Douwe Egberts Heerenbaai Eindhoven heeft een standbeeld opgericht voor ar A. F. Philips „OXFORD" M. Douwma en Zoon WOENSDAG 16 MEI 1951 Echte Friesche Onderscheidingen voor Philips-werkers van hoog tot laag Houten en stalen KANTOORMEUBELEN in diverse uitvoeringen BUKMAN SARTORIUS Agenda voor Haarlem Een ton voor Eindhovens j minst bedeelden Een strijd in de bollenstreek Welke gemeente biedt het meest Honderd jaar Gemeentewet Weer een nieuw geval van pokken te Tilburg Franse socialisten herkozen „sterke man" Moch met Plaatsvervangers zwegen één minuut Crematie mr. dr. F. S. Witteveen Gunstig jaar voor de Beijnes-fabrieken UW COSTUUM Indonesië's houding tegenover rubber-embargo nog onzeker «o,.>o*J*é2astt Voordat gisteren in Eindhoven de viering van het zestigjarig bestaan der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken begon heeft men de doden herdacht, die tijdens de oorlog in Eindhoven zijn gevallen. Daartoe kwam men bijeen bij het monument voor de ge vallenen op de terreinen van het Philips- complex Strijp, waar herdenkingswoorden werden gesproken door deken H. Heeze- mans, ds. H. J. Wesseldijk, rabbijn L. Frank, en door de president-directeur van de Raad van Bestuur van Philips, ir. P. S. F. Otten. Een uur later werd een plechtigheid van heel andere aard gehouden tegenover het station Eindhoven. In tegenwoordigheid van de Raad van Bestuur van Philips, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, Philips-directeuren uit 30 verschillende landen en vertegenwoordigers van de Philipsbedrijven in Nederland, werd een door prof. A. F. Wenckebach ontworpen standbeeld van dr. A. F. Philips onthuld. Eindhovens burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zei dat dit standbeeld uit drukking geeft aan Eindhovens gevoelens van eerbied en dankbaarheid voor één van haar beste burgers en voor zijn levenswerk. Het bronzen monument stelt dr. A. F. Phi lips staande voor, de hoed in de hand en kijkende in de verte, over de groeiende nieuwe stad, met zijn rug gekeerd naar een doodlopende straat. Deze houding, aldus mr. Kolfschoten, typeert zijn levenswerk. In de hal van het hoofdkantoor bood het gemeentebestuur vervolgens een glas-in- loodraam aan de Rgad van Bestuur van Philips aan. Daarna volgde de opening van het demonstratie-laboratorium van het be drijf, dat gevestigd is in het eerste fa briekje, dat de gebroeders Philips in 1891 openden. Als voorzitter van het comité ter nage dachtenis van dr. ir. G. Philips bood prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen een gedenkplaat in basreliëf van dr. ir. G. Philips aan de Raad van Bestuur aan. De leider van het natuurkundig laboratorium van Philips, prof. dr. G. Holst, knipte vervolgens met een schaar, die in de eerste fabriek was ge bruikt, een lint door. Het gezelschap, waar toe ook behoorden de ministers van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken en van Verkeer en Waterstaat, bezichtigde daarna het demonstratielaboratorium, waar men de groei van het bedrijf en van het daarmede samenhangende wetenschappelijke onder zoek kan volgen. Onderscheidingen In een bijeenkomst in de Philips-schouw- burg deelde minister Van den Brink mede dat de Koningin mevrouw A. Philips De Jongh had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ir. P. F. S. Otten tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Tot officier in de Orde van Oranje Nas sau: A. J. Deenen, technisch directeur van de hoofdindustriegroep licht, en A. Noord zij, directeur van de concern-inkoop; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: A. J. Luysterburg, oud-directeur, thans advi seur der N.V. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toegekend: in zilver: aan Th. J. J. van de Put, chef bij de perscneeiswinkel, in brons aan F. van Mook, hoofdconcierge der N.V. en A. E. C. Royers, bode bij de financiële afdeling. De ministers Van den Brink en Joekes hielden, voordat de onderscheidingen wer den uitgereikt, redevoeringen, waarin zij veel van hetgeen in 60 jaar door Philips tot stand werd gebracht prezen. Zo zeide minister Van den Brink: „Wij zien in de ontwikkeling van Philips een nationaal monument van onze economie". Minister Joekes wees op de grote voort varendheid, waarmee bij Philips reeds tal van belangrijke sociale maatregelen waren ingevoerd, voordat hiervoor wettelijke regelingen bestonden. „Wij kunnen ook in sociaal opzicht spreken van het scheppen van licht uit duisternis", aldus minister Joekes. „Het werk, dat ik gedaan heb, had ik niet anders kunnen doen" zei mevrouw A. PhilipsDe Jongh in haar dankwoord aan de Koningin voor de haar verleende onder scheiding. „Ik hoop te hebben bijgedragen tot de welvaart en tot het levenswerk van mijn man met wiens arbeid ik geheel samengroeide", aldus mevrouw Philips, die zeide verheugd te zijn dat er gelukkig tele visie bestaat, waardoor haar echtgenoot, dr. A. Philips, in staat was de plechtigheid thuis te volgen. Ir. P. F. S. Otten sprak eveneens woorden van dank voor zijn benoeming tot comman deur in de Orde van Oranje Nassau. Hij sprak voorts over de armoede van ons volk en zeide: „Wij geloven dat wij uit deze armoede weer gezamenlijk welvaart kun nen scheppen. Elke nieuwe dag begint het leven opnieuw, nakaarten over wat voorbij is, is verkeerd. Wij moeten herbeginnen met geloof, hoop en liefde en zeggen en ADVERTENTIE Bezoekt onze toonzalen Houtplein 34, Haarlem WOENSDAG 16 MEI Stadsschouwburg: „Vogel vlieg de wereld m" (Alberdingk Thijm). 8 uur. Concert gebouw: ..De Stem des Volks", 8 uur. Rem brandt: „Ben je vrij vanavond?", alle leeft., 7 ^'.151 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje uit Ai'tis", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: "De onvindbare Pimpernel", 14 j„ 2, 4.15, 7 eu 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder is studente", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: ,,De doch ter van Rosy Ogrady", alle leeft., 2.15, 4.30, en 9.15 uur. Spaarne: „Gold Rush", en "Avontuur op Hawaii", 14 j„ 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 MEI Stadsschouwburg: „Het wollen pantser" 'Katholieke Vrouwenbeweging), 8 uur. Sint °avo: Concert Haarlemse Poiltiekapel. 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In een bijeenkomst in het stedelijk Van Abbc-museum te Eindhoven heeft ir. P. S. F. Otten aan de burgemeester een chèque van 100.000 overhandigd voor de minst bedeelden der gemeente. Ver- der kreeg de gemeente Eindhoven als jubileumgeschenk der N.V. Philips een moderne verlichting voor het Van Abbe- i museum en een wandtapijt voor het stadhuis, vervaardigd door de tapijt- wever Jan Seegers, die van 1635-1650 in Brussel werkte. doen met onze voorvaderen „als het moet gaan, kan het gaan en dan zal het waar achtig wel gaan". Ir. Otten keerde zich tegen emigratie van industriële krachten. Deze is voor de land bouw helaas nodig. Men late echter de kerels, die de industrialisatie van Neder land moeten dienen, nooit emigreren. Het grote gezelschap verliet hierna de schouwburg en begaf zich naar de tentoon stelling van Philips-productcn, die in een nieuwe fabriekshal is ingericht. Minister Van den Brink heeft met een druk op een knop deze tentoonstelling geopend. Met een massa-bijeenkomst in het Philips sportpark, waaraan meer dan 30.000 per sonen deelnamen, is de officiële viering van het jubileum besloten. Het personeel bood de maquette aan van een dertien meter hoge fontein, welke bij de bedrijfsschool zal worden geplaatst. De directeur van het Belgische Philips- bedrijf sprak namens de 40 Philipsvesti- gingen in het buitenland en bood een zonnewijzer aan, die zal worden geplaatst bij het Philips Ontspanningsgebouw. Een koor en orkest, totaal 1700 personen, voerde onder leiding van Otto Glastra van Loon een jubileum-cantate uit. Met het Philips jubileum-feestlied voor groot koor en orkest werd de samenkomst besloten. Aan het slot der feestelijkheden drukten de heren Otten en Philips samen op een knop, waarna alle Philipsgebouwen in een zee van wit en gekleurd licht kwamen te staan. Het Philipspersoneel heeft tijdens de bijeenkomst een telegram met een betui ging van aanhankelijkheid en trouw aan de Koningin gezonden. Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft: Sinds de tentoonstelling „Keukenhof" ge opend werd, heeft een wijziging plaatsge had in het toeristenverkeer gedurende het bloembollenseizoen. Voorheen „deed" men cle bollenvelden zonder een bepaald uitgangspunt. De toe risten trokken door de Bollenstreek en stre ken dan hier of claar in een restaurant neer, of reden door de stad. De verschillende gemeenten in de Bollenstreek trachtten, de een meer en de ander minder intensief, deze reizigers te trekken. Hijlegom is te dien aanzien steeds bij zonder actief geweest en de V.V.V. aldaar spande zich in om het bezoek aan de bloei ende velden te concentreren rond Hillegom. Men richtte een ontvangstcentrum in, or ganiseerde rondvaarten, en vooral toen op Treslong de bijzonder mooie Demonstratie- tuin van het Bloembollenvak werd aange legd, verwachtte men dat deze als magneet zou werken. Hiertegenover stond, dat de Bollenstreek de toeristen overigens weinig te bieden had. Moderne restaurants zijn er dun gezaaid, verschillende zaken liggen uit de route. Alleen De Nagtegaal bood op de drukste dagen het beeld van een gonzende bijen korf. Met de opening van Keukenhof is het centrale punt, dat de streek tot nog toe ont beren moest, er gekomen. Men kan daar niet alleen van de bloeiende bolbloemen genieten, zelfs nog wanneer die op het veld allang verdwenen zijn, maar men kan er ook rustig zijn wagen parkeren, er is een restaurant en theehuis. Van de honderd duizenden bezoekers aan de Bollenstreek heeft het grootste percentage de Keuken hof tot doel. De verkeersregeling houdt daar rekening mee en zo hoort men de ne ringdoenden in de bollendorpen klagen, dat de toeristen om de dorpscentra heen geleid worden naar Keukenhof. Wat onge twijfeld juist is, maar waaraan moeilijk iets te veranderen zal zijn. Vooral in Hillegom heeft men dit jaar gemerkt, dat de Keukenhof als concurrent optreedt. Al was het bezoek aan de Demon- stratietuin (die thans in tegenstelling met het vorig jaar gratis toegankelijk is) vrij druk, het Ontvangstcentrum heeft vrijwel niets te doen gehad en de V.V.V. had het dan ook vóór Pinksteren al gesloten. Men realiseert zich hier, dat Hillegom wat het toerisme betreft, bezig is naar de tweede plaats af te zakken en dat alle ac tiviteit van de V.V.V.-organisatie dit niet kan verhinderen. En toch gelooft men hier, dat 1951 met z'n wel bijzonder slecht bloembollenseizoen tevens een dieptepunt geweest is. Want in 1952 zal de nieuwe Bloembollen- beurs te Hillegom worden geopend. Dit ge bouw is niet alleen voor de handel van be lang. Het' zal een modern restaurant van grote capaciteit bevatten, waardoor Hille gom een nieuwe trekpleister krijgt. Het ge- Op een congres van de Vereniging van Nederlandse gemeenten te Utrecht zal wor den herdacht dat een eeuw geleden de Ge meentewet in werking trad. Het bestuur van de vereniging heeft de gedachte geop perd dat op de dag waarop de afkondiging van de wet 100 jaar geleden geschiedde, Donderdag 5 Juli, alle gemeenteraden in Nederland op hetzelfde tijdstip in open bare vergadering bijeenkomen en wel des avonds om half acht. Het is de bedoeling dat de minister van Bimxilandse Zaken, mr. J. H. van Maarse- veen, dan de gemeenteraden zal toespreken via de radio. De voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, mr. P. J. Oud, zal de minister antwoorden. Voorjaarsconcert door Haarlems Christelijk