Wordt wol goedkoper Engeland wil eerst praten, voordat het de lont bij het kruitvat houdt Voorziening in het bestuur der gemeente Finsterwolde Onderwijsdebat in de Tweede Kamer De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR C Wereldnieuws DONDERDAG 17 MEI 1951 Perzische crisis nadert climax HAARLEM De regering deelt de tegen het wetsontwerp ingediende bezwaren niet Nog steeds oneens Portugese kroonpretendent bij ongeluk zwaar gewond Bradley zwijgt op order van Truman Nederlandse atoomdeskundige naar Argentinië Opheffing Ruhr-statuut Alle niet-ingeënte militairen zijn geconsigneerd 2 (Van onze correspondent in Londen) De hoop van. Londen blijft gevestigd op het bereiken van een compromis met Perzië, gebaseerd op het feit, dat dit land het onmogelijk stellen kan zonder de hulp van Britse en zo nodig Amerikaanse tech nici. Morrison, wiens vacantierust op het eiland Wight gedurende de Pinksterdagen wegens de telegrammen uit Teheran ver stoord werd, zet er alles op om met Perzië te onderhandelen, liever dan het conflict aan internationale arbitrage te onderwer pen, indien Perzië daartoe al bereid zou zijn, hetgeen uiterst twijfelachtig is. De dingen zijn er volgens Londen moeilijker op geworden, sinds het leven van de Per zische premier wordt bedreigd. Zijn positie schijnt uiterst wankel. Indien hij het veld moet ruimen voor de extremere figuren, dan is men nog verder van huis, omdat deze er niet voor schijnen terug te deinzen eventueel het kind met het badwater weg te gooien! De ergste fanatici zien immers een gevaar in het voortbestaan van de oliemaatschappij, al of niet genationali seerd, omdat een industrieel bedrijf als dit op de duur zal leiden tot verdere sociale vooruitgang, welke de uiterst reactionairen als een bedreiging zien voor hun eigen positie als feodale grootgrondbezitters. Dr. Mossadeq, de eerste minister, zal haast moeten maken om de nationalisten te bevredigen en het zal uiterst moeilijk zijn voor hem een verzoenende oplossing te aanvaarden, zoals die voorgeschreven wordt door de bepalingen van het tot 1993 lopende contract. Perzisch plan Het Perzische plan schijnt te zijn het Britse personeel nog twee jaar in Perzië te laten werken en in die tijd Perzische werkkrachten op te leiden, die de leiding van het bedrijf dan zouden kunnen over nemen. Zullen Engelse technici echter be reid zijn zich op die manier te laten weg werken en niet meteen het land verlaten om de Perzische regering te dwingen op haar onheilzame schreden terug te ko men? De ideale oplossing volgens Londen is, dat de door Perzië geïnstalleerde beheers raad voor de olieindustrie, welke belast is met de uitvoering der nationalisatie, de Anglo-Iraanse oliemaatschappij zou aan wijzen als zijn orgaan. Ook zal Perzië een redelijke prijs voor de overneming der in dustrie dienen te betalen. Het gaat volgens Londen niet aan, dat een onderneming, waarin in de loop van veertig jaar een ka pitaal van 350 millioen pond is geïnves teerd, zonder meer tot staatseigendom zou worden verklaard. Engeland 'erkent echter, dat Perzië in principe het recht bezit de eigen welvaartsbronnen te exploiteren. In dien Perzië echter op eigen houtje zou proberen de olieindustrie te leiden, zou dit wegens het ontbreken van voldoende kun dig personeel tot volledige chaos leiden. Omgekeerd kan Engeland Perzië's olie niet missen, omdat zijn imperium daar mede staat en valt. De meeste overzeese ADVERTENTIE gebieden worden namelijk door de Anglo- Iraanse maatschappij van olie voorzien. Dat Engelands kansen niet hopeloos zijn, moge blijken uit het feit, dat slechts één lid van de nationalisatie-commissie erva ring in de olieindustrie bezit en dat Per zië geen gedetailleerd plan heeft uitge werkt voor de overname van de olie exploitatie. Militaire interventie Hoewel een aantal Britse oorlogsschepen met mariniers aan boord zich in de Mid dellandse Zee bevindt, kunnen en willen noch Engeland, noch Amerika, negentien de eeuwse methoden tegen Perzië toe passen, zolang andere mogelijkheden niet uitgeput zijn. Dat neemt niet weg. dat de Britse regering vastbesloten is om strijd krachten in