Nieuwe dienstregeling der spoorwegen gaat 20 Mei in AKKERTJES De V.P.R.O. vierde in Utrecht zijn zilveren jubile um Radio geeft Woensdag PANDA EN BE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR WEK DE GAL IN UW LEVER OP Druk bezoek aan bollenstreek Amsterdam-Oldenzaai electrisch Dr. E. D. Speiberg benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau De vereniging voor de Effectenhandel viert haar 75-jarig bestaan Wereldnieuws 2 Dat bonst en bonst 'tis niet uit te houden. Henriëtte Roland Holst-oord in De Hare te Doornspijk geopend Minister-president 14 dagen afwezig Ziekenwagentjes op de stations Pauselijke onderscheiding voor ir. F. J. Philips Heringa Wathrich Tentoonstelling van historische bescheiden welke op de beurshandel betrekking hebben Minister In 't Veld sprak op Pinksterfeest van de AJ.C. DINSDAG 15 MEI 1951 De zomerdienstregeling: van de Neder landse Spoorwegen, die 20 Mei ingaat, be vat belangrijke verbeteringen, in het bij zonder voor Oost-Nederland. Twente krijgt een electrische treinverbinding met het Westen. De electrifieatie van de lijnen AmersfoortEnschedeOldenzaai is dan een feit. Na jarenlange onderbreking zullen ook weer treinen gaan rijden op het baanvak BarneveldEdeWageningen en wel elec trische. Op de baanvakken Zwolle-Emmen, Arnhem-Winterswük en Roosendaal-Ant- werpen zullen behalve stoomtreinen ook Diesel-electrische treinen gaan rijden. In Noordholland is de dienst eveneens verbeterd, in de eerste plaats wat de aan sluitingen te Amsterdam van en naar de richting Uitgeest, naar de richting Utrecht via Breukelen en naar Amersfoort betreft. Tussen Haarlem en Alkmaar naast de be staande doorgaande uursdienst is 'n nieuwe verbinding met eenmaal overstappen te Uitgeest gemaakt, zodat hier tweemaal per uur reisgelegenheid bestaat. Dit is in het bijzonder ook van belang voor de verbin ding Haarlem—Den Helder. Om dit te be reiken moest de uursdienst Amsterdam ZaandamUitgeestVelsenIJmuiden-O. worden doorgetrokken naar en van Haar lem. De treinen naar en van IJmuiden gaan nu dus steeds pendelen tussen IJmuiden en VelsenIJmuiden-Oost. Dit is volko men billijk, want het verkeer naar en van richting Beverwijk en verder, van en naar Haarlem en verder is vier maal zo intensief als dat naar en van richting IJmuiden van en naar Haarlem en verder. Wel is er voor gezorgd, dat de toege voegde forensentrein 's morgens heen, 's middags terug doorgaat van IJmuiden naar HaarlemAmsterdam v.v. De dien sten AlkmaarDen Helder, Alkmaar Hoorn en AmsterdamEnkhuizen v.v. wer den mede aangepast. De treinen Amster damEnkhuizen v.v. krijgen te Amster dam aansluiting op de treinen naar en van het Noorden en Oosten via Amersfoort. Uit de richting Den HelderAlkmaar wordt te Amsterdam aansluiting verkregen op de drie exprestreinen naar Maastricht en Heerlen. Het station Zoetermeer wordt voor rei zigersverkeer heropend. Verkeer met het buitenland Het treinverkeer met het buitenland zal met ingang van 20 Mei eveneens belangrijk worden verbeterd. Het gehele jaar door zullen er dagelijks vier verbindingen AmsterdamParijs v.v. zijn. Vertrek Amsterdam 7,10, 10,10, 14,10 en 20,10 en vertrek Parijs-Noord 8,10, 14,20, 17,50 en 23,40. Tussen Roosendaal en Antwerpen komt een regelmatige tweeuursdienst. De dagsneltreinen AmsterdamEindho venLuikLuxemburg Basel worden van 1 ft 1,15 uur versneld. fn nachttreinen AmsterdamBasel zul len n het drukke reisseizoen lopen van 30 Juni tot 1 September. Het verkeer EngelandHoek van Hol- ADVERTENTIE Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee "AKKERTJES" die de pijn (ook kiespijn, rheumatisehe pijn en vrouwen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". 