Mannenkoor Donderdag 24 Mei geeft Haarlems Chris telijk Mannenkoor in de Gemeentelijke Con- certzaaal zijn voorjaarsconcert. Uitgevoerd worden onder meer het Veni Creator Spiri tus van Alph. Diepenbrock, de tijdzang „Vorsten der volkTen hoort" van Fred. Roeske, „Nachtgesang im Walde" van Fr. Schubert „Deep River". Medewerking ver lenen de Haagse dameskoren „Juliana" en „Jubilate", de sopraan Ankie van Wicke- voortCrommelin en de pianist Hans Schouwman. Het geheel staat onder leiding van Bernard Verboom. Dinsdag werd te Tilburg een nieuw ge val van pokken geconstateerd. De bron ervan kon worden opgespoord. Drie per sonen werden tengevolge hiervan in qua rantaine gesteld. Zes patiënten konden uit het ziekenhuis worden ontslagen. Het totaal aantal genezen verklaarden steeg hierdoor tot 19. ADVERTENTIE ADVERTENTIE NV. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook bouw zal voorts geschikt zijn tot het hou den van congressen, concoursen etc. Ook is een grote parkeergelegenheid geprojec teerd. Met de Treslong-tuin als voorterrein, zal het een zeer aantrekkelijk centrum vor men. Van het beursgebouw, waarvan de totale bouw- en inrichtingskosten plm. 1 millioen gulden bedragen, zal in Juni a.s. de eerste steen worden gelegd en men hoopt dat het, bij de aanvang van het bloembol lenseizoen 1952, in vol bedrijf zal zijn. Daarom ziet men in Hillegom, ondanks de wel zeer ongunstige ervaringen van 1951, de toekomst toch niet somber in! Dinsdag werd in Eindhoven officieel het de hoogtepunten van de herdenking was Eindhovenmr. H. A. M. T. Kolfschoten wezig. Een overzicht tijdens zestigjarig bestaan van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken herdacht. Een van de onthulling van een standbeeld van dr. A. F. Philips, door de burgemeester van Bij de plechtigheid waren onder meer Philipsdireeteuren uit dertig landen aan- de rede van ir. F. J. Philips na de onthulling van het monument. PARIJS. (Reuter). Op het 43ste congres van de Franse socialistische partij is een resolutie betreffende de algemene partij politiek aanvaard, waarin het volgende is vastgelegd: Géén Franse neutraliteitspoli tiek en géén neutralisering van Duitsland. Instelling van een Europees leger. West- Duitsland mag pas worden herbewapend, wanneer de andere Westelijke mogendhe den hun verdedigingen weer hebben op gebouwd. Een hervorming van de reeds genationaliseerde Franse industrieën, die zou moeten worden gevolgd door na tionalisatie van de chemische-, en staal industrie. De „sterke man" der Franse socialis ten, Jules Moch, is niet herkozen als lid van het nationale partij bestuur. Hij had Zondag gepleit voor een politiek van „meer kanonnen en minder boter" cn hij verklaarde dat de tijd nog niet rijp was om de staal-industrie te nationaliseren. Vice-premier Guy Hollet, die in de re gering de aangelegenheden van de Raad van Europa behandelt, is als secretaris generaal herkozen. Aan de verkiezingen zal door een „vier de macht" worden deelgenomen. De drie andere zijn: de Gaullisten, de communis ten en de partijen van de „derde macht". Deze „vierde macht" staat onder leiding van de gewezen premier Daladier, om wie zich enkele radicale en onafhankelijke parlementsleden en vertegenwoordigers der boeren hebben geschaard, die in de huidige volksvertegenwoordiging tot de rechtervleugel van het politieke centrum behoren. Deze vertegenwoordigers van de klassieke rechtervleugel der Franse poli tici vinden generaal De Gaulle „te links", omdat hij een stelsel van samenvoeging en gezamenlijke arbeid van kapitaalbezit ters en werknemers bepleit. PARIJS. (Reuter). De plaatsvervangers hebben Dinsdag weer vergaderd. Het was de kortste zitting, welke tot dusver was gehouden. De Amerikaanse afgevaardigde, dr. Jessup, die de bijeenkomst leidde, vroeg of iemand het woord wilde voe ren. Aangezien niemand antwoordde, ver daagde hij de