Perzië aan land te zetten, in dien extremisten geweld zouden gébruiken tegen personen van Britse nationaliteit, die in de oliegebieden werken. Het Engel se kabinet heeft deze gedragslijn goedge keurd en daarbij zorgvuldig alle conse quenties afgewogen. Het gebruik van Britse troepen en vliegtuigen zou zeker leiden tot communistische actie in Tehe ran en mogelijk bezetting door de Sovjet- Unie van Perzië's Noordelijke grensgebied. Morrison blijft echter vacantie houden en zal dit weekeinde naar Duitsland en Oostenrijk gaan. Daaruit concludeert men, dat de Perzische crisis nog niet zijn cli max heeft bereikt. Een lelijk ding is, dat de Perzische ambassadeur in Londen ge weigerd heeft de toekomstige ontwikkeling van Perzië's oliepolitiek en de nationali satie-methoden met Morrison te bespre ken. De Engelse regering hoopt, dat zij niet gedwongen zal worden tot het uiter ste te gaan, omdat dit waarschijnlijk de hele Arabische wereld in vlam zou zetten en een algemeen conflict zou verhaasten. Maar er zijn nog geen tekenen, dat Tehe ran de onverantwoordelijke extremisten in bedwang zal kunnen houden. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 JAARVERGADERING KON. DAMBOND NED. Op Zaterdag 2 Juni zal de Kr\ Ned. Dambond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht het jaarlijkse „damcongres" beginnen. Voor de districts- bond Noordholland is als afgevaardigde de heer B. Dukel gekozen. burgemeester, die immers volgens artikel 1 der Gemeentewet eveneens bestuursor gaan der gemeente is, en van wie verwacht mag worden dat hij op objectieve wijze de belangen van alle bevolkingsgroepen zal behartigen, met de aan de raad en B. en W. toevertrouwde bevoegdheden te belasten. De regering ontveinst zich niet, dat bij dit systeem een zeer zware taak wordt gelegd op de schouders van de burge meester. Deze gezagsdrager heeft in het verleden voor nog groter moeilijkheden gestaan. Hij is gaarne bereid de verant woordelijkheid voor het volledige bestuur' der gemeente te aanvaarden. PARIJS, (Reuter). De plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken* der Grote Vier te Parijs hebben Woensdag hun 54ste bijeenkomst gehouden Er deden zich geen nieuwe gezichtspun ten voor en de bijeenkomst werd verdaagd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Cello en piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Cau serie. 14.15 Promenade-orkest. 15.00 Voor dracht. 15.20 Strijkkwartet. 16.10 Vocaal ensemble. 16.30 Platen. 16.40 Voordracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Friese uit zending. 17.45 Volksmelodieën. 18.00 In dienst van het vaderland. 18.10 Orgel. 18.30 Cause rie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Marinierskapel. 22.15 Pianoduo. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen, 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bariton en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgel. 15.35 Hersengym nastiek. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianoduo. 19.15 Causerie. 19.30 Vredesboodschap aan kinderen. 19.45 Repor tages. 22.00 Nieuws. 20.05 Toespraken. 20.15 Declamatorium. 21.00 Populare muziek. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Viool, orgel en zang. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Cau serie. 23.30 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen," 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Schoolradio. 15.45 Moderne tijden. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale causerie. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Opera. In zijn atïtwoord aan de Tweede Ka mer op de opmerkingen over het wets ontwerp tot voorziening in het bestuur der gemeente Finsterwolde, zegt de mi nister van Binnenlandse Zaken onder meer dat de regering handelt op strikt zakelijke gronden. Het voorgestelde in grijpen vindt niet zijn grond in het enkele feit, dat de meerderheid van de raad en van het college van B. en W. communistisch zijn, doch in de om standigheid, dat de beide colleges de beginselen van behooflijk bestuur niet in acht nemen. Wel heerst dank zij het toezicht van hoger hand te Finsterwolde