Velsens verre verleden Franse communistische leiders vrezen, dat Lemoine aan verkiezingsstrijd gaat meedoen Service! Service! 8 Een Bittac-kuur verlengt de levensduur BEL IQS70 Bloemendaal nam afscheid van de "heer J. H. Bergh Hogere productie cijfers in Maart Bij Mulo-examen boekhouden kwamen opgaven van 1950 IJmuiden Rijksbemiddelaars ontwierpen nieuwe vislosregeling Ongeval op de IJm. 6 Heropend „Velserend" herbergt 22 gerepatrieerden Herinneringen aan de glorieti jd der oude buitens Bloemendaal Geen verfbranders zonder toestemming van B. en W. Raadsvergadering Bloemendaal Heemstede Hillegom Bennebroek Zandvoort Lisse Haarlemmermeer Halfweg ZATERDAG 12 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD Oude strijder, die niet langer met zijn partij meeging, nu dus „lugubere fascist" (Van onze correspondent te Parijs) Er is de laatste weken in de interna tionale pers veel geschreven over de scheuring, die de Franse communistische partij bedreigt en die zelfs door de op richting van een „Mouvement Communis te Frangais" een Franse communisti sche beweging reeds zou zijn begon nen. Uiteraard zijn meermalen de namen der Italiaanse afvalligen, Magnani en Cucchi, ter sprake gekomen, die in hun land een communistische partij op natio nale grondslag hebben opgericht. Van de Franse „scheurmakers" wordt Charles Lemoine wel het meest genoemd. Er is in dit opzicht zeker een parallel te trekken tussen Itali en Frankrijk, omdat de oorzaak van de rebellie in beide lan den een protest is tegen het overwicht van Moskou in de eigen communistische partij. Moskou proclameert de Russische belangen tot internationale proletarische belangen en stelt daarbij het directe voor deel der Franse arbeiders achter. Zowel in Frankrijk als overal elders heeft men sedert de oprichting der com munistische internationale meermalen grote ontevredenheid in de rode gelede ren kunnen opmerken over de Russische pretenties en het dictatoriaal beleid van het Kremlin. Slechts éénmaal heeft een groep afval ligen haar initiatief met enig succes be kroond gezien. Dat was toen in 1925 de toenmalige secretaris-generaal, een der hoogste functionarissen uit de partij, Jacques Corriot, zijn Franse Volkspaxtij (P.P.F.) oprichtte. De P. P. F. verzeilde echter al spoedig in extreem-rechts vaar water en ontpopte zich in de bezettings tijd als nazi-organisatie. Kort voor de be vrijding vluchtte Dorriot onder bescher ming van de nazi's naar Duitsland, waar hij bij een geallieerd bombardement is omgekomen. Het voorbeeld van Dorriot hebben de communisten sindsdien natuur lijk dankbaar geëxploiteerd en ieder, die niet scrupuleus naar het Russische pijpen geliefde te dansen werd door het partij bestuur dan ook al spoedig als „discipel van Dorriot" gebrandmerkt. Dit lot is nu ook de 45-jarige Charles Lemoine te beurt gevallen. Hulp uit Italië? Lemoine, die evenals Thorez indertijd in de mijnen van Noord-Frankrijk werkte, heeft sedert zijn jeugd in de communis tische rijen gestreden ofschoon hij sedert de bevrijding geen partijlid meer was en zijn activiteit uitsluitend ontplooide in het C.G.T., de vakcentrale, die onder sterke communistische invloed staat. Hij was toen reeds voorstander van een scherpe scheiding tussen politieke en syndicale actie. Lemoine heeft op een massale ver gadering van het C.G.T., die op 29 April in de mijnwerkersstad Lourches is gehou den, aan de communisten zijn oorlogsver klaring overhandigd. De oprichting van een nieuwe partij is door hem zelf nog niet bekend gemaakt, maar daar wordt schijnbaar wel aan