Geheime opdracht SLEUTEL WEG 2 ■Clowntje Riek goed schilderwerk? Chapeaux „Erian IJmuidense vislossers hebben het werk hervat Kort en Bondig Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA WOENSDAG 16 MM 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Jubiieum-feesfweek van „De Tien" VRAAGT UW LEVERANCIER DE PHARMACEUTISCHE PRAEPARATEN Airghcst maakt reclame voor het Irene Fonds Spaarsaldi ook in April gedaald MET DE GROTE GENEESKRACHT „Vogel vlieg de wereld in" Heringa Wuthrich Da Costa-kweekschool zette feestviering voort Heemsteedse schoolkinderen verzamelden oud papier Franken's Allinsonbrood Het beste voor Uw kinderen Voor de kinderen Santpoort „Wilhelmina" blies in België drie prijzen bij elkaar Bloemendaal Zandvoort Hillegom Lisse Stelt U prijs op I We zullen zien, wat we kunnen doen. Tentoonstelling In de hoofdwacht Grote Markt De Haarlemse Vrijwillige Brandblus sersvereniging „De Tien" zal haar zestig jarig bestaan vieren in een feestweek, waarvoor een klinkend programma is uit gegeven, dat evenals het smaakvolle jubi leumnummer van „De Sirene" het orgaan van „De Tien" een voorwoord van de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers bevat. Een groot deel van de feest week zal door „De Tien" in eigen kring worden gevierd, maar dat sluit niet uit, dat Haarlems burgerij in staat wordt ge steld, haar meeleven met deze populaire vereniging te tonen. Zaterdag 19 Mei wordt het feest ge opend met een oudejaarsavond in Brink- mann. Daarbij treden o.a. op Koos Speen- hoff, Bas Meegües en Rinus Gude. Op Maandagmorgen 21 Mei gaan de leden van „De Tien", achter het muziek corps van de Haarlemse politie op mars van de Brandweerkazerne naar het Stad huis, waar zij door het gemeentebestuur zullen worden ontvangen. Des middags begint in de hoofdwacht op de Grote Markt een tentoonstelling van allerlei „blusmid delen", die door de leden van „De Tien" in de afgelopen zestig jaar tegen de rode haan zijn gebezigd. Dit „arsenaal" zal ook Dinsdagmiddag, Woensdagavond en Don derdagavond voor het publiek te bezich tigen zijn. Maandagmiddag kan men verder luiste ren naar een concert van het muziekcorps van de Haarlemse Politie op de Grote Markt en „De Tien" gelukwensen op een receptie, welke door deze vereniging in de Dinerzaal van Restaurant Brinkmann wordt gehouden. Woensdag 23 Mei wordt een feestmid dag gehouden voor de kinderen in het ge bouw van de H. K. B„ waarbij Van Meurs kindervariété optreedt. De grote sluitings-feestavond is op Za terdag 26 Mei, eveneens in de H.K.B. Daar treedt Van Meurs cabaret op. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE V LEKSTRAAT 10 DE ..SLEUTELSPECIALIST" Maandag 21 Mei, 's avonds om half negen, zal door de Airghost Luchtprojectie N.V. op de Botermarkt te Haarlem een openluchtfilmvoorstelling gegeven worden om ondermeer de aandacht te vestigen op de Stichting Irene Fonds. Het programma van de Airgfiost omvat onder meer kleu renfilms over de bloembollen velden en Aalsmeer, sportfilms en enige rolprenten over actualiteiten. De Stichting Irene Fonds wil ontspan ning brengen aan patiënten in sanatoria, ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen. Tijdens zijn jaarlijkse tournée, die drie maanden duurt, bezoekt de filmdienst van de Stichting iedere dag een inrichting voor het geven van een voorstelling. Behalve culturele films worden ook speelfilms ge draaid en de voorprogramma's omvatten meestal een journaal en aardige tekenfilms. Voorts worden toneel- en cabaretvoorstel lingen gegeven en worden geregeld con certen uitgevoerd en lezingen gehouden. Om nu aan de middelen voor haar ont spanningswerk te komen moet het Werk comité der Stichting steeds naar nieuwe wegen zoeken om aan haar werk meer be kendheid te geven. De Airghost heeft aan geboden om tijdens haar tournée door het land reclame voor het Fonds te maken. Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt dat ook in April de spaarsaldi daalden. In deze maand werd bij de algemene spaarbanken ingelegd f 26.008.013 en terugbetaald f 36.296.995, hetgeen een vermindering van de spaarsaldi met f 10.288.982 betekent. In Maart bedroeg de daling der spaarsaldi ruim f 15.000.000. Bij de bankspaarbanken is in April inge legd f 1.613.317 en terugbetaald f 3.021.440, hetgeen een vermindering der spaargelden met f 1.408.123 betekent. ADVERTENTIE v/h. W. P. D a m a v e Wilhelminastraat 16 - Tel. 16884 Exclusieve modellen volgens de Franse en Amerikaanse mode. Speciale sortering in Jeugdmodellen. Moderniseren en vervormen. Amateurtoneel De R.K. Rederijkerskamer „Aiberdingk Thijm" gaf gisteravond in de Haarlemse Schouwburg ten besluite van het jubileum seizoen een opvoering, die heden herhaald zal worden, van het door blijkbaar velen als gezellig beschouwde familiestuk „Vogel vlieg de wereld in" door een zekere A. P. Dearsly in de vlotte, maar niet zeer fraaie vertaling van Jan Teulings. Deze comedie is enkele seizoenen ge leden opgevoerd door het Vrije Toneel van Cor en Anton Ruys onder regie van Cruys Voorbergh en heeft niet zo bijzonder lang répertoire gehouden. Het is een tam blijspel over een rumoerig, maar toch zeer ordente lijk gezin, dat op de gebruikelijke manier te kampen krijgt met allerhande moeilijk heden en problemen, van vlakke meetkun de tot naderend moederschap. Een hande ling van enig wezenlijk belang is er niet in te bespeuren. De dialogen zijn nu en dan wel geestig, de romantiek is die van hel populaire damesweekblad. Het plezier van het publiek moet dan ook voor een groot gedeelte aan de aardige vertoning worden toegeschreven. „Aiberdingk Thijm" trad voor het eerst op onder regie van de be roepsacteur Ton van Otterloo, wiens aan stelling men een gelukkige keuze mag noe men. De resultaten, die hij hier ter stede reeds met „De verenigde spelers" heeft bereikt, bewijzen zijn goede smaak en vak manschap. Ook het begin van deze samen werking was veelbelovend. In het programma komt een oproep voor, waarin „jongelieden met enig talent" ge vraagd wordt zich op te geven als werkend lid van deze zestig-jarige rederijkerskamer. De thans besproken voorstelling leerde dat daar inderdaad behoefte aan bestaat. Intus sen deed Gudi Pordon-Nielen zich kennen als een blijspel-actrice met veel allure. Het is jammer dat zij niet wat lichter en zui verder spreekt in enigszins bewogen scènes, waarin zij nog al eens de beheersing over haar stem verliest. Henk van Impelen, Jo- han van Zwieten en vooral Cleem Steggink waren lang niet onverdienstelijk als de jongemannen in het spel. Henk Boeree hield zijn tekening van de millionnair wat te vlak. Joop Kruijver vond in de goeder tieren vader een rol waar hij weinig moeite mee had, Miep Beijk had als zijn echt genote nog wel iets temeriger mogen zijn. Meer zorgvuldigheid in de uitspraak van vreemde woorden is wel gewenst. Op 29 Mei speelt „Aiberdingk Thijm" in de grote zaal van hótel „De Leeuwerik" de één-acter „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam" naar het gelijk namige boek, waarna de uitslag bekend ge maakt zal worden van de ter gelegenheid van de jubileumviering uitgeschreven wed strijd van Haarlemse amateurverenigingen. D. K. Feestavond voor ouden van dagen De afdeling Haarlem van de „Alg. Bond van Ouden van Dagen" geeft Vrijdag 25 Mei een ontspanningsavond in het Con certgebouw. Daarbij zal belangeloos op treden het „Cabaret- en Variëté-gezelschap van Meurs". Alle ouden van dagen hebben er toegang. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Mei 1951 ONDERTROUWD: 15 Mei, H. Buijs en J. W. J. Veldhuis; C. B. P. van der Peet en M. Homan. GEHUWD: 15 Mei, H. Aalders en C. Pol derman; W. G. F. Vollebragt en T. M.'j. A. van den Bergh. BEVALLEN van een zoon: 11 Mei, M. J. van DeventerBras; G. H. Houthuijzen Dijkstra; E. Meyer—Heijboer; W. Hiemerda van Alphen; 12 Mei, T. M. Bosmande Vries; C. E. StrangKleefstra; T. E. ter Weevan Prattenburg; W. Paap—Fortgens; M. Span jaardKoek; H. E. Driessenvan den Berg; J. E. DenekampBongers; 13 Mei, S. J. Bos manSeijsener; A. Schaling—Smit; C. J. A. van den Bergvan der Valk; M. Vos—. Schaafsma; A. K. Stolkvan Lieshout; 14 A. Gielens—Voskuilen; J. A. A. van Es- Huisman; J. H. Koopsvan Honschooten; A. S. Lohmannde Vink; C. de Graaffvan den Aakster. BEVALLEN van een dochter: 12 Mei, E. G. Blankwater—Rutte; T. H. G. van Loon Toussaint; E. HauerHulleman; 13 Mei, G. H. LehmanPieters; J. K. Teevwen Schreurs; M. van Steeden—van Ling; S. J. Leenen—Gudema; L. J. van der PeijlVol- lenga; 14 Mei, E. A. KoningSpandaw; A. C. ZomerdijkSterkman; C. C. Hilbers Schuurman; P. C. Moerkerk-Gootjes; 15 Mei, N. Flipsen—Bakker; W. C. E. van Lieshout— Eikerbout. OVERLEDEN: 12 Mei, H. J. ter Metz, 58 j., Schoterweg; C. G. Blankwater—van Poe teren, 92 j., Talmastraat; G. Zuijderduinvan Ede, 54 j., Steenbokstraat: C. de Waard, 72 j., Kenaustraat; F. S. Witteveen, 76 j., Schoter singel; G. de Rooij, 60 j., Deckerstraat; A. Bakker—van den Akker, 57 j., Hazepaters- laan; M. J. J. Schreurs, 5 d., Gedempte Raamgracht; 13 Mei, L. J. van der Peijl— Vollenga, 19 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De reden, dat Dinsdag aan het 35-jarig bestaan van de Da Costa-kweekschool meer aandacht werd geschonken, dan bij een zevende lustrum gebruikelijk is, lag in het feit, dat destijds het zilveren en 30-jarig jubileum vrij onopgemerkt zijn voorbijge gaan. Dinsdagmiddag kwamen weer velen in het Jeugdhuis bijeen om te luisteren naar een toespraak van de heer G. van Duinen, voorzitter van het schoolbestuur. Deze noemde het een opmerkelijk feit, dat de school in haar 35-jarig bestaan slechts twee directeuren had gekend. De heer O. A. Houwen, thans nos secretaris-penningmees ter, zwaaide tot 1939 de scepter en drukte door de invloed, die van hem uitging zijn stempel op de school. De laatste twaalf jaar is drs. D. Fokkema directeur. De heer Van Duinen roemde vervolgens de hechte band, die de leerlingen bindt. De United States Information Service vertoonde een tweetal films over het schoolleven in Ame rika. Namens de oud-leerlingen sprak ver volgens nog' de heer N. Groen Jr. Terwijl daarna de leerlingen zich in het Jeugdhuis op zang en volksdans toelegden, recipieerde in het schoolgebouw aan de Koepellaan het schoolbestuur en de direc teur. Velen, zowel oud-leerlingen als ver tegenwoordigers van scholen, hebben van hun belangstelling blijk gegeven. Tijdens de receptie werd op de boven verdiepingen van het gebouw een tentoon stelling gehouden. Leermiddelen en werk van progressieve scholen toonden opmer kelijke staaltjes van het kunnen der kinde ren. Er werd een demonstratie handen arbeid gegeven en een tentoonstelling van het werk der kwekelingen gaf een inzicht dat men opmerkelijke resultaten kan be reiken. Na een diner in hótel Vreeburg waar aan een zestigtal personen deelnamen werd des avonds in het Jeugdhuis door de ama teur toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord „Betsy regeert" opgevoerd. Hieraan vooraf ging samenzang, waarbij de heer H. J. Smit een lied over de school had gemaakt. Eerste H.O.V.