afzonderlijk volledige de jure-erken- ning vei-leend, aldus Churchill. Op het jaai-lijksë diner van de republi keinse commissie van de staat New York heeft gouverneur Thomas Dewey aange drongen op een volledig embargo door de vrije wereld op alle handel met commu nistisch China. Verder beschuldigde hij de regering van Truman van zwakheid in haar houding tegenover Rusland. Ook oefende hij critiek op het ontslag van generaal MacArthur. Indonesië verrast DJAKARTA- (Aneta) In Indonesi sche kringen was men hedenochtend ver rast door de ontwikkeling te Londen, die heeft geleid tot een verbod van de uit voer van rubber naar China van Malakka en Borneo uit. Men wenste zich niet uit te laten over de vraag of Indonesië thans bereid zal zijn, rechtstreekse leveringen te doen aan Rusland dan wel de zelfde gedi-agslijn zal volgen als de Bi-itse rege ring. Het antwoord op deze vraag kan, volgens de vei-antwooi-delijke autoriteiten, slechts na ovei-leg in het kabinet worden gegeven. In officiële kringen meent men, dat de thans in de Verenigde Staten waar te ne men tendens om economische hulp te wei- gei-en aan landen, die strategische mate rialen levei-en aan Rusland en zijn satel lieten, mogelijk zal leiden tot een herzie ning van het Indonesische standpunt. De Koningin heeft zich bereid vex*klaard op Zondag 13 Mei een korte radiorede te houden ter gelegenheid van Moederdag. De toespraak zal Zondagmiddag om een uur via beide zenders worden uitgezonden. Comtesse Diane: De wereld is liefderijker in geld dan in woorden. LONDEN, (Reuter) Donderdag zijn in 368 steden in Engeland en Wales tussen tijdse gemeenteraadsverkiezingen gehouden voor de aanvulling van opengekomerx plaatsen. Toen aan het eind van de avond het tel len der stemmen gestaakt werd en de cij fers uit slechts twee gemeenten (Carlisle en Leeds) nog niet bekend waren, bleek, dat er een uitgesproken zwenking naar rechts was waar te nemen. De uitslag was als volgt: Partij Conservatieven Labour Liberalen Communisten Partijlozen Winst 188 128 14 47 Verlies 85 132 29 131 De consexwatieven hebben dus een nettb winst van 103 zteels, verkregen, vooral ten koste van de partijlozen, en in drie nieuwe gemeenteraden hebben zij de meer derheid namelijk te Margate, Dunstable en Haslingden. Labour heeft een netto verlies van vier zetels, de partijlozen verloren 84 zetels. Te Bi-istol kregen de partijlozen echter de meei-derheid. Labour verloor de meerderheid te Bristol en in het textielcentrum Bradford, doch verkreeg de meerderheid te Newport, Flint, Grantham en Bilston. Genève (Reuter). In het Berner Obei> land heeft zich een aardverschuiving voor gedaan, die een overstroming heeft veroor zaakt van de rivier de Zuig. Een groot bos gebied is door de grondverschuiving ver woest. Gisterenavond was de aardverschuiving nog niet tot stilstand gekomen. Functiona rissen ter plaatse zeiden, dat zij waar schijnlijk nog drie dagen zou voortduren. Het peil van de Zuig rees nog, omdat de aardmassa voortschoof in de rivier, op een punt dicht bij de samenvloeiing met de Aar. Ongeveer 80 brandweerlieden uit de om trek en een afdeling genie poogden het water van de Zuig af te leiden door het leggen van versperringen. De aardverschuiving is een gevolg van de stortregens van de afgelopen twee dagen en van het smelten van de sneeuw. De zware regens houden nog aan. KARATSJI (Reuter) In Pakistan is Donderdag een actie tegen communisten begonnen. Ten minste negen personen, waarvan gezegd wordt dat zij communis tische leiders zijn, werden gearresteerd. Zij worden volgens een woordvoerder van de regering vastgehouden op grond van de vex-ordening betreffende de openbare veiligheid. De arrestaties hielden geen verband met een „samenzwering", waar bij een voormalig stafchef van het leger en anderen betrokken zijn, aldus de woordvoerder. In Lanore werd de secretaris-generaal van het verbond van vakvex*enigingen van de Pendsjaab, Mohammed Afzal, en in Karatsji de secretaris van het vredes- comité aldaar aangehouden. Bij zijn vei'klax'ingen voor de Senaats commissie zei minister Marshall gisteren, dat de Vex-enigde Staten desnoods hun veto zouden moeten uitspx-eken tegen toe lating van Mau Tse Toengs regering tot de UNO en dat zij moeten weigeren om Fox-mosa aan Mau over te dragen. Minister Marshall zei voorts dat de voox'gestelde blokkade van de haven Port Arthur in Mandsjoerije, waar Rusland speciale rechten heeft, zou indx-uisen te gen de Britse principes betreffende deze open haven en daardoor de alliantie in het Verre Oosten in gevaar zou brengen. Tenslotte antwoordde Marshall onom wonden op een vraag of hij tevreden was met de vorderingen van het Amerikaanse program van paraatheid, dat hij dat ïxiet was. Het weer in ons land staat nu onder invloed van een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van Scandinavië via de Britse Eilanden naar het zeegebied tus sen Spanje en de Azoren. Hierdoor is het vandaag over het algemeen vrij zonnig weer. Aan beide flanken van de rug bevinden zich depressies die in Noord-Oostelijke richting bewegen. Deze ktinnen echter geën van alle directe invloed op het weer in ons land uitoefenen. De neerslagkansen zijn voor de komende dagen dan ook uiterst gering. AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met perioden met zon neschijn en plaatselijk enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Nocrd-Oost en Noord. Vannacht Irer en daar lichte nachtvorst, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 12 Mei Zon op 4.52 uur, onder 20.21 Maan op 9.18 uur, onder 1.44 Hoog en laag water in IJniuiden 12 Mei Hoog water; 7.27 en 19.57 uur. Laag water: 2.59 en 15.20 uur. Ö0NBEW01KT ©L.'CHT BEW 0 HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER 1<?TEMPERATUUR I005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GE8IED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK -SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN ZV 1 VERSCHILLENDE HERKOM&T STAND VAN-D.T-TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING '&AN:■•T6DERE"HELE "DWARSST9EEP 'S EEN WlVlD- SNELHEID VAN-VI.IR M£T£-R OF -AECONDF uur. uur. xxxxDonoocc

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1