Nederlands internationale betalingsbalans over 1950 BRIL STUK? Geheime opdracht -Clowntje Riek e Militaire opdrachten voor Nederlandse bedrijven 9lm~S&wice Kellner verdacht van brandstichting in auto's Enkele schoenfabrikanten willen hun fabrieken sluiten V.S. willen Europa helpen met schaarse grondstoffen 15-Jarig Jubileum waardebon van vijftien gulden Ir. F. O. Bloembergen overleden Haarlemse Politie Kapel onder Marinus Adam Voor de kinderen FEUILLETON „Het wollen pantser" Plaatsvervangers een stapje vooruit SCHEEPVAART Voor spoedwerk Opticien STIENS VRIJDAG 18 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 ADVERTENTIE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een internationale betalingsbalans over 1950 samengesteld. Het zijn voorlopige cijfers, vertegenwoordigend de door de Nederlandse Bank geregistreerde buiten landse betalingen. Deze cijfers zijn niet vergelijkbaar met de cijfers van vorige jaren, daar deze laatste op de goederen- en betalingsstromen berusten. Het tekort op het totale goederen- en dienstenverkeer, dat volgens het C.B.S. als het werkelijke betalingsbalanstekort moet worden beschouwd, is berekend op f 1.101 millioen. Dit tekort kon worden gedekt dank zij de Marshall-hulp, die totaal f 1.133 millioen heeft bedragen, zodat eigenlijk nog een kleine voordelig saldo resteert. Het tekort van f 1.101 millioen is op de volgende wijze ontstaan: er is f 2.073 millioen meer ingevoerd aan goederen dan uitgevoerd. Het overige goederenverkeer toonde een voor delig saldo van f 259 millioen, zodat het totale tekort hier f 1.814 millioen bedraagt. Het reisverkeer kostte ons f 30 millioen en andere overheids-ontvangsten en -uitgaven (o.m. diplomatieke vertegenwoordigingen) vergden f 145 mililoen. Hiertegenover staan onze ontvangsten uit het buitenland: ver voer f 281 millioen, verzekeringen f 20 mil lioen, rente en dividendontvangsten f 162 millioen en andere diensten f 425 millioen. (Deze laatste post zal vermoedelijk be trekking hebben op bedrijfsonkosten van buitenlandse ondernemingen in Nederland en Nederlandse bedrijven in het buitenland, de kosten van levensonderhoud van Neder landers in het buitenland en buitenlanders hier). Vermindert men onze betalingen aan het buitenland met de vier laatstgenoemde posten, dan ontstaat het werkelijke tekort op het goederen- en dienstenvervoer van f 1.101 millioen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eveneens een berekening samen gesteld omtrent de financiering van de in ternationale transacties van Nederland in 1950. Wel is hierin het tekort van 1.101 millioen verwerkt, doch deze berekening dient men afzonderlijk te beschouwen, daar zij meer als overzicht is bedoeld van de financiering der internationale transacties en eigenlijk het bruto-tekort weergeeft. Het totaal der financieringsmiddelen, dat wij nodig hadden voor de internationale trans acties in 1950, was 1350 millioen. Hier van kwam 136 millioen uit de particu liere sector en ƒ1.214 millioen uit Marshall hulp, schuldvergroting en dergelijke. Uit de particuliere sector kwam 50 mil lioen wegens tegoeden op korte termijn (gevorderd) en 87 millioen uit liquidatie van particuliere activa (vrijwillig). Na ontvangst van 1 millioen wegens betaling aan Nederland komt men tot het bedrag van 136 millioen, hetgeen in feite een in tering van het particulier vermogen is. Het totale bedrag dat buiten de particu liere sector valt 1.214 millioen) is als volgt samengesteld: totale Marshall-hulp (directe en indirecte schenkingen) 1.142 millioen, credieten op lange termijn 148 millioen, mutatie van saldi op monetaire accoordrekeningen 283 millioen en enkele andere mutaties totaal 178 millioen. Deze Onlangs werd bij het ministerie van Eco nomische Zaken het commissariaat voor de militaire productie ingesteld. Dit commis sariaat bevordert het verkrijgen van orders voor de levering van goederen, aan buiten landse strijdkrachten. Daartoe zijn betrek kingen aangeknoopt met de Amerikaanse militaire instanties in Duitsland en met een Engelse commissie. Het commissariaat be schikt thans over een aantal adressen van militaire instanties in andere landen. On derzocht zal worden op welke wijze met deze