'AKKERTJES" zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemen. Elk 'AKKERTJE"draagt hetAKKER-merk. helpen direct landKeulenZuid-DuitslandOostenrijk ZwitserlandItalië wordt aanzienlijk versneld. De op de nachtboot aansluitende dagtreinen geven belangrijke tijdwinst van 2 a 2y2 uur. De rijtuigen Hoek van Holland Basel zullen het opschrift „Rheingold Express" dragen. Het zijn echter niet de vooroorlogse Rheingold rij tuigen. Er komt een dagverbinding. De reisduur AmsterdamKopenhagen is nu gereduceerd van 21 uur 10 minuten tot 16 uur 10 minuten. Er zijn rijtuigen Am sterdamNijborg, Flensburg, Bad Harz- burg en BerlijnFriedrichstrasse. Een doorgaande verbinding NederlandBerlijn via de kortste route is daarmee hersteld. Behalve deze snelle dagtreinen komen er een paar nachttreinen naar Hamburg Al- tona. Een dagelijkse nachtverbinding tus sen de havensteden Rotterdam en Ham burg is daarmee tot stand gekomen. De nachtboten Hoek van HollandHar wich varen nu ook in de nacht van Zondag op Maandag. Door de veranderde aankomsttijden van de Rheingold en de ScandinaviëHolland- Express zal de nachtboot Hoek van Holland een uur later verlaten, namelijk om 23,50 uur. De Nederlandse nachtboottrein ver trekt dientengevolge om 21,05 uit de hoofd stad. Internationale autobusdiensten Er komen door de Europese spoorwegen georganiseerde internationale autobusdien- ten. Deze „Europabus", bedoeld voor toe ristische reizen, zal, wat Nederland betreft, enige dagen per week van Amsterdam af rijden via Groningen naar Hamburg (bus aansluiting Kopenhagen en Stockholm) v.v.; via Keulen naar Frankfort am Main (aansluiting naar Innsbrück en Wenen) v.v.; via Maastricht naar Luxemburg v.v. en via Vlissingen naar Ostende. Ook op het gebied van de volksgezondheid verricht het Nederlandse Rode Kruis belangrijk iverkVele gezonde moeders staan het teveel aan natuurlijk baby-voedsel af aan de Moedermelkcentrale, die voor een doelmatige distributie zorgt. De foto toont het onderzoek van moedermelk in het laboratorium te Amsterdam. In tegenwoordigheid van de dichteres Henriëtte Roland Holst is Zaterdag het Henriëtte Roland Holst-oord op de Hare te Doornspijk officieel geopend. Het zal een toevlucht zijn voor de misdeelde stadsjeugd en andere kinderen, wier maatschappelijk lot met deze stadsjeugd kan worden gelijk gesteld. Na de openingsrede van de heer J. Rogge sprak mevrouw Roland Holst enige woor- den. „Ik heb de kinderen lief, ik wil zo graag, dat ze gezondheid in een goede om geving opdoen, maar vooral dat ze kame raadschap leren. Ze moeten leren een deel van onze gemeenschap te zijn en hoewel het ideaal van deze gemeenschap nog verre is, brandt het in ons en blijft het branden tot het bereikt is." Met vrienden plantte de dichteres daarna een Meiboom. Het oord begint zijn werk met gastvrij heid te verlenen aan 30 kinderen uit arbei dersgezinnen uit Zwolle en heeft reeds toe zegging gedaan aan 300 schoolkinderen uit verschillende plaatsen aan de Noordzee, aan openbare scholen in Amsterdam en aan vele andere scholen en instellingen. Er zijn reeds afspraken gemaakt met afdelingen van Pro Juventute en de ■stichting is in onderhandeling met speeltuinverenigingen en afdelingen van Bellamy. Zaterdag heeft Hilversum zijn 90.000ste inwoner gekregen. Het is Robert Jan van Mechelen, die in het Diaconessenhuis aldaar het levenslicht aanschouwde. De minister-president, dr. W. Drees, zal voor een periode van veertien dagen af wezig zijn. De politie doet in de Molenvijver te Schiebroek vreemde vangsten, zoals zo goed als nieuwe thee-, hand- en baddoeken, ge- emailleerde pannen, emmers, een tweepits gasstel, een ledikant, een halve kilogram in stukjes geknipte Smyrnawol en een paar zo goed als nieuwe damesschoenen, die door een messnede zijn beschadigd. ADVERTENTIE In de Beatrix- J aarbeurs-gebouw HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Hoorspel. 12.00 Zweedse volksliederen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Banjo. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag van de Bond van Meisjes verenigingen op Gereformeerde Grondslag. 14.45 Platen. 15.00 Voor meisjes. 15.15 Strijk kwartet. 15.45 Volksmelodieën. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clavecimbel en viool. 17.45 Re geringsuitzending. 18.00 Koor. 18.30 Platen. 18.40 Klein koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Een goed woord voor een goede zaak. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompetitie. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Causerie. 21.35 Nederlands Hervormde Zangavond. 22.05 Harp. 22.30 Pianoduo. 22.45 Avondoverden king 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Vier seizoenen jeugdconcerten. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.20 Causerie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Promenade-orkest. 19.00 Causei-ie. 19.15 Promenade-orkest. 19.00 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Militair concert. 20.50 Hoorspel. 21.25 Instru mentaal kwartet. 21.40 Perez-herdenking. 22.10 Concertgebouworkest. 22.45 Alles stroomt. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Luit. 19.50 Voor dracht. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualitei ten. 21.15 Italiaanse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 —24,00 Verzoekprogramma. en Irene-hal van het te Utrecht heeft de Vrijzinnig Protestantsche Radio Omroep gisteren zijn 25-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid hiervan is de predikant-direc teur van de V.P.R.O., dr. E. D. Spelberg te Hilversum, door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit deelde de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, xnr. J. M. L. Th. Cals, tijdens de viering van het jubi leum mede. Het welkomstwoord werd gesproken door mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O.. Prof. dr. M. A. Beek sprak over Een eigen Geluid". Hij zette uiteen, dat de vrijzinnig protestanten het heimwee naar eenheid belijden. De vrijzinnigen willen houwers zijn van een aards konink rijk, dat verbonden is met het Koninkrijk Gods. Dat betelcent, dat zij het leven niet willen nemen, zoals het reilt en zeilt, want ook voor hen is de vreze Gods het begin van alle wijsheid. Spi-eker bracht aan het slot hulde aan mej. dr. Bruining, die hij vergeleek met de oud-testamentische Debo rah en die hij dank bracht voor haar offer daden en ijver. Namens de Centrale Commissie van het Vrijzinnig Protestantisme, waarvan mej. Bruining voorzitster is, werden haar bloe men aangeboden. Daarna sprak mej. Bruining zelf over een eigen omroep. Zij bracht hulde en dank aan ds. en mevrouw Spelberg en schetste voorts op vaak geestige wijze het ontstaan van de V.P.R.O., die met 17 leden begon. Het ideaal is steeds gebleven een nationale omroep die allen omvat en waarbij niet gedacht behoeft te worden aan een staats omroep. Vóór de oorlog telde de V.P.R.O. 30.000 leden met 17.500 abonné's op „Vrije Geluiden". Na de oorlog werdduidelijk, dat men, om een bijzondere omroep te kun nen zijn, 100.000 leden of abonné's zou moeten tellen. Dat zal in de toekomst wel kunnen, want de V.P.R.O. heeft nu 120.000 leden en 70.000 abonné's. Staatssecretaris mr. Cals bracht namens de regering gelukwensen over. Hij wees erop. dat de V.P.R.O. niet minder dank ver dient dan de andere omroepen, omdat zij een eigen plaats en een eigen waarde heeft. In het bijzonder bracht hij hulde aan mej. dr. Bruining en dr. Spelberg. De laatste kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Verder werd het woord gevoerd door mr. Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen, door prof. dr. J. B. Kors, voorzitter van de Nederlandse Radio Unie en door reverend R. Stewart Carter uit Cambridge, die gelukwensen overbracht namens het internationaal Verbond van het Vrijzinnig Christendom. Hij noemde Neder land gelukkig met het omroepbestel. Een vrijzinnige predikant in Engeland krijgt slechts zelden gelegenheid voor de micro foon te komen. De voorzitter van de jubileumcommissie der V.P.R.O., ds C. H. Brand, deelde mede dat de V.P.R.O. als geschenk krijgt een personenauto ten behoeve van het propa gandawerk. Van het geld, waarvoor men een tweede auto had kunnen kopen, zal Op een veertigtal stations der Neder landse spoorwegen zullen voortaan zieken wagentjes van het Nederlandse Rode Kruis ter beschikking zijn voor zieke of invalide reizigers. Deze wagentjes kunnen gebruikt worden bij het overstappen en voor het vervoer van deze reizigers van de trein naar een buiten het station wachtend voer tuig. Zij kunnen bediend worden door een helper van de invalide passagier of door een kruier, een weerstandsfonds worden gesticht. Door twee belangstellenden zijn reeds bedragen van respetievelijk 4000 en 1000 in dat fonds gestort. In de middagsamenkomst werd het de- clamatorium „Holland" uitgevoerd met tekst van Duco Vorster en muziek van dr. Anthon van der Horst. Hieraan werkten mee het V.P.R.O.-jubileumkoor en het V.P.R.O.-morgenwijdingskoor, in totaal enige honderden zangers en zangeressen, het omroeporkest van de Nederlandse Radio Unie en de declamatrices Wanda Reumer en Jenny van Maarlant, alsmede Jo Stern- heim. In de morgenuren zijn vijf kerkdiensten gehouden. Zaterdagmiddag heeft de bisschop van 's Hertogenbosch mgr. Mutsaerts aan Ir. F. J. Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, meegedeeld dat Paus Pius XII hem ter gelegenheid van-het zestigjarig bestaan der N.V. Philips be noemd heeft tot Commandeur in de Orde van Gregorius de Grote. In een begeleidende brief wordt gezegd, dat de Paus door deze benoeming niet alleen de voortreffelijke persoonlijke kwa liteiten van ir. F. J. Philips heeft willen eren, maar ook hulde heeft willen bewij zen aan het bewonderenswaardige werk, dat verricht is door de N.V. Philips in de zestig jaar van haar bestaan, zowel wat de prestaties op wetenschappelijk als op sociaal gebied betreft. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES (Van onze financiële medewerker) De Beurs heeft oock haer martelaren. De winst verandert met den wint. ö'Een mist hetgeen een ander vint. 't Is kunt te winnen en bewaren. Vondel De Vereniging voor de Effectenhandel zal op 19 Mei haar 75-jarig bestaan her denken met een receptie en met een feest maaltijd voor het bestuur, enige autori teiten, vertegenwoordigers van buitenland se beurzen en een aantal genodigden. De eigenlijke jubileumdag is 17 Mei, op welke dag een tentoonstelling zal worden ge opend van historische documenten, schil derijen, prenten en voorwerpen, die op de beurshandel betrekking hebben. De ten toonstelling duurt tot 2 Juni. De beurshandel is veel ouder dan 75 jaar. De stad Antwerpen stichtte als eer ste een publieke beurs in het jaar 1531. In de daarop volgende decennia werden in de voornaamste steden van West-Europa beurzen ingesteld, in Amsterdam in het jaar 1611. In de loop der tijden deed zich de be hoefte voor om de handel in effecten ge scheiden te houden van de goederenhan del. Daartoe werd een sociëteit opgericht, later een algemeen beurscomité voor pu blieke fondsen en een „Vereniging tot Nut des Obligatiehand.ete", totdat op 17 Mei 1876 de samensmelting plaats vond tot de thans jubilerende Vereniging voor de Ef fectenhandel, die op 5 Juni 1876 Koninklijk werd goedgekeurd en- op 1 Maart 1877 haar reglementen in werking deed treden. Aanvankelijk ondergebracht in de oude Koopmansbeurs, vond de vereniging na 1903 een eigen plaats van samenkomst in de Koopmansbeurs van Berlage, totdat zij op 1 Januari 1914 haar eigen door Jos. Th. J. Cuypers gebouwde beurs kon openen. Oorspronkelijk was de vereniging vol komen onafhankelijk. Door de Beurswet van 1914 kreeg de