uiterlijk geen chaos, maar het bestuur der gemeente wordt zo veel mogelijk dienstbaar gemaakt aan een streven naar omverwerping der bestaande orde, waardoor de eigenlijke taak, welke een gemeentebestuur volgens de Grondwet heeft, grovelijk wordt verwaarloosd. Indien de gemeentebesturen en zo men 'wil „vertegenwoordigers van het volk" in de bres staan voor goede sociale voorzieningen, heeft zulks uiteraard de volleinstemming der regering. Men zal zich daarbij echter niet mogen losmaken van de terzake geldende wettelijke voor schriften. Doet men dit bewust en met op zet toch, dan zal men moeten verwachten, dat daartegen maatregelen door de centrale overheid worden genomen. Naar de mening van de minister mag •van een gemeentebestuur verwacht wor den, dat indien tussen belangrijke bevol kingsgroepen in de gemeente tegenstel lingen bestaan, zijn beleid er op gericht is een toenadering zoveel mogelijk te be vorderen. Het gemeentebestuur van Fin sterwolde heeft echter geen gelegenheid voorbij laten gaan om de bestaande tegen stellingen toe te spitsen. Dit mag beschouwd worden als één van de grondoorzaken, welke thans tot ingrijpen dwingen. De Kamerleden, die in het grootste deel van het Voorlopig Verslag aan het woord zijn, stellen dat het onderhavige wetsvoor stel ongrondwettig is, aangezien er van grove verwaarlozing in de zin van artikel 146, vierde, lid, der Grondwet in Finster wolde geen sprake is. Inderdaad zou bij een uitsluitend histo rische interpretatie voor deze opvatting steun worden gevonden in de overweging dat de wetgever destijds een toestand als zich te Finsterwolde heeft ontwikkeld, niet voor mogelijk heeft gehouden en dus ook niet voor ogen heeft gehad. De regering acht het evenwel onjuist een grondwets bepaling als de onderhavige op deze wijze historisch uit te leggen en is van méning dat de zin van vele grondwetsbepalingen en ook van het vierde lid van artikel 146 niet volledig en uitsluitend wordt bepaald door hetgeen de wetgever bij de vast stelling al of niet voor ogen blijkt te heb ben gehad. Hiermede is echter geenszins erkend, dat volgens de opvatting der regering degene, die anders over de democratie denkt dan zij, geen grondwettelijke rechten behoort te hebben. De zaak is deze, dat niet kan wor den toegestaan, dat van grondwettelijke rechten als waarop hier wordt gedoeld, te weten het recht om als gekozen vertegen woordiging deel te hebben aan het be stuur der gemeente, misbruik wordt ge maakt teneinde de rechtsorde, welke deze bevoegdheden verleent, zoveel mogelijk aan te tasten en aldus ook deze bevoegdheden zelf zo mogelijk te vernietigen. De leden, die de mogelijkheid bepleiten van vorming van een nieuw college van B. en W., waarin de grote bevolkings groepen vertegenwoordigd moeten zijn, maken zich naar het oordeel der regering aan tegenspraak schuldig, daar zij tevens de stelling verdedigen, dat men een deel wan de Heerlijkheid Huize Hobbeldonk der bevolking of de raad incidenteel kan maar Panda gunde hem geen tijd om op ADVERTENTIE Verschillende berichten wijzen er op, dat de wolprijzen een hoogtepunt hebben bereikt en langzamerhand weer naar beneden gaan. Dit is wel een bericht, dat elke vrouw met genoegen leest. De kosten voor het levens onderhoud zijn zo hoog geworden, dat het steeds moeilijker wordt, eens iets nieuws voor het huishouden aan te schaffen. Daarom is het prettig, dat "U nu zonder enige kosten in het bezit kunt komen van het schitterende „Safira"-tafelbestek. Elk stuk van dit kostbare tafelbestek is door-en door vlekvrij; een bezit, dat U met plezier op Uw tafel zult gebruiken. Men ontvangt het geheel gratis voor de waardebonnen wel ke voorkomen op elk pakje Koffie en Thee van Niemeijer. U zult nu dus zeker dubbel genieten van Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie, geurige Gala-Thee en Princess-Thee. U drinkt de fijnste kwaliteit Koffie en Thee en twens spaart U gaandeweg het prachtige ,,Safira"-tafelbestek bij elkaar. Wanneer Uw winkelier de geïllustreerde geschenkenlijst niet voorradig mocht hebben, schrijft dan even een kaartje naar Niemeijer, Groningen en U ontvangt