gewerkt. Ook moet er contact zijn opgenoinen met de Italiaanse geestverwanten Magnani en Cucchi, die binnenkort een bezoek aan Frankrijk zul len brengen. Voor het ogenblik lijkt deze ontwikkeling nog een weinig vaag, doch in de vier a vijf weken, die Frankrijk nog scheiden van de verkiezingen, zou Le- moines initiatief wel eens spoedig resul taten kunnen opleveren. Temeer omdat Lemoines grieven ontegenzeggelijk wor den gedeeld door vele duizenden Franse communisten. Indien Lemoine zal gaan deelnemen aan de verkiezingsstrijd, nood zaakt hij daardoor de partij welke hij de rug toekeerde, ook op de linkerflank te strijden. Algemeen wordt door de partij leiders met deze eventualiteit ernstig re kening gehouden. De afwezigheid van Maurice Thorez heeft zich bij deze ont wikkeling voor de communisten reeds pijnlijk doen gevoelen. Thorez was steeds de man, die tegenstellingen wist te over bruggen en wiens autoriteit als bemidde laar door alle Franse communsten werd erkend. ADVERTENTIE Op 19 Mei volgt zijn installatie als burgemeester van Jisp Hedenmorgen hebben het gemeentebe stuur en de ambtenaren van de gemeente Bloemendaal op het gemeentehuis afscheid genomen van de commies eerste klasse ter secretarie, de heer J. H. Bergh, die bij Koninklijk Besluit met ingang van 15 Mei benoemd is tot burgemeester van de ge meente Jisp. Als eerste voerde de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex het woord, die de moeilijkheden en de mooie kanten van een burgemeestersfunctie beschreef. De wethouder van Personeelszaken, de heer F. P. Th. Rohling uitte namens de ambtenaren zijn dank aan de heer Bergh voor diens werk ten bate van de perso neelsvereniging, waarna de gemeente-se cretaris, de heer G. van Eek hen» huldigde voor hetgeen hij op de secretarie heeft verricht en hem namens de ambtenaren een standaardwerk over gemeenterecht overhandigde. Tenslotte sprak ook de heer IJ. E. Dijk stra namens het personeel van Publieke Werken en de andere diensten. De heer Bergh gaf in zijn dankwoord uiting aan zijn dankbaarheid voor de jaren, waarin hij zijn krachten aan de gemeente Bloe mendaal heeft gewijd. De installatie van de heer Bergh als bur gemeester van Jisp zal Zaterdag 19 Mei des middags om half vier plaats vinden. Om drie uur wordt hij aan de grens van de gemeente Jisp ontvangen. ZWAAN TUSSEN DE PIEREN Vanmorgen om half tien streek een ver moeide zwaan kennelijk een tamme, die de vlucht genomen had uit een naburig park op het IJmuidense forteiland tus sen de pieren neer. De politie is van deze vreemde gast in kennis gesteld. Voorlopig zou men overdrijven door in deze ontwikkeling meer dan een klein vlammetje te zien, maar dit vlammetje kan spoedig tot een fel vuur oplaaien. Dat men zich in leidende communistische krin gen van dit gevaar duidelijk bewust is, blijkt duidelijk bij het lezen der officiële partijbladen. Zelden is een afvallige met zoveel modder bespoten. „De giftige slang" en „de lugubere fascist" zijn nog slechts de onschuldigste onder de bena mingen, die men Lemoine heeft toege dacht. Het is nooit een teken van inner lijke sterkte geweest wanneer bij een ge schil van mening de tegenstander onder beledigingen werd bedolven. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was op basis 1938 is 100, de al gemene productie-index in Maart (23K« werkdag) 152 tegen 139 in Februari (22 werkdagen). De gemiddelde dagproductie steeg van 148 tot eveneens 152. In Maart 1950 was de gemiddelde dagproductie 131. Per bedrijfstak zijn de volgende index cijfers berekend (respectievelijk in Maart en Februari): bouwmaterialen 121 (117); rubber 395 (373); steenkolen 99 (88); me taalproducten 194 (166); openbare nutsbe drijven 199 (183). ADVERTENTIE Wij hameren steeds op hetzelfde aambeeld Wij sparen kosten noch moeite om onze be kende service tot in de perfectie op te voeren! Thans is in onze garage een brug geplaatst, waardoor wij in staat zijn U vlugger te bedie nen bij alle reparaties. Wij zijn speciaal ingericht om Uw wagen te „bittaccen". Geluiddempend, roestwerend. Een bittackuur verlengt de levensduur! „Esso" doorsmeer-service „Lanagan and Hoke" motortester AUTOGARAGES Olieslagerslaan 36 - Koninginneweg 112 Telefoon 10570 - 12403 Hockey INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN In het Wagener-stadion in Amstelveen wordt hedenmiddag de interland dames hockeywedstrijd gespeeld tussen Neder land en Wales. Na de nederlaag van het Nederlandse elf tal in Brussel heeft de keuze-commissie van de K.N.H.B. de midvoorspeelster van B.D.H.C., mej. J. Jurrissen als vanouds weer als doelverdedigster opgesteld. Een Iers tourelftal en de „Chiswick Ladies" uit Engeland komen Dinsdagmid dag naar Bloemendaal, waar het tourelftal op de B.M.H.C.-velden tegen het Neder landse dames-B-team speelt en de Chis wick Ladies het tegen de kampioen van Nederland het elftal van B.D.H.C. zullen opnemen. Ook de Strawberries in Velsen krijgen Engelse gasten. In de sportuitwisseling tussen Velsen en Edmonton wordt de hoofd schotel van het hockey gevormd door een wedstrijd tussen het eerste dameselftal van de Strawberries en het team van Ed monton. Zwemmen NIEUW EUROPEES RECORD OP DE 500 METER De Franse zwemmer Jean Boiteux heeft in Toulouse het Europees record 500 meter vrije slag, dat op naam stond van de Rus Utchakov met een tijd van 5 minuten en 59,8 seconden verbeterd. Boiteux deed er slechts 5 minuten 58,4 seconden over. ROBBEN GAAN OP TOURNEE DOOR ENGELAND Op uitnodiging van de Ilford Swimming Club, die ter gelegenheid van het Festival of Britain een internationaal waterpolo- tournooi en zwemwedstrijden organiseert, zal een ploeg van de Hilversumse zwemclub „De Robben" van 9 tot 21 Augustus naar Engeland gaan. De ploeg bestaat uit het eerste dames polo-zevental, dat reeds zes jaar kampioen van Nederland is. Het eerste heren polo-zevental, enkele reserves en Geertje Wielema, Tonny Hom en de trainer Jan Stender met zijn echtgenote, die de leiding van de trip hebben. Deze Robben- groep zal onder meer deelnemen aan wed strijden in Ilford, Clacton, Brighton en Surrey. Boksen RUSLAND DOET NIET MEE AAN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Uit Milaan wordt bericht, dat de Sovjet- Unie heeft besloten geen boksers af te vaardigen naar de Europese bokskam pioenschappen voor amateurs, die van 14 tot 20 Mei in deze stad worden gehouden. Twee-en-twintig landen hadden hiervoor ingeschreven waaronder ook Rusland. Er is van Russische zijde geen reden voor dit besluit opgegeven. Men neemt aan, dat Roemenië zich nu eveneens van deelneming zal onthouden. De Hongaren en Polen hoopt men echter wel in Milaan te zien. Tennis EGYPTE NU TEGEN BELGIë Door een overwinning met 31 op Noor wegen heeft Egypte zich geplaatst in de tweede ronde van de tenniswedstrijden om de Davis Cup. De Egyptenaren komen nu tegen België uit. Cricket Oefenwedstrijd Rood en Wit Het eerste elftal van de Haarlemse cricket club Rood en Wit speelt Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Kampong uit Utrecht als laatste oefening voor de com petitie op het terrein aan de Spanjaards laan. Op Maandag 14 Mei komt