minister van Financiën de bevoegdheid te beslissen over het ope nen en sluiten van de beurs en over het opnemen van fondsen in de prijscourant. Dit betekende toen een belangrijk ingrij pen in de onafhankelijkheid van het beurswezen. Geheel anders werd het, toen de Duit sers in 1940 het leidersprincipe ook bij de beurs invoerden en de met grote bevoegd heden beklede voorzitter ondergeschikt maakten aan de rijkscommissaris. Tot groot misnoegen van bestuur en leden zijn echter na de bevrijding de in 1940 ge wijzigde statuten van kracht gebleven, al berust de leiding niet meer alleen bij de voorzitter, maar bij het uit vier of vijf personen bestaand dagelijks bestuur, dat echter ook aan handen en voeten gebon den is. De beurs heeft nog andere nalatenschap pen uit de Duitse tijd: de speculatiewinst belasting, de dividendstop, het niet-be- leenbaar zijn van effecten voor particulie ren en in meer verwijderd verband dc rechtsherstel-misère en de beperkte moge lijkheden voor handel in buitenlandse fondsen. Al deze bepalingen en verboden belem meren de normale functionnering van d( beurs en hebben de Amsterdamse beurs gemaakt tot een schaduw van wat zij vroeger nationaal en internationaal bete kende. Het moge waar zijn, dat oorlog, oorlogsgevolgen en oorlogsdreiging zeer veel hebben scheef getrokken, een feit is, dat de beurshandel door speculatiewinst belasting en dividendstop min of meer in de politieke en sociale sfeer is getrokken, een sfeer, waarin deze handel moeilijk ge dijen kan. De beurs gaat daarom de vierde kwart eeuw in met de vurige wens, dat die fac toren, die de handel belemmeren, spoedig zullen verdwijnen, dat de effectenregistra tie met haar ganse aanhang snel zal wor den afgewikkeld, dat de particuliere kapi taalvorming weer mogelijk en aantrekke lijk gemaakt wordt, dat een reële rente- politiek en evenwichtige staatsfinanciën het geschokte vertrouwen in het staats- crediet mogen herstellen en ook interna tionaal het vertrouwen in onze munt te rugkeert. Pas dan zal de effectenbeurs haar gewichtige functie, die zij in het ver leden zo voortreffelijk uitoefende weer ten volle kunnen vervullen. Tijdens het Pinksterfeest, dat Zaterdag en de beide Pinksterdagen door de A.J.C. op de Paasheuvel te' Vierhouten werd ge houden, heeft minister mr. dr. J. in 't Veld een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de jeugd voor talrijke problemen staat. De dreiging van een nieuwe wereldramp ver vult haar met angst. Helaas valt bij de jeugd een zekere onverschilligheid waar te nemen en dat Is jammer, want dlles wat men in.de jeugd geniet kan een machtige steun zijn in het verdere leven. Daarom, zo zeide de minister, geniet zo veel van de jeugd als de omstandigheden het toelaten, maar laat dat genieten niet gedachteloos zijn. Vervolgens sprak de minister over demo cratie en socialisme. Democratie en socia lisme zijix geen verouderde begrippen, men moet ze ook niet opnieuw définiëren, maar men moet oude wijn in nieuwe zakken doen. De strijd die thans gevoerd wordt is er een voor persoonlijke vrijheid en sociale rechtvaardigheid. Het begrip vrijheid krijgt in een tijd, waarin de geestelijke vrijheid overal vermoord wordt, weer betekenis. Op het gebied van sociale rechtvaardigheid is er veel vooruitgang te bespeuren, maar het is toch nog altijd zo dat de zwakste schouders de zwaarste lasten hebben te dragen. En als wij willen, dat juist de sterkste schou ders die lasten te dragen hebben, dan zul len wij nog dieper in het maatschappelijke leven, moeten ingrijpen dan onder de gege ven politieke verhoudingen mogelijk is. Mr. In 't Veld kon de fatalistische stem ming, die men overal opmerkt, niet goed begrijpen. Door te denken dat de groten der aarde alles beslissen en dat het kleine Nederland eigenlijk niets kan doen, onder schat men de invloed van de mens als in