instanties onderhandeld kan worden voor het verkrijgen van orders. Desgevraagd verleent het commissariaat bemiddeling door belanghebbenden uit het Nederlandse bedrijfsleven de weg te wijzen, welke zij moeten bewandelen om met be paalde militaire instanties in het buitenland in contact te komen. Met het tot stand komen van leveringscontracten heeft het commissariaat als regel geen bemoeienis, wel wordt medewerking verleend om eventuele moeilijkheden bij de totstand koming of uitvoering van leveringscontrac ten met buitenlandse militaire instanties op te lossen. Het commissariaat brengt ook de nood zakelijke coördinatie tot stand tussen de in Nederland te plaatsen orders ten be hoeve van de Nederlandse weermacht en die ten behoeve van de buitenlandse strijd krachten. Bedrijven dienen, ook indien van de bemiddeling van het commissariaat geen gebruik is gemaakt, dit instituut in kennis stellen van het voornemen tot het sluiten van leveringsovereenkomsten met buiten landse militaire organen. ADVERTENTIE Vulpehhpjtaers - Repaïytits Zocherstcaqt 70 - Telefoon 75/29 bedragen vormen tezamen 1.751 millioen. Wij hebben ook betalingen aan het bui tenland gedaan, zoals voor goudaankoop 306 millioen, voor vorderingen op korte termijn 224 millioen en voor andere af doeningen 7 millioen. Trekt men de laatste drie posten af van 1751 millioen dan komt het bedrag van 1.214 millioen te voorschijn, hetgeen met 136 millioen uit het particulier vermogen het bruto betalingsbalanstekort vormt van 1350 millioen. In de zomermaanden van het vorig jaar werden in de buurt van het Leidseplein te Amsterdam des nachts herhaaldelijk auto's in brand gestoken. In de nacht van 14 op 15 September werd de 33-jarige kellner T. van M. in de. buurt van het Vondelpark aangetroffen niet ver van een auto, waarin juist brand was gesticht. Hij werd ge arresteerd, maar ontkende iets met de brandstichtingen te maken te hebben. Bij het onderzoek bleek dat hij zich schuldig had gemaakt aan enkele kleine diefstallen. De kellner stond Donderdag voor de Amsterdamse rechtbank terecht. De dief stallen achtte de officier van justitie be wezen, maar zwakker achtte hij het wet tig bewijs van de brandstichtingen. Niet temin was hij er persoonlijk van overtuigd, dat de verdachte de dader was, ook al om dat sedert verdachtes arrestatie geen soort gelijke brandstichtingen meer zijn gepleegd. De officier stelde ten slotte een twee ledige eis. Indien de brandstichting be wezen wordt: vier jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. In dien de brandstichting niet wordt bewezen: voor de gepleegde diefstallen een jaar en ter beschikking stelling van de regering, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. H. J. Loman, was van mening, dat sedert verdachtes arrestatie wel degelijk nog enkele soortgelijke brand stichtingen zijn gepleegd. Daar de ver dachte reeds acht maanden in voorarrest heeft doorgebracht en het bewijsmateriaal ten aanzien van de gepleegde brandstich tingen onvoldoende is, vroeg pleiter vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank willigde het verzoek tot invrijheidstelling in en zal op 31 Mei uit spraak doen. Enige Nederlandse schoenfabrikanten hebben aangekondigd, dat zij binnenkort de werktijd in hun fabrieken belangrijk zullen beperken. Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat een groot deel van de schoenwinkeliers weigeren nieuwe voorraden schoenen in te kopen. Zij ach ten de door het Directoraat-generaal voor de Prijzen vastgestelde winstmarge te ge ring om een lonende bedrijfsvoering mo gelijk te kunnen maken. De schoenfabri kanten willen de lopende orders afwerken en daarna hun fabrieken sluiten, wanneer geen wijziging in de bestaande situatie wordt gebracht. De schoenfabrikanten hebben een adres aan de minister van Economische Zaken gericht, waarin zij de bewindsman op merkzaam maken op het gevaar van werk loosheid in de schoenindustrie, die zou worden veroorzaakt door de winstmarge regeling, welke zij ongunstig achten. De schoenfabrikanten hebben de winkeliers toegezegd, dat zij hun eisen voor een be tere winstmargeregeling zullen steunen. Maandag zullen delegaties van de schoen fabrikanten en winkeliers