Rood en Wit 2 tegen Ajax uit Amsterdam in het veld. Een merkwaardige vergissing Bij de gisteren gehouden eindexamens van Mulo-scholen in Haarlem en omgeving is een merkwaardige vergissing aan de dag getreden. Toen de ongeveer vierhonderd jongelui in de gemeentelijke Concertzaal en het gebouw van de Kegelbond de boek- houd-opgaven in ontvangst namen, bleek het dat deze van het vorig jaar dateerden. In de Kegelbond werd dit ontdekt door de examencommissie, in de Concertzaal door enige slimme candidaten, die zich terecht verwonderden over het aan de kop geplaatste jaartal 1950. Bij onderzoek moest worden vastgesteld dat ook in de controle- enveloppen de verkeerde opgaven staken. De opgaven worden voor het gehele land gedistribueerd door het te Haarlem gevestigde Bureau Examen Mulo, dat na tuurlijk geen enkele schuld of verant woordelijkheid heeft. De enveloppen worden pas een kwartier voor het begin der examens geopend. De fout is gemaakt door de drukker in Breda, die kennelijk de papieren van een nog niet opgeruimde stapel heeft genomen. Men heeft nog gepoogd de goede opgaven per taxi naar Haarlem te laten brengen, doch deze oplossing stuitte op practische bezwaren. De jongelui hebben toen het eerste uur vrij gekregen en de tijd mogen korten met een wandeling door de stad. Eenzelfde vergissing heeft zich ook voor gedaan bij de examens in Velsen, Hille- gom en in één van de zestien zalen in de hoofdstad. Het boekhoud-examen wordt nu de volgende week afgenomen, met gebruik making van de reserve-opgaven, die altijd gereed liggen met het oog op eventualitei ten of ten behoeve van candidaten, die door ziekte verstek moeten laten gaan. Een dergelijke vergissing is in al de ruim veertig jaren, dat er nu al Mulo examens worden afgenomen, nog nooit voorgekomen. De gevonden oplossing om de fout te herstellen zal voor de leer lingen zeker geen nadelige gevolgen heb ben. Als eerste regel bij de examens geldt trouwens de stelling dat onregelmatighe den of onenigheden altijd in het voordeel van de candidaat worden opgelost. Beloning per geloste kist inplaats van naar de besomming Het college van Rijksbemiddelaars heeft vanmorgen wegens het uitblijven van over eenstemming over een nieuwe vislosrege ling voor IJmuiden zelf zulk een nieuwe regeling bekend gemaakt. Het grondloon voor de vaste havenar beiders wordt hierin op 39 per week ge steld, vermindei-d met 6,50 voor elke dag dat er gewerkt is. Het kistengeld wordt echter over iedere werkdag op ƒ7,50 bepaald. Bovendien krijgen de gezamen lijke havenarbeiders per geloste kist 0.45 voor gesorteerde vis en 0.40 voor haring, als de bemanning niet en respectievelijk 0.36 en 0.25 per kist als de bemanning wel geassisteerd heeft bij het lossen. Pak kers en ruimgast.en ontvangen boven het kistengeld f 2 extra per losbeurt. Losse havenarbeiders, die geen grondloon krij gen, ontvangen behalve hun aandeel in het kistengeld 2.50 per gewerkte dag. Het „zoodje" vis voor havenarbeiders wordt per week op maximum 5 kilo gesteld. De lanenboeners hebben recht op een basisweekloon van f 39 plus een variabel premieloon. De Unie Verkeer merkt op: Het systeem van beloning naar geloste kisten is in de plaats gekomen voor een beloning naar de besomming en is mate rieel gezien gelijk aan de oude regeling. De aangekondigde ordening van overheids- zijde in de „zoodjeskwestie" heeft naar haar mening de geneigdheid der vislossers om zelf tot een oplossing te komen, on gunstig beïnvloed. Nog vandaag wordt er een ledenvergadering over deze nieuwe regeling uitgeschreven. Een 