dividu. „Wij mensen hebben stuk voor stuk invloed op het wereldgebeuren en het gaat er maar om of we reuzen of dwergen wil len zijn. Het is nodig dat wij zorgen voor een zo sterk mogelijke weermacht. Belangrijker is een geestelijke weerbaarheid. Wij moeten de weg gaan van een synthese tussen per soonlijke vrijheid en sociale gerechtigheid. Maar dan is het nodig, dat het groepsbelang wijkt voor het eigen belang, dat de persoon zich ten volle inzet voor de gemeenschap. Door het algemeen belang te dienen dient men tevens het eigen belang. Dit moet de leus zijn voor de jeugd". 10. Panda zette dus zijn handtekening toen was hij eigenaar van Huize Hobbel donk met bijbehorende landgoederen, en daardoor voelde hij zich nu ineens veel flinker. Resoluut haalde hij de achtduizend ducaten te voorschijn, die dit landgoed hem kostte, en die reikte hij de opgetogen makelaar Baksteen toe. „Prachtig!", riep deze uit. „Ongelooflijk! Gefeliciteerd, me neer! Ik benijd u! Zó jong nog, en dan al zo'n riant landgoed.steekt u toch eens op! Neem het er eens van„Nee!", zei Panda vastberaden. „Hier is uw geld. én u moet weten dat ik niet rook!" En met die woorden stak hij de opgewonden huizen-handelaar ook de drie sigaren weer toe.Een ogenblik later liep hij, na een vriendelijk afscheid, weer op straat. „Zie zo!", dacht hij. „Nu bezit ik dus een eigen landgoed. Wat zal die Jolliepop opkijken! Die dacht dat ik daar niet geschikt voor was! Die dacht, dat ik me zoiets niet kon aanschaffen....". Hier werden zijn ge dachten onderbroken door een zware slag, die weergalmde in de straat die hij juist verlaten had. Tegelijk daarmee klonker een hees gezang. Wat is dat nu weer?", vroeg Panda zich af, terwijl hij op zijn voetsporen terugkeerde om even te kijken. En daar zag hij de heer Berend Baksteen (de makelaar) die, na de deur van zijn kantoor met kracht dichtgeslagen te heb ben, zich verwijderde onder het zingen van: „Lang zal hij leven!" Op de ingang van het kantoor had hij een bordje achter gelaten, waar op te lezen stond: „Gesloten wegens familie-feest." „Wat toch een aar dige man!", dacht Panda. „Hij stond me nog te woord terwijl hij eigenlijk naar een feestje moest! Hij bedierit zijn klanten werkelijk heel netjes, dat moet ik zeggen." Zo gingen ze dus allebei vrolijk huns weegs. Toneel. De advocaat van Rita Haywovtb heeft meegedeeld, dat de filmactrice definitief heeft besloten van Prins Alv Khan te scheiden. Zij zou drie milüoen dollar vragen voor een fonds ten be hoeve van haar dochter Yasmin. De advocaat zei verder, dat zijn cliënte in overeenstemming met de door haar in dertijd aan Prins Aly Khan gedane be- lofte, Yasmin een Mohammedaanse op. voeding zou geven. Zij zou geen verzoek om alimentatie doen. Brand. Volgens de eerste berichten zijn bii een brand, die Zondagavond te Kano in Noord-Nigeria een bioscoop in <je as heeft gelegd, 100 personen om het leven gekomen en driehonderd zwaar gewond. Verworpen. Het Amerikaanse opperge- rechtshof heeft Maandag opnieuw ge] weigerd het beroep van de zeven ter dood veroordeelde nazi-oorlogsmisda"- digers in de Landsberg-gevangenis in Eeieren in behandeling te nemen. Het besluit maakt de weg vrij voor de exe cutie der oorlogsmisdadigers, tenzij de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, gratie verleent aldus Reuter. Marathon. De Argentijnse spoorwegmachi- nist Dante del Corso heeft bij Buenos Aires zijn rangeerlocomotief acht dagen en acht uur achtereen heen en weer ge redenen en hiermee een nieuw record gevestigd op het gebied van de Argen tijnse „arbeids-Marathons". Na zijn prestatie is hij voor herstel naar een ziekenhuis gebracht. Van ganser harte. De commissie voor de toekenning van Stalin-prijzen heeft in opdracht van de Sovjet-Russische re- gering de componist Zhoekofsky de hem toegekende Stalinprijs van 25.000 roebel ontnomen. De