besprekingen voeren over de bestaande moeilijkheden. Het Directoraat-generaal voor de Prijzen heeft onlangs de winstmarge voor heren schoenen op 18% en voor damesschoeisel op 22% vastgesteld. Deze marges achten de schoenwinkeliers te laag. Zij zouden de schoenen met verlies moeten verkopen, vooral damesschoeisel, waarbij de winke lier rekening moet houden met de facto ren mode, seizoen en maat. Twee tot vijf procent van de voorraad damesschoeisel wordt meestal niet verkocht en moet be neden de inkoopsprijs in de opruiming worden gebracht. De vakgroep Schoen- détailhandel acht een winstmarge van 26 procent voor herenschoenen en van 28 procent voor damesschoenen aanvaard baar. NEW YORK, (Reuter) De leider van de economische mobilisatie in de Verenigde Staten, Charles E. Wilson, heeft vandaag verklaard, dat Amerika verzachting kan en wil brengen in de Europese schaarste aan grondstoffen en ook aan machinewerk tuigen. Verder deelde Wilson nog mede, dat getracht wordt plannen uit te werken voor de verdeling van alle belangrijke schaarse grondstoffen onder de vrije lan den op een billijke basis. m Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van ons filiaal Gen. Cronjéstraat ontvangt U bij aankoop van een costuum een die U direct of later kunt besteden. Om al onze cliënten hiervan te laten profiteren, geldt deze jubileum-verkoop ook voor onze zaken in de Grote Houtstraat en Kleine Houtstraat. Bij aankoop van een Egyptisch katoenen regenjas een waarde bon 7.50. Kostermans - Kreukvrije - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 Hier ter stede is overleden ir. F. O. Bloembergen, directeur van het Telefoon district Haarlem. 1 Mei 1950 volgde de heer Bloembergen de heer A. Korff, die toen de pensioen-gerechtigde leeftijd bereikte, op. Voordien was hij directeur van het Tele foondistrict Hengelo. In de korte tijd dat de heer Bloembergen in Haarlem werkzaam was, heeft hij reeds de achting en waardering van het perso neel verworven. De heer Bloembergen bereikte de leef tijd van bijna 49 jaar. De heer Bloembergen, die in Haarlem geboren is, studeerde aan de Technische Hogeschool te Délft en kwam op 1 October 1928 op het Telegraaf- en Telefoonkantoor te Haarlem in dienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. Op 1 Maart 1929 werd hij overgeplaatst naar het hoofdbestuur der P.T.T. in Den Haag, waar hij wei-kzaam bleef tot 1 Februari 1939, op welke datum hij benoemd werd tot hoofd van het Te lefoondistrict Zwolle. Reeds een half jaar later, op 1 September 1939, keerde hij terug naar het hoofdbestuur der P.T.T. in Den Haag. Op 1 September 1945 volgde zijn benoeming tot directeur van het Te lefoondistrict Hengelo. Van 1 Mei 1950 af was ir. Bloembergen directeur van het Telefoondistrict Haarlem. De crematie zal Dinsdagmiddag om streeks halftwee te Westerveld geschieden. Aan boord van het s.s. Rijnkerk, dat in Amsterdam is binnengelopen, is gearresteerd de Nederlander W. H. v. d. E., die enige tijd waarnemend honorair consul is geweest bij het Nederlandse consulaat te Durban in Zuid-Afrika. Ongeveer een jaar geleden is hij verdacht van malversaties, ontslagen. Hij was aanvankelijk in Zuid-Afrika gebleven. Veelbelovend begin van een nieuwe periode Het muziekkorps van de Haarlemse politie heeft geruime tijd niets van zich doen horen. Moeilijkheden, die niet gemakkelijk uit de weg te ruimen waren, vormden de oorzaak van deze non-activiteit. Sinds het begin van dit jaar kwam er een gunstige wending in de toestand van het gereorga niseerde korps, vooral dank zij de benoe ming van Marinus Adam tot dirigent. De voorzitter, de heer L. D. Beumer, vertelde deze bijzonderheden vóór het begin van het concert dat het korps, na een betrekkelijk korte tijd van voorbereiding, reeds gister avond in gebouw St. Bavo kon geven en dat een veelbelovend begin werd van een nieuwe periode in het bestaan van de Haarlemse Politie Kapel. De uitvoering van het met smaak samen gestelde programma gaf als algemene in druk een belangrijke verbetering van toon- stabiliteit, van klankgehalte, van nuan cering, van rhythmiek en van de tekening der tonen-figuraties. In het bijzonder wer den de langzame inleiding van Tsjaikofs- ky's ouverture