40-jarige matroos C. S. uit Eg- mond, die aan boord van de aan de Traw lerkade liggende trawler IJm. 6, bezig was door middel van een lier goederen van boord te hijsen, werd door de uit schietende zwengel zodanig getroffen, dat hij met een gekneusd rechterdijbeen en een bloeduitstorting naar zijn woning in Egmond moest worden gebracht. In Hongkong is een dezer dagen weer de race" gehouden. Elke boot is bemand met Twee der „vijftig met stu traditionele, eeuwenoude drakenboten- een vijftigtal zeer ervaren peddelroeiers, urman" in volle actie. Het natuurbad Velserend te Santpoort, dat sinds enige tijd in exploitatie genomen is door de heer A. v. Deursen, werd Vrijdag officieel heropend met een drukbezochte receptie; de 89-jarige moeder van de nieuwe eigenaar hees daarna achter het zwembassin de vlag. De vijftig meter-wedstrijdbanen van het natuurbad zullen door diverse zwemvereni gingen uit Haarlem en omgeving gebruikt worden en de „trapfietsbootjes" in de voormalige kanovijver vormen een van de noviteiten, die de exploitant aan het ge restaureerde bad toevoegde. De hötelaccomodatie van „Velserend" wordt thans gebruikt voor 22 gerepatrieer den. De Bosweg, die van het hek van Hooger- geest af tussen Waterland en Beeckestein door loopt, heeft behalve de gezellige karre- sporen en grijze grenspalen die van ouds bij zo'n weg horen, nog iets opvallends. Als het lange, rechte stuk vóór je ligt en je kijkt door de groene tunnel in de verte, zou je zweren, dat je daar water zag. Je wrijft je ogen uit: dat kan toch niet! Vroeger, eeuwen geleden, kabbelden daar de golfjes van het grote Wijkermeer, maar je weet, dat dit al lang verdwenen is. En toch als je door loopt verdwijnt de illusie, lost zich op als een fata morgana en je ziet niets dan wat vreedzame koeien in het malse gras. Alleen maar gezichtsbedrog? Gaat u er zelf eens kijken! Wilt gij iets hervinden van de glorietijd van Velsen, de tijd van de grote buitens met hun rijkdom van statige huizen en prachtige tuinen, hun waterkommen, beel den, theekoepels, hoge geschoren heggen en doolhoven, dan moet gij beginnen met iets erover te lezen, of gij moet eens gaan bladeren in „Het Zegepralend Kennemer- land". Maar daarna moet gij zelf op stap gaan en vóór alles: probeer er u op in te stellen. Dan kan het gebeuren, dat ge in een zomerse maannacht meer beleeft dan alleen het jubelend zingen van de nachte galen. Ik weet nog, hoe ik daar zat op het begroeide walletje, temidden van zoetgeu- rende viooltjes, kijkend naar dat oude hek,' een verwaarloosde achter-uitgang van zo'n buiten. Groenachtig viel het heldere maan licht op een open plek in het bos en duide lijk zag ik de scheefgezakte stenen palen en de zware, smeedijzeren spijlen, die zich onderaan verloren in de weelderige plan tengroei. De nachtegalen zwegen nog, maar er was, hoewel geen blad bewoog, een eigen aardig, monotoon geruis, meer voelbaar dan hoorbaar. Het deed mij denken aan water, aan het ruisen van fonteinen. En, verbeeldde ik het mij, of klonk er iets van fijne stemmen in de verte, een zachte, hel dere lach en ijle tinkeltonen van een clave- cimbel, Mozart? Het is gemakkelijk om dit alles te ver wijzen naar het land der romantische ver beelding, maar wie zoiets zelf heeft meege maakt, weet dat hij dichter bij die ver vlogen tijd is geweest, dan alle namen en jaartallen hem vermogen te brengen. Ik heb zoiets meer beleefd hier in Vel sen. Lopend langs een stoffig zandwegje in het oranje licht van de avondzon, hoorde ik achter mij het gesnuif van paarden en het kraken van een zacht