gratis een exemplaar. DIEDENHOFEN, (A.F.P.). De Portu gese kroonpretendent, de hertog van Bra- ganza, en zijn echtgenote, de hertogin Maria Francesca van Braganza, zijn bij een auto-ongeval bij Thionville (Frankrijk) ernstig gewond. De auto was op het voch tige wegdek gaan slingeren en tegen een electriciteitsmast gereden. De hertog van Braganza heeft een sche delbreuk en een gebroken linkerschouder. Voorts is hij over zijn hele lichaam ge kneusd. De hertoging heeft een gebroken schouder. Zij verkeert.niet meer in levens gevaar. WASHINGTON, (Reuter). De verenigde commissies voor de strijdkrachten en de buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat hebben gisteren met negen tien tegen zes stemmen besloten generaal Omar Bradley toe te staan pas Maandag voort te gaan met zijn getuigenis. Generaal BrarRey zal de feestelijke vie ring van de Amerikaanse „legerdag" in de tweede helft van deze week in Californië bijwonen. De republikeinse senatoren, die zitting hebben in de commissies, schijnen' het er onderling nog niet over eens te zijn, of zij er op zullen blijven aandringen, dat Brad ley mededelingen zal doen over zijn ver trouwelijke besprekingen met Truman, die vooraf gingen aan het besluit van de presi dent om generaal MacArthur ontslag te verlenen. Trymans perschef verklaarde Woensdag hieromtrent: „De president wenst niet, dat generaal Bradley medede lingen over deze besprekingen zal doen. De president nam de beslissing en welke besprekingen hij tevoren heeft gevoerd is een zaak, die uitsluitend hemzelf aangaat". Aanvankelijk hadden deze repubikeinse senatoren willen bespreken of zij Bradley zouden beschuldigen van „minachting van het Congres". De Nederlandse deskundige op het gebied der atoom-onderzoekingen, prof. dr. C. J. Bakker, is per KLM-vliegtuig naar Argen tinië vertrokken voor een studiereis. Prof. Bakker zal zich begeven naar het eiland Huemul bij Bariloche, waar het Argentijnse atoomonderzoek geschiedlt onder leiding van de in Oostenrijk geboren prof. R. Richter. Prof. Richter heeft einid Maart verklaard, thans in staat te zijn atoomenergie vrij te maken volgens een geheel nieuwe methode, zonder materialen te gebruiken, die tevoren als onmisbaar werden beschouwd. Het in Argentinië ontwikkelde proces zou ge zien de goedkope grondstoffen, die hierbij worden gebruikt zelfs goedkoper zijn dan het opwekken van electriciteit. Deze verklaring werd in het algemeen zeer scep tisch ontvangen. Uit het feit, dat prof. Bakker thans naar Bariloche gaat mag geconcludeerd wonden, dat hij de eerste buitenlandse deskundige is, die tot het op heden geheel van de we reld afgesloten domein van prof. Richter toegang zal verkrijgen. Prof. Bakker is directeur van het La boratorium van het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek te Amsterdam en hoogleraar aan de Amsterdamse univer siteit. In Berkhout (N.H.) is dezer dagen een kalf met vijf poten geboren. De vijfde poot is een uitgroeisel van de ruggegraat en zit in het midden van de rug. Het kalfje is gezond en groeit voorspoedig. Triest totaal. In officiële kringen te Dacca (Oost-Pakistan) is verklaard, dat nee" dan driehonderd personen naar mengel looft om het leven zijn gekomen p! 1.200 gewond als gevolg van de wer- velstorm, die het district Faridpoer ir Oost-Pakistan Zondag heeft geteisterd Naar gemeld zijn vijf dorpen verwoest Incident. Volgens radio-Belgrado hebben Woensdagmorgen drie Albanese solda ten een kleine driehonderd meter bin nen Joegoslavisch grondgebied een Joegoslavische grenswacht gewond Volgens dit bericht werd hét vuur door de Albanezengeopend, die zich daarna over de grens terugtrokken, toen de Joegoslaaf terugvuurde. Het Joegosla vische ministerie van Buitenlandse Zal ken zal bij de Albanese regering een protest indienen. Voornemen. Egypte is voornemens de Ie- gersterkte op honderd duizend officie- ren en manschappen te brengen en ook marine en luchtmacht uit te breiden Op de begroting is bijna 50 millioen pond 21 van het totaal daar voor uitgetrokken, het grootste bedrag tot dusver. De Egyptische regering wil de UNO bewijzen, aldus Reuter, dat