OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aanslag op leven van Perzische premier Mossadeq voorkomen Noordelijken braken door op drie plaatsen aan het Oostelijk front Militair lesvliegtuig stortte ter hoogte van Noordwijk in zee Militaire Junta in Bolivia neemt de macht over van de president Perzië Weerbericht Over tien jaar één millioen ouden van dagen in Nederland Bezorgdheid over mogelijke Russische interventie neemt toe In Juni televisie over de zender Lopik Troepen van Irak komen Syrië te hulp Hef woord is aan....i Amerika leent graan aan hongerend India Aanvallen hedenochtend over het algemeen tot staan gebracht Bemanning van de Sch 62, die het ongeluk zag gebeuren, redde de leerling-vlieger uit de golven Tweede staatssecretaris van Oorlog Frankrijk geërgerd door Amerikaanse tactloosheid HET WEER AFGEBEELD 65 e J A A R G A N G No 2 6 0 DONDERDAG 17 MEI 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 118 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NIEUWE internationale spanning is ont staan door de toespitsing van het Per zische conflict met Engeland. Het is daarbij uiterst moeilijk, een duidelijk begrip van de binnenlandse politieke toestand in perzië te krijgen. Dr. Mossadeq, de mi nister-president, die zich in het parlements gebouw had verschanst om aan een aanslag op zijn leven te ontkomen er is nu ge bleken dat hij daar goede reden voor had js nationalist en man van rechts. Hij poogt de nationalisatie van de oliemaat schappij. de Anglo-Iranian, te voltooien. De man die hem wilde neerschieten is een fanatiek aanhanger van de Fedayan Islam, ue uiterst-rechtse Mohammedaanse organi satie, die eveneens de olie-exploitatie wil nationaliseren, maar verder gaat in haar consequenties. Zij wenst alle Westerse in- vjoeden in het land volkomen uit te scha llen. Haar naam betekent „zij, die bereid zijn voor de Islam te sterven". Dat Perzië niet over de kundige leiders en de technici beschikt om het werk van de olie maatschappij voort te zetten is voor de Fedayan Islam kennelijk geen bezwaar. Als Mossadeq's regering zou falen zou kans voorde Engelsen, om tot een vergelijk met Perzië te komen, bij de aanhangers van zulk een opvatting niet bestaan. Intussen komt Londen ook op dit ogenblik al niet veel verder met Teheran, want de Perzische ambassadeur heeft geweigerd, de ontwik keling van het nationalisatie-beleicl met minister Morrison te bespreken. Dat wil niet zeggen, dat de huidige Perzische re gering dit overleg niet gaarne zou plegen, maar het bewijst dat zij het. in de hui dige situatie niet aandurft. Dit is een slecht teken. Engelands in de oliewinning belegd bezit vertegenwoordigt een waarde van min stens 350 millioen pond sterling. Het is duidelijk dat dit bezit bij nationalisatie in gevaar komt; omtrent schadeloosstelling zijn trouwens nog evenmin toezeggingen gedaan als omtrent handhaving van Britse leiders en technici in de olie-industrie. Maar het geld is voor de Engelsen niet het voornaamste punt. Het Gemenebest kan de Perzische olie-productie niet missen. Ruimer beschouwd: het Westen kan die niet missen en de mogelijkheid, dat die pro ductie in Russische handen zou vallen wordt in het Westen zeker volstrekt onaan vaardbaar geacht. ,De Amerikanen tonen zich dan ook sterk geïnteresseerd in het conflict. Minister Acheson heeft beide lan den tot voorzichtig beleid aangespoord; bovendien hebben de Amerikanen het aan bodvan een lening aan Perzië, die al eerder besproken was maar waarover de onder handelingen waren vastgelopen, hernieuwd. Die lening betrof 25 millioen dollar, het geen in onze munt gerekend tegen de hón derd millioen gulden loopt. Maar