verende wagen. Op dat ogenblik wist ik, dat daar zo'n oude karos aankwam, schommelend in zijn leren riemen, brengend een Amsterdams regent van zijn werk naar zijn lustplaats. Ik ging aan de kant van de weg staan en dacht: Als je nu omkijkt, is het weg! Maar ik kon mij niet weerhouden en zag natuurlijk niets anders dan een doodgewone boerenwagen, volbeladen met hooi. De voerman knikte mij toe en liet mij achter in een wolk van hooigeur en stofgoud. Ziet u, het is Velsen, dat zulke eigenaardige gewaarwordingen in een mens kan oproepen. Er gaan vreemde verhalen over een middeleeuws convent voor addellijke joffe- ren, dat gestaan zou hebben aan de oever van een kronkelende beek (die er nog is) bij de Biezenweg. Later lag hier het huis te Wisse en in de 17e eeuw woonde daar de Haarlemse familie Kies. Van haar af komstig was het prachtige, monumentale hek, voorzien van de ietwat raadselachtige wapenspreuk „Auspiciïs et Telis". Helaas is dit hek, met zoveel ander schoons in Velsen, door de Duitsers met de grond gelijk gemaakt. „Mijnheer", zei mij een oude boer, „er is hier puur gevochten! Daargunder in die wal vonden ze een ijze ren drietand en ook een gouden zegelring met groene steen, waarin een draak was uitgesneden". Zelf raapte ik er een brok, door brand aaneen gesmolten vensterglas op en vóór de boerderij die op de plaats stond van het oude huis, lag als stoep een uitgesleten, middeleeuwse zerk, waarop nog flauw de omtrek van een abt of abdis was te zien. Oude, haast vergeten namen, Velsen is er vol van en hoe kan het ook anders? Nog vindt u op de kerkboeken in Velsens dorpskerk, in goud gestempeld op het diep bruine leer der oude banden, de namen van de buitens uit de omtrek. Er zijn er bij, die zelfs op vroegere kaarten niet te rug te vinden zijn. Hoe moet dit land, vooral in de 17e en 18e eeuw, toen overal door grazige lan douwen de beken onbelemmerd stroomden naar het Wijkermeer, een groen en vrucht baar paradijs zijn geweest! Soms waren die waterlopen door gemetselde onder aardse kanalen met elkaar verbonden, ten einde de talrijke waterkommen en fon teinen der buitens van levend water te voorzien. Vele hiervan, kunstig gemetseld van gele klinkertjes, soms elkaar kruisend op verschillende hoogte, kwamen te voor schijn toen het terrein van Velserhooft tot bollenland werd gemaakt. Herinnert gij u nog „Een liefde in Kennemerland" van me vrouw Kooy-Van Zeggelen? Dan zult gij weten, hoe Cathrientje Boreel op Velser hooft de scepter zwaaide, en werkelijk: daar kwamen de scherven van haar servies uit de donkere grond voor de dag! Naast het fijnste blauw porselein en Delfts aarde werk was daar een keur van oud-Engelse „stoneware", temidden van het grovere Nassau's en Keuls keukengerei. Daar lagen de dikbuikige wijnflessen naast een ge smeed-ijzeren wildkroontje, bronzen kan delaars en zelfs de schaar om de kaarsen te snuiten. En, niet te vergeten: oester schalen. Als u ooit in Kennemerland, ergens in een voormalig aardappelveld die witte schelpen tegenkomt, weest u er dan maar zeker van, dat daar vroeger in de buurt een oud buiten heeft gestaan. Nog dagelijks gebruik ik een zilveren vork, waar ik in zo'n veld tegenaan schopte. Het ding was grijs en zwaar en ik dacht: lood. Maar bij het voorzichtig schoon- poetsen kwamen de oude zilverkleuren te voorschijn en die vertellen ons, dat deze vork (toen nog een vrij „modern" instru ment) door een Amsterdamse zilversmid is gemaakt in het jaar 1736. Helaas heb ik zijn „wederhelft" nog niet kunnen vinden! Een oud hek, dat nergens meer heen leidt, is