het in staat is het Suezkanaal te be schermen zonder Britse hulp. Nasleep. De advocaat-generaal Dario Sandoval, die met het onderzoek inzake de jongste gebeurtenissen in Panama belast is, heeft de arrestatie bevolen van de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken Carlos Brin en alle ministers van de regerings-Arias, die de verordening over de afschaffing van de grondwet van 1946 mede heb ben ondertekend. Drie van hen bevin den zich reeds in de gevangenis. Arrest. Naar Aneta vernam, werd de heer H. Krijgsman, hoofdambtenaar van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, Maandagavond door Indone sische autoriteiten in arrest gesteld. Van de zijde van het Hogecommissal riaat werd dit bevestigd, doch met de mededeling, dat de heer Krijgsman Dinsdagavond, na stappen van het Ne derlandse Hoge Commissariaat bij het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, weer in vrijheid werd gesteld. Stop. Van officiële zijde werd Woensdag bekend gemaakt, dat Hongkong het uit geven van vergunningen voor rubber export heeft gestaakt. Tot dusver was rubberexport met vergunningen toege staan en er is via de kolonie rubber naar China vervoerd. Vlieger ging op. Enige tijd geleden heeft een Hamburgse vrijgezel, op zoek naar een bruid, vijf kinderballonnetjes op gelaten, waaraan huwelijksvoorstellen waren bevestigd. Van een meisje uit Kiel kreeg hij antwoord. Woensdag zijn zij getrouwd en het ballonnetje kreeg een ereplaats aan het bruilofsmaal. Luxe. De Chinese nationalistische regering op Formosa heeft de verkoop van luxe goederen verboden, behalve aan bui tenlanders die met Amerikaanse dollars betalen. Door Amerikaanse dollars oo de bank van Formosa te storten, kun nen zij deze goederen cosmetica, nylonkousen, likeur en sigaretten in regeringswinkels kopen. Brand. Officieel wordt meegedeeld, dat.bij de brand in een bioscoop te Kano in Nigeria 317 personen om het I even'zijn gekomen. 144 personen kwamen direct in de vlammen om, 173 stierven nader hand aan hun verwondingen. De toe stand van 57 personen is nog ernstig. Tekort. Wanneer de grondstoffenverdeling niet belangrijk verbeterd wordt, zal Engeland als gevolg van zijn voórtdu- rend toenemende productie van mili- taire goederen in het komende jaar met een grondstoffentekort te kampen hebben, zo verklaarde de Engelse mi nister voor de Grondstoffen, Stókes, gisteren te Washington. Fraude. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Handel, La Malfa, heeft in het parlement verklaard, dat thans een onderzoek wordt ingesteld naar een fraude van dertien Italiaanse firma's, die bijna zes millioen dollar zouden hebben verkregen uit niet gerealiseerde importvergunningen. PARIJS (Reuter). Deskundigen van de Britse, Franse en Amerikaanse ministe ries van Buitenlandse Zaken zullen van Maandag af te Parijs vergaderen ter be spreking van een voorstel van Franse zij de-om over te gaan. tot opheffing van het internationale gezagsorgaan, dat belast is met hpt toezicht op het Ruhrgebied. Frank rijk heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat dit gezagsorgaan moet worden opgeheven, wanneer het plan-Schuman van kracht zal zijn geworden. De deskundigen moeten de basis leggen voor een bespreking van dit vraagstuk door de ministers van Buitenlandse Zaken zelf. Aan de heer L. N. Kuiper te Haarlem, controleur bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij, is verleend de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. (Van onze parlementaire redacteur). Woensdag, toen Onderwijs in de Tweede Kamer aan de orde was, hebben veel Kamerleden een slechte beurt gemaakt. Er kwamen zovelen te laat, dat voorzitter Kor- tenhorst de straflijst van de afwezigen heeft laten voorlezen. Men kon pas om half drie beginnen, toen er eindelijk 51 binnen waren. De afdeling middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs bracht de sprekers en de spreekster mejuffrouw N o 11 e (KVP), die zich speciaal met meisjesscho len en met de vraag over het aantal vrou welijke leerkrachten en directrices bezig hield één van de vele vragen, waarop minister Rutten geen, althans geen