-zomerconcert De H.O.V. zal op Vrijdag 18 Mei onder leiding van Marinus Adam het eerste Zo- merconcert geven. Als solist werkt hier aan mede de bekende Haagse pianist Paul Niessifig. Voor de pauze is het programma gewijd aan een tweetal werken van Ed- vard Grieg: de Holberg-suite voor strijk orkest en het Pianoconcert in a kleine terts opus 16, met Paul Niessing als solist. Tenslotte zal de Vierde Symphonie van Tsjaikofsky ten gehore worden gebracht. College van Rijksbemiddelaars belooft eventuele correcties op het loonpeil te zullen opvangen Vanmorgen om vier uur zijn de IJmui dense vislossers weer aan het werk ge gaan. De nieuwe bindende regeling van het College van Rijksbemiddelaars, die oorzaak was dat er gisteren niet gewerkt is, zal worden gevolgd nadat het College een schriftelijke verklaring heeft afge geven dat in deze regeling geen loonsver laging schuilt. Wanneer zulks wel mocht blijken, aldus het College In zijn brief, is het College bereid de verlaging ongedaan te maken. Het besluit tot werkhervatting is gis terenavond genomen in een ledenvergade ring van de Unie Verkeer, die van half zes tot half tien duurde en waarin met 89 tegen 65 stemmen en 9 blanco het advies van een speciale studiecommissie van het vakgroepsbestuur van de vislossers aange nomen werd om het werk te hervatten. Hiermede is een einde gekomen aan de korte actie van de vislossers die begon tijdens een aantal huisvergaderingen op Pinkstermaandag, waar aan de studiecom missie gevraagd is om contact op te nemen met de Unie Verkeer, teneinde het College te verzoeken de in werking treding van de nieuwe bindende regeling enige tijd uit te stellen. Daarna heeft het bestuur van de Unie Verkeer deze studiecommissie even wel overtuigd dat wijziging van de regeling onmogelijk was en na contact met de reders, die niet onwelwillend tegenover het standpunt van de werknemers stonden, is er contact gezocht met het College, dat ten slotte de in de aanhef vermelde brief zond. De leerlingen van alle scholen in Heem stede hebben oud papier ingezameld met het doel de opbrengst aan het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de kanker bestrijding af te dragen. Zij verzamelden in totaal 4174 kilogram oud papier, waar voor 474,36 werd ontvangen. Dit bedrag is aan het Koningin Wilhelminafonds overgemaakt. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. A. Schuyt, grossier in aardappelen en fruit, wonende te Beverwijk, Meerstraat 86. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem. ADVERTENTIE Jaweldaar had je 't al! Het ijs was nog veel te zwak voor het gewicht van Bunkie en de slee. Toen de slee van de wal het ijs opgleed. kwam hij niet ver. Krrrakkrrrakü ging het. Scheuren kwamen er plotseling naar alle kanten en terwijl Bunkie zich angstig aan de slee vastklemde, brak opeens het ijsen daar ging hij, hals over kop, met slee en al het koude water in, dat hoog opspatte! „Help! Help!", gilde Bunkie. O, wat was dat water verschrikkelijk koud! Hij klemde zich aan de rand van het ijs vast, maar dat brokkelde steeds meer af! Boven aan de helling stonden Oepoetie en Rick, toen ze opeens het ongeluk zagen gebeuren.Met grote ogen van schrik staarden ze naar de slee met hun vriendje, zo hoorden het dunne ijs kraken en zagen hem onderduiken. „O!", schreeuwde Rick. Bunkie zal verdrinken! Help!" „Kom mee!", gilde Oepoetie. „We moeten proberen, hem te helpen!" Samen holden ze de heuvel af, naar het vijvertje toe. Maar wat konden ze doen? Als ze op het ijs gingen, zou het nog verder afbrokkelen en gingen zij ook kopje onder! De muziekvereniging „Wilhelmina" heeft op het gehouden muziekconcours te Maas- eyek (België) een mooi succes behaald. Wilhelmina kwam uit in de ere-afdeling fanfare en behaalde daar een eerste prijs met 241 punten en het corps werd, volgens in België geldende berekening, ook nog een derde prijs toegekend met 98% punt. In de marswedstrijd werd eveneens met 98 punten een eerste prijs behaald, zodat Wilhelmina met drie prijzen blijmoedig huiswaarts keerde. Aan de erewedstrijd kon, vanwege de tijd, geen deel worden genomen. De muzikanten en allen die hen vergezelden (in totaal 135 personen), heb ben bij de Belgen een uiterst gastvrij on derdak gevonden. Opkopen van oude materialen B. en W. stellen aan de Raad voor de Algemene Politieverordening aan te vullen met enige bepalingen over het opkopen van oude materialen. Deze maatregelen zijn nodig omdat het aantal looddiefstallen in de laatste tijd sterk toeneemt. Een toogmiddag voor A.R.