Perzië heeft dit aanbod afgewezen met de verkla ring, dat het voldoende uit de nationalisatie Van de olievelden denkt te halen cm het zonder buitenlandse leningen te stellen. Hetgeen, voor een dergelijk land tegenover een macht als Amerika, nogal was wil zeggen. Wat zit hierachter? Het lijdt geen twijfel dat in de huidige toestand in Perzië achter de schermen zwaar geïntrigeerd wordt. Buitenlandse agenten zijn er zeker aan het werk. Het is een achterlijk gebied, waarin ten aanzien van het grootgrondbezit nog' feodale toestanden heersen. Onze Londense correspondent zegt in zijn beschouwing in dit nummer, dat de ergste fanatici gevaar zien in het voortbestaan van cle oliemaat schappij, al of niiet genationaliseerd, om dat een bedrijf als dit op den duur zal leiden tot verdere sociale vooruitgang. Die zien cle uiterste reactionnairen als een be dreiging van hun positie als grootgrond bezitters. Er is weinig verbeeldingskracht nodig om te begrijpen dat een land waarin dergelijke verhoudingen en grote armoede bestaan een vruchtbare bodem voor om koperij biedt. Als de berichten over het Persische con flict anderzijds menigeen aan het ontwa ken van Azië doen denken en zich doen afvragen, wat er buiten Perzië in de Ara bisch? landen leeft, is dat begijpelijk. In het Perzische parlement heeft de afge vaardigde Zadeh zo juist verklaard „dat Perzië niet hetzelfde land is als voor de eerste wereldoorlog en dat Engeland niet zo sterk meer is als vroeger; het moet wel begrijpen dat Perzië niet meer geregeerd kan worden door dictatuur: cle overeen komst met Engeland omtrent de oliegebie- den is in 1933 onder druk tot stand ge komen". Dit lezende kunt ge u voorstellen in de ruimere Arabische sfeer over de Engelsen gedacht wordt, hoe men Europa als een verzwakte macht ziet, waaraan men zich ontworstelen kan. Als tegen personen van Britse nationa liteit door de Perzische extremisten ge weld mocht worden gebruikt zullen de Engelsen strijdkrachten aan land zetten. Dat wordt in Londen verzekerd. De Rus sen zouden dat denkelijk niet onbeant woord laten en uitwerking in de Arabische sfeer zou niet uitblijven. Overwegingen als deze doen de internationale spanning toenemen. Daarmee is niet gezegd dat een oplossing, een vergelijk, is uitgesloten. Ge- vaar schuilt op het moment vooral in de wilde, onberaden houding van de extre misten in een land, waarin de politieke ■mrhouclingen verward en onzeker zijn en waarin met-elkaar-.strijdige buitenlandse invloeden zich openlijk en achter de scher men doen gelden. R. P. 0p cle algemene vergadering, die de Bond Vo°r Staatspensionnering te Amsterdam Eehouden heeft, deed het hoofdbestuurslid f heer C. J. van Lienden, lid der Tweede Kamer, enige mededelingen over het aantal Vaderlanders, ouder dan 65 jaar. Volgens volkstelling van 1947 waren dit er P33.0 00 en op basis van dit aantal schat het centraal Bureau voor de Statistiek, alle midige omstandigheden in aanmerking ge nomen, dat in ons land binnen 10 jaar °lWa 1 millioen ouden van dagen (65 jaar «ouder) zullen zijn. Voor 1970 is dit aantal seschat op 1.190.000. De heer Van Lienden belichtte voorts het •'•even van de bond: een premievrij staats pensioen voor iedereen, ongeacht zijn wel land, als bodempensioen, dus zonder af- i» Van e*§en inkomen. Dit bodem- ;Jnsioen moet voldoende zijn ter besivi;- I "2 van de minimumkosten van het j e^ensonderhoucl. TEHERAN, 16 Mei (Reuter). De lei ding: van de politie te Teheran (Perzië) heeft medegedeeld, dat de plaatsvervan gende leider van de „Fedayan Islam" (Zij, die bereid zijn hun leven voor de Islam te geven), Abdoel Wasim Rafii, Woensdag ochtend vroeg na een