bijeenkomst. Een Westelijke woordvoerder verklaar de Dinsdag na afloop van de bijeenkomst, welke een minuut had geduurd: „De ver tegenwoordigers der Westelijke landen hebben duidelijk gemaakt, dat zij niet ver der kunnen gaan dan de drie door hen opgestelde agenda's voor een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken, waaruit de Russische afgevaardigde een keus kan maken". Heden is in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van de oud-admi nistrateur van de provinciale griffie van Noordholland, mr. dr. F. S. Witteveen ver ast. Vele collegae-jurist en, ambtenaren van de griffie en belangstellenden bewezen de overledene de laatste eer. Hierbij waren mr. M. A. Stufkens, en de heer A. Bolsius, die de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in Haarlem vertegenwoordigde. Een aantal bloemstukken, waarbij een eenvoudige, smaakvolle tuil die was sa mengesteld uit bloemen uit de tuin der griffie, dekte de kist. In de aula werd niet gesproken. De or ganist George Robert speelde het koraal „Herzlich tut mich verlangen" uit de „Matfchaus Passion" en tijdens dit orgelspel daalde langzaam de kist. De heer J. F. Witteveen, zoon van de overledene dankte daarna de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 17 Mei 1951. des namiddags van 34 uur, door George Robert. 1. Passacaglia, D. Buxtehude 2. Partite diverse sopra: O Gott, du frommer Gott, J. S. Bach 3. Preludium cn Fuga C kl. t., J. S. Bach 4. Pasacalles (lc mode). Joh. Cabanilles 5. a. Schaffe in mir. Gott, ein reines Herze, J. G. Walther b. Ach, wie nichtig, ach wie fltichtig. G. Böhm 6. Passacaglia, G. F. Handel In het jaarverslag over 1950 van de Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beijnes N.V. te Bever wijk wordt onder meer meegedeeld dat de geleidelijke verplaatsing van het bedrijf van Haarlem naar Beverwijk geschiedde zonder dat de productie ernstige stagnatie ondervond. Dank zij de volle medewerking van het gehele personeel was op 1 November de overbrenging voltooid en kon op die datum het nieuwe fabriekscomplex op feestelijke wijze officieel in gebruik worden genomen. De aanwezigheid van de minister van Ver keer en Waterstaat, vele autoriteiten, ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven, leveranciers en vele vrienden uit binnen- en buitenland was voor de directie een be wijs, dat de nieuwe fabriek niet alleen een „Beijnes"-aangelegenheid was, maar door velen als een zaak van algemeen belang werd beschouwd. Na enige maanden in de nieuwe om geving te hebben gewerkt, bleek dat de fa briek aan de verwachtingen voldeed. Ongeveer 90 procent van de werknemers wonen thans nog buiten Beverwijk. Door het aanleggen van een eigen perron en door het inleggen van extra treinen is het vervoer op bevredigende wijze geregeld, dank zij de medewerking die van de Ne derlandse Spoorwegen werd ondervonden. Het woningvraagstuk brengt grote moei lijkheden mee. Beverwijk stelt jaarlijks een aantal woningen ter beschikking, maar kan slechts in geringe mate aan de behoefte voldoen. De Beijnesfabrieken waren in 1950 vol ledig bezet. De productie bestond in hoofd zaak uit de bouw van nieuw materiaal voor de geëlectrificeerde lijnen der Nederlandse Spoorwegen. Tevens werd een begin ge maakt met de aflevering van gecombi neerde restauratie-bagage-rijtuigen voor internationaal verkeer. Bovendien werden diverse omvangrijke herstelwerkzaam heden voor de Nederlandse Spoorwegen uitgevoerd. De personeelsbezetting bleef aanvanke lijk constant. Naar aanleiding van export- orders wei-den eind 1950 voorbereidende maatregelen getroffen om vakbekwame mensen aan te trekken. De orderportefeuille is nog ruimschoots van opdrachten voorzien, zodat in 1951 de productiecapaciteit ten volle in beslag zal worden genomen. Er werd een belangrijke opdracht voor het bouwen van passar- rijtuigen voor de Indonesische Spoorwegen