-jongeren Het gewestelijk A.R.J.O.S. verband „Kennemerland", omvattende alle Anti- Revolutionnaire jongeren-organisaties in het district Noordholland, heoft het plan, in Zandvoort op Zaterdagmiddag 30 Juni een openluchtsamenkomst te organiseren, bedoeld als een „Toog-middag". De stichting „Touring Zandvoort" stelde voor deze bijeenkomst een gedeelte van het circuit beschikbaar, met inbegrip van de tribunes. De leiding van deze bijeenkomst zal berusten bij mr. C. J. Verplanke van Haarlem, voorzitter van bovengenoemd verband. Een drietal sprekers zegde reeds mede werking toe, namelijk ds. C. J. Konings berger, N.H, predikant te Amsterdam en oud-legerpredikant, met het onderwerp „Onze roeping", de voorzitter van de A.R. partij, lid van de Tweede Kamer, dr. J. Schouten over „Anti-Revolutionnair, nu!" en mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de vrije universiteit, die zal spreken over het onderwerp: „Onze zending". Voor de vluchtelingen In Zandvoort is een plaatselijke afdeling gevormd van het comité „vluchtelingen hulp". Men stelt zich voor binnenkort met een circulaire, die huis-aan-huis verspreid wordt, de inwoners te wijzen op doel en streven der afdeling en een materiaal-in zameling ten bate van de vluchtelingen kinderen in West-Duitsland te houden direct na afloop van het seizoen in Sep tember. Fusie Hillinen—Hillegom Nadat in ledenvergaderingen der beide Hillegomse voetbalverenigingen Hillinen en Hillegom de kwestie van de fusie was besproken en tot samengaan was besloten, werd de eerste gecombineerde vergadering gehouden in Sistermans, waar de heer A. Cassee uit Bloemendaal in een causerie de verschillende practische kanten van een zodanige fusie belichtte. Vervolgens besloot de vergadering met algemene stemmen adhaesie te verlenen aan het fusie-besluit. Het bestuur van de nieuwe vereniging, die de naam „V.V. Hillegom" draagt en de blauw-witte kleuren van het vroegere Hillinen voert, bestaat uit de heren F. v. d. Loo (voorzitter), J. Verschoor (secreta ris), S. J. Warmerdam (penningmeester), B. Fijma, P. Geljon, W. v. d. Loo, W. Pol- lé, F. van Riek en W. Soet. Tot ereleden werden benoemd de heren mr. J. C. Schouten, F. van Waveren, Chr. Elderbeek, S. J. Warmerdam, Fr. de Groot, F. v. d. Loo, W. v. d. Loo en D. Stroombergen. De oud-voorzitter van Hillinen, de heer F. van Waveren en die van Hillegom, de heer F. de Groot, spraken woorden van gelukwens met dit besluit. De Bond van Christ. Geref. Jonge Meisjes In de Christelijk Gereformeerde Kerk werd Dinsdag de jaarlijkse Bondsdag ge houden door de Christelijk Gereformeerde Jonge meisjes in Nederland, waaraan door vele honderden werd deelgenomen. Bij de opening hield de presidente, mevrouw Nederlof-Velema, een rede waarbij zij voorlas Joh. 15 15, de wijnstok en de ranken. Zij wees daarbij op de eis dat God wil dat ook de jeugd vruchten draagt. Ver volgens nam mevrouw Nederlof afscheid als presidente. Daarna werd zij benoemd tot ere-lid en ontving het gouden bonds- insigne. Het volgende agendapunt was de instal latie van mejuffrouw A. Braaksma als nieuwe presidente. Na de morgenvergadering werd een be- binnenland Een van de passagiers van de Belgische autobus die de vorige week Zondag in R0f. terdam te water reed, had zijn spaargeld 28.000 franc meegenomen en in zijn vest ver borgen. Toen hij na het ongeluk in het zie- kenhuis tot bewustzijn kwam, constateerde hij, dat het geld verdwenen was. Een onder zoek heeft tot nu toe geen resultaat op. geleverd. De minister van Oorlog heeft bepaald dat alle reserve- of dienstplichtige militah ren, die van October 1950 af daadwerkelijk aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, in de gelegenheid zullen worden gesteld, in beroepsdienst over te gaan. De burgemeester van Veldhoven, de heer A. J. van Hooff, is in een ziekenhuis te Utrecht overleden. De heer Van Hooff, die 61 jaar is geworden, was op 1 Mei 30 jaar burgemeester van Veldhoven. Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni houdt de Vereniging van Staten- en Raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie een conferentie te Zeist. Zaterdag zullen spreken de heer G. A. de Ridder, voorganger van de Nederlandse Protestantenbond te Beilen, over „Grondslagen van het libera lisme" en jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, over .„De winsten van de overheidsbedrij ven". Zondag spreken mr. W. H. Fockema Andreae, oud-staatssecretaris van Oorlog.over „De invloed van internationale regelingen op de huishouding van rijk. provincie en ge meente", mr. W. J. Geertsema, raadslid te Leiden, over „De achteruitgang van de macht der gemeenteraden" en de heer D. W. Dett- meyer, gemeenteraadslid te Den Haag, over „Overheid en Kunst". De N.V. Deli Spoorweg Maatschappij zal voor het eerst na de oorlog dividend uit keren, namelijk 3 procent over 1949. Het laatste dividend was 4Vi procent over 1939. Geruchten, als zou de tweede technische hogeschool in Eindhoven worden gevestigd omdat Philips bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan, zijn. door de directie van Philips met stelligheid tegengesproken. De Katwijkse logger KW 49, die onder weg was van Katwijk in de richting Leiden, heeft gisteren de gesloten spoorbrug bij Leiden aangevaren. De brug is daardoor enkele centimeters verschoven. De trein reizigers werden met autobussen verder vervoerd. Na enkele uren konden de treinen weer met normale snelheid over de brug rijden. De senaat der Rijksuniversiteit te Gro ningen heeft besloten aan de kunstcriticus H. P. Bremmer te Den Haag, die morgen zijn 80ste verjaardag viert, het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen. HAARLEM EN OMGEVING Op 17 Mei hoopt de heer S. J. Kemp, werkzaam als guillocheur op de afdeling Geldswaardig Materiaal van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haar lem de dag t.e herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. - Een vrachtauto die Dinsdagmiddag op de Burgwal in Haarlem geparkeerd stond is door onbekende oorzaak in het water gereden. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de. auto weer op de wal te krijgen. De Haarlemse Postfanfare heeft op het Maandag in Scheveningen gehouden mu ziekconcours behalve de reeds vermelde prijzen ook een médaille verworven, die door Prins Bernhard beschikbaar was ge steld voor de vereniging die in het gehele concours het hoogste aantal punten in de afdeling fanfare behaalde. De Haarlemse recherche heeft als ver dacht van diefstal van een gouden horloge de negentienjarige Haarlemmer A. J. K. aan gehouden. K. zou het horloge op 18 April uit de woning van zijn patroon hebben weggenomen. Twee maanden geleden zou hij daar een bankbiljet van f 100 hebben ge stolen. Tot hoofd van de Chr. School te Bever wijk is benoemd de heer E. W. Rosie, thans hoofd te Steenderen (Gld.). ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 zoek gebracht aan de „Keukenhof", waar de lunch werd gebruikt. In de middagvergadering sprak ds. H. W. Eerland. Oefening baart kunst Door de fanfare vereniging O.K.K. werd Tweede Pinksterdag deelgenomen aan het Nationaal concours te Driebergen. In de ere-afdeling fanfare behaalde zij de tweede prijs met 105 punten in de concertwedstrijd, waarna ook een tweede prijs met 35 pun ten werd behaald in de mars wedstrijd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: B er nardus Petrus Maria, z. van J. v. Dijk en A. J. Mense; Cornelis Jo hannes Petrus, z. van C. H. van Amsterdam en J. M. v. Dijk; Adrianus Jacobus Gerardus Maria, z. van C. S. Kaandorp en C. M. v. Dijk; Willem Marius