Feodora en „Judex" van Ch. Gounod mooie voorbeelden van toon- vastheid. Goede rhythmische kwaliteiten kwamen naar voren bij de uitvoering van de wals „Espana" van E. Waldteufel en verder ook bij de vertolking van de gees tige ouverture „Les saltimbanques" van Louis Ganne. Verdi's ouverture tot „Nabuchodonosor" stelde aan de kapel zware eisen. Niet alles slaagde bij deze uitvoering naar wens. On gelijkheden, onzekerheid van inzetten en individuele voortvarendheid waren niet bevorderlijk voor een goed resultaat. Men kan de ouverture evenwel gerust op het répertoire behouden, want bij het groeien van de eenheid van samenspel zal men zeker met succes zijn krachten, aan deze dramatische muziek kunnen wijden. In de „Gouden Bruiloft" hoorden we een goede trombone-solo. Jammer was het dat de sopraan-saxofonist te kampen had met een te laag intonerend instrument. Er werd op dit concert nog aan meer korpsleden ge legenheid geschonken zich door solo-spel te onderscheiden. Daar was de bassist Mid dendorp, die in het muzikale grapje „De Olifant" uit „Het carnaval der dieren" van Saint-Saëns zijn aandeel knap speelde, al kreeg hij maar matig steun van een onzui ver klinkende begeleiding. Verder was het een genoegen te luisteren naar een ver zorgde uitvoering door het koperkwartet, gevormd door de heren C. Huybens (bu gel), M. P. van Eyk (trompet), G. Huybens (hoorn) en V. G. Pauel (tuba). Als een klein orgel klonk het saxofoon-trio van de heren C. A. Martin (sopraan-sax), J. Jan sen (alt-sax) en W. J. Bijster (tenor-sax) bij het spelen van een driestemmig gezette oude middeleeuwse melodie. Bij de mars aan het slot kwam ook het korps trommel slagers in actie, .waardoor het optreden van de kapel grandioos besloten werd. Men heeft het Marinus Adam en zijn mannen aan verdiende bijval niet laten ontbreken. Na de pauze kwam het Langendijker Cabaret-gezelschap de aanwezigen amu seren. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, woonde met zijn echt genote het concert bij. P. ZWAANSWIJK PLOTSELING REMMEN VEROORZAAKTE BOTSING Op de Herenweg te Heemstede zijn Donderdag drie personenauto's, die achter elkaar in de richting Bennebroek reden, op elkaar gebotst, doordat de voorste wa gen, bestuurd door een Zweed plotseling remde. De drie wagens werden alle be schadigd en de bestuurder van de tweede auto, de heer R. uit Amsterdam, kreeg een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Hij is met een taxi naar zijn woning ver voerd. c „Blijf vooral goed onder de deken, Bunkie!", zei Oepoetie bezorgd. Als je' 's kou vat, zo nat als je bent!. Zo snel mogelijk duwden ze de slee over de besneeuwde straten. En toen ze thuis waren, kwam tante Liezebertha verschrikt aanlopen. „Wat is er gebeurd, jongens?", riep ze. Ze vertelden, hoe Bunkie zo nat kwam. „Dan ga je gauw onder de wol, met een warme kruik!", zei ze. Bunkie werd in bed gebracht, nadat hij eerst goed droog gewreven was met 'n bad handdoek. Hij moest tot z'n neus onder de dekens en hij kreeg een kruik aan zijn voeten. Ook maakte tante Liezebertha een warme citroenkwast voor hem klaar. Dat moest hij zo heet mogelijk uitdrinken. Bunkie kreeg het er warm van! „Als hij er maar niet ziek van wordt", zei tante Liezebertha. „Met die kou een bad in het ijswater is gevaarlijk!" Ja, ze maakten zich allemaal ongerust over Bunkie. Maar het liep nogal los.'s Avonds zat hij weer vrolijk aan tafel, en hij at voor twee! V091- de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging in het bisdom Haarlem ver toonden „De ghesellen van de spelewei" gisteravond in de Stadsschouwburg onder regie van Anton Sweers het ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van het H. Sca pulier van O.L. Vrouw van de berg Car- mel, door de in November 1950 overleden journalist Wim Snitker, geschreven stuk „Het wollen pantser". Voor zover er van enige dramatische handeling sprake is, speelt deze zich af in het voorportaal van het Carmelieten-klooster te Aylesford in Engeland in het jaar 1251. Maria verschijnt in de nacht aan de bejaarde generaal van de orde, vader Simon, om hem zijn schou derkleed (scapulier) aan te wijzen als teken van haar bescherming. De vele gesprekken zonder spanning maken het