ministerraad nam dit be sluit, nadat het publiek „terecht critiek" had geoefend op Zhoekofsky's opera „Van ganser harte", waarvoor hij de prijs had gekregen. De voorzitter van de commissie, die deze opera voor een prijs aanbeval, werd drie weken ge leden door de opperste Sovjet van zijn functie ontheven „wegens verkeerde leiding van het werk der commissie". Experts. Het Egyptische blad „Al Ahrarc" meldt, dat Duitse militaire deskundigen met het vormen van een Egyptische divisie pantsertroepen zullen wórden belast. Voorts zou een groep van zeven tien Egyptische militaire deskundigen zes maanden Zweedse wapenfabrieken bestuderen om dan samen met vier Duitse en zeven Zweedse deskundigen in Egypte vier moderne fabrieken te bouwen. Opinie. Britse geleerden, die met de tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeelde atoomgeleerde Klaus Fuchs hebben sa mengewerkt, hebben op hoog niveau ge tracht te bewerkstelligen, dat Fuchs in staat zal worden gesteld zijn wetenschap te gebruiken voor de herbewapening. Reregeringsautoriteiten menen, dat hoe waardevol Fuchs ook zou zijn, de pu blieke opinie er tegen in opstand zou komen, als hij na het uitdienen van slechts 14 maanden van zijn straf zou worden vrijgelaten. Programma. Zaterdag is te Parijs het na tionale congres van de Franse socialis tische partij begonnen. De secretaris van de partij, Guy Mollet, zei, dat de Franse socialisten een voorbeeld moeten nemen aan wat de socialisten in Engeland en Scandinavië deden. Mollet stelde voor dat nationalisatie van de staalindustrie en van de chemische industrie zou wor den opgenomen in het verkiezings program. Verkocht. Volgens een rapport van de in lichtingendienst der Chinese nationa listen bouwt de Sovjet-Unie een atoom- fabriek in China. Dit is meegedeeld door de republikeinse afgevaardigde Arm strong, die een bezoek aan Formosa heeft gebracht. Drie jaar geleden was men met de bouw begonnen. Al het benodigde materiaal zou door geallieerde landen aan China zijn verkocht. Wapens. Een lid van de Philippijnse Senaat heeft meegedeeld, dat een duikboot van onbekende nationaliteit bij het Zui delijk deel van het eiland Luzon wapens heeft gelost. Het Philippijnse leger heeft grote hoeveelheden wapens en munitie van buitenlandse herkomst op de Huk- opstandelingen buit gemaakt, zei hij. Partisanen. Het West-Berlijnse dagblad „Telegraf" meldt, dat thans bekend is geworden, dat een autobus, waarin zich een aantal Sovjet-Russische offi cieren bevond, 26 April in Polen op de weg tussen Lodz en Warschau door Poolse partisanen is overvallen. Een vuurgevecht ontstond, waarbij zeven Russische officieren werden gedood. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Zondag 25.000 bezoekers op de „Keukenhof" In tegenstelling tot het strand waar het bezoek van „Pinkstergangers" door de koude Noorderwind werd vergald en waar daardoor weinig drukte viel waar te ne men, was het in de bollenstreek op de eerste Pinksterdag vrij druk. Nu de_ bol lenvelden voor een groot deel zijn uitge bloeid, concentreerde het bezoek zich voor namelijk in de^ thans prachtig bloeiende „Keukenhof" waar Zondag ruim 25.000 bezoekers door de controle gingen. Opmer kelijk veel buitenlanders, voornamelijk Belgen, Fransen, Amerikanen uit West- Duitsland, Engelsen, Duitsers, Denen en andere Scandinaviërs, alsook Zwitsers be hoorden tot de grote stroom. De rijkspolitie, die met behulp van radiowagens het ver keer in de streek regelde, had de handen wel vol, maar het kostte toch niet al te veel moeite de aan- en afvoer der duizen den auto's en autobussen vlot te doen ver lopen. In Zandvoort brachten de Pinksterda gen veel teleurstelling. De stemming on der allen die bij het bezoek van elders be lang hebben was: wij hopen deze Pinkster gauw te kunnen vergeten,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2