Hendrik, z. van W. Lig- tenberg en C. H. Mülhman; Henrica Anna Cornelia Maria, d. van C. W. van Grieken en J. M. Verbakei. ONDERTROUWD: P. C. J. van Reijsen en B. P. A. Persoon; Th. Bartels en H. F. Th. Baltus; J. M. Boot en A. M. Burgers. GETROUWD: J. A. Helmus en A. van 't Wout; P. A. J. van Ruiten en C. S. de Vos. OVERLEDEN: Zeldewina van Tienen, echtgen. van A. Polle, 80 j. FEUILLETON door Victor Bridges (vertaald uit het Engels) 30) Ja, doe dat maar, dat lijkt me het beste. Als je er toch met hem over praat, zou je hem misschien kunnen vragen, of het mogelijk is, dat ik in verbinding wordt gesteld met de hoofdcommissaris van po litie ter plaatse. Ik kan nog wel niet zeg gen, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, maar ik heb de indruk, dat Melchester en omstreken, het terrein is waar we onze activiteit zullen moeten ontplooien. Het lijkt me daarom goed, iemand van de poli tie daar in de arm te nemen, zonder de minste ophef natuurlijk. Ik zal het bespreken. Michael knikte. Wat denk je van dat meisje, dat daar een plaatselijk blad leidt? Geloof je, dat ze te vertrouwen is? Daar moest ik op gokken. Het was natuurlijk riskant, maar ik had het gevoel, dat ze, wanneer ze van een en ander méér wist, eerder bereid zou zijn mee te spelen. Ze is bovendien- van het goede soort, me! een gezond stel hersens en voldoende pit. Ik denk niet, dat ze zich door je be schrijving erg gevleid zou voelen. Vrou wen worden liever met subtielere termen beschreven. Werkelijk? Enfin, jij bent iemand die dat kunt weten, met al je ervaringen. Nigel keek op zijn horloge. Ik geloof, dat ik nu maar ga slapen. Ik ben de laatste tijd dit roezige leven niet meer gewend en ik voel me door al deze plotselinge activiteit enigs zins vermoeid. Michael lachte. Je zult er wel weer aan gewend ra ken, merkte hy op. Iemand, die hoofdinspecteur Francis Ja- mieson voor de eerste keer ontmoette, zou moeilijk hebben kunnen raden, wat zijn beroep was. Met zijn ietwat draaiende gang, zijn vrolijke, gebruinde gezicht en zijn heldere jongensachtige, blauwe ogen, leek hij meer op een zeeman, met een zonnige kijk op het leven, dan op een vooraan staand lid van de criminele recherche. Het enige, dat niet bij dit fleurige uiterlijk paste, was 'n misvormd linkeroor. De eer volle misvorming had hij een jaar of vijf tien geleden, toen hij nog een kleine poli tieman in uniform was, opgelopen in een wedstrijd om het kampioenschap zwaarge wicht van de Londense politie. Het kam pioenschap won hij, maar een verbrijzeld oor behield hij als herinnering. Dit oor was een zwak punt van hem. Wee degene, die het waagde er een toe speling op te maken, hoé goed bedoeld ook! Die werd van repliek gediend op een wijze, die hem heugen zou. „Frank's oor" was 'n „begrip" bij Scotland Yard, dat zonder verder commentaar werd aanvaard. Inspecteur Jamieson stond stil voor een flatgebouw, klopte zijn pijp uit en liep de vestibule binnen. Enige minuten later stap te hij op de derde étage uit de lift en drukte op de bel van een der vele deuren. Onmiddellijk werd deze opengemaakt en Nigel Graham, die kennelijk op hem had zitten wachten, verzocht hem binnen te komen. Goedenmorgen. De beide mannen ke ken elkaar taxerend aan. Bent u inspecteur Jamieson? Inderdaad. De ogen van de bezoeker tintelden. U neemt geen risico's de ver keerde voor u te hebben, zéér verstandig! Ik vind het prettig met u kennis te maken. Nigel stak hem zijn hand toe. Ik hoop, dat u het me vergeven hebt, dat ik u gisteravond lastig viel. O, dat is in orde. Ik heb er over zitten peinzen, wat ik van u te horen zou krijgen. Ik was bang, dat u de hele zaak al opge knapt zoudt hebben, voordat ik een kans kréég óók wat te doen. Dat is niet het geval. Er zijn één of twee punten, waar ik nog niet uit kan komen. Nigel glimlachte en bracht zijn gast naar de zitkamer. Met andere woorden, vervolgde hij, ik heb uw hulp in hoge mate nodig. Met een opgewekte blik om zich heen kij kend, nam de inspecteur het comfortabel ingerichte vertrek op. U woont hier aardig, merkte hij op. 