afdoend antwoord gaf in de verleiding om, zoals 12. Het was duidelijk, dat Jolliepop ge heel overstuur was door de mededeling, dat Panda zich in het bezit had gesteld nog mag uitschakelen. Hetzelfde geldt voor het denkbeeld, om de bevoegdheden van de raad over te dra gen aan een commissie uit de ingezetenen waarin uitsluitend het niet-communistische gedeelte der bevolking zou zijn vertegen woordigd. De regering meent met klem te moeten ontraden deze richting in te slaan. De enige aanvaardbare oplossing is de zijn verhaal te komen. „Kom, Jolliepop, sprak hij, „je wordt tegenwoordig te zuur! Je moet er nodig eens uit! Ga eens de frisse buitenlucht in! Ik heb trouwens een aardige boodschap voor je.en terwijl hij zo sprak reikte hij Jolliepop zijn dop hoed reeds aan. „Weet je wat? Je gaat voor mij naar Huize Hobbeldonk en ■je bereidt mijn intocht aldaar voor....". „Ja maarbeseffen wij wel dat de aanschaffing van een landgoed een hoogst ernstige zaak is, die wij terdege dienen te overwegen alvorens wij een besluit ne men?", mompelde Jolliepop. „Over de kos ten, die wij te dragen krijgen wil ik nog zwijgen, maar er zijn zeer vele zware ver antwoordelijkheden verbonden aan het bestuur van een dergelijk bezit, en....". Panda luisterde niet eens; die liet hem stil mompelen en kwam er nu al aan ren nen met een inderhaast gepakt koffertje. „Vooruit, Jolliepop!", riep hij. Geen ge mopper! Jij gaat naar Huize Hobbeldonk, je vertelt de bedienden en de pachters dat ik er aan kom, en dan organiseer je maar een aardig welkomst-feestje. Dat is nu net iets voor jou! Dat zal je eens op andere gedachten brengen!" en nog steeds zwijg ik dan over de te verwachten kos ten. jammerde Jolliepop maar in tussen duwde Panda hem opgewekt de straat op. Stuur me maar een telegram metje als alles gereed is!", riep hij hem na. „Dan kom ik direct!" En zo sukkelde Jol liepop dus naar Huize Hobbeldonk we mogen wel zeggeneen onbekende toe komst tegemoet de heer Hoogcarspel (Comm.) het uitdrukte, een grote verscheidenheid van schotels aan te roeren, zonder echter vol doende tijd te hebben er genoeg van te ge nieten. In deze beeldspraak past ook, dat minister Rutten deze keer uitermate weinig stevig voedsel opdiende, want hij maakte zich met niet veelzeggende opmerkingen van de te berde gebrachte kwesties af. Hij is, zo kreeg mejuffrouw Nolte te horen, zeker van plan een wetsvoorstel in te die nen op het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, maar die nieuwe regeling zal hij pas aan de orde stellen, nadat eerst zijn nota inzake allerlei onderwijsvoor zieningen in de Kamer behandeld zal zijn. Aan de kapstok van dat wetsontwerp hing hij voorlopig de kwestie op van meer uren gewijd aan staatsinrichting en staathuis houdkunde, onder meer door de heer Ze- gering H adders (VVD) en Hoogcar spel bepleit. Meer concentratie van scholen en dan daarbij grotere verscheidenheid wenste de heer De Loor (Arbeid). Bin nenkort zal de bewindsman zijn concen tratie-denkbeelden aan de Kamer kenbaar maken. Natuurlijk ontbrak het allerminst aan pleidooien voor betere salariëring. De kwestie komt weldra in een daarvoor bijeen te roepen commissie aan de orde. Naar aanleiding van de pleidooien ten behoeve van soepele uitstelregeling van de militaire dienst voor de 19-jarige onderwijzers kon minister Rutten verzekeren, hiervoor hard te vechten bij zijn ambtgenoot van Oorlog. De afdeling nijverheidsonderwijs gaf aan leiding tot klaagzangen over de ver-gaande bezuinigingsplannen met betrekking tot ambachtsscholen. Het zal wel moeten, ga£ de minister te verstaan, die de behande ling van het wetsontwerp, dat de bezuini gingen zal inhouden, het geschikte ogen blik acht om daarover te discussiëren. Hedenmiddag is het onderwijsdebat voortgezet. Op bevel van de legerleiding zijn afle militairen, die niét in het bezit zijn van een geldig pokkenbewijs, in hun kazernes en gebouwen geconsigneerd. Dit geldt ook voor militairen die na 12 Mei zijn gevac" cineerd of gerevaccineerd. Deze voorzorgs maatregel behoeft geen reden van bezorgd heid te geven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2