geheel nogal monotoon. De enige afwisseling is te danken aan het optreden in een wat lichtere toon aard van broeder Berthold, de tuinman en portier. Dit in aanmerking nemende, is het moeilijk een oordeel te vellen over de prestaties van de medewerkenden, die in elk geval geen grootse indruk maakten. De keuze van de Maria-figuur was niet bijster gelukkig. D. K. PARIJS (Reuter), Volgens een Wes telijk woordvoerder heeft Gromyko op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van Donderdag in beginsel zijn goedkeuring er aan gehecht, dat de ministers van buiten landse zaken zullen beslissen over de plaats, die de Duitse demilitarisatie op de agenda zal innemen. Alcyone, pass. 16 Perim. Almdijk, 16 v. Londen n. Antwerpen. Arendskerk, 16 v. Singapore n. Hongkong. Alkaid, 16 v. Bahia n. Victoria. Alphacca, 16 te Trinidad. Amstelpark, pas. 16 Scilly's. Arnedijk, 16 v. New Orleans n. Houston. Asturias, 16 te A'dam. Averdijk, 17 te R'dam, Axeldijk, 16 v. New York n. R'dam. Almkerk, 15 te Colombo. Abbekerk, 17 te Rotterdam. Adinda, pass. 16 Anamba eil. Aldegonda, 16 120 m. W. Anamba eil. Alioth, 16 320 m. Z.ZW. Las Palmas. Alphard, 16 875 m. Z.ZW. St. Vincent. Amsteldijk, 16 950 m. O. Bermudas. Armilla, 17 v. Pladju n. Singapore. Abbedijk, 16 780 m. ZO. Bermudas. Agamemnon, 16 200 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Aalsdijk, 18 te R'dam. Alhena, 18 te Las Palmas. Alnati, 17 dwars Vigo n. Antwerpen. Amstelstad, pass. 17 Perim n. Port Soudan. Andijk, pass. 17 Wight. Aardijk, 17 v. Mobile n. R'dam. Altair, 18 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Aludra, pass. 17 Abrolhos n. Santos. Arkeldijk, 18 te Havanna. Aagtedijk, 18 te New York verw. Aagtekerk, pass. 18 Ouessant n. Antwerpen. Algenib, 21 te'R'dam of Vlaardingen verw. Arundo, 17 v. A'dam te Sorel. Borneo, 17 te Genua. Boschfontein, 16 ter hoogte Massawa. Britsum, 17 te Suez. Baarn, 15 te Curagao. Bandjermasin, 16 v. Belawan op rede Bagan. Barendrecht, 16 in Golf v. Oman. Beverwijk, pass. 17 Gibraltar. Bennekom, 18 te Anto Fagasta verw. Blitar, 17 v. R'dam n. Balikpapan. Bonaire, 18 te Madeira. Boskoop, 18 te Curasao. Breda, 18 te Huasco. Caltex Pernis, pass. 16 Kp. St. Vincent. Cheshire, 16 te Suez. Castor, 16 v. Ciudad B'olivar n. Kingston. Corilla, 17 te Port Said. Coryda, 16 840 m. NW. Tristan da Cunha. Cottica, 16 600 m. ZO. Pta del Gada. Ceronia, 17 v. Rouen n. Curasao. Congostroom, 17 te Takoradi verw. Caltex Utrecht, pass. 17 Kp. St. Vincent. Caltex Delft, 18 te Sidon. Caltex Nederland, pass. 17 Wight. Delft, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Dalerdijk, 16 v. Hamburg n. Bremen. Danae. 16 dwars Virgo n. Genua. Duivendijk, 16 300 m. W.ZW. Flores. Eemdijk, 15 v. New Orleans te Houston. Etrema, 18 v. Balikpapan te Miri verw. Esso Rotterdam, 16 200 m. N. Flores. Esso Den Haag, 17 te R'dam. Esso Amsterdam, 17 v. Aruba n. R'dam. Enggano, pass. 17 Ouessant n. Marseille. Friesland (KRL), 17 v. Soerabaja n. Makassar. Fairsea, 17 200 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Friesland 17 v. A'dam n. Gdansk. Gordias, 17 te A'dam. Ganymedes, 16 v. Callao n. Cerroazul. Gadila, 16 420 m. NO. Sombrero. Gaasterland, 17 te Victoria. Hera, 16 te Cartagena. Hecuba, 17 te Georgetown. Hercules, 17 v. A'dam te R'dam. Hydra, 17 v. Cristobal n. Puerto Limon. Haarlem, 16 360 m. NW. Finisterre. Hestia, 17 te Hamburg. Hoogkerk, 17 v. Beira n. Lorenzo Marques. Heelsum, 18 v. Savanna te Charleston. Indrapoera, pass. 17 17 u. Kp. Dell'Armi. Java, 17 te Belawan. Jagersfontein, 16 420 m. W.t.N. Walvisbaai. Jupiter, 16 v. Palma n. Londen. Kota Agoeng, 16 rede Belawan Kota Gede, 15 v. Port Swettenham. Keilehaven, 16 v. Pointenoire n. Ekuata. Kertosono, 17 rede Belawan. Kota Inten, pass. 17 Zuidwestpunt Celebes. Langkoeas, 16 rede Belawan. Leopoldskerk, 16 v. Bombay n. Madras. Langlee Scott, 14 te Nagoya. Lawak, 14 te Vancouver. Limburg, 16 480 m. N.NW. Nicobaren n. Penang. Leersum, 16 390 m. W.NW. Bermudas. Laagkerk, 17 v. Bombay n. Karachi. Larenberg, 17 v. Casablanca n. Sas v. Gent. Lekkerkerk, 17 v. Colombo n. Madras. Lindekerk, 17 te Bandarshapur. Lombok, 17 v. Bahrein n. Bombay. Langlee Scott, 15 v. Nagoya n. Hongkong. Loppersum, 