't Mooiste punt van Londen, naar mijn smaak. Deze flat is niet van mij, antwoordde Nigel. Ik logeer hier bij een vriend van me. Michael Fairfax, die, zoals u waar schijnlijk weet, secretaris is van Sir Wil liam Trevor. Ja, dat weet ik. Jamieson liet zijn grote gewicht in een diepe stoel zakken. Eén van de mede-uitverkorenen in de be handeling van deze geheime zaak, niet waar? Nigel knikte. Op dit moment zijn behalve Michael en ik slechts de minister van Binnenland se Zaken, de hoogste politiechef en uzelf op de hoogte van de volledige feiten. Ik zeg de volledige feiten, aangezien ik ge noodzaakt geweest ben enkele èndere men sen tot op zekere hoogte in het geval te betrekken. Jamieson trok zijn wenkbrauwen vra gend op. Eén van hen is Maurice Wentworth, vervolgde Nigel. De man, die het stoffelijk overschot vond. Hij is een persoonlijke vriend en clubgenoot van me. De ander. hij aarzelde even, is een jongedame, juf frouw Barton, wier familie eigenaar is van de „Melchester Herald". Ik ben er mij van bewust, dat ik een zeker risico genomen heb, maar ik hoop, dat u na afloop van mijn verhaal, het met mij eens zult zijn, dat dit de veiligste weg was. Ik zal graag een en ander uitvoerig horen. De inspecteur streek over een be ginnende kale plek op zijn achterhoofd. Volgens mijn instructies zou ik orders van u af moeteli wachten. U hebt de opperste leiding in deze zaak en het is niet aan mij, om me te bemoeien met de manier, waar op u denkt een en ander het beste te kun nen aanpakken. Het is mijn taak u te as- siteren, zoveel als in mijn vermogen ligt, en daarvoor ben ik hier. Dank u. Nigel glimlachte hem vrien delijk toe. Dit soort opdracht is geheel nieuw voor me en de hemel alleen weet, waarom ze m ij hiermede opgeknapt heb ben. U hebt vele politiemannen met grote ervaring op de Yard, die eerder in aan merking zouden komen om iets dergelijks aan te pakken. Dat zou ik niet kunnen onderschrij ven. Mijn hoogste chef heeft me verteld over het werk, dat u in Frankrijk hebt gedaan en ik ben van mening, dat de keuze bijzonder goed is te noemen. In een zaak als deze kom je meestal niet ver, als je tè precies volgens de strikte regels optreedt. U steekt mij een riem onder het hart. Nigel nam een doos sigaren op en hield deze de inspecteur voor. Misschien wilt u er hier een van proberen, terwijl ik u vertel wat er gebeurd is en tot hoever we thans gekomen zijn? Ik ben bang, dat mijn verhaal wel even zal duren. Mag ik een pijp roken? Gaat uw gang. Er heerste even stil zwijgen en de inspecteur haalde uit zijn zak een enorme pijp te voorschijn. Ik heb begrepen, vervolgde Nigel, dat u al op de hoogte bent van de simpele feiten, zodat ik daar niet opnieuw op behoef in te gaan. Is dat juist? Jamieson knikte zwijgend. Dan zal ik me bepalen tot die dingen, die er werkelijk op aan komen. Er zijn twee verschillende verhalen, maar het lijkt met het eenvoudigst, wanneer ik begin met een verslag van mijn gesprek met Went worth. De rest kan wachten. Vertel u het maar, zoals u dat het beste voorkomt. Ik laat het geheel aan u over. Voor de tweede keer binnen twaalf uur begon Nigel een uitvoerig verhaal te doen van zijn bezoek aan Tolesford. Het was een nog uitgebreider en gedetailleerder verslag, dan hij aan Michael had gegeven, en aangezien hij enige malen onderbroken word door abrupte vragen van Jamieson, bleek zijn voorspelling, dat het wel even zou duren, voor hij alles verteld had, vol komen juist te zijn. Welke indruk zijn ver haal op zijn toehoorder maakte was niet te gissen. Inspecteur Jamieson hoorde zon der een spier te vertrekken, een en ander aan. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6