ontvangen. Met de aflevering er van zal dit jaar een begin wevden gemaakt. Ook op andere exportmarkten liggen mogelijk heden voor de Nederlandse wagonindustrie. Bij de belangrijke levering van spoorweg- materieel aan Argentinië worden ook de Beijnesfabrieken betrokken. Financiën gunstig De financiële uitkomsten van het boek jaar 1950 zijn gunstig. Als bewijs van waar dering voor de extra prestatie, die allen in 1950 hebben geleverd, en waardoor de verhuizing vlot is verlopen, is een bedrag van f 25.000,gestort in een fonds, dat te zijner tijd aan het personeel zal worden uitgekeerd. De boekwinst, gemaakt door de verkoop ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Tijdens het bezoek van de Nederlandse kruiser „Tromp" aan Stockholm brachten leden van de bemanning een bezoek aan het Tivoli Theaterwaar zij al spoedig in de beste stemming kwamen. We zien hier twee van de „Jantjes", die met een van de medewerksters, Many a Nolepa, vriendschap hebben gesloten. ADVERTENTIE uit 100 °/o zuivere wol samengesteld, met 14 x gepiqueerd kameelharen binnenwerk, dat jarenlang zijn uitstekende pasvorm behoudt, hangt voor U klaar bij Gen. Cronjéstraat 4244 Telefoon 15438 van enkele panden in Haarlem, werd afge schreven op de bouwkosten van de nieuwe fabriek. Er werd een extra afschrijving op de bouwkosten van de nieuwe fabriek ten laste van de exploitatie-rekening gebracht. Onder het hoofd crediteuren zijn reser ves opgenomen voor te betalen belastingen. De directie stelt voor "om van de winst, groot f 374.415,83, f 200.000 naar de Alge mene Reserve over te brengen. Voorts om het dividend op de preferente aandelen A en B en de gewone aandelen te brengen op respectievelijk 8, 7 en 71/» procent. De afgezette president van Panama, Arnulfo Arias, die op het ogenblik in de gevangenis vertoeft, nadat hij in zijn paleis met zijn lijfwacht enige uren lang gewa pend verzet had geboden tegen de wettige regering van het land. De nationale verga dering van Panama heeft thans een acte van beschuldiging tegen hem opgesteld. DJAKARTA. (Aneta). Indonesische re geringskringen blijven zich onthouden van enige verklaring inzake de houding van Indonesië ten aanzien van een rubber- embargo tegen communistische landen. Mr. A. M. Tamboenan, vice-voorzitter van het parlement, gaf als zijn mening te ken nen, dat indien de UNO tot een em bargo zou besluiten Indonesië zich als lid van de UNO aan dit besluit zal houden. Hij meende, dat het moeilijk is voor Indo nesië om stappen te nemen, die tegen de Amerikaanse politiek ingaan. Moh. Roem gaf in een interview met Antara als zijn mening te kennen, dat de Indonesische afgevaardigde in de UNO zich van stemming dient te onthouden. Het blad „Merdeka" schrijft: „Het we zenlijke doel, dat Amerika met dit em bargo wil bereiken, is niet om het verzet van de Chinese volksrepubliek en Noord- Korea te breken, doch om de prijs der grondstoffen in Zuid-Oost-Azië naar be neden te drukken, overeenkomstig de wensen van Amerika, dat daarmee ds enige koper zou worden. Daarmede zou Amerika dus de macht hebben om de Zuid-Oost-Aziatische landen in zijn blok op te nemen om hen te dwingen hun zelf- standigheidspolitiek op te geven". „Mer deka" betoogt, dat Indonesië zijn zelfstan- digheidspolitiek dient voort te zetten. „In dien nodig, zal Indonesië zelfs met de dui vel handel drijven", aldus het artikel. Van officiële zijde wordt vernomen, dat het Indonesische kabinet Vrijdagmid dag het vraagstuk van een embargo op strategische goederen zal behandelen. Verhoging. Van officiële zijde is te Kopen hagen vernomen, dat Denemai-ken aan Engeland opnieuw een verhoging zal vragen van de prijs, die Engeland voor Deense boter betaalt. Zoals bekend heeft Engeland onlangs er in toege stemd om de boterprijs met terugwer kende kracht van October 1950 af met

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5