eigenlijk een pathetisch geval, vooral als je bedenkt tot wat voor schoons het vroeger toegang gaf. Toch mogen wij blij zijn, dat het deftige hek van Hooger- geest voor ons gespaard is gebleven. In de eerste oorlogsjaren stond daar nog het geestige bijgebouw, als laatste overblijfsel van dit buiten en hier gaf de eigenaresse, mevrouw Van Tuyll van Serooskerken- JONGENS ONDER ZAND BEDOLVEN Vrijdag is de negenjarige J. S. uit Warffum in Groningen, die in de gemeente IJmuiden logeert, tijdens het spelen op de rioleringswerkzaamheden op het voor malige Kennemerplein onder instortend zand bedolven. Het kind heeft ongeveer vijf minuten onder het zand gelegen, voor arbeiders hem hadden uitgegraven, maar toen de inderhaast gealarmeerde heer A. P. Bakker ter plaatse kwam, gaf hij nog tekenen van leven en een poosje later bleek dat hij er inderdaad wonderlijk goed afgekomen was. Het kind kon naar zijn pleegouders teruggebracht worden. Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal hebben de gemeenteraad voorge steld een bepaling in de Algemene Politie verordening op te nemen, waarbij het af branden van verflagen wordt verboden, tenzij gebruik.wordt gemaakt van door B. en W. goedgekeurde apparaten. Ook het verwijderen van verflagen met behulp van brandgevaarlijke chemische middelen stel len B. en W. voor te verbieden, mits mid delen worden gebruikt die het college heeft goedgekeurd. B. en W. hebben dit voorstel ingediend omdat in de practijk is gebleken dat het gebruik van branders en chemische mid delen, meermalen brand tot gevolg heeft gehad. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST Met de Pinksterdagen wordt de artsen- dienst van de doktoren in Bloemcndaal- dorp waargenomen door de arts J. J. Wes tenburg, Zuider Stationsweg 12, Bloemen daal, telefoon 22261. De dienst gaat in op Zaterdagmiddag 2 uur en duurt tot Dins dagmorgen 8 uur. De Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181 zal van heden avond 6.30 uur tot Zaterdag 19 Mei aan staande de Zondags en avonddienst ver zorgen van de apotheken voor Santpoort station, Bloemendaal en Overveen. ADVERTENTIE Boreel, haar concertavonden. Dan vlamde het open haardvuur in de lange, lage kamer en het licht weerkaatste op de zachtgroene balkzoldering. Juist in die donkere tijd was dit ongedwongen samenkomen, om de eeuwige troost deelachtig te worden die werkelijke muziek kan geven, een vreugde en een bevrijding die velen met dankbaar heid herdenken. Totdat ook dit aardige huisje aan de be zetters ten offer moest vallen. Maar, wie weet: misschien zal er achter het oude hek wel weer eens een nieuw Hoogergeest ver rijzen! Alles wat wij in Velsen „natuurschoon" noemen, hebben wij aan de oude buitens te danken en gelukkig wint de gedachte meer en meer veld, dat wij zuinig moeten omgaan met die erfenis onzer voorouders. Maar dit jaar stromen de beken weer met helder water als vanouds; moge dit een gunstig voorteken zijn! H. J. CALKOEN Bijgebouw van Hoogergeestin 1944 afgebroken. De gemeenteraad van Bloemendaal zal op Donderdag 17 Mei, 's middags om kwart over twee, in het raadhuis in Over veen vergaderen. De agenda omvat acht punten. Padvindersterrein voor publiek verboden De vereniging „De Nederlandse Pad vinders", district Haarlem, heeft nu sinds enige jaren een terrein in huur nabij de Zanderijvaart bij Overveen. Ofschoon in het begin van dit jaar ondanks de bordjes „Verboden Toegang" het publiek oogluikend is toegelaten op het weliswaar gebrekkig, maar toch met een omheining aangeduide terrein, heeft een groot aantal