20 te Vlaardingen verw. Murena, 16 te Napels. Meliskerk, 17 te R'dam v. Antwerpen. Malvina, 16 1000 m. W.t.N. Tristan da Cunha. Marisa, 16 ten N. Flores. Mentor, 16 v. Messina n. Valencia. Mitra, 17 te Abadan. Maas, 17 v. Maracaibo te Pta. Cardon. Mariekerk, pass. 17 Kp. Leeuwin n. Melbourne. Mataram, 17 v. Balikpapan n. Sorong. Melampus, 17 v. A'dam n. Londen. Aan de overkant is een sigarenwinkel gevestigd. Daar schaf ik me iedere morgen een geringe hoeveelheid sigaretten aan en maak dan meteen een praatje met de man achter de scheefgezakte toonbank. Hij js een ongehuwd persoon en woont een paar huizen verder gestoffeerd. Dat is hem aan te zien. Hij lijkt wat dor en wekt de indruk onder een hoeveelheid zorgen gebukt te gaan. Hij wacht me altijd op met een praat je over het weer, de conferentie van de Plaatsvervangers of de toestand in Korea Soms vertelt hij een mop die ik al lang ken. Dan lach ik luidruchtig, klop hem uit bundig op de smalle schouders en ver zeker hem bij het de deur uitgaan dat het een goeie is. Mijn eerlijkheidsgevoel wordt daardoor (helaas) al jaren niet meer ge kwetst. Het is een speling van het toeval dat tegelijk met mij een neerslachtige kantoor bediende het tabaksdorado betreedt. Hij is een grijsaard, die gekromd gaat onder de huiselijke moeilijkheden van zijn patroon. Zodra hij mij in het fletse oog vat, licht hij zijn verschoten hoofddeksel van de schedel en wenst mij een gezegende dag toe. De man achter de scheefgezakte toonbank ver zoekt hij vervolgens om een weinig vuur voor zijn kleine bolknak. Dan verlaat hij het vertrek met een vriendelijke groet. Maanden geleden trof ik hem voor het eerst en nooit heb ik er ook maar één ogen blik bij stil gestaan dat hij op voet van vriendschap met de tabaksverkoper zou kunnen verkeren. Dat doet hij dan ook niet, Dat weten gewerd mij toen ik mijn leveran cier op de man af vroeg wie die zonderling toch wel was, die dagelijks om een vlam metje kwam. Het moge een onhebbelijke vraag geweest zijn, maar ik kon mijn nieuwsgierigheid waarlijk niet langer be dwingen. De winkelier toverde een niet te omschrijven uitdrukking op zijn geplooide gelaat en gaf mfl vervolgens te kennen dat hij de man evenmin kende. Da's raar, vond ik. Dat komt hier maar elke dag om vuur en je weet niet eens wie je voor je hebt, Nee zei de verkoper, ik weet het niet, bij het welvaren van mijn hospita, ik weet het niet. Maar ik zal 't hem vragen. Morgen nog, waar jij bij bent. En zo gebeurde het ook. Nauwelijks had de vreemde gast zijn voet de volgende morgen over de drempel gezet of mijn sigarettenbaas stelde hem de vraag: Neemt u mij niet kwalijk, maar wie bent u eigenlijk? De grijsaard liet een kort hoongelach door het vertrek schallen: U weet niet wie ik ben? Ik ben die man die hier iedere morgen een vuurtje komt halen. Hij hield zijn sigaartje bij het standaardje op de scheefgezakte toonbank en stapte welge moed de winkel uit. L. v. B. ADVERTENTIE GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 Muiderkerk, pass. 17 Brothers n. Damman. Nestor, 18 te R'dam. Omala, 16 v. R'dam n. Curagao. Orestes, 16 te Barbados v. Montevideo. Ovula, 15 v. Fremantle n. Esperance. Oranje Fontein, pass. 17 n. Southampton. Oranje, 17 100 m. W.t.N. Minicoy. Prins Philips Willem, 16 90 m. O.NO. Kp. Sable. Prins Willem II, 16 420 m. ZO. Cape Race. Prins Willem v. Oranje, 16 360 m. W. Noordpunt Ierland. Poseidon, 16 v. New York n. Aruba. Polyphemus, 17 v. Port Said. Prins Joh. Willem Friso, 17 te A'dam. Prins Maurits, 14 te Montreal. Raki, 16 v. Menado n. Makassar. Rempnng, 16 rede Djeddah. Rotti, 16 rede Taruna. Rijn, 17 te Helsinki v. Immingham. Radja, 16 rede Pankalpinang. Rondo, 18 te Singapore. Ruys, 17 v. Saigon n. Manilla. Rijnland, 17 dwars Recife. Rotula, pass. 17 Azoren. Stentor. 