vuurgevecht, waarbij geen slachtoffers vielen, is gearresteerd. Na zijn arrestatie verklaarde Rafii tegenover de politie: „Mossadeq (de Perzische pre mier) is een gelukkig man. indien u mij niet had gearresteerd, zou ik hem in de eerstvolgende drie dagen hebben ver moord". De „Feclayan Islam" is fanatiek gekant fanatieke groep. Leden der groep ver moordden in November 1949 de voormalige premier Abdoel Hoessein Hazhir en in Maart 1951 minister-president Ali Razma- ra. Twee weken later schoot een voormalig student, waarvan men meent dat hij even eens tot de „Fedayan Islam" behoorde, op dr. Abdoel Hamid Zanganeh, minister van onderwijs in het kabinet-Razmara. Dr. Zanganeh, die gewond werd, overleed 26 Maart j.l. De „Fedayan Islam" is fanitiek gekant tegen elke Westerse invloed. Zij had natio nalisatie der Perzische olieindustrie geëist. De huidige premier, dr. Mohammed Mossa deq, poogt deze thans te verwezenlijken. Zoals gemeld, heeft dr. Mossadeq de Per zische Tweede Kamer drie dagen geleden medegedeeld dat hij was uitgekozen als vol gend slachtoffer om door moordenaarshand te vallen. Will Clayton, gewezen onderminister van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten, heeft in een rede gezegd: „Het bijeenbren gen van oncfer Russisch toezicht staande „bevrijdingstroepen" aan de Noordgrens van Perzië en het in gereedheid brengen van Britse parachutisten om een door de Russen geïnspireerde actie in dat deel van de wereld af te slaan, toont ons hoe dicht wij zijn bij een explosie in het Midden- Oosten. Een overgang van Perzië naar de Russische machtssfeer zou het machtseven wicht in de wereld verstoren. De vrije lan den zouden dit niet kunnen toestaan. Het zou oorlog betekenen en het zou deze zomer nog kunnen gebeuren". Oorlogsdreiging De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie Engeland en Perzië opnieuw met klem verzocht gema tigdheid te betrachten in hun geschil over de nationalisatie van de Perzische olie. Dr. Daniel Malan, eerste minister van Zuid- Af rika, heeft op vragen in het parlement geantwoord, dat indien er oorlog tussen Engeland en de Sovjet-Unie over de Per zische oliekwestie zou uitbreken, dit een wereldoorlog zou betekenen en Zuid-Afrika „zijn plicht" zou doen. Het Perzische dagblad „Dad" heeft de mogelijkheid opgeworpen, dat Rusland reeds klaar staat om Perzië binnen te ruk ken. indien"de Engelsen „zo dwaas" zouden zijn om te pogen het gebied van Abadan te bezetten. Het blad herinnerde aan het in 1921 tussen Rusland en Perzië gesloten ver drag. In dit verdrag staat, dat indien een derde partij „zou pogen een politiek vail overweldiging door middel van gewapende interventie uit te voeren" of indien een der gelijke mogendheid „het Perzische grond gebied zou wensen te gebruiken als basis voor operaties tegen Rusland" en de Per zische regering niet in staat zou zijn om na een desbetreffend verzoek van Rusland een dergelijke dreiging tot staan te brengen, Philips zal voorlopig de programma's verzorgen In ds loop van de volgende maand zal Philips televisieprogramma's gaan uitzen den over de zender in Lopik, aldus heeft ir. P. F.. S. Otten, president-directeur van Philips, verklaard. Nu de omroepverenigingen zich eerst willen beraden over de vraag, of zij na de jongste beslissing van de regering zullen medewerken aan de televisie-uitzendingen, is Philips bereid in haar studio te Bussum gedurende enige tijd kosteloos program ma's te verzorgen. De uitzending daarvan zal nog een experimenteel karakter dragen. „Wij hadden niet de ambitie, maar wel de bereidheid om een begin te maken mei deze uitzendingen, maar wij blijven ervan overtuigd, dat dit ons werk