bezoekers hiervoor als dank bomen en struiken vernield en het terrein verontreinigd, zodat de padvinders de rommel moesten opruimen. Nu met het Pinksterweekeinde het kam- peerseizoen weer in volle glorie gaat be ginnen, zal de ingestelde Kampwacht in actie komen. Hun taak naar buiten is, er voor te zorgen, dat het terrein niet meer door onbevoegden wordt betreden.. De politie zal zo nodig de kampwacht bij haar opdracht assisteren. ZONDAGSDIENSTEN Op Eerste Pinksterdag worden de Zon dagsdiensten voor artsen waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Op Tweede Pinksterdag worden de Zon dagsdiensten voor artsen waargenomen door dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en dr. J. Laeyendecker, Raadhuisplein 9. tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek, als op Eerste Pink sterdag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Richard Maria, z. van N. Teeu- wen en F. M. Westerveld; Theodoras Petrus, z. van Th. P. van Dijk en H, M. Hoek; Hen- drika Carolina, d. van N. H. van Zijll en A. Diemersen. OVERLEDEN: Mej. W. A. Schooneveld, 55 j.; Wed. A. M. A. Oosting—Trentels, 70 j.; P. L. Peperkoorn, 66 j. ONDERTROUWD: C. de Ruiter en F. Veenstra; H. Veenstra en K. L. van Wieren; H. J. Brandt en C. L. Verzijlbergen; J. Bef- fers en L. Jager; P. N. Olthoff en C. A. A. Doorman; W. Rosendaal en Ch. M. van den Bend; K. van Overzee en C. H. Vroom. GETROUWD: H. Harsman en T. Hut; R. A. M. Janssen en A. M. van der Velden. Mej. M- M. Tuyl Schuitemaker In de ouderdom van 54 jaar is plotse ling overleden mej. M. M. Tuyl Schuite maker, onderwijzeres aan de Prinses Ma- rijkeschool. Zij heeft 34 jaar het openbaar onderwijs gediend. Mej. Schuitemaker was ook in muziek- kringen geen onbekende. Zij was een der oprichtsters van het Hillegoms Dameskoor en is zowel in Hillegom als in andere plaat sen meermalen solistisch opgetreden. De teraardebestelling vindt heden, Za terdagmiddag plaats op de Algemene Be graafplaats. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt op Eerste Pinksterdag waargenomen door dr. G. Manschot. Rijksstraatweg 18, tel. K. 2502 430, op Tweede Pinksterdag door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. Politie en brandweer: tel. K 2502 203. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Barbera Maria Ludovica, d. van C. G. van Haaster en A. J. van der Vel den; Arné, z. van A. Vlieland en N. van Veen; Evert,, z. van C. Koper en A. Drommel; Barbara, d. van K. H. Dekker en H. G. Kila; Feikje Maria Hendrika, d. van H, Halderman en F. M. Spijkerman; Ferdinand Maria, z. van F. Se walt en D. Snijders. GETROUWD: T. van Ègmont en P. W. ten Velden; D. J. Visser en R. Kuipers; R. C. P. Demmers en M. C. Schelvis; P. L. van der Heijden en W. A. van der Wolde. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst is voor de Pinksterdagen als volgt geregeld: Eerste Pinksterdag neemt dr. A. J. Duymaer v. Twist, Herenweg 295, tel. 3453 de Zondagsdienst waar. Tweede Piinksterdag dr. J. v. Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 13 Mei en Maandag 14 Mei (2de Pinksterdag) zijn in de Haarlemmermeer als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga; Nieuw Vennep: ch-. v. d. Weg; Badhoevedorp: dr. Den Ouden. hek van het huis te Wisse, dat ook in de oorlogsjaren vernield werd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 13 Mei a.s. voor Halfweg, Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door dr. Honing, dr. Baumannplein 13 te Halfweg. Tel. K 2907 405.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10