16 dwars Lissabon n. Tunis. Scherpendrecht, pass. 16 teil Z. Cape Race. Strathaird, 15 v. Colombo. Stad Maassluis, 19 9 u. Hoek van Holland verw. Stad Maastricht, 19 1 u. IJmuiden verw. Stad Alkmaar, 17 te Narvik. Stad Haarlem, pass. 16 180 m. O. Bermudas. Stad Maassluis, 16 180 m. Z.ZW. Ouessant. Stad Vlaardingen, 16 v. Narvik n. Emden. Stad Schiedam, pass. 17 Algiers n. Gibraltar. Samarinda, 17 v. Singapore n. Penang. Sarangan, pass. 17 Kp. Bon. Sumatra, 17 v. Balikpapan n. Manilla. Schiedljk, 18 v. Los Angeles te San Francisco. Sibajak, 18 te Port Said verw. Teiresias, 16 v. San Dakan n. Bohihan. Tjikampek, 17 te Hongkong. Tamo, 16 240 m. N. St. Paulsrock. Teucer, 16 120 m. ZW. Ouessant. Tiba, 16 360 m. Z.ZW. Fernando Noronha. Trompenberg, 16 900 m. O.NO. Bermudas. Trajanus, 14 v. Houston n. New Orleans. Talisse, 18 te Djibouti. Tarakan, 18 te Djakarta. Tomini, 17 dwars Elba Cape. Uni, 10 v. Porto Padre n. New Orleans. Veendam, 21 4 u te Southampton verw. Volendam, 17 120 m. W.t.N. Scilly's. Weltevreden, 18 v, Soerabaja te Balikpapan. Westland, 17 te Las Palmas verw. Woensdrecht (t), 18 te Menaelahmadi. Waterland, 17 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Wieldrecht, 16 260 m. O.NO. Beira. Waal, pass. 16 ten Z. Westpunt Haïti. Willemstad, 16 300 m. NO. Barbados n. Madeira IJsel, 16 te Santiago de Cuba. Zijpenberg, 17 ter hoogte v. Dakar. Zeeland, 17 v. New Orleans n. Charleston. door Victor Bridges vertaald uit het Engels) 32) Mooi zo, merkte hij op. Je komt pre cies op tijd. Onze brave Felgate heeft belangwekkend nieuws. Zo iets zei hij mij. Ik ben bang, dat je er niet erg mee ingenomen zult zijn. Het is een lelijk geval en we zullen onmiddellijk handelend op moeten treden. Maxwell slenterde langzaam naar de, aan de andere kant van de kajuit staande, bank. Vertel maar op, beval hij kortaf. Het zit zo, begon Felgate, terwijl hij een pas naar voren deed. Ik was gister avond bezig met een paar valstrikken uit te zetten, toen ik opeens Wentworth de weg af zag komen en bij Nobby Clark bin nengaan. Ze lieten de achterdeur open staan en ik dacht bij mijzelf, dat ik best eens zou willen horen, wat die twee met elkaar te bespreken hadden. Ik kroop langs de heg zo dicht mogelijk naderbij en stelt u zich voor: Ze hadden het over de „Zeemeeuw" en vroegen zich af, wat we bij de Shipwash Flats uitvoerden. Ik kon niet alles verstaan, daarvoor was ik te ver af, maar Hoe waren ze er in vredesnaam ach ter gekomen? Ik denk, dat het Nobby's werk is. Hij is waarschijnlijk ook wel eens die kant uitgevaren en heeft ons met zijn verre kijker liggen bespieden. Maxwell stak een sigaret op. En tot welke conclusie kwamen zij? vroeg hij kalm. Ze dachten, dat we misschien wacht ten op een boot, die nog niet was komen opdagen. Ze denken, dat we sterke drank of verdovingsmiddelen of iets dergelijks binnensmokkelen, lijkt me. Het is tè dicht bij de waarheid om er helmaal rustig onder te blijven. De ogen van de Fransman keken loerend. Dit is echter nog niet alles. Het is vooral het plan van onze intelligente Wentworth, dat je in het bijzonder zal interesseren. Hij is van plan morgenochtend vóór ons uit te varen, legde Felgate uit. Hij gaat dan natuurlijk bij de Shipwash Flats rond hangen, tot wij er aan komen. Zijn vuisten balden zich. Ik zou hem graag zijn ellen dige nek omdraaien, voegde hij er kwaad aardig aan toe. Enkele ogenblikken bleef Maxwell zwij gen. Ik had er een voorgevoel van gehad, dat hij nieuwsgierig zou zijn en het ons lastig zou maken. Dat voorgevoel blijkt juist te zijn geweest. We zullen een andere regeling moe ten treffen, merkte Marais op. We moeten ons met Dubois in verbinding stellen en. Dat is niet nodig. Toevallig kreeg ik gisteren een brief van hem. Hij heeft enige reparaties aan. zijn boot en heeft de af spraak uitg,esteld tot Zaterdagavond. Varen we dus morgen niet uit?, vroeg Felgate. Dat weet ik nog niet. Ik ben geneigd dit als een kans te zien, die we niet mo gen veronachtzamen. Wentworth toont tè veel belangstelling naar mijn smaak. Als hij door toevallige omstandigheden uit de weg geruimd zou kunnen worden, zou dat de zaak zéér vereenvoudigen. Er kwam een gemeen lacht je om Marais mond. Ongelukken op zee zijn inderdaad al tijd mogelijk, merkte hij op. Als een man alleen uitvaart, kan niemand navertellen, hoe zo'n ongeluk gebeurde Misschien wil Felgate zo goed zijn ons zijn deskundig oordeel te geven.' Het is doodeenvoudig, bromde deze. In zo'n klein bootje als dat van hem kan je èlles overkomen. Ik mag dus aannemen, dat we het hierover eens zijn, tenminste als de om standigheden blijken mee