niet is", zo zei ir. Otten. Rusland het recht zou hebben zijn troepen Perzië binnen te laten trekken. Lening geweigerd Twee jaar geleden hebben de Verenigde Staten Perzië een door bemiddeling"van de in- en uitvoerbank te verlenen lening ten bedrage van 25 millioen dollar aangeboden. De indertijd hierover gevoerde onderhan delingen zijn echter mislukt. Thans" hëèft de Amerikaanse ambassadeur te Teheran de Perzische premier een schrijven over handigd, waarin wordt voorgesteld de on derhandelingen over dit Amerikaanse aan bod te hervatten. Vernomen wordt, dat de Perzische rege ring heeft geantwoord, dat de voorgenomen nationalisatie der olie-industrie het land genoeg inkomsten zal verschaffen. „Perzië heeft geen buitenlandse leningen nodig", aldus de Perzische regering. De minister-president van Irak, Noeri es Said Pasja heeft Woensdag in het parle ment meegedeeld, dat de Koninklijke lijf wacht (een onderdeel van het Iraakse leger), luchtdoeleenheden en een aantal escadrilles vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht Woensdag in Syrië zijn aange komen voor „de verdediging van het Syri sche grondgebied tegen iedere luchtaan val". De eenheden waren bezig militaire posities in Syrië in te nemen, aldus de pre mier. De stap is genomen na een volledig ac- coord met dé Syrische regering en is be doeld „om aan iedere Israëlische aggressie het hoofd te bieden". De troepen zouden terugkeren, wanneer Syrië deze niet. meer nodig zou hebben, zo verklaarde hij. (Reuter). De Veiligheidsraad heeft Woensdag een resolutie in overweging ge nomen waarin Israel verzocht wordt alle droogleggings-werkzaamheden in de ge demilitariseerde zone van Hoeleh aan de Syrische grens te staken. De resolutie wordt gesteund door Frankrijk, Engeland, Turkije en cle V.S. Onmiddellijk na de bijeenkomst van de'Veiligheidsraad belegde de Israëli sche afgevaardigde Eban een persconferen tie waarin hij de resolutie als „overijld en partijdig" veroordeelde. De resolutie geeft blijk van een volkomen veronachtzaming van Israels rechten krachtens de wapen stilstandsovereenkomst, zei hij. De feestelijkheden ter viering van het 60-jarig bestaan der Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven werden Woensdag bijgewoond door Prins Bernhard. Aan de lunch, welke in het ontspanningsgebouw werd aangeboden, werd aan Prins Bernhard een jubileum-das geoffreerd. De Prins vond de das zo aardig, dat hij haar direct omdeed. Rechts: ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de Raad van bestuur der Philipsfabrieken, die de das reeds draagt. Shakespeare: „Wat gij wilt kunt gij eerder met een glimlach gedaan krijgenclan door er met uw zwaard op in te hakken". WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft met algemene stem men een wetsontwerp aanvaard, dat voor ziet in het, in de vorm van een lening, beschikbaar stellen van twee millioen ton graan aan India. Aanvankelijk was voorgesteld India het graan voor de helft te schenken en voor de andere helft te lenen. De Senaat aan vaardde evenwel een amendement, dat be paalt, dat twee millioen ton graan geleend zullen worden. In het wetsontwerp is bepaald, dat de E.C.A. gemachtigd is betaling in contanten van India te aanvaarden. HOOFDKWARTIER VAN HET ACHTSTE LEGER, (Reuter) Noordelijke strijd krachten zijn Woensdag aan het Oostelijk front op drie plaatsen doorgebroken. Door opeenvolgende krachtige aanvallen werden de verbondenen tot een algemene terug tocht gedwongen naar nieuwe verdedigings stellingen tussen Tsjoentsjon en Indje. Vol gens frontberichten hebben Amerikaanse strijdkrachten aan het Oostelijk front he denochtend vroeg het contact met een aan vallend communistisch regiment verbroken en zich teruggetrokken op nieuwe stel lingen vanwaar hun artillerie de tegen stander beschoot. In het gebied van Tsjoentsjon drong een Noordelijk regiment de linies der verbondenen binnen. Het regi ment werd echter teruggeslagen. Twee aanvallen bereikten hun hoogte punt voor middernacht. Aan het centrale front moesten Amerikaanse troepen zich op gereedgemaakte stellingen ten Zuid- Westen van Sjanggong terugtrekken. Ook van het Oostelijk front wordt zware druk van de Noordelijken gemeld. Een strijd macht van naar schatting twee regimenten Woensdagmiddag omstreeks twee uur is een Harvard-lesvliegtuig van het vliegveld Valkenburg in de Noordzee gevallen, enige kilometers uit de kust ter hoogte van Noordwijk. De enige inzittende, de leerling- vlieger korporaal F. Harte, werd opgepikt door de bemanning van de in de nabijheid varende kotter Sch. 62. Het schip, dat geen radio aan boord heeft, bracht de vlieger naar Scheveningen. Johannes Pronk, de 38-jarige schipper van de kotter, gaf het volgend relaas over de toedracht van het gebeurde: „We waren aan het vissen voor Noordwijk. Veel geluk hadden we niet, want ons net haakte steeds vast aan wrakken. Toen ik het net liet op halen, zat er een propeller in van een yer- moedelijk in de oorlog in zee gestort vlieg tuig. Het net was gescheurd. We stonden juist te beraadslagen, of we een ander net zouden uitgooien, toen e van de wal af een geel vliegtuig op ons af kwam. Het vloog erg laag. Ik zei tegen de jongens: Als die nog wat lager vliegt raakt hij het water. Net had ik het gezegd of het toestel maakte een bocht, de rechtervleugel raakte het water en meteen dook het vlieg tuig met de staart in de hoogte de golven in, ongeveer twee mijl van ons vandaan en een paar honderd meter naast de Sch. 74, die daar aan het vissen was. Daar hadden ze zeker doordat ze aan het eten waren, niets gezien want de Sch. 74 bleef rustig liggen. Gelukkig hadden wij geen enkel'net uit en daarom konden we er direct op af gaan. Door de stevige golfslag Vlaggetjesdagnadert. Sclieveningse vissersvrouwtjes komen handen tekort. De netten worden geboetj want over enkele dagen vaart de haringvloot weer uit en de felle zon was het moeilijk om iets op het water te ontdekken. We hebben zeker een half uur moeten stomen, voordat we de vlieger ontdekten. Hij lag met zijn zwemvest aan in een grote olievlek. Ik gooidé een boei uit met een lijn er aan, hij greep de boei beet en wij trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig ge weest om hem aan hoord te krijgen. Op mijn vraag of hij nog mensen bij zich had zei hij: „Nee ik was helemaal alleen". We hebben hem naar beneden gebracht bij de kachel, zijn kleren uitgetrokken en hem in dekens, lappen en kranten gewikkeld. Zo spoedig mogelijk zijn we naar Scheve ningen teruggekeerd. We hadden twee vlaggetjes in top om de aandacht van de wal te trekken. Toen we dan ook tegen zessen de haven binnen kwamen kwam de havenmeester dadelijk uit zijn kantoor. „We hebben een verongelukte piloot", schreeuwde ik. Hij begreep het direct en toen we aan de wal lagen was de genees kundige dienst er binnen tien minuten". De piloot is naar het militair hospitaal in Den Haag overgebracht. Voor zover was na te gaan had hij geen ernstig letsel opge lopen. Mr. F. J. Kranenburg voorgedragen De minister van Oorlog heeft aan de Ko ningin ter benoeming met ingang van 1 Juni tot staatssecretaris van Oorlog voor gedragen mr. F. J. Kranenburg te Rotter dam. Het ligt in de bedoeling bij het minis terie van Oorlog twee staatssecretariaten in te stellen, zodat ook de huidige staatssecre taris van Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman als zodanig zal blijven optreden. Staatssecretaris Moorman zal zich in het bijzonder belasten met de personele aange legenheden, mr. Kranenburg zal de mate riaalvoorziening behartigen. Mr. F. J. Kranenburg is een zoon van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, en thans advocaat en procu reur te Rotterdam. Hij is reserve-ritmeester der cavalerie en commandeerde in 1947 de tactische school der cavalerie. Mr. Kranenburg is voorts voorzitter van een der Rotterdamse afdelingen der Partij van de Arbeid, lid van de Rotterdamse ge meenteraad en secretaris van de militaire commissie van de Partij van de Arbeid. Voorts is hij voorzitter der plaatselijke commissie in Rotterdam-Noord en lid van de gewestelijke commissie van „Steun Wet-' Rotterdam van „Het Groene Kruis". Hij is 40 jaar. Koning Faroek van Egypte heeft de Egyptische gezant in Nederland, Mohamed Aly Sadek Bey, tot de rang van pasja ver heven. ondernam aanvallen tegen Zuid-Kore- aanse troepen ten Zuid-Westen van Indje, waardoor de Zuidelijken zich enigermate moesten terugttrekkèn. Ten Oosten van Indje voerden de Noordelijken aanvallen uit met eenheden ter sterkte van een bataljon. In een communiqué van het achtste leger wordt aangegeven, dat de Noordelijken aan het centrale front in het gebied van Tsjong- pjongni 13 km ten Zuid-Westen van Kap- jong, aanvallen. Over de omvang van de Noordelijke ac tiviteit in het Westen is nog geen duidelijk beeld verkregen. Verkenningsvliegtuigen van de vijfde luchtmacht hebben grote Noordelijke troe penbewegingen gemeld in het gebied ten ten Zuiden en Zuid-Westen-van het Kwat- sjon-reservoir gedurende de gehele nacht. Van het Oostelijke en het centrale front werd later op. de ochtend bericht, dat de Noordelijken, na een nacht van hevige aanvallen, over het algemeen tot staan zijn gebracht. De druk is afgenomen. Door de bres Noordelijke strijdkrachten zwermden hedenmiddag door een bres in de geal lieerde linies ten Zuiden van Indje, zo zo meldt Reuter. Zuid-Koreaanse troepen trokken terug toen de Chinezen meer troepen inzetten om te pogen de breuk te vergroten. Gedurende de gehele nacht heeft het communistische offensief zich ontwikkeld, vergezeld van het gebruikelijke lawaai: het blazen op fluiten en trompetten dooi de Chinese aanvalstroepen en het gedon der van het geschut, dat een gordijn van vuur legde voor de linies van de verbon denen. NEW YORK, (Reuter) In Bolivia heeft een miltaire Junta het heft in han den genomen. De president is afgetreden en naar Chili gegiuui, aldus door Ameri kaanse radiozenders opgevangen berichten uit Bolivia. President Mamerto Urriolagoitia werd tien dagen geleden bij de algemene ver kiezingen verslagen door dr. Victor Paz Estenzoro. Dr. Paz verkreeg echter niet een zodanige meerderheid, dat hij de president onmiddellijk kon verdrijven. Volgens de grondwet zou Urriolagoitia in functie blij ven tot 6 Augustus. Dan zouden beide hui zen van liet parlement een opvolger voor hem kiezen. Dr. Paz vertoeft sinds 1946 in balling schap, toen de bevolking in opstand kwam tegen de regering en de president aan een lantaarnpaal ophing. Hij is leider van de „nationalistische revolutionnaire bewe ging". Naar verluidt zouden zijn volge lingen er niet voor terugdeinzen om geweld te gebruiken ten einde zijn terugkeer uit Buenos Aires naar Bolivia te bewerkstel ligen, Verleden, maand wilde hij naar La Paz terugvliegen, doch de luchtvaartmaat-' schappij gaf hem geen toegang tot het toe stel, na hem te hebben gewaarschuwd, dat zijn komst te La Paz waarschijnlijk een demonstratie zou ontketenen. De militaire Junta staan onder leiding van generaal Hugo Ballivian. Volgens het Franse persbureau AFP is de president naai- Arica in Chili vertrokken. In Boliviaanse kringen in de Argentijnse hoofdstad wordt echter verklaard, dat ge neraal Ballivian dezelfde richting is toe gedaan als Urriolagoitia. AFP meldt nader, dat de militaire Junta Woensdag te La Paz heeft bekendgemaakt, dat president Urriolagoitia uit eigen ver kiezing is afgetreden. De Junta-heeft, naar zij zegt, het oppergezag slechts tijdelijk in handen genomen. De staat van beleg is afgekondigd, „opdat de openbare orde kan worden gehandhaafd en de veiligheid der burgers verzekerd". Men meent te Buenos Aires algemeen dat de Boliviaanse legerleiding heeft inge grepen om te beletten, dat dr. Victor Paz, die president Urriolagoitia bij de verkie zingen versloeg, de macht zal overnemen. President Urriolagoitia, die te Arica in Noord-Chili is aangekomen, bevestigde aldaar dat hij vrijwillig is afgetreden. „Ik heb dit gedaan omdat ik van mening was dat mijn plicht als vaderlander mij voor schreef de macht over te dragen aan het leger, opdat dit kan beletten dat Bolivia aan een na'tionaal-socialistisch-fascistisch- communistisch juk wordt onderworpen", zei hij. De militaire Junta heeft de presidents verkiezingen van 6 Mei, die de overwinning bezorgden aan Victor Paz, ongeldig ver klaard. PARIJS, (United Press). Franse autori teiten van het ministerie van Buitenlandse Zaken spraken gisteren hun verbazing uit over het Amerikaanse voorstel om Grie kenland en Turkije toe te laten tot het Atlantisch pact. „Wij kunnen zo iets niet begrijpen" aldus verklaarde een hoge Franse autoriteit. „Dit voorstel kwam op het hoogtepunt van netelige diplomatieke onderhandelingen in Londen, Parijs en Washington. Frankrijk, wenst zeker de nauwe samen werking van Griekenland en Turkije bin nen het pact, aldus deze autoriteit, maat niet noodzakelijkerwijs als leden. Dit plaatst ons in een hachelijke positie, want wij zijn gedwongen een definitief standpunt in te nemen en het beperkt onze vrijheid van handelen. Als wij neen zeggen, zullen zowel Grie kenland als Turkije ons ervan beschuldigen geen goede vrienden te zijn en wij onder houden thans uitstekende betrekkingen met beide". De afgelopen 24 uur trok een storing in de hogere atmosfeer van Zuid Zweden via Noord-Duitsland naar onze omgeving. Op verschillende plaatsen in Nederland ver oorzaakte dit vannacht en ook nog van ochtend buien, waarvan sommige van hagel vergezeld gingen. Boven de Britse eilanden en Scandinavië is intussen een gebied van hoge luchtdruk tot stand gekomen, waarvan het centrum nu bo ven Schotland ligt. Dit gebied breidt zich naar het Zuiden uit en als gevolg hiervan zal het weer bij ons een verdere verbetering ondergaan. 'OÖNBEWÖLKT 0LICHT SÉW, - 0 HALF BEW ZWAAR 8ÉW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN- f MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN n; ONWEER /^TEMPERATUUR IOO5TS0BAAR O BELANG BOK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NiSTAND VAN D'T TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING -.L AAN-'igpERE. HELE DVr'ASSST REÏ P -N WINt>'- SNELHEIDVAN VIJF METER OER SECONDE ooooooooocoeooccc OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking en bijna overal droog weer. Matige of vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 18 Mei Zon op 4.43 uur, onder 20.30 uur. Maan op 17.13 uur, onder 3.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Mei Hoog water: 0.11 en 12.38 uur Laag water: 7.58 en 20.44 uur. Vrjjdag 18 Mei Hoog water: 1.01 en 13.29 uur. Laag water: 8.57 en 21.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1