te werken. De beide andere mannen knikten beves tigend. Is er verder in Melchester nog iets bijzonders voorgevallen?, richtte MaxwelJ zich tot Marais. Niet dat ik weet. De politie is nog bezig met het onderzoek, maar dat is na tuurlijk de gewone gang van zaken. Ik ben bang, dat de dood van de arme Marks wel een raadsel zal blijven. Heb je het volle bedrag, dat we afge sproken hadden, meegebracht? Natuurlijk. Marais knikte met zijn hoofd in de richting van een onschuldig uitziende vismand, die op de grond stond. Het zijn deze keer allemaal biljetten van vijf- en tienduizend francs, maar dit week end stellen we ons voor te beginnen met grotere bedragen. Ik kan je beloven, dat de resultaten buitengewoon bevredigend zullen zijn. Hoe staat het met Clifford? Ben je er zeker van, dat zijn zenuwen hem niet de baas worden? Ik houd hem nauwkeurig in de gaten. De Fransman haalde even zijn schouders op. Hij is bang, maar ik geloof vooral voor mij! Er heerste even stilzwijgen. Waarschijnlijk is dat waar, merkte Maxwell dan droogjes op. Het doet me in elk geval genoegen te horen, dat hij over de gewenste intelligentie beschikt. Nigel stond even voor de spiegel en be keek zijn eigen spiegelbeeld. Het was won derlijk, hoe iemand door andere kledij een geheel ander mens werd. Hij vond zich in de geleende overall en met een werk- gianspet op het hoofd volkomen het type een flinke jonge arbeider, en hij grinnikte ironisch om de klap, die zijn professorale waardigheid hierdoor kreeg. Hij bedacht zich hoe hij hierover aardig zou kunnen debatteren met enige nogal zelfverzekerde collega's. Een tas met ge reedschappen, waarvoor Jamieson ook ge zorgd had, opnemend, liep hij de flat uit en wachtte op de lift. Tot zijn grote op luchting was de portier van het flatge bouw niet in de hall aanwezig. Deze zou hem zeker herkend hebben. Eenige ogen blikken later zat hij onopvallend achter in een bus en liet zich rijden in de rich ting van Piccadilly. Het café, waar hij Jamieson zou ont moeten, lag achteraf aan een soort bin nenplaats, vlak bij een van de grootste warenhuizen. Het werd voornamelijk be zocht door kleine zakenmensen, hoewel ook verscheidene ambtenaren uit de grote ge bouwen in de buurt, het niet beneden hun waardigheid achtten hier zo nu en dan te komen. Het feit, dat de eigenaar een bekend jockey was geweest, verhoogde de attfacties. Hij had de reputatie orakel te zijn en hoewel zijn voorspellingen meest al weinig concrete winst opleverden, hing er altijd een stel lieden die zich voor sport interesseerden rond in zijn bar. Dit was ook nu het geval. Toen Nigel binnentrad, verwonderde hij zich over hef onverwacht grote aantal bezoekers, dat ondanks het verstreken lunchuur nog bij een borrel zat te praten. Hij moest een tweede maal rond kijken, voor hij inspec teur Jamieson in het oog kreeg. Deze zat alleen aan een tafeltje in de verste hoek, gekleed in de uniform van een of ander gemeentelijk bedrijf en zag er minder dan ooit als een politieman uit. Behalve dat hij opkeek van de krant, die hij bezig was te lezen, gaf hij geen en kel teken van herkenning. Nigel, die on middellijk hiernaar zijn eigen gedrag be paalde, liep op de bar toe en bestelde een glas bier. Nadat hij een paar teugen ge nomen had, leek hem het moment geko men om langzaam naar het tafeltje van de inspecteur te slenteren, waar nog een on bezette stoel stond. Je hebt het dus gevonden, merkte Ja mieson op, terwijl h*j de krant neerlegde en een slok uit zijn eigen bierglas nam. Ben ik erg laat? Nee, we hebben tijd genoeg. We heb ben de hele middag voor ons, om zo te zeggen. Is onze vriend vertrokken. Hij is mijlen hiervandaan. De inspec teur fluisterde nu bijna. Hij brengt het weekend door op zijn jacht voor een tocht op zee. Vóór Zondagavond komt hij niet terug, tenzij Forster me leugens verteld heeft. Maar ik denk niet, dat hij zo stom is dat bij mij te proberen. Een tocht met zijn jacht? Nigel floot bijna onhoorbaar. Het heeft geen zin tè optimistisch te zijn, maar ik krijg toch de indruk, dat we op het juiste spoor zijn. Hij hield even op. Bedoelde